Oppositie en vakbonden wijzen voorjaarsnota af Minder aardgasbaten, veel hogere uitgaven Negatief onthaal bouwbeleid Uw Gasbedrijf adviseert KABINET: VAKANTIEGELD BLIJFT BUITEN SCHOT 'TE VEEL LASTENVERZWARINGEN' Babylijkje gevonden Reagan wil MX-raket in silo's TEGENVALLERS OP EEN RIJTJE r ff 'AFBRAAK VAN DE WERKGELEGENHEID' WOENSDAG 20 APRIL 1983 PZC/binnen-buitenland (Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft vrijwel uitsluitend kritische tot fel afwijzende reacties gekregen op de dinsdag gepubliceerde Voorjaarsnota. De oppositie in de Tweede Kamer heeft de voorstellen unaniem verworpen, evenals de organisaties van werknemers en werkgevers. Het CDA is redelijk tevreden, maar betreurt de lastenverzwaring. VVD-fractieleider Nijpels liet weten dat hij niets nieuws meer toe te voegen heeft aan hetgeen hij al heeft gezegd. De grootste oppositiepartij, de PvdA, gelooa dat de maatregelen geen uit zicht bieden op economisch herstel. Het pakket bestaat vooral uit lasten verzwaringen, die averechts zullen werken op het financieringstekort en de werkgelegenheid, aldus fractieleider Den Uyl De socialist mist in de nota maatrege len om de economische structuur te versterken. Er is sprake van albraak: bezuinigingen op regionaal en techno logisch beleid en slechts vage plannen voor industrieel herstel. Den Uyl noem de fkt verder a-sociaal dat de laagste inkomens er dit jaar zo'n drie procent op achteruit zullen gaan Felle kritiek heeft de PvdA op het ontbreken van een werkgelegenheids beleid Het CDA gelooft dat door de bezuini gingen te beperken tot twee miljard de bestedingsmogelijkheden goed deels worden ontzien. Ook is de fractie tevreden dat de laagstbetaalden zo veel mogelijk ontzien zijn. Fractie voorzitter De Vries steunt het besluit om de korting op de uitkeringen op 1 oktober afhankelijk te stellen van inkomensoffers in markt- en collectie ve sector. Het CDA steunt vooralsnog niet het plan om de minimumjeugdlonen met tien procent te verlagen. Eerst wil de fractie meer zicht hebben op de effec ten die deze maatregel heeft op de invoering van het 32-urenmodel voor nieuwe toetreders op de arbeidsmarkt. D'66 noemt de bezuinigingen voor het grootste deel schijnbezuinigingen. D'66 zal zich in ieder geval verzetten tegen de voorgenomen korting van twee pro cent op de uitkeringen De PSP noemt het beleid 'desastreus', omdat het kabinet onverkort doorgaat met het afwentelen van de economi sche malaise op werknemers en men sen met een uitkering. De PPR zegt dat [de koppeling tussen lonen en uitkerin gen op de schroothoop wordt gegooid. De Radikalen hebben becijferd dat uitkeringstrekkers er dit jaar 2.35 pro- !cent extra op achteruit dreigen te Verzwaring Het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW) verwijt het kabi net dat het de oplossing voor de problemen te veel zoekt in verder gaande verzwaring van de collectieve lastendruk (belastingen en sociale premies). „Daarentegen blijft de rege ring te vaag over de lastenverlichting voor het bedrijfsleven in 1984 en vol gende jaren. Die zou, ter versterking van dat bedrijfsleven, juist hoofdele ment in het kabinetsbeleid behoren te zijn". Volgens de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) ademt de Voor jaarsnota een „defaitistische geest „Wijzigingen in de economische ont wikkeling als daling van de olieprijzen, worden alleen negatief beoordeeld, ter- WEERT (ANP) De gemeentepolitie van Weert heeft dinsdagmiddag een lijkje van een pasgeboren baby. een jongetje, in een vuilnisbak gevonden. Die bak stond op de stoep aan de Noorderlaan in de stadswijk Groene- woud. Omwonenden hadden het lijkje eerder zien liggen onder een heg. Zij