r KOOK- Kerkorganist AJoosse nam na 35 jaar afscheid van Serooskerke Turkse kanttekeningen bij omstreden nota Middelburg PDMaanetics hiaharade chroomdioxide videobanden. Nu tiideliik suoerlaaa aepriisd! DEMONS! vlissingen goes OO Mulder binnenhuis VHS 49.50 Betamax Video 2000 VROOIVm DREESM ANN 6_ MAANDAG 18 APRIL 1983 i TUINDERSZOON GING IN DE MUZIEK VROUWENPOLDER - Tuinder, musi cus, volkstuinbewerker. In die volgor de voltrok zich tot nu toe de levensloop van de heer A. Joosse. sinds twee maanden in Vrouwenpolder woonach tigen daarvoor heel lang in Seroosker ke (W). Na ruim vijfendertig jaar zet hij per 1 mei aanstaande een punt achter zijn organistenloopbaan bij de her vormde gemeente van Serooskerke. Joosse (71werd in Wilhelminadorp ge boren als zoon van een tuinder. Op ze venjarige leeftijd volgde vertrek naar Middelburg, Na verloop van tijd nam hij het tuindersbedrijf van zijn vader over. Van jongs af aan was hij echter al geboeid door de muziek Hij ontving or gelles van een kennis en daarna van de heer P. H. Broerse, oud-organist van de Sint-Jacobskerk in Vlissingen. In 1953 slaagde hij voor het diploma orkest-di- ngent in Amsterdam. Kort daarvoor, in 1952, had Joosse besloten het tuinders- werk te verwisselen voor de muziek. Dat betekende het geven van orgelles sen en het dirigeren van een flink aantal koren en korpsen. Reeds voor de tweede wereldoorlog deed hij ervaring op als kerkorganist, voornamelijk in Middelburg. De orga nist verklaart nooit problemen te heb ben gekend bij het begeleiden van ge meentezang. Hij onderscheidde zich daarbij door het spelen op toetsen en pedalen voor een wel zeer uiteenlopend kerkvolk. Zo begeleidde e Joosse de Ge reformeerde Bond die voor de laatste wereldoorlog in de Gasthuiskerk aan de Lange Delft in Middelburg samen kwam en ook in het kerkgebouw van de vrijzinnige hervormden aan de Sint- Pieterstraat. Ook de vrijzinnigen zelf kregen muzikale ondersteuning naast de later opgeheven hervormde gemeen te in hersteld verband' die in de Engel se Kerk bijeenkwam. Voor 1940 ging dat meestentijds gratis. Van een van de gemeenten ontving de heer Joosse als jaarwedde acht pakjes sigaretten. Verder weet hij zich de vriendelijkheid van de koster van het in 1940 verwoeste vrijzinnigenkerkge bouw aan de Sint-Pieterstraat te herin neren. Deze was zo gastvrij om twee pilsjps in de orgelkast te zetten ingeval diensten vrij lang dreigden te gaan du ren In 1947 kwam voor Joosse de vaste aan stelling als organist van hervormd Se rooskerke. Zonder onderbreking heeft hij daar met genoegen bijna 36 jaar ge speeld. „Ik bennogal driftig van aard en heb ze vlot leren zingen. Dat gaf zelden problemen. Serooskerke is een muzi- Auto ramt bomen in Biggekerke: twee gewonden BIGGEKERKE - Bij een ongeval met een personenauto op de Klaassesweg in Biggekerke raakten zondagavond omstreeks 18.00 uur de twee inzitten den van het voertuig gewond. De 42- jarige bestuurder K. B uit Vlissingen en zijn passagiere J. S. (32) eveneens uit Vlissingen, werden per ambulance overgebracht naar het Gasthuis in Middelburg. Beiden konden na behan deling weer naar huis. De auto werd zwaar beschadigd. Door nog onbekende oorzaak raakte de auto in de rechterberm en slipte vervol gens, het voeruig schampte enkele bo men voor het tot stilstand kwam. De g Nog niet slopen Wethouder Gillissen kondigt volgens de PZC van donderdag sloopaanvraag aan van het voormalig pand van de volkssterrenwacht. Gemeenteraad, stel dit uit! Overwegen en discussie hierover is m.i. zeer gewenst. 