Solidariteit hield alternatieve herdenking ghetto-opstand Wisseltrucmet radio-banden van overheid en Centrumpartij pzcfi Acht Westduitsers in Libië opgepakt Opinieonderzoek: D'66 zakt terug naar twee zetels Afscheid van Diana Poging kind te verwekken in de ruimte is mislukt m Dierenvrienden POLITIE ARRESTEERT A CTIVISTEN het weer TÜT BONN VREEST VOOR VEILIGHEID Identiteit dode vrouw bekend Afgezant Brazilië in Suriname Taiwan biedt KLM uitwijk- landingsplaats WINST PVDA, VERLIES CDA Demonstratie voor joden VERVALSTE PROGRAMMA'S UITGEZONDEN PZC/binnen-bultenland Van onze correspondent) WARSCHAU De verboden Poolse vakbeweging Solidariteit heeft zondag opnieuw toegesla gen, toen een menigte van ongeveer tweeduizend mensen bijeen kwam voor een alternatieve plechtigheid bij het monument in Warschau dat is opgericht ter herinnering aan het half miljoen slachtoffers die zijn gestorven in het Warschause ghetto en degenen die zijn afgevoerd naar de talrijke nazi-concentratiekampen. De alternatieve plechtigheid werd geleid door de voormalige woordvoerder van Solidariteit, Janusz Onyskiewicz. Het was zijn eerste openbare optreden na een jaar geïnterneerd te zijn ge weest. Voor het monument las hij een boodschap voor van Marek Edelman, de gevierde held van het Warschause .ghetto, die van de Poolse veiligheids dienst een verbod had gekregen om van zijn woonplaats Lodz naar War schau te reizen om deel te nemen aan de herdenkingsplechtigheid van de op stand van de joden in het Warschause ghetto. Edelman, de enige nog in Polen wonen leider van de vrijheidsstrijders tegen het nazi-regime, werd vorig jaar zes dagen gevangen gezet wegens zijn acti viteiten voor de verboden vakbewe ging Solidariteit. Uit protest tegen het Poolse regime weigert hjj een uitnodi ging te aanvaarden om aan de door de Poolse regering georganiseerde plech tigheden deel te nemen. Als tegen maatregel mag Edelman zyn woon plaats Lodz deze weken niet verlaten. Tijdens de korte alternatieve herden kingsplechtigheid, die door Solidari teit op korte termijn was georganiseerd en waarin de boodschap van de hart specialist Edelman was vervat, werd Weersvooruitzichten van het KNMI voor dinsdag t/m vrijdag: veel bewolking en af en toe regen, mogelijk met onweer. Middag- temperatuur dalend van ongeveer 14 naar 12 graden. Deltagebied Nautisch bericht Maandag 18 april uur cm uur cm Vlissingen 05.59 220 18 25 189 Temeuzen 06 25 241 18.48 2.14 Zierikzee 07 35 161 19.21 132 Hansweert 07.22 250 1930 222 Wemeldinge 07 56 187 20 13 158 Kreekrak 07 54 223 20.14 189 Bruinisse 08.18 190 20.40 160 Dinsdag 19 april Vlissingen 06 45 201 19 16 163 Temeuzen 07 12 222 19.39 188 Zierikzee 08.03 152 20.11 Hansweert 08.08 232 20.18 Wemeldinge 08 36 176 20.55 138 Kreekrak 08 36 210 20.58 166 Bruinisse 09.03 180 21.24 142 Laag water Maandag. 18 april Vlissingen 12.27 200 00.56 209 Temeuzen 12 59 211 Zierikzee 13.14 160 Hansweert 01 13 249 13.22 230 Wemeldinge 01 16 195 13.37 181 Kreekrak 01 29 224 13.51 207 Bruinisse 01.28 191 13.51 177 Dinsdag, 19 april Vlissingen 13.13 183 Temeuzen 01.28 220 13 43 193 Zierikzee 01.33 172 1400 151 Hansweert 01.51 239 14 04 212 Wemeldinge 0158 193 14.22 171 Kreekrak 02.11 222 14 36 194 Bruinisse 02,11 190 14 37 168 ook herinnerd aan het feit dat veel mensen in Polen worden vervolgd van wege hun opvattingen. Toen de duizenden mensen religieuze liederen gingen zingen en het overwin ningsteken maakten, groepeerden zich honderden gewapende politiemannen m uniform en in