'Verbijstering over plan veerdiensten van minister' KRINGLOOPBEURS 9 Ir H. Engel wordt hoofd Rijkswaterstaat Zeeland EHBO Sint-Laurens winnaar Omdat nieuw onbetaalbaar is Onverstandig parallelweg rw 60 door te trekken Dit weekeinde in Clinge Vakmanshow HOOR Mi ié PZC/ provincie BURGEMEESTER VAN AARDEN BURG lovooy mode/ BLIJFT OOK DELTADIENST LEIDEN B EN W HULST AAN RAAD: VTERDAG 16 APRIL 1983 10 AARDENBURG - Burgemeester W. L. A. Lockefeer van Aardenburg heeft vrijdagavond zijn verbijstering uitgesproken over de plannen die minister Smit-Kroes deze week ten aanzien van de veertarieven voor de Westerschelde bekend heeft gemaakt. Door een sterke verhoging van de tarieven moet Zeeuwsch-Vlaanderen volgens de burgemeester nog meer gaan boeten voor de geïsoleerde ligging. Hij zei dit vrijdagavond tijdens de ope ning van de zevende Aardenburgse middenstandsbeurs. Bijna leek het er op of de heer Lockefeer een pleidooi zou gaan houden voor aansluiting bij Bel gië, „Maar", voegde hij daar snel aan Geslaagd VLISSINGEN Bij het Maritiem In stituut De Ruijter in Vlissingen slaag den na het eerste kwartaal van 1983 Scheepswerktuigkundigen A: H. A. Zuid- weg. Kapelle. P. G. E. den Dekker. Breda; C. P. van Zweed en Goes en L. Kruik, Helle- voetsluis. B I: P J Saaman. Kapelle. A A U Pieters. Vlissingen. J P M. Buijs. Roosen daal; E R. Emmen. Breda; I J. Mangold, Middelburg en J. C P. Hollestelle, Wilhelmi- nadorp. B II: K P. M den Bogert. Vlissingen; J G. Smit. Rithem; K. L. J van Steenbergen. Kloetinge. H. L. M van Haelen. Koudekerke. L. L. M, Gootjes. Valkenswaard. F P M. Hamers. Waalwijk. M. P. van de Velde. Renesse. W. G. de Leeuw van Weenen. Dordrecht en P. T L. van de Zalm. Middel burg CII: J Wisse. Vlissingen; R. vanNoort, Vlissingen; M. van de Velde, Brulnisse; R. Geiger. OostrSouburg; A. Storm. Vlissingen. C II: R- w, A. Renssen. Vlissingen; A. T. Nienhuis. Vlissingen. M. D. Kodde. Middel burg; P. R. de Wispelaere. Retranchement; F. Weentnk, Vlissingen, J H. Wisse. Middel burg; Ferede Netsere, Rotterdam en A. G. Schaap, Goes. Stuurlieden S III: .1 Walt- huis. Eindhoven; J van de Heijden. Vlissin gen. M- P J Bakker. Naaldwijk. S J. van Zundert, Eindhoven; R M. van Biene. Vlis singen. D J G Feij. Maastricht. F Blaauw. Vlissingen. J M A Reurings. Raalte. G. J. Blanckaert. Vlissingen; M. P van de Velde. Vlissingen. J. M. Verest, Wassenaar em H. R H. Nikken. Roosendaal. S III: H. Willems. Grave en A. A. H. M de Bruijn, Bergen op Zoom. S II th.: P. E. W Nix, Eindhoven; A. C. M. Trommelen, Kaatsheuvel; S M van Bussel. Borger: F. Barth, Epe. K. H. W Smit. Geldrop; J JM. van Berlo. St -Odilienberg; R W. Houweling. Kaatsheuvel. R. E. Eijlers, Vlissingen: N. A van Maanen. 's-Gravendeel; w A_ Janssen. Zoelmond en W Veneman. Weesp S II pr.: X G H L. J. Glansbeek. Middelburg. P. P A. Hürzeler, Koudekerke: L, Lok, Middelburg; J. H. A Vermin. Kwa- dendamme; W. E. Hovens, Tegelen; R. W. Winklaar. Vlissingen; H. Ammerlaan, Waal wijk. W D J. Kuijs, Goes en W. P G Nowé. Poortugaal, S I th.: E de Vries, Oostkapelle; L. H G J H Glansbeek, Middelburg. P A. Schwartz. Vlissingen en P J. Durand. Oos tende S I pr.: C N van Dongen. Hemkens- zand, J. P Lomry Deume. D. de Ridder. NieuwpoortA A P G. Engels. Nuenen en L. H. G. J H Glansbeek. Middelburg FNV Vlissingen bespreekt werkplan VLISSINGEN De FNV-afdeling Vlis singen houdt op donderdag 21 april haar