Reservering RSV-geld in voorjaarsnota opgenomen Grotere capaciteit voor Schelde VOOR 167 MILJOEN ORDERS UIT TAIWAN Wijziging bestemmingsplan voor kiosken op boulevards vloerbedekking PZC/ provincie Eerste order voor nieuw RDM-bedrijf HONDERDEN MILJOENEN GULDENS Namen van honderdveertig KMS-ontslagen bekend VAN ORANJE WOENSDAG 20 APRIL 1983 13 ROTTERDAM De in de eerste week van apnl opgerichte Marine- en Algemene Werktuigbouw BV van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij heeft haar eerste order geboekt. De opdracht, de bouw van een vacuumkolom. is afkomstig van Shell, zo heeft de RDM dinsdag meegedeeld. De vacuumkolom zal worden gebouwd door de afdeling zware apparatenbouw. Er is een bedrag van bijna vijf miljoen gulden mee gemoeid. Het apparaat, dat een diameter van twaalf meter en een hoogte van 36 meter knjgt. zal over dertien maanden in een stuk worden geleverd. Het is bestemd voor de raffinaderij van Shell in Pemis. Bij de Marine- en Algemene Werktuigbouw BV werken momenteel ongeveer 1800 mensen. De directie wil zoals bekend het aantal werknemers tot 1500 a 1550 terugbrengen. De nieuwe order zal hierop geen invloed hebben, aldus een woordvoerder van de directie IVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG Het kabinet heeft enkele honderden miljoenen guldens gereserveerd voor de oplossing van de RSV-déconfiture, zoals het in elkaar klappen van dit concern in Haagse termen is genoemd. De minister van defensie heeft dit jaar 255 miljoen extra tot zijn beschikking gehad om daarmee bijvoorbeeld de huidige opdrachten opnieuw te kunnen betalen én geld om de nieuwe M-fregatten te kunnen bestellen. Dat valt althans uit de dinsdag aan het parlement gestuurde Voorjaarsnota op te maken; een woordvoerder van het ministerie van defensie zelf kon dinsdag nog niet aangeven op welke manier het geld besteed gaat worden. Om de problemen van met name de marinsector van RSV, en dan vooral die van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen, te kunnen Kleine Wachtschip bij Paul Krugergroep Middelburg weer open MIDDELBURG Het Kleine Wacht schip van de Middelburgse zeeverken- nersgroep Paul Kruger aan het Bal- kengat in Middelburg heeft een grote opknapbeurt ondergaan. Wekenlang is er met man en macht gewerkt om het onderkomen van de scoutinggroep, dat in 1966 in gebruik is genomen, weer 'leefbaar' te maken. In de loop der jaren was het gebouwtje niet altijd even goed onderhouden. De opknapbeurt, waarbij dakbedek king, deuren, drempels, meterkast, sa nitair en raamkozijnen zijn vernieuwd, is geheel door leden en hun ouders gerealiseerd. Zaterdagmiddag 23 april wordt het wachtschip officieel hero pend. Om twee uur precies zal de vlag weer op het hernieuwde wachtschip wapperen. Dit gebeuren wordt ook bijgewoond door de ouders en een aantal scoutingprominenten. In de •morgenuren wordt er in de Olyphant het 'grote wachtschip' van de Paul •Krugergroep dat eveneens aan het Balkengat is gelegen een rommel- markt gehouden. Derde straatfestival in Vlissingen van 10 tot 14 augustus VLISSINGEN - De Culturele Raad Vlissingen houdt voor het derde achtereenvolgende jaar een straatfes tival in Vlissingen. De evenementen worden dit jaar gehouden van 10 tot en met 13 augustus. De Culturele Raad is in verband hiermee nog steeds op roek naar straatartiesten, zoals muzi kanten, acrobaten en andere kunste naars die denken iets leuks te kunnen presenteren op straat. Met name op 12 en 13 augustus verzor gen verschillende amateur-, dans- en toneelgroepen optredens in een grote circustent op het festivalterrein en bij goed weer ook in het centrum van Vlissingen Professionele en amateur gezelschappen nemen deel aan het Kindertheater- en poppenfestival, dat gedurende deze vier dagen wordt ge houden. Popgroepen geven concerten en beeldende kunstenaars verzorgen exposities. Onder hen bevinden zich