zeeland: Tonnen schade bij brand in binnenstad Middelburg Massale belangstelling voor begrafenis van J. Wagenvoort Middelburgse kazerne kreeg 5000 bezoekers Grijze zeehond was oververmoeid Reeks inbraken in Vlissingen BOEKJE OPEN OVER VAN DALE f almanak j Veel publiek op open dag 5Krammer IN PAKHUIS MEUBELINRICHTING Vrouwenpolder MIDDELBURG - De duik- en demon- teerploeg van de explosievenoprui mingsdienst van de Koninklijke Mari ne in Vlissingen heeft vrijdag en zater dag een aantal granaten onschadelijk gemaakt. Vrijdag liet de groep een 88 milimeter- granaat van Duitse makelijk springen op het strand van Vrouwenpolder, waar het ding was aangespoeld. Zaterdag ochtend werden daar twee soortgelijke granaten en een mortierstaart onscha delijk gemaakt. Deze waren gevonden bij de grootscheepse zoekactie, die zo als gemeld aan enige weken aan de gang is bij Amemuiden. Ook deze ex plosieven zjjn afkomstig uit de tweede wereldoorlog. Moeder en kind gewond bij ongeval AARDENBURG - De 21-jarige me vrouw G. R. R. H.-C. uit Maldegem en haar 3-jarig kind zijn bij een ongeval op de Verkorting tussen Aardenburg en Sint Kruis gewond geraakt. Mevrouw C. liep schaafwonden en een verbrijzelde teen aan de linkervoet op. Het kindje liep hoofdletsel op. Beiden werden overgebracht naar het zieken huis in het Belgische Sijsele. Het onge val gebeurde zaterdagmiddag om streeks twaalf uur. Bestuurder P. M. C uit Maldegem reed op zijn motorfiets met vrouw en kind op de Verkorting. Toen hij linksaf wilde slaan werd hij plotseling ingehaald door een perso nenauto, bestuurd door W. J. B. uit het Belgische Sint Margriete De motor fiets en de auto werden licht bescha digd. VLISSINGEN - Tussen vrijdagavond en zondagmorgen is op verschillende plaatsen in Vlissingen ingebroken. De daders maakten daarbij onder meer geld, gereed schap en etenswaren buit. Onbekenden forceerden tussen vrijdagavond en zater dagmorgen de deur van een schuur aan de Van Dis- hoeckstraat. Zij verdwenen met een lamp, gereedschap en een windbuks. Eveneens in de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in een schuur van een woning aan de Singel in Vlissingen. Hier maakten de daders een bromfiets, dopsleutelset, een acculader en een zaagma chine buit. Het eethuisje 'De Vijgeter' aan de voet van de duinen bij Vlissingen werd in dezelfde nacht door onbekenden met een bezoek vereerd. Hier bestond de buit uit 140 pakjes sigaretten en shag, tien flessen sterke drank en een tu ner versterker en casettedeck. Daarnaast namen de da ders een grote hoeveelheid etenswaren, onder meer bief stukken. sate, schnitzels en koteletten, mee. De waarde van de bij de verschillende inbraken gestolen goederen was bij de Vlissingse politie niet bekend P van W deed zondagmorgen bij de Vlissingse politie aangifte van diefstal van zijn portemonnee. Die was zon dagmorgen. samen met de inhoud van 85 gulden en 400 BFr, uit de garderobe van het Vlissingse zwembad ver dwenen. MIDDELBURG - Het Opleidingscentrum Militaire Administratie (OCMA) iwordt door veel Middelburgers een warm hart toegedragen. Dat bleek zaterdag uit de overstelpende belangstelling tijdens het 'open huis' in de generaal-majoor Berghui jskazeme in Middelburg. Meer dan vijfduizend bozoekers kwamen naar het kazerne-terrein om het opgestelde materieel en de demonstraties van de militairen te aanschouwen. Het 'open huis', ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het opleidingscentrum in Middelburg, werd even verstoord door een korte demonstratie van enkele anti-militaristen. Zij werden binnen enkele minuten van het kazerneterrein verwijderd. Vanaf de openstelling van het kazerne- terrein, zaterdagmorgen tien uur, tot het sluitingsuur (vier uur in de middag) was er een constante stroom van be langstellenden, die over alle mogelijke taken en onderdelen van de koninklijke landmacht werden geïnformeerd. Voor al de spectaculaire capriolen van een groep commando's werden met bewon dering gadegeslagen. Deze militairen lieten zich vanaf het dak van de kazerne via touwen naar beneden glijden. Ook de tanks die op het kazemeterrein ston den kregen veel bekijks. Behalve militaire afdelingen waren ook andere instanties, zoals brandweer, be scherming bevolking, politie en EHBO met informatiestands aanwezig. 