Commerciële windturbine Sloe Nederlandse primeur ZEELAND. Initiatief Vrouwen voor Vrede uit Goes nu wereldwijde actie Operatie Poolse baby lijkt goed geslaagd Bonden boos over aanvragen ontslag houthandel in Goes almanak Luchtvaartbeurs op vliegveld Midden-Zeeland PZEM: MAAR NOG EEN OMWENTELING Thoolse visser door Belgische marine 'gepakt' PAGINA 7 ARNEMUIDEN --Vrijdag 3,zatcrdag 1 en zondag 5 juni wordt op het vliegveld Midden-Zeeland een internationale luchtvaartbeurs gehouden. Nadat de .Aviamarkt' voornemens in die rich ting lanceerde in februari, is uit een onderzoek gebleken, dat er veel animo voor bestaat. Die belangstelling bleek zowel in de za kelijke als de particuliere sfeer Op grond daarvan is besloten „de eerste 'Nederlandse luchtvaartbeurs" defini tief op te zetten. De Aviamarkt zal plaats bieden aan motorvliegtuigen, helicopters, en (motor)zweefvliegtui- gen en voorts aan velerlei assecoires. luchtvaartlectuur. materiaal en kle ding. Er zijn stands in de openlucht en In de hangars van het vliegveld Midden- Zeeland voorzien. Ter gelegenheid van de beurs zal een bulletin verschijnen in een oplage van 5000 exemplaren. De driedaagse beurs zal van s morgens tien tot 's avonds zes uur geopend zijn. VLISSINGEN - De voorzitter van de raad van bestuur van de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij, de heer W. Don, heeft vrijdagmiddag in het Sloegebied de 300 kWwindturbine 'PEP-2' in bedrijf gesteld. Hij deed dat door via een walkie talkie opdracht te geven tot het laten draaien van de turbine. De 'PEP-2' is de eerste grote windturbine, die commercieel door een Nederlands energiebedrijf wordt ingezet voor de normale electriciteitsproduktie. In toespraken, die tijdens een bijeenkomst in het voorlichtingscentrum van de PZEM werden gehouden, werd overigens gesteld, dat het met de nieuwe windturbine gaat om een een stap in de richting van een nieuwe ontwikkeling en zeker nog niet om een omwenteling. De directeur van FDO-windenergysys- tems. n ïr. H. B. Reijnders, duidde in een toespraak aan dat de nieuwe turbine 'De Blauwe Keet' Oosterland bij executie geveild OOSTERLAND - Het café-rcstaurant 'De Blauwe Keet', gelegen aan de rijks weg in Oosterland (op Schouwen-Dui- veland is is vrijdagmiddag openbaar verkocht en toegewezen aan de hoog ste bieder, de Nederlandse Midden-* stands Financierings maatschappij van bedrijfsobjecten (MBO). De bank werd eigenaar voor een bedrag van 780.000 gulden. Het met name ook als 'pleisterplaats' in de regio zeer bekende horecabedrijf moest bij executie worden geveild ten gevolge van een vele tonnen bedragen de schuldenlast van de bv Exploitatie maatschappij De Blauwe Keet. Notans mr W. H. Klaassen uit Zierikzee voltrok de veiling onder zeer grote belangstel ling van de Schouwen-Duivelandse ho reca. Over de voortzetting van de ex ploitatie van de Blauwe Keet kon geen duidelijkheid worden verkregen. Mo menteel is de zaak gesloten. OOSTENDE/THOLEN - Het Thoolse vissersschip TH 25 'Orion' is vrijdag in het begin van de avond - na het betalen van een borgsom - vertrokken, nadat het donderdagmiddag door de Belgi sche marine was opgebracht en aan de ketting gelegd in de haven van Oosten de Schipper I. Dcurloo werd in de loop vau de afgelopen nacht in de thuisha ven verwacht. De Belgische marine had de visser betrapt op het vangen van tong binnen de twaalfmijlszóne van Belgié. De 'Orion' werd gedwongen naar de ha ven van Oostende te gaan, waar de vangst, 737 kilogram, in beslag werd ge nomen en vrijdagmorgen in de vismijn van Oostende geveild tegen een prijs van 66.000 Belgische Franc. Na de aanhouding constateerde de Bel gische marine bovendien dat het schip ook de wettelijke bepalingen voor de twaalfmijlszóne overschreed ten aan