jaarvergadering. Tijdens deze bijeenkomst wordt het jaarverslag 1982 van secretaris en penningmeester behandeld. Tevens zal de vergadering haar goedkeuring moeten geven aan het werkplan van de FNV-afdeling voor de periode mei tlm december 1983. Districtsbestuurder M. van Leeuwen zal een inleiding houden over vrijwilli gerswerk en toetsingscommissies). De laarvergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in 't Anker. Bonedij- kestraat 163 te Vlissingen. De leden van de bij de FNV aangesloten bonden zijn op deze vergadering van harte welkom IADVERTENTIE toe. "ik mag als Nederlandse burge meester natuurlijk niet zeggen dat we maar beter bij België kunnen horen. Een afscheidingsbeweging zou niet op zijn plaats zyn. Toch horen we histo risch, moreel en cultureel bij elkaar" De FNV-afdeling Sas van Gent heeft minister Smit-Kroes in een brief meege deeld dat deze 'geen enkel begrip heeft voor de geïsoleerde positie van de Zeeuws-Vlaming. De afdeling spreekt haar 'verontwaardiging' en 'afschuw' uit over het voornemen van het Minis terie. drastisch te bezuinigen op de kos- FNV-afdeling is er voor algemene, eco nomische. psychologische en culturele overwegingen kennelijk geen plaats in 'Open huis' voor afgekickte junks in Vlissingen VLISSINGEN - Het Vormingswerk Jonge Volwassenen in Vlissingen be gint op woensdag 20 april een activiteit ten van de veerdiensten en de tarieven in het VJV-gebouw voor mensen die voor de Zeeuws-Vlaamse gebruikers drugs hebben gebruikt. Tijdens dit aanzienlijk te verhogen als een der on derdelen van deze besparings-operatie Volgens de Sasse afdeling gaat de mi nister ook voorbij aan de nadelige eco nomische effecten, die een tariefsverho ging met zich meebrengt. Volgens de 'open huis' voör afgekickte gebruikers, dat van 14.00 tot 17 00 uur duurt krijgt men de mogelijkheid een krantje te ma ken, creatief bezig te zijn, te koken en ervaringen uit te wisselen onder het ge not van een kop koffie. het beleid van de minister op dit punt Ook de linkse samenwerking van PSP en CPN in Zeeland verwerpt de plannen van Smit-Kroes. Zij ziet in de plannen van de minister een poging om 'Zeeland te laten betalen voorde kosten van aan schaf van de derde dubbeldekker'. Re cente uitspraken over het mogelijk ont staan van een Zeeuws-Vlaamse afschei dingsbeweging en gedachten aan het uitroepen van een Zeeuwse republiek kan de PSP-CPN dan ook 'volledig be grijpen'. aldus een persverklaring. De linkse samenwerking spreekt daar in mede namens haar statenfractie van 'het zoveelste bewijs dat Zeeland door de huidige regering tot bezuinigings post wordt gemaakt'. De verklaring gaat verder met de stel ling dat PSP-CPN in Zeeland vinden dat in het algemeen kosten van open baar vervoer geheel door de rijksover heid gedragen moeten worden. Juist vanwege de moeilijke geografische lig ging van Zeeland moet dus niet op de veren gekort worden, vinden beide sa menwerkende partijen. Goede en zo goedkoop mogelijke veerdiensten zijn voor Zeeland een levensvoorwaarde, zo vinden zij CLINGE - In het gemeenschaps centrum Malpertuus in Clinge is vrijdagavond de Vakmanshow '83 van start gegaan. De show, een ini tiatief van zes Clingse onderne mers, is nog vandaag, zaterdag en morgen te zien. De bedoeling er van is het publiek een kijkje te gunnen achter de schermen en te tonen wal hun vak nu precies in houdt. Burgemeester P. J G. Molthoff