Chauffeurs boos over afgelegen parkeren Jacco van Renesse 25 jaar op 'de planken Zeeuws-Vlamingen niet vooraan in BLB-motorcross Eksaarde VAN SCHOUWEN DE VICTORIE PETITIE AAN WETHOUDER HULST WOENSDAG 20 APRIL 1983 PZC/streek O* HULSTHet Hulster comité van vrachtwagenchauffeurs heeft wethouder G. A. van de Voorde van openbare werken dinsdag middag een petitie aangeboden. Dat gebeurde d-or de dames M. Verbraeken en S. de Bakker, echtgenotes van chauffeurs. In die petitie wordt stelling genomen tegen de aanleg van een parkeerterrein op het industrieterrein aan de Hogeweg in Hulst. Daartoe werd in de raadsvergadering van december al besloten, maar dit onderwerp komt over twee weken weer ter sprake, omdat b en w van Hulst het parkeerterrein op een andere plaats willen hebben, ook op het industrieter rein. De petitie die nu is aangeboden heeft dezelfde strekking als die van decem ber vorig jaar. Toen mocht het protest niet baten. Uitganspunt van de ge meente is. dat zodra het parkeerterrein er ligt, het parkeren van vrachtauto's binn«R de bebouwde kom geweerd kan worden. Momenteel parkeren vele vrachtwagenchauffeurs hun wagen voor de deur, wat weer scheve gezich ten oplevert van omwonenden, die beweren last te hebben van startende auto's 's morgens vroeg en een belem merd uitzicht. De chauffeurs hebben weer grote be zwaren omdat zij in de problemen komen met hun vervoer van huis naar het parkeerterrein en andersom, om dat zij vaak heel vroeg moeten begin nen en laat thuis komen. Het comité Nieuwe crossclub in Schoondijke 8CHOONDIJKE Dinsdagavond is zaal Beier te Schoondijke fietscross- club De Maonetrappers opgericht. Te vens werd er een commissie gekozen, bestaande uit vier leden. In deze com missie hebben zitting de dames Theuns en Hamelijnck en de heren De Kok en Rosendaal. Het is de bedoeling, dat de nieuwe vereniging, die onder supervisie staat van SSV. de komende zomer wedstrijden organiseert op het terrein op het voormalig voetbalveld. Twee auto's bij botsing beschadigd TERNEUZEN Bij een aanrijding op de kruising Grenulaan - Klaassen- straat in Temeuzen dinsdagmiddag 'even na één uur zijn twee auto's be schadigd geraakt. De botsing gebeurde toen de Temeuzense automobilist J. A. van S. geen voorrang gaf aan zijn stadgenoot P. J. van E. Eén auto werd licht, de ander zwaar beschadigd. Springconcours in manege De Heikant HEIKANT Vrijdag 22 april wordt in manege 'De Heikant' in Heikant een springconcours gehouden voor paar den en pony's. Naast veel deelnemers uit Zeeland komen ook heel wat Belgische ruiters en amazones in actie. De organisatoren hebben het programma zo opgesteld dat iedere deelnemers aan minstens twee van de zes rubrieken kan deelne men. De eerste wedstrijden beginnen om precies 20.00 uur. De rubrieken 1 tot en met 4 zijn barema A-wedstrijden. Rubriek 5 is een progressief parkoers direct op tijd. Rubriek 6 is een kies uw punten wedstrijd. Karabij nschieting SLUISKIL De Slulskilse karabijn- schuttersclub 'Winnetou' hield de maandelijkse schieting in café Dallin- ga. Er namen 37 schutters deel. De topvogel werd afgeschoten door Diego de Coek van 'Recht op Doel' utt Vrasene. De linkeizijvogel was voor Patrick van Damme van Dingo uit Moerbeke. De rechterzij vogel werd geraakt door Frank Arens van 'Van Beverschutters' uit Gent. Voor de tweede rechterzij vogel moesten de heren M. Dallln- ga en F. Arens onderling kampen, waarbij de heer Arens als winnaar te voorschijn kwam. De tweede linkerzijvogekwas