zien van het pk-vermogen en het bruto- registerton. dat in beide gevallen te hoog zou zijn. De De schipper had de zeevaartpolitie een document van de constructeur van de machine voorge legd. waarin melding werd gemaakt van een vermogen van 300 pk, maar een test van de Oostendse zeevaartpolitie kwam uit op een vermogen van 537 pk. Schipper Deurloo zal zich eerdaags voor de korrektio nele rechtbank van Brugge moeten verantwoorden. Enkele weken geleden werd ook al eens een vissersschip uit Ouddorp door de Belgische marine opgebracht. ZEEUWSE een bescheiden vermogen levert. „Maar vangst per molen. De tipvane-ontwik- Lampje Ebrtna, die in een gezin te Mid- i;-: delburg gevestigd is, bereikte dezer dagen de aanvallige leef- tijd van zes jaar Het werd een mooie dag. die ze voor het groot- ste deel op haar nieuw verwor- ven rolschaatsen doorbracht ij Al vroeg op de dag sjeesde ze het huis van de buren binnen om enige verslag te doen. Ze sprak geestdriftig over chocolade-ijs. ij dat bij gelegenheid van haar jj: verjaardag zou worden genid- ij: tigd. En ze gaf een opsomming ij van de geschenken, die haar ten jj: deel waren gevallen. j:- „Ik heb van oma een lampje ge- ij kregen", meldde ze. „Voor bo- jij ven m'n bed". jj Haar blik keerde binnenwaarts ij en dromerig vervolgde ze: „Nou jj ga ik 's avonds lezen. Stiekem jj hoor". ij Toen ze was uitverteld, rolde ze jj: op wankele beentjes de deur uit jj Vlak voordat ze die achter zich dichttrok, riep ze nog: „Niks ij vertellen hè". het is toch zes tot zevenhonderddui zend kWuur per jaar dat deze molen zal kunnen leveren. En dit zijn kilowattu ren, die geen brandstof nodig zullen hebben om opgewekt te worden", aldus de directeur van het bedrijf, ddt de 'PEP-2' fabriceerde. Hij maakte duide lijk, dat de marktverwachtingen voor windturbines voor de korte termijn - en kele jaren - niet te hoog moeten worden geschat De brandstofprijzen zijn voor windenergie in feite nog te laag. consta teerde hij. „Maar je mag verwachten dat bij aantrekken van de economie of spanningen in de olie-wereld er wel weer een stijging zal komen en dan moeten we klaarstaan, zowel van de kant van de leveranciers als van de elec- triciteitsbednjven. Een andere moge lijkheid voor de doorbraak van de wind energie is een kostprijsverlaging per ge leverde kilowatt uur. Deze moet echter zo groot zijn - circa 30 procent - dat dit niet alleen uit serie-effecten en kost prijsverlaging bereikt kan worden maar wel door een grotere energie- keling. Nederlands eigendom, kan een grotere bijdrage hieraan geven, maar dan moet wel tot praktijkproeven op grotere schaal worden overgegaan", al dus de heer Reijnders. Hij meende, dat echt grote invoering van windenergie tussen 1987 en 1990 kan plaatsvinden Op kortere termijn had hij geen grote verwachtingen. Actieve bijdrage Ir. L. G. Sisouw de Zilwa, adjunct-di recteur transport en distributie van de PZEM. zette uiteen, dat niet het in be drijf nemen van de 'PEP-2' een actieve bijdrage wordt geleverd aan de ont wikkeling van de toepassing van windenergie. Met de nieuwe turbine kan tegen een kostprijs van 15 cent per kWh stroom worden opgewekt en daarmee is al een aanzienlijk lagere prijs bereikt dan met de experimentele molens op het werkeiland Neeltjc Jans in de monding van de Oosterschelde. De heer Sisouw de Zilwa zette uiteen. dat de 'PEP-2' ervaringsfeiten zal moe ten leveren over de opbrengst, maar ook wat betreft de geluidhinder en ais het gaat om planologische aspecten. Naar het oordeel van de PZEM-ad- junct-directeur verdient het aanbeve ling als bedrijven, die windenergie wil len toepassen aan Zeeland denken. „Ik kan mij voorstellen, dat er gebieden zijn - en een gedeelte van het Sloegebied is daar één van - waar zonder