Martin Riches. Eberhard Blum en Roll Pfrengle, die ook voorstellingen (per formances! geven waarbij gebuik wordt gemaakt van zogenaamde 'mu- oek-machines'. De Culturele Raad geeft voor deze evenementen voorkeur aan straatgroepen oplossen moet er over verschillende 'sporen' geld beschikbaar komen. In de eerste plaats zal het kabinet geld op tafel moeten leggen om eigenaar van de KMS-aandelen te worden en de Schelde zo een werkkapitaal te ver schaffen. In de tweede plaats moeten er financiën worden gevonden om de lo pende opdrachten de luchtverdedi gingsfregatten te kunnen voltooien, aangezien de al verrichte betalingen in RSV-verband zijn verdwenen. Tenslot te is het nodig dat het bestaan van de KMS wordt gewaarborgd door voor nieuwe opdrachten te zorgen: het gaat om de M-fregatten, en ook daarvoor moet betaald worden. Tanks Het ligt voor de hand te veronderstel len dat de 235 miljoen die defensie nu gekregen heeft bedoeld is voor het financieren van de afbouw van de L-fregatten, èn voor een deelname in het aandelenkapitaal voor wat de KMS betreft. Daarnaast moet er na- VLISSINGEN Onge- de Koninklijke Maat- veer honderdveertig schappij 'De Schelde' mi- werknemers van de Ko ninklijke Maatschappij 'De Schelde' in Vlissin gen hebben dinsdag van de KMS-leiding te horen gekregen dat hun ar beidsplaats zal komen te vervallen. De officidle ontslag-aanzegging heeft nog niet plaatsgevon den. De komende dagen zal naar mogelijkheden gezocht worden om een aantal van hen elders in het bedrijf onder te bren gen. Zoals bekend zullen er bij nimaal zo'n vijfhonderd arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. Indien het kabinet vasthoudt aan een extra inkrimping van de scheepsnieuwbouw- afdeling zal dat ten koste gaan van nog eens twee honderd banen. Bij de bedrijfsschool van de KMS worden een dik ke honderdvijftig ar beidsplaatsen geschrapt. Ongeveer honderdzestig treding (VUT- of SUM- regeling). Inmiddels heb ben bijna honderdveertig oudere KMS- werknemers laten weten gebruik te willen maken van een van die regelin gen. De Industriebond FNV belegt vanavond (woens dag) in het Scheldekwar- tier in Vlissingen een b jeenkomst waarop onder meer informatie ver strekt zal worden over de ontslag-procedures. Die tuurlijk ook geld zijn om de opdrach ten die aan de defensiepoot van RDM gegund zijn onderzeeboten, tanks te kunnen voltooien. Wellicht is een kleiner deel bestemd voor het eerste M-ffegat, dat zoals bekend vanaf begin '84 gebouwd zal gaan worden, zoals minister-president Lubbers heeft toegezegd. Ook in de komende jaren staan extra uitgaven op het programma. In '84 is er 77 miljoen extra toegezegd, en in de twee jaren daarna steeds 82 miljoen. Die bedragen komen bovenop het geld dat defensie op de eigen begroting moet vrijmaken door bijvoorbeeld het bestelprogram voor nieuw materieel ingrijpend te wijzigen. Van defensie wordt immers ook een zelfstandige bijdrage gevraagd. Om hoeveel geld het gaat kon dinsdag niet gezegd wor den. Eerder heeft staatssecretaris Van Houwelingen aangegeven dat hij dit jaar niet meer dan 115 miljoen zou kunnen vrijmaken, maar aangenomen wordt nu dat deze 'eigen bijdrage' in de buurt van de 200 miljoen komt. Het kabinet heeft net voor Pasen vast gesteld dat de mannebedrijven van RSV tot en met 1986 1.335 miljoen gulden nodig hebben, en heeft afge sproken dat dat bedrag er ook moet komen. De Voorjaarsnota biedt een eerste uitwerking van een en ander. Ook economische zaken heeft extra geld gekregen in verband met „meer kosten defensicorders". Dit geld komt beschikbaar uit de extra werkgelegen- heidsbevorderende maatregelen die het kabinet heeft afgesproken. Econo mische zaken kon dinsdag niet zeggen om welk bedrag het hier gaat het komt uit een pot van 110 miljoen voor industriebeleid en voor welk doel het precies gebruikt gaat worden. banen kunnen vervallen bijeenkomst