Biologisch Museum verhuist wellicht naar Middelburg Bewindvoerders RSV oneens met uitleg minister van wetsartikel Verlies op orgelproject werkplaatsen 1,9 min Eerste paal de grond in voor nieuwbouw stadskantoor Goes Kans op instelling D-zones is gering PZC/provincie GEDEPUTEERDE OVER PROVINCIAAL MUSEUMBELEID: Gedeputeerde Boersma adopteert lammetje ZATERDAG 16 APRIL 1983 heid ben ik van mening dat Middel- voorkeur verdient". Hij wees hierbij burg als hoofdvestiging van het op het vrijkomen van een deel van het Zeeuws Natuurhistorisch Museum de Abdij-complex, zodra de daar onderge- OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Museum in Middelburg en het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle moeten fuseren tot één Zeeuwse Museumstichting. Die stichting zou dan een cultuur historische poot en een natuurhistorische poot moeten krijgen. Als vestigingsplaats voor beide musea zou moeten worden gekozen voor Middelburg; de plaats waar nu al het Zeeuws Museum (cultuurhistorie) is gevestigd. Dat betekent niet dat het huidige onderkomen van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle moet worden opgegeven. Het is zeer wel mogelijk dat dit gebouw zal kunnen fungeren als dependence van beide deelmusea van de Zeeuwse Museumstich ting. Deze proefballonnen liet gedeputeerde mr J. P. Boersma vrijdagmiddag op in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle Ter gelegenheid van de door hem geopende tentoonstelling 'Bloemdijken' ging de heer Boersma uitgebreid in op het provinciaal mu seumbeleid. Het beleidsplan wordt na inspraakrondes eind dit jaar vastge steld. Een van de belangrijkste onderdelen is het beleid ten aanzien van het Biolo gisch Museum. Gs zien dit museum als een voorloper van een volwaardig Zeeuws Natuurhistorisch Museum. „Uit oogpunt van doelmatigheid en het feit dat wij in een kleine provincie leven is gezocht naar een samenwerkings vorm met het huidige Zeeuws Museum. Een commissie uit beide musea heeft inmiddels een integratienota opge steld". zei mr Boersma vrijdag. „De rea lisatie van de integratie wordt voorals nog op 1 januari 1984 verwacht". Keus De keus voor Middelburg als vesti gingsplaats van het gefuseerde mu seum verklaarde de heer Boersma met de volgende argumenten: „Uit motie ven van bereikbaarheid en doelmatig- Doorgereden na drie auto's in Zierikzee te hebben geramd ZIERIKZEE - De rijkspolitie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag de 36-jarige mevrouw M. J. E. T. S. uit Dreischor aangehouden nadat zij was doorgereden na in Zierikzee drie au to's te hebben aangereden, waarvan er een geheel werd vernield. De aanrij ding gebeurde op de kruising van de Meelstraat, Lombardstraat en Kerk hof-noordzijde. Daar stonden de auto's geparkeerd van de Zierikzeeënaars M. van de H., J. N. T. en J. Z S. Omstreeks twee uur 's nachts ramde mevrouw S„ komende uit de Meelstraat. deze dne auto's, waarbij de middelste, de auto van T„ geheel werd vernield. De andere twee liepen aan zienlijke schade op. Door getuigenissen van omwonenden die op het lawaai af waren gekomen, kon de politie de be stuurster. die door was gereden, later in de nacht aanhouden in haar woon- Autosleutels gestolen in Zierikzee ZIERIKZEE - Bij de rijkspolitie in Zie rikzee is donderdagavond aangifte ge daan van de diefstal van autosleutel- Des De sleuteltjes waren eigendom van mevrouw J. uit Ellemeet. die even bij het postkantoor in Zienkzee moestzijn. Daar haar zoontje in de auto achter bleef, liet zij de sleuteltjes in het contact zitten. Korte tijd later rende het zoontje het postkantoor binnen met de mede deling dat een man de autosleuteltjes mee had gënomen. Toen mevrouw J. naar buiten was gesneld, zag zij nog juist de man om een hoek verdwijnen. Steuncomité wil nog geen lening onder bevolking voor KMS-groep MIDDELBURG - Het steuncomité voor het behoud van de KMS-groep vindt, dat „op dit moment" nog niet een bur gerschapslening onder de Zeeuwse be volking moet worden gestimuleerd voor het behoud van de KMS-bedrij- ven. Dat