bezwaar een aantal forse windturbines zou kunnen worden opgericht", zei hij. Hij hoopte overigens, dat ook de PZEM zelf een 'PEP-3' zal bouwen. De molen, die nu in gebruik is genomen heeft een investe ring van rond de miljoen gulden aan directe kosten gevergd Trekpaard De heer Don zei in een kort woord bij de inbedrijfstelling van de turbine, dat de geschiedenis zich herhaalt. Hij gaf aan, dat de PZEM opnieuw de rol van trek paard voor een nieuwe industriële en technische ontwikkeling op zich neemt. Hij wees erop. dat het aanbod van vol doende wind in Zeeland een vestigings factor voor bedrijven kan zijn. Tas uit handen Vlissingse gerukt VLISSINGEN - Een twintigjarige in woonster van Vlissingen is vrijdag rond het middaguur in de fietsers'voetgan- gerstunnel tussen Oost- en West-Sou burg beroofd van haar handtas. De tas bevatte een portemonnee met een be drag van 25 gulden en twee bankpasjes De tas werd haar in de tunnel uit de handen gerukt door een naar schatting twintigjarige jongeman op een race fiets. MIJN GEVONDEN IN SCHOONDIJKE SCHOONDIJKE - Op een bouwland aan de Krakeeldijk m Schoondijke is donderdag een mijn gevonden. Het ex plosief heeft een hoogte en een diame ter van 15 centimeter. De explosieve nopruimingsdienst is in kennis gesteld en zal de mijn een dezer dagen onscha delijk maken Caravans opengebroken HAAMSTEDE - Op de camping 'Duin hoeve' in Haamstede zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee cara vans opengebroken. Daar de politie de eigenaars nog niet heeft achterhaald, is nog met geheel duidelijk of er dingen zijn ontvreemd. De politie vermoedt dat er koelkasten zijn verdwenen. De heer Don stelde vnjaagmiaaag ma een walkie-talkie de windturbine van de PZEM in het Sloegebied in gebruik. De windmolen PEP-2 in het Sloegebied. VLISSINGEN - De operatie in Neder land van de Poolse baby Alexandra Sztylka, die werd mogelijk gemaakt door de steun van drie Zeeuwse orga nisaties voor hulp aan Polen, lijkt vol ledig teïi jn geslaagd. De tien maanden oude baby werd eerder deze week uit het Sophia-kinderziekenhuis in Rot terdam ontslagen, maar zal nog tot be gin mei in Nederland blijven. Tot die tijd moet het kind twee keer per week naar Rotterdam voor controle. Op 5 mei zal bekend worden of de baby te rug kan naar Polen. Volgens voorzitter J Lipowski van de stichting Zeeland helpt Polen, die dit. vrijdag meedeelde, heeft de operatie aanzienlijk minder gekost dan aanvan kelijk werd aangenomen. In maart ging de stichting er nog van uit dat. de opera tie in totaal 40.000 gulden zou kosten Volgens de heer Lipowski bedraagt de rekening echter nog met de helft In to taal hebben de drie Zeeuwse hulpinstel lingen. die zoals gemeld -Alexandra naar Nederland lieten komen omdat zij in Polen niet behandeld kon worden te gen hersenwaterzucht, bijna 28.000 gul den bijeengebracht. Het restant, van het geld zal volgens de heer Lipowski worden vastgezet op een bankrekening om de nabehandeling die Alexandra over twee jaar moet ondergaan te kun nen bekostigen. De stichting Zeeland helpt Polen ver trekt maandag 25 april opnieuw met een hulptransport naar Polen. Tot 22 april kunnen nog goederen voor het transport, dat 's morgens om tien uur vertrekt, worden afgegeven. Het geld dat bij collectes in verschillende ge meenten is bijeengebracht wordt be steed aan de aanschaf van medicijnen voor een ziekenhuis voor kankerpatiën ten in Gdansk. In Arnemuiden werd een bedrag bijeengebracht van 5321.50. de collecte in Middelburg had een opbrengst van 13 519.82 en in Breskens, Oostburg en Groede haalde men een bedrag van ƒ2842.78 op. De collecte in Axel tenslotte leverde een eindbedrag op van 5500,-. De in ver schillende winkels in Vlissingen opge stelde collectebussen bleken