ZEELAND" PZEM geeft 33 miljoen terug aan verbruikers Kabinet reserveert 225 miljoen voor dijkbouw Poging tot doodslag Vlissingen mislukt JONGEMAN (19) AANGEHOUDEN NA INRIJDEN OP POLITIE AGENTEN L GEMIDDELD 120 GULDEN PAGINA 11 WOENSDAG 20 APRIL 1983 GOES De zeven actievoerders van de anti-militaristische groep Onkruit. die begin juli vorig jaar de oorlogscommandobunker van het provinciaal militair commando twaalf uur bezet hielden, worden niet vervolgd. Volgens mr R. D E. gaverschot van de rechtbank in Middelburg heeft een onderzoek dit uitgewezen. De redenen, om niet tot vervolging over te gaan. zijn beleidstechnisch. Het doel van de gebonden actie van Onkruit was de aandacht te vestigen op de belangrijke plaats, die dergelijke bunkers volgens de groep innemen in de voorbereidingen op een kernoorlog. De actie stond niet op zichzelf. Een poging van Onkruit om binnen te komen in een kringcommandobunker van de BB in Amsterdam werd door de politie verhinderd. De actievoerders in Kloetinge werden na een bezetting van twaalf uur met enig machtsvertoon uit de bunker verwijderd en aangehouden door een speciale eenheid van de koninklijke marechaussee Overigens was de actie van Onkruit met tien mensen begonnen Drie van hen werden evenwel door de Goese gemeentepolitie ingerekend, voordat zij de bunker konden binnendringen. De acht mannen en twee vrouwen zijn enkele dagen na de actie op vrije voeten gesteld in afwachting van een eventuele strafvervolging. MIDDELBURG - De energiemaatschappij PZEM is van plan het komende jaar bijna 33 miljoen gulden terug te geven aan de gas- en electriciteitsverbruikers. De bedoeling is, dat dit wordt verrekend in de periode juli 1983 en juni 1984 bij de jaarlijkse afrekening. Volgens PZEM- voorzitter W. Don komt die teruggave neer op ongeveer 120 gulden voor een gemiddeld energie verbruikend gezin. De raad van bestuur van het nutsbe drijf bespreekt vandaag (woensdag) een voorstel van het dagelijks bestuur ln die richting. Het voorstel komt aan de orde bij de behandeling van de PZEM- jaarstukken over 1982. Nadat de 33 miljoen ln de exploitatierekening van bet nutsbedrijf zijn verwerkt, blijft over vorig jaar een winst van 14 miljoen gulden over. „inclusief 12 miljoen rente op de PZEM-reserves," zo als de heer Don dinsdagavond desgevraagd zei. De 33 miljoen, die het dagelijks bestuur komend jaar terug wil geven aan de verbruikers is grotendeels opgebouwd uit twee meevallers. Ongeveer 6.5 mil joen komt uit een reservering, die de PZEM indertijd heeft opgebouwd voor de vervanging van de condensors van de kerncentrale Borssele, zo zei de heer Don. „Nu die vorig jaar zijn vernieuwd, kan die reservering wegvallen." aldus de heer Don i Het omvangrijkste bedrag - 23 miljoen - is volgens de PZEM-voorzitter echter het gevolg van het feit. dat de trans portverliezen sinds 1974 geringer zijn geweest dan men bij de PZEM heeft geraamd. Die .meevaller'- heeft te ma ken met het systeem van gespreide meteropname bij de kleinverbruikers en de kleine bedrijven, dat sinds janua ri 1974 wordt toegepast. Sinds die datum wordt het verbruik aan gas en electriciteit niet meer bij alle aanslui tingen aan het einde van het jaar genoteerd, maar over een aanzienlijk deel van het jaar gespreid. Daardoor is er bij de PZEM wel aan het eind van het jaar direct inzicht in de produktie, maar niet in de totale afname in Zee land. Sinds 1974 werd voor die net- of transportverliezen gerekend met 4 procent en werd er 2 tot 3 miljoen gulden voor aangehouden, zo ver klaarde men bij de PZEM. In de schatting van het (klein)verbruik zijn de afgelopen twee jaar „verfijningen" Politie bekeurt 13 automobilisten in Kapelle KAPELLE - Bij snelheidscontroles in Kapelle. aan de Wemeldingse Zandwe- g-Dijkwelseweg en aan de Van der Blltlaan in Kapelle. werden dinsdag tussen 14.00 en 17.00 uur door de rijkspolitie ongeveer 200 voertuigen gecontroleerd. De maximumsnelheid bedraagt ter plaatse 50 km per uur. Er werden 13 processen verbaal opge maakt. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 103 km per uur. gedaan, zou de winst op rond de 47 miljoen uitkomen. We hebben gezegd: hoe kunnen we wat doen voor de verbruikers? Structureel zijn de tarie ven niet te verlagen, we kunnen wel éénmalig wat doen". Voor electriciteit gaat de PZEM uit van een teruggave Don Jn feite had dus de PZEM-winst van 1 cent per kwH, voor gas van 2 cent aangebracht. Daaruit is duidelijk ge worden, dat men teveel netverlies heeft geraamd. In geld uitgedrukt komt het erop neer. dat volgens de PZEM voor 23 miljoen niet in de schattingen is opgenomen. over de afgelopen jaren vanaf 1974 tot en met 1981 zo'n 3 miljoen per jaar hoger moeten zijn. Het dagelijks be stuur heeft dat totale bedrag over die jaren nu op de exploitatierekening 1982 gezet. Als we dat niet hadden per kubieke meter Dat bedrag zal verrekend worden bij de kleinverbrui kers in de periode juli 1983-juni 1984. „Zo valt er bij iedereen een winterpe riode in," aldus Don. DADER STICHT (VERGEEFS) BRAND VLISSINGEN - De Vlis- singse politie heeft dins dag twee inwoners van Vlissingen, de 32-jarige E.J.P. en de 21-jarige R.H.A.D. in verzekerde bewaring gesteld op ver denking van poging tot doodslag en medeplich tigheid daaraan. P.. die zich in de nacht van maandag op dinsdag eigener beweging bij de politie meldde, heeft be kend dat hij eerder die nacht, omstreeks half- tw^e door middel van brandstichting gepoogd had gesticht in de wo ning van E. aan de Troel- straweg. P. had daar een zelfgemaakte molotov cocktail - een fles met benzine en daarin een brandende lont - door een keukenraam naar binnen gegooid. Daar mee maakte hij een ver gissing. want zijn bedoe ling was de fles door het slaapkamerraam te gooi- uit In de woning bevon den zich behalve E. ook diens echtgenote, een zoontje en een logé. Zij bleven allen onge deerd. Wel raakte een ba by in een hoger gelegen flat onWel door de rook ontwikkeling. P. had de brandstichting eerder die avond voorbereid in een Vlissingse café. samen met D. die de benzine voor de molotov-cocktail leverde. Bewoner E. werd gewekt door een knal en zag ver volgens dat de keuken in lichterlaaie stond. Pogin- heeft zijn plaatsgenoot gen de brand zelf te blus- C E. uit de weg te ruimen, sen haalden niets meer delijkheid. Het tweetal Hij meldde zich in het uit. waarna E. de brand- zal binnenkort worden weer waarschuwde. De keuken brandde volledig .politiebureau met de me dedeling dat hij brand Over het motief van P. voor de poging tot dood slag bestaat nog ondui- voorgeleid voor dc offi cier van justitie. De CDA-fractie in de staten wil een deel van deze meevaller van de PZEM gebruiken om in een breder verband ernstig bedreigde werkgelegenheid in Zeeland te behouden. Daarbij denkt men eraan, om behalve de 50 miljoen die via de PZEM - in welke vorm dan ook - naar de KMS zou gaan een bedrag van 10 tot 15 miljoen uit deze meevaller in een dergelijke pot te stoppen. Het CDA heeft van de week een notitie van fractielid E. Nieuw- kerk over deze zaak aanvaard waarin er voor wordt gepleit om die bredere steunmogelijkheid op te zetten via een Zeeuwse Participatie Maatschappij: daarin zouden dc aandeelhouders van de PZEM dan .verplicht' die 50 KMS- miljoenen en een extra bedrag kunnen storten. Men onderstreept dat de situatie bij de KMS ..een belangrijke financiële on dersteuning wettigt". Ook vindt het CDA. dat de PZEM „op grond van haar statuten haar taak en plaats in het maatschappelijk leven mee moet en mag laten wegen" bij een dergelijke zaak. Die zou niet alleen tot uiting moeten komen via de steunverlening aan de KMS. Daarom bepleit het CDA een Zeeuwse Participatie Maatschap pij. waardoor ..het exclusieve karakter er aan onthouden wordt". Als nu de .meevaller' van de PZEM in de participatiemaatschappij wordt in gebracht - vindt het CDA - „dragen alle Zeeuwen bij aan een stuk behoud en bevordering van de werkgelegenheid, zijn alle Zeeuwen via provincie en gemeenten bij de ZPM betrokken en kunnen in gevallen die regionaal in een vergelijkbare orde van grootte liggen als .De Schelde' ook daar arbeidsplaat sen worden gered". PZEM-voorzitter W. Don toonde zich verbaasd over deze gedachte van het CDA. „Het verwondert me dat de heer Nieuwkerk in de notitie als lid van het PZEM-bestuur weet hebbende van de problemen bij de steunoperatie KMS met deze opmerking