'Heem schut' doet in Nederland alle moeite om goede voorbeelden uit stijlperioden te behouden. Dit gebouw is een zeer goed voorbeeld van 'Jugendstil' <al staat het blijkbaar niet op dp Middelburgse mo numentenlijst). Hiervan kent onze stad slechts een paar: het voormalig gebouw 'Kamer van Koophandel' Seisdam, en kele winkels en een pand aan de Dam (ongeveer 1975 gehalveerd). Wethouder G. noemt de slechte toestand als sloop- reden. Hoe komt dit? Ondanks waar schuwingen, klachten enz. heeft de ge meente dit laten vernielen door kwa jongens. „Er is geen bestemming voor..."; neen? Het staat praktisch in de tuin van het Gasthuis, het Gasthuis bouwt het weinige omringende gras vol met afschuwelijke barakken, waardoor kameruitzicht op B praktisch nihil werd Is de v.m. Sterrenwacht met zeer goed bruikbaar te maken als dépendan ce? Als kantoorruimte, etc? „Er is geen parkeerruimte in de buurt", en het Gasthuisparkeerterrein aan het Molen water clan? „Het is niet 'beeldbepa lend' "O neen? Het staat op een top van het Bolwerk, vanaf dc singels van verre zichtbaar! Voor oudere stadsgenoten zitten er allerlei herinneringen aan. Haastige spoed is zelden goed Een stijl bouwwerk (goede raamvormen boven, beneden karakteristieke boogramen en ingangspartij gaat dan verloren, prak tische gebruiksmogelijkheden duiken misschien nog op; zoals het er nu dicht getimmerd bijstaat, houdt het het nog wel even uit. Misschien kan zelfs weer woonbestemming er in; als villa of on derverdeeld in flatjes, als bank of als verenigingsgebouw. De bulldozer kan er altijd nog wel in... Stop svp! J. E. L. Brummelkamp Molenwater 111 Middelburg kaai dorp De lessen van de familie blijven Als vaste organist fungeert van- Broerse hebben een goede invloed ge- af die datum de heer J. C Peene tijdens had". de twee gebruikelijke diensten op zon- Na 1 mei zal Joosse nog hulporganist rlaeen De scheidende organist A. Joosse achter het orgel. Met het geven van orgelles is de kers verse inwoner van Vrouwenpolder twee jaar geleden gestopt. Op het ogen blik leidt de scheidende organist nog de bejaardenkoren van Middelburg en Vlissingen. „De leden daarvan zijn werkelijk dolenthousiast. Ze missen geen repetitie of ze moeten ziek zijn of een andere dringende reden hebben om niet te komen. Hun enthousiasme is een voorbeeld voor sommige jonge- Sinds 1949 heeft de heer Joosse gediri geerd. Dat gebeurde al dan niet voor een langere periode voor het kerkkoor en de muziekvereniging van Seroosker ke. de muziekvereniging Luctor et Emergo in Zoutelande, een koor in Aar denburg, het gemengd koor van de ge reformeerde gemeente in Middelburg (centrum), het evangelisatiekoor in Souburg, het gemengd koor De Lof- stem in Sint-Laurens en de accordeon vereniging Crescendo in Vlissingen. Vanwege zijn afscheid als kerkorganist in Serooskerke werd hem vrijdagavond een afscheidsbijeenkomst aangeboden in dorpshuis De Zandput. De heer P. Koole. voorzitter van de plaatselijke kerkvoogdij, overhandigde hem daar bij de zilveren speld van verdienste van de vereniging voor kerkvoogden in Ne derland. Namens de plaatselijke her vormde gemeente werd door Nel Come- lisse een radiotoestel overhandigd. 