g|fS' moe u'm nü kopen. Geeregebied wordt gevaar voor centrum Middelburg Als u altiid al zo'n mooie komolete tuinmeubelset wilde hebben. Veerse schapen worden op sportveld geschoren VROOMS DREESMANN vj@2S& mmm Vlissingse politie legt beslag op zendapparatuur Diensten Middelburg moeten inleveren FEESTTERREIN INZET LANGDURIGE DISCUSSIE J. Eckhardt 25 jaar dirigent Con Amore TH-STUDENT IN AFSTUDEERPROJECT: :3 DONDERDAG 21 APRIL 1983 Los leverbaar: Stoel •05^59.- Tafel-75^ 59. Tuinmeubelset Miami Kompleet zitkomfort voor uw tuin, terras of balkon. Strak uitge--7 voerd in tijdloos wit en bekleed met komfortabel dikke kussens;' Een even praktisch als sfeervol tuin-ameublement, waarin 't "4 behaaglijk zonnen, luieren en zitten is. Maar ook goedkoop, Want uw warenhuis rekent de laagste prijs! De stoelen hebben een stalen frame dat afgewerkt is met een weerbesten- dige geêpoxeerde laag. De vormvas te, stevige pvc banden in rug en zitting zorgen voor blijvend zitkomfort De zitting is voorzien van een kunststof afsluitstuk, de poten van kunststof be- schermdoppen. Kussens Die zijn lekker komforta bel dik: 6 cm. De moderne ff streepdessins zijn er in groen en blauw. Dit gezellige, ronde boule vardmodel heeft een prak tisch kunststof blad met een doorsnee van 80 cm. In het blad is een opening voor een parasol. Polyeter kussen Maar liefst 6 cm dik. Stalen frame Met weerbestendige geêpoxeerde laag. PVC banden Extra breed, vormvast én stevig. Kunststof zittingrand Dit afsluitstuk garandeert rjU-'" duurzaam zitkomfort Kunststof beschermdoppen De set is eenvoudig uit te breiden met een paar los leverbare extra's. Wat te denken van zo'n 180 cm doorsnee parasol, kompleet met knik 75.- Of zo'n praktisch tafelkleed, in hetzelfde dessin als de kussens 32.50 Stapelbaar De stoelen zijn handig stapel- baar en nemen weinig ruimte in beslag Da's vooral makke lijk voor Kleinbehuisden en flatbewoners. y Uw komplete tuinmeubelset wordt gratis bij u afgeleverd, waar u ook woont in Necferland i MIDDELBURG - De komst van een parkeergarage in het Middelburgse Geeregebied, een sterke uitbreiding van het aantal winkels in hetzelfde stadsdeel en het bestaan van de aanwezige parkeerterreinen Hof van Tange en Vlissings Bolwerk kunnen ernstige economische gevolgen hebben voor de rest van de binnenstad. Tot deze conclusie komt de Middelburger P. J. van Luijk, student aan de technische hogeschool in Delft. Als afstudeeropdracht koos hij het Geeregebied waarin een alternatief plan is uitgewerkt. Vrijdag neemt Van Luijk zijn diploma in ontvangst waarna hij de titel 'ir' mag voeren. Volgens de aankomend ingenieur is het onverstandig om in een tijd van econo mische neergang in het Geeregebied bet winkeloppervlak sterk uit te brei den. Zeker niet wanneer men de win kelstraatfunctie van bijvoorbeeld Lan- geviele, Lange Delft, Korte Delft en Segeerstraat wil handhaven. Volgens Van Luijk ontstaat er in de rest van de stad 'leegloop* wanneer er in het Geere gebied nog een groot aantal winkels bij zou komen. Hij komt tot de conclusie dat de huidi ge situatie al vrij ongunstig is. De ligging van Trefcenter en de parkeer terreinen Hof van Tange en Vlissings Bolwerk (kort bij elkaar) maken dat gebied al tot een 'zwaartepunt' voor bezoekers van de stad. Het is de vraag in hoeverre automobilisten bereid blij ven om zich naar het andere uiteinde van het winkelgebied (Damplein en omgeving) te begeven. Van Luijk ziet dan ook weinig heil in de plannen om ook in het Geeregebied nog een winkelpassage te bouwen. Dan zou het evenwicht tussen west- en ooskant van het binnenstedelijke win kelgebied nog verder verstoord worden in zijn visie. Daartegenover zet de Middelburger een eigen plan. Dat komt neer op aanpassingen op kleine schaal die moeten bevorderen dat de binnenstad (wat winkels betreft) vanaf Geerege bied via Langeviele en Markt tot aan Damplein en omgeving publiekstrek ker is. Van Luijk voorziet daarbij de bouw van Gespreksavond MIDDELBURG - De gemeenschap Walcheren van het Humanistisch Ver bond houdt vanavond (donderdag) de maandelijkse gespreksavond. Het the ma van deze avond is 'De provinciale