Geen strafvervolging tegen bedrijfsleider van Hoechst Meisjes en techniek Ook aantal zwakkere broeders onder Zeeuws- Vlaamse artsen mi£ HOORT. Emancipatiepot verkeerd verdeeld in Middelburg 'HEB JE DE PIL' IS DE EERSTE VRAAG PZC/ provincie SCHULDIG AAN OVERTREDEN VEILIGHEIDSWET GENEESKUNDIG DIRECTEUR S. LELIE DONDERDAG 21 APRIL 1983 r.'j 17 MIDDELBURG - De zaak tegen J. S., bedrijfsleider van de fosfordivisie van de vestiging van Hoechst in Vlissingen, die zich woensdag opnieuw moest verantwoorden voor de kantonrechter voor overtreding van de veiligheidswet naar aanleiding van een bedrijfsongeval waarbij een werknemer gloeiende fosfor over zijn gezicht en zijn linkerarm kreeg, eindigde in een anticlimax doordat kantonrechter mr W. F. van Solinge hem ontsloeg van rechtsvervolging. Hoewel S. strafbaar werd bevonden op grond van de veiligheidswet kon geen veroordeling meer volgen daar deze wet per 1 januari buiten werking is getreden en vervangen door de Ar beidsomstandighedenwet. Daar de wetgever niet heeft voorzien in over gangsbepalingen kunnen vergrijpen te gen de oude wet niet meer vervolgd worden. De zaak was vorig jaar al voor de rechter geweest, maar toen terugver wezen naar de rechter-commissaris om de getuigen opnieuw te horen, daar er twijfels aan een ter zitting afgelegde getuigenverklaring waren gerezen. Het ongeval had al plaats in februari 1981. Omdat er een fosfortank moest worden schoongemaakt was een ploeg werk volk bezig met het losmaken van de leidingen. Tegen de verwachting in bevond er zich in het systeem nog fosfor dat een bankwerker over zich heen kreeg. De gevolgen waren des te ernstiger doordat hij niet onmiddellijk met water nat gespoten kon worden uit een slang die volgens voorschrift in de directe omgeving gereedgehouden had moeten worden Bovendien was de dichtstbijzijnde springkuip leeg zodat de eerste hulp die de man kreeg be stond uit water dat zijn collega's met helmen over hem heen schepten. De bankwerker had bovendien geen ge- laatsscherm gedragen, zoals voorge schreven was en geen handschoenen met polskappen. In verband met de aard van het werk was er een 'veilig werk-vergunning' afgegeven, waarbij een bril en korte werkhandschoenen voldoende geacht werden. Kabelstoring was oorzaak uitvallen stroom Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - Een storing in een elektriciteitskabel, waardoor ter hoogte van Colijnsplaat een schakelaar uitviel, blijkt de oor zaak te zijn geweest van de stroomstoring waardoor afgelo pen maandag aan het eind van de middag de inwoners van Colijns plaat ruim anderhalf uur van elektriciteit waren verstoken. De storing deed zich voor tussen 17.30 en 19.10 uur. Een reparatie-1 ploeg van de PZEM herstelde hef euvel. Officier van justitie mr W. van Nierop de hand gehouden door maatregelen", vond dat S. verweten kon worden dat aldus de officier. Zo was hij van er onvoldoende toezicht was gehou- mening dat op de fosforverlading het den. „De gevolgen van onvoorziene gebruik van gelaalsschermen gere- gebeurtenissen zijn niet voldoende in geld achterwege bleef. Hij eiste een MIDDELBURG - Het Middelburgse WD-raadslid mevrouw C. deDreu-Koster voelt zich 'geweldig genomen' door de handelwijze van het college van b en w Dat hield december vorig jaar belangrijke informatie achter over de manier waarop de emanicipatiesubsidies in 1983 verdeeld moesten worden. Daardoor stemde de gemeenteraad ten onrechte in met het voordragen van subsidie voor emanicipatie-activiteiten die door politieke organisaties worden opgezet. De gemeente Middelburg geeft zelf geen geld uit aan emanicipatie- activiteiten. Het enige wat de gemeen teraad doet is een lijstje met activitei ten goedkeuren. Vervolgens worden deze ter subsidiëring voorgesteld aan het ministerie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur (WVC). Dit depar tement controleert de voorstellen en betaalt na goedkeuring aan de ge meente. Middelburg zorgt tenslotte dat