waarschuwden de politie. Toen die arriveerde lag het in een vuilnisbak. Volgens een arts was het jongetje mon- stens 24 uur tevoren overleden Werkgelegenheid (Slot van pagina 1) Stopera in Amsterdam, bouwprojecten spreiding rijksdiensten en reserves): voor 1984 211 miljoen, voor 1985 307 miljoen en voor 1986 ƒ318 miljoen, b) Scholing en arbiedsvoorziening: in 1984 150 miljoen in 1985 407 miljoen en ln 1986 ƒ607 miljoen. Van deze bedragen is voor het kort middelbaar beroepsonderwijs in 1985 7 miljoen en in 1986 57 miljoen bestemd, c) werk gelegenheidsprojecten: voor 1985 925 miljoen. Alleen voor dijkverzwaring wordt in 1985 naast de 150 miljoen in 1984 nog eens 75 miljoen uitgetrokken. In het totaal bedrag van 925 miljoen vormen bosbouw en landinrichting (ƒ175 min), de rijksgebouwendienst •ƒ100 min), de stadsvernieuwing en monumentenzorg 200) en het indus triebeleid (zoals het vooruitschuiven van de defensieorders voor RSV) (110 miljoen) de grootste posten (Van ome correspondent) 50 WASHINGTON President Reagan H heeft dinsdag formeel het voorstel io aanvaard van een speciale commissie om honderd omstreden intercontinen tale MX-raketten op te stellen in be- staande silo's van de verouderde Mi- 30 nuteman-raket. Binnen het raam van de vernieuwing an ziin strategische bewapening zal 55Amerika voor de nabije toekomst een kleinere en meer mobiele raket ontwik kelen, die minder kwetsbaar is voor een Russische kern-overval. De commissie heeft ook gezegd dat een nieuwe benadering van wapenvermin dering nodig is, waarbij de nadruk komt te liggen op het aantal kernkop pen en niet zoals nu op de lanceerin- richtingen, terwijl de VS terugschake len van de zware raketten met. zoals de MX. tien kernkoppen, naar kleinere met maar één nucleaire lading Het nog steeds sceptische Amerikaan se Congres heeft nu 45 dagen de tijd om te besluiten over de toewijzing van fondsen voor de produktie van de MX. die het vorig jaar weigerde. Reagans plan om de MX. dicht opeen, op te stellen in Wyoming, werd toen tot diens grote verontwaardiging verwor pen. wijl de kansen voor een economische groei niet worden uitgebuit. Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) bepleit verlaging van de loon- en inkomstenbelasting ter vergroting van de koopkracht. Naast een dergelijke stimulering van de be stedingen zou moeten worden voortge gaan met beperking van de overheids uitgaven. Het VNG zegt een concrete en krachtdadige aanpak van het eco nomisch herstelbeleid te missen Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) constateert dat in de Voorjaars nota sprake is van het feitelijk loslaten van de koppeling die er bestond tussen de uitkeringen en de ontwikkeling van de lonen in het bedrijfsleven. Het ver bond vreest verder dat het „voortdu rende beleid van aanpassingen onze kerheid in de hand werkt en het vermo gen tot structureel herstel verlamt". De ambtenaren wijzen de ingreep in Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG Uit de gisteren gepresenteerde Voorjaarsnota blijkt dat de collectieve sector per 1 oktober nog eens met 'extra pijn' rekening met houden. Het kabinet komt met twee verschillende voorstellen, een voor het geval de ambtenaren wel loon willen inleveren inruil voor korter werken en één indien die bereidheid ontbreekt. In het eerste geval worden de sociale uitkeringen èn het mini mumloon met '2 procent gekort, omdat het kabinet ervan uitgaat dat er door de ambtenaren ook 2 procent loon zal worden ingeleverd (Opbrengst f225 miljoen, in 1984 f 900 miljoen). Ingeval de ambtena ren niet in een afruil instemmen zal de hele 'collectieve sector' ge kort worden. In dat geval leidt dat tot een gemiddelde inkomensda