'MEER AANDACHT VOOR TWEEDE GENERATIE' MIDDELBURG - Ofschoon de Turkse Werknemersvereniging Middelburg in grote lijnen waardering kan opbren gen voor de omstreden nota minderhe denbeleid van de gemeente Middel burg, heeft deze organisatie een groot aantal kanttekeningen bij die nota ge plaatst. Vandaag (maandag) komt de nota minderheden opnieuw aan de or de in de vergadering van de Middel burgse gemeenteraad. De meeste kri tiek van de Turkse vereniging heeft be trekking op het hoofdstuk 'onderwijs en volwasseneneducatie' van de nota. Met name zijn de Turken nogal ver drietig over het feit dat in de nota met geen woord wordt gerept over de twee de generatie. „De tweede generatie is de werkelijke groep minderheden", schrijft de vereni ging in een verklaring, „en juist zij heb ben hulp nodig". „Geen school, geen werk, geen opleiding, geen eigen identi teit, geen mogelijkheden, dus proble men", zo vat de Turkse vereniging de problematiek kernachtig samen. „Voeg daarbij het verwarrende feit, dat deze mensen precies tussen twee aanzienlijk verschillende culturen instaan, -waar voor niemand een oplossing heeft om- da t het een volstrekt nieuwe situatie is-, dan resulteert dat in totale onzeker heid". Ten aanzien van deze problematiek sig naleren de Turken, dat geen ondersteu ning kan worden verwacht van de Stichting Welzijn Buitenlanders in Zee land en dat weinig steun kan worden gevraagd aan andere instellingen. „De bereidheid bij die instellingen is er wel, maar in de praktijk ontbreken de moge lijkheden". Verder stelt de vereniging dat het aan stellen van buitenlandse beroepskrach ten een vereiste is. omdat 'etnische minderheden nu eenmaal niet zonder deskundige hulp van landgenoten kun nen funcioneren'. De Turkse vereniging gaat in haar schrijven vervolgens in op een groot aantal details met betrekking tot de be volkingstoenameprognose, de huisves tingsproblemen. de vooroordelen die bij de gemeente schijnen te leven ten aanzien van de Turken, mogelijkheden ter verbetering van de werkgelegen heid, maatschappelijke aangelegenhe den, godsdienst, samenwerking met de gemeente en voorlichting. „In het algemeen geldt, dat de Middel burgse Turken graag zo veel mogelijk contact met autochtonen willen heb ben, en dat zij willen integreren met behoud van het eigen culturele pa troon. Met een vertrouwde verbin dingsman of -vrouw, die de eigen taal spreekt én de specifieke problemen kent, zou dat te realiseren zijn", aldus de Turkse Werknemersvereniging. Rookontwikkeling in gereformeerde kerk in Serooskerke (W) SEROOSKERKE (W) - De brandweer van Serooskerke (W) is zaterdagavond uitgerukt wegens zware rookonwikke- ling in de gereformeerde kerk aan de Ds Van Wouwestraat in Vrouwenpol der. Nadat enkele brandweerlieden met persluchtmaskers naar binnen waren gegaan, bleek dat de centrale verwarmingsketel in de kelder van de kerk oververhit was geraakt. Door de installatie simpel uit te schake len kwam aan de rookontwikkeling, die veel publiek trok. een eind..De schade bleef beperkt tot wat roetschade, Van daag (maandag) zal een onderzoek wor den ingesteld naar de oorzaak van de rookontwikkeling. NCVB Middelburg-stad MIDDELBURG - De afdeling Middel burg-stad van de NCVB komt morgen avond (dinsdag) bijeen in gebouw De Schakel in Middelburg. De heer P.J D. van de Zwan uit Middelburg spreekt