Lubbers en Nijpels oneens over de aow PZC vandaag J Miljoenenschade bij brand motel Nuland r VVD WIL GEPENSIONEERDEN9ONTZIEN China ontneemt KLM landingsrechten j K K/ Goes'meisje was even dienstplichtig ra OORZAAK 'COMPLEETRAADSEL' SHOW: vandaag van 10.00-16.00 uur ft commodore I Van onze correspondent) WASHINGTON President Reagan van de Verenigde Staten wil voor een tweede ambtstermijn worden geko zen. Zijn twee naaste medewerkers Edwin Meese en James Baker hebben te kennen gegeven dat hij zijn besluit na de zomervakantie bekend zal ma ken. Recente opiniepeilingen hebben uitgewezen dat Reagan momenteel meer kans maakt om te worden geko zen in 1984 dan zijn voornaamste Democratische tegenstanders Monda- le en Glenn, hoewel een meerderheid van het Amerikaanse volk ontevreden is met zijn presidentiële bemoeienis. De uitkomst van de laatste opinie onderzoeken geeft aan dat Reagans kansenzinnen een maand zijn gekeerd dank zij de indruk van vele Amerika nen dat de economie een opleving doormaakt en omdat de Democraten niet in staat zijn gebleken een zwak beleid in politiek voordeel te vertalen. Het is opmerkelijk dat Reagan aan hang heeft gewonnen waar de Republi keinse partij-organisatie per televisie boodschap adverteerde dat Reagans economisch beleid een ommekeer te weeg heeft gebracht Die boodschap werd vertoond aan 45 van de meer dan 200 tv-netten in de VS en blijkt vooral indruk te hebben gemaakt op onafhan kelijke kiezers i Van onze parlementaire redactie AMERSFOORT De WD houdt vast aan de eis dat de AOW-uitkeringen worden ontzien bij de komende bezuinigingen. WD-leider Nijpels zei dit vrijdagavond op de jaarvergadering van zijn partij in Amersfoort. Hij kondigde aan hiervoor in overleg met CDA en het kabinet voorstellen te zullen ontwikkelen. Nijpels zei dat deze onrechtvaardigheid uit de bezuiningsplannen van het kabinet moet worden weggenomen. Daarbij waarschuwde hij dat de maatregel door bezuinigingen elders gefinancierd zal moeten worden. „De VVD en dit congres moeten bereid zijn deze consequentie in te calculeren", zei Nijpels. Premier Lubbers heeft daarentegen vrijdagavond voor de KRO-televisie gezegd ..niet goed te kunnen verdedi gen" dat de AOW-uitkeringen op 1 oktober worden ontzien. ..Noch het CDA, noch de WD schenden hiermee eerder gedane beloftes", aldus de pre mier". In een toelichting zei Nijpels na afloop van de bijeenkomst in Amersfoort, dat de voorgenomen verlaging van de uit keringen met 2 procent voor de AO- W'ers te veel zou zijn. Hij verklaarde dat de fractie nog niet precies weet op welke wijze ze de AOW-uitkeringen wil beschermen, omdat zij daarvoor ook moet beschikken over de definitieve voorstellen van het kabinet. Een ander probleem is volgens Nijpels de komen de verlaging van het minimumloon als gevolg van arbeidstijdverkorting, zo dat de AOW daar niet aan gekoppeld kan worden. In de oorspronkelijke ge dachte van de WD was dat juist wel de bedoeling. Ook weet Nijpels nog niet hoeveel zijn voorstel zal kosten. Nijpels weersprak de kritiek van onder anderen oppositieleider Den UyL In het donderdag gehouden spoeddebat over de Voorj aarsnota verweet deze de WD de kiezers op dit punt bedrogen te hebben. De WD zou met haar eis van kortingen op de uitkeringen de verkie zingsbelofte om de AOW'ers te ontzien, geschonden hebben, zei Den Uyl. dig van de bezuinigingen zullen wor den uitgesloten. Maar ook in het ver kiezingsprogramma beloofde de WD slechts deze groepen te ontzien, zei hij. Nijpels toonde zich verder redelijk te vreden over het bereikte akkoord over de Voorjaarsnota- Naast enkele punten (twee miljard bezuinigingen, open on derhandelingen met de ambtenaren en extra geld voor de werkgelegenheid), waarbij hij ook nadrukkelijk een kor ting op de uitkeringen noemde, bevat NA OPENING LIJN TAIWAN: Ontzien Nadrukkelijk zei Nijpels dat de AO W'ers eu de „echte minima" niet volle- PEKING (RTR) - China heeft de rech ten voor de KLM om in Kanton te lan den ingetrokken, als represaille voor de opening van een luchtverbinding tussen Nederland en Taiwan. Dit is vrijdag in betrouwbare kringen in Pe king vernomen. De KLM voert geen lijnvluchten uit op China, maar de maatschappij had wel het recht om naar Kanton uit te wijken ingeval de luchthaven van Hong Kong niet kan worden gebruikt. De KLM zal geen enkele hinder onder vinden van het Chinese besluit, zo heeft een woordvoerder van de KLM vrijdag mee gedeeld. Men kan naar andere luchthavens in de omgeving uitwijken wanneer het vliegveld van Hong Kong bijvoorbeeld door het weer met ge bruikt kan worden. Wanneer er sprake is van een ernstig technisch mankement aan een vlieg tuig, waardoor de veiligheid van passa giers en bemanningsleden in het geding i3, zal in de praktijk het toestel altijd op de dan dichtstbij zijnde luchthaven een landing maken, ongeacht het al dan niet bestaan van welke politieke af spraak dan ook. Het ministerie van buitenlandse zaken het weten 'teleurgesteld te zijn' omdat men van Nederlandse zijde de Chinese autoriteiten niet heeft kunnen overtui gen van het feit dat bij de vluchten tus sen Amsterdam en Taiwan sprake is van een zuiver particuliere overeen komst tussen Martinair en China Airli nes", aldus de woordvoerder. Het ministerie van verkeer en water staat wilde geen commentaar geven. Westeuropese diplomaten in de Chine se hoofdstad noemden de reactie van Peking gematigd, gezien de toon van de recente officiële protesten. de nota twee minder plezierige zaken. Dat betreft de verlaging van de AOW- uitkeringen (als gevolg van de ontkop- pelingi en de voorgenomen accijnsver hoging voor benzine. Deze laatste maatregel is een lasten verzwaring waar de VVD grote moeite mee heeft. Maar, Nijpels wees op de afspraken in het regeerakkoord dat een dergelijke verzwaring in de komende jaren gecompenseerd zal moeten wor den. Vandaar dat de WD de maatregel toch geaccepteerd heeft. Plan Partijvoorzitter Karaminga kondigde eveneens vrijdagavond aan dat de WD een plan aan het ontwikkelen is om werklozen opnieuw zinvol werk te laten verrichten. Een commissie uit de partij, onder leiding van oud-minister Pais, zal hiervoor een voorstel opstel len. Daarmee moet de werklozen een nieuw perspectief geboden worden. CDA-fractievoorzitter De Vries zei vrij dagavond dat Nijpels met zijn voorstel de aow-ers te ontzien de verschillende uitkeringstrekkers discriminieerd. Hij zei benieuwd te zijn hoe de WD het financiële gat denkt te dichten als de aow-ers worden ontzien. Volgens bere keningen zou het buiten de korting houden van de aow 100 miljoen gulden kosten. V De 16-jarige Cynthia Meijaard met de oproep voor militaire dienst in haar handen. GOES - De zestienjarige Cynthia Meijaard uit Goes stond deze week wel even vreemd te kijken. Ze kreeg een brief bezorgd, waarin werd duidelijk gemaakt dat ze in geschreven was voor de dienst plicht. Cynthia nam de zaak niet serieus en moest - evenals een groot deel van de familie - er wel om lachen. Even speelde ze nog met de gedach te om de gemeente Goes niet over de gemaakte fout te informeren en te zijner tijd gehoor aan de oproep te geven. Dat idee liet ze toch maar schieten. De Goese zag er toch een beetje tegenop om temidden van honderden jongens de keuring te moeten bezoeken. Toeval is dat de scholiere van het Goese Lyceum al eerder interesse toonde om zich bij de marine aan te melden. Ze bezocht onlangs een in formatiedag hierover. Voor zover de gemeente kon na gaan, was dit de eerste keer dat er in Goes een vrouwelijke inwoner is ingeschreven om onder de wape nen te komen, De oorzaak is te vin den in de techniek. „Een slippertje van de computer", vertelde J. M. Jansen, hoofd burgerzaken van de gemeente. Vermoedelijk is er iets misgegaan bij de scheiding tussen mannen en vrouwen, die voor het maken van de bewijzen van inschrijving nood zakelijk is. Bezoek paus Veel Poolse katholieken menen dat- de paus beter zijn bezoek aan hun land kan afzeggen. Ze vrezen dat de paus de schijn op zich zal laden met het Poolse regime te collabore ren. (PAGINA 2) Windenergie De PZEM experimenteert verder met windenergie. In het Sloegebied is de windturbine 'PEP-2' in bednjf gesteld. De 'PEP-2' is de eerste gro te windturbine, die commercieel door een Nederlands energiebe drijf wordt ingezet voorde normale elektriciteitsproduktie. (PAGINA 7) Fusie musea Het Zeeuws Museum in Middelburg en het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle moeien juseren. Vestigingsplaats van de beide mu sea moet Middelburg worden, meent gedeputeerde Boersma. (PAGINA 9) Leedvermaak Betaald voetbal of derde klas? De Zeeuwse voetbalwereld volgt met nauwelijks verholen leedvermaak de degradatiestrijd van de VC Vlis- singen. (PAGINA 15) Binnen- en buitenland: 2 en 3. Opinie: 4. Financiën en economie: 5. Provincie: 7, 9,10, 11 en 13. Sport: 15. Weekendkrant: 17,18,19,21,23, 25 en 27. Kabinet verbiedt de katapult (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bepaalde, gevaarlijke katapulten worden in de toekomst verboden. De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met een voorstel van minister Korthals Altes (justitie), deze wapens te brengen onder het besluit ongewen ste handwapenen. Het ontwerp-besluit over de katapulten gaat nu voor advies naar de Raad van State l ADVERTENTIE i NULAND (ANP) - Een hevig uitslaande brand heeft vrijdagavond voor naar schatting miljoenen guldens schade toegebracht aan motel Nuland, eigendom van de familie Van der Valk. Bij de brand, die omstreeks kwart over zeven uitbrak, zijn geen slachtoffers gevallen, ondanks de aanwezigheid op dat mo ment van ongeveer 1500 bezoekers. Zij konden zonder paniek het gebouw in korte tijd verlaten. Slechts één brandweerman werd aan zijn been gewond toen hij van een dak viel. In totaal hebben 80 brandweerlie den van de korpsen uit Den Bosch, Nu land, Rosmalen. Oss en Geffen de brand bestreden Omstreeks negen uur werd het sein brandmeester gegeven. De ooi-zaak van de brand is nog onbe kend. „Een compleet raadsel, want de brand is uitgebroken op een zolder bo ven de eerste etage van het hoofdge bouw. En daar is werkelijk niets aanwe zig. Geen electriciteit, machines of wat dan ook", aldus majoor G. Wesselink van de rijkspolitie district Den Bosch vrijdagavond op een persconferentie in het gemeentehuis van Nuland. Hij sloot brandstichting echter uit. Volgens Joep van den Nieuwenhuizen. sinds de ontvoering van mevrouw Van der Valk de woordvoerder van de fami lie. is er sprake van een miljoenen- brand. „En ik weet niet hoe de zaak ver zekerd is. maar ik neem aan dat ef spra ke is van onderverzekering", aldus Van den Nieuwenhuizen die zich niet ont moedigd toonde door de tweede tegen slag die het concern in korte tijd heeft getroffen. „We gaan er weer hard tegen aan. Als het even kan gaat het restau rant morgen nog open", aldus Van den Nieuwenhuizen. Of hem dat lukt is nog de vraag. Van het hoofdgebouw zijn de zolder en daaron der gelegen eerste etage min of meer verdwenen. Het restaurant op de bega ne grond heeft waterschade opgelopen, maar de daarachter gelegen keuken is nauwelijks beschadigd. Dat geldt ook voor de zijvleugels. Na inspectie blijkt dat slechts de direct aan het hoofdge bouw aangrenzende delen wat schade hebben opgelopen. Het is niet de eerste keer dat motel Nu land door brand is getroffen. Op 17 ok tober 1976 woedde er ook al brand in het motel, dat echter korte tijd later werd herbouwd. De brand trok grote publieke belang stelling, waardoor het verkeer op de langs het motel lopende snelweg Nijme- gen-Den Bosch vastliep Vandaag opent de eerste Middel burgse familie-videotheek en spelotheek. aan de Beenhouwerssinael 6. (Naast ANWB, t.o. Trefcenter) in Mid- delburg. Tel. 01180-36410. (ADVERTENTIE I Computercentrum COMPUTERS CONDOR Bellamypark 24 4381 CK Vlissingen Tel. 01184-10158 'Open Hof' Alexander Gogelweg 59, Vlissingen Openbaarheid gunst of recht? V.-T-V T Toe openbaar is de over- I VjjUl Xlheid (rijk. provincies, ge- meenten i geworden sinds op I 1 juni 1980 een wet van v kracht werd verklaard om dat proces in gunstige zin te bevorde rend Een wet waarin voor de burger het recht op informatie over het overheids handelen is vastgelegd en voor de overheid de plicht om die informatie te verstrekken. Gisteren is het eindrap port verschenen van de commissie, die nauwkeurig heeft nagegaan wat er met de werking van deze nieuwe wet is bereikt. „Openbaarheid tussen gunst en rechts?" is de titel van het rapport En die geeft al meteen aan dat de resultaten, rechtstreeks toe te schrij ven aan het gebruik van het nieuwe wetsinstrument, maar matigjes zijn. Er heeft zich in het verkeer tussen het bestuur en de burgers bepaald geen schokgolf van verbeterde communica tie voorgedaan vanaf het moment dat er met de wet in de hand méér mogelijk was dan vroeger doorgaans het geval. De beoordelingscommissie laat zelfs de vraag in het midden of de voortge schreden democratisering (de gegroei de mondigheid van de burger en de neiging van het bestuur om meer open heid in zijn beleid te doen) er ook niet zonder de Wet Openbaarheid van Be stuur (WOB) zou zijn gekomen „De moeilijkheid is. dat openbaarheid evenzeer een kwestie is van mentaliteit als van recht", zo stelt ze heel nuchter vast. Om die - veranderende - mentaliteit gaat het vooral. Bij rijk. provincies en gemeenten is in de afgelopen 20 jaar een stuk praktijk van openbaarheid ontstaan, dat tot uiting kwam in een groeiende interesse van de burger bij de besluitvorming van de overheid en toenemende behoefte om die te beïn vloeden. Aan de andere kant was er de overheid die zich gaandeweg meer be reid toonde om informatie te verschaf fen. Alleen waren de grenzen voor inwilliging of afwijzing van verzoeken om informatie niet bij benadering aan gegeven. totdat in 1980 die WOB kwam. Bovendien moest de burger voordien met een afwijzing van zijn verzoek genoegen nemen. Hij kon ner gens in beroep gaan. In de WOB is de mogelijkheid om het bij een afwijzing 'hogerop' te zoeken ingebouwd: er is beroep mogelijk op grond van de wet administratieve rechtspraak over heidsbeschikkingen (AROB-proce- dure). Het is destijds een goede zaak geweest dat tegelijk bij de start van de nieuwe wet openbaarheid bestuur een commissie in het leven is geroepen om op de voet te volgen hoe er nu met dit nieuwe regime van rechten en plichten zou worden omgesprongen. Een derge lijke vorm van kritische begeleiding, nieuw bij de wetgeving, gaf namelijk de mogelijkheid om in korte tijd vast te stellen waar zich de mankementen bevinden en op welke punten er verbe teringen dienen te worden aange bracht. Er is met dat doel 'gevalsonder- zoek' verricht: m Zeeland gebeurde dat bij het provinciaal bestuur en bij de gemeenten Goes en Westkapelle. Er zijn opiniepeilingen gedaan. En er zijn bijeenkomsten belegd met mensen die zich van tijd tot tijd bedienden van de mogelijkheden (in welke richting dan ook) van deze wet: overheidsvertegen woordigers aan de ene kant; bestuurs kundigen, journalisten en vertegen woordigers van maatschappelijke or ganisaties daartegenover. Het eindrap port van de begeleidingscommissie geeft op grond van die bevindingen een interessant beeld van de openbaai- heidscultuur in dit land en is daar vrij openhartig over. Vooruitgang is er zeker geboekt met de openbaarheid van bestuur in Nederland, moeizaam, maar duidelijk zichtbaar. Alleen blijkt de WOB daar aan maar io zeer beperkte mate te hebben bijgedragen Het is een 'hier en daar vage en onvolledige wet', stelt de commissie m haar eindrapport vasi. maar ze geeft tegelijk aan dat er tal van aanknopingspunten zijn om verbete ringen aan te brengen Het is aan de politiek om deze aanbevelingen over te nemen. Gebeurt dat niet. dan zou de wet juist door haar teilen zich wel eens tegen een bevordering van de open baarheid kunnen keren. De manier waarop de wet openbaarheid van be stuur in het afgelopen jaar op haar werkbaarheid is getoetst is misschien nog wel belangrijker geweest dan de mogelijkheden die zij naar de letter bood De openbaarheid bij de ministe ries in Den Haag, bij de provincie besturen en bij de gemeenten is er door in discussie gebleven. En voor een mentaliteitsverandering in dit opzicht is niets harder nodig dan dat. De openbaarheid bevindt zich in de prak tijk nog steeds in het grensgebied tussen gunst en recht. Daarom moet er nog heel wat gebeuren wil er van een echt werkbare opschuiving sprake zijn. vdM Inflatie OESO In de twaalf maan den tot en met februari heeft de inflatie in de 24 landen van de OESO (Organi satie voor Economische Samenwer king en Ontwikkelingi gemiddeld 5.9 procent bedragen. Het is de eerste maal In zes jaar dat de Inflatie onder de zes procent is geko men, zo heeft het secretariaat van de OESO vrijdag laten weten. De index voor de kosten van het levensonderhoud was eind februari 0.2 procent lager dan in januari, toen er sprake was van een stijging met 0,5 procent ten opzichte van de voorgaan de maand. De daling van februari komt voor een groot deel voort uit de prijsda ling voor levensmiddelen en olie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1