Koninklijke onderscheiding voor G. Bergman en B. Helm Postzegelexpositie 'Midphilex in Middelburg groots opgezet DA'S MS WERK. Gemeente beslag op Oostburg heft Ydewalleop Ondernemingsraad: bij SVRZ 'moeizaam '82' PZC/ provincie BIJ AFSCHEID ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL z\ Vragen over kerncentrale Borssele Gestolen auto in Breskens gevonden Voor 50 mille gestolen uit magazijn in Vlissingen Professor Bianchi voor VU Zeeland OVEREENSTEMMING MET EXPLOITATIEMAATSCHAPPIJ PHILATELICA VIERT 40-JARIG BESTAAN ZATERDAG 16 APRIL 1983 11 ADVERTENTIEi MIDDELBURG - Bij hun officiële afscheid van de Zeeuwse Muziekschool viel directeur G. W. Öergman en administrateur B. Helm beiden een koninklijke onderscheiding ten deel. Bestuurs voorzitter mr C. T. Spijkerboer, speldde Bergman de versierselen op voor de onderscheiding van ridder in de Orde van Oranje Nassau. Voor de heer Helm gold dit de eremedaille in goud in de Orde van Oranje Nassau. Dit gebeurde vrijdag tijdens een druk bezochte afscheidsbijeenkomst in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal. Enkele honderden muziekminnenden uit Zeeland en daarbuiten schudden daarna tijdens een receptie Bergman en Helm de hand. Voorzitter Spijkerboer roemde de inzet van de scheidende directeur en verwees naar de groei van 1900 leerlingen (bij zijn komst in 1965) tot 5200 nu. „Je zou met Augustinus vergeleken kunnen worden. Met name diens 'Dwingt hen in te gaan' is op de persoon van Bergman van toepassing als we bekijken met wel ke overtuigingskrachtje het belang van muziekvorming voor kinderen liet doordringen" aldus Spijkerboer. Ook het 'leraarschap' van Augustinus en Bergman konden vergeleken worden, zq vond Spijkerboer. „Ik herinner me de verbijstering toen gesuggereerd werd om de examens binnen de muziek school op te heffen". Ook voor de afscheid nemende admini strateur had de heer Spijkerboer een vergelijking, deze keer met de persoon van oud-minister Drees junior. „Jullie zijn namelijk beiden rascijferaars. Drees was minister van verkeer en wa terstaat en tot mijn verbazing hoorde ik dat jij voor je komst naar ons bij de rijksverkeersinspectie hebt gewerkt Na de voorzitter volgde een lange rij sprekers, van wie de meesten geschen ken overhandigden. Namens de ouders van leerlingen en oud-leerlingen voerde de heer H. Eland het woord. Hij ver klaarde de groei uit het feit dat ouders van mening waren dat hun kinderen bij Bergman m goede handen waren. „U bent een begrip geworden en gebleven. Ik vraag me af hoe vaak u 'Für Elise' 'Shot '68' viert 15-jarig bestaan met open dag in Middelburg VLISSINGEN - De Zeeuwse foto-, film en videogroep 'Shot '68' viert vandaag, zaterdag, haar 15-jarig bestaan met eèn open dag in de concert- en gehoor zaal in Middelburg. Belangstellenden kunnen daar vanaf 13.00 uur terecht. In de concert- en gehoorzaal zijn zo'n 80 kleur- en zwartwitfoto's geexposeerd. Voorts worden rond de 45 dia's en zes tien super 8-films geprojecteerd. Een jury zal de tentoongestelde werken beoordelen. Het publiek kan tevens het werk beoordelen en een publieksprijs toekennen. In de zaal zijn voorts stands waar men informatie over de foto- en filmactiviteiten van de verenjging kan krijgen. Er is ook een stand waar twee dehands foto- en filmmateriaal gekocht kan worden. Bezoekers kunnen tevens hun eigen werk laten beoordelen. Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De PvdA-Tweede- Kamerleden Kees Zijlslra en Jaap van der Doef willen het fijne weten van de laatste splijtstofwisseling in de kern centrale van Borssele. aangezien zij vermoeden dat die wisseling wat meer moeilijkheden heeft opgeleverd dan normaal het geval zou moeten zijn. Zijlstra en Van der Doef wijzen daar bij op het vermoeden dat enkele pij pen van een van de condensors lek zijn geraakt. Zij vragen zich af of het hier om de nieuwe condensor gaal, die 't vorig jaar voor een oude -eveneens lekke- in de plaats is gekomen. „Moet rekening gehouden worden met ver vanging van de condensor die lekt raakte", vragen de beide Kamerleden de ministers Van Aardenne van econo mische zaken en de Koning van socia le zaken en werkgelegenheid. Volgens de twee Kamerleden heeft de splijtstofwisseling langer geduurd dan de bedoeling was Dat heeft z'n invloed op de totale berijfsperiode die voor dit jaar verwacht wordt, en op het totaal van de kosten die het uit de roulatie zijn van de centrale met zich mee brengt. Zijlstra en Van der Doef willen opbelde punten duidelijkheid van de betrokken ministers; ze willen boven dien weten wanneer de kerncentrale weer in bedrijf zal komen. Lek 17 maart Daarnaast vermoeden de Kamerleden ec lek dat op 17 maart zou zijn opgetre den. Zij willen horen waar dal lek zich bevond, hoeveel radioactiviteit er vrij is gekomen en wat de consequenties waren voor de veiligheid van de cen trale. In'htm vrij gedetailleerde vragen gaan de-Kamerleden nog verder; zo wijzen zij op het feit dat een aantal drukont- laStingskleppen gerepareerd zouden zijn -ze vragen zich dan ook af welke gebreken deze kleppen vertoonden. Het gaat hier vooral om de vraag of de niet of slechts gedeeltelijk functione rende kleppen gevolgen voor de veilig heid van de centrale zouden kunnen hebben. Tot slot willen zij weten hoe de druk- höuder en de drukontlastingskleppen er bij stonden, én door wie en op welke wijze de controles daarop zijn uitge voerd. verkeerd heeft horen spelen en hoe dik wijls u het foutief hanteren van de viool heeft moeten gadeslaan" Zingen De heer A. de Vriessprekend namens de docenten, slaagde erin de hele zaal aan het zingen te krijgen. Dat gebeurde met de canon 'Gijs (Bergman) en Cor (Helm) wij wensen jullie veel geluk met de VUT in het handje maak je niet meer druk'. Dit vers onder het motto 'opgaan, blinken en verzinken'zoals De Vries duidelijk maakte. Door de verschillende sprekers werd de bemoeienis van de heer Bergman met onder andere Zeeuws Orkest, Zeeuws Instituut Kunstzinnige Vorming. Zeeuws Jeugdorkest en de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekge zelschappen geprezen. Namens het be stuur van het Jacob Roggeveenhuis zette de heer J. Gelefjns uiteen welke Concert De heer Helm ontvangt zijn onderscheiding BRESKENSNa een telefonische melding is donderdagavond de auto van de Vlissingcr J. W. op het parkeer terrein nabij het veerplein in Breskens aangetroffen. De auto was in de nacht van 12 op 13 april in Vlissingen gesto len. De auto werd in Breskens aange troffen met de portieren open. de dra den doorverbonden en een kapotte achjerruit. t Van onze Haagse redacteur DEN HAAG Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat vindt dc door Belgié veroorzaakte vertra ging van de aanleg van de walra- darketen langs de Westerschelde niet onaanvaardbaar, zo heeft zei het parlement laten weten. Het ver voer van bijvoorbeeld gevaarlijke stoffen geschiedt immers niet onge reglementeerd, maar is aan allerlei regels onderworpen, aldus dc mi nister. Het zal volgens de ministers nog lang duren voordat de keten gereali seerd zal zijn: als de plannen zijn goedgekeurd, dan duurt het nog ongeveer 5 jaar voordat de walradar operationeel zal zijn Vooral daarom komt er een tijdelijke coódinatie- post in Vlissingen Dat centrum zal worden betaald met geld dat voor de totale keten is gereserveerd. Met Belgie is een principe-regeling voor wat die financiering betreft bereikt. Mevrouw