'In de filmzaal waren doorlopende verto ningen en ook in enkele demonstratie en voorlichtingswagens werden films vertoond. Een groot deel van de bezoekers heeft zich te goed gedaan aan de snert die op het kazerneterrein was te verkrijgen. De koks van het OCMA zijn dagen be zig geweest met de voorbereiding van dit gerecht. Niet minder dan duizend liter snert werd door de bezoekers met smaak verorberd. Behalve de soep die gratis werd verstrekt werden er ook versnaperingen zoals kauwgom, bis- Trailer gestolen BRESKENS - Onbekenden hebben za terdagmiddag een trailer ontvreemd bij de jachthaven in Breskens. De diefstal is gepleegd tussen 16.00 en 17.00 uur. De trailer is groen van kleur en zesenhalve meter lang en vertegenwoordigt een waarde van 7000 gulden. De trailer is eigendom van de Belg R M van E uit Eeklo. IN LEVEN GRIFFIER VAN STATEN cuits en zuurtjes uitgereikt, en ook ae stickers vonden vooral bij het jeugdige publiek veel aftrek. Projectofficier kapitein J. P Krijger, die verantwoordelijk was voor de gehe le opzet, spjak na afloop van 'een fan tastische dag'. Dakkoepel vernield HULST - Bij een inbraak in de kantine van de tennisclub Hulster Ambacht aan de Tabakstraat in Hulst is in de nacht van vrijdag op zaterdag een dak koepel vernield Er wordt niets vermist. Wel werd het clubhuis overhoop ge haald Aan de 'open dag' was ook een presta- tieloop verbonden, waarbij de deelne mers tien kilometer moesten afleggen. Voor deze loop over het Noordbolwerk en de Noordsingel verschenen zo'n vijf tig deelnemers aan de start. Volgens de organisatoren wel wat tegenvallend maar als excuus werd aangevoerd dat er elders in de provincie een soortgelij ke sportprestatie werd gehouden. Omstreeks half drie slaagde een vijftal anti-militaristen erin het kazemeter rein te betreden, nadat hen 's morgens eerder de toegang tot de binnenplaats van het OCMA was geweigerd. Ze klom men op één van de tanks en rolden spandoeken uit, waarop de teksten 'Moordshow' en 'Stop atoomschuilkel der Middelburg' waren geschreven. De leuzen scanderende demonstranten werden na enkele minuten door de ma rechaussee van het terrein verwijderd. De spandoeken werden in beslag geno men De viering van het halve-eeuw- feest van het OCMA verliep verder zon der incidenten. SLUIS - Zaterdagmorgen heeft de heer P. G. J. van Sterkenburg het eerste exemplaar van zijn boek 'Johan Hendrik van Dale en zijn opvolgers' aan de Sluisse burge meester J.D. M. Asselbergs aange boden. Het boek over de geschiede nis van „de dikke Van Dale", offi cieel het groot woordenboek der Nederlandse taal. wordt uitgege ven ter gelegenheid van de intro ductie van een nieuwe reeks Van Dale-woordenboeken. Omdat J. H van Dale 1828-1872) de grondlegger van het woordenboek, in Sluis geboren werd, en daar het grootste deel van zijn leven als hoofdonderwijzer werkte, werd het boekje in het Sluisse gemeentehuis ten doop gehouden. Onder de genodigden bevonden zich de oud-burgemeesters van Sluis. P van Hootegem, en H. van den Beid Schrijver Van Sterkenburg ging in zijn toespraak in op het verschil tussen de huidige moderne woor denboeken en de oudere, zoals Van Dale ze maakte. De tegenwoordige woordenboeken spelen volgens hem veel meer in op de eisen van de gebruikers en geven meer nadruk aan de spreektaal en het informele taalgebruik. P Hagers. directeur van Van Dale lexicografie, blikte vooruit op de te verschijnen