het geld bij de organisaties terecht komt. De gemeenteraad ging december vorig jaar akkoord met het voordragen van activiteiten van onder meer CDA- Vrouwenberaad en de Rooie Vrouwen in de PvdA. Op het stadhuis was 11 november echter een brief van WVC binnengekomen waarin stond dat ema- nicipatiebevorderende activiteiten van politieke organisaties niet langer voor subsidiëring in aanmerking komen. Mevrouw De Dreu vroeg het college van b en w vorig jaar of de politieke activiteiten nog wel voor subsidiëring in aanmerking kwamen. Wethouder G. B. Schoenmakers verklaarde daarop dat dit nog het geval was. Vorige maand kreeg het raadslid ech ter zelf de nieuwe regels van WVC onder ogen en werd duidelijk dat de politieke activiteiten ten onrechte wa ren voorgedragen. Vervolgens stelde mevrouw De Dreu een groot aantal vragen over de handelwijze van b en w. In hun antwoord hebben b en w nu laten weten dat men in december inderdaad al een maand op de hoogte was van de nieuwe regels. „Achteraf gëzien zijn wij van mening dat het wellicht juister was geweest om de criteria bekend te maken aan de raad" zo schrijft het college nu. Ter verontschuldiging voor dit achter houden van informatie wordt aange voerd dat de brief binnenkwam nadat uitgebreid overleg was gevoerd met de instellingen die zich met emanieipatie- werk bezig houden. Bovendien werden de politieke activiteiten al jaren lang gesubsidieerd en konden de instellin gen ervan uit gaan dat zulks ook in 1983 zou gebeuren. Plotseling in de cember aankondigen dat het afgelopen zou zijn met subsidiëring zou dan ook onbehoorlijk bestuur genoemd kunnen worden, aldus b en w. Zeer waarschijn lijk zouden de betreffende instellingen dan in beroep gegaan zijn en een grote kans hebben gehad in het gelijk te worden gesteld. Het college klaagt dat de rechtszekerheid voor gemeente en instellingen wel ver te zoeken is wan neer ministeries, zoals in november dat van WVC, op het laatste moment ge meenten 'overvallen' met wijzigingen. Mevrouw De Dreu verlkaarde woens dag absoluut niet akkoord te gaan met dit verweer. Ze wees erop dat de ge meente naar alle waarschijnlijkheid nu zelf de activiteiten van politiek e groe peringen moet gaan subsidiëren. Daar voelt de Wfractie niets voor. Ze zal het college verzoeken de zaak op de agen da van de raadsvergadering van mei te zetten. „Wanneer b en w in december eerlijk gezegd hadden dat de activiteiten op het laatste moment niet meer subsi diabel waren dan had ik mijn hand over mijn hart gestreken, vooral om dat de instellingen nu eenmaal reken den op subsidiëring. Nu de raad zo met een kluit in het riet is gestuurd voel ik er niets voor om dat alsnog te doen" aldus mevrouw De Dreu. boete van 2000 gulden. Van het eisen van voorwaardelijke hechtenis zag hij af, omdat er sinds het ongeluk wel allerlei veiligheidsmaatregelen geno men zijn. Zo draagt men bij soortge lijk werk nu integraalhelmen. De advocaat van S.. mr Koster, vond dat haar cliënt niets te verwijten was, daar hij het 'redelijkerwijs te vorderen toezicht' wel degelijk had uit geoefend. Verder wees zij erop dat ieder bescher mingsmiddel eem compromis is tussen werkbaarheid en optimale veiligheid. Mr Van Solinge achtte S. echter op alle tenlaste gelegde punten schuldig, met uitzondering van het ontbreken van de handschoenen met de polskappen. Over het omstreden punt van het al of niet aanwezig zijn van de waterslang kwam hij tot de slotsom dat meer waarde moest worden gehecht aan een aantal getuigenverklaringen van men sen die geen slang gezien hadden dan aan de verklaring van de man die de slang op het kritieke moment had moeten gebruiken, maar die naar zijn zeggen geschrokken van de wolk gloeiende fosfor was teruggedeinsd en de slang niet meer had kunnen pakken. Verder sneed het argument dat de bankwerker door de benarde positie waarin hij moest werken geen gelaats- scherm kon gebruiken volgens mr Van Solinge geen hout, aangezien de man nen die op