Smit weigert zo lang er nog geen advies van de Raad voor de Waterstaat binnen is diep gaand in te gaan op de mogelijke vertraging van de voltooiing van de Philips- en de Oesterdam. Zij stelt slechts dat zij geen definitief besluit heeft genomen, maar zo'n uitstel slechts overweegt. Ze wil met ingaan op de stelling dat uitstel zulke grote consequenties voor het milieu heeft dat de grondslagen aan het Ooster- scheldeproject ontvallen. Tot slot geeft de minister aan welke dijken in het kader van de Delta werken dankzij voorfinanciering door de waterschappen dit jaar versterkt kunnen worden. Het gaat om Ellewoutsdijk (7,6 miljoen), Zuidwatering (8,5 miljoen) en het Land van Saeftinghe (8,9 miljoen). Daarnaast is er 1,6 miljoen beschik baar voor grondaankopen én 0.3 miljoen voor een onderzoek naar de duinvoetverdediging in Walcheren. mzet de heer Helm hiervoor had ver toond. Met name voor de totstandko ming van beide bejaardenoorden onder die naam aan de Noordsingel en de Bui tenruststraat in Middelburg In een dankwoord ging de heer Berg man uitvoerig in op de muzikale vor ming die hij sinds jeugdige leeftijd ge noot Deze werd door zijn ouders gesti muleerd. eerst met het huisorgel terwijl later een piano zijn intrede deed. In de crisistijd van de jaren dertig zat er voor Bergman echter geen hoge muzikale opleiding in. De baan van schoolmees ter werd door zijn ouders een zekerder bestaan gevonden Muziekminnend bleef Bergman ech ter. Dat lieten hij en gelijkgestemde lotgenoten op de Rotterdamse kweek school luidruchtig blijken. De schei dende muziekschooldirecteur stelde vrijdag nadrukkelijk geen spijt te heb ben gehad van zijn onderwijsverleden. „Ik heb getracht als onderwijsman de muziekschool een gezicht te geven" al dus Bergman. Hij dankte bestuur, col lega's en 'bijna alle Zeeuwse gemeen ten' voor de bijstand in de afgelopen achttien jaar. „Het waren nagenoeg rimpelloze jaren". Ook de heer Helm bedankte voor de woorden van dank die tot hem waren gericht. 's Avonds werden de heren Bergman en Helm door velerlei geledingen van de Zeeuwse muziekschool uitgeluid. „Waar de spraak ophoudt, begint de muziek" zei .ceremoniemeester' Dick Boon. voor verschillende ensembles de daad bij dat woord voegden in een druk bezette Concertzaal. Het Zeeuws Jeugdorkest wijdde zich onder leiding van Han Beekman met veel inzet aan een Rossini-ouverture, Het Zeeuws Koperensemble liet in drie werkjes sonoor van zich horen, en het Accordeonsextet begaf zich met de Nordische Sonate van Mohr in een Noors koloriet Na de pauze was het programma in het bijzonder op de ver- trekkenden toegesneden. Niet alleen speelden Bergmans dochters Annette en Gisella met het Volwassenenorkest van de Zeeuwse muziekschool onder leiding van Dick Boon twee delen uit het concert voor twee altviolen en or kest van Vranicky het madrigaalkoor. het meisjeskoor, liet volwassenenor kest en pianist Gé Audenaert met ver schillende solisten zongen en speelden een afscheid toe. Eerst op de melodie van het koraal uit Bachs 147ste kantate („Samen in de VUT met. Bach, hoe is 't mogelijk dat dat zo mag"), tenslotte naar aanleiding van enige passages uit het leven vanzowel een muziek-direc- teur als een administrateur Er waren bloemen voor de echtgenotes van de beide vertrekkenden. 