Sensationele zege van Steven Rooks Feyenoord sneuvelt weer in Limburg Utrecht-spelers bij massale vechtpartij WIM HOFKENS IN ORANJESELECTIE L UIK-BASTENAKEN-L UIK Jonge Nederlander voor niemand bang PROVINCIALE ZEEUWSE COUR/ Kortsjnoi in halve finales PZC 1 PAGINA 9 MAANDAG 18 APRIL 1983 BAD KISSINGEN - Oud-uitdager Viktor Kortsjnoj heeft de match tegen Lajos Portisch zaterdag ge wonnen met 6-3 en zich daarmee geplaatst voorde halve finales van het kandidatentoernooi. De in Zwitserland wonende Rus had aan een remise in de afgebroken negen de partij voldoende om zich te kwalificeren, maar hi j wilde meer. Reeds in eerste zitting kwam hij in het voordeel, toen hij Portisch op de 36ste zet een kwaliteitsoffer af dwong. Kortsjnoj was zo zeker van de overwinning, dat hij zijn 47ste zet niet onder couvert, maar open op het bord uitvoerde. De hangpar- tij werd zaterdag nog enkele zetten voortgezet. Maar na 57 zetten staakte Portisch de strijd. De twaalfde partij van de twee kamp tussen Robert Hiibner en Wassili Smislov is zaterdag in remi se geëindigd. Voor het eerst sinds dagen richtte Hübner bij de 61ste zet het woord rechtstreeks tot zijn tegenstander. „Remise?". De oud wereldkampioen accepteerde het aanbod direct. Het was de tiende remise tussen beide grootmeesters. Twee partijen voordat het lot de be slissing brengt, staat het 6-6. In de dertiende partij van vandaag '(maandag) heeft Smislov wit. Feyenoord-aanvaller Pierre Vermeulen, doet wat hij kan. Na de snelle 1-0 achterstand van zijn ploeg begon hij aan een stormloop op het doel van de Limburgse tegenstander, echter zonder resultaat. SITTARD Feyenoord krijgt zo langzamerhand een bloed hekel aan Limburg. Vorig jaar september werden de Rotterdammers met 4-1 bij Roda JC weggespeeld; gister middag herhaalde Fortuna Sittard dat huzarenstukje, al bleef het deze keer bij een draaglijker 1-0 nederlaag. „Limburg heeft ons de enige twee nederlagen van het seizoen bezorgd", bromde coach Fafié. „Ajax heeft hier wel vier punten weggehaald. Dat zijn misschien net die vier punten die goed zijn voor de titel". smadelijke nederlaag tegen FC Utrecht vorige week <4-01. anderzijds vanwege de naam die deze tegen stander oproept, zeker bij een ploeg die eerste-jaars eredivisie speelt. Fortuna kegelde Feyenoord in de beginfase letterlijk om. „Bij rust staan we voor hetzelfde geld met 3-0 achter", zei Fafië. In de zevende minuut al viel de enige treffer. Een combinatie Koe- vermans-Smeets rondde Gerrie Schrijnemakcrs met een waanzin nig hard schot af: 1-0. Aan die treffer kleefde een behoorlijk bui tenspelluchtje (Smeets), maar de verder prima fluitende Geurds had het later over een „glashelder doel punt". De Limburgers waren in die eerste helft beduidend sterker. Kan sen waren er ook en als het een beetje „meegezeten" had zou Wil lem van Hanegem persoonlijk de tweede Fortuna-goal voor zijn reke ning hebben genomen toen hij na een communicatiefout met Hiele de bal bijna in eigen doel kopte. De 18.000 toeschouwers, het zoveel ste kassucces deze competitie, ble ven tot de laatste seconde in de Baandert-arena. Fortuna verdedig de met man en macht de minieme voorsprong maar het zag er allemaal dreigender uit dan het ei|Ynlijk was. Fafié: „Wij hadden misschien nog een half uur kunnen spelen, maar uit die hoge voorzetten hadden wij nooit kunnen scoren. Fortuna is m de lucht niet te kloppen. En wij speelden dom, zonder overleg, geen inzicht. Wij hebben één kans gehad. Nee, Fortuna wint verdiend. En speelde het spelletje heel slim. Wij stapten met lood in de schoenen vanmorgen de bus in. En we nemen nog een Kater mee terug" Overrompeld Ondanks de hoge amusementswaar de. de spectaculaire momenten voor het doel van Joop Hiele en het haast buiten zinnen geraakte Sittardse legioen, het voetbal zelfwas van zeer matig gehalte. Alleen maakte Feye noord nog meer fouten dan de Lim burgse