dat moment andere werk zaamheden hadden bij het karwei, ook allen een veiligheidshril droegen. Genootschap voor landmeetkunde houdt congres in Goes GOESHet Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde regio Zuid-West Nederland houdt haar vijfentwintigste congres op donderdag 28 april in de Prins van Oranje in Goes. De congres leden worden om kwart over negen ontvangen met een kopje koffie. Ing. D. van der Steenhoven neemt vervolgens de opening voor zijn rekening. Voor de inleiding van het vijfde lustrum draagt de voorzitter van het NGL, ing W. Eimers. zorg. Om kwart voor elf houdt het hoofd van de afdeling grondzaken en landmeten van de gemeente Tilburg een lezing met als onderwerp 'de taak van een gemeentelijk grondbedrijf an no 1983 en de relatie met de gemeente lijke landmeetkundige werkzaamhe den' In de pauze kunnen belangstel lenden een tentoonstelling en verschil lende demonstraties van enkele bedrij ven die op landmeetkundig gebied actief zijn. bekijken. Om twee uur begint de lezing van professor ir J. C. de Munck. Hij is hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool in Delft. De profes sor houdt een spreekbeurt over 'radio kunstmanen in de landmeetkunde'. MIDDELBURG „Niet alle Zeeuws- Vlaamse dokters zijn geldwolverige domoren. Maar het zijn al evenmin allemaal potentiële kandidaten voor de Nobelprijs geneeskunde", zegt S. Lelie, arts en geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid in Zeeland. „Als je de cijfers ziet - ook nu weer - kom je exact uit op een aantal zwakke re broeders. Dat is ook hier sinds jaar en dag bekend en wanneer we er weer eens tegenaan lopen, zeggen we: ja, dat verbaast ons niks. Maar er zijn ook mensen die, als een dokter er een keer naast heeft gezeten, het liefst zien dat wij hier op de binnenplaats of eigen lijk aan de frontgevel van ons gebouw een schandpaal en zo mogelijk een schavot neerzetten. Dat is één ding. Een ander ding is, dat de tuchtwet geen rechter kent die een patiënt of een arts aan zijn gelijk of ongelijk helpt, zoals de civiele rechter dat doet. Die wet is gemaakt om de beroeps- beoefening te handhaven op een zo hoog mogelijk peil. Dat frustreert mensen met een wezenlijke klacht. Dat frustreert zelfs heel érg en daar heb ik veel begrip voor. Het zal im mers jóuw kind maar wezen, dat over lijdt of gehandicapt blijft". Lelie en inspectie-secretaris H. B. Bus reageren in een gesprek van ruim twee uur op 'Tussen artsenmacht en patièn- tenklacht', een onderzoek naar de kwa liteit van de gezondheidszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen door de socio loog en oud-voorzitter van de Zeeuws- Vlaamse Werkgroep Gezondheidszorg Wim Blok. Het rapport, resultaat van twee jaar studie, lijkt de medische zorg in de regio ten zuiden van de Wester- schelde - gedragen door 52 specialisten. 49 huisartsen, vier ziekenhuizen - te degraderen tot een 'verbandpost van Albert Schweitzer', het Lambarene van Nederland. Allerlei specialismen ont breken. de huisartsen zijn overbelast en voor wie van bloedstollende verha len houdt verzamelden Blok en een' aantal vrijwilligers niet minder dan negentig klachten, waarvan er zesen vijftig werden ontleed Het by de studie gevoegde persbericht spreekt van 'een schrikbarende achterstand'. Lelie: „Je kunt feiten constateren en die van een kwalificatie voorzien. De ëën zaj zo'n feit schrikbarend noemen, de ander volstaat met nuchtere conclu sies. Het is voor de hand liggend dat een gebied als Zeeuwsch-Vlaanderen maar dat geldt voor heel Zeeland - een aantal voorzieningen niet heeft en, naar de mens gesproken, ook met zal krijgen. Een universiteit in Zeeland zou leuk zijn, maar daarvoor is onze provin cie nu eenmaal te klein. Het hangt van je visie af of je dat een schrikbarend tekort vindt of vaststelt: nou. dat is een zaak die we hier niet hebben". Bos: „Blok kijkt naar een aantal voor zieningen dat wèl in deze regio aanwe zig zou kunnen zijn. Hij constateert