begint om via een vervroegde uit- halfacht. RSV DEN HAAG Dinsdagavond ivèrd in de tweede kamer de brief van de minister van economische zaken behandeld over de marinebouw bij de Kon. Mij De Schelde. Op de foto: Van der Doef van de PvdA in gesprek met Van lersel van het CDA. De delegatieleider van de Taiwanese handelsmissie Wellington Y. Tsao middentekent in hotel Des Indes in Den, Haag een contract met Philips order van ruim tien miljoen guldenRechts namens Philips de heer J. H. Bordes. (Van onze redactie economie) DEN HAAG De Taiwanese handelsdelegatie die onlangs meekwam met de eerste vlucht op de luchtlijn tussen Nederland en Taiwan, bezorgt het Nederlandse bedrijfsleven een orderpakket met een totale waarde van 167 miljoen gulden. Helemaal zeker is men overigens nog niet op alle punten. De omvangrijkste order (bijna 57 miljoen gulden) hangt direct samen met het voortbestaan van het ketelbouwbedrijf van de Koninklijke Maatschap pij 'De Schelde' in Vlissingen. Met de contracten mee die Taiwan twee jaar geleden in Nederland plaatste, komt nu het totaal aan niet-militaire Taiwanese orders in ons land op om en nabij 430 miljoen gulden. Daarmee is voldaan aan de voorwaarde die indertijd min of meer werd gesteld bij de bestelling door de Taiwanese marine van twee onderzeeboten. De onderzeeers worden gebouwd op de werf van Wilton-Fijenoord in Rot terdam. Ze kosten de Taiwanezen ruwweg een miljard gulden. Mede onder invloed van de politieke dis cussie die er ontstond over de mili taire leveranties, deed Taiwan de toezegging dat ook voor ten minste 400 miljoen nietrmilitaire bestellin gen in Nederland zouden worden geplaatst. In Den Haag zijn dinsdag de eerste handtekeningen gezet onder con tracten uit de tweede tranche Het ging daarbij om orders tot een totaal bedrag van ruim 51 miljoen gulden. Belangrijkste contractanten aan Ne derlandse zijde zijn daarin Akzo (16 miljoen), Philips (ruim 12 miljoen), DSM (bijna 10 miljoen), en de Con- densfabriek 'Friesland' (ruim 7,5 miljoen). Voorts legden de Taiwanezen in 'letters of intent' hun voornemen vast om bij verschillende Neder landse werven drie vaartuigen en bij levensmiddelenfabrikanten zui- velprodukten te bestellen tot een totaal van ruim 30 miljoen gulden. Onzekerheid bestaat nog omtrent de order die de Taiwanezen te verge ven hebben voor het verbouwen van een thans met olie gestookte elektri citeitscentrale. Die moet geschikt worden gemaakt voor gebruikma king van steenkool. Het is een 57 miljoen gulden vergend project dat Taiwan graag door KMS wil laten uitvoeren. Met KMS, als RSV-onderdeel. heeft Taiwan al eerder op het gebied van de bouw van ketels voor elektrici teitscentrales zaken gedaan. Men wil daarop verder borduren. Het debacle met RSV als concern staat het sluiten van een contract op dit ogenblik in de weg. Wanneer KMS en in het bijzonder het ketelbouwbe- drijf—uit de surséance van betaling is losgemaakt, zal Taiwan de bestel ling komen tekenen. VOORSTEL B EN W VLISSINGEN VLISSINGEN - Het college van b en w van Vlissingen wil drie kiosken laten bouwen op de Vlissingse boulevards, voor de verkoop van toeristische arti kelen en kleine etenswaren. De ge meenteraad van Vlissingen wordt eind deze maand gevraagd daarvoor een zogenaamd 'voorbereidingsbe- sluit ie nemen, tot wijziging van het bestemmingsplan. De bewoners van Boulevard Evertsen en Boulevard Bankert zijn deze week op de hoogte gebracht van de plannen middels een informatiebrief van de gemeente Vlis singen. Tussen de Nolledijk en het Wooldhuis Goes wil opzet vacaturebank vrijwilligers GOES Het dagelijks bestuur van Goes wil in de gemeente een zoge naamde vrijwilligers-vacaturebank in het leven roepen. „Een soort semi- arbeidsbureau, gericht op arbeid voor werklozen, met behoud van hun uitke ring", vertelt wethouder sociale zake- n'werkgelegnheid J. Dijkgraaf. Hij maakt