GRENZEN DICHT MARATHON HENNIE KUIPER lambregts trekt zijn eigen plan in ronde van frankrijk niet veel meer te zoeken trek de Zeeuwen er af en ge bekomt achttien deelnemers, plezant hè? ZATERDAG 16 APRIL 1983 PZC/weekendkrant 23 Alsof er niets veranderd is. Sla na het weekeinde een Belgische sportkrant open en in de uitslagen van de amateurwielerkoersen zijn volop Nederlandse namen te vinden. Opval lend, omdat de Belgen zich vorig jaar de woede van de hele wielerwereld op de hals haalden door bekend te maken dat de grenzen voor buitenlanders tot 1 juni hermetisch gesloten zouden blijven. „De nekslag voor de amateurs uit de hele grensstreek", voorspelden verenigingsbestuur ders toen. Maar inmiddels hebben Zeeuwse renners al klinkende successen geboekt over de grens. Adrie de Maesschalck uit Axel was de snelste in de Grote Prijs Bodson en onlangs nog schreef Karei van Goethem uit Kloosterzande de Grote Paasprijs op zijn naam. Smokkelen de Zeeuws-Vlamingen met de reglementen of valt het allemaal wel mee met die omstreden maatregel? Geen van beide, luidt het antwoord van Ad 't Gilde, voorzitter van de wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen De schitterende uitslagen worden ge maakt in klassiekers of interclubwed- strijden. die inderdaad wél open staan voor buitenlandse deelname. Maar der gelijke koersen zijn er niet veel en bovendien kan er maar door een be perkt aantal renners per vereniging aan worden deelgenomen. ..Er komen dus wekelijks Nederlandse namen m de uitslagenlijsten, maar de mogelijk heid om te starten in Belgiè is veel kleiner geworden. Wat de gevolgen daarvan zijn is voor een buitenstaan der misschien wat moeilijk vast te stellen, maar ze zijn er wel. En op lange termijn zou dat nog wel eens veel erger kunnen worden", aldus 't Gilde 't Gilde kwam vorig jaar in het geweer toen de Belgische Wieier Bond iBWBi bekendmaakte een eind te willen ma ken aan de enorme buitenlandse deel name aan Belgische wedstrijden Hij klopte aan bij de bond en wees met klem op de bijzondere positie van Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij behoorde ook tot de onheilspredikers en op dat standpunt is hij zeker niet teruggeko men De praktijk heeft nu al bewezen dat de topamateurs de minste hinder ondervinden van de Belgische grens- sluiting, omdat zij doorgaans toch wel in actie komen in grotere wedstrijden, maar de wat minder getalenteerde coureurs vallen duidelijk tussen wal en schip onderschrijven Karei van Goethem, één van die bete re amateurrenners, kan dat standpunt van zijn voorzitter wel onderschrij ven. Hij maakt deel uit van een gast- rennersvereniging (Markthof) en wordt regelmatig opgenomen in de selectie van zijn eigen club, die aan grote wedstrijden deelneemt. Hij beeft inmiddels al zoveel grote koersen in de benen dat de vorm uitstekend is. „Misschien rij ik mo menteel zelfs nog wel iets "beter dan vorig jaar omstreeks deze tijd", be toogt hij. Dat betekent overigens niet dal Van Goethem gelukkig is met die Belgische maatregerl. „Ik kan name lijk niet in de gewone kermïskoersen rijden, waardoor ik gedwongen ben in die klassiekers te vertrekken. Ook Nederlandse, die me niet liggen omdat er altijd zo gedrongen wordt in het begin. Maar al met al geloof ik niet dat renners als wij erg veel nadeel van hebben". Van Goethem behoort echter tot. een kleine groep bevoorrechten. Henk de Jong uit Goes, lid van de sportcommis- sie van de wielervereniging Theo Mid delkamp. weet: ..Per club is het toch altijd een klem groepje dat m aanmer king komt voor uitzendingen naar klassiekers Bij ons zijn dat er acht of negen, want je moet geen jongens meenemen die nog geen dertig of veer tig