komt De raad van bestuur heeft gesteld, dat de PZEM voor dergelijke operaties eigen lijk met bestemd is. maar dat nood wet breekt. Men heeft aan gs opgedragen de vorm van de operatie voor de KMS te bekij ken. Die zouden beter kunnen worden afgewacht". ZIERIKZEE Een stroom schuimend bier en glas scherven vloeide dinsdagmiddag even na twaalven korte tijd over de noordelijke rijbaan van het Zierikzee- se Havenplein. De ravage was het gevolg van het kantelen van een transportwagentje met 54 kratten pils, aangevoerd bij het Albert Heijnfiliaal. De inhoud van een twaalftal kratten in totaal zo'n kleine driehon derd flesjes bier, viel aan diggelen. Vooral de tussen de middag in de binnenstad verpozing zoekende schooljeugd toonde grote belangstelling voor het gebeuren. De scherven werden met bekwame spoed bijeen geveegd. VOOR 1984 EN 1985 BESCHIKBAAR (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Het kabinet heeft een bedrag van 225 mil joen gereserveerd voor de ver sterking van de zeeweringen, een werk dat voor 1990 gereed moet zijn. Het extra geld komt uit de pot van één miljard per jaar voor werkgelegen- heidsbèvorderende maatregelen, waar van de ministers van Aardenne van VLISSINGEN - De Vlissingse politie heeft maandag de 19-jarige D. A. T. van L. uit Oost-Souburg aangehouden. De jongeman was zaterdag met zijn bromfiets doorgereden na een 15-jarige fietsster te hebben aangereden en reed even later in op een twee politieagenten in burger. De aanrijding met de fietsster gebeurde op het fietspad langs het Baskensburg- plein in Vlissingen. De fietsster. de 15-jarige J. N. uit Vlissingen. liep daarbij schaafwonden en een gekneusde schouder op. Het ongeluk deed zich omstreeks tien over twee voor en twee agenten in burger op de fiets waren er getuige van en zagen ook dat de bromfietser, na even te hebben omgekeken, zonder afremmen doorreed. De agenten versperden vervolgens met hun fietsen het fietspad en trottoir om de jongeman tegen te houden. Van L. verhoogde echter zijn snelheid en reed op de twee agenten in. Een van hen kon de bromfietser door een 'snoekduik' nog juist ontwijken. De jongeman reed over een van de neergelegde fietsen heen en vervolgde zijn weg. De fiets werd geheel vernield. De agenten konden een signalement opgeven dat maandag resulteerde in de aanhouding van de Oostsouburger. Hij is na verhoor en bekentenis op vrije voeten gesteld economische zaken en De Koning (so ciale zaken en werkgelegenheid) de verdeling in een bij de Voorjaarsnota behorende brief aan de Tweede Kamer hebben meegedeeld. Het gaat om geld dat voor de jaren '84 en '85 beschikbaar is. Het scheppen van deze pot van 225 mftjoen voor de dijkversterkingen komt direct voort uit het regeerak koord. waarin is vastgesteld dat de nog met opgehoogde zeeweringen voor 1990 op deltahoogte moeten worden gebracht. Dat jaartal was door de voorganger van de huidige minister van verkeer en waterstaat, ex- bewindsman Zeevalking, losgelaten; het ontbrak hem aan voldoende geld. Geregeld Mede na druk vanuit de wereld van de waterschappen werd het jaartal 1990 door het huidige kabinet omarmd, zonder dat de financiële kant van de zaak toen al geregeld was. Om meteen in 1983 aan het werk te kunnen ver klaarden de waterschappen zich be reid een bedrag van "5 miljoen te lenen; het kabinet neemt die lening over een aantal jaren over, net als de renteverplichtingen. Volgens de brief van Van Aardenne en de Koning komt er in '84 een bedrag van 150 miljoen beschikbaar; in "85 gaat het om 75 miljoen. Die bedragen komen bovenop de bedragen die al in de meerjarenramingen van verkeer en waterstaat zijn opgenomen, maar die te gering waren om de dijkversterkin gen te kunnen financieren- Tot 1990 is. dit jaar meegerekend, een bedrag van 1.5 miljard nodig om de noodzakelijke dij kversterkingen -ge concentreerd in Zeeland, Friesland en Groningen- te kunnen betalen. Zoveel geld was er niet; gemiddeld ontbrak 75 miljoen per jaar. Met de nu genomen maatregelen Is de financiering tot eind '85 verzekerd. Prijsvraag Zeg zelf - dat was nou eens een aardig ideetje van de redactie van de schoolkrant van die Middelburgse lagere school. Een prijsvraag. De leerling