over 'de vervreemding in de huidige sa menleving*. De bijeenkomst begint 's avonds om acht uur. Commissie onderwijs Vlissingen bijeen VLISSINGEN - Het Vlissingse college van b en w vraagt de raad een krediet van ruim 7100 gulden voor het aan brengen van geluidwering in de Theo Thijssenschool in Vlissingen. Uit het ontwerp-voorstel, dat morgen - dins dag - wordt behandeld tijdens de ver gadering van de commissie onderwijs, blijkt dat het geven van onderwijs in de aula van de school in verband met geluidsoverlast niet goed mogelijk is. De vergadering van de commissie wordt gehouden in het stadhuis en be gint om 19.30 uur. De aula van de Theo Thijssenschool wordt gebruikt voor onderwijs aan kin deren van bij Pechiney Nederland BV werkzame Fransen. Met name de gelui den uit de aan de aula grenzende loka len werkt storend bij het lesgeven. B en w stellen voor een geluidwerend scherm te plaatsen omdat de aula wel voor on derwijs gebruikt moet worden aange zien een andere hiervoor geschikte ruimte niet beschikbaar is. B en w willen verder een bedrag van ruim 8100 gulden beschikbaar stellen voor het herstel van brandschade in de Beatrixkleuterschool in Oost-Souburg en de aanschaf van verloren gegane in ventaris. B en w willen daarnaast geld beschik baar stellen voor de vergoeding van schade aan de Vlissingse Schoolvereni ging, ontstaan door inbraken in de school, en aan de Vereniging voor pro testants-christelijk kleuter- en basison derwijs in Vlissingen, eveneens ont staan door inbraken in verschillende kleuter- en lagere scholen van de ver eniging in de jaren 1981 en '82. Deze laatste vereniging heeft tevens ge vraagd om een bijdrage in de kosten van aanschaf van verstelbare leerlin gensets tafel en stoel) voor de Louise de Colignyschool. Uit een rapport van de schoolarts blijkt dat de school een aan tal zeer lange leerlingen heeft, zodat aangepast meubilair nodig is. Pnmeur In een WMF-pan kookt anders dan m gewone pannen Zonder water 1 Groenten gaar Gedonder goedkoper en kom n 'proeven' vaatwasmachinebestendrg Cromatgan 18/10 roestvni edelstaal. Grote WMF kookdemonstratie - MORGEN, dinsdag 19 april en woensdag 20 april demonstreren wij vanaf 10.00 uur in onze zaak te Vlissingen Demonstratie-aanbieding: WMF-PANNENSET 5-dlg. Metropole normaal 403^ NU 398,- PANNENSET BIO STAR 4-dlg., normaal^95T N U 395,- KOEKEPAN 24cm83; NU 39,90 28cm^S; NU 49,90 Bil aankoop van een WMF-snelkookpan 50.- reductie! gordijnen - tapijten e 2I-23 leletoon (01180) 14077 v= Lichtgewicht streepkolbert uan Emilio Sandrini. 50% Katoen/ 50% polyester. Grijs, bleu, rood, geel ofwiL Normale prijs 185.- t/m a.s. zaterdag Linnenachtige Stretch bandplooi- broek. 70% Polyester/30% uiscose. Marine, kobalt, geel of lichtgrijs. Normale prijs 85.-. t/m els. zaterdag EEN DAG ZONDEK KRANT IS EEN MINISTER ZONDER PORTEFEUILLE. lange delft middelburg E-180, speelduur: 3 uur per stuk. Adviesprijs 65.- per 2 stuks. Vroom Dreesmann-prijs 2 stuks Voor 6 uur videoplezier. L750, speelduur; 3 uur 15 minuten per stuk. Adviesprijs 65.- per 2 stuks. Vroom Dreesmann-prijs >|Q CO 2 stuks 4viOU Voor 6V2 uur videoplezier. VCC360, speelduur: 6 uur per stuk. Adviesprijs 99.- per 2 stuks. Vroom Dreesmann-prijs T7Q CA 2 stuks y-OU Voor 12 uur videoplezier aid. Grammofoonplaten/radio, t.v.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 6