kilometer kunnen volgen. Het ge volg is wel dat er een heleboel renners buiten de pot pissen. En als die in Nederland een criterium willen rijden krijgen ze maar al te vaak hun start kaart teruggestuurd met de medede ling dat men volgeboekt is. Logisch, want nu men niet meer in België terecht kan probeert iedereen zoveel mogelijk koersen in eigen land te rij den" lawine Michel de Koning uit Wouwsc Planta ge weet daar van mee te praten. Het wielercomite waarvan hij deel uit maakt hield wedstrijden voort ama teurs, junioren en nieuwelingen (alle maal categorieën, die door de maatre gel worden getroffen) op een zondag dat er verder in Nederland geen koersen werden gehouden. ..Al op de eerste dag hadden we een lawine van inschrijvingen in de bus. Trouwens, mensen kwamen gewoon aan de deur om in te schrijven. In totaal kregen we zevenhonderd start kaarten binnen. De postbode gaf het pakket iedere dag af. omdat ze niet door de brievenbus konden". Van die 700 kaarten gingen er 410 terug naar de afzender met de mededeling: volgeboekt. ..We hadden maar toe stemming om op ons parkoers 100 amateurs. 100 junioren en ^nieuwelin gen te laten vertrekken. We hebben dus heel wat mensen moeten teleur stellen. En daar waren er bij die zich normaal gesproken wel konden permit teren om wat later in te schrijven, omdat de comité's hen toch wel wil den Het leidde tot verrassende reac ties De Koning: „Ze vroegen of er 'niks te regelen' was. Kennelijk waren ze dat gewend en waren ze stomverbaasd dat vol ook werkelijk vol was". Maar het wielercomité viel niet om te praten, hoewel De Koning toegeeft dat bij de toelating van renner^ niet voor de volle honderd procent de procedure van 'wie het eerst komt. het eerst maalt', is gevolgd. „We hebben toch een beetje gekeken naar renners uit de streek, omdat die toch het publiek trekken En als we een kaart kregen van iemand die wel helemaal niet kenden, werd die toch even opzij gelegd Een dergelijke toelatingsprocedure maakt het voor onbekende, beginnen de amateurs vrijwel onmogelijk om te starten. Sommigen hadden dat al voor- peter de jonge zien en namen het besluit om wat later met trainen te beginnen om pas in mei. juni de eerste wedstrijden te gaan rijden „De rest was aangewezen op de clubkoersen". vertelt Henk de Jong. Middelkamp en Zeeuws-Vlaanderen staken namelijk onmiddellijk na het bekend worden van de Belgische grenssluiting de koppen bij elkaar en draaiden een serie mterclubwedstrij- den in elkaar. Het zou. realiseerde men zich. een druppel op een gloeiende piaat zijn maar zo'n wedstrijdje is altijd nog beter dan een training. teleurgesteld De belangstelling daarvoor viel echter zwaar tegen, 't Gilde is hevig teleurge steld over de geringe opkomst van de clubleden. 'Het frappante', stelt hij, „is dat de betere renners er wel ko men, maar juist dc minder getalen teerde jongens het laten afweten". Over de oorzaken tast hij in het duis ter. Misschien zit het 'm in de rijks daalder inschrijfgeld die moet worden betaald of beschouwt men het prijzen geld (er zit 2.000 gulden in de pot voor het klassement over zeven koersen) al te gering. „Maar wat de reden ook is, ik denk wel dat dc geringe deelname gevolgen heeft voor de toekomst. Want als de renners er geen behoefte aan blijken te hebben hoeft het voor ons ook niet. En comités zullen ook niet meer staan te dringen om mee te werken als het zo gaat". Hoewel 't Gilde niet gelukkig is met de houding van de renners, kan hij wel 'verzachtende omstandigheden' voor dat gedrag aanvoeren. „In Zeeland zijn renners altijd verwend geweest omdat ze naar Belgie konden gaan Boven de grote rivieren is men al jaren ver trouwd met interclubwedstrijden. ter