PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT W Ambtenarenbonden verbreken overleg Hogere zuivelprijzen i Kamer achter motie 'Schelde' mu EERST GESCHILLENREGELING Walesa roept op tot echte dialoog UITSTEL BELASTING DUBBELE INKOMENS DE JAGER-TOLHOEK wlfinvttm Stikker doet boekje open LANDBOUWMARA THON LUXEMBURG: nationale hartweek Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Middag- temperatuur ongeveer veertien gra- I den. Zuidelijk wind. aan de kust af en I toe krachtig. 226e jaargang no. 93 Donderdag 21 april 1983 GOES: Houtkade 7. tel 01100-21250' Geopend ma -vr. van 8 00-17 00 uur y zaterdag van 10 00-12 00 uur MIDDELBURG Korte Noordstraal 1 lel 01180-33050' Geopend ma -vr van 3 00-17 00 uur 1001 bouwmaterialen onder één dak! DEN HAAG De eind vorige maand afgetreden president- di recteur van het Rijn-Schelde- Verolme-concern ir Allard Stik ker is van mening dat de partijen die indertijd de RSV-fusie hebben bewerkstelligd „vrijwel van het begin af aan bewust of onbewust hebben meegewerkt aan het on dergraven van de toekomstkan sen van RSV". Hij zegt dit in een artikel dat hij zelf schreef voor het opinieweekblad Elseviers Ma gazine van deze week. Hij pleit er daarin voorts met kracht voor dat de marinebouw in Nederland wordt behouden. (Zie pagina 15). (Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG Met slechts de drie stemmen van de PSP-fractie tegen heeft de Tweede Kamer in ruime eensgezindheid vastgesteld dat de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen niet zoveel mensen moet ontslaan als minister Van Aardenne van economische zaken heeft voorgeschreven. De Schelde zelf heeft woensdag op grond van het eigen overlevingsplan voor ongeveer 300 mensen collectief ontslag aangevraagd. In totaal komen 520 HUlVCVlf! arbeidsplaatsen te vervallen. Ongeveer 140 personeelseden hebben toegezegd gebruik te maken van één van de regelingen om vervroegd uit te treden. Het kabinet vindt dat de KMS-groep met ongeveer 760 man moet worden afgeslankt. Centraal in deze discussie staat de vraag hoe groot de capaciteit van de marinescctor zal mogen zijn: 1.235 miljoen manuren per jaar. zoals de Kamer wil, of een miljoen manuren zoals Van Aardenne's uitgangspunt is. marine haar bestellingen voor die fre gatten vertragen. „Het is of-of. niet en-en", maakte de bewindsman dins dag tijdens de debatten over deze zaak in de Kamer duidelijk. De Kamer heeft die 1.235 miljoen uren Marine in de komende jaren zal plegen: m een motie afgegrendeld: De Schelde de zogenaamde M-fregatten. krijgt tot eind van dit jaar de tijd om op Als er een exportorder komt. dan zal de zoek te gaan naar exportorders. Lukt dat niet. dan moet er begin volgend jaar alsnog een afslanking volgens de plannen van de minister volgen, die halverwege '84 zal moeten zijn vol tooid. De Schelde denkt exportorders te kunnen binnenhalen uit met name Marokko het gaat om de bouw van vier korvetten, een opdracht waarmee ruim één miljard gulden is gemoeid. Van Aardenne is zelf niet tegen ex portorders, maar hij stelt dat die orders geen enkele invloed hebben op de maximum-capaciteit van De Schelde. Die maximum-capaciteit is gebaseerd op de bestellingen die de Koninklijke RSV Van Aardenne Het is op het moment niet duidelijk wat de minister zal doen, nu de motie waar het hier om gaat, is aanvaard. Op Economische Zaken is men er huive rig voor de extra mensen die dc KMS in dienst wil houden en die dit jaar géén werk hebben inderdaad die mogelijkheid