bijvoorbeeld dat er geen orthopeed is en vindt dat een heel groot gemis, gerelateerd aan de klachten over or thopedische verrichtingen. Het afzet ten van het aantal Zeeuws-Vlaamse specialisten tegen het landelijk gemid delde is natuurlijk een gevaarlijke zaak. Je kunt zeggen dat er in Zeeuw sch-Vlaanderen een onderbezetting is. maar je kunt met evenveel recht zeg gen dat er in het land een overbezet ting is aan specialisten. Het aanbod kwpekt vraag. Dat zou wel eens één van de redenen kunnen zijn, dat onze gezondheidszorg zo duur wordt". Huisartsen De suggestie dat de 49 huisartsen met hun praktijk van gemiddeld 2200 zie len weliswaar onder het landelijk gemiddelde (2600) zitten, maar door hun neventaken toch niet méér aan dacht aan hun patiënten kunnen ge ven, terwijl ze daarnaast 60 procent van de geneesmiddelenvoorziening 'monopoliseren', ontmoet bij de in spectie wat scepsis, al is Lelie het 'voor 100 procent' met Blok eens dat er allang een Distrikts Geneekundige Dienst had moeten zijn. „Maar dat er in die nevenfuncties nou zo allemach tig veel tijd gaat zitten geloof ik niet. Dat komt in veel gevallenzeer op een keurlnkje voor de Detam of een sport keuring en de consultatiebureaus voor baby- en kleuterzorg. Die praktijk grootte van 2200 patiënten valt, als je 't uittelt, nog wel eens wat lager uit hoor. En wat die apotheken aangaat herinner ik me acties vanuit de bevol king om juist te voorkómen dat de huisarts zijn apotheekje werd ontno men". Bos: „Het gaat er natuurlijk ook niet alleen om hoevéél tijd hij heeft voor zijn patiënten, maar om de manier waaróp die tijd wordt ingevuld. Daar bij doel ik op het meer multi disciplinair benaderen van de patient, dus niet alleen medisch, maar ook vanuit het maatschappelijk werk en de wijkverpleging. Wat we hometeams of groepspraktyken noemen Dat zou misschien een stuk kwaliteitsverbete ring kunnen geven". Voorzitter Korbee van de Stichting Ziekenzorg Midden Zeeuwsch- Vlaanderen en ziekenfondsdirecteur Wellhüner wezen in een reactie op Bloks onderzoek op het 'buiten beeld' blijven van Belgische ziekenhuizen als Brugge en Gent. Alleen al vorig jaar gingen daar 1200 Zeeuws-Vlaamse pa- tienten heen voor een eerste consult. Wie al langer over de grens onder behandeling is. werd niet eens meege teld Lelie en Bos erkennen dat Belgische voorzieningen de gezondheidszorg m Zeeuwsch-Vlaanderen 'onmiskenbaar' beïnvloeden, al houden ze - de inspec teur wijst er met nadruk op - óók in. dat het draagvlak om in Zeeland iets van de grond te krijgen nog smaller wordt dan het al is. Bos. „De inspectie en de Raad voor de Volksgezondheid staan op het standpunt dat men naar België mag voor voorzieningen die nog niet in Zeeuwsch-Vlaanderen aanwezig zijn. Men mag nu bijvoorbeeld naar de cardioloog in Gent of Brugge. Maar als er hier een cardioloog komt. wordt die regeling gewijzigd". Klachten Een hoofdstuk apart (Lelie: „Ik zou er onder omstandigheden grijze haren van kunnen krijgen "i wordt gevormd door de klachten. Blok bepleit een onafhankelijk klachtenbureau, be stuurd door instellingen als inspectie, ziekenfonds, patiëntenvereniging, wetswinkel en vakbonden. De Werk groep Gezondheidszorg verzamelde er binnen enkele maanden negentig en dat ervaart Bos als 'een geweldige discrepantie' met het aantal grieven dat de inspectie binnenkrijgt: „Wij zijn blijkbaar onvoldoende bekend". Lelie is voorstander van een 'gefaseerde' klachtenbehandelihg. waarbij zieken huizen, verpleeghuizen en andere in stellingen zélf een 'loket' openen, waar gebruikers terecht kunnen. Bos. teruggrijpend op 'Tussen artsen macht en patientenklacht": „Blok be schouwt een klachtenbureau als een soort ondersteuningsapparaat voor het werk van de inspectie. Inspectie en ziekenfondsen moeten in het bestuur zitten Nou kan dat natuurlijk niet. Wij zijn als geneeskundige inspectie een onafhankelijke instantie Wij kunnen niet in dat bestuur gaan zitten van de stichting". Korbee zette het aantal klachten af tegen de honderdduizen den beslissingen, die medici moeten nemen. En dan is er volgens hem geen enkele reden tot ongerustheid. Lelie. „Zo'n reactie is natuurlyk een leuk binnenkomertje". 