opende de show. Hij deed dat door - overigens een mislukte - poging te ondernemen de sirene van een in braakbeveiligingsinstallatie in werking te stellen (,,'t ligt niet aan mij. het is de techniek"). Na wat ge morrel aan de knoppen door de ex posant bleek het apparaat alsnog van zins zijn werk te doen. De burgemeester kreeg een cadeau aangeboden. Voor mevrouw Molt hoff waren er bloemen. De opening werd muzikaal omlijst door de Clingse fanfare Weldoen door Ver maak en de majoretten van deze muziekvereniging. De burgemeester zei in zijn ope ningswoord het een cnprlp 7aak te vinden dat de Clingse ondernemers zich ervan bewust zijn dat zij zich zelf dienen te verkopen. ..Het is uniek dat een aantal vakmensen de handen ineen hebben geslagen en deze show mogelijk hebben ge maakt. Voor de kleine kernen is het van het allergrootste belang dat - als het gaat om de leefbaarheid - de ondernemers aan de weg timme ren" Op de show zijn te zien een slager, een bakker, een electro motoren en wikkelhandel. een schildersbe drijf. een electra- en Qetsenhandel en een frituurbedrijf. Het publiek kan dit weekeinde keuren, proe ven, een demonstratie bijwonen en nader geïnformeerd worden over wat de vakman te bieden heeft. Verder is er een aantal lotingen en een prijsvraag. Voor de kinderen treedt zondagmiddag om drie uur en om vier uur een goochelaar op in één van de zalen van Malpertuus. De openingstijden van de vakman show zijn vandaag van 13.30 tot 22.00 uur en morgen, zondag, van 13.30 tot 20.00 uur. Stuiverconcert OOST-SOUBURG - Muziekvereniging 'Vlijt en Volharding' geeft vrijdag 21 april iaanvang 20.00 uuri weer een 'Stuiverconcert' in zaal 'De Zwaan' te Oost-Souburg. Naast het tamboer- en trompetterkorps, jeugdkorps en fanfa re treedt op het quintet 'Ad Hoe' uil Middelharnis. dat onlangs nog deel nam aan het AVRO ensembleconcours Na afloop is er bal. Programma's wor den aan de zaal gratis verstrekt. (ADVERTENTIE) IN GROTE MATEN vindt u bij ons volop keus in kostuums, combinaties of re genjassen. Mocht zelfs daar voor u geen keus in zi|n (in dessin of model) dan kunnen wij binnen 4 weken een kostuum of combinatie laten maken tegen betaalbare prijzen. Sinds 1900 Donderdag koopavond. DE ANTIEKE KLOK LOOPT LIEVER Want stilstaan is voor haar achteruitgaan in waarde en schoonheid. Ze is een vertrouwd adres {met 2 jaar garantie op aankoop en reparatie) meer dan waard. MARIA PORSKAMP Ambachtencentrum Oostkerkplein 5 Middelburg 01180-33425 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Het hoofd van de Deltadienst van Rijkswaterstaat, ir H. Engel, zal waarschijnlijk in de loop van volgend jaar benoemd worden tot hoofdingenieur-directeur van de directie Zeeland van Rijkswaterstaat. Engel wordt opvolger van ir O. Boom. die in die periode met pensioen gaat, maar hij blijft de Deltadienst leiden en dus de verantwoordelijkheid hou den voor de aanleg van de stormvloed kering in de Oosterschelde Engel en Boom zullen begin volgend jaar bekijken op welke datum de be noeming zal ingaan, afhankelijk van de voortgang van de werken aan de pijler- dam. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft laten weten dat zij de intentie heeft om ir Engel tot opvolger van ir Boom te benoemen. Dat heeft te maken met de veranderende taak van de directie Zeeland, die te maken zal krijgen met het beheer van de „geavan ceerde infrastructuur" die de pijlerdam en de aanpalende werken samen vor men. Engel: „Ik heb met m'n Zeeuwse colle ga afgesproken dat we begin volgend jaar samen de zaak onder de loupe nemen. Het Hangt af van het stadium waarin de werken aan de pijlerdam dan verkeren. Geen van ons beiden heeft een geweldige haast" Aflossing Ir Boom zei vrijdag tevreden te zijn over de regeling die is getroffen. Hij wordt eind '85 65 jaar, maar zal bijna zeker vervroegd uittreden. „We weten niet precies wanneer de aflossing van de wacht zal plaatsvinden, maar het zal zeker niet voor 1 juli van het volgend jaar zijn". Achtergrond van de nu gekozen con structie is behalve de zorg voor het handhaven van de continuiteit bij de aanleg van de stormvloedkering het gegeven dat de Deltadienst zijn langste tijd heeft gehad. De dienst zal immers worden opgeheven, enige jaren nadat de pijlerdam klaar zal zijn. Met name de komende periode, wanneer het werk aan de dam van de bouwsfeer in de beheerssfeer terecht komt zoals ir Boom het zegt is volgens minister Smit een goede om de opvolging van de hoofdingenieur-directeur te regelen, ir Boom vind het ..inderdaad beter dat in een fase van een veranderende orga nisatie degene die het werk nog een aantal jaren moet doen al is aangewe zen. Dat is ook plezierig voor de men sen van de dienst die met de nieuwe man gaan werken", ir Engel zal dus een aantal jaren 'dubbel' werk moeten doen, „want ik blijf belast met het werk in de Ooster schelde". Officieel is Engel overigens nog niet benoemd, maar gezien de intentie van de minister en de afspra ken met ir Boom is die benoeming tc zijner tijd een logisch sluitstuk van de huidige ontwikkelingen. KAMPERLAND - Dc EHBO-ploeg uit Sint-Laurens heeft vrijdagavond de eerste plaats behaald bij de wedstrij den van district Zeeland van dc Ko ninklijke Vereniging EHBO. Dat ge beurde in het dorpshuis in Kamper land. De ploeg verzamelde 272,5 pun ten. Tweede werd Sint-Annaland met 271,5 punten. Daarna volgden Kam perland met 251 punten en Lewcdorp met 245,5 punten. Het gevolg van deze uitslag is dat Sint-Laurens op 28 mei in Lelystad voor Zeeland uitkomt tij dens de landelijke EHBO-wedstrijden. Thema van de bijeenkomst in Kamper land was een feestavond, die uitmond de in een vechtpartij. Drie slachtoffers raakten gewond en het was de taak van de deelnemers om zo snel en goed mogelijk te handelen. Daarnaast was er een puntentelling voor de beste leider van de wedstrijden. Deze moest met twee collega's coördinerend toe zien en zoveel mogelijk fouten opmer ken en verbeteren. Hierbij werd Sint- Annaland eerste met 66 punten. Daar na volgden Sint-Laurens met 63 pun ten. Lewedorp met 54 punten en Kam perland met 49 punten. Doel van de jaarlijkse wedstrijden is de geoefend heid èn perfectie van de EHBO-mensen te demonstreren. Er zijn zoveel mensen die alle spulletjes, die ze eigenlijk niet meer nodig hebben, bewaren. Tot dat het verroest is. Dat is toch zonde? De mensen houden veel te veel vast. Dingen, die een ander heel goed zou kunnen gebruiken". Met dit gegeven in het achterhoofd zette de 28-jarige Chris Slij in Koewacht zijn Zeeuwse Kringloopbeurs op. Een bedrijf waar men zijn oude spulletjes kan 'stallen', die Chris dan weer probeert te verkopen. „Maar geen vieze, ouwe troep, hoor". Chris heeft dus grootsere plannen clan alleen maar een uitdragerij, of een handeltje in 'lompen en metalen'. Op 't Zand 7a aan de rand van Koe wacht heeft Chris bijna vijfhonderd vierkante meter ruimte voor zijn handel. Bij binnenkomst wijst hij haast verontschuldigend op de her en der staande tweedehands goede ren. Als een huisvrouw, die bij bin nenkomst van de visite in de netjes opgeruimde woonkamer zegt: let maar met op de rommel. Bedrijvig loopt hij heen en weer tus sen de tweedehands spul len. elke keer zijn verhaal onderbrekend om te wijzen op bepaalde artikelen Je kan het zo,gek niet bedenken, of het ligt er „En dan gebeurt het nog weieens dat de mensen om bepaalde zaken "vragen, die ik niet in huis heb Maar je staat er verbaasd van wat er alle maal verkocht en gekocht wordt", vertelt Chris. En ongelovig schudt hij zijn hoofd. „Moetje dit nou eens zien. Een gas- geyser op butaan voor in de caravan. Maar 85 gulden. Volgens die mensen ïs-ie maar een paar weken gebruikt. En dat klopt ook wel, hij ziet er nog als meuw uit". Chris is ervan overtuigd dat hij het gat in de markt heeft gevonden. „Nieuw is onbetaalbaar geworden. Of je nu honderd gulden betaald voor een uitstekend gasstel of datje er ze venhonderd moet neertellen voor een nieuw, dat scheelt nogal. Ja. ik besta bij de gratie van de slechte tij den. De mensen hebben gewoon het geld niet meer" Chris, die uit Soest afkomstig is, heeft een tijdje rondgezworven in In donesië en Australië. Daar heeft hij eigenlijk het idee opgedaan voor de Kringloopbeurs. „In Indonesië, daar rijden auto's rond van veertig jaar oud. Die worden elke keer helemaal uit elkaar gehaald en opgeknapt. Talloze keren. Ik heb dat vol bewon dering aangezien. Nu zal het in Ne derland wel niet zo erg worden, dat het hier ook nodig wordt, hoor En in Australië daar worden door particu lieren verkopingen gehouden in de garage. Datmag daar En die trekken altijd heel veel publiek" Sinds die tijd spookte dat idee door zijn hoofd. ..Ik wist alleen nog niet in welke vorm ik het zou gieten. En toen ik terug kwam in Nederland, had ik weer ge noeg energie om iets te beginnen. Na de reis waren de accu's weer vol". Daarna is alles in een stroomversnel ling geraakt. Hij liep tegen de lood sen op aan 't Zand en binnen de kort ste keren kon hij beginnen. Momenteel wordt nog een gedeelte van de ruimte in beslag genomen door de werkgroep, die hulpgoederen inzamelt voor de Poolse bevolking. Eind van de maand zal ook die ruim te beschikbaar komen. Die ruimte zal hij hard nodig hebben. „Het gaat met de dag harder, het begint te lo pen. Ik ben nu een maand bezig en er is nog veel vraag naai' spullen, die ik nog niet in huis heb. Maar dat komt ook wel" Chris' werkwijze is als volgt: parti culieren, die van hun oude, nog goede spulletjes afwillen, kunnen de Kringloopbeurs bellen. Chris springt dan in de auto en haalt de goederen op. Er wordt in overleg een prijs voor het artikel bepaald, waarna het in de loods belandt. Wordt het verkocht, dan houdt Chris vijftien procent van de verkoopprijs in en de rest gaat naar de vorige eigenaar. Als de goe deren na drie maanden nog niet zijn verkocht, gaan de spullen terug naar waar ze vandaan gekomen zijn De inrichting van zijn bedrijf, dat ge heel zelfstandig is opgezet, zonder steun of subsidie, is nog niet naar zijn zin. „Ik wil het echt mooi maken. Er komt een afdeling met kinder- en ba bykleertjes. Keurig in de rekken, op maat en gesorteerd. En er moet een wand komen met allerlei electrisch keukengerei en