Fran se, Duitse en Engelse woordenboe ken. Als voorproefje bood hij burge meester Asselbergs een handelsex emplaar aan van de Frans-Neder landse Van Dale-editie die in 1984 verschijnt. De burgemeester was van mening dat Sluis inderdaad de enige plaats is waar het boekje over Van Dale en zijn opvolgers, kan worden aange boden. Hij vond het jammer dat Sluis zijn beroemde onderwijzer niet met een museum kon eren. Het meeste materiaal over Van Dale is in de oorlog verloren gegaan. Wél hoopt Asselbergs de bezoekers van Sluis in de toekomst wat nadrukke lijker met Van Dale te confronte ren. Hetstandbeeld dat momenteel op de wallen staat, zag hij daartoe graag naar een meer centrale plaats in Sluis verhuizen. Na het officiële gedeelte kreeg het gezelschap een rondleiding door het Belfort van Sluis. Anti-militaristen bekladden muur van stadhuis Middelburg MIDDELBURG - Nog onbekende anti militaristen hebben in de nacht van za terdag op zondag de voormuur van het monumentale stadhuis van Middel burg beklad. Met witte verf hebben ze in grote letters de tekst 'Militairen rot op' aangebracht. Aanleiding tot de ac tie vormt vermoedelijk het feit, dat in de burgerzaal van het stadhuis een ex positie te zien was ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het OCMA in de Zeeuwse hoofdstad. Op het mo ment dat de tekst werd aangebracht, was de tentoonstelling overigens al af gelopen. Zaterdagmiddag ai werd de expositie opgeruimd. De bekladding werd zondagmorgen op gemerkt door de gemeentepolitie van Middelburg, die het voorval heeft gere gistreerd. De chef onderhoudsdienst gemeentelijke gebouwen zal naar ver wachting de renigingsdienst van ge meentewerken Middelburg vandaag (maandag) opdracht geven te verf te verwijderen. Welk bedrag hiermee on geveer is gemoeid was zondagavond nog niet duidelijk. Tot nu toe heeft nie mand zich voor de kladactie verant woordelijk verklaard. ZEEUWSE I Overtreding Toegegeven, het is al jaaaren geleden gebeurd, de lokatie v- moet ergens in het goede Zuid- f? bevelandse zijn geweest Een Middelburgse dame toerde daar trots op haar nieuw ver- worvenbromfietsover'sHecren wegen Haar ingenomenheid met het gloednieuwe vervoermiddel moet haar aandacht voor ver- x keersregels en -tekens hebben vertroebeld Een plaatselijke vertegenwoor- dig er van de sterke arm stapte bij nadering van de gemotori seerde dame vanz'n surveillan cefiets en ging tot aanhouding over in naam der wet Of ze de verkeersregels met ken de. informeerde hij bars. Want hij had een lelijke overtreding geconstateerd hand niet uiige- g stoken Onverbiddelijk haalde de poli- tiefunctionaris zijn bonnen- boekje tevoorschijn en vuurde met het schrijfgerei in de aan- slag, een reeks vragen op de verbouwereerde dame af: naam, geboortedatum, adres, woonplaats. Enzovoorts. Gehoorzaam verstrekte de da- me de gewenste gegevens. Toen de verbalisant naar haar beroep vroeg, antwoordde ze zonder dralen: „ik ben acqutsi- trice". Er viel een kleine stilte, waarna de agent vroeg dat nog eens te herhalen. „Ik ben acquisitnce". sprak ze nogmaals volgzaam. Opnieuw volgde enig stilzwijgen £i bij beide partijen Vervolgens liet de politieman z'n norse toon varen, en voegde de dame wat vriendelijker toe 8 „Nou, voor deze keer zal ik er geen werk van maken Maar volgende keer gaat u op de bon!" MAANDAG 18 APRIL 1983 PAGINA 5 HAAMSTEDE - De zeehond die vrijdagavond aanspoelde op het strand bij Haamstede bevindt zich inmiddels in het zeehondenopvangcentrum van Lenie't Hart in het Groningse Pieterburen. Het gaat om een grijze zeehond (kegelrob) van ongeveer twee meter lang met een gewicht van 150 kilo. Het dier, een mannetje, is, volgens Lenie 't Hart, oververmoeid maar niet ziek. De zeehond, wordt zo snel mogelijk teruggezet in zee. Het is dc grootste Groningse opvang centrum werd verzorgd. Een medewerker