hebben gedeputeerde stalen van Zeeland laten weten aan de VVD- fractie, die begin maart in de staten een idee in die richting had gelanceerd. Het college heeft de .waardevol' ge noemde suggestie met het comité be sproken. Uiteen brief van het steuncomité blijkt, dat men van die kant eerst enkele voor waarden vervuld wil zien. vóór er over het Idee van een dergelijke lening ge dacht kan worden In dit verband noemt men dat de KMS-groep losge maakt moet worden „uit de fatale RSV- constructiedat de surséance van be taling moet zijn opgeheven, en dat toe gezegde orders voor ketel- en marine- bouw ook daadwerkelijk moeten zijn toegekend. Als dat het geval is. zal er naar de me ning van het steuncomité „bij de regu liere financiers weer voldoende interes se bestaan om „geld te steken" in de KtyS-groep. Mocht dan blijken, dat een aanvullend bedrag nodig is voor het be houd, dan kan alsnog een burger schapslening onder de Zeeuwse bevol king overwogen worden Wanneer daar een goede zeggenschapsregeling aan verbonden is. wil het steuncomité zijn medewerking wel verlenen De 50 mil joen van de PZEM. die ter beschikking kan komen noemt men ook ..geld van de Zeeuwse bevolking" Op dit moment zou geleend geld nog weggezogen kun nen worden, er zou door worden gespe culeerd op angst en onzekerheid over de toekomst van de werkgelegenheid en het totaale bedrag zou met. op te brengen zijn door de burgers, zo stelt, het comité OOSTKAPELLE - Gedeputeerde mr J.P. Boersmaheeft vrijdagmid dag een lam geadopteerd. Hij kreeg het beestje, dat naar hem is vernoemd en de naam Paulien heeft meegekregen, ter adoptie aangeboden in het Zeeuws Biolo gisch Museum in Oostkapelle. Kort daarvoor had de heer Boers ma in het museum de tentoonstel ling 'Bloemdijken' officieel ge opend. De heer Boersma was meteen goe de maatjes met het lam. dat gretig de fles -met zuigspeen- leegsabbel- de die de gedeputeerde haar voor hield. Met de 'actie-Paulien' liet de Stich ting Zeeuwse Schaapskudde in Heinkenszand een campagne van start gaan. waarmee geld ingeza meld moet worden ter uitbreiding van de schaapskudde die de bloem dijken van Zuid-Beveland onder houdt De Stichting Zeeuwse Schaapskudde onderzoekt de mo gelijkheden om tot een tweede kud de te komen. Nu kan de natuur in grote lijnen zelf wel voor een uit breiding van de kudde komen, maar het aantrekken van een twee de schaapherder kost geld, dat de Stichting met deze actie tracht bin nen te halen. De heer Boersma nam het officiële adoptiecertificaat uit handen van de voorzitter van het bestuur van de Stichting Zeeuwse Biologisch Museum, de heer Th. Vette, in ont vangst met het uitspreken van de hoop, dat Paulien met graagte op de Zuidbevelandse bloemdijken zal ronddartelen en zal kunnen bij dragen aan het onderhoud van de ze dijken De bijeenkomst in het Zeeuws Bio logisch Museum werd afgesloten met een receptie voor génodigden. brachte bibliotheken gaan verhuizen naar het nieuwe bibliotheekgebouw aan de Koustecnsedijk in Middelburg. Over de plaats waar het Biologisch Museum nu is gevestigd (de Orangerie van kasteel Westhove in Oostkapelle) zei de gedeputeerde: Vanwege de unieke ligging en de toeristische waar de vind ik dat het gebouw waarin het Zeeuws Biologisch Museum is geves tigd, gehandhaafd moet blijven. Hier in zou een steunpunt, een dependance van het Natuurhistorisch Museum, on dergebracht kunnen worden". Het Biologisch Museum moet dus uit groeien tot een volwaardig Natuurhis torisch Museum en moet dan verhuizen naar Middelburg. De heer Boersma leg de nog eens uit. waarom het provincie bestuur het Biologisch Museum zo n goed hart toedraagt. Hij noemde in dit verband het eigen karakter van de Zeeuwse natuur en het landschap, de omvang en de kwaliteit van de collectie die het bestaansrecht van het Biolo gisch Museum rechtvaardigen en de grote belangstelling voor natuurhisto rische zaken Door uitgroei tot een volwaardig na tuurhistorisch museum kunnen waar devolle Zeeuwse zaken behouden blij ven. „Het is al te vaak gebeurd dat der