11 11 De FNV heeft een plan dat binnen 'n paar jaar zo'n 240.000 banen kan opleveren. Als iedereen maar éven goed meewerkt als nü m de grafische sector. Want daar is een principe-akkoord bereikt over korter werken. Daardoor zullen er 2000 2500 banen bijkomen. En doordat iedereen korter gaat werken, zullen er even veel behouden blijvea Zo kan er een halt worden toegeroepen aan de terugloop van de werkgelegenheid in de grafische industrie. Complimenten dus voor onze onderhandelaars. Die dit resultaat hebben bereikt zónder dat het brutoloon omlaag gaat Het FNV-plan werkt prima! Werk méé! De FNV-strijd voor een eerlijke verdeling van banen is een stnjd waarbij we üw hulp hard nodig zullen hebben. Word dus lid, Want dan krijgen we met de FNV méér voor elkaar1 Ik wl lid worden, stjui me snel méér informatie over de voordelen van het FNV-lidmaatschap. Naam: Straat: Code/Plaats: Telefoon: Stuur deze bon in een open envelop (zonder post zegel) naar de FNV, Antwoordnummer 250, 1000 PW Amsterdam. VLISSINGEN - In de nacht van donder dag op vrijdag is ingebroken in het ma gazijn van woninginrichting 'Renais sance' aan de Marconiweg in Vlissin gen. De daders verdwenen met goede ren met een gezamenlijke waarde van ongeveer 50.000 gulden. De daders wisten het magazijn binnen te dringen door een deur te forceren. Eenmaal binnen konden zij de grote schuifdeuren openen, zodat een auto naar binnen gereden kon worden. Op die manier konden de daders de buit ongezien inladen. Dat zij daarbij selec tief te werk gingen blijkt volgens de po litie uit het feit dat alleen met dons ge vulde dekbedden werden meegeno men. De goedkopere exemplaren, ge vuld met kunststof, lieten zij onge moeid. Behalve de dekbedden namen de inbrekers een aantal tapijten mee. Voor zover gisteren viel na te gaan is er voor ongeveer 50.000 gulden aan goede ren verdwenen. MIDDELBURG „Nieuwe wegen in het recht ten opzichte van de misdaad" is de titel van een lezing die prof. dr. H. Bianchi. hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit in de rechtsgeleerdheid en directeur van het Criminologisch Insti tuut van de VU. zal houden op donder dag 21 april in de grote zaal van de Getuigeniskerk aan de Adr Obrijs- straat te Middelburg (aanvang kwart voor acht). De bijeenkomst wordt geor ganiseerd door bet regionaal verband Zeeland van de VU. Prot Bianchi zal onder andere ingaan op de stelling: „Het is beter conflicten op te lossen door onderhandeling dan door bestraf- fing".Na afloop van de lezing is er gelegenheid tot discussie. OOSTBURG - De gemeente Oostburg heeft het beslag op de grond van de exploitatiemaatschappij 'Zeeland bv' in Aardenburg vrijdagmorgen opgehe ven. Het kort geding dat donderdag in Middelburg diende is dan ook ge royeerd. Er komt geen uitspraak, en de twee partijen zijn akkoord gegaan met een interne regeling, die volgende week nader uitgewerkt wordt. Wat die regeling precies inhoudt willen de betrokkenen niet zeggen Het komt erop neer dat Oostburg in ruil voor het opheffen van de beslaglegging bepaal de toezeggingen van 'Zeeland bv' heeft gekregen. Deze exploitatiemaatschappij had tij dens het kortgeding, aangespannen te gen de gemeente Oostburg. duideluk gemaakt dat een faillissement onont koombaar zou zijn als het beslag niet opgeheven werd Het bedrijf bezit een deel van de grond in het recreatieplan 'Ydewalle' en was tot op heden ge sprekspartner van Aardenburg voor de exploitatie van het groots opgezette project. De beslaglegging van Oostburg gooide roet in het eten. Slavenburgs' Bank heeft een vordering van drie miljoen gulden op 'Zeeland bv', maar een ande re bank wilde wel een regeling treffen, op één voorwaarde: dat het beslag op de grond in Ydewalle opgeheven zou wor den. Dat diende uiterlijk vrijdag 'giste- Stuurgroep werkloosheid bijeen in Heinkenszand HEINKENSZAND De stuurgroep werkloosheid Noord- en Zuid-Beveland vergadert donderdag 21 april in het ontmoetingscentrum 'De Stenge' te Heinkenszand. Op de agenda staan onder meer de samenstelling van de regionale toet singscommissie en het beleidsplan Zeeuwse stuurgroep werkloosheid De vergadering