burgerkleding tussen de duizendkoppige menigte. Via een megafoon werd de menigte opgeroepen iVan ome correspondent i BONN De Bondsregering is bezorgd over het lot van de ongeveer 3000 in Libië wonende Westduitsers. Vorige week zijn, zoals het ministerie van buitenlandse zaken inmiddels heeft bevestigd, acht Duitsers in de Noord- afrikaanse staat opgepakt. Details werden niet bekend gemaakt, maar er kan van worden uitgegaan dat de acht, die allen werken voor Duitse firma's, zijn „gearresteerd" door zoge naamde revolutionaire commando's. Voor zover bekend zijn de Duitsers niet door officiële veiligheidsorganen opgepakt. In Bonn heerst de indruk dat de gear resteerden dienen als gijzelaars. Libië zou druk uit willen oefenen op een maandag in Bonn te beginnen proces tegen de Libische arts Mustapha Zaidi (29) en een niet bij name genoemde vier jaar jongere landgenoot. Deze worden ervan beschuldigd meerdere Libische tegenstanders van het regime van pre sident Gadhaffi vorig jaar in een ruim te van de Libische ambassade in Bonn te hebben gefolterd, teneinde ze te dwingen zichzelf voor videocamera's te karakteriseren als „ondermijners van het Libische volk". Het proces tegen de twee Libiërs in Bonn zal, zo verklaarde een woordvoer der van de justitie, in ieder geval doorgaan: ..De rechtbank laat zich niet chanteren". De situatie op de weerkaarten ziet er tamelijk ingewikkeld uit. Ver boven de Atlantische oceaan bevindt zich een groot hogedrukgebied, dat weinig van plaats verandert. Een tweede omvang rijk drukmaximum treffen we aan bo ven de Balkanstaten tot ver in noord- Rusland. Boven west-Europa bevindt zich echter een langgerekte zone met lage barometerstanden. Op de laatste kaarten is het boven onze omgeving een komen en gaan van vlakke lagedrukge- biedjes en het weer zal hierdoor geken merkt worden. Er is vandaag dan ook veel bewolking, waaruit soms buiige re gen valt. Opklaringen van redelijke duur komen waarschijnlijk niet voor. De luchtdrukverschillen zijn wel afge nomen en daardoor staat een zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. On danks de bewolking bevindt de tempe ratuur zich op een alleszins acceptabel niveau. Vanmiddag zal zo'n 14 graden bereikt worden, en in de nacht volgt een daling tot rond de 8 graden. Vooruitzichten voor dinsdag: het blijft bewolkt met af en toe regenbuien, moge lijk ook met onweer. Er is ook morgen weinig wind en in het het temperatuur- verloop komt niet zoveel ververande ring. Wind: veranderlijk, meest uit zuid 2-3 Bfl, zicht: meest matig: temperatuur kustwater: bijna 8 graden: afwijking waterstanden: geen afwijking van bete kenismaximum golfhoogte monding Schelde's: tijdens hoog water een halve meter zeegang of minder. ZON EN MAAN 19 april Zon op 06 37 onder 20 43 Maan op 10.41 onder 03.01 MELBOURNE De Britse kroonprins Charles en prinses Diana hebben hun bezoek aan Australië beëindigd en zijn vertrokken voor een rondreis door Nieuw-Zeeland. Foto: op de slotavond van hun Australische reis waren ze eregasten op een afscheidsbal in het Hilton Hotel van Melbourne, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan een liefdadig doel. snel naar huis te gaan. Een aantal dat niet direct gehoor gaf aan de oproep werd genoteerd en een groot deel van hen moet zich maandag bij de politie melden om te verklaren waarom zij zich bij het monument hebben opge houden Walesa „Ik had graag in Warschau willen zijn om de slachtoffers van de opstand in het ghetto te herdenken, maar mijn chauffeur