Pers onder vuur van een verdeelde partij HOOG DROOG Indonesië Extra-hulp is nodig P® JOEGOSLAVIË MINISTER: Waterboer: geen reden voor paniek provincie Kosovo, waar de ethnische minderheid van de Albaniers voor aan sluiting by Albanië is. Bij grootscheep se rellen kwamen daar indertijd negen mensen om het leven. iDoor Larry Gerberi De onafhankelijke pers in Joegosla vië, een zeldzaam fenomeen in een communistisch land, is onder zware kritiek gekomen van de staats- en partijleiders, die in toenemende pro blemen zijn gekomen door de econo mische neergang in het land. Sinds de dood van leider Tito, drie jaar geleden, heeft de Joegoslavische bevolking aanhoudend kennis kunnen nemen van artikelen en berichten in de media, waarin wordt gepoogd na te gaan waarom de Joegoslavische eco nomie er zo slecht voorstaat, wat de leiders daaraan willen doen en waar om het gecompliceerde partij- en staatsbestel niet worden vereenvou digd. Veel van die zelfanalyse en zelfkritiek in de media komt van de partij theoretici en landsleiders zelf. Maar binnen partij en regering is grote on rust ontstaan over het publiekelijk uitvecnten van meningsvi schillen over politieke beginselewn en beleids uitgangspunten Naar het oordeel van partijleider Ml tja Ribicic is een aantal van de in de pers geopperde ideeen ter oplossing van de economische malaise "nihilistisch en zelfs contra-revolutionair' Ribicic zei dit onlangs in een vraaggesprek met de gezaghebbende krant Politika. De economische situatie is de laatste jaren hand over hand verslechterd. Er bestaat een inflatie van tegen de 40 procent, er is een schuld van ruim 50 miljard gulden aan het buitenland en de werkloosheid, waarvan geen officië le opgave wordt verstrekt, maar die zeker al de 10 procent heeft overschre den, stijgt nog met de dag. Daarnaast heeft de Joegoslavische regering een aantal noodrem maatregelen moeten doorvoeren, die op grote .schaal worden becritiseerd en ontdoken. Een aantal eerste levensbehoeften is sinds kort op de bon en het toeristenverkeer naar het buitenland en de uitvoer van deviezen is aan drastische beperkingen gebon den. Kiro Gligorov. een van de vooraan staande economen van het land. merk te onlangs in een vraaggesprek met een weekblad in Zagreb op, dat de staat zich maar zeer ten dele mag bemoeien met het beheersen van lonen en prij zen ..In principe behoort het vraag-en- aanbod-mechanisme de prijzen te be palen", aldus de econoom. Met het oog daarop pleitte hij voor ingrijpende poli tieke en sociale veranderingen. Veelvormig „Het behoort tot de verworvenheden van iedere democratie in- •..mim'r- ving en dus ook van een samenleving die zijn bestaansgrond heeft in een pluralisme van zelf-regulerende be langen, dat iedereen in alle vrijheid uitdrukking kan geven aan afwijken de meningen en standpunten", deelde dr Najdan Pasic, lid van het centrale partijcomite mee. Van zijn uitlatingen werd melding gemaakt door de krant Borba. „Toen Tito nog in de partij werkzaam was, hield hij de zaak keurig by elkaar. Nu zitten we met 6 partyen (van de verschillende Joegoslavische deelrepu blieken) die alle hun eigen belangen nastreven", aldus Pasic. Het begrip pluralisme heeft altyd mo< link gelp'-'on in Joegoslavië, waar i -u. -r.aie t< umistellingen steeds een bedreiging vormen voor de de eenheid van Serven. Kroaten. Slovenen, Mace- doniers. Albaniers. en nog enkele ande re groeperingen. Er hebben zich nog geen grote zuiverin gen voorgedaan onder verslaggevers en redacteuren van de belangrijke kranten. Maar vier vooraanstaande journalisten gaven er onlangs de voor keur aan nee te verkopen toen hen werd gevraagd hun inzichten te geven over de huidige situatie in het land. Een journalist bij een krant in Belgra do vertelt, dat enkele van zijn collega's naar minder zichtbare posities zijn verplaatst, waar zy him scherpe pen hebben moeten neerleggen. Hy zei niet te geloven, dat op het ogenblik sprake is van een zuivering van de pers op grote schaal. Een Westeuropese diplomaat schrijft de onrust binnen de communistische party toe aan haai" eigen onzekere positie. Slechts 10 procent van de 22 miljoen Joegoslaven is lid van de par tij. Ook de