te geven. Het geld dat daarvoor nodig is, moet immers uit het werkkapitaal van de KMS komen, een werkkapitaal dat het kabinet bin nenkort op tafel moet leggen aange zien De Schelde zelf 'blut' is. Veel is afhankelijk van de gesprekken die de KMS en deskundigen van de marine voeren over de vraag hoeveel manuren er per jaar nodig zijn voor de bouw van de Nederlandse M-fregatten. Het gaat hier, aldus de minister, om een in wezen technisch probleem waar voor een compromis moet worden ge vonden. Op Economische Zaken acht men het weinig waarschijnlijk dat de minister zich zonder meer bij de nu aangenomen motie zal neerleggen. De genoemde motie die de Kamer aanvaardde, was die van de leden Jacobse (WD) en Van Iersel (CDA). PvdA'er Van der Doef had zijn vrijwel gelijkluidende motie ten gunste van een éénduidige uitspraak ingetrokken. De Kamer aanvaardde ook de motie- (Slot zie pag. 15 kolom 1) (Van onze redactie economie DEN HAAG De ambtenarenbonden willen niet verder praten met minister Rietkerk over hun arbeidsvoorwaarden. Eerst moet de minister komen met een geschillenregeling. De bonden verlangen ook van de minister dat hij de op 5 januari gemaakte afspraak nakomt om ongeveer 6000 banen in te vullen in ruil voor de ingeleverde prijspompensatie. „Tot nu toe is daar geen donder van terecht gekomen", zei AbvaKabo-voorzitter Jaap van de Scheur. van de geschillenregeling meer tijd vraagt dan aanvankelijk was gedacht. De bonden zijn van mening dat de minister op dit punt de waarheid De bonden hebben de minister ge vraagd inzage te geven van alle plan nen die de arbeidsvoorwaarden van ambtenaren kunnen beinvloeden. „Dat is eerlijk tegenover een miljoen ambtenaren", aldus Van de Scheur. Lech Walesa verliet samen met zijn vierjarige dochter Magda na de persconferentie zijn flat in Gdansk. GDANSK/WARSCHAU (AFP/RTR/DPA/UPI) Lech Walesa heeft er bij de Poolse regering op aangedrongen dat zij „oprechte bases voor dialoog schept, weer meer dan één vakbond toelaat, het systeem van arbeiders- zelfbestuur beter invult en meer respect heeft voor de burgelijke vrijheden". De oproep van de voorzitter van het verboden vakverbond Solidari teit is in Gdansk voorgelezen door Walesa's woordvoerder. De vak bondsleider deed de. op 16 april opgestelde, oproep ter gelegenheid van de reis van paus Johannes Paulus n naar zijn geboorteland. Zoals het er nu uitziet, begint de paus op 16 juni aan zijn tweede reis naar Polen. De regering heeft aangekondigd dat zij „vastbesloten en effectief' zal optreden tegen niet-ofSciéle bijeenkomsten op 1 mei. Walesa die woensdag in Gdansk een pers conferentie gaf kondigde aan, dat hij op 1 mei meedoet aan manifes taties waartoe Solidariteit heeft opgeroepen. „Ik ben arbeider en zal de dag van de arbeid vieren zoals arbeiders gewend zijn". De minister toonde zich zeer teleurge- oktober concrete plannen uitgewerkt steld te zijn over deze houding. Hij zei kunnen worden voor de invoering v er niet meer aan te kunnen ontkomen arbeidstijdverkorting met een extra de korting op het vakantiegeld eenzij- inlevering van 2 procent van het inko- dig op te leggen. Rietkerk zal boven- men door ambtenaren en trendvolgers, dien bekijken of op zijn ministerie per 1 Rietkerk wees erop dat de invulling (Van onze parlementaire van State, de linkse frac- üge uitkering aan de ech- redactie) ties en de VVD in de te minima, die voor het DEN HAAG Het kabi- Tweede Kamer die geen grootste deel betaald zou net zal waarschijnlijk onderscheid