die op de treffendste wijze wist uit te drukken waarom zijn vader de beste was, zou een boeken- bon krijgen. Het leverde alleraardigse in zendingen op. Zoals deze: 'we hebben altijd zo'n lol met m'n vader, dat ik had gewild dat we hem eerder ontmoet hadden'. De allermooiste was van Govert uit de vierde 'Mijn va der is boer. Hij ruikt net als een koe. En als ik in huis koe ruik, dan weet ik dat mijn leader weer thuis is' WEMELDINGE De middensluis in Wemeldinge krijgt binnenkort een elektrische bediening. Dat houdt ver band met het op 1 februari van dit jaar van kracht geworden voorschrift dat de handlieren voor het openen en sluiten van dc sluisdeuren door twee personen moeten worden bediend. Voorheen draaide één man aan de slinger. Dit voorschrift leverde lange re wachttijden op voor de binnen vaartschippers die de sluis passeerden en bovendien moest rijkswaterstaat extra mensen in zetten met alle kosten van dien. Omdat het gaat om een tijdelijke maatregel (de Wemeldinge sluizen zul len in het kader van de verbetering van het. kanaal door Zuid-Beveland. waar van het noordelijke gedeelte weliswaar op de lange baan is geschoven, uitein delijk overbodig worden) is gekozen voor een zo goedkoop mogelijke oplos sing. De bestaande lieren zijn met elektrisch te bedienen. Daarom zullen ze worden vervangen door een simpel elektrisch aandrijfwerk, dat met een druk op de knop in werking treedt. Niet centraal vanaf één plaats, maar bij elke sluisdeur. De elektrische bediening zal worden geinstalleerd door de werktuig kundige en elektrotechnische dienst vanrijkswaterstaat in Hansweert Een gevolg van het verdwijnen van de handbediening is dat op het Wemel dingse sluisplateau een aantal arbeids plaatsen verloren zal gaan Voor wat de vaste arbeidsplaatsen betreft hoeft dit geen gedwongen ontslagen te beteke nen Binnen afzienbare tijd zal de Roompotsluis in de monding van de Oosterschelde in gebruik worden geno men en die moet dan ook worden bemand. Het streven is erop gericht om dat te doen met medewerkers van rijkswaterstaat die nu in Wemeldinge actief zijn. Wel zullen de tijdelijke medewerkers, die ln dienst zijn geno men na de invoering van de twee mansbediening van de handlieren, hun baan kwijtraken. Ook voor de middensluis in Hans- weert is installatie van elektrische bediening aangevraagd. Het begin van de bouw van een nieuw sluizencom- plex bij Hansweert staat op stapel, zodat die middensluis niet al te lang meer mee zal hoeven. Niettemin kan de elektrische bediening toch een be sparing in* personeelskosten opleve ren. De grote oostsluizen in Wemeldinge en Hansweert worden al elektrisch bediend. De nu nog met de hand bediende middensluis in Wemeldinge. Goese politie op het spoor van inbraken GOES De Goese gemeentepolitie heeft dinsdagmorgen de 23-jarige A. W. de J. en de 39-jarige M. J. T. beiden uit Goes aangehouden op verdenking van inbraak. Later werd nog een ande re Goesenaar aangehouden, de 23- jarige J. W. G. W.op verdenking van heling. De politie kon dinsdagavond nog niet meedelen wat de twee eerste Goesena- ren precies op hun kerfstok hebben, maar bij verhoor werd al wel duidelijk dat ook W. bij één of meerdere inbra ken betrokken was. Deze had namelijk zijn auto uitgeleend aan T. wetende dat T hem nodig had voor het plegen van een inbraak. Als beloning had hij daarvoor een gestolen boormachine aangenomen. Het onderzoek gaat nog voort. Een andere zaak is de diefstal van 2500 gulden en verschillende bankpapieren uit het kantoor van de bouwmateria- lenhandel P aan de A. J. van der Goeskade te Goes. De diefstal moet zijn gepleegd dinsdag tussen 12.00 en 13.00 uur. Op dat moment stond een niet afgesloten geldkistje met het geld en de papieren in het kantoor van het bedrijf. Ruiten vernield ZIERIKZEE - De conciërge van de Zierikzeese school voor LHNO heeft maandag aangifte gedaan van uitge breide vernielingen aan de dependen ce De Kluut en de gymnastiekzaal aan de Mulockslraal in Zierikzee. In het weekeinde was daar. naar men aanneemt door opzettelijke vernieling, een groot aantal ruiten gesneuveld. De geschatte schade bedraagt 3.200 gul den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11