bij telling in totaal ruim 880 gulden te bevatten. SEROOSKERKE (W) - De groep Vee- re van de rijkspolitie in Serooskerke (W) heeft vrijdagochtend omstreeks kwart over tien de zendpiraat Radio Populair uit de lucht gehaald. In de woning van de 26-jarige R. G. in Se rooskerke troffen de politie en de be manning van een peilwagen van de PTT een in gebruik zijnde professio nele zendinstallatie aan. Op dat mo ment was in de woning niemand aanwezig. G. had de installatie door middel van een tijdklok in werking gezet. Op die manier werd een band recorder ingeschakeld, waarmee de op de banden opgenomen program ma's met popmuziek automatisch werden uitgezonden. De groep Veere heeft de apparatuur in beslag geno- Volgens groepscommendant adju dant Brasser ging het „niet zomaar om een zelfgebouwd zendertje, maar om prima apparatuur die een waar de van ongeveer zevenduizend gul den vertegenwoordigt". Zo nam de politie een versterker, een lineair, een FM-zender. een bandrecorder en een antenne in beslag. De politie ging tot actie over naar aanleiding van klachten van buurt bewoners. Een aantal inwoners van Serooskerke deelde de politie mee. dat ze op de ochtenden waarop G. uitzond, het programma van Hilver sum 3 de EO niet meer konden ont vangen. G.'s installatie had zo'n kracht, dat het Hilversumse pro gramma werd weggedrukt. Volgens een woordvoerder van de politie was de illegale zender overal op Walche ren vrij goed te ontvangen. Toen G.'s apparatuur vrijdagoch tend opnieuw uitzond, schakelde de politie de peilwagen van de radiocon troledienst van de PTT in. Die wa gen. die op dat moment in bedrijf was in Vlissingen, was snel ter plaatse. Niet lang daarna wees de peilwagen het huis van G. aan als de plaats waar de zender stond opgesteld. Legaal De politie tilde een deur uit het ko zijn en nam de aangetroffen appara tuur mee. Volgens adjudant adju dant Brasser is dat op volstrekt le- gale wijze gebeurd. „Als een mis drijf op heterdaad wordt geconsta teerd, dan mogen wij daar op deze manier tegen optreden. We moeten dan alleen uiterlijk binnen twee keer 24 uur proces-verbaal van het binnendringen opmaken". Door de inval is een eind gekomen aan het bestaan van Radio Populair, die volgens opgave van de politie op acht vrijdagochtenden in de lucht is geweest. Aangezien G. niet thuis was. zal hij later worden verhoord. VOOR NEGEN MAN GOES - De directie van de houthandel Van Riessen Beheer bv te Goes heeft bij het gewestelijk arbeidsbureau vrij dagmorgen om een ontslagvergunning verzocht voor 9 werknemers. Het gaat om mensen die werkzaam zijn in de houtindustrieafdeling van het bedrijf, die in totaal 38 werknemers omvat. Bij het bedrijf werken ongeveer 120 per sonen. De hout- en bouwbond van van CNV en FNV zijn erg boos over de wijze waarop zij bij de ontslagplannen van de houthandel zijn betrokken. Volgens CNV-districtsbestuurder L. J. Reijgers- berg, zijn de vertegenwoordigers van de twee vakbonden pas vrijdagmorgen uitgenodigd voor een gesprek over de ontslagen, op een moment dat alles al lang geregeld was. Verder stelt hij dat het bedrijf bewust 9 werknemers wil ontslaan, omdat bij een aantal van 10 werknemers de vakbonden verplicht in het overleg betrokken moeten worden. Om aan hun boosheid uiting te geven hebben de districtsbestuurders van de bonden ieder een brief gestuurd aan het arbeidsbureau om uitleg te geven over hun visie op de gang van zaken bij Van Riessen. Overigens erkent Reigers berg dat de bonden aan de gang van zaken zoals het bedrijf die heeft gevolgd formeel niets niets kunnen doen. Ondernemingsraad Een woordvoerder van het bedrijf, al gemeen procuratiehouder P. B. Boer, stelt dat het bedrijf juist een correcte manier van handelen heeft gevolgd. Hij benadrukt dat