van de dienst gemeentewerken van Westenschouwen en een rijkspolitieman, brachten het dier vrijdagavond per vrachtwagen over naar het zeehondenopvangcentrum Plannen om de zeehond vanaf vliegveld Zestienhoven per vliegtuig naar Pieterburen over te brengen mislukten omdat het dier te groot was voor het gereedstaande toestelletje. Omstreeks vier uur zaterdagmorgen kwam het transport in Pieterburen aan. De grijze zeehond komt voor in de Engelse en Skandinavische wateren. Het man netje kan ruim twee meter lang worden met een gewicht van maximaal 300 kilo. Het dier dankt de naam kegelrob aan het feit da t het staande, als een kegel, slaapt in het water. De mannetjes zijn licht van kleur met donkere vlekken en een lichte bovenkop. De dieren houden zich alleen op in rotsachtige kustgebieden Volgens de heer W J. Phaff, beheerder/concervator van het Zeeuws biologisch museum, is het geen bijzonderheid dat een grijze zeehond aan de Zeeuwse kust aanspoelt. „Ongeveer 30 tot 40 procent van de waarnemingen van aangespelde zeehonden hier. betreft grijze zeehonden", aldus de heer Phaff. SINT-PHILIPSLAND - Op het werkeiland Philipsdam maakten zaterdag ongeveer 8000 belang stellenden gebruik van de gelegen heid otn een kijkje te nemen bij de Krammersluizen, voordat deze eind april onder water worden ge zet. De Deltadienst van rijkswa terstaat hield speciaal hiervoor een open dag. Zodoende kreeg het publiek de kans een laatste blik te werpen op de bouwput. De sluizen vormen een onderdeel van de toe komstige Philipsdam in het ooste lijk deel van de Oosterschelde. Het sluizencomplex en het uitgebreide riolenstelsel verdwijnen vanaf eind april langzaam onder water. De bezoekers zijn verspreid over de hele dag op het eiland geweest, al les te waren circa 50 vrijwilligers aanwezig Zij konden door de enor me belangstelling evenwel niet voorkomen dat een aantal mensen zich niet aan de gestelde regels hield. Zo hebben heel wat bezoe kers gepicknickt op het eiland. Ook begaven nieuwsgierigen zich soms gevaarlijk dicht bij de werken. „Er zijn daar gaten van twintig meter diep met beton op de bodem", al dus voorlichter Jan van Gorp. „Ge lukkig is er niets gebeurd". De expositie in de directiekeet op het eiland trok eveneens veel be zoekers. Het publiek kon daar te vens video-films en een dla-pra gramma bekijken. Ook werden ln een timmermansloods op het werk terrein waterbouwkundige films vertoond. De organisatoren van de open dag hadden bovendien een wandelroute uitgestippeld. Bij de strategische punten werd uitleg ge geven. De surfvereniging de Kree krakker gaf in de oostelijke voorha ven een surfdemonstratie. Een spectaculair onderdeel van het 'open huis'bij de generaal-majoor Berghuijs- kazeme in Middelburg vormden de acties van commando's die zich via touwen vanaf het kazemedak naar beneden lieten glijden. 'OPEN HUIS' JUBILEREND OCMA MIDDELBURG - Onder zeer grote be langstelling is zaterdag de heer Jaco bus Wagenvoort begraven op de alge mene begraafplaats in Middelburg. Ongeveer vierhonderd familieleden, vrienden, bekenden en collega's bege leidden de heer Wagenvoort in leven griffier van provinciale staten van Zeeland, naar zijn laatste rustplaats. Een kleine zevenhonderd belangstel lenden woonden zaterdagochtend de rouwdienst bij in de Nieuwe Kerk. De commissaris van de koningin in Zee land. dr C. Boertien. sprak daar een rede uit ter nagedachtenis aan de op 60-jarige leeftijd overleden heer Wa- genvoo. Namens de provincie Zeeland, het col lege van gedeputeerde staten, de staten u.. zeeland en voltallige personeel van de provincie en de daaraan verbonden instellingen richtte de commissaris zich allereerst tot mevrouw Wagen voort-Mosselman en haar kinderen De heer Boertien zei vervolgens onder meer „Wij allen herdenken de heer Wa genvoort. die enkele jaren geleden met grote vreugde