underdog. Vandaar ook dat de winst terecht in Limburg bleef. Feyenoord wist dat er een „opge draaide" thuisploeg op de mat zou verschijnen, Enerzijds vanwege de Smeets, Koevermans. Hanssen, Mi- trovic, Dekker. Eleveld, zes Fortune- zen die met een beetje acrobatiek hoger zijn dan de Euromast, hielden Feyenoord uit de wedstrijd. Waarom de Rotterdammers het niet met .grondwerk" probeerden was ook Fafié een raadsel. „Tegen die lengte valt weinig te doen", mopperde Wijnstekers die de titel nu wel naar Ajax ziet gaan. De lengte van Feye noord (Houtman en Gullit) kwam er niet aan te pas. Ook niet in de tweede helft toen Feyenoord op de gelijkmaker ging jagen en ook niet in het slotkwartier toen letterlijk alle ballen werden verstuurd rich ting doelman Hanssen. Geen rust Dat Fortuna bet toch nog moeilijk kreeg is simpel te verklaren. De ploeg heeft teveel kansen nodig om te scoren en niemand is in staat, zelfs Chris Dekker niet, om bij pressie van de tegenstander rust te brengen en ruimte te scheppen tus sen Hanssen en libero Mitrovic. Zodoende werd elke blinde trap beantwoord met een nieuwe voor zet van Rotterdamse zijde. Michel Valke, de draaischijf, zat muurvast. Hij bleef volledig uit beeld. Frans Korver: „Wij hadden het tevoren allemaal goed doorgenomen. Feye noord slecht? Kan zijn. maar mis schien wel omdat wij het bij vlagen zo aardig deden". Terwijl Feyenoord de race tegen Ajax in Limburg verloren lijkt te hebben, viel in Sittard natuurlijk weer het codewoord „Europees voet bal" Maar daar gaat, en terecht waarschijnlijk, niemand meer se rieus op in De spelers niet en ook Korver niet. „Feyenoord voor eigen publiek verslaan Is makkelijker dan uit winnen bij Helmond Sport, ko mende weekeinde. Eerst moet de ploeg daar maar iets bewijzen. Eer der wil ik helemaal niet praten over internationaal voetbal". UTRECHT Spelers van FC Utrecht zijn zaterdagavond een half uur na de wedstrijd tegen Go Ahead Eagles buiten hun schuld betrokken geraakt bij een vechtpartij in het stadion van de Deventer club. Spits Willy Carbo. de wegens een schorsing binnen de lijnen afwezige Ben Rietveld en de halverwege gewissei de Ton de Kruyk stonden een half uur na afloop van de wedstrijd Eagies-FC Utrecht op het terrein van het Adelaarsnest bij een friteskraam de magen te vullen toen een aantal fors uit de kluiten gewassen mannetjes putters uit een auto stapten en vervelend begonnen te doen. De Kruyk: „Ze probeerden een portie frites met mayonaise in mijn gezicht te duwen, ik kon in een reflex wegdraaien, maar mijn haar zat vol mayonaise". De treiterpartij liep uit op een massale vechtpartij waarbij ook Go Ahead Eagles-verdediger Ton Witbaard betrokken raakte. Achterna gezeten door de over de toeren geraakte aanvallers vluchtten Ton de Kruyk en Ben Rietveld in de richting van het spelershome van de Eagles. Met Witbaard en supporters van Go Ahead Eagles mengde men zich vervolgens in het strijdgewoel om Willy Carbo. zijn vriendin en de chauffeur van de FC Utrecht-bus Cor Balk te ontzetten. Politie was op dat moment niet meer aanwezig op hel stadionterrein omdat zij bezig waren met hel begelei den van de FC' Utrecht-supporters in de richting van het Deventer-station. Witbaard: „De Kruyk en Rietveld kwamen hier binnen hollen roepend dat ze in elkaar geslagen werden door supporters van de Eagles. Ik hielp mee de Utrecht-spelers te ontzetten en had binnen de kortste tijd zelf volop klappen en schoppen gekre gen". Een supporter van de Eagles werd met een mes gesto ken. z'n broer in elkaar geramd. De clubartsen Querido van de FC en Rozijn van de Eagles gaven eerste hulp. De spelers van FC Utrecht konden niets anders doen dan de bussen invluchten. De stichters van de vechtpar tij schopten de verlichting van de bus stuk en veroor zaakten menige deuk. Pas toen de bussen vertrokken waren er. de gealarmeerde politie kwam opdraven, keerde rust in