willen ma- worden uit de opbrengst morgen besluiten om de ken in de positie van van de extra belasting op voorgenomen extra be- gehuwden en ongehuwd meerverdieners. te finan- lastingheffing op echtpa- samenwonenden op het eieren, ren met meer dan éen gebied van de belasting inkomen uit te stellen heffing. De belasting op dubbele tot 1 januari. Hiermee In de Voorjaarsnota heeft inkomens zou dit jaar wil het kabinet tegemoet het kabinet al een maat- nog 150 miljoen gulden komen aan bezwaren regel aangekondigd om hebben moeten opleve- van onder meer de Raad de voorgenomen eenma- ren. ADVERTENTIE geweld aandoet omdat volgens hun informatie het eindrapport al drie weken op het ministerie gereed ligt. Inmiddels hebben de bonden zelf een plan tot regeling van geschillen opgzet. Zij willen een commissie bestaande uit een voorzitter en twee leden. Rietkerk zei niet van plan te zijn de prijscompensatie per 1 juli uit te beta len. „Ik heb al eerder laten weten dat daarvoor geen geld is". De bonden reageerden daarop met de mededeling dat zodra het percentage bekend is zij een eis tot uitbetaling bij de minister op tafel zullen leggen. (Van onze correspondent) LUXEMBURG De Europese zuivel prijzen voor de Nederlandse boeren zullen in het nieuwe landbouwseizoen waarschijnlijk meer omhoog gaan dan tot nu toe werd verwacht. Aanvanke lijk kwamen de prijsvoorstellen van de Europese Commissie voor de Ne derlandse zuivel neer op een verho ging van 0,1 procent. Volgens nieuwe voorstellen die de Commissie woensdag, op de derde dag van de landbouwmarathon in Luxem burg indiende om de onderhandelin gen tussen de Europese landbouwmi nisters uit het slop te halen, zal die Aan het eind van deze collecteweek vindt U in uw brievenbus de witte enveloppe met het bekende rode hart van de Nederlandse Hartstichting, met het verzoek een bijdrage te leveren in de strijd tegen hart- en vaatziekten Laat uw hart spreken! Hartelijk dank. nederlandse hartstichting vrienden van de hartstichting Sophialaan 10. 2514 JR 's-Gravenhage. Giro 300. Bank 70.70.70.600. (ADVERTENTIE) TE HUUR GEVRAAGD IN VLISSINGEN OF MIDDELBURG Pand, waarin een automobielbedrijf gevestigd kan worden. Het pand dient geschikt te zijn voor verkoop van (showroom) en serviceverlening aan automobielen. Wij zien uw reacties gaarne tegemoet binnen veertien dagen na verschijningsdatum van dit blad. Brieven onder nr. P 25 bur. PZC Vlissingen. Wapentransport Vier Libische vliegtuigen met wapens voor Nicaragua wor den in Brazilië aan de grond gehouden. De toestellen zullen worden teruggestuurd (PAGINA 3) Dammenwerk De stuurgroep Oosterschelde vraagt minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat de bouw van de compartimente- ringsdammen niet uit te stellen (PAGINA 13) Europacup HSV en Juventus. Real Madrid en Aberdeen. Anderlechl en Benfica. Deze voetbalploegen zullen elkaar de verschillende Europacups betwisten (PAGINA 21) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en Financien, economie: 7 - Kunst en cultuur: 9 Provincie: 13. 