duidelijk dat de plaatselijke werkgroep aanvullende werkgelegen heid achter het plan staat. Bij het regionale project 'Mensen zonder baan' zal een aanvraag voor de financiering van de vacaturebank worden inge diend Er is een bedrag van ruim 140.000 gulden per jaar mee gemoeid. Volgens wethouder Dijkgraaf en direc teur maatschappelijke ontwikkeling J. de Reus kan de vrijwilligers- vacaturebank onder meer voorzien in het 'gat' dat onstaat door het mogelij ke wegvallen van de vrijwilligerscen- trale in Goes (als gevolg van het ge deeltelijk wegvallen van overheidssub sidie). In dit verband is van belang dat een groot gedeelte van de vrijwilligers waarvoor de vrijwilligerscentrale heeft gewerkt, bestaat uit haanlozen. Er wordt uitgegaan van de aanstelling van een coördinator en een administra tieve kracht op deeltijdbasis. Voor de huisvesting kan het huidige onderko men van de vrijwilligerscentrale wor den benut. komt volgens de huidige plannen een kiosk van elf meter lengte en zeven meter breedte, met een terras. Tegen over het parkeerterrein naast het Strandhotel komt een verkooppunt van 8,4 bij 5.8 meter. De kleinste kiosk, van 4,34 bij 4,34 meter, komt tegenover de oprit bij de Coosje Buskenstraat. Zoals al eerder gemeld hebben onge veer tachtig buurtbewoners in een brief aan b en w bezwaar gemaakt tegen de plaatsing van deze laatste kiosk. Schaap gestolen KAMPERLAND Uit een weiland aan de Kaaidijk in Kamperland is een schaap gestolen. Het dier is eigendom van de heer M. Z. uit Kamperland. Een lammetje, dat ook in het weiland ver toefde. werd niet meegenomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. (ADVERTENTIE) (Slot van pagina 1 merkt dat er voor 1 juli '84 een afslan king naar het niveau van Van Aarden- ne moet plaatsvinden als het de KMS niét lukt exportopdrachten te verwer ven. Van der Doef zal zijn motie, waarover vandaag, woensdag, gestemd wordt intrekken als Jacobse en Van lersel hun motie handhaven, iets dat wel in de lijn der verwachtingen ligt. De Ka mer zal zich vandaag ook uitspreken voor een motie van dezelfde twee kaJ merleden waarin gevraagd wordt de huidige surséance van betaling zo snel als mogelijk is te beeindigen en de huidige structuur van de KMS te hand haven. Van diverse kanten werd de bewindsman van economische zaken gewaarschuwd voor een faillissement als mogelijkheid de surséance te vol tooien. De Kamer heeft de voorkeur aan een regeling waarbij de overheid de aandelen van de KMS. samen met de provincie Zeeland gezien de in het vooruitzicht gestelde lening, zal over nemen Van Aardenne botste met de kamer meerderheid. vooral op het punt van de capaciteit van de marinesector. Zijn uitgangspunten zijn precies tegenover gesteld aan die van de Kamer Van der Doef kenschetste Van Aardenne's denkmodel als het „inhuren en wegstu ren-principe": je ontslaat mensen wan neer je ze niet nodig hebt, en haalt ze uit hun werkloosheid als er weer op drachten zijn. Lager niveau Van Aardenne zit inderdaad op die lijn. „Wc kunnen beter nu tot dat lagere niveau afslanken. Als het dan lukt om exportorders binnen te halen, dan kun je de zaak weer proberen op te bouwen". Volgens de bewindsman is dat een logische gedachlengang. aangezien de KMS-marinepoot vooral in de tweede helft van het jaar een forse onderbezetting zal kennen. Hij noemde het daarentegen onlogisch om, juist om zo'n periode van onderbe zetting. de capaciteit kunstmatig hoog te houden. De kosten van die operatie zijn overi gens relatief gezien met al te hoog. Het in dienst houden van extra marine mensen bij 1.235 miljoen uur kost volgens de minister 12.5 miljoen. Opvallend was overigens dat Van Aar denne nu, in een poging de Kamer voor zijn standpunten te winnen, min der absoluut vasthield aan die eis van één miljoen manuren, die in het verle den als vaststaand uitgangspunt op tafel is gelegd. Afgelopen vrijdag nog werd de KMS in overleg met bewind voerders en ambtenaren duidelijk ge maakt dat de zaak binnen het departe ment onbespreekbaar was. Overigens stelt de KMS-directie dat. wanneer de overheid haar eigen uitgangspunten volgt gebaseerd op een continue orderstroom vanuit de marine de minimumcapaciteit niet een miljoen maar 1.1 miljoen uur zal zijn. Dat heeft te maken met het zélf uitvoeren van opdrachten die nu worden ui41esteed. Van Aardenne stelde die één miljoen uur echter nu voor het eerst ter discus sie. door te verklaren dat het om een in wezen technische discussie ging waar bij een compromis mogelijk moet zijn. De minister zei af te willen „van dit cijfer-fetisjisme". Van Aardenne legde de nadruk op de grote inspanning die de overheid in zijn ogen zich getroost om de KMS over eind te houden, door de zogenaamde M-fregatten vervroegd te bestellen. Het binnenhalen van exportorders vier korvetten uit Marokko zijn het meest Kanaiijh. zal er volgens hem onher roepelijk toe leiden dat die M-fregatten weer worden vertraagd: „Het is of-of, en met en-en", zei hij Van Aardenne ontkende overigens op gezag van het ministerie van defensie dat de M-fregatten duurder worden wanneer de KMS tot een voor de groep zelf onaanvaardbaar niveau wordt in gekrompen. Volgens de verschillende woordvoerders gaat het M-programma echter 70 tot 92 miljoen méér kosten. Staatsbedrijf Van Aardenne ziet weinig, zo zei hij, in een staatsbedrijf waarin hij samen met de provincie grootaandeelhouder is. Het ligt wel voor de hand dat de aandelen eerst in een stichting zullen worden ondergebracht waarin de staat de belangrijkste vinger in de pap heeft, maar uiteindelijk moeten die aandelen weer verkocht worden. De minister sluit overigens niet uit dat hjj in plaats van een aandelentransac tie een activa-transactie zal toepassen om de surséance te beëindigen. In die omstandigheid gaat de oude KMS. „een lege huls in dat geval", failliet. Van Aardenne heeft weinig moeite met die optie, maar lijkt een voorkeur voor het overnemen van de KMS-aandelen te hebben. Over de ketelbouw was de minister opmeuw pessimistisch, zij het dat dat pessimisme vooral de MESK in Henge lo gold. Hij erkende dat destijds het uitgangspunt was dat het zwaartepunt van de ketelbouw op termijn naar Hengelo zal moeten, maar merkte iet wat cynisch op dat „wat Hengelo ziet als een belofte, weieens minder die zwaarte kan hebben. Als er geen orders zijn, hoef je niet ergens een zwaarte punt te leggen". Over de ingediende moties waaron der ook een van de PSP waarin wordt geëist dat de militaire produktie bij de KMS in een civiele produktie veran dert wordt zoals gezegd vandaag (woensdag) gestemd. De uitkomst lijkt, gezien de opstelling van de Kamer, vast te staan. Opvallend is dat de bewindsman de moties met betrekking tot de marinecapaciteit niet heeft ont raden of sterker nog onaanvaard baar heeft genoemd Gevoegd bij hel Ier discussie stellen van die een miljoen uur als absolute eis kan wellicht geconcludeerd wor den dat er beweging zit in het stand punt van het kabinet. SSSSStewi.' per strekkende meter Va" 1! projektenkwaliteit, voor trappen, op7w^e .f™61, schikt verstevigd met 30% acryl ^Wo1 en kwaliteit kost overal f S'nu^?^626 i mtensie?gIbSSbe?b«A.Uen Upi,t Voor zwaar 400cmbreed VanTli^Jue,9e^'neleerd. feeTu hazel, zware fine oarec- nrS-^frber' camel en f 55,- 8S,- 90,- perstr.mtr. teehe,bele"de bruin zwaar katoenen tapi stelnrt4dn^k°bUuw ad^'' cainel- nu per str mtr. adviespnjs f 269, ?&,dubbeleJWenfgmde^uw^0116" noppentaPW 400 cm breed, van f 379 - per Pro,ekTllri,en. superstunt persIrmeter, nu als jute "a met^Mi'SlSÏÏ" op dubbele 'P de kleinen berber ra""«d breed f 439, nu per™ S, c""el bride. f135,- f 155,- "75,- If I f200,- I ^Mghtjngen en stalen- donderdag 21 april van 17 tot 21 uur Nieuwstraat 14. GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13