wijl het hier iets nieuws iszegt hij. Het centrale probleem is volgens de voorzitter van de WV Zeeuws- Vlaanderen dat er te weinig wedstrij den in Nederland zijn en de KNWU er niets aan doet om dat te veranderen. „In plaats van minder regeltjes, komen er juist meer en wordt het steeds moeilijker om een wedstrijd te organi seren. Er zou een stukje deregulering moeten komen. Reken maar na er zijn bij de amateurs 2000 licentiehouders en 600 wedstrijden. Stel dat er in een weekeinde 10 op één dag zijn betekent dat 200 vertrekkers per koers. Een aantal dat, niet. kan Dat probleem is jarenlang versluierd geweest, maar wordt nu duidelijk door de sluiting van de Belgische grenzen" De KNWU. vindt 't Gilde, moet daar snel iets aan doen. Een verlaging van de kosten (wedstrijdaanvraaggeld 200 gulden, jurygeld 300 gulden, afdracht voor het prijzenschema 100 e.d Als dat niet gebeurt voorziet hij een afkal ving van het aantal licentiehouders. „Daar ben ik bang voor. want nu zijn er bij ons nog jongens amateur gebleven omdat wij een sponsor hebben Maar als ze met kunnen koersen gaat voor hen de lol er af. Dan kunnen ze beter lid worden van een wilde bond in Belgie, waar ze ook een redelijk prijsje kunnen rjjden". plezant Maar de Nederlandse renners zouden het liefst van al nog zien dat de oude situatie terugkeerde. Ze staan daarin niet alleen. In het blad Kontakt. hel orgaan van het Sportkomitee BW'B- Oost-Vlaanderen' staat dat een enquê te uitwees dat 72 procent van de ondervraagden Zeeuwse amateurs, ju nioren en nieuwelingen weer aan de start wil zien. En in hetzelfde blad kregen de lezers de kans te reageren. „Onze renners moeten zeker in groeps verband kunnen rijden, want ze zijn veel talrijker", luidt één van die reac ties. 'maar neen... Ze hebben nog veel te leren van dc 'Ollandcrs', die veel sport leveren. Waarom hen dan we ren!' En Lucien Joos van Gemeentebe langen Sinaai weet: „..Als we nagaan dat er in 1982 wielerwedstrijdsen zijn geweest met 27 deelnemers, daarvan waren er negen Zeeuwse amateurs. Trek die er af en ge bekomt 18 deelne mers. Plezant hé voor een inrichter". De grens dicht? Op langere termijn kan het grote gevolgen hebben, denkt Ad 't Gilde betreft is Salazar mijn voorbeeld. Hij loopt marathons en verbeterd toch zijn baantijden". Wat in het hoofd van Cor Lambregts zit trek je er met geen tien paarden uit. Noch zijn trianer Jan van Uden, noch bondstrainer Wim Verhoom of zijn toeverlaten uit zijn sponsor kamp. Jós Hermens en Haico Scharn „Ze hebben mij vorige maand ook niet uit het hoofd kun nen praten om de WK-cross te lopen in Gateshead in plaats van de City- Pier-City-loop. Ik trek toch mijn eigen plan", aldus de goedlachse Cor Lambregts. van wie nogal eens wordt beweerd dat hij atletiek be drijft onder het mom van „nu pak ken wat je kunt. straks kan het misschien niet meer". De 24-jarige Roermonder die een halve baan als bouwkundig teke- naar heeft ontkent dat ten stelligste. „Het is nu bewezen dat ik vanuit mijn wintertraining die overigens pittiger was dan vorig jaar, een heel goede marathon kan lopen. Welis waar met pijn, maar conditioneel was er niets aan de hand. Nu ga ik weer naar de baan om te proberen mijn tijden van 13.32.94 en 28.47.05 te verbeteren. Ik noemde Salazar al. maar ook John Graham zei dat hij na zijn 2.09 op de marathon was blijven stilstaan omdat hij te weinig baanwedstrijden heeft gelopen. Ro- dolfo Gomez loopt in Helsinki de tien kilometer en in Los Angeles de marathon. Het liefst zou ik dat ook doen. Bij de WK de vijf of de tien kilometer en volgend jaar de Olym pische marathon". limiettijd Een geluid dat in de kringen van de keuzeheren van de KNAU waar- Het