begint om 14.15 uur. ren) te gebeuren. Oostburg besloot m overleg met haar raadsman, mr J. J. van der Weel. aan die voorwaarde te vol doen. omdat de gerenommeerde ac countantsmaatschappij "Moret-Gud- de-Brinkman' een voorstel tot 'redding' van de exploitatiemaatschappij op ta fel had gelegd. In dat plan werden vol gens de raadsman van Oostburg vol doende argu menten aangevoerd om het beslag op te heffen. Tevreden Mr P. C. H. Jansen uit Roosendaal, die optreedt namens 'Zeeland bv' was vrij dag uiteraard erg tevreden met de op lossing. Hij wilde er niet verder over uitwijden, maar stelde vast dat de re geling 'constructief is voor alle partij en en volgende week nader uitgewerkt wordt. De gemeente Oostburg heeft volgens hem in ruil voor het opheffen van de beslaglegging 'toezeggingen' gekregen. De beslaglegging op de grond in Yde walle dateert van februari. Achter grond daarvan is het mislukte recrea tieproject in Hoofdplaat CVossekaai'). 'Oostburg bv', een werkmaatschappij van Zeeland bv, zou daar een project op poten zetten. Dat ging niet door, en 'Oostburg bv' werd failliet verklaard. De gemeente bleef toen zitten met een schuld van vier ton. Via Slavenburg's Bank had 'Zeeland bv' zich echter ga rant gesteld voor het betalen van die schuld. De bank betaalde 100.000 gulden, en toen de rest van het geld achterwege bleef, besloot Oostburg een procedure te beginnen, waarbij in februari de be slaglegging op de bezittingen van 'Zee land bv' in Aardenburg volgde. SLECHTE VERSTANDHOUDING MET DE HOOFDDIRECTIE MIDDELBURG - Mede door de slechte verstandhouding met de algemene di rectie is 1982 voor de centrale onderne mingsraad van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) een moeizaam jaar geweest. Dit staat in het vrijdag gepubliceerde jaarverslag van de or. „Opvallend was de slechte verstand houding met de algemene directie. Dit leidde diverse malen tot conflicten waarbij bemiddeling door de bedrijfs- commissie noodzakelijk bleek. De moeizame relatie naar de algemene di- MIDDELBURG Burgemeester drs. P. A. Wolters heeft vrijdagavond in de evenementenhal 'De Kruitmolcn' in Middelburg de pöstzegeltentoonstel- ling 'Midphilex' officieel geopend. De tentoonstelling draagt één grens streekkarakter. want ook uit België zijn vele waardevolle inzendingen te zien. In totaal zijn 500 kavels opge steld in de evenementenhal en dat is een bijzonder groot aantal voor een tentoonstelling waar normaal maar zo'n 250 kaders worden getoond. Er was dan ook alle reden toe om de Middelburgse expositie groots op te zetten, want behalve het 40-jarig be staan van de Middelburgse afdeling vierde ook de landelijke bond een jubileum (75-jarïg bestaan), bestond het maandblad 60 jaar en werd er 100 jaar filatelie gevierd. Burgemeester Wolters had daarom grote waardering voor de Middelburg se filatelisten, die zich bijzonder 'neb ben ingespannen om er een klinkend geheel van le maken. Het neusje an de zalm op het gebied van postzegeld is in De Kruitmolen bijeengebracht, ver deeld in drie kassen: concurrentieklas, jeugdklas en propagandaklas. De burgemeester kreeg voor zijn ope ningshandeling een plateau met alle 16 speciale enveloppen aangeboden met stempels van evenzovele gemeen ten waar Philatelica eerder een ten toonstelling had georganiseerd. Bur gemeester Wolters kon zijn openings woord kort maken, want voor hem had al een reeks sprekers het woord gevoerd, die min of meer het gras voor zijn voeten hadden weggemaaid. Bur gemeester Wolters toonde zich hier over tevreden, want dan hoefde hij in zo.n gezelschap specialisten ook wei nig meer over de postzegels te vertel len. „En dan kan ik ook niet uitglij den", stelde hij vast. De talrijke