voor Piet van Puyvelde van 'Winnetou' uit Sluiskil. De meeste vogels (3 stuks) waren voor de heren P. Vanhijfte van 'Winnetou' en P van Dam me van Dingo De volgende schieting van Karabijnschuttersclub 'Winnetou' wordt ge houden op 21 mei a.s. om 19.30 uur. In café Dallinga. Rowan-afdeling van St. Hubertusgroep Terneuzen jubileert TERNEUZEN De Rowanafdeling van de SL Hubertusgroep in Terneu zen viert op 23 en 24 april het vijftien jarig bestaan. Het programma voor het derde lustrum vermeldt onder meer een reünie, spel middag en een receptie in het groepsgebouw 't Weitje. De receptie vindt plaats van 16.30 tot 18.30 uur. De christelijke scoutinggroep St. Hu- bertus biedt jongens van alle leeftijden elke zaterdag ontspanning en ver strooiing. De groep bestaat uit de afdelingen welpen, verkenners en ro wans. Die laatste groep is bestemd voor jongens van 14 tot 18 jaar. Zij bepalen grotendeels hun eigen pro gramma. Tijdens het 15-jarig bestaan zaterdag zullen er ook enkele zelfge maakte films worden vertoond Sasse jongeren naar Frankrijk SAS VAN GENT - De verbroederings commissie tussen Sas van Gent en het Franse Ballleuil gaat jongeren uit Sas van Gent aansporen om een weekeinde in Bailleuil door te brengen. De jonge ren. in de leeftijd van 15 tot 17 jaar. kun nen tijdens de pinksterdagen een week einde worden ondergebracht bij Franse gastgezinnen. Een tegenbezoek staat Voor één van de volgende schoolvakan ties op het programma. Belangstellen den voor dit uitstapje kunnen zich wen den tot het stadskantoor in de gemeen te Sas van Gent. Inwoonster Axel pleit voor twee AXEL Een inwoonster van Axel heeft in een brief aan minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) het idee gelanceerd, de twee spoorverbindingen, die vroeger vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen naar België liepen, weer in ge bruik te nemen voor passagiers vervoer. De Axelse, mevrouw H. A. Hendriks-Tak, meent dat hier mee de werkgelenheid kan wor den bevorderd en de geïsoleerde positie van Zeeuwsch-Vlaanderen ten opzichte van de rest van ons land zij het via België kan worden opgeheven. Mevrouw Hendruks herinnert aan de twee spoorlijnen die er vroeger lagen en die vanuit Temeuzen res pectievelijk via Sluiskil, Axel, Hulst en Clinge via Sint Gillis- Waas naar Sint-Nikiaas en vanuit Temeuzen, Sluiskil en Sas van Gent naar Zelzate en Gent voer den. De Axelse wjjst op de uur- verbinding vanuit Sint-Niklaas met Roosendaal en noemt de route Zelzate van belang voor grensver keer van in het gebied werkende Belgen en Nederlanders en voor de middenstand en het bedrijfsleven. De briefschrijfster heeft haar ideeèn behalve aan de minister doen toekomen aan de tweede kamer, de commissaris der konin gin, de kamer van koophandel en de betrokken Zeeuws-Vlaamse burgemeesters. De Axelse komt met haar idee naar aanleiding van de recent be kend geworden plannen van minis ter Smit-Kroes om drastisch te bezuinigen op de veerdiensten. verwacht dat er van het terrein geen gebruik gemaakt zal worden, omdat de werkgevers het niet zullen toestaan dat de vrachtauto's op een naar hun idee slecht beveiligd terrein gestald wor den. Zonde van het geld. menen de actievoerders. De dames Verbraeken en De Bakker wezen dinsdagmiddag de wethouder erop dat de chauffeurs bereid zijn om in het weekeinde de auto bij de werkgever te parkeren. Van de Voorde noemde dat echter een zwakke plek in het plan van het comité. „Dat is op vrijwillige basis. Als een chauffeur zich met aan die afspraak houdt kan je daar niets aan doen". Vervoersbond Jeugdcommissie GOA in Axel vergadert AXEL De jeugdcommissie van de hengelsportvereniging GOA (Geduld Overwint Alles) in Axel houdt vrijdag 22 april een vergadering m het Gezel- lenhuis. De aanvang is 19.00 uur. Op de agenda staan onder meer viswaters, wedstrijdvissen, vergunningen en de grootste vissen-competitie 1983. Twee concerten van fanfare Sluiskil SLUISKIL De Sluiskilse fanfare verzorgt morgen (donderdag) en zater' dag twee concerten in 'De Sterre' in de Pierssenpolderstraat in SluiskiL Aan vang beide keren 19.30 uur. Het zijn de eerste voorjaarsuitvoeringen van de Sluiskilse Fanfare. Het muziekgezel schap bestaat in 1984 overigens een halve eeuw. Die mijlpaal zal uitgebreid worden gevierd. Het bestuur treft daar voor nu al voorbereidingen. Ruilbeurs in Terneuzen TERNEUZEN In het Zuidlandthea- ter in Terneuzen wordt zaterdag een ruilbeurs gehouden voor verzamelaars van onder meer postzegels, munten, sigarenbandjes, ansichtkaarten en stickers. De beuers begint om 10.00 uur en eindigt rond 17.00 uur. Het is de laatste ruilbeurs van het seizoen '82-'83. De volgende beurs wordt pas eind september, begin okto ber gehouden. Zaterdag trimcross in Axelse bos AXEL De werkgroep sportieve re creatie Axel houdt zaterdag in het Axelse bos een trimcross. De afstanden bedragen 3,5 en 6 kilometer. Aanmeldingen voor de trimcross, waaraan overigens het wedstrijdele ment ontbreekt, zaterdag vanaf 13.00 uur in de kantine van de voetbalvereni ging Axel. De start is om 14.00 uur. Voetbalvereniging in Uzendijke houdt Grote Azijn-trimloop IJZENDIJKE Voetbalvereniging U- zendijke houdt op koninginnedag, za terdag 30 april, een trimloop. De start en finish van de Grote Azijnloop is bij de kantine van het gemeentelijk sport park aan de Mauritsweg in IJzendijke. De start is om 15.00 uur. Inschrijven vanaf 13.30 uur in de kantine. Men heeft de keuze uit vier afstanden: 2,5,5, 7,5 en 10 kilometer. Schaakclub Hulst HULST De Schaakvereniging Hulst speelde afgelopen vrijdag de volgende schaak-competitiewedstrijden: G. de Schepper - C. v. Gassen 1-0; M. Mlsseghers - Francken - J. Bareman 0-1; J v. Groenensteyn - P d'Hondt 1-0: A. v. Opstal 1 W v Denderen 0-1. De stand in groep A: 1 W. v Denderen met 8 punten. 2 J. SchiUemans met 5.5 punt. 3 J Bareman met 4.5 punt De stand m groep B: 1 N. Fryhoff en P. Pias mans. beiden met 5 punten: 3 C. Vogelaar met 4.5 punt. Soosavond werkgroep homofilie Terneuzen TERNEUZEN De Werkgroep Homo- fïlie Zeeuwsch-Vlaanderen houdt vrij dag een soosavond in het pand School- weg 5 in Temeuzen. Belangstellenden worden tussen 21.00 en 1.00 uur ver wacht. Prijskaarting CLINGE In café De Landbouw te Clinge werd een prijskaarting gehou den. Er waren in totaal 42 kaarters. De uitslag van de priiskaartlng is als volgt. 1 M. Thieleman, 2 W. Ivens: 3 J de Letter. 4 mevrouw Jonckers. 5 W de Block. SINT-JANSTEEN Voetbalvereni ging Steen in Sint-Jansteen houdt haar laatste prijskaarting van dit seizoen. Vrijdag 22 april in de kantine op het voetbalveld. De puntenkaarting begint na de training van de elftallen en start om 20.30 uur. Het chauffeurscomité heeft ook de vervoersbond FNV ingeschakeld. Met de bond zal een alternatief plan wor den samengesteld en worden aangebo den aan de gemeente Hulst. De ver voersbond heeft zich indertijd ook bemoeid met het vrachtauto parkeerprobleem in Axel. Naar ver wachting zal cr voor Hulst dus een soortgelijk plan uit de bus komen. In Axel zijn momenteel binnen de bebouwde kom vier plaatsen, straten en pleinen, waar vrachtauto's mogen parkeren. Volgens gemeentevoorlich- ter A. de Feijter gaat dat goed. In eerste instantie had Axel maar een plaats binnen de bebouwde kom waar geparkeerd mocht worden. Dat werkte niet zo geweldig. Het comité zal zaterdag een vergade ring houden. Dan worden ook de hand tekeningen verzameld die bjj de petitie horen. De petitie werd nu al - zonder de handtekeningen - aangeboden om er zeker van te zijn dat hun bezwaren nog konden worden meegenomen voor de eerstkomende raadsvergadering, waar dan ook weer over de plek van het parkeerterrein gesproken zal worden. Zonnenbloem per boot naar Veerse Meer IJZENDIJKE De Zonnebloem West- Zeeuwsch-Vlaanderen maakt woens dag 4 mei een boottocht naar het Veerse Meer. Er gaan dit maal 180 zieken en mlndcr-validcn uit West- Zceuwsch-Vlaanderen mee. De boot vertrekt om negen uur 's morgens vanuit Breskens; rond 18.00 uur is men terug. H. de Ruysschcr uit Hoofdplaat (Tob betje') zorgt aan boord voor het nodige muzikale vertier. Ook is er een grote verloting, waarvoor Jacques van Voor- enberghe, de bekende koster uit IJzen dijke. deze weken de prijzen ophaalt. Aan de Zonnebloem-tocht wordt ver der medewerking verleend door het Sint Antoniusziekenhuis in Oostburg. die de maaltijden voor haar rekening neemt, de Rode Kruis-colonne en een groot aantal vrijwlllig<st>ers. Wintercompetitie bridge Terneuzen TERNEUZEN De bridgeclub T.UC- tor' uit Temeuzen speelde m het kader van het tweede gedeelte van een win tercompetitie de elfde wedstrijd in ho tel 'De Post' in Temeuzen. In de A-lijn werd gespeeld met een' howell acht met acht paren. De uitslag: 1 mevrouw Touw/mevrouw Van de Zande; 2 de heer Koopman/de heer Vergouwen en de heer Sandrini/de heer visser: 4 de heer Buyze/de heer Remijn;, 5 de heer en mevrouw Voorhands. In de B-lijn werd gespeeld met eert howell tien met negen paren. De uitn slag: 1 mevrouw Bakker/mevrouw Ha-) melincR; 2 mevroluw Brouwer/me vrouw Olieslager; 3 de heer en me vrouw Van Fraassen; 4 mevrouw! bruyns/de heer Dourleyn; 5 mevrouw kint/mevrouw Van der Peyl. In de c-groep werd gespeeld met een howell zes met zes paren. De uitslag( 1 mevrouw Hanneleker/de heer Lichte- veld; 2 de heer Hamelinck/de heer Verschelling: 3 de heer Pel/ de heer Dourleyn; 4 de heer De Regt/de heer Walraven; 5 mevrouw Vis/de heer Mul- laert. Groot brandweerbal in Kloosterzande KLOOSTERZANDE In de hal van het expeditiebedrijf Tieleman aan de Oudeweg in Kloosterzande wordt za terdagavond 23 april een brandweerbal gehouden. Het bal is tevens bedoeld als reünie van oud-brandweerlieden. De brandweer van Kloosterzande heeft geen kans gezien alle oud- brandweerlieden persoonlijk te bena deren. maar zou ze wel allemaal op het feest verwelkomen. De reünie sluit aan op de jaarlijkse brandweerwedstrijden, die dit keer in Kloosterzande worden gehouden. De prijzen van deze wed strijd zullen dan ook aan het begin van de avond worden uitgereikt door bur gemeester mr M. Somers van Hontenis- se. De feestavond begint om 19.30 uur. Geparkeerde auto beschadigd bij aanrijding Axel AXEL Op de Markt in Axel is maandagmiddag een geparkeerde auto beschadigd bij een aanrijding. De ver oorzaker van de botsing is doorgere den. De auto. eigendom van I. U. A de W. uit Axel. liep schade op aan de achterkant. De Axelse politie verzoekt eventuele getuigen van de aanrijding contact mèt hen op te laten nemen (01155- 1444). EKSAARDE (BELGIE) De modder poel, waarop gereden moest worden door de BLB-motorcrossers in het Belgische Eksaarde. heeft voor de Zeeuwse rijders weinig successen op geleverd. Slechts één man (Martien Janssen uit Sluiskil) kon zich op het erepodium rijden. Voor het overige dienden zij met ondergeschikte posi ties genoegen te nemen al reed ook Johnny Fynaut uit Oostburg een op vallende cross. Deze twee Zeeuws-Vlamingen voerden onderling een enorme strijd uit bij de junioren 250. Jansen behaalde in de eerste manche een tweede plaats, ter wijl hij in de tweede als zesde werd afgevlagd. Middels twee vierde plaat sen eindigde Fynaut gelijk met Jansen, maar het tijdsverschil was in het voor deel van de Sluiskillenaar, die daar door derde werd. Verder konden enkel Leo Stroo uit Vlissingen izesde) en Jacky de Paepe uit Breskens (tiende) zich bij de eerste tien rijden. Aanstaan de zondag Is er een BLB-cross in Oosteeklo (België). De resultaten van Eksaarde Debutanten 125 1 Rick Claus Belgie. 10 Jacky de Paepe. Breskens. 12 Frank van Kruussen. Kloosterzande. 13 Ronnie Wal- hout. Sluiskil. 18 Ronald Doens. Biervliet. 27 Mark Tieleman. Kloosterzande. 31 Patnck Sponselee, Kloosterzande. Debutanten 250 1 Kurt Bussens, België, 13 Sam Jansen. Sluiskil. 15 Gino de Jonghe. Axel; 22 Her man van den Bos. Koewacht, 37 Ronnie van Eelvelt. Terneuzen. 44 Mark van Ectvelt, Temeuzen Junioren 2?0: 1 Jan Caesemans, Belgie; 3 Martien Jansen. Sluiskil. 4 Johnny Fynaut. Oostburg. 18 Erwin Adam. Westdor- pe Junioren 500; 1 Koen van de Veire. Belgie. 11 Robbie Antheunis. Axel. 18 Evert Lceraert. Ossenisse; 19 Chris de Pooter. Axel Nationalen 125 1 Dieudonnë Stouve- naeckers Belgie. 6 Leo Stroo, Vlissingen. 12 Adwin Cortvrlendt. Axel; 13 Johan Schelle- man. Axel. 14 Ko Walhout, Sluiskil. Nationa len 250: 1 Martin Meganck, Belgie. 11 Jean- Paul van Rie. Hulst Nationalen 500 1 Peter Dhanls, Belgie, 12 Paul van Remortel, 81nt Jansteen. 16 Peter van de Ree. Zaamslag Internationalen 500 1 Erwin Gabriel. Belgie; 17 Jacky Lensen. Philippine 'ELKE AVOND MOET HET KANON AF...' Een lichte kamer met wijds uitzicht in een woning aan de rand van een Enkhuizer buitenwijk. De telefoon rinkelt. Als hij na vijf minuten de hoorn weer op de haak legt, zegt hij: „Frappant dat we het er net over hadde. Goh, een meisje van zeventien, dat moet ook zo nodig. Dat ik vaak word opgebeld, is natuurlijk onzin, maar het komt regelmatig voor dat mij om advies wordt gevraagd. Ze had mijn naam gekregen van iemand van de tv die zei: bel Jacco van Renesse maar op. Kijk, het punt is natuurlijk, ik heb als één van de weinigen in Holland een heol veelzijdige carrière". Hij veronderstelt, dat hij wilde bewij zen dat hij toch wel wat kon. aanvanke lijk op het gebied van tekenen. Na zijn schooltijd m Renesse en Zierikzee onderbroken door een verblijv aan een kostschool in Montreux voor zijn ge zondheid en in Enschede ten gevolge van de watersnoodramp ging Jacco naar Amsterdam om voor tekenleraar te studeren. Maar binnen een jaar ebde zijn interesse weg. „Dat tekenen doe ik nooit meer. Ik taal er niet naar. Ik kreeg te maken met toneel, concerten, musea, ballet. Dat bestond niet op Schouwen. Op zater dagavond was er, geloof ik, in Haam stede bioscoop en daar zag ik 'Jody en het hertejong', dat soort films. En er kwam wel eens een voordrachtskunste nares. In de Concertzaal m Zierikzee heb ik ooit de sopraan Jo Vincent zien optreden. We komen daar met de ope rette nu elk jaar tijdens onze Zeeuwse toemee. Het kan natuurlijk helemaal niet, die Concertzaal is veel te klein, er staat een kwart van ons decor, maar ja, we komen er wel". .Ja, dat klinkt zo van vader zit op zijn praatstoel of opa vertelt verder, maar ik zit nu 25 jaar in het vak en ik heb verschrikkelijk veel gedaan. Ik heb gedanst, ik heb klassiek toneel ge speeld bij de Haagse Comedie. ik heb zes jaar cabaret gedaan bij Wim Kan. ik heb geëntertaind in Suriname in een nachtclub en in Curacao, ik heb geën tertaind op de 'Rotterdam' van de Holland-Amerika Lijn, rond de wereld, ik heb "Sweet Charity' gedaan met Jasperina de Jong, 'My Fair Lady' vanaf één van de dansers via de figura tie naar de Freddy-rol, naar de Profes sor Higgins-rol, ik doe nu negen jaar operette". En dan vergeet hij nog de tv-musicals (met Jenny Are an), die zijn naam in het begin van de jaren zestig in brede lagen van de bevolking een bekende klank gaven, en vele andere bijdragen aan de media. Bovendien heeft Jacco van Re nesse bij de aanvang van zijn loopbaan ook nog gewerkt als fotomodel. Wim lbo schreef hem ter gelegenheid van zijn jubileum dat hij hem ziet 'als één van de veelzijdigste mensen en als voorbeeld dat je het met alleen talent niet rooit, maar dat je er echt keihard voor moet werken en er veel voor moet doen en laten'. De adviezen van de 46-jarige Jacco aan jonge mensen zijn doorgaans voorzich tig, zeker in deze tijd nu er veel acteurs in de WW lopen en er gezelschappen worden opgedoekt: „Ik zeg: als er nog iets anders is wat je echt leuk vindt, probeer dat dan eerst Wanneer het bloed zo heet is om op het toneel te gaan. dan komt dat er toch wel uit dat houd je niet tegen. Het is een zwaar beroep, je moet heel gedisciplineerd leven. Tk voel mij er het beste bij wanneer ik streng voor mijzelf ben". Buitenbeentje Filosoferend over de vraag waarom hij zelf dit vak heeft gekozen, denkt Jacco aan een compensatie voor de vrij geïsoleerde positie van buiten beentje waarin hij als kind op Schou wen terecht was gekomen, door ener zijds zijn astmatische en anderzijds zijn artistieke aanleg, wat plagerijen van zijn klasgenootjes tot gevolg had. Voor de toneelwereld kwam Jacco van Re nesse hoewel hij op groeide in het naburige Noordwelle, waar zijn vader gemeentesecreta ris was i en zo is het in weerwil van de gegevens bij de burgerlijke stand de afgelopen 25 jaar ge bleven. Onder de toneel naam Jacco van Renesse maakte hij furore. Hij is een volbloed Zeeuw. Niet alleen is hij op Schouwen geboren en getogen, zijn vader is oorspronkelijk afkomstig van Colijns- plaat en zijn moeder van Scharendijke. Zijn talerden leken zich aanvankelijk te ontwik kelen in de richting van de beeldende kunst. Als astmatisch kind dat ver stoken moest blijven van veotballen en andere wil de spelletjes, wierp hij zich helemaal op het te kenen en knutselen. Een maal in Amsterdam kwa men er andere ambities bovendrijven. Onlangs vierde Jacco van Renesse in Amstel veen zijn 25-jarig theater- jubileum, want nadat hij mer Kerstmis 1957 van de toneelschool was ge stuurd. begon zijn carriè re 1 maart 1958 bij het voormalig Nieuw Neder lands Toneelgezelschap in 'Bemardine', waarin hij een rol speelde naast Andrea Domburg. Maar Jacco wilde meer. De ro de draad van zijn loop baan ligt besloten in drie werkwoorden zingen, dansen en acteren. Deze drie begrippen zijn ae Laatste negen seizoe nen verenigd in de ope rette, waann hij optreedt als lichte bariton, in ope