'Nou dat valt wel mee Maar dan ben je niet helemaal volledig. Als de monteur in de garage één keer een borgpennetje van een wiel vergeet vast te zetten - en dat is toch maar verrekte weinig - en er rijdt een vent met 120 tegen een boom. terwijl hij vrouw en kindertjes nalaat, dan wordt daar toch héél anders over ge praat. Dat is nu het verschil tussen individuele gezondheidszorg en - noem het maar - volksgezondheid. Bob Lagaalj Corina Griep temidden van haar mannelijke mede-leerlingen bezig met het stellen van een kozijn in de praktijkruimte van de afdeling bouwkunde aan de Vltssingse MTS. Weet je het echt wel zeker?" en „Heb je de pil?". Twee vragen waarmee meisjes vrijwel onmiddellijk worden geconfronteerd als te de buitenwereld laten weten dat ze een opleiding in de techniek willen volgen. Uit de eerste vraag blijkt dat 'men' het nog als zeer bijzonder ervaart als een meisje naar een technische school gaat. Uit de tweede zou kunnen blijken dat aangenomen wordt dat zodra een meisje op een jongensschool of op. om maar een voorbeeld te noemen, de bouwplaats verschijnt, onmiddelijk aan andere dingen wordt gedacht dan bijvoor beeld het storten van beton en stellen van kozijnen. De praktijk wijst echter uit dat meisjes prima functioneren in wat tot voor enkele jaren 'typische mannenberoepen' werden genoemd en door de collega's worden gewaardeerd voor hun inzet en kennis. Uit vraaggesprekken met leerlingen en oud-leerlingen van de Vlissingse MTS blijkt echter dat meisjes die voor een technische opleiding ko zen. dat deden in de meeste gevallen omdat zij dat al zo lang van plan waren. Meisjes worden in het alge meen niet gewezen op de mogelijk heden die er voor hen in de sfeer van 'mannenberoepen' zijn Ook niet door decanen van scholen voor alge meen vormend onderwijs en ook niet door de jeugdconsulenten van de gewestelijke arbeidsbureaus. Om de vooroordelen onder deze groep die de doorbreking van de stereotie pe rolopvatting in de weg staan, uit de weg te ruimen, startte het minis terie van onderwijs en wetenschap pen in januan met een manifestatie onder de titel 'Meisjes en techniek". Deze is er op gericht meisjes meer bij de techniek te betrekken en is met name bedoeld voor schooldecanen en jeugdconsulenten. Sinds het be gin van de voorlichtingsactie zijn inmiddels op zeven verschillende plaatsen al bijeenkomsten gehou den. De Vlissingse MTS is vandaag, donderdag, het toneel van de slot manifestatie van de actie. MTS-schooldecaan drs R. Stufkens bezocht een aantal oud- leerlingen van de Vlissingse MTS en vroeg hen naar hun ervaringen in het bedrijfs leven. Daaruit blijkt dat ook de bedrijven mannen en vrouwen nog niet gelijkwaardig behandelen: „Het ligt niet voor de hand om aan vrou wen te denken als er een vacature bij ons is", zegt bijvoorbeeld de heer K. W. Zondervan. hoofd technische dienst van het Bergzichtziekenhuis in Goes waar één van de vrouwelijke oud-leerlingen. Marjan Koens, een baan heeft gevonden. De heer Zon dervan voegt er echter wel aan toe: „Dit goede voorbeeld heeft mijn denkpatroon veranderd. Het is zeker aanleiding om toekomstige sollicita ties van vrouwen voor een techni sche functie anders te bekijken". Marjan Koens kwam via het uit zendbureau aan de baan bij het ziekenhuis in Goes. Eerst nog tijde lijk. maar later via een interne solli citatie in vaste dienst. Het werk bevalt haar uitstekend: „Ik zou niets anders meer willen Ik heb er geen moment spijt van gehad dat ik deze opleiding neb gevolgd". Haar opleiding bouwkunde was ook de aanleiding dat ze werd aangeno men by de technische dienst van het ziekenhuis. „Ons werk bestaat voor een groot deel uit werkzaamheden van bouwkundige aard, daarom hadden we iemand met die oplei ding nodig De proefperiode