is uitgeput". Dit zei Lech Walesa dit weekend, op cynische wijze de aandacht vestigend op het feit dat zijn chauffeur 24 uur door de politie in Gdansk is verhoord. Eerder de afgelo pen weck werden Walesa en zijn vrouw Danuta eveneens in Gdansk langdurig op het politiebureau onder vraagd over Walesa's ontmoeting met de vijf meest gezochte mannen in Polen: de vijf leiders van de onder grondse beweging van Solidariteit. Zaterdagavond gingen de Poolse auto riteiten over tot de tegenaanval om de enorme publiciteit te wreken die Wale sa de afgelopen week in de westerse media heeft genoten. Volgens een offi ciële mededeling werden activisten van Solidariteit gearresteerd, onder wie twee vooraanstaande personen. Hoeveel mensen precies zijn aangehou den is niet bekend, maar zeker tien leden van de KPN. de beweging van dissidenten voor een onafhankelijk Po len, zijn gearresteerd. Echter, deze be weging heeft wel de steun gehad van Solidariteit, maar niets met de vakbe weging te maken gehad. Andere gear resteerden waren studenten-leden van het comité dat de steun en sympa thieactie voor Solidariteit coördineert. Er zouden volgens de officiële versie 24 mensen in hechtenis zijn genomen. Vandaag (maandag) moet zich iemand uit het vaste gezelschap van Walesa op het politiebureau in Gdansk melden, omdat de veiligheidsdienst in Gdansk nog altijd woedend is dat zij Walesa het vorige weekend drie dagen uit het oog heeft verloren. Mark Freedman van de Joodse We reldraad en rabbi Chaim Haberstam zullen vandaag niet de inwijding van de nieuwe synagoge in Warschau bij wonen. Zij vertrekken voortijdig uit Polen uit protest tegen de verwaarlo zing van de joodse begraafplaatsen. ALMERE (ANP) Het stoffelijk over schot dat donderdagavond in een vaart in Zuidelijk Flevoland werd gevonden is van de 32-jarige mevrouw Johanna Louise Fleveld-Gadella uit Soest. Dat heeft de politie van Almere vastgesteld nadat er na twee televisie uitzendingen een 35 tips waren bin nengekomen. De Almeerse politie heeft dit zondag meegedeeld. De echtgenoot van de vrouw heeft ltcgcnover de politie verklaard dat zijn vrouw op 1 maart na een echtelijke twist de woning had verlaten Sinds dien was ze spoorloos. De politie is zondag een uitgebreid buurtonderzoek begonnen in de omgeving van de plaats waar het slachtoffer werd aange troffen SYDNEY Het aapje 'Sally-Ann' zit hier kennelijk erg fijn op de rug van een koalabeer, die er ook weinig problemen mee schijnt te hebben. De vriendschap tussen beide dieren werd gefotografeerd in het Featherdale dierenpark, in de buurt van het Australische Sydney. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) Een speciale Braziliaanse presidentië le afgezant heeft zaterdag in Parama ribo afzonderlijke besprekingen ge voerd met legerbevelhebber Bouterse en premier Alibux. De afgezant, generaal Danilo Venturi- ni. die voorzitter is van de nationale veiligheidsraad, was vrijdag onver wacht in Paramaribo gearriveerd. Over de inhoud van de gevoerde bespreki- nlYn is nog mets bekendgemaakt. Vol gens welingelichte kringen in de Suri naamse hoofdstad is het bezoek van de Braziliaanse generaal zuiver informa tief bedoeld Het bezoek is overigens een initiatief van Brazilië zelf. Zondag kwam in Paramaribo de ge mengde Braziliaans-Surinaamse com missie voor economische en culturele samenwerking bijeen. TAIPEH (ANP) Taiwan heeft de KLM aangeboden in geval van nood landingen gebruik te maken van zijn vliegvelden. Vice-minister van com municatie Chen Chu-Hsi zei zaterdag dat de KLM welkom is op Taiwan nadat 'de Chinese communisten' de noodlandingsrechten introkken, die de Nederlandse maatschappij tot nog toe in Kanton genoot. De regering in Peking zegde vrijdag de overeenkomst op die de KLM het recht gaf uit te wijken naar Kanton. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De drie grote politieke partijen blijven min of meer stabiel, waarbij de PvdA lichte winst boekt, het CDA een gering verlies moet incas seren en de VVD op het niveau van september blijft hangen. Dit blijkt uit het meest recente opinie-onderzoek van De Rooie Haan-interview. D'66 IADVERTENTIE ANTIEK GEVRAAGD Munten - zilver - gouden sieraden - meubilair - boe ken koperwerk - tin kristal porselein - aarde werk - schilderden etc. etc. VEILINGMEESTER A. I. VERHAGE zakt weg. De Democraten zouden, als er nu verkiezingen worden gehouden, nog slechts twee zetels (nu zes) in de Tweede Kamer krijgen. Uit het onderzoek blijkt dat de twee regeringspartijen CDA en WD hun Kamermeerderheid iets kleiner zien worden. In plaats van 81 zetels nu krijgen beide partijen nog slechts 78 zetels bij het onderzoek- Het verlies komt volledig op rekening van het CDA. dat in de peiling zakt van 44 naar 41 zetels. De WD behoudt haar 36 Kamerzetels. DEN HAAG (ANP) Ongeveer 2500 demonstranten hebben zaterdag voor de Russische ambassade in Den Haag een vreedzame betoging gehouden om te protesteren legen de masale onder drukking van joden in de Sowjet-Unie. Getracht werd een petitie aan een ambassadelid te overhandigen, doch het ijzeren hek rond de Russische vertegenwoordiging bleef gesloten. Winst is er voor de PvdA, zoals overi gens uit vrijwel alle onderzoekingen sinds de verkiezingen van september blijkt. In april kwamen de socialisten uit op 54 zetels, een winst van zeven vergeleken met de 47 Kamerzetels. D'66 verliest fors. In tegenstelling tot de uitlatingen van politiek leider Eng- wirda dat de party aan het terugkomen is. zakt het percentage van 4,3 naar 1.3 procent: in zetels een verlies van zes naar twee. Daarmee is de party kleiner geworden dan alle linkse splinterpartij en. De EVP dreigt te verdwijnen. Voor de overige partijen op de linker en rechtervleugel zijn de verschillen betrekkelijk gering. Alleen de Cen trumpartij lijkt op twee zetels uit te komen, een winst van één. SGP en GPV maken een geringe winst in pro centen uitgedrukt, maar dat leidt (nog) niet tot meer zetels. MUNCHEN (DPA) De po ging van de Sowjet- kosmonauten om aan boord van een ruimtesta tion een kind te verwekken is mislukt. Dat heeft de woordvoerder van het vluchtmedisch instituut van de Duitse luchtmacht, Konrad Burmeister, ge zegd. Hij had dit vernomen van H. G. Mutke. die vrij dag een voordracht hield ter gelegenheid van de 21e jaarvergadering van de vereniging voort Lucht- en Ruimtevaartgeneeskunde. Naar verluidde vond het ex periment plaats in het Sow- jet-ruimtelaboratorium Sal- loet 7 waar de 34-jarige kos- monaute Swetlana Sawiz- kaja in augustus vorig jaar acht dagen verbleef Aan boord van het ruimtesta tion bevonden zich toen reeds commandant Leomd Popov en boordingenieur Alexander Serebrov Het doel van de onderne ming was. zoals toen werd gezegd, het uitvoeren van medische en biologische ex perimenten. Volgens Bur meister zei Mutke tydens zyn lezing verder dat het hoofd van het luchtvaart- medisch instituut in Mos kou in november van het vorig jaar de ruimtevaar tarts Stazhadze naar Mün- chen stuurde om te informe ren naar het gebruik