rette-jargon het type buf fo. Het lijkt, na de vele omzwervingen door de theaterwereld, een soort eindstation, want nu speelt hij nog, wat hij zelf noemt, 'de rol hol en vlieg-types', maar de operette biedt voldoende mogelijkheden voor ou dere acteurs. En zelfs als de zangstem het min of meer zou begeven, zijn er altijd nog rollen die niet meer zingen, een lakei of zo. „Ik hoop dat ik er niet tegenop zie als die tijd daar is", zegt Jacco. Dit jubileumseizoen was hij bij de Hoofdstad Ope rette te zien en te horen in 'Viktona und Ihr Hu- sar'. „Ik vind het echt erg leuk om terug te komen. Dan logeer ik in Schuddebeurs en overdag sjees ik in de auto naar de Westhoek, rijd alle straatjes weer eens langs, even naar mijn geboortehuis kijken en er woont nog familie van mij in Burgh-Haamstede, de ex- burgemeester van Westerschouwen, Everwijn, is mijn oom. Ellt jaar is het weer enig om elkaar te zien. Ik moet •wel werken natuurlijk, maar toch is het een soort uitje". Zijn herinneringen aan Zeeland ken nen ook minder plezierige kanten door de pesterijen (van de fiets en in de heg duwen) op de lagere school, hoewel de contacten toen hij enigszins over zijn astma begon heen te groeien op de hbs in Zierikzee, die hij na de derde klas verliet, beter werden. Het naar school gaan heeft hij overigens nooit leuk gevonden. Het dwangmatige stond hem tegen en dat brak hem ook op tijdens de tekencursus. „Het was de zwarte periode van kol trui en nauwe zwarte broeken, de Leidseplein-periode, het existentialis tische, met Juliette Gréco, die we adoreerden. Dat heeft bij mij waar- schijnlijk net dèt vonkje doen ont vlammen, maar toen wist ik nög niet I zeker wat het zon worden. Ik heb eerst een jaar ballet gedaan, me uit de naad staan werken en altijd honger doordat ik geen geld genoeg had en flauw j vallen daardoor, want het is een heel zwaar beroep, het staat gelijk aan bootwerker, fysiek. Maar toen merkte ik dat ik niets met mijn stem kon doen". Tot zijn verbazing werd hij toegelaten I tot de toneelschool, waar hij in de klas zat met Willem Nijholt, Guido de Moor en Jules Hamel. Een paar maanden later echter werd hem al meegedeeld, dat hij het verder wel kon vergeten. „Op de eerste bladzijde van mijn plak- j boek zit het beroemde rapport van de I directie van de toneelschool: 'Het is de grote vraag of in deze jongeman een toekomstig toneelspeler huist'. Na 25 1 jaar met toch wel leuke successen is dat natuurlijk enig om te lezen, maar op dat moment was het afschuwelijk. 'Wat ga je nu doen?', vroeg de toenma lige directeur Willy Pos. Ik zei: 'Door gaan'. 'Oh ja?', zei hij. 'zegt dat rapport je dan niks?' Een paar maanden later had ik een grote rol in een tv-stuk". Het ging Jacco voor de wind. Zes seizoenen werkte hij bij het ABC- cabaret van Wim Kan en Corry Vonk, wat hij als een belangrijke periode ervoer. Zijn eerste ervaring met de musical was in 'Oh Venus' van Guus Vleugel en Harry Bannink. Daarin kon hij alles kwijt: zingen, dansen en acte ren. Later volgde 'My Fair Lady'. Met Jenny Arean vormde hij een tv- I musical-duo (zoals in 'Vadertje Lang been' en 'Er valt een ster'). Na twee jaar j Haagse Comedie (1965-1966) was hij te zien in "Westside Story' en 'Sweet Charity'. In het begm van de jaren zeventig vermaakte hij de opvarenden aan boord van de 'Rotterdam' op een cruise rond de wereld. Entertainer „Dat was een heel verwend Ameri kaans miljonairs-publiek. Maar die i dames met al hun garderobes vonden die redelijk uitziende