zorgvuldige uitgestippelde koers van politieke onafhankelijkheid van zowel het oostelyke als westelijke machtsblok is niet bevorderlyk voor het vlekkeloos functioneren van de party. Een andere westerse diplomaat benadrukte echter, dat de crisis binnen de party met het gevolg is van een machtsstrijd tussen progressieve en conservatieve stromingen daarin. ..Verschillende personen, die verster king van het centrale gezag voorstaan behoren op andere gebieden tot de meest vooruitstrevenden" zei hy. De economische crisis heeft het land er niet van kunnen weerhouden een steeds westerser aanzien te krijgen. In Belgrado, de hoofdstad van Servië en de gehele federale republiek ziet men praktisch uitsluitend Westerse kle ding. Het buitenlandse filmaanbod in de bioscopen bestaat byna geheel uit Amerikaanse en West-Europese pro- dukties. De Joegoslavische party verwerpt een staatsbestel in de styl van de landen van het Sovjetblok, maar ook de direc te democratie van de Westerse landen vindt in de ogen van de leiders geen genade. De kans zo daarmee te groot worden, dat de regionale tegenstellin gen het land uit elkaar scheuren. Dergelyke tegenstelling laaiden twee jaar geleden hoog op in de Serviscne Enkele kranten leverden toen kritiek op de regering wegens het achterhou den van informatie over het conflict in Kosovo. Zy besloten vervolgens zelf de oorzaken en achtergronden van het geschil te belichten. Deze aanpak is blijven bestaan nu de economische situatie alle aandacht opeist. Het kon daarom niet uitbUjven. dat de pers in aanvaring kwam met het door de rege ring uitgestippelde beleid. Het centrale comité bepleitte vorige maand van iedere beweging, die een aantasting vormt van het bestaande politieke systeem de kop in te druk ken. Maar de partij onder leiding van Ribicic wil daar niet aan en heeft uitgesloten, dat op grote schaal tegen nietwelgevallige publikaties in de me dia zal worden opgetreden. „Wij staan open voor kritiek, maar die moet wel zijn gefundeerd", aldus Ribi cic. Westers ZATERDAG 16 APRIL 1983 PZC/opinie on achtergrond Door Bob Mantirii JAKARTA Nederland gaat in samenwerking met de Indonesische regering een actie op touw zetten om de deelnemers van de intergoe- vernementele groep voor Indonesië (IGGI) aan te sporen meer ontwik kelingshulp te geven aan Indonesië. Dat verklaarde de minister voor ontwikkelingssamenwerking Eegje Schoo in een exclusief interview. „Een van myn belangrijkste conclu sies van mijn tiendaagse bezoek aan Indonesië is. dat ik als voorzitter van de IGGI-vergadering van plan ben om zeer gemotiveerd de donor landen erop te wyzen dat Indonesië op een moment van ontwikkeling verkeert, waarby extra hulp extra nodig is". Minister Schoo, die tydens haar bezoek een groot aantal ontwikke lingsprojecten heef geinspecteerd en gesprekken heeft gehad met talrijke ministers in het nieuwe, kabinet van president Soeharto. voegde daar aan toe dat m „de komende weken en maanden hard gewerkt zal wor den om de individuele leden aan te spreken en aan te sporen tot het leveren van een flinke bijdrage" Indonesië wil tussen de twee en drie miljard dollar lenen van de IGGI Is dat. een haalbare zaak? Schoo: „lk hoop dat de landen die op dc jaarlijkse donorlanden conferentie aanwezig zullen zijn, hetzelfde zullen doen als Neder land. Dat is tenminste het handha ven van de omvang van de hulp van het afgelopen jaar. Als dat zo is, halen we ongeveer het bedrag dat nu is gesginaleerd". De club van rijke landen heeft vorig jaar totaal ruim twee miyard dollar aan Indonesië toegewezen voor zyn opbouwinspanningen. Maar Indone sië heeft in totaal zeventien miljard dollar aan schulden uitstaan in het buitenland. Als de olieprijzen nog meer gaan dalen dan zou het op den duur een uiterste moeilijke zaak worden om de schulden terug te betalen. Hoe staat de IGGI tegenover dit pro bleem? „Ik denk dat de Indonesische rege ring heeft geleerd van gevallen als Mexico, misschien ook Argentinië, waar de schuldenlast niet meer han teerbaar was voor de eigen regering, maar ook voor de hulpverlenende landen. Indonesië zegt: we streven naar een bepaald maximum aan schulden. Dat heeft konsekwenties voor wat donorlanden nu wordt ge vraagd: meer snel besteedbare hulp en matig desnoods de projecthulp, hoewel dit het totale hulpbedrag bepaald niet mag verminderen". Levert de Iggi-hulp een bijdrage aan overbrugging van de kloof tussen arm en rijk in Indonesië? „De hulp komt voor een groot deel terechtkomt m de agrarische sector. Daar vmd je heel veel landloze boe ren. De transmigratieprojecten, zo als ik die heb gezien, waarby landlo zen uit het overbevolkte Java „emi greren" naar dunbevolkte gebieden elders om die tot ontwikkeling te brengen, gaan eigenlijk over het helpen van de armsten der armen. Met name het stimuleren van die transmigratieprojecten zal een van de belangrijkste prioriteiten zijn in de komende vijf. zes jaar". U vindt dus dat de ontwikkelings hulp goed besteed is in Indonesië'' „In ieder geval denk ik dat het heel belangrijk is om die ontwikkelings hulp niet alleen in stand te houden, maar waar mogelijk ook te vergro ten. Ik kan natuurlijk niet beoorde len of altijd, op elk moment, elke cent goed besteed is. Maar wat de Indonesiërs zelf doen in samenwer king met de donorlanden heeft zo'n grote dynamiek, dat het zal leiden tot een sociaal en economisch suc ces". Uit haar (een uur lang) gesprek met president Soeharto heeft minister Schoo een inzicht gekregen in de belangrijkste prioriteiten die het ko mende vijfjarenplan van de regering zullen gaan kenmerken „Wat mij trof is de sterke bewogen heid van president Soeharto met de situatie van de armste groepen. De problematiek van de landloze boe ren zal sterke aandacht krijgen. Maar er is ook een van visie getui gend groot industrieel ontwikke lingsplan gemaakt. Daardoor komt samenhang in de economische dy namiek". Minister Schoo FALCON CREST'S EMMA: 'Voor mijn tweeling werd ik waanzinnig...' De supersnelle diëten die u bikini-slank maken. DORIS, het lelijke eendje uit FAME: Ik dacht dat ik nooit een vriend zou vinden. TV-kijkster liet FRED OSTER miljoenen na. BELEEFT MEE IN Overal te koop voor f 1,8S Een beetje ouderwetse aard rijkskundeles, vroeger op school? Je hebt een slaperdijk en een wakerdijk langs onze rivieren. Bij extreem hoge waterstanden blijft de rivier niet in zijn bedding, treedt buiten de oevers en over spoeld de slaperdijk, waardoor ui terwaarden blank komen te staan. Maar de wakerdijk houdt het was sende water tegen, zodat steden en dorpen niet onder water komen te staan. Precies zo gebeurt het op het ogenblik, nu het voor ons land toonaangevende peilmeetstation van rijksioaterstaat in Lobith- Tolkamer waterstanden doorgeeft, die schommelen tussen 15.60 en 15.75 meter boven Nieuw Amster dam Peil (NAP). Een normale zaak dus. De uiterwaarden lopen vol, maar daar zijn ze dus voor. Als extra veiligheid. Over de waker dijk zal het water niet komen. Dat voorspelt de heer S. de Boer 1571 uit Arnhem, hoofd van de afdeling berichtgeving van rijks waterstaat, die zich al 28 jaar lang elke dag met de waterstanden be zig houdt. Hij is de man die water- staatgegevens verzamelt, interpre teert. prognoses maakt en dat al les doorspeelt naar schippers, landbouwers en belanghebbende instanties. De man van de stem op het bandje van de autofoon die automatisch waterstanden en be langrijke watergegevens doorgeeft aan ieder die het telefoonnummer van de autofoon draait. In bij gaand verhaal laten we onze na tionale waterstandenautoriteit aan het woord Maar wij moeten exacte informatie verstrekken zodat boer en schipper kunnen zeggen „nou weet ik waar ik aan toe ben". Gevoelsmatig weet ik, door de ervaring, wat er gaat gebeuren en hoe hoog het water komt. De com puter in Den Haag voorspelde dat het 16.10 meter zou worden Dat heb ik nooit gezegd. Wy hebben het steeds gehouden op een top van 15.80 tot 15.85 meter. Gevoelsmatig weet ik dat. maar dat voorspellen blijft natuurlyk en vooral zenuwslopend. Want je zal het maai- eens mis hebben... Er staat kost baar materiaal in en langs de rivier". Overigens heeft „Den Haag" de foutie ve computervoorspelling van 16.10 me ter boven NAP by Lobith al snel laten vallen en de conclusie van de „water- boer" overgenomen. De heer De Boer werkt onder meer met gegevens van de peilmeetstations