Onderdelencentrum van Nissan naar Amsterdam Extra op Keukenhof: Narcissus '83. Nederland neemt stelling tegen chemische wapens EUROPESE VESTIGING MET 200 BANEN Beproeving duwvaart met zes bakken VNG: gemeentepolitie functioneert goed in de kleinere gemeenten Galtieri voor ^ereraad' Washington nieuwe burgemeester Chicago Consumptie vorig jaar minder sterk gedaald Eindhovens Nieuwsblad loopt uit op debacle DONDERDAG 14 APRIL 1983 PZC/binnen-buitenland UTRECHT (ANP) - Bij het vaststellen van wao-uitkeringen op basis van het vroegere dagloon van de arbeidsongeschikte moet regelmatig overwerk worden meegerekend. Dat heeft de centrale raad van beroep, de hoogste rechterlijke instantie voor sociale verzekeringszaken, woensdag bepaald. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken liet de bedrijfsverenigingen driejaar geleden weten dat inkomen door overwerk niet mag meetellen bij het berekenen van de hoogte van een wao-uitkering. dat mocht, vond de staatssecretaris, alleen als de bedrijfsvereniging al in het stadium van de ziektewet, die in de wao vooraf gaat, had besloten het overwerk wel mee te rekenen. De centrale raad stelde de staatssecretaris echter in het ongelijk. Structureel overwerk moet wel worden meegerekend. Het kan niet aan de verschillende bedrijfsverenigingen worden overgelaten of dat wel of niet moet gebeuren. Want op die manier zou er ongelijkheid kunnen ontstaan per bedrijfstak bij de toepassing van de wao. vindt de centrale raad. Mr D de Vos. hoofd van de rechtskundige dienst van de vakcentrale FNV, zegt in de FNV-vakbondskrant dat de uitspraak van de raad verstrekkende gevolgen zal hebben. „Sinds de beschikking van De Graaf drie jaar geleden is een groot aantal mensen in de wao terechtgekomen. In alle gevallen waarin die beperkende maatregel is toegepast moet het dagloon opnieuw worden bekeken", zo stelt hij. DEN HAAG (ANP) De Japanse autoproducent Nissan gaat in Amsterdam een onderdelencen trum voor Europa vestigen, zo heeft Nissan Nederland woensdag bekendgemaakt. Doel is de service-verlening in Europa te verbeteren. Het moederbedrijf in Tokio zal voor honderd procent aandeelhouder in het bedrijf worden. Het gaat hierbij om een investering van 90 miljoen gulden in grond en gebouwen (exclusief machines) en de vestiging zal werk gan bieden aan tenminste 200 mensen. verschillende Europese importeurs verscheept. Na ontvangst van de order duurt het volgens het bedrijf ongeveer Het ligt in de bedoeling de het onderde lencentrum in de zomer van 1985 in gebruik te nemen. Minister Van Aar- denne van economische zaken heeft met voldoening kennis genomen van het besluit van Nissan. Op 28. 29 en 30 maart heeft hij in Japan met de leiding van Nissan over de vestiging in Neder land gesproken en hij heeft de indruk dat dit bezoek aan een versnelling van de beslissing kan hebben bijgedragen. Het onderdelencentrum zal worden ge bouwd aan de Westhaven in Amster dam naast Nissan Terminal Europe dat daar al is gevestigd en dat als distributiecentrum van Nissan-auto's voor heel Europa wordt gebruikt. Dit najaar zal met de bouw worden begon nen. Het magazijn van het onderdelen centrum zal 50.000 vierkante meter groot zijn en daarmee volgens Nissan de grootste opslagruimte van een Ja pans bedrijf in Europa. Nissan heeft haar keuze op Nederland laten vallen onder meer wegen de politieke stabiliteit, de evenwichtige verdeling van de economie tussen landbouw, industrie, handel en trans port en de gunstige geografische lig ging. Bovendien zijn Nederlanders door hun talenkennis en ervaring gewend op internationaal niveau te werken, aldus het bedrijf. Voorts heeft volgens Nissan de goede samenwerking in de onder zoeksfase met de Nederlandse overheid en de gemeente Amsterdam ertoe bij gedragen dat de keus op Nederland viel. DEN HAAG (ANP) Minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat zal medio 1984 een definitieve beslissing nemen over het al dan niet toestaan van zesbaksduwvaart op de Neder landse waterweg Rotterdam naar Duitsland. Zij deelde dit mee na afloop van een uitgebreide commissievergadering in de tweede kamer over de zesbaksduw vaart, waarin de grote partijen instem den met het voorstel van de minister om op korte termijn te komen tot een serie praktijkproeven met zesbaks duwvaart onder specifieke moeilijke omstandigheden. Binnenkort worden alle betrokken par tijen uitgenodigd te komen praten over de opzet van deze praktijkproeven. Binnen een jaar moet over het resul taat daarvan een rapport gereed zijn, zo stelde de minister zich achter een voorstel van het CDA-kamerlid Nij- land. De kleinere partijen PPR, SGP. RPF en D'66 zien weinig in schaalver groting in de duwvaart vanwege toene mende onveiligheid en keerden zich daarom ook tegen de voorgestelde praktijkