Twijfels in Polen over bezoek paus OESO-landen pleiten voor nieuwe impulsen stedebouw EG wil opheldering over Britse steun aan Hyster OKÉPOST Bere-lekker weertje KOV: PERMANENTE STRIJD TEGEN ONDERWIJSBELEID Pijnloze methode voor onderzoek ogen SCHIJN COLLABORA TIE MET REGIME Ook CNV vreest verlies 2000 banen bij NS Onderzoek naar wapenexport door Oldelft Aanhouding moordzaak taxichauffeur \NEEKEND Studenten tegen vermindering studietoelagen Drie doden bij botsing^ Klagen over uitkering haalt wat uit ZATERDAG 16 APRIL 1983 PZC/binnen-buitenland 2 i Van onze speciale verslaggever) WARSCHAU In Polen is ernstige twijfel gerezen over het bezoek van paus Johannes Paulus II aan zijn geboorteland, dat officieel in juni moet plaatsvinden. Een vrij grote en machtige groep binnen de Poolse katholieke kerk, en vooral de geestelijk heid in Krakau, is van mening dat de paus het omstreden bezoek beter kan afzeggen dan de schijn te wekken met het Poolse regime te collaboreren. Zij vinden de weigering van het regime om de paus een bezoek aan Gdansk te laten brengen en ook het verbod naar Lublin te gaan. waar de paus een eredoctoraat zou ontvangen, voldoen de reden het bezoek af te gelasten. Intussen wordt er volgens een onder gronds blad in Krakau door de Poolse geheime dienst ijverig gewerkt om het Vaticaan zover te krijgen dat het be zoek wordt afgelast. Bovendien wordt op allerlei manieren geprobeerd de Poolse katholieken en de clerus te provoceren, waarvoor in het bijzonder de kerkdiensten 'voor het vaderland', die doorgaans uitmonden in demon straties voor de verboden vakcentrale Solidariteit, doelwit zijn. Bij herhaling worden de legitimatiepapieren van de UTRECHT (ANP) In het spoor van de vervoersbond FNV heeft vrijdag ook de vervoersbond CNV acties niet uitgesloten als de dreigende bezuini gingen bij de spoorwegen doorgaan wat volgens de bonden op een verlies van in totaal tweeduizend arbeids plaatsen zou komen te staan. Op verzoek van minister Smit-Kroes iverkeer en waterstaati die jaarlijks op het reizigersvervoer bij NS vijfenzeven tig miljoen gulden wil bezuinigingen, heeft de NS-directie een aantal bezui- ningen geopperd (sluiten van enkele Ujnen. lagere frequenties) waarmee cir ca vijfhonderd banen zijn gemoeid. De CNV-bond zegt in een vrijdag uitgege ven verklaring dat die bezuinigingen onvermijdelijk zullen leiden tot ver mindering van het aantal reizigers wat weer nieuwe bezuinigingen uitlokt. Sa men met de bezuinigingen in het goe derenvervoer staan er al met al circa tweeduizend banen bij de NS op de tocht, vreest de CNV-bond. Als de minister NS tot deze bezuinigingen dwingt wil de CNV-bond eerst nog proberen via het parlement het tij te keren maar als dat niet lukt sluit de bond acties met uit. DEN HAAG De Economische Con troledienst heeft in de boekhouding van de Optische Industrie Oldelft aan wijzingen gevonden voor ontduiking van het exportverbod voor militaire spullen naar oorlogvoerende landen. Langs omwegen zou het Delftse be drijf voor tientallen miljoenen gul dens aan nachtkijkers hebben gele verd aan Irak en dubieuze regimes in. andere landen. De directie van het bedrijf ontkent de regels te hebben ontdoken. Uit het feit dat de ECD een deel van de bedijfsad- ministratie in handen heeft gesteld van de officier van justitie, mag echter worden afgeleid dat de ECD voldoende bewijzen van het tegendeel meent te hebben gevonden. Eind februari nam de controledienst een deel van de administratie van Oldelft in beslag voor nader onderzoek. AMSTERDAM (ANP) De politie heeft maandag de 22-jarige W. H. uit de hoofdstad aangehouden op verden king van de moord op de 37-jarige Amsterdamse taxichauffeur Frederik Halsema. Dit heeft een woordvoerder van de Amsterdamse politie vrijdag bekendgemaakt. Halsema werd in de nacht van zater dag 19 op zondag 20 maart dood naast zijn brandende auto gevonden op de Zoutkeetsgracht in de hoofdstad. Hij was door vier kogels getroffen De politie vermoedt dat hij is neergescho ten door iemand die bij hem in de auto zat. Volgens de woordvoerder is de ver dachte aangehouden na diverse tips naar aanleiding van het televisiepro gramma 'Opsporing verzocht' De man ontkent de moord, maar heeft tijdens verhoor diverse tegenstrijdige verkla ringen afgelegd. Soepeler Oost-Duitsland heeft reis beperkingen voor Westduitsers versoe peld en staat nu bezoeken toe van personen die het. land zijn ontvlucht, zo heeft de Westduitse regering vrijdag meegedeeld Uitwijzing Engeland heeft vrijdag opnieuw een Sowjet-diplomaat uitge wezen. De derde secretaris van de Sowjet-ambassade. A. Chernyayev, moet het land binnen een week verla ten De maatregel is een repressaille voor de uitwijzing van een Britse diplo maat en een journalist van de Finan cial Times door Moskou kerkgangers gecontroleerd en worden er zelfs tijdens de kerkdiensten mensen gearresteerd Het regime kan voorts demonstraties aangrijpen om de staat van oorlog weer van kracht te laten worden, die sinds december 1982 is opgeschort. Dat zou automatisch leiden tot het afzeggen van het pauselijk bezoek Walesa Vakbondsleider Lech Walesa is van plan opnieuw een ontmoeting teheb- ben met de ondergrondse leiders van Solidariteit Walesa deed zijn uil- spraak tegen een Amerikaanse televi- siejoumalist, terwijl hij stond te wach ten op zyn chauffeur, die voor onder vraging naar het politiebureau was meegenomen. Eerder waren Walesa zelf en zijn vrouw Danuta al onder vraagd over de ontmoeting van Walesa met de TKK. de ondergedoken coör dinatiecommissie van Solidaiteit. De TKK heeft opgeroepen tot demonstra ties op 1 mei. Op devraag of hij mee zou doen aan 1 mei demonstraties ant woordde Walesa dat de autoriteiten hem dat wel zouden verhinderen. De polit in Warschau heeft woensdag nacht een 'krachtige zender' ondekt d toebehoort aan Solidariteit, zo heeft de Poolse pers vrijdag geld Reagan President Reagan heeft de Amerikaan se economische matregelen tegn Polen enigszins verzacht. Poolse goederen die onde bestaande contracten vallen en vóór eind juni van dit jaar aan de Verenigde Staten moeten worden ge leverd vallen niet onderde verhoging van de Amerikaanse invoerrechten die het gevolg is an de opheffing van de status van meest begunstigde natie voor POlen op 27 oktober van het afgelopen jaar. Verlofdagen wsw-ers Werkne mers in de sociale werkvoorziening moeten er evenals die in de gepre mieerde en gesubsidieerde sector drie extra verlofdagen by krijgen Dat heeft een commissie van de Sociaal- Economische Raad (SER) geadviseerd aan staatssecretaris De Graaf van so ciale zaken en werkgelegenheid. Hij had om dat advies gevraagd. Het ad vies sluit aan by de opvatting van De Graaf I ADVERTENTIE) PAVILJOEN „DE MEERKOET" AMERSFOORT Moeder beer wandelde vrijdag voor het eerst met haar twee welpen door het lentezonnetje in het Dierenpark Amersfoort. De welpen zijn inmiddels 6 weken oud. ANDRIESSEN MAAKT BEZWAREN Voor uw bruiloft of partij: 'De Meerkoet' hoort erbij! (Van ome correspondent) BRUSSEL De Europese commissa ris Andriessen is niet van plan zomaar akkoord te gaan met de overplaatsing van de Hyster vorkheftrucksfabriek van Nijmegen naar het Schotse Irving. DEN HAAG (ANP) De Katholieke Onderwijs Vakorganisatie (KOV) be schouwt de overheid niot langer als medestander in haar streven naar goed en voor allen toegankelijk onder wijs maar als een tegenstander die permanent moet worden bestreden. De leden moeten dat ook doen binnen de politieke partyen. waarvan ze even tueel lid zijn. De KOV verwacht dat de vernieuwingen in het onderwijs zullen stagneren. De verantwoordelijkheid hiervoor ligt volgens haar niet bij de KOV. de ouders en schoolbesturen, maar bij regering en parlement. Dit heeft het hoofdbestuur van de KOV verklaard. Het roept de schoolteams op de taken in en buiten school uiterst zorgvuldig tegen elkaar af te wegen. In overleg met ouders en besturen dienen ze uit te maken aan welke