gelijke zaken uit de provincie verdwe nen of door slechte opslag verloren gin gen. In dit opzicht is de Zeeuw wellicht een beetje te 'zuunigaldus mr Boers ma. De gedeputeerde kondigde extra aan dacht aan van het provinciebestuur voor het educatieve aspect van het be leid. Met betrekking tot het thema van de expostitie zei hij dat de provincie zal doorgaan met een actief beleid ten aan zien van landschapsbescherming en natuureducatie „Dit beleid is vooral gericht op het handhaven van karakter en het bevorderen van de kwaliteit van natuur en landschap in Zeeland", aldus mr Boersma vrijdagmiddag in Oostka pelle. dat in ieder geval één paal voor het nieuwe stadskantoor tot op de milli meter nauwkeurig op zijn juiste plaats staat. Dat is de vierde paal van.de in totaal 156 die voor het nieuwe gemeen telijke onderkomen in de grond moe ten worden geslagen. Blanken uitte zijn betrokkenheid bij die vierde paal door hem hoogst persoonlijk zelf de grond in te slaan. Dat gebeurde vrijdagmiddag in het bij zijn van een groot aantal ambtenaren en andere belangstellenden. In een kort toespraakje maakte de Goese burge meester duidelijk dat zijn ambtenaren de komende 14 maanden niet met de zelfde inzet zullen werken, die men an ders van ambtenaren gewend is. Blan ken „We zullen de bouw van het nieuwe stadskantoor uiterst kri tisch volgen vanuit ons huidige onderkomen We lo pen hier dagelijks langs". Het heien van de officiële eerste' paal zag hij als vrij willigerswerk met behoud van salaris. Namens de aannemerscombinatie en het architectenbureau sprak ïr J R. Slemmer die er op wees dat de paal die Blanken de grond in sloeg symboliscn was voor het voorbereidende en 'funde rende' werk dat Blanken al voor het nieuwe gebouw had verricht.. Het is de bedoeling dat het gebouw over 14 maanden klaar is Het geheel kost 5.877 255,50.inclusief btw Wat dat be drag betreft vertelde Blanken nog dat men zich geen zorgen hoefde te maken over de betaling omdat de gemeente nog net op tijd is begonnen met de bouw Het nieuwe ambtelijke onderkomen krijgt een vloeroppervlak van 3200 net to vierkante meter ZIERIKZEE - Vrijdagmiddag arriveerde bij scliecpss- loperij M. v. d. Marei uit Vianen, nabij Ouwerkerk, na twintig jaar trouwe dienst een kanaal-treinboot van de Londense pass-truck Shipping and Co Ltd. De 'Banckert' van de BV Nieuw e Vlissingse Sleepdienst (NVS) versleepte de nog in redelijke staat verkerende trein-ferryboot vanaf de West Mersey in Engeland naar de Oosterscheldemonding, waar het verdere transport werd overgenomen door de Ban jaard en de Lugano van de Duivelandse scheepssloperij. Om precies 11.15 uur passeerde de 123 meter lange en 18.74 meter brede tremboot in tien minuten tijd en zon der problemen het beweegbare brugdeel van de Zeeland- brug. Voor de scheepsslopers wordt de sloop van de tremboot het omvangrijkste karwei dat ooit op het be drijf in Vianen onder handen is geweest. Op de boot liggen vier spoorbanen BIJNA HALF MILJOEN MEER DAN GEVREESD MIDDELBURG - Het uiteindelijke ver lies op het mislukte orgelproject van de Werkplaatsen Walcheren bedraagt 1.9 miljoen gulden. Dit blijkt uit nog niet gepubliceerde jaarcijfers van de sociale werkplaats over 1982. Vorig jaar werd nog rekening gehouden met een totaalverlies van 1,2 tot maximaal anderhalf miljoen gulden. De Middelburgse wethouder van socia le zaken M. Vinke i tevens voorzitter van het bestuur van de werkplaatsen» be vestigde vrijdagavond de tegenvallen de cijfers De deelnemende Walcherse gemeenten hebben inmiddels 328 000 gulden aan de verliezen betaald. Wet- Dovenvereniging kreeg duizend gulden van UW VLISSINGEN - De dovenvereniging 'Wees Trouw' afdeling Zeeland heeft uit handen van enkele UVV-dames een bedrag van duizend gulden ontvangen voor de aanschaf van een elektrische schrijfmachine. Dat gebeurde tijdens een bezoek van de dames Kraak en me vrouw Kruitbosch aan de vereniging. De dames vertelden het een en ander over hun werk en over de zomerzegels. Vervolgens bood mevrouw Kraak de voorzitter van de vereniging een brief aan waaruit bleek dat men het genoem de bedrag had ontvangen (in de vorm van een cheque i. Er was een tolk voor doven aanwezig zodat iedereen alles kon verstaan Zware schade bij botsing Westkapelle WESTKAPELLE - Bij een eenzijdig on geval in Westkapelle is vrijdagmorgen een personenauto zwaar beschadigd. De veroorzaker van het ongeluk is /.on der zich bekend te maken doorgereden. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart over elf in de Beatrixstraat in Westka pelle. De personenauto stond op dat moment langs de kant van de weg ge parkeerd. Volgens omwonenden is de auto aangereden door een bezorgwa- gen. De personenauto liep bij het onge luk zware schade op aan onder meer de achteras. houder Vinke kon vrijdag nog niet zeg gen hoeveel daar nog bij zal komen. Het bestuur is nog steeds in gesprek met het ministerie van sociale zaken. Gehoopt wordt dat dit departement een deel van de verliezen als 'relevante kosten' zal beschouwen en vergoeden aan de Werk plaatsen Walcheren Van de hoogte van deze bedragen hangt af hoeveel de Wal cherse gemeenten uiteindelijk op tafel moeten leggen om de verliezen weg te werken Zoals bekend kwamen de werkplaatsen verleden jaar in de problemen met het project Na faillissement van de voor naamste opdrachtgever voor de bouw van deze klavierinstrumenten besloot de sociale werkvoorziening de orgels voor eigen rekening te gaan produce ren. Er ontstonden echter grote proble men met de afzet van de instrumenten. Uiteindelijk bleken er 2000 exemplaren zeer moeilijk verkoopbaar. Inmiddels is deze partij, voor lage pnjzen, toch van de hand gedaan. Een groot deel is in Frankrijk en Belgié verkocht. Alle acht Walcherse gemeenten nemen deel in de Werkplaatsen Walcheren. Ze staan ook garant voor de eventuele ver liezen. In februari vorig jaar werd reke ning gehouden met een maximaal te kort van 2,1 miljoen gulden op het pro ject. In dat geval zou Middelburg zeven honderdduizend gulden op tafel heb ben moeten leggen en de gemeente Vlis- singen achthonderdduizend Inbraak in schuur TERNEUZEN Uit de landbouw- schuur van M. D. aan de Koegorsstraat in Sluis zijn bij een diefstal twee trac torbanden. een oliepomp en een kluis sleutel verdwenen. De inbraak is don derdagnacht gepleegd. EH IN NOTITIE- VLISSINGEN - Het Economisch Tech nologisch Instituut (ETI) voor Zeeland acht de kans dat in ons land binnen afzienbare tijd D-zones worden opge richt gering. Dat blijkt uit een notitie die het ETI aan dat onderwerp heeft gewijd. Zowel organisaties van werk gevers en werknemers als de minister van economische zaken hebben ernsti ge bezwaren tegen dit soort zones. De eerste ervaringen die daarmee zijn opgedaan, zijn volgens het ETI niet van dien aard dat een gedegen oordeelsvor ming mogelijk is over de werking en de effecten. Het ETI stelt vast. dat het ont breekt aan voldoende betrouwbare ge gevens over het maatschappelijk pro fijt van D-zones in vergelijking met be staande regionale stimuleringsmaatre gelen Dieregulenngsi-zones zijn gebieden van een beperkte omvang waarbinnen een aantal overheidsregelingen niet of in mindere mate van kracht is. De be langstelling voor D-zones is ontstaan vanaf het moment dat de Belgische re- ROTTERDAM De bewindvoerders van het RSV-concern zijn het niet eens met de uitleg die minister Korthals Altes van justitie heeft gegeven aan het artikel 1639 aa van hel burgerlijk wetboek. Zij stellen zich op hel stand punt. dat bij faillissement van RSY- onderdelen alle werknemers moeten worden overgenomen door hel nieuwe bedrijf, dat de activiteiten voortzet. Dit hebben de bewindvoerders vrij dag aan de vakorganisaties laten we ten. Volgens de nieuwe uitleg van Korthals Altes zou een bedrijf niet meer ver plicht zijn om alle personeel van de overgenomen failliete firma in dienst te nemen. De vakbeweging is bijzonder blij met de uitspraak van. de bewind voerders. oriidat hierdoor de mogelijk heid wordt ontnomen al op voorhand overtollig personeel ie lozen. Volgens bestuurder Aalko van der