verder nog een video- hoek, waar de klant zijn oude video kan inruilen tegen een wat nieuwere of andere. Met bijbetaling. Het moet; een attractie worden en het moet - hoe zeggen ze dat hier ook al weer - proper zijn. Geen troep, geen vieze ouwe spullen" Garantie kan Chris op de verkochte spullen niet geven. Maar als er echt sprake is van verborgen gebreken, dan zal de Kringloopbeurs wel probe ren de kwestie te verrekenen met de vorige eigenaar. „De spullen gaan hier voor zo weinig over de toonbank, dat een volwassen garantie niet mo gelijk is Toch heeft Chris er geen al te hard hoofd in. Vrijwel altijd kan hij zelf wel constateren of de aangebo den goederen slecht of goed zijn. „Ik heb van alles gedaan. Loodgieter, timmerman, noem maar op. Ik weet overal wel iets van", zegt Chris opti mistisch. „Wat dacht je hiervan?". Chris pakt een tangetje op. „Tweevijftig. Als je het mij vraagt is het hartstikke nieuw. Daar betaal je in de winkel zeker een tientje voor", prijst Chris zijn waren aan Twee vrienden van Chris. Ronald van Dolen en Bart van der Laar, hebben eveneens onderdak gevon den in de loodsen aan 't Zand. Zij ?ijn bezig met het opzetten van een be drijfje, dat via een fotografisch procé dé. posters en andere afbeeldingen op aluminiumplaten overbrengt. Nu hun eigen bedrijfje nog niet draait de twee zijn nog druk doende met het opknappen en inrichten van de don kere kamer) helpen zij Chris zo nu en dan een handje. De twee bedrijven staan echter los van elkaar. Opgetogen is Chris ook over de hulp van de gemeente. „Er zijn totaal geen moeilijkheden met de vestiging en dergelijke. Zo durf je tenminste wat te beginnen en kan er iets van de grond komen", steekt Chris een pluim op de hoed van de gemeente Axel. Hans Vonk y HULST - Er is niet voldoende agra risch verkeer om de kosten van het doortrekken van de parallelweg langs rijksweg 60 bij Hulst te rechtvaardi gen. Dat is de mening van het college van b en w van Hulst. Hel dagelijks bestuur van de gemeente laat dit we ten in een briefaan de gemeenteraad. B en W ontraden de raad dan ook om in te gaan op het idee van Veilig Verkeer Nederland, afdeling Hulst, de weg door te trekken. Zoals gemeld heeft WN over de weg een rapport gemaakt en de gemeente verzocht de verbinding tussen Hulster Nieuwlanddijk en de Hogeweg tot stand te brengen. Volgens Veilig Ver keer kan daarmee een gevaarlijke over steek voor fietsers over de rijksweg wor den voorkomen. Ook in de agrarische sector is veel geklaagd over het feit dat landbouwvoertuigen kilometers om moeten rijden over het Groot Eiland B en w voeren voor het niet aanleggen van de weg een aantal argumenten aan de weg is alleen van nut voor wat be perkt agrarisch verkeer uit zuidelijke richting. Voor het snelverkeer is de aan leg te ontraden, omdat dan een sluik weg zou ontstaan met gevaarlijke situa ties op de oversteek naar de Oude Zout- dijk. waar dan mogelyk verkeerslichten geplaatst moeten worden voor het over steken van de rijksweg. „Bovendien ontbreken de financiële middelen om een dergelijke weg aan te leggen", zeg gen b en w. Een goedkope oplossing zou geweest zijn als rijkswaterstaat de status van autoweg tussen het kruispunt aan de Abdaalseweg en de Oude Zoutdjjk liet varen. Dan zou er ook langzaam ver keer toegestaan zijn. Maar rijkswater staat voelt daar helemaal niets voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 10