de Adelaarshorst terug. „Tien jaar rij ik de bus met FC Utrecht-spelers. Ik heb in die jaren veel toestanden met supporters meege maakt. Maar schade aan mijn bus heb ik nog nooit gehad", verzuchtte chauffeur Balk die ook een schop in de onderbuik had gekregen. De chauffeurs hebben inmiddels een klacht ingediend bij de politie. Schade aan de bussen enkele duizenden gulden, een blauw oog voor Willy Carbo. en een nieuw dieptepunt in de geschiedenis van het betaalde voetbal. Hoewel het twijfelachtig is of de steekpartij iets met de een half uur eerder geèindigde voetbalwedstrijd te doen had. Het duel verliep uitermate sportief, supporters van beide partijen hielden zich rustig Ton de Kruyk: „Volgens mij hebben onze aanvallers de wedstrijd helemaal niet gezien. Ze noemden ons spelers van NEC Ton Witbaard herkenden ze niet eens als een van hun eigen mensen" Ook de politie gelooft niet dat de daders onder de supporters van Go Ahead Eagles of FC Utrecht gezocht moeten worden. Men heeft iemand op het oog uit een van de woonwagenkampen in de omgeving van Deven ter. Het slachtoffer van de steekpartij moest in het ziekenhuis blijven, hij is niet levensgevaarlijk gewond. Z'n broer kon thuis bekomen van een knock-out. ZEIST Wim Hofkens van Anderlecht is opgenomen in de selectie voor het Nederlands elftal, dat op 27 april te Utrecht een vriendschappelijke wedstrijd speelt tegen Zweden. Het is voor Hofkens, die wel voor andere nationale elftallen uitkwam, de eerste keer dat hij voor de groep van zestien voor het A-elftal wordt uitgenodigd. Bij de spelers voor volgende week woensdag zijn ook de Groningers Erwin en Ronald Koeman, die in september ook op de bank zaten bij de wedstrijd IJsland - Nederland. De groep van Rijvers bestaat uit: doel: Van Breukelen (Nottingham Forest) en Metgod (Haarlem); verdediging: Wijnstekers (Feyenoord), Boeve, Ophof en Rijkaard (Ajax). Spelbos (Club Brugge) en Ronald Koeman (Groningen); middenveld: Schoenaker (Ajax), Gullit (Feyenoord). Erwin Koeman (Groningen). Vanenburg (Ajax) en Holkens (Anderlecht); aanval: Vermeulen (Feyenoord), Van Kooten Pee/Zwolle) en Van der Gijp (Lokeren). De bondscoach had voor de vriendschappelijke wedstrijd afzeggingen ontvan gen van hel drietal 'Italiaanse' kandidaten Krol, Van de Korput en Peters en van John Metgod (Real Madrid). Mede daardoor is er plaats ingeruimd voor de Koemannen, van wie Ronald vrijwel zeker als laatste man zal spelen. Rijvers lichtte verder toe dat hij Vermeulen, die de laatste wedstrijden van Feyenoord opvallend ijverig was. een nieuwe kans wil geven en hetzelfde geldt in feite voor Rijkaard. Wim Hofkens is volslagen nieuw in de groep van het A-elftal. Rijvers wil onderzoeken of één van de weinige Nederlanders die nog geregeld Europees voetbal in clubverband speelt, past in het concept dat hem voor ogen staat. Rooks op weg naar de zege LUIK Steven Rooks Is op 22-jarige leeftijd winnaar geworden van een groote klassieker: Luik - Bastenaken - Luik. Dat kunnen weinig beroepswielrenners zeggen. De coureur uit Heerhugo- waard was zondag de sterkste renner in het veld van vedetten. Hij demarreerde op de Cote de la Redoute, zo'n zestien kilometer voor de finish, uit een vluchtgroepje van vier renners en kwam alleen aan op de Boulevard de la Sauviniere te Luik. Met een soepele pedaaltred weerstond Rooks de aanstormende Hinault en Saronni, die een felle jacht onbeloond zagen. Rooks was voor niemand bang, zelfs niet voor de viervoudige tourwinnaar en de Italiaanse wereldkampioen. Na afloop stond hij verslaggevers te woord alsof hij zijn zoveelste grote zege had behaald. Uit niets bleek dat de Noordhollander nog geen jaar bij de 'broodrijders' behoort en afgelopen donderdag pas een definitief contract kreeg. ,1k heb een verbazingwekkende week achter de rug. Dinsdag werd ik in Noord-Holland beboet met tien gulden, omdat ik achter de auto aan het