15, 17 en 19 Sport: 21 en 23 WELLINGTON (UPl AP) Prins Charles en prinses Diana van Groot- Briltannië en Charles' broer Edward zijn woensdag bij kun aankomst op de luchthaven van Wellington, de hoofdstad van Nieuw-Zeeland, gecon fronteerd met de naakte waarheid omtrent de Maori's. Een 41-jarige, forse en getatoeëerde Maori. Dun Mihakadrong door het politiekordon heen toen het prinselijk paar en Edward van de vliegtuigtrap daalde, lichtte zijn 'plu piu' of grasschortje op, liet zijn onderbroek zakken en keerde zijn achterwerk naar de hoge gasten. Volgens de Maori-traditie is dit zo ongeveer de grootste belediging die men iemand kan aandoen. Mihika werd onmiddellijk in de kraag gegrepen en bekeurd wegens aanstootge vend gedrag, maar niet voordat zijn metgezellin, de 30-jarige Diane Prince, een agent had geslagen met een stok. Dat komt omdat de Commissie de bestaande exportsubsidies voor de zui vel minder wil verlagen dan eerder de bedoeling was. De exportsubsidies die voor de boeren- inkomens even belangrijk kunnen zijn als de prijzen, vormen het belangrijk ste obstakel in de onderhandelingen over het nieuwe landbouwpakket Die subsidies zijn bedoeld om voor West- Duitsland en Nederland de te dure mark en gulden te compenseren. Ze bedragen momenteel 13 procent voor de mark en 8,4 procent voor de gulden. De Europese Commissie had voorge steld die subsidies tc verminderen met 2,8 pet voor de mark en 2,3 pet voor de gulden, maar dit stuitte op een Duits 'onaanvaardbaar'. Woensdag steldde de Europese Com missie een tussenweg voor om aan de ene kant West-Duitsland van die prijs verlaging af te helpen en anderzijds Frankrijk en Italië ook tevreden te stellen. De Duitse mclkprijsverhoging zou daardoor in het nieuwe seizoen net boven de nul uitkomen. De Duitse landbouwminister Kiechle vond dit echter nog steeds onvoldoende. 'Ruigenhoek' uitgebrand DEN HAAG (ANP) Het ko ninklijk landhuis 'Den Ruigen hoek' in de duinen bij Scheve- ningen is woensdagavond uit gebrand. Volgens een woord voerder van de Haagse brand weer moet het landhuis als verloren worden beschouwd. 'Den Ruigenhoek' fungeerde in eht verleden als vakantiewo ning voor koningin Wïlhelmi- na. De laatste jaren stond het pand leeg. Een faire kans voor 'De Schelde' -f*' T"\e tweede kamer heeft I 1 J—'zich gisteren breed ge- maakt voor een overleving- met-perspectief van de Ko- 1 ninklijke Maatschappij 'De Schelde' in Vlissingen door met vrfjwel algemene stemmen een motie aan te nemen, waarmee voortijdig hakwerk in arbeidsplaatsen moet worden voorko men. Een motie tegen de wil van minister Van Aardenne van economi sche zaken. Deze bewindsman wenst namelijk een verdergaande afslanking van de marinepoot in het bedrijf, dal- straks op eigen benen zal moeten staan, maar waarvoor de overheid toch het leeuwedeel van de opdrachten zal moeten leveren. Wekenlang is er nu al een felle discussie gaande over de vraag welk capaciteitsniveau voor de marinesector aanvaardbaar is: de 1.235 miljoen manuren per jaar, die de KMS zelf met veel overtuiging verdedigt of de 1 miljoen manuren waarop Van Aardenne zich nogal vasthoudend richt Wekenlang ook heeft dit cijferge- vecht mét het touwtrekken over de toekomstige eigendomsverhoudingen van een verzelfstandigde KMS-groep de onzekerheid van het moment ge rekt. Daarom is het goed dat de tweede kamer nu enkele duidelijke signalen heeft gegeven. Van minister Van Aar denne wordt verlangd dat hij 'De Schelde' een faire kans geeft. Boven dien wil de kamer dat de bewindsman van economische zaken de surséance van betaling waarin de KMS op het ogenblik verkeert snel opheft. Beide kamermoties hangen hauw met elkaar samen. De surséance van betaling bij 'De Schelde' blijkt meer en meer een handicap voor het bedrijf om nog normaal en volwaardig op de markt te kunnen opereren. En dat is op zichzelf weer een belemme ring om reèel uitzicht te kunnen bieden op de toekomstige positie van de on derneming. In