emancipatieraad', dat zal worden inge leid door Adri de Feyter. De gespreks avond begint om 20.00 uur. VLISSINGEN - De Vlissingse politie heeft dinsdag voor ongeveer duizend gulden aan illegale zendapparatuur in beslag genomen in een woning aan de Boulevard Bankert in Vlissingen. De politie nam een 120 kanaals- en en een 80 kanaals zend/ontvanger mee, evenals een 6 kanalen en 3 kanalen portofoon-zend-ontvanger. Tegen de bewoner A. B. P. W. is proces-verbaal opgemaakt. TOTAAL 4,5 MILJOEN BEZUINIGEN MIDDELBURG - Alle gemeentelijke diensten in Middelburg (inclusief brandweer en politie) hebben van b en w te horen gekregen dat ze fors moeten bezuinigen. Naar in ambtelijke kringen van verschillende kanten verluidt gaat het om een bedrag van 4,5 miljoen gulden. Dat bedrag moet in de periode 1983 tot en met 1986 worden opgebracht. De hoofden van alle diensten en afdelingen hebben van het college precies te horen gekregen voor welk bedrag ze in moeten leveren. Ze moeten b en w later voorstellen doen over de wijze waarop de besnoeiingen kunnen worden doorgevoerd. Naar aanleiding hiervan kan de gemeenteraad zich dan later over de te nemen maatregelen uitspreken. Wethouder van financiën de heer A. BergshoefT bevestigde woensdag dat alle diensten en afdelingen getroffen worden. Hij wilde echter nog geen bedragen noemen. „Op het ogenblik zijn we druk bezig met de meerjaren planning voor de periode 1983-1987. Naar verwachting zal dit stuk volgende week vrijdag gereed zijn en naar de raadsleden worden verzonden. Voor dat tijdstip wil ik nog niet ingaan op de inhoud van de meerjarenplanning" aldus de wethouder. Hij zei verder dat in de planning alleen staat hoeveel de gemeente zal moeten bezuinigen. Voorstellen over de manier waarop het snoeimes gehanteerd kan worden bevat dit stuk nog niet. Die zijn te verwachten in de voorjaarsnota die naar verwachting in de zomermaanden verschijnt. In de voorjaarsnota staat te lezen hoe Middelburg de eerstemaanden van dit jaar financieel heeft geboerd. Verdere bezuinigingsvoorstellen aan de raad zijn te verwachten in de begroting voor 1984 die in november behandeld zal worden. Wethouder Bergshoeff liet de raad afgelopen maandag al weten dat de toekomst er niet zo rooskleurig uitziet. Oorzaak daarvan zijn onder meer de lagere uitkeringen van de rijksoverheid via het gemeentefonds. Niet alleen valt de hoogte hiervan tegen door de bezuinigingen in Den Haag maar ook doordat de bevolking van Middelburg veel minder in aantal toeneemt dan enkele jaren geleden nog werd aangenomen. ongeveer vijf winkels tussen Beenhou werssingel en Lange Geere. Daardoor wordt de 'loop' tussen Trefcenter en Geeregebeid bevorderd. Vervolgens zouden er aan de oostzijde van de Lange Geere enkele kleine winkels by kunnen komen. Daardoor zal de voor naamste looprichtmg naar de Lange viele gaan, 'een historische gegroeide winkelstraat'. Van Luijk voorziet ver der het meer aantrekkelijk maken van Pottenmarkt en Plein 1940 (in verleng de van de Lange Viele). Daar zou meer ruimte voor terrassen moeten komen waardoor genoemde straten veel meer het karakter van echte pleinen krijgen. Daardoor zou ook de oostelijke zijde van het kemwinkelgebied voor leegloop behoed kunnen worden om dat het publiek geprikkeld wordt om via de Markt de winkelstraten Lange Delft en omgeving te bezoeken. Eigentijds Wat de woningbouw in het Geerege bied betreft bepleit Van Luijk het toepassen van eigentijdse vormen. Hij is zonder meer voorstander van het behoud van het monumentenbezit maar ziet niet in waarom nieuwbouw daaraan zeer sterk aangepast zou moe ten worden. Gezien het karakter van de rest van de stad bepleit de bouw kundige om de breedte van de straten en de hoogte van de nieuw te bouwen panden niet al te sterk af te laten wijken. De vorm en kleur van de woningen in zijn alternatief Geereplan zijn echter afwijkend van wat men in Middelburg gewoon is. Van Luijk wil platte daken en witte gevels. „Dergelij ke woningen zijn gemakkelijk te bou wen en er wordt geen overbodige kap- ruimte aangebracht waardoor het werk goedkoper uitgevoerd kan worden". Prothese Tenslotte ziet Van