genodigden bij de opening werden verwelkomd door voorzitter H C. Geillett van de afdeling Middelburg van Philatelica die verheugd vaststel de dat met de bijdragen van onze zuiderburen de tentoonstelling veel groter dan normaal kon worden opge zet. Speciale woorden van waardering sprak bij tot secretaris W Verspuij. die bijna dag en nacht in touw is geweest voor de tentoonsteling en tot penning meester J. A Vermeule. die met enkele medewerkers de tentoonstelling in kor te tiid had opgebouwd. De voorzitter van de Nederlandse bond van filatelis ten. de heer E de Poorter, bracht de gelukwensen over van zijn bond en had lovende woorden dat de Middelburgers ook over de grens hadden gekeken en zodoende een compleet geheel konden realiseren. Ook voorzitter Backer van de internationale vereniging Philateli ca prees de opzet van de tentoonstel ling. „We zijn wel gewend dat de Zeeu wen een goede tentoonstelling organi seren. maar deze klinkt als een klok" ze hij. Ook hel Zeeuwse district liet zich lovend uit bij monde van voorzitter J. Westhove. die sprak over 'de aparte aanpak van een unieke tentoonstel ling'. Na de officiële opening door burgemeester Wolters. maakten de ge nodigden een rondwandeling langs de vele kavels. Er zijn enkele inzendin gen die speciale aandacht vragen, zo als 'Zeeuwse Post tot plm. 1900'. een verzameling van gebruikte postmer ken in die tijd in Zeeland en enkele kavels van 'De Zeeuwse Luchtlijn' uit dc dertiger jaren, Midphiliex is ook vandaag, zaterdag, geopend van 10 tot 22 uur en zondag van 10 tot 17 uur. Zaterdgmiddag worden de inzendingen beoordeeld door een jury. waarna de prijswinnaars bekend worden gemaakt. Een uitge breide en goed verzorgde catalogus is bij de mgang verkrijgbaar. rectie en cie steer in de overlegvergade ringen bleek voor één lid van de raad aanleiding zijn werkzaamheden als or- lid te beëindigen" aldus het jaarverslag. Deze ervaarde het ondememlngswerk naar eigen zeggen als 'blaffen tegen de maan'. De sfeer is afgelopen jaar diverse malen gespreksonderwerp geweest tussen de voorzitters van de tien kiesgroepen waaruit de ondernemingsraad is sa mengesteld. Aan die gesprekken na men ook de voorzitter en secretaris van de centrale ondernemingsraad en de al gemene directie deel. Blijkens het jaarverslag zijn de wrijfpunten wel dui delijk geworden maar is een oplossing nog niet gevonden. Dat de leden van de or enkele dagen een cursus konden volgen in het vormings instituut A. C. de Brmjn in Oisterwijk wordt in het jaarverslag als een positie ve zaak opgevoerd. Een poging om de vergaderingen van de or openbaar te maken is gestrand. De bednjfscommis- sie van de SVRZ wilde dit verzoek niet honoreren. Dat kwam ook doordat zijn het verzoek tot openbaarmaking niet de juiste procedure werd gevolgd. Al met al komt secretaris A. J. Ross tot de conclusie dat 1982 voor de or een moei zaam jaar is geweest. Ontslagen In het verslag wordt een groot aantal zaken opgesomd w aarin verleden jaar veel tijd is gaan zitten. Daaronder het uiteindelijke ontslag voor negen per soneelsleden in het verpleeghuis Ter Schorre in Terneuzen. Het betrof leer ling-ziekenverzorgenden voor wie na examen gedaan te hebben geen plaats was. Verder wordt verwezen naar het inmid dels deels opgeloste arbeidsconflict in het verpleeghuis Ter Valcke in Goes Daar heeft tijdelijk de or-commissie niet gefunctioneerd nadat vijf van de zes leden opstapten. Onderdeel van het conflict was het dreigende ontslag voor tientallen personeelsleden. Gevreesd werd dat de kwaliteit van de zorg daar door ernstig zou fljden. Uiteindelijk bleef het bij de negen ontslagen bij Ter Schorre

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 31