aan zijn werk begon en die dat werk zo zielsgraag nog wat jaren had willen doen Toen de heer Wagen voort door de staten van Zeeland werd benoemd tot griffier, was dateen duiee- lijke bekroning van een van de nooiste car ières die ik ken Hij bracht het van voln- tair in een kleine gemeente via vele vor men van avondstudie en eoor groe daadkracht, tot de hoogste procinciale ambelijke functie", aldus de heer Boer tien De commissaris prees de overtui ging en de kennis van zaken van de heer Wagenvoort. ..Hij heeft ons m het colle ge van gedeputeerde staten met zijn deskundige financiële adviezen gewel dig gediend". Ook stond de heer Boertien stil bh de zeer vele bestuursfuncties die de heer Wagenvoort heeft vervuld, met name ten behoeve van het CDA. ..Hij scheid de dat. duidelijk en belijnd als hij was streng van zijn ambtelijk werk Ik denk dat niemand ooit aanstoot heeft kun nen nemen aan het functioneren van de heer Wagenvoort, in die zin, dat hij zijn ambtelijk werk zou vermengen met zijn politieke opvattingen' „Als we alles de revue laten passeren, zien we voor ons een veelzijdig be gaafd mens, die gewoekerd heeft met de talenten die hem geschonken wa ren. Veel duidelijke sporen van zijn werk zullen op veel terreinen lang zichtbaar blijven", zei dr Boertien. Na de rede van de commissaris leidde ds J E. L Brummelkamp de rouw dienst. waaraan de organist Anton de Vries en de hoboïst Simon Koeten uit Hilversum, de vroegere hobo-leraar van de heer Wagenvoort, muzikale mede werking verleenden Een familielid van de overledene sprak op de begraafplaats een korte rede uit Zeer velen maakten van de gelegenheid gebruik om de familieleden na afloop van de begrafenis te condoleren in het kerkgebouw De Hoeksteen. De heer Sterkenburg overhandigt het doek aan burgemeester Asselbergs i rechts MIDDELBURG - Een felle, aan twee kanten uitslaande brand heeft zondagavond voor enkele tonnen schade aangericht aan een pakhuis in de Nieuwstraat in Middelburg. In het pakhuis was een deel van de voorraad van het woninginrichtingsbe- drijf De Uiver opgeslagen, die vlam vatte door oververhit ting van een in het pakhuis aanwezige elektrische kachel. Vooral de smeulende rollen vloerbedekking en jute in het pakhuis zorgden voor een enor me rookontwikkeling. De scha de aan de voorraad, waaronder bankstellen, serviesgoed en grenen meubelen, bedraagt on geveer honderdduizend gul den. Van het pand kunnen in het gunstigste geval alleen de muren blijven staan. Een voorbijganger ontdekte de brand en waarschuwde om kwart over zeven de brandweer. Die zette vier bluswa- gens in, waarvan één uit Nieuw- en Sint- Joosland, en de ladderwagen. In totaal bestreden ruim veertig brandweerlie den de brand Pas om vijf voor acht waren die de brand meester Het kostte de brand weer veel moeite om met name het in de rollen vloerbedekking smeulende vuur te bedwingen. Door de grote rookont wikkeling moest vanuit de brandweer kazerne een extra voorraad perslucht worden aangevoerd Vanwege het ge vaar sloot Gemeentebedrijven de elek triciteit af in de Nieuwstraat. Een deel van de binnenstad van Middelburg kwam hierdoor zonder stroom te zitten. Toen de brandweer bij het pand arri veerde, sloegen zowel aan de voor- als de achterzijde van het pakhuis de vlammen uit de ramen. Voorkomen kon worden, dat de aangrenzende ge bouwen schade opliepen. Het nablus sen duurde nog vele uren. Pas na mid dernacht waren de wagens en de be manning terug in de kazerne. De eigenaar van De Uiver, de heer A. Boogaard, had het haaks op zijn winkel staande pand gehuurd. Zondagavond laat was nog niet duidelijk, of eigenaar en huurder te&en de gevolgen van brand zijn verzekerd. De woninginrich ter was zondagavond nog danig van het gebeurde onder de indruk. Granaten opgeruimd op strand van

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5