trai nen was. Donderdag kreeg ik uiteinde lijk een definitief contract bij mijn ploeg en zondag win ik mijn eerste klassieker", lichtte Rooks na afloop toe. Hij had tot donderdag een proef- contract bij de Franse ploeg Sem van Graaf Jean de Gribaldy. Zijn prestaties in de Ronde van de Middellandse Zee en Parijs-Nice (derde) waren zeker niet aan De Gribaldy voorbij gegaan en ;e week kwam de definitieve verbin tenis tot stand. Rooks is één van de zeldzame 'vergis singen' van Peter Post. De Amstel- veense ploegleider lijfde hem halver wege het vorige seizoen in. maar vond dat de Noordhollander niet in het systeem paste. Hij zou volgens Post te eigenzinnig zijn. Die eigenzinnigheid, die menig groot sportman kenmerkt, bracht Rooks sneller dan verwacht n de top: hij zegevierde in één van de zwaarste klassiekers van de wieler sport. Rooks is inderdaad een buitenbeentje. Hij gaat zijn eigen weg, maar heeft inmiddels veel respect afgedwongen bij zijn collegae. Rooks heeft dat zondag benadrukt. Hij reed met souplesse en durf en werd na Ab Geldermans. in 1960, de tweede Nederlander die in deze Ardense klassieker zegevierde Johan van de Velde presteerde hetzelf- n 1981De Brabander werd evenwel gedeklasseerd wegens het gebruik van verboden stimulerende middelen. Rooks was gedurende de 247 kilometer lange koers steeds voorin te vinden. Evenals de Noor Wilmann. de Ier Ro che, de Franse kampioen Clere. Kui per, Van der Poel. Lubberding en Wij- nands. In tegenstelling tot voorgaande edities was de 69e uitgave van Luik - Bastenaken - Luik minder zwaar. Dat kwam voor het grootste deel door het weer, dat de renners gunstig gezind was. Wies van Dongen was de ontsnap- per van het eerste uur. Hij mocht zeven minuten weglopen van de hoofdmacht, "a 130 kilometer was daar niets meer van over. omdat het peloton op drift was geraakt. Een groep van 27 renners met alle grote scheidde zich af van de meute. Door toedoen van de ploeggenoten van Giueseppe Saronni. die geen knechten bij zich had. kwam de her aansluiting na 180 kilometer tot stand. Uiteindelijk vluchtten vier renners uit de grote groep, die later door toedoen van de venijnige Waalse klim- metjes geheel verbrokkelde. De Fran se kampioen Clere opende de aanval, die werd gepareerd door Wilmann, Roche en Rooks. Op de klimmetjes gingen Rooks en Wilmann het gemakkelijkst naar bo ven. Clere moest afhaken, evenals Ro che. De ontketende hoofdmacht met Hinault. Kuiper. Zoetemelk en Saronni slokte iedereen op. Alleen Rooks wist buiten schot te blyven. Hy bekroonde een solo over bijna twintig kilometer met de hoofdprijs in de belangrijkste Waalse klassieker. Rooks was de vierde Nederlander, die dit vooijaar in een klassieker triomfeerde. Jan Raas won de Ronde van Vlaanderen. Leo van Vliet zegevierde in Gent - Wevelgem en Hennie Kuiper was onbetwist de sterk ste in Parijs - Roubaix. Daarmee heb ben de Nederlanders de toon aangege ven in het voorjaar. Saronni (Milaan - San Remo) en Hinault (Waalse Pijl) waren de enige twee die naast de Nederlanders een klassieker wonnen. Dat zegt heel veel over de kracht van de Nederlandse wielersport m de breedte. De uitslagen van de 69e Luik - Basienanen - Luik is 1 Sle\en Rooks (Ned) 2-17 km in 6 uur 14 min. 12 sec.; 2 Giuseppe Saronni (It) op 10 sec.: 3 Pascal Jules (Fr) zt. 4 PhD Anderson (Aus) zt. 5 Henk Lubberding (Ned) zt; 6 Hennie Kuiper (Ned) zt: 7 Adrie van der Poel (Ned) op 12 see.; 8 Fons de Wolf (Bel) zt. y Rene Bittinger (Fr) zt. 10 Guido van Calster (Bel) zt) 11 Hans Langerijs (Ned): 12 Hubert SelziZwi13 Marc Sergeant (Bel). 14 Ad Wijnands (Ned); 15 Pierre Bazzo (Fr). 16 Pascal Simon (Fr); 17 Godi Schmutz (Zwi); 18 Paul Haghedooren (Bel): 19 Hean-Rene Bernaudeau (Fr); 20 Daniel Willems (Bell alien in dezelfde tijd als Van der Poel Steven Rooks gaal zegevierend over de finish in Luik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9