feite komt het erop neer dat elke dag verlenging van de huidige onzekere situatie er duidelijk één te veel is. In dat opzicht heeft het kamer debat van de afgelopen dagen verhel derend gewerkt en in ieder geval de nodige duidelijkheid gebracht over de politieke intenties met het oog op de toekomst van de KMS-groep. Op het pad van de vrij kille sanering dat minister Van Aardenne bij de afwikke ling van de RSV-affaire is ingeslagen zijn de kamermoties te beschouwen als vrij pittige verkeersdrempels, die hij toch bepaald niet ongezien zal kunnen passeren. In wezen is het hele poker- spel dat op het ogenblik tussen 'Den Haag' en Vlissingen wordt gespeeld een voorspel op de toekomstfilosofie voor deze onderneming die straks vrij wel volledig in overheidshanden zal komen. Ook al daarom is het interes sant dat de tweede kamer zo breed de positie voor de KMS-groep heeft ge markeerd: een faire kans. En dat bete kent dat geen mogelijkheden om hals mogen worden gebracht voordat ze grondig op hun waarde zijn getaxeerd. 'Macht en klacht' gezondheidszorg Het vonge week gepubliceerde rap port Tussen artsenmacht en pa- tiéntenklacht'. een onderzoek naar de kwaliteit van de gezondheidszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen. heeft heel wat losgemaakt. Nu de eerste reacties wat zijn verwerkt trekt de geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid in Zeeland, de arts S. Lelie, in een inter view met deze krant een aantal nuchte re conclusies, die bepaald de moeite waard zijn. De Werkgroep Gezond heidszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen, die met haar optreden in feite de basis heeft gelegd voor het onderzoek en het rapport van de socioloog Blok. is in de critische begeleiding van de kwaliteit van de gezondheidszorg m dit gebied bepaald niet zachtzinnig geweest. Dat heeft duidelijk polariserend gewerkt en de animositeit in de regio over een zo subtiel onderwerp als de gezondheids zorg en haar functioneren stevig aange wakkerd. Waar het dan ook volledig aan heeft ontbroken is dat critici en bekritiseerden in de Zeeuws-Vlaamse gezondheidszorg een mogelijkheid za gen om met elkaar rond de tafel te Betekent dit nu dat het rapport- Blok een verschijnsel van voorbij gaande aard moet zijn en ergens onder in een bureaulade moet verdwijnen' Dat zou zonde zijn. Het onderzoek dat Blok heeft verricht is voor Nederlandse begrippen vrij uniek Dat geefi tegelijk reikwijdte en beperking ervan aan. Geneeskundig inspecteur Lelie laat duidelijk uitkomen dat de Zeeuws- Vlaamse gezondheidszorg zeker met schouderophalend kan voorbijgaan aan de inhoud van het rapport-Blok Aan de andere kant is een duidelijk manco van het rapport dat het onbe sproken laat het vrij belangrijke gege ven dat Zeeuwsch-Vlaanderen nu al weer enige jaren voor een stuk medisch specialisme kan terugvallen op voor zieningen in de Belgische ziekenhuizen van Brugge en Gent. De term 'kwa- liteits-onderzoek' die Blok aan zijn studie heeft verbonden beschrijft daar mee zijn eigen betrekkelijkheid. Het zou overigens bijzonder nuttig zijn wanneer de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid het zover weet te krijgen dat alle rechtstreeks betrokke nen bij de kwaliteit van de gezond heidszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen het gesprek met elkaar aandurven Mis schien dat er dan ook in andere ordes dan die van 'macht en klacht' zou kunnen worden gesproken. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1