toch al drukke leven van Hennie Kuiper werd dinsdag nog eens extra ontregeld. De hele middag zat het huis van de winnaar van Parijs-Roubaix vol met journalisten. Bloemen werden aan de lopende band bezorgd aan zijn woning in Putten. Slechts een keer komt er een ander geschenk (een fles wijn uit 1975) tevoorschijn hetgeen Hennie Kuiper de opmerking ontlokt: „Ja. dat was ook een uitzonderlijk goed wielerjaar, want toen werd ik wereldkampioen. Maar dit is nog mooier. De renners van Post weten nu tenminste ook weer dat er nog een andere Nederlander is die klassiekers kan winnen". Hennie Kuiper is in zijn nopjes. Het seizoen kan voor hem al niet meer kapot al is echtgenote Ine nog niet helemaal tevreden „Ik mis nog één trui in mijn collectie En je weet wel welke ik daarmee bedoel. Al draag je hem maar een halve dag. dan is mijn verzameling tenminste compleet", zegt 2e lachend. Maar het is de vraag of die gele trui uit de Tour de France er nog ooit zal komen, want Hennie Kuiper voelt zich gesterkt door zijn overwinning van afgelopen zondag in de toekomst meer de man van voor de eendagswedstrij- den. „Wanneer het tenminst om win nen gaat", voegt hij er haastig aan toe. „Wat dat betreft heb ik in de Tour straks natuurlijk met veel meer te zoeken, maar ik zal er dit jaar nog wel bij zijn". Begin dit seizoen werd Henme Kuiper door ploegleider Fred de Bruijne meer gepresenteerd als de man die de jonge generatie (Eric Vanderaerden. Adrie van der Poel zou moeten steunen in de jacht, naar een plaats in de top Aan de manier waarop de oude maar nog lang niet afgeschreven leermees ter dagelijks met zijn vak bezig is kunnen de jongeren een voorbeeld nemen. Vooral nu zij weten dat het mogelijk is op 34-jarige leeftijd nog de zwaarste klassieker van het seizoen te winnen. „Die rol van mij wordt vaak verkeerd ingeschat. Men denkt mis schien dat ik mijn eigen aspiraties teveel opzij zet voor de jongeren. Maar daar wil ik nog helemaal niets van weten. Willen de jongere renners iets van je aannemen dan moet je dat zelf kunnen afdwingen. Voor mij is het juist een prikkel om me aan die ambitieuze renners op te trek ken. In het verleden heb ik me wel eens te vaak over hun lot bekommerd. Dat ging ten koste van mezelf. Ik ben de laatste jaren wat doelgerichter en effec tiever gaan koersen want ik weet drom mels goed dat ik nog steeds goed uit de voeten kan in klassiekers van het kaliber Parijs-Roubaix En zie: de wed strijd die de andere renners uit mijn ploeg nog niet aankunnen wint de oude baas zelf'. De overtuiging dat Parijs-Roubaix wel eens een keer zijn wedstrijd zou kun nen worden leefde bij Hennie Kuiper al heel lang. al heeft hij er uiteindelijk toch elf jaar op moeten wachten. „Als je in die wedstrijd een keer tiende wordt, moet je hem ook kunnen win nen. Drie keer heb ik als figurant gereden. In 1976 werd ik voor het eerst vierde. Toen wist ik dat het kon, al ben je toch van een heleboel factoren af hankelijk- Dat heb je afgelopen zondag wel gezien. Die kapotte band werd bijna nog mijn ondergang". „Maar ik moet me dan wel op die ene wedstrijd kunnen richten", vervolgt Hennie Kuiper, die daarom dit jaar Gent-Wevelgem een keer het schieten. Daar heb ik achteraf goed aan ge daan In de maand april leven teveel renners van wedstrijd naar wedstrijd. Lukt het vandaag niet, dan morgen maar weer redeneren ze. Dat kan ik dus niet Het is een goede beslissing geweest om thuis te blijven. Je kunt beter een keer goed uithalen dan twee keer tweede worden". In plaats van Gent- Wevelgem te rijden trainde Hennie Kuiper uren lang voor zichzelf en bekeek hij nog eens aandachtig de videobeelden van Parijs-Roubaix van vorig jaar. „Die kasseien