Veen van de Industriebond FNV zou het in de con struclie van Korthals Altes ook zo zijn dat de nieuwe bv personeel aan kan stellen op nieuwe slechtere a: beidsvoorwaarden, dan waaronder bij het oude bedrijf werd gewerkt Krach tens de uitspraak van de bewindsvoei ders moeten de werknemers onder de oude arbeidsvoorwaarden worden aan gesteld. De gevolgen van deze uitspraak voor de oprichting van de RDM reparatie 'nieuwe stijl' zijn volgens Van der Veen nog niet te overzien. Zoals be kend hebben de financiers als een van de belangri jkste voorwaarden gesteld, dat de bedrijfsvereniging voor de metaalindustrie de loonbetaling over neemt an de 250 RD.M'ers die niet bij de reparatie bv terecht kunnen. Van der Veen. die tevens voorzitter is van de bedrijfsvereniging, verwacht dat in de loop van de volgende week hier over een beslissing wordt genomen. Aan de ene kant ben ik als voorzitter blij met de uitspraak van de bewind voerders. omdat dit betekent dat er geen extra aanslag op onze kas wordt gepleegd Aan de andere kant hoop ik ook dal de oprichting van RDM Repa ratie doorgaat zo verklaarde hij zijn dualistische positie Als de bedrijfsver eniging besluit een uitzondering voor RDM te maken dan zou dit volgens Van der Veen een precedent betekenen voor alle andere iRSV-i bedrijven In het gesprek met de bewindvoerders hebben de vakbonden ook aangedron gen op haast met het nemen van beslissingen over de verzelfstandiging van de overgebleven RSV-onderdelen. Grootste probleem hierbij vormt de bepaling van de waarde van het aande lenkapitaal, waarover volgens Van der Veen een hevige touwtrekkerij bezig is De bewindvoerders hebben tot eind april de tijd Een verlenging van de surseance zou volgens Van der Veen geen goede start zijn voor de verzelf standigde bedrijven Uit uitspraken van de raad van bestuur en de bewind voerders leidt Van der Veen af dat er niet meer wordt gedacht aan een mini- holding. De aandelen van de diverse bedrijven zullen met in RSV-verband worden ondergebracht. gering plannen bekend maakte om in 1983 bij wijze van experiment dergelij ke zones op te richten. Het desbetref fende wetsontwerp werd ter toetsing voorgelegd aan de EG-commissie. die tegen de bedoelingen en de inhoud van de Belgische plannen geen principiële bezwaren bleek te hebben. Vanaf dat moment (eind 1982) is de discussie over de D-zones pas goed op gang gekomen. Voorstanders van D-zones baseren hun denkbeelden veelal op politieke, ideolo gische en defenkieve overwegingen: minder invloed van de overheid, terug keer naar de markteconomie, vrees voor nadelige invloeden van de Belgi sche zones op de bedrijvigheid in aan grenzende gebieden van ons land Tegenstanders wijzen op ongewenste effecten, zoals concurrentievervalsing, ondermijning van milieuwetgeving en sociale wetten Zij twijfelen aan het maatschappelijke profijt van dergelijke zones. Verbeteren Volgens het ETI hebben de provincie en de gemeenten in Zeeland voldoende mogelijkheden om ook zonder de in stelling van D-zones het onderne mingsklimaat te verbeteren. Het ETI meent dat het provinciebestuur en de gemeenten na moeten gaan, Wat zij zelf kunnen doen aan een verbetering van de produktie-omstandigheden van be drijven. Wellicht is het mogelijk zelf standig iets te doen aan regelingen waarvan ondernemers kunnen aanto nen dat zij daarvan hinder ondervin den. Er zijn bovendien, aldus het ETI, moge lijkheden om lasten die van overheids wege op bedrijven drukken, te vermin deren Ook kan worden gedacht aan een vereenvoudiging en het stroomlij nen van vergunningenprocedures. Voorts lijkt het het ETI zinvol om de rijksoverheid van concrete informatie te voorzien over wetten en regels die onbedoeld nadelig uitwerken op de eco nomie en de werkgelegenheid ..Als op deze wijze wordt gewerkt aan het verbe teren van het produktie-milieu zijn wel licht snel aantoonbare resultaten te be reiken. Daarmee hoeft men niet te wachten op dereguleringsinitiatieven van bovenaf', aldus het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9