is voor beide partijen positief verlopen en daarna hebben we volmondig 'ja' gezegd tegen het aannemen van Marjan. We hebben het getroffen", aldus de heer Zondervan. Marjan Koens houdt zich voornamelijk be zig met administratieve werkzaam heden op bouwkundig gebied en met tekenwerk voor verbouwingen. Zy is de enige vrouw binnen de veertien mannen tellende afdeling „Geen enkel bezwaarzegt zij. „Ik wordt volkomen gelijkwaardig be handeld Ik zou deze baan niet graag ruilen voor een kantoor met alle maal dames" Ineke Berwald. zij volgde de oplei ding Weg- en Waterbouw aan de MTS. werkte eerst ruim twee jaar bij een ingenieursbureau in Middel burg, maar daar beviel het haar niet zo best. „Toen ik solliciteerde waren er twee vacatures, één voor tekenaar en één voor telefoniste. Dat waren twee functies die natuurlyk makke lijk In mijn persoon gecombineerd konden worden. Ik moest alles doen. Daar beviel het me toch niet zo". Zij solliciteerde vervolgens bij het wa terbouwkundig ingenieursbureau Haskoning in Goes en werd uit twintig sollicitanten gekozen. Bij het bureau is zij belast met het opnemen van terreinen en de uitvoe ring van hoogtemetingen. De gege vens hiervan werkt zij later uit in de tekenkamer. Een vrij zelfstandige baan. zegt zij er zelf van. De behan- deling die zij krijgt verschilt in niets van die van haar mannelijke colle ga's. „Men is wel meer voorkomend tegen mij, maar verder is iedereen op de tekenkamer gelijk". Zelfheeft zij het nooit als moeilijk ervaren om in een mannenwereld terecht te ko men. „Het eerste jaar op de MTS was wel moeilijk, toen had ik echt het gevoel dat ik mij dubbel moest waarmaken. Daarna ging het alle maal veel beter" De geïnterviewde meisjes zijn allemaal bij toeval in de tech niek terecht gekomen, of omdat zij van jongsaf ermee werden gecon fronteerd in huiselijke kring. Geen van hen is er bij het kiezen van een vervolgopleiding door schoolbege- leiders op gewezen dat er mogelijk heden zijn op technische scholen en heeft naar aanleiding daarvan ge zegd 'Hé, dat lijkt me wel wat'. In enkele gevallen is het tegendeel waar: meisjes wordt ontraden, zowel door hun directe omgeving als door schooldecanen, een technische op leiding te volgen. Zoals het meisje dat aan een scholengemeenschap voor beroepsonderwijs ln Middel burg van het uur studie-oriëntatie in de week had gekozen voor bouwkun de. Al snel kreeg zij te hroen: 'Daar hoor je niet' en eigenlijk voor ze het zelf goed in de gaten had volgde ze lessen kantoor- en winkelpraktijk. „En iedereen was weer gerustge steld" zegt ze Met veel moeite lukte het uiteindelijk toch om op de afde ling bouwkunde te worden inge deeld. Via een oriëntatie en schakel opleiding. een onderdeel van het kort middelbaar beroepsonderwijs (KMBO). kwam zij op de MTS te recht Corina Griep zit inmiddels in het tweede jaar van de opleiding bouw kunde. Het bevalt haar uitstekend. „Ik zat eerst op de mavo, maar dat vond ik eigenlijk maar saai. Dit is veel leuker". De ervaringen, zowel op de scholen als in het bedrijfsle ven, hebben geleerd dat de aanwe zigheid van vrouwen een positieve invloed heeft op de mannelijke colle ga's. zowel in gedrag als in taalge bruik. En. zo zegt men onder meer bij de TD van het Goese ziekenhuis, bij conflictsituaties tussen collega's zijn de vrouwen vaak de rustbren- gende factor. Positieve ervaringen dus bij het bedrijfsleven. Bij buiten staanders wekken de meisjes die een 'mannenberoep' uitoefenen verba zing en ongeloof. „En ze worden vaak hardnekkig aangesproken met 'mijnheer', al blijkt nog zo duidelijk tijdens een telefoongesprek dat de ander met een vrouw te doen heeft", aldus de heer Stufkens. Tijdens de slotmanifestatie in de Vlissingse MTS zullen enkele meis jes, zowel leerlingen als oud leerlingen, de aanwezigen duidelijk proberen te maken dat 'meisjes en techniek' twee zaken zijn die heel goed samen gaan. Hans Verbeek V-J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 31