speelden een hele weck door mijn hoofd. Nadat ik die beelden nog eens had gezien kon ik me veel beter concentreren op de kasseien. Ik had de wedstrijd ai 25 keer gereden toen we nog moesten beginnen. Zaterdagnacht sliep ik om een uur nog niet". Vorige week woensdag ergerde Hennie Kuiper zich ook nog eens behoorlijk aan de manier waarop Leo van Vliet zijn eerste klassieker won De strijdwij ze die in Gent-Wevelgem werd toege past botst totaal met de opvattingen van Kuiper „Als ik er toen bij geweest zou zijn was het wel anders gelopen. Natuurlijk werkt de aanwezigheid van zoveel Raleighs verlammend op de rest. maar dat wil nog niet zeggen dat ze de mannen van Post zomaar hun gang moeten laten gaan. Want wan neer Van Vliet teruggepakt was zouden er toch weer andere renners in een overwinning zijn gaan geloven. Nu geeft iedereen zich zomaar over. Als het aan Hennie Kuiper ligt zullen de mannen van Peter Post voorlopig nog niet van hem af zijn. De renner die nu in zijn loopbaan onder leiding van Fred De Bruijne drie klassiekers won maar nog altijd de eeuwige handicap heeft dat hij met goed kan sprinten denkt nog lang niet aan stoppen. „Het klinkt misschien arrogant, maar met een goeie sprint zou ik in m'n carriere misschien nog wel een stuk of tien klassiekers hebben gewonnen. Ik zit vaak genoeg in de goede ontsnap ping. maar kan dan niet meer wegko men. Nu ik dit binnen heb zal ik toch moeten blijven presteren om straks niet uit de picture te verdwijnen". tour Hoe lang de Ronde van Frankrijk nog tot zijn programma behoort gaat Hen nie Kuiper binnenkort eens bekijken. „Misschien ga ik in de toekomst mijn seizoen toch iets anders indelen. De Tour blijft weliswaar een prachtig evenement en ik kan alle voorberei dingen nog makkelijk opbrengen, maar er blijft zo weinig tijd over voor m'n gezin. Nu de kinderen opgroeien moet ik daar ook meer rekening mee gaan houden. Dan maar verder met klassiekers. In eendagswedstrijden kan ik me ook helemaal lcegknallcn." schijnlijk met applaus begroet zal worden. Men zit er namelijk toch wat in de maag met de limiettijd van Cor Lambregts, want Cor Vriend zal ongetwijfeld de tweede ticket voor zich opeisen. En dan is eigenlijk de koek op. In principe moet Gerard N'ijboer straks bij de 30 kilometer interland alleen maar vormbehoud tonen. „Terecht want een Europees kampioen Iaat je na tuurlijk niet thuis", vindt Lam bregts, die ook weet dat Jacques Valentin in Maassluis al een goede marathon liep en dat er met Rudie Verriet afspraken zijn gemaakt. Er zit dus nogal wat in de wachtka mer. Atleten die er baat bij hebben dat Lambregts voor de baan kiest. „Laten we het wel even heel duide lijk stellen Ik heb de limiet gehaald en kan dus deelnemen Dat is voor mij erg belangrijk. Internationale ervaring opdoen. Bij mij is nu straks op de baan de druk weg om de limiet op de vijf of tien kilometer te moeten lopen. Het moet dus gemakkelijker gaan dan vorig jaar. Maar als ik nu zeg dat het voor mij beter zou zijn m Helsinki op de vijf of de tien te starten betekent dat niet dat ik nu al zeg af te zien van de marathon daar. Dat kunnen ze niet van me vragen". Aan de andere kant zal de KNAU echter tijdig van Lambregts willen weten waarvoor hij kiest. Lam bregts: „Binnenkort heb ik een ge sprek met tJ-ainingscoordinator Her man Buuts. Daar zal het een en ander duidelijk worden. Ik weet trouwens best een goede oplossing voor de KNAU: laat ze de toch erg scherpe limiet voor de beide baan- nummers voor mij dan maar verla gen". Een handige zet van de Limburger In de praktijk onmogelijk, want in geval van een atleet per nummer mag de KNAU de veel zwakkere internationale B-limiet hanteren. De