taken voorrang wordt gegeven. Doorgaan met alle taken kan niet, want dat gaat ten koste van het wel zijn en de gezondheid van de leden, aldus de verklaring. Leidt dit tot klachten van ouders, dan dienen ze rustig met die ouders te nwuu. ui,- sproken. Scholen moeten ook onder ling afspraken over deze materie ma ken. Het KOV wil verder, dat de regering spoedig besluit tot onafhankelijk we tenschappelijk onderzoek naar school organisatie en taakbelasting in het basisonderwijs Die van het voortgezet onderwijs zijn reeds onderzocht. De KOV wil de eventuele positieve en negatieve re sultaten ervan in beleid omzetten, als de overheid eveneens bereid is dit tc doen. ook als dit meer geld zal kosten. Omdat de arbeiders in Irving bereid waren loon in te leveren, was de Ameri kaanse Hyster-duectie bereid het be drijf daar uit te breiden ten koste van de Hyster-vestigingen in Nijmegen, waar nu 300 banen op de tocht staan, en het Belgische Tessenderloo. Op voorstel van Andriessen heeft de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Gemeenschap, een onderzoek geopend naar de steun die de Britse regering heeft toegezegd voor de uitbreiding van Hyster in Schotland. De regering in Londen heeft niet alleen een kleine 40 miljoen gulden aan investeringspremies beloofd voor de Schotse vestiging, maar ook nog eens 42 miljoen als bijdrage in de (ADVERTENTIE. tel. 01189-1900. b.g.g. 1965. Reserveringen diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit PARIJS (ANP) - „We moeten in de steden niet alleen maar nieuwbouw plegen voor de laagste inkomensgroe pen. Dan haal je op den duur de koopkracht eruit". Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieuzaken heeft dat vrijdag in Parijs gezegd na afloop van een vergadering voor 26 bewinds lieden van de landen van de OESO (Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling) over de problemen van de grote steden. Volgens Brokx betekent uitsluitend bouwen voor de laagste inkomensgroe pen uiteindelijk dat een stad verziekt: de meer welgestelden trekken eruit ..We moeten in de steden zorgen voor een goed samengestelde bevolking", aldus Brokx. Door particuliere investe ring kan dat een impuls betekenen voor de economische (bouw(activitei ten in de stad. maar tevens een ..lift-up voor het sociaal-economisch klimaat". In Nederland, aldus de staatssecreta ris. wint die visie terrein Zo heeft Amsterdam vorig jaar maar honderd van de totaal in Nederland beschikba re 20.000 premiekoopwoningen-A ge bouwd, koopwoningen met het meeste subsidie. Blijkbaar is er geen vraag naar Eigendom Om particuliere investeerders voorts niet al te zeer af te schrikken, komt men ook terug van het systeem van erfpacht. Grote steden geven grond nu weer in eigendom uit. De meeste aangesloten OESO-landen behalve Japan komen voorts terug van de bouw van volkomen nieu we steden. Ze zijn. aldus Brokx. er langzaam van overtuigd geraakt dat je niet zomaar alles kunt planten. ,,We zijn er ons van bewust dat grote steden een functie hebben en die kunnen behouden", aldus de staatssecretaris Maar daarvoor zijn een ander beleid dan in het verleden, en middelen nodig. Te veel is in het verleden de trek uit de grote stad gestimuleerd. Het moet nu juist weer aantrekkelyk gemaakt wor den om in de stad te wonen, wil het leefklimaat er gezond worden. De trek naai' buiten van meer welgestelden, de toenemende werkloosheid onder jonge ren en buitenlandse werknemers heb ben in de steden de laatste jaren geleid tot een aantasting van dat klimaat, aldus de staatssecretaris. Verschil van inzicht tussen de ver schillende bewindslieden was er over de aanpak: moet de overheid de groot ste vinger in de pap hebben of moet stedebouw worden overgelaten aan de particuliere sector? Brokx meent, dat die laatste wel degelijk een kans moet hebben. Het was voor het eerst dat OESO op hoog niveau over stede- bouwkundige problemen vergaderde. radio-tv en kunst De radio- en televisieprogram ma's