de ondernemings raad op een vroegtijdig stadium op de hoogte is gesteld van de ontslagen. Boer ..In die ondernemingsraad zitten toch kaderleden van de vakbeweging Die weten toch ook wal er aan de hand is Door de reactie van hun bonden zijn die mensen op een geweldige manier in hun onderbroek gezet". Hij voegt er aan toe dat de directie door de onderne mingsraad bedankt is voor de manier waarop alles is afgewikkeld. En Boer vertelt meer aan de complimenten van de ondernemingsraad te hechten, dan aan het 'geschreeuw' van de vakbewe ging. Het personeel is donderdag op de hoog te gesteld van de ontslagplannen, met uitzondering van 2 van de 9 personen die donderdag niet aanwezig* waren. Die zullen zo snel mogelijk per post in gelicht worden. GOES - De verschillende groeperin gen van Vrouwen voor Vrede in de we reld zijn bezig met een actie die is opge zet naar een initiatief van de Vrouwen voor Vrede-werkgroep Goes. Leden van die werkgroep hebben op een in ternationale Vrouwen voor Vrede-ma- nifestatie in Brussel copieên van een brief aan de dames Reagan en me vrouw Andropov verspreid. Met die brief wordt de echtgenotes van beide staats hoofden een fotovan de kinderen van de afzenders gestuurd. Verder wordt een beroep gedaan op ae vrouwen van Reagan en Andropov om hun echtgenoten ervan te overtuigen dat er vrede op aarde moet komen Als beschaafde mensen kunnen we met lan ger denken in termen van vernieti ging". zo staat er onder meer in het En gels te lezen Daar wordt aan toege voegd dat het de bedoeling is dat kinde ren een gelukkig bestaan hebben op de ze wereld en elkaar respecteren als be schaafde wezens. Het is de bedoeling dat de moeders en oma's die mee willen doen aan deze actie allemaal op dezelf de dag hun brieven en foto's versturen en wel op maandag 16 mei vóór 17.00 uur. Op die manier wordt getracht de echtgenotes van Reagan en Adropov als het ware te overspoelen met brieven en foto's van kinderen. Volgens één van de leden van de werk groep Goes van Vrouwen voor Vrede Joke Siepman uit Colijnsplaat, slaat de actie enorm aan. Zij fungeert als con tactvrouw voor de actie en ze krijgt de laatste dagen brieven uit alle delen van ue wereld, zoals van moeders uit Noor wegen. Engeland. Canada. In die brie ven staat dat in die landen duizend van de brieven, zoals die door de werkgroep Goes zijn opgesteld, worden vermenig vuldigd om ze op te kunnen sturen naar Amerika en Rusland op 16 mei De verwachting luidt, zo laat men van de zijde van Vrouwen voor Vrede we ten. dat de dames Andropov en Reagan enkele tienduizenden brieven zullen ontvangen. HAAMSTEDE - Een fors uit de kluiten gewassen zeehond heeft vrijdagavond de rijkspolitie van Westerschouwen, de veldpolitie, een dierenarts en enkele gemeen tewerklieden handen vol werk be zorgd. Het dier spoelde vrijdag middag aan op het strand bij Haamstede. Volgens dierenarts M.K. Butb uit Haamstede was het uitgeput en vermoedelijk ziek. Over de soort bestond gisteravond nog onzekerheid. Gesproken werd over een zadelrob idie normaal al leen in de Canadese wateren voor komt) of grijze zeehond (kegelrob). die nog in de wateren rond de Brit se eilanden te vinden is. Het dier is vrijdagavond met be hulp van een kraantje van de dienst gemeentewerken van Wester schouwen op een vrachtwagen ge laden. Eerdere pogingen om het dier met een net te vangen misluk ten omdat het agressief van zich af beet. De zeehond werd vervolgens, in een zeil gewikkeld, per vrachtau to naar vliegveld Zestienhoeven overgebracht, voor verder trans port naar het zeehondenopvang centrum van Lenie 't Hart in het Groningse Pieterburen. Stratidwandelaarsters bij de op hel strand van Haamstede aangespoelde zeehond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7