PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERDERE DALING VAN KOOPKRACHT PZC Kamer eist Vlissingen meer voor De Schelde capaciteit kijk maar hoe hetwerkt Maatregelen in Voorjaarsnota Ghetto-opstand Warschau herdacht EEN MILJARD VOOR WERKGELEGENHEID Snuffelt U ook al kissen de Kleintjes? vandaag VAN AARDENNE BOTST MET DE FRACTIES auto adria Van zon naar regen Eerst perioden met zon, later op de dag meer bewolking en mogelijk re gen. Middagtemperaruur ongeveer 14 graden. Tot matig toenemende zuidelijke wind. 226e jaargang no. 92 Woensdag 20 april 1983 AMERSFOORT (ANP) Bij de politie-inval dinsdagochtend in vijf videotheken in Amersfoort zijn ruim 6.000 illegale videobanden, zes videorecorders en twee televisietoestellen waarmee videobanden werden gekopieerd, in beslag genomen. Bi) een zaak haalde de politie de complete inventaris van 4 000 banden weg. De politie vermoedt dat nog enige honderden verhuurde illegale banden in omloop zijn. Alle in beslag genomen banden worden vernietigd. De stichting video veilig. waarin ook de auteursrechtenorganisatie Buma-Stemra is vertegenwoordigd, denkt dat rond de 120.000 gulden niet is betaald aan auteursrechten en andere kosten. Er waren veel videobanden bij van recente speelfims, waarvan zelfs nog geen legale exemplaren bestaan. Dat waren onder meer banden van de speelfilms 'Annie''E.T en Bommelfilm. De meest recente film die illegaal bleek te zijn gekopieerd was 'Fire Fox', die pas drie weken in de bioscopen draait. Tegen de vijf videotheek-eigenaren is proces-verbaal opgemaakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De maatregelen die het kabinet voorstelt in de Voorjaarsnota, leiden tot een nieuwe aanslag op de portemonnee van de meeste Nederlanders. Buiten de al eerder aangekondigde maatregelen heeft het kabinet op de valreep besloten de aow-premie met 0,4 procent te verhogen. Huurders moeten rekening houden met een verdere lastenverhoging omdat de huursubsidies beperkt zullen worden. De huren gaan volgend jaar met vier procent omhoog. Uit cijfers van het ministerie van socia le zaken blijkt dat de zwaarste klappen zullen vallen in de inkomensgroepen tussen 40.000 en 70.000 gulden. De 'echte' minima zullen er nauwelijks op achteruitgaan, omdat zij de verslechte ring in december weer voor het groot ste deel gecompenseerd krijgen. Het bezuinigingspakket in de Voor jaarsnota, dat dit jaar f2 miljard ople vert. werkt in 1984 door voor 3,5 miljard en heeft in 1986 al een effect van f5 miljard, becijferde minister Ruding (fi nanciën). Toch zal het tekort van de overheid met een half procent oplopen tot 12.5 procent. De tegenvallers waarmee het kabinet te maken heeft, bestaan vooral uit begrotingsoverschrijdingen en dalende aardgasbaten. Het ombuigingspakket bestaat uit inkomensmaatregelen, for se bezuinigingen op de volkshuisves ting en een groot aantal kleinere om- bulgingen op de departementale be grotingen. De inkomensachteruitgang treft op 1 juli iedereen. Op 1 oktober volgt nog eens een maatregel die alleen zal gel den voor de collectieve sector (ambte naren, personeel in dienst van instellin gen die door de overheid worden gefi nancierd, en uitkeringstrekkersi. Deze achteruitgang komt boven op de ver slechtering door de maatregelen uit de begroting voor 1983. Meer over de Voorjaarsnota op pagina 7. De Voorjaarsnota en Zee land: pagina 11. 13 Geld terug De gasmeter in een vriendelijk daglicht. De Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij wil de ver bruikers laten delen in 'meeval lers' van in totaal 33 miljoen gul den. In het komende jaar zou per gezin gemiddeld 120 gulden wor den terugbetaald. (PAGINA 11) Pillenboycot Het Europees bureau voor consu mentenorganisaties wil een boycot van de medicijnen van de Zwitser se gigant Hoffman-laroche. als het farmaceutisch concern met snel duidelijkheid geeft over de opslag van het zwaar giftige dioxine van de milieuramp in het Italiaanse Seveso. (PAGINA 3) Landbouwmarathon Het overleg over de Europese landbouwprijzen is nog weinig dichter bij overeenstemming geko men. De problemen spitsen zich toe op de exportsubsidies die Neder landse en Westduitse boeren ont vangen. (PAGINA 3) Hertsel economie Minister Van Aardemie van econo mische zaken ziet duidelijke aan wijzingen voor een herstel van de Nederlandse economie in de nabije toekomst (PAGINA 5) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Varia: 9 Provincie: 11, 13, 15 en 17 Sport: 19 De grootste bijdrage aan de inkomen sachteruitgang wordt geleverd door de verhoging van de wao-premie voor de werknemers met 0,35 procent (op brengst f380 miljoen, volgend jaar f760 miljoen). Deze maatregel leidt tot een daling van de koopkracht die op het niveau van het minimumloon nog weliswaar te verwaarlozen is maar bij inkomens van 70.000 gulden een da ling van een half procent veroorzaakt. De premieverhoging is nodig om een daling van de wao-premies. betaald door de werkgevers, te kunnen finan cieren. Voor de werkgevers worden tegelijkertijd de premies aaw en kin derbijslag verhoogd, zodat zij er alles bij elkaar niet op achteruitgaan. Dit geeft de overheid de gelegeheid haar bijdragen aan deze fondsen met f280 miljoen te verminderen. Op 1 oktober zullen de premies waar schijnlijk opnieuw omhoog gaan. Op die datum wil het kabinet de rijksbij dragen verder verlagen. Nu al staat vast dat eventuele premieverhogingen afgewenteld zullen worden op de werk nemers. omdat het kabinet dan op nieuw wil voorkomen dat de lasten voor de werkgevers verzwaard worden. Daamaast wil het kabinet de belastin gen voor de bedrijven verlagen. Voor gesteld wordt een verlaging van de vennootschapsbelasting (van 48 naar 42 procent) en van de inkomstenbelas ting voor (kleine) zelfstandigen. De vakantieuitkering voor ambtena ren en trendvolgers wordt bperkt tot 7,5 procent met een maximum van 5600 gulden (opbrengst f210 miljoen in "3, volgend jaar f 485 miljoen). De belangrijkste vertegenwoordiger van de PLO m Polen, Foead rassin met regenjas, zei aan de plechtigheid deel te nemen om de wereld eraan te herinneren dat het Palestijnse volk slachtoffer is van een nieuw nazisme. Vergezeld van vijf andere leden van zijn missie legde hij een krans rode anjers en groene takken naast een blauwwit getint bloemstuk in de vorm van een Israëlische vlag. WARSCHAU (AFP/UPFDPA) De officiële plechtigheden in Polen ter herdenking van de 40ste verjaardag van de opstand in het getto van Warschau zijn dinsdag gepaard gegaan met een indrukwekkende aanwe zigheid van de ordetroepen. In weerwil van Israëlische protesten hebben ook vertegenwoordigers van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO een krans bij het gettogedenkteken geplaatst. AOW-premie Van Aardenne De AOW-premie gaat ook weer om hoog. Op 1 juli zal 0,4 procent meer worden ingehouden om te voorkomen dat er tekorten in het aow-fonds ont staan. Tegelijkertijd denkt het kabi- (Slot zie pag. 7 kol. 4) Israël riep uit protest zijn 130 leden tellende delegatie op de verdere plechtigheden te boycotten. De delegatie had gisteravond nog geen besluit bekendgemaakt. Na het spelen van het Poolse volkslied legden delegaties van de joodse gemeenschappen van een twintig tal landen kransen terwijl een ere wacht het geweer presenteerde. Er waren voorts vertegenwoordigers van het internationale Auschwitz- comité, de internationale verzets- federatie, de Poolse vereniging van oud-strijders en de joodse gemeen schap in Polen. Er waren uitzon derlijke veiligheidsmaatregelen genomen. Na het officiële gedeelte verdwe nen de politiemannen in uniform. Rabbijnen hieven het Israëlische volkslied aan en zegden gebeden. Ofschoon Polen geen diplomatie ke betrekkingen met Israël onder houdt, waren er ca. 350 mensen uit Israël gekomen. Ook vertegen woordigers van de diplomatieke missies in Polen legden kransen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Bijna de gehele Tweede Kamer wil dat de ca paciteit van de marinepoot (ADVERTENTIE) Nog wal nachten slapen en dan gebeurt hel De verjaardag. De vakantie De nieuwe aulo. Nog 7 nachten slapen en dan is het feest. Aulo Adna opent zijn deuren Op 27, 28, 29 en 30 april kunt u de hele dag dat mooie gebouw en die prachtige serie Fords bewonderen: de feestelijke Fiesta, de betrouwbare Escort, de ruime Granada, de fonkelnieuwe Sierra, de sportieve Capri Nog 7 nachten slapen en u kunt zien hoe ze werken de receptioniste, het kantoorpersoneel, de monteurs, de vrolijke jongste bediende en de ervaren verkopers U zult bemerken, dat die u in die dagen een heel interessant aanbod doen, als u zo n prachtige Ford koopt Misschien ligt u er vanaf dit moment wel wakker van westhavendijk 150 goes van de Koninklijke Maat schappij de Schelde op een hoger niveau wordt gehand haafd dan het kabinet wil toe staan, vooral om de KMS de kans te geven exportorders te boeken. Om die reden wil de Kamer dat de Schelde tot het eind van dit jaar de tijd krijgt die exportorders binnen te ha len. Lukt dat niet, dan moet er begin volgend jaar alsnog worden afgeslankt. Door die stelling in te nemen botste de DEN HAAG (ANP) Voor de bevorde ring van de werkgelegenheid wórdt in de voorjaarsnota een miljard gulden uitgetrokken. In het regeerakkoord was overeengekomen jaarlijks 750 miljoen gulden uit te trekken voor een aantal onvermijdelijke uitgaven en 750 miljoen voor bestrijding van de jeugdwerkloosheid, extra overheids investeringen en dergelijke. Van de eerste 750 miljoen moet nog 250 mil joen worden ingevuld. Samen met de andere 750 miljoen resulteert een be drag van een miljard gulden. Dat bedrag wordt als volgt verdeeld: a) onvermijdelijke uitgaven (waaronder (Slot zie pag. 7 kol. 1) Kamer inclusief de rege ringsfracties met minister Van Aardenne van economi sche zaken die vindt dat er nu een forse afslanking nodig is. Het gaat om de discussie welk capaci teitsniveau aanvaardbaar is voor de marinesector: de 1,235 miljoen manuur per jaar die de KMS zélf, zowat Kamer breed gesteund, wil of de één miljoen uur die het kabinet als uitgangspunt heeft genomen". Er liggen twee nauwelijks van elkaar verschillende moties waarin die 1,235 miljoen uur voor dit jaar wordt afge grendeld. In eerste instantie is er een twee weken oude. maar nu gewijzigde motie-Van der Doef iPvdAi waarin van het kabinet gevraagd wordt om dit jaar op 1.235 miljoen uur te blijven zitten. Daarnaast kwam er dinsdag een motie van Van Iersel (CDA) en Jacobse (WD), waarin hetzelfde wordt gesteld maar waarin bovendien wordt opge- Slot zie pagina 13 kolom 1) VELSEN (ANP i Door een stroomstoring tn ae centrale van het provinciaal elektriciteitsbedrijf Noord-Holland in Velsen-Noord. is dinsdagavond van tier minuten voor halfnegen tot tien over negen in grote delen van Noord-Holland de stroomvoorziening uitge vallen Stroomstoringen deden zich voor tot de lijn Castricum- Akersloot en in delen van het GooiBrandweer en politie moesten tientallen mensen uit vastgelopen liften bevrijden en talrijke alarminstallaties met noodstroom- voorzieningen het zwijgen opleggen. Het treinverkeer in hel getroffen gebied kwam tot stilstand, terwijl talrijke overwegbomen automatisch sloten. Ook het telefoonverkeer viel gedeeltelijk uit. Hoogovens in IJmuiden kwam gedeeltelijk stil te liggen. Volgens een woordvoerder van de meldkamer van de rijkspolitie in Amsterdam heerste er in diverse gemeenten korte tijd een complete chaos De stad Amsterdam had overigens geen last van de storing, omdat deze is aangesloten op de Hemwegcentrale. Vrede bedreigd gebeurtenissen van de 'laatste weken in Zuid- OostrAziè de gevechten aan de Th ais-Cambodjaanse grens en de artilleneduels tussen China en Vietnam vormen een ernstige bedreiging voor de vrede en stabiliteit in deze regio Vietnam, nu al bijna veertig jaar m voortdurende staat van oorlog, stelt alles in het werk om zijn controle over Cambodja te verstevigen. De moeilijkheden" tussen China en Vietnam aan hun gemeen schappelijke grens kunnen niet los worden gezien van de Vietnamese poli tiek in Cambodja. China wil op deze wijze zijn ongenoegen uiten over de Vietnamese expansiedrift en tegelij kertijd Hanoi waarschuwen niet te ver te gaan op straffe van een wraakexpe- ditie van Peking. Officieel heet het. dat China een militair antwoord geeft op Vietnamese grensschendingen, maar wie enig inzicht heeft in de vaak on doorgrondelijke politieke krachtsver houdingen m dit deel van de wereld is het duidelijk, dat het optreden van de Vietnamezen aan de Thaise grens de oorzaak is van de Chinese militaire druk op Hanoi. China wil geen sterk en machtig Vietnam aan zijn zuidgrens, temeer omdat de Vietnamezen al sinds jaar en dag de volledige steun hebben van de Sowjet-Unie. Een militair krachtig Vietnam, dat grote delen van Zuid-Oost-Azië controleert, is in de ogen van de leiders in Peking een bedreiging voor de veiligheid van Chi na. Rust en stabiliteit aan de zuidgrens is alles wat de Chinezen wensen Het is nu al voor de tweede maal in ruim vier jaar. dat tussen China en Vietnam een toestand van bijna-oorlog ontstaat. Ook vier jaar geleden was het Vietnamese optreden in Cambodja de aanleiding tot een kortstondig treffen tussen beide landen. In januari 1979 verdreven de Vietnamezen de interna tionaal in opspraak geraakte regering van Pol Pot. die in de jaren '75 tot '79 bet eens zo rustige en vredelievende volk van Cambodja aan een op uitroei ing lijkende vervolging had blootge steld. Honderdduizenden Cambodja- nen werden op afschuwelijke wijze om het leven gebracht door de Rode Khmer. Deze stond een communisti sche heilstaat voor ogen volgens een extreem ontwikkelingsmodel, dat Cambodja volledig isoleerde van de rest van de wereld. Begin 1979 maakte het door Vietnam gesteunde Verenigd Front voor de Redding van Cambodja een eind aan de afschuwelijke misda den van het regime-Pol Pot. Restanten van de Rode Khmer, thans met niet- communistische bevrijdingslegertjes voor Cambodja onder één opperbevel verenigd, hebben zich met name in het grensgebied met Thailand genesteld. Zij genieten de loyale steun van China, dat begin 1979 nauwelijks zes weken na de machtsovername in Cambodja Vietnam binnenviel om de regering in Hanoi 'de les te lezen.' Veel militaire winst hebben de Chinezen toen niet geboekt, In hoeverre zij van de gebeur tenissen uit 1979 hebben geleerd ls zeer de vraag; de schermutselingen van de afgelopen dagen aan de Chinees- Vietnamese grens hebben in dat op zicht nog weinig duidelijk gemaakt. Zeker is echter, dat de Chinezen hun zuidelijke buurman geen of weinig speelruimte gunnen om zijn macht ten koste van anderen uit te breiden, ryihailand met zijn wat wordt ge- noemd 'halve democratie', waar de militairen de macht min of meer delen met gelijkgestemde burgers, is als ge volg van de Vietnamese acties aan de grens met Cambodja plotseling in de frontlinie komen te liggen. Aan steun pntbreekt het de Thais niet: de niet- communistische landen in het Verre Oosten, verenigd in de ASEAN, de Verenigde Staten, China en op wat grotere afstand West-Europa steunen Thailand onvoorwaardelijk Vietnam weet zich gesterkt door de Sowjet- Unie, dat weinig scrupules kent als het er om gaat bepaalde landen tegen elkaar uit te spelen. Tenslotte hebben de Sowjets een lange gemeenschappe lijke grens met communistisch China, waar op kleinere schaal al bij herhaling incidenten hebben plaats gevonden. Vietnam in het zuiden als een angel in het vlees van China is de Russen niet onwelgevallig. In het weinig subtiele spel van zet en tegenzet tussen de machtsblokken in de wereld zijn de gebeurtenissen in Zuid-Oost-Azié inci denten van een internationaal karak ter, met onvoorspelbare risico's die telkens weer een bedreiging vormen voor de vrede. Het ligt overigens niet in de lijn van de ontwikkelingen, dat een zelfde tragedie als in Cambodja zich in Thai land zal voltrekken. De Thais hebben zich gedurende een lange reeks van jaren op 'het communistische gevaar" kunnen instellen. Maar van groter be tekenis is. dat Thailand zich heeft ontwikkeld tot een redelijk stabiele en krachtige natie. De verkiezingen van deze week hebben vier grotere politie ke partijen in de arena gebracht, waar onder ook de militairen. Uit democra tisch oogpunt gezien niet direct iets om trots op te zijn, maar in de Thaise verhoudingen, waar de militairen nu eenmaal een factor van betekenis vor men, komt dat nog zo slecht met uit. De drie regeringspartijen hebben een royale meerderheid Een sterk verdeeld Thailand zou al gauw een willoos slachtoffer kunnen worden van Vietna mese expansiedrift Zoals de zaken er nu voorstaan lijkt de Vietnamese aan wezigheid in het grensgebied met Thai land geen onmiddellijke bedreiging van de soevereiniteit van dit land Voorzichtigheid blijft echter geboden met de Vietnamezen. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1