ling met driekwart procent. Uitgaande van een werknemersge zin met één inkomen en twee kin deren kwam men tot de volgende opstelling minimumloon min 3 procent, iets boven minimum min 2 a mm 2,5; modaal (ca. 36.000) min 3,5: 2 x modaal min 4,5 a min 5, 4 x modaal min 0,5. Bij deze cijfers heeft het kabinet geen rekening gehouden met het aflopen van de zogenoemde 'soli- dariteitóhefflng', de tijdelijke be lastingverhoging (met 1 procent) van vorig jaar Klappen Bij de bezuinigingen op de begro tingen (f900 miljoen) zijn de grootste klappen gevallen op volkshuisvesting (f 665). Het kabi net vermindert de huursubsidies en het bouwprogramma. Daar staat tegenover dat de huren vol gend jaar juli met 4 procent om hoog gaan, één procent minder dan dit jaar het geval is. De stadsvernieuwing is buiten schot gebleven. Daar wordt zelfs extra geld voor uitgetrokken. Voor reno vatie van huurwoningen is 35 mil joen in 1984 en 70 miljoen in 1985 extra beschikbaar. De gesubsidieerde nieuwbouwpro- gramma's komen in totaal op 90.000 woningen, terwijl in 1985 nog maar 85.000 woningen ge bouwd zullen worden. Dit jaar is nog subsidie beschikbaar voor 105.000 woningen. Volgens staats secretaris Brokx (VROM) zal het aandeel huurwoningen in de nieuwbouw, vooral de goedkope woningwetsector, sterk afnemen als gevolg van de stijgende huren en achterblijvende huursubsidie. Voor 1984 houdt hij een woning wetprogramma aan van 20.000 wo ningen (nu is dat 33.000). De vrije sector moet die getallen aanvullen tot 100.000 woningen per jaar. Op goedkope vrije sector- woningen zal voortaan een stimu leringspremie van 5000 gulden een malig worden verstrekt. Met name de VVD heeft aangedrongen op versterking van de vrije sector. De premies op koopwoningen blijven onverkort gehandhaafd. Huursubsidie De individuele huursubsidie heeft het kabinet flink gekort, omdat door dalende inkomens en meer werklozen deze uitgavenpost veel sneller steeg dan aanvankelijk was geraamd. De maatregelen op het gebied van de huursubsidie zijn: er wordt meer dan voorheen rekening gehouden met de werkelijke draagkracht van alleen staande volwassenen die subsidie aanvragen. Daarvoor zal voor deze groep een nieuwe tabel worden gemaakt; inkomens achter één huisdeur worden opgeteld. Waar twee inko mens zijn zal dus minder of geen subsidie worden verleend. de subsidiegrens wordt ver laagd van 735 naar 600 gulden, met een overgangsmaatregel voor huurders, die nu tussen 600 en 735 gulden verwonen. De nieuwe grens gaat voor hen pas gelden nadat zij verhuisd zijn. Naar schatting twin tig procent van de nieuwbouw heeft een huurprijs van boven de 600 gulden; door invoeren van een schijven- tarief wordt minder subsidie uitge keerd als de woning kwalitatief goed is en omgekeerd; er zal scherper worden gecon troleerd op misbruik van de huur subsidieregeling. Ook de bovenstaande maatregelen gelden pas per 1 juli volgend jaar Ze komen boven op eerder aange kondigde bezuinigingen die al per 1 juli van dit jaar ingaan. Andere bezuinigingsmaatregelen op woningbouwgebied zijn: korten op de speciale subsidie voor aanpassing woningen gehan dicapten; geen integrale invoering leeg- standwet Als tijdelijke oplossing voor de geldproblemen op volkshuisves ting is ook besloten woningbouw corporaties weer toegang te geven tot de kapitaalmarkt. De premies voor de koopwoningen blijven voorlopig ongewijzigd, maar mocht de rente in de loop van het jaar verder dalen, dan zullen ook deze subsidies worden verlaagd. hun lonen per 1 oktober van de hand. „Opnieuw blijkt dat de werknemers in de collectieve sector (overheid en ge subsidieerde instellingen) een catego rie zijn waarop kennelijk voortdurend