Luijk weinig in de groep oud ogende winkelpanden die in de Lange Geere zijn verrezen. ,J)e gevels zijn zogenaamd zeventiende- eeuws terwijl de panden voor de rest uit moderne betonconstructies be staan. Het komt meer neer op het aanbrengen van een prothese in een levend lichaam dan op het aanbren gen van nieuwe levende cellen. Je vraagt je af wat archeologen over vijfhonderd jaar zullen concluderen wanneer ze de bouwgeschiedenis van dergelijke panden gaan bestuderen" aldus Van Luijk. P. J. van Luijk voor de bouwput van de parkeerfichuil-kelder in het Middelburgse Geeregebied VEERE - Het verhuren van een terrein aan de Veerseweg voor het traditionele Schaapscheerdersfeest op de zaterdag voor Pinksteren, had woensdag in de Veerse gemeenteraad heel wat voeten in de aarde. Letterlijk en figuurlijk, want enkele raadsleden hadden erg veel moeite met genoemde locatie omdat het terrein ook wordt gebruikt voor de zomeravondcompetitie van de voetballers. In voorgaande jaren werd het feest gehouden aan de Bieweg in Gapinge, maar de middenstanders van Veere hadden- al diverse keren gevraagd of de festiviteiten niet dichter in de buurt van de kern Veere konden worden gehouden, zodat zij er ook nog een graantje van mee kunnen pikken. Met name M. Mol (D'66/Gemeente Be lang) had de grootste bezwaren tegen het voormalig sportterrein aan de Veerseweg. „Ik ben er falicant op te gen. Zo'n veld loopt grote schade op. Waarom wordt het Oranjeplein er niet voor gebruikt?" Hij vind verder dat de organisator op z'n minst een waarborg som moest storten van minimaal 10.000,-. OOk PvdA-er J. van Nieuwenhuijzen was die mening toegedaan. „Als er schade ontstaat is die niet zo zeer in geld, als wel in tijd uit te drukken wie weet kunnen de voetballers er een hele tijd niet terecht". Mevrouw M. Brouwe- r-te Roller (WD) was van emning dat het nu te kort dag is om de locatie naar elders te verplaatsen. „Maar we zullen de plaats van het schaapscheerders- feest volgend jaar wel opnieuw moeten bespreken". De heren C. Joziasse (CDA) en W. Duvekot (SPP/GPV/RPF) konden zich geheel vinden in het voorstel van b en w. CDA-Raadslid J. Cevaal vond dat het scheren van schapen op het voor malige sportterrein een teruggang be tekende naar dertig jaar geleden. „Toen we met de voetbal begonnen, stonden we ook in de koeiestront te trappen. Dat zal met die schapen waarschijnlijk weer gebeuren. Ik geef 't je te doen". Burgemeester mevrouw W. van Mont- frans-Hartman legde de raadsleden uit dat het terrein aan de Bieweg nu te koop is. „Dat brengt teveel risico's voor de organisatie van het feest mee. Want wie weet wordt het nog voor de 21ste mei verkocht. Maar volgend jaar zullen we de zaak opnieuw bekijken". Ze vond het verder geen goed idee om het schaapscheerdersfeest op het Oranje plein te houden. „Dat ligt midden in Veere en die Pinksterzaterdag is het hier ontzettend druk. Daarom hebben, we gekozen voor een locatie zo dicht mogelijk bij de kem Veere". Wethouder W. Sanderse benadrukte dat er waterdichte afspraken met de organisatoren van het feest zijn ge maakt over eventuele schade. „Er staat zwart op wit dat zij die zullen vergoeden, éls het veld inderdaad wordt beschadigd." Hij vond het idee van een waarborgson niet haalbaar. Zijn collega-wethouder J van der Slik- ke: „Stel dat die man van te voren geen ƒ10.000,- kan storten, dan zou dat betekenen dat het hele feest niet door kan gaan". De heer Mol vond dat dat inderdaad zo zou moeten gaan. Toen het voorstel uiteindelijk in stem ming kwam, bleken tien raadsleden akkoord te zijn en alleen Mol stemde tegen. J. P. Kuypers vond dat ze er toen een punt achter moest zetten. Volgens haar was het het beste als de heer Eckhardt haar op zou volgen. Hec bestuur was het daar volledig mee eens. „Het grote orkest leiden was iets heel anders dan voor een jeugdorkest staan. In het begin kostte me dat best moeite". De dirigent vond het vooral moeilijk om de juiste muziek te vinden. „We hebben toen besloten om lid te worden van het Nederlands Verbond van Man doline Orkesten. Die hadden een bi bliotheek en een documentatiemap waarin alle muziek stond die verkrijg