van een door de vereniging voor lucht- en ruimtevaartge neeskunde ontwikkeld ruimtepak. dat gebruikt kan worden voor medische ingrepen onder gewicht loosheid. Het zou hierbij gaan om een zak die onder druk staat. Daarmee zou den by ongelukken aan boord van een ruimteveer of een ruimtevaartlaborato rium kleine chirurgische in grepen worden uitgevoerd. „Om meer kennis op te doen hebben wij i n een dergelijk pak een bevalling laten plaatsvinden en daar mee zijn bruikbaarheid be wezen". zo vertelde Mutke volgens Burmeister. Op het moment van het gesprek tussen de Sowjet- ruimtevaartarts en Mutke was het nog niet zeker of Swetlana in de Saljut 7 in verwachting was geraakt. Bij een volgende ontmoe ting tussen de twee artsen vertelde Stazhhadze dat Swetlana niet zwanger HILVERSUM (ANP) Onbekenden hebben de afgelopen week de banden verwisseld van radioprogramma's van de Centrumpartij en de rijksover heid, die zaterdagavond na elkaar via Hilversum 2 zouden worden uitgezon den. Gedurende 20 minuten werden nu alternatieve banden uitgezonden, die een aanval inhielden op de Centrum partij. Tweede-kamerlid Janmaat van de Centrumpartij heeft inmiddels ver ontwaardigd gereageerd. De uitzending van de Centrumparty zou om 18.20 uur beginnen. In plaats van de deze week in Den Haag opgeno men originele band. was. een man te horen, die zich uitgaf voor de Amster damse officier van justitie mr W. Mynssen. die zich bezig houdt met discriminatiezaken Daarna was een stem te horen van een Surinaamse vrouw, gevolgd door het geluid van een doorgetrokken toilet. De uitzending van de overheid begon om 18 30 uur In plaats van het aange kondigde programma 'Franco huis', vertelde een anonieme mannestem waarom de Centrumpartij verboden zou moeten worden. Het is NOS. AVRO idie zaterdagavond de uitzending via Hilversum 2 verzorg- dei en rijksvoorlichtingsdienst (RVD) een raadsel, hoe de banden zyn verwis seld. De banden zijn afgelopen week in Den Haag opgenomen. Ze worden ver volgens getransporteerd naar de be trokken radiostudio in Hilversum De banden gaan vergezeld van bonnen, die zijn afgetekend door de technicus in Den Haag die de banden heeft vervaardigd. Het blijkt volgens NOS en RVD. dat de bonnen zijn vervalst De NOS denkt pas vandaag goed te kun nen onderzoeken hoe een en ander heeft kunnen gebeuren Officier van justitie Mynssen verklaarde desge vraagd eerst nog eens naar de betrok ken band te willen luisteren alvorens te beslissen of hij al dan niet stappen zal ondernemen Hij onthield zich van verder commentaar De Centrumpartij eist van de NOS. dat de originele band van haar uitzending alsnog de lucht in gaat. Directeur Lortzer van de rijksvoorlichtingsdienst kondigde aan vandaag bij de NOS om een onderzoek en maatregelen te zul len vragen Voorzitter Enk Jurgens van de NOS zei zaterdagavond in een reactie alle mo gelijke moeite te zullen doen om bij de regeringscommissaris extra zendtyd te krijger, om de uitzending van de Cen trumpartij alsnog mogelijk te maken. Circa dertig sympathisanten van de Centrumpartij hebben zaterdagavond met fakkels bij het NOS-complex in Hilversum gedemonstreerd. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Temeuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19 00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie (011841-14796. Overiijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal/ 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 yh x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3