extra kan worden bezuinigd", aldus de Christelijke Centrale van Overheids- en Onderwijspersoneel. Juist vandaag wil minister van binnenlandse zaken. Rietkerk, met de ambtenarenbonden een eerste gespreksronde houden over de l-oktobermaatregel. Koopkracht (Slot van pagina 1) net aan een lichte verlaging van de premie voor het Algemeen Werkloos heidsfonds, die verwerkt zit in de ww-premie. Een percentage hiervan is nog niet bekend. De belasting heffing op het werkge versaandeel in de ziekenfondspremies voor WWV-gerechtigden wordt met een half jaar vervroegd (naar 1 juli) (op brengst f 50 miljoen). De voorgestelde verhoging van de ben- zine-accijns met 10 cent per liter (11,8 cent inclusief de btw) betekent een inkomensverlies van 0.15 procent. Deze verhoging met tien cent per 1 juli, zal mogelijk later weer ongedaan worden gemaakt als de olieprijzen fors gaan stijgen, aldus minister Rudlng. Vol gens het kabinet was de ruimte voor deze lastenverzwaring aanwezig omdat de olieprijzen de laatste tijd sterk zijn gedaald. De verhoging van de benzineaccijns levert dit jaar 225 miljoen gulden op In de komende jaren zal dat f 450 miljoen zijn. Voorts zal de verlaging van de kinder bijslag tot een vermindering van de koopkracht met 0,1 procent leiden. Deze maatregel hangt samen met het besluit van de Tw eede Kamer om voor in het buitenland wonende kinderen geen korting op de bijslag toe te passen. Het kabinet meent dat tegenover deze verslechteringen de meevaller staat van een lagere inflatie, die overigens voor een deel een gevolg is van de forse loonmatiging. Ook de verdere daling van de invoerprijzen heeft een gunstig effect gehad op de prijzen. DEN HAAG De voorjaarsnota en de hoofdrolspelers: de ministers Van Aardenne (economische zakenen De Koning (sociale zaken en werkgelegenheidbij de presentatie. Van ome parlementaire redactie DEN HAAG Het grootste deel van de tegenvallers voor het kabinet z\f. in te hoog uitgevallen uitgaven in 1983. Het leeuwendeel daarvan nemen de departementen voor hun rekening met ruim twee miljard gulden. Daarnaast vallen de inkomsten met totaal 470 miljoen gulden tegen. De vermindering van de aardgasbaten blijven dit jaar nog beperkt tot 1,75 miljard gulden. Dit blijkt uit de dinsdag verschenen Voorjaarsnota. Het financieringstekort van het rijk zal gen dit jaar met bijna een half procent ondanks de voorgenomen bezuinigin- ADVERTENTIE) CYofgeenC.Y.? 6 H Het is nog wel niet zo ver, maar voor u het weet hegint het stookseizoen weer. Reden om uw verwarming eens kritisch te bekijken. Misschien overweegt u centrale verwarming. Of zou een extra gevelkachel beter zijn? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. extra oplopen tot 12,5. Ruding houdt vast aan de doelstelling voor deze kabinetspeiode: een tekort van 7.5 pro cent. De bezuinigingsstappen om dat doel te bereiken zullen forser moeten zijn dan verwacht. In de begroting 1984 zullen al verdere ombuigingen worden opge nomen, aldus Ruding. Het bezuinigingspakket in de Voor jaarsnota, dat dit jaar f2 miljard ople vert. werkt in 1984 door voor 3.5 miljard en heeft in 1986 al een effect van f5 miljard, becijferde minister Ruding van financién. Als het kabinet niet had besloten tot ingrijpen, was het financieringstekort in 1983 opgelopen tot ongeveer 13 procent van het nationale inkomen. Vorig jaar ging het kabinet ervan uit, dat het tekort van de overheid eind dit jaar op 11.9 procent gehouden zou kunnen worden. Ruding schrijft in de Voorjaarsnota dat het kabinet niet kan accepteren dat het bedrijfsleven nog verder door de collectieve sector wordt terugge drongen. Dat zou tegengesteld zijn aan de doelstellingen die het kabinet