voor dit weekeinde vindt u op pagina 25 en 27. DEN HAAG (ANP) De verenigde studentenbonden hebben bij minister Deetman van onderwijs en weten schappen geprotesteerd tegen aantas ting van het studenteninkomen. De bewindsman wil geen prijscompen satie geven en de studietoelagen voor de jongste studenten verlagen. De stu denten constateren dat andermaal de belofte wordt geschonden inkomens van studenten niet te verslechteren voor er een nieuw studiefinancierings stelsel is. De bewindsman heeft aange kondigd. dat de studietoelagen niet worden aangepast aan de gestegen prijzen en dat die voor 18-, 19- en 20-jarigen worden verlaagd tot de rww- uitkeringen. Hiermee wordt volgens de studenten vooruitgelopen op invoering van een nieuw stelsel, zonder dat be trokkenen en parlement er over ge hoord worden. opleidmgskosten voor het nieuwe per soneel. Andriessen betwijfelt sterk of zoveel overheidssteun nog wel verenigbaar is met de Europese richtlijnen, die getrof fen zijn om te voorkomen dat via overheidssteun de internationale con currentieverhoudingen verstoord wor den. Binnen vier weken moet de Britse regering antwoorden op de nadere vra gen van de Commissie hierover. Een woordvoerder van Andriessen be nadrukte vrijdag in Brussel dat Lon den geen steun aan Hyster mag geven zolang de Europese Commissie daar voor geen groen licht heeft gegeven. Het uitblijven van de toestemming in Brussel zou er volgens de woordvoer der toe kunnen leiden dat de hele overplaatsing van de werkgelegen heid van Nijmegen naar Schotland ook op losse schroeven komt te staan. Zekerheid hierover bestaat echter nog geenszins. Uitgave grondwet De Staatsuit geverij brengt een leerlingeneditie van de herziene grondwet op de markt, die vijf gulden gaat kosten. Een kosteloze publikatie is niet mogelijk wegens het reglement voor het staatsdrukkerij en uitgeverijbedrijf. Bovendien zou het njk voor 100.000 zeer eenvoudige uitge voerde exemplaren 30.000 gulden ex clusief distributiekosten moeten beta len. Ongeveer 880.000 leerlingen zou den ervoor in aanmerking komen, al dus minister Rietkerk van binnenland se zaken in antwoord op kamervragen. Politie krijgt loodvrije kogels DEN HAAG Gemeentelijke politie korpsen krijgen beschikking over ko gels die geen lood (of barium) afgeven hi j het afvuren. Minister Rietkerk van binnenlandse zaken heeft opdracht gegeven nog slechts één merk kogels te verstrekken, die die eigenschap hebben. De maatregel is genomen om schietin- structeurs te beschermen. Die staan bij de vuurwapeninstructie bloot aan gro te hoeveelheden lood. Eerder werden in de meeste politieschietbanen verbeter de afzuiginstallaties aangebracht, maar dat bleek in de praktijk niet voldoende te beschermen. De nieuwe kogel is voor de Nederland se politie ontwikkeld in West- Puitsland. De munitie wordt niet al leen op de Schietbanen maar ook in de dagelijkse praktijk gebruikt. Geestelijke verzorging leger De dienstplichtige soldaten vinden de geestelijke verzorging in de krijgs macht wel degelijk belangrijk. Daarom mag defensie er het mes niet inzetten. Dat concluderen de soldatenvakbon- den VVDM en AVNM uit de uitslag van een enquête over de geestelijke verzor ging die ze gehouden hebben onder 766 militairen. De enquête wordt volgende week aan staatssecretaris Hoekzema van defensie aangeboden. LEIDSCHENDAM (ANP) Bij een auto-ongeluk op Rijksweg 12 Den Haag - Utrecht zijn ter hoogte van Leidschendam donderdagavond drie jongens om het leven gekomen. Een vierde jongen is ernstig gewond naar een ziekenhuis gebracht. 'Volgens de politie is de auto met de vier jongens, die een avondschool in Den Haag hadden bezocht en op weg waren richting Utrecht, door onbeken de oorzaak op de verkeerde weghelft terechtgekomen en frontaal tegen een daar al rijdende auto gebotst. De be stuurder van deze auto is ook zwaar gewond geraakt. Een derde auto wist de twee op elkaar gebotste wagens te omzeilen maar raakte wel de vangrail. De inzittenden van deze derde auto kwamen met de schrik vrij. Volgens de politie heten de drie slachtoffers Knetch, Mil en Eilander en is de naam van de gewonde Habraken. Allen zou den ongeveer achttien jaar zijn. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Klagen over uitke ringen helpt steeds meer. Dit blijkt uit het jaarverslag van de klachtencommissie van de Socia le Verzekeringsraad. In 1981 wer den 48,4 procent van de ingeko men klachten gegrond verklaard. In 1982 was dit aantal opgelopen tot 54,3 procent. In 1982 heeft de commissie 1668 klachten afgehandeld, 409 meer dan in 1981. Deze toename werd vooral veroorzaakt door de verkor ting van de behandelingsduur. Bij na de helft van de klachten had betrekking op de arbeidsonge schiktheidswetten WAO en AAW Een sterke stijging was er in het aantal klachten over de uitvoering van de werkloosheidswet. De ove rige klachten hadden betrekking op de uitvoering van de Ziektewet en de Algemene Kinderbijslagwet. De commissie kreeg een gering aantal klachten te behandelen over de AOW en de Algemene Weduwen en Wezenwet. ENSCHEDE (ANP) De Techni sche Hogeschool Twente (THT) heeft een nieuw type oogbewe gingsmeter ontwikkeld die het mogelijk maakt snel en zonder noemenswaardige pijn of irritatie voor de proefpersoon oogbewe gingen tc registreren. Bovendien zijn de kosten van dit nieuwe systeem naar verhouding laag. De meter kan in de toekomst wor den gebruikt voor onder meer oog heelkundig onderzoek, het opspo ren van leesmoeilijkheden zoals het overslaan van te lezen regels tekst en psychologisch onder zoek. Dankzij de methode kunnen ook oogbewegingen worden waar genomen van mensen tijdens hun slaap of wanneer ze in coma zijn geraakt. Bij de door de THT ontwikkelde methode voor oogmetingen wordt gebruik gemaeakt van een zachte contactlens, waarin een uiterst kleine en exact gerichte magneet is aangebracht. Met behulp van twee opneemelementen die dicht bij het oog zijn geplaatst, worden de veranderingen ln het magne tisch veld zowel in horizontale als in verticale richting geregistreerd. Via een micro-computer worden de resultaten van de metingen binnen i enkele seconden zichtbaar ge maakt op een beeldscherm. Door de apparatuur met een speciale meter uit te rusten is het ook mogelijk zeer kleine oogbewegin gen waar te nemen. Dit is onder meer van belang om na te gaan welke bewegingen de ogen maken als iemand strak naar een punt kijkt ifixeert) Voor het onderzoek hoeven proef personen niet te worden verdoofd want het systeem veroorzaakt geen pijn of irritatie. Hierdoor kan er langdurig worden gemeten, wat het onderzoek ten goede komt. IADVERTENTIE ineens of in gemakkelijke 1 4-wekelijkse termijnen van I 25,- te betalen en... L gratis thuisbezorgd. de Easy Chair zorgt voor werkelijk uniek relaxcomfort. 't Is trouwens helemaal een stoel die voor uw gemak gemaakt is. Van 100% weerbestendige kunststof. Zodat u 'm het hele jaar buiten kunt laten staan. Wilt u 'm tóch opbergen (of meenemen), ingeklapt neemt hij héél weinig plaats in. Ja, u zit goéd met de Easy Chalr. Niet in de laatste plaats dank zij de 3 jaar kwaliteitsgarantie die u op de koop toe krijgt. Grijp die buitenkans Heertijk, dat lentezonnetje weer te voelen Wat hèbt Voor 229,- (tot 1 mei a.s.) is de Easy Chair van u u ernaar verlangd. En wat zult u er van genieten, dit Kompleet met rose of blauw gestreept acryl kussen. laar Met de makkelijkste, de mooiste terrasstoel die er onder de zon te vinden is. De Easy Chair voor tuin, balkon of camping Wie eén keer in deze fauteuil gezeten heeft, moet niets meer van gewone tuinstoelen weten. De kuipzit, de meegebogen rug, de armsteunen, de rugleuning die in 4 standen verstelbaar is, het comfortabele kussen met hoofdsteun van s morgens 8 00 tol s avonds 22 00 uur (ook in hel weekend) OF.... MET Bestel 'm meteen. Met de bon Of telefonisch tussen 8 00 en 22.00 uur, n het weekend! POSTORDERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2