in Arnhem, Lobith, Pannerdensekop, Nijmegen, IJsselkop, Zutphen en Olst. Bovendien krijgt hy van de Duitse waterstaat de gegevens over de Ryn en de zyrivieren Neckar, Mainn. Lahn. Moezel en Ruhr Duits „Die Duitse gegevens zijn heel belang rijk. Ik destilleer daar de verwachtin gen voor ons gebied uit en neem dan een veilige marge van een paar centi meter. Beneden Keulen is op het ogen blik in de zijrivieren van de Rijn overal val, Alleen boven Keulen is nog water was en slechts daarmee houden we nu nog rekening. De oorzaak van het hoge water was, zoals meestal, de combinatie van veel smeltwater in de Zwitserse Alpen en de regen in het Duitse stroomgebied van de Rijn". Boeren in de uiterwaarden hebben de neiging om bij hoog water snel ach en wee te roepen. Maar een boer die voor vele duizenden kunstmest over zyn land strooit kan uit, ervaring weten dat dit weggegooid geld is als hij nog hoog water in deze Lijd van het jaar kan verwachten. Hetzelfde geldt voor boe ren die hun vee niet op tijd hebben weggehaald. En voor campinghouders en bezitters van caravans die hun eigendommen in de uiterwaarden heb ben staan. Met wonen en werken in de uiterwaarden moet je leren leven. Zo simpel ligt dat... hooguit 15.85 meter boven NAP „Al zouden we ooit weer die 16.15 meter bereiken, het water komt nooit over de dijk Natuurlyk ontstaat wel schade aan de landbouw en de veeteelt. De polders lopen onder en de pontveren gaan uit de vaart, maar angst voor een grote overstroming hoeft er niet te zijn. Geen paniek", zegt de nuchtere Fries relativerend. „In 1926 werd het by ons bekende maximum bereikt met een stand bij Lobith van 16.97 meter boven NAP. Wij hebben nu, dankzij onze peilmeetstations, zoals hier in Lobith, een goed beeld van wat er gaat gebeu ren. Wat zich op de rivieren afspeelt. Zo kunnen we ook prognoses maken". Gevoel Het water kan voor, voor veel mensen, niet hoog genoeg komen. „Men wil zo graag horen dat het erg is. Men tracht twee keer per jaar steeds van ons te horen hoe erg het is. Maar er is niets abnormaals aan de hand. Hoog water, ja. Nou en? Dat is alleen erg lastig in de ondergelopen uiterwaarden. Maar er is geen enkele reden tot paniek". Hoezo stugge, zwijgzame noordeling? De 57-jarige Sieds de Boer, wiens scherpe 's' zijn Friese afkomst verraadt, praat honderduit over zijn werk, dat, naar het lijkt, ook zijn hobby is geworden in de 28 jaar dat hij nu al „de man van de waterstanden" is. Want zo lang heeft het hoofd van de afdeling berichtgeving van rijkswaterstaat al dag in dag uit te maken met waterstanden en alles wat er bij hoort. „Na de bevrijding in 1945 kwam ik by waterstaat. Een hele overgang want ik kwam uit de klei. Het Friese platte land. waar mijn ouders een boerderij hadden Aanvankelijk werkte ik bij waterstaat m Friesland en later, in 1953 en 1954 gedetacheerd naar het rampgebied in Zeeland dat door de watersnood was getroffen. Ik deed daar, in Zierikzee, administratief wa terstaatswerk. In 1955 kwam ik naar Arnhem en toen begon voor my de periode van de waterstanden, die ten behoeve van de scheepvaart en de landbouw via diverse media worden doorgegeven. Teletext, radio, auto foon. pers en de automische peilspre- kers. Bestemd voor de schippers, de mensen langs de rivier, de landbouwers en de steenfabrikanten. Deédoor my verzamelde gegevens gaan naar onze dienst verkeerskunde ter verspreiding en ook wordt er intem gebruik van gemaakt. Voor de stuwen of wanneer er iets bij de rivieren gebouwd moet wor den". De „waterboer". zo wordt hij genoemd door Jan Pelleboer, door zijn water staatcollega's. door schippers en door journalisten die regelmatig van zijn informaties gebruik maken. In 28 jaar waterstanden en veldwerk langs de rivieren zijn tal van aardige bijzon derheden in het geheugen van de waterboer gegrift. Zoals de strenge winter van 1963. „Alles was bevroren. Ik heb gezien, dat toen de auto's over de rivier reden". En: „In februari 1970 noteerde ik de hoogste waterstand. We bereikten toen een top van 16.15 meter boven NAP bij Lobith". Die stand zal nu zeker niet worden bereikt. De heer De Boer houdt het op

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4