reactie zal echter ongetwijfeld zijn dat men dan voor andere atleten ook een uitzondering moet maken kwaad Voor zijn gevoel mag in elk geval Cor Lambregts niet de dupe worden van de selectie wijze. „Vorig jaar mocht ik niet naar Athene, omdat ik op de vijf kilometer de limiet op vijf seconden na miste. Ik ben daar kwaad om geweest, kan er nog kwaad om worden", aldus Lam bregts die dit jaar ook al de natio nale crosstitel veroverde om daar na zijn aanleg voor de wegatletiek te demonstreren via solo's in de Citv-loop en de halve marathon van Alphen aan de Rijn. Begrijpelijk die boosheid. Natuurlijk had de KN.AU vorig jaar in principe gelijk. Limieten zijn limieten. Voor Lambregts viel het doek. evenals voor Els Vader en Hugo Pont De KNAU wenste geen enkel nsico te nemen en stelde na afloop van de EK dat men gelijk had gehad. Met Nijboers goud, het verrassend optre den van Rob Druppers en het goede werk van Carla Beurskens en Tineke Hidding was het een geslaagd toer nooi geweest. Het kan echter vreemd lopen. De man die vorig jaar te zwak werd bevonden voor Athene ziet de KNAU nu het liefst op diezelfde baannummers in Helsinki starten. Liever dan op de marathon. Cor Lambregts, die na een wielerloop- baan als amateur „daar heb ik leren bijten" pas vier jaar serieus aan atletiek doet. heeft nu echter de troeven in de hand in de vorm van de niet uit te wissen limiettijd. De video wordt ingedrukt. Zij aan zij verschijnen ze in beeld, De Castella en Lopes. Dan die lange eindsprint, die de Australiër de zege zou brengen in Rotterdam. Vier minuten later nadert de eerste Nederlan der. Voor de eindstreep gaan de handen omhoog. Enkele seconden later, wanneer Cor Lambregts al in het zilverpapier is gehuld, dat sterke afkoeling van zijn lichaam moet voorkomen, verschijnt het beeld dat zijn moeder hel liefst uitgewist zou zien.„En eerlijk gezegd ben ik er ook wel van geschrokken", klinkt het. Geschrokken van de intense ver moeidheid. beter nog. letterlijke pijn. die van het gezicht van de nieuwe Nederlandse marathonreve latie onmiddellijk na de finish af straalde. Voor een microfoon pro beerde hij nog wat te zeggen. Het lukte nauwelijks Het was duidelijk. Cor Lambregts had ervaren hoe hard een marathon kan zijn. „Het was vooral de pijn in de benen en in de zij Dat laatste kan wel wat te maken hebben met wat en hoe veel je onderweg drinkt. Anderen weten dat precies. Ik moet het nog uitvinden zoals ik op de marathon nog veel moet leren. Het vermijden van onnodige bewegingen bijvoor beeld. Die maakte ik toen ik een flesje miste. Dat maakte me kwaad. Fout natuurlijk, want je moet alles sparen voor de laatste kilometers". „Ik weet nu dat het waar is wat velen zeggen, dat een marathon pas op 35 kilometer begint. Voor mij kwam daar zaterdag de handicap bij dat ik 30 kilometer alleen heb moe ten lopen nadat ik bewust na dertien kilometer van de kopgroep ben afge haakt Ik had verwacht dat Parmen- tier of Jose Gomez ook zouden te rugvallen zodat ik steun zou hebben. Maar dat gebeurde niet", vertelt Cor Lambregts die zich met zijn tijd van 2 12.40 het toegangsbewijs voor de WK van Helsinki verschafte. voorbeeld Dit tegen beter weten van iedereen, maar dan ook werkelijk iedereen in. „Niemand vond het verstandig dat ik deze eerste marathonpoging deed. Voorlopig zou ik me alleen op de baan moeten laten zien, vond men. Daar proberen de limiet op de vijf of tien kilometer te halen en om de basissnelheid te verhogen. In mijn hoofd zat echter al langer om het een keer op de marathon te proberen. Je hoeft je niet dan pas aan dat avontuur te wagen als je basissnelheid optimaal is. Wat dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23