baar was. Toen kon ik dus wel aan geschikte muziek komen. Bovendien kregen we contact met andere mando lineverenigingen. Je ziet en hoort die spelen en daar leer je van". De heer Eckhardt is inmiddels nooit meer 'ver schrikkelijk zenuwachtig' wanneer het orkest op moet treden. Het dirigeer stokje trilt nu niet meer van de zenu wen, maar wel door de heftige bewegin gen die Eckhardt, geconcentreerd als hij is, tijdens voorstellingen maakt. Dit had een keer als gevolg, dat het stokje tijdens een optreden plotseling door de lucht vloog en tussen de orkestleden terechtkwam. En een andere keer, toen het orkest op een klein toneeltje moest spelen, zat hy met het stokje in het haar van een orkestlid. Ereafdeling Het mandolineorkest doet sinds 1974 ook mee aan nationale concoursen. Niet zonder succes, want 'Con Amore' is inmiddels gepromoveerd naar de op een na hoogste afdeling, de ereafde ling. Volgens de heer Eckhardt zit het orkest 'in de lift naar boven'. Daar voor is veel repetitie en doorzettings vermogen nodig. Iedere maandag avond oefent hij met het grote orkest twee uur en het jeugdorkest repeteert één uurtje. Het dirigentwezen neemt gemiddeld drie avonden per week in beslag. De heer Eckhardt. van beroep meubel maker. krijgt hierbij steun van zijn vrouw die secretaresse is van de vereni ging. Zij speelt mandoline, net zoals twee dochters van het echtpaar. De derde dochter speelt mandola. Want in tegenstelling tot wat men vaak denkt, worden er in het orkest behalve man doline, ook gitaar, mandola, contra-bas en mandoloncelli bespeelt. De dirigent meent dat de mandoline nog onvol doende erkenning krijgt. „Vanwege de bibberige toon die eruitkomt, wordt de mandolinemuziek door velen prikkel- draadmuziek genoemd. Je kunt op het conservatorium ook met afstuderen met mandoline als hoofdvak, wel als bijvak". Hy zegt met het dirigeren nog net zolang door te willen gaan als hij kan. „Net zolang als mijn oren goed zijn, want die zijn verschrikkelijk be langrijk bij het stemmen van de instru menten. Maar ik zal het toch eens moeten overgeven. Dat zal wel moeilijk zijn, maar eens moetje kunnen zeggen: nu is het voor een ander". Dirigent Eckhardt: „In een orkest moet er eentje de baas zijn.." OOST-SOUBURG „Dirigent zijn, dat moet een beetje in je zitten. Je probeert het orkest immers te laten spelen zoals jij het wilt. zoals je denkt dat de componist van de muziek het zou willen". Dit zegt de heer J. Eck hardt, die dit jaar zijn 25-jarig jubi leum als dirigent van het Vlissingse mandolineorkest 'Con Amore' viert. Hij en de 50 orkestleden zijn druk aan het repeteren voor het concert dat 7 mei plaatsvindt in het Scheldekwartier in Vlissingen. Ter gelegenheid van Eck- hardts' jubileum wordt hieraan door de orkestleden een feestelijk tintje gege ven. Hoe. dat blijft omwille van de dirigent nog een verrassing. De heer Eckhardt werd geboren op 11 juni 1931 in Vlissingen. Op 18-jarige leeftijd werd zijn passie voor muziek opgewekt door een vriend van hem die gitaar speelde. Hij raakte hierdoor zo enthousiast dat hij een gitaar leende en les ging nemen. Zoals velen kreeg ihij les van de inmiddels overleden J. Lam mere. „Deze man maakte muziek voor j zijn plezier en bespeelde verschillende instrumenten, zoals orgel, gitaar en accordeon", zegt hij. In 1950 kwam hij terecht bij 'Con Amore'. Hij vond het spelen in orkestverband bijzonder leuk. „Als je enthousiast voor iets bent, dan weten ze je snel te vinden, bijvoor beeld voor de functie van secretaris. Dat werd ik in 1958 dan ook. Momen teel bestaat de vereniging uit een 1 groot- en een jeugdorkest. In die tijd was er geen jeugdgroep meer, terwijl er toch animo voor was. En ik vond het belangrijk dat er een kwam. Het jeugd- orkest is er inderdaad gekomen, en ik I wilde er met de leiding over nemen". De heer Eckhardt ging toen een tweeja- I rige avondcursus volgen op de Vlis singse muziekschool. Om zijn theoreti sche kennis bij te spijkeren'en de kunst I van het dirigeren te leren. Moeilijk In 1961 bestond 'Con Amore' 25 jaar. Oprichtster en dirigente mejuffrouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21