jongeman wel leuk en ik zong wel aardig. Ik was de entertainer, in de lounge, tijdens cock- j tails. Er is een fantastisch theater aan boord, lijkt een beetje op de Nieuwe de la Mar, je houdt het niet voor mogelijk dat dat op zo'n schip zit en daar deden we shows met andere variété- artiesten. Op die manier heb ik plaat sen in de wereld gezien waar ik anders misschien nooit was gekomen: Rio, Kaapstad, Bombay". In het seizoen 1971-1972 kwam de tweede Nederlandse versie van 'My Fair Lady' op de planken, waarin Jacco de rol van Freddy speelde en later John van Dreelen, die filmverplichtingen in Amerika moest nakomen, opvolgde als Professor Higgins. Voor Jacco was dat een hoogtepunt in zijn loopbaan. ..Toen viel er een gat van geen werk. WW dus, en daar kon ik heel erg slecht tegen, nou ja, iedereen natuurlijk, maar ik had net bewezen echt wel het een en ander te kunnen in het vak cn dan sta je ineens op straat, afschuwe lijk. Toen kreeg ik een aanbieding om in Gent bij de Koninklijke Opera drie hoofdrollen te zingen in operettes. Ik had nog nooit operette gedaan. Ja, ik wist dat het bestond, maar het was niet iets wat ik ambieerde. Ik ging er ook nooit naar toe. Maar het is muziekthea ter, evenals musical. Mijn zanglerares Coby Riemersma zei: vooruit, stude- ren, er naar toe en aannemen. Tot mijn stomme, maar blijde verbazing had dat enorm succes. Dat hoorde de directrice I van de Hoofdstad Operette in Amster dam. Ik kreeg een contract als gast in 1 'Grafin Mariza'. Het werd een enorm succes en nu ben ik aan mijn negende seizoen bezig". „Ik voel me hierin zeer thuis. Ik kan dansen, zingen, acteren en ik ben gek op showwerk. Bij ons ziet het er gran- dioos uit. schitterende decors, kos tuums uit Wenen. We brengen preten- i tieloos amusement. En we hebben een I zaalbezetting, ook in deze moeilijke tijd ik moet het eigenlijk afkloppen i van 95 procent. Dat haalt geen enkel gesubsidieerd toneelgezelschap". „Ik heb zoveel dingen geambieerd die niet doorgegaan zijn en zoveel dingen niet geambieerd die wel doorgegaan zijn, je kan niet alles sturen in je leven. Toch ben ik uiterst tevreden zoals het gelopen is eigenlijk. Ik zou best weer eens voor tv een fijne rol willen doen, maar ik lig daar niet wakker van. Ik heb vroeger gespeeld in de jeugdserie 'Floris' (met Rutger Hauer). Dat was enig werk. Of radio- 1 uitzendingen, wat ik toch nog wel regelmatig doe, iets in het Engels zingen of cabaretachtig. En ik zou graag een grammofoonplaat maken, maar als dat er niet is, concentreer ik J mij prima op mijn avondwerk en daar ben ik best tevreden mee". „Ik heb geen natuur-zangstem, ik heb het moeten leren. Ik ben muzikaal, maar de manier van zingen die ik nu bedrijf in de operette is technisch zingen. Dat is niet zomaar voor z'n mallemoers kont leuk een leidje kwe len, daar moet een ademsteun onder zitten met het middenrif. Ik was vroe ger vrij smal. maar de bors torn vang is enorm vergroot door dit soort zang. We hebben ook geen microfoons, dat gaat over het orkest heen". „Ik zeg ook elke avond: het kanon moet af. hè. Ik heb nog zo'n vreselijke uitdrukking mijn beste vrienden weten dat van me als ze vragen; moet je vanavond werken, dan zeg ik. ja, ik moet loeien. En elke dag voor de voorstelling inzingen, dus oefeningen doen. Dat doe ik meestal in de auto als ik naar de voorstelling rijd. Dat geeft wel eens vreemde blikken bij stoplich ten'.'. •Frans P. J. Doeleman

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 34