zich bij het aantreden vorig jaar heeft gesteld. Het kabinet heeft dit jaar niet alleen tegenvallers. Bij de belastingen is tot nu toe f 1 miljard meer binnengekomen dan voorzien. Daar staat de tegenvaller f Van ome redactie economie DEN HAAG Het kabinet zal geen loonmaatregel treffen om het vakantiegeld in het bedrijfsleven alsnog met een half procent te verlagen en af te toppen tot 5200. Dit zei minister De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegen heid bij de presentatie van de Voorjaarsnota. De minister betreurde aan een kant dat cao-partners in het bedrijfsleven het vakantiegeld niet hebben gebruikt voor' werktijdverkortende maatregelen. Aan de andere kant zei de minister zich te realiseren dat alsnog zou worden ingegrepen in het vakantiegeld de overheid enkele honder den miljoenen guldens aan loon- en inkomstenbelasting zou derven. Minister De Koning erkende dat er nu een ongelijkheid is ontstaan met de werknemers in de collectieve sector, waar. door een overheidsingrijpen, wel het vakantiegeld is gekort en afgetopt „Daar zien we dan ook dat de inkomensverhou dingen veel beter liggen dan in de marktsector zei de minister. Als in het bedrijfsleven het vakantiegeld zou zijn gekort en afgetopt dan zouden de inkomens van viermaal modaal er een procent extra in koopkracht op achteruit zijn gegaan. De minister toonde zich erg tevreden met de bereikte resultaten ten aanzien van de arbeidstijdverkorting. in de aardgasbaten tegenover. In 1983 wordt dat f 1,75 miljard en dit bedrag loopt op tot f3,7 miljard volgend jaar en f6 miljard in 1986. Deze tegenvaller komt door de dalende olieprijs en de ruime Europese olie- en gasmarkt In 1983 komen bij deze blijvende vermindering van de aard gasopbrengsten nog de gevolgen van de zachte winter (f 500 miljoen) en het uitstel van de invoering van de Wet Heffing Meeropbrengsten Aardgas (f300 miljoen). Hogere uitgaven De hogere uitgaven komen voor reke ning van meer werkloosheidsuitkerin gen (f680 miljoen meer dan voorzien), een hoger ambtenarensalaris (f775 miljoen). Daarnaast brengt de vermin derde inflatie f 600 miljoen in de schatkist en levert de gedaalde rente een meevaller van f250 miljoen op. Bij de overschrijdingen van de begro tingen is het departement van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer de grote boosdoener. Daarbij zorgen vooral de individuele huursubsidies en de premies koopwo ningen voor de gaten in de begroting Het totaal van de problemen beloopt f768 miljoen in 1983. f994 miljoen in 1984 en oplopend tot f3.2 miljard in 1987. Bij onderwijs en wetenschappen zit volgens de Voorjaarsnota het grootste probleem bij de studiefinanciering. In verband met de huidige inkomensont wikkeling zou deze post met f 246 mil joen moeten worden vermeerderd. De frankering van de poststukken van de overheid, die allen ten laste van de begroting van verkeer en waterstaat komen, wordt jaarlijks met f30 mil joen overschreden. Doordat meer aanvragers in aanmer king komen voor een uitkering Indi sche ex-gedetineerden is op de begro ting van binnenlandse zaken een te kort van f 82 miljoen. In 1983 heeft het departement van defensie f255 miljoen nodig voor vol tooiing van 'de lopende defensie-orders en het vervroegen van marine-orders om de militaire poot van het RSV- concem te behouden. Verkeer en waterstaat kampt met te genvallers bij het openbaar vervoer (f48 miljoen i en het NS- goederenvervoer (f60 miljoeni. De post Algemeen Arbeidsongeschikt heidsfonds van de begroting van socia le zaken en werkgelegenheid dient ver hoogd te worden met f54 miljoen. Verder is een bedrag nodig van f45 miljoen nodig voor de betaling van sociale premies, die door het rijk zijn overgenomen van premieplichtigen. De eenmalige uitkering aan de echte minima is tenslotte f 100 miljoen duur der geweest dan verwacht De welzijnsbegroting moet met f47 miljoen omhoog, onder meer door de invoering van een welzijns-cao. Het Gemeentefonds wordt met f39 miljoen verhoogd ter compensatie van het aandeel van de gemeenten in de bijstandsuitkeringen. DEN HAAG (GPD) De reacties op de maatregelen op volkshuisvestingsge- bied zijn voor het meerendeel afwij zend. Werkgevers en werknemers von den elkaar in een gezamenlijke afwij zing van het beleid, ondanks de posi tieve geluiden van minister Winse- mius. Deze had tevreden had opge merkt dal. ondanks de nieuwste bezui nigingen. de bouwnijverheid „er rela tief gunstig is uitgekomen" omdat de werkgelegenheid in de bouw in ieder geval is gestabiliseerd en zeker ge steld voor 1984 en 1985. Volgens de bouwbonden van CNV en FNV en de werkgeversorganisatie AVBB doet dit kabinet veel te weinig om de werkgelegenheid in de bedrijfs tak te behouden en verder uit te bou wen Dit nieuwe beleid betekent eerder een afbraak die het algemene economi sche herstel luist in de weg staat, aldus de gezamelijke verklaring Zowel bonden als werkgevers missen stimulerende maatregelen De behoef te aan infrastructurele werken is groot terwijl de woningnood een hoger bouw programma dan de nu aangehouden 100.000 woningen per jaar rechtvaar digt, aldus de belangenorganisaties. Ook de reactie bij de politieke partij en is niet juichend. Volgens PvdA- leider Den Uyl maakt dit kabinet goede sier met werkgelegenheidspro jecten in de bouwnijverheid, terwijl het in feite om oud beleid gaat. „In werkelijkheid zal dit beleid vele dui zenden bouwvakkers hun baan kos ten", aldus Den Uyl. Hl) constateert dat de bezuinigingen op de huursubsidie vooral de laagstbe taalden treft, en dan in het bijzonder alleenstaanden en bejaarden. De CDA-fractie stelt in een reactie dat het kabinet erin is geslaagd het gesub sidieerde bouwprogramma op 100.000 woningen per jaar te houden, waarbij het CDA de vrije sectorwoningen met de eenmalige premie van 5000 gulden ook tot de gesubsidieerde sector re kent. Met voldoending constateert de de regeringspartij verder dat er extra geld is om méér woningwetwoningen te verbeteren en dat verdere verlaging van huursubsidie met voor 1 juli 1984 worden ingevoerd De VVD-fractie toonde zich bij monde van worungbouwspecialist De Beer over het algemeen tevreden met het programma. „Wij staan niet te juichen maar er is bij ons toch een gevoel van opluchting" stelt hij Positief vindt de VVD dat de bouwnijverheid nu zeker heid heeft over de te verwachte bouw- produktie in de jaren vanaf 1984 Algemeen directeur Kempen \an de Nationale Woningraad heeft voorna melijk kritiek: „Wij bezien het pakket maatregelen met gemengde gevoelens. Het herstel van de meerjarenraming is positief maar wij betreuren de dogma tische voorkeur van dit kabinet voor koopwoningen". CAO Van Gend en Loos De bonden en Van Gend en Loos hebben overeenstemming bereikt over een cao voor 1983. Hoofdpunt van het akkoord, dat geldt voor de ruim 4000 werkne mers van het transportbedrijf, is dat de prijscompensatie van 1 juli 1983 (onge veer 0,5 procent) zal worden ingeruild voor enkele bescheiden werkgelegen- heidsbevorderende maatregelen En kele tientallen werkloze jongeren zul len de gelegenheid krijgen om met behoud van uitkering enkele maanden praktijkervaring op te doen in het bedrijf Het werken in deeltijd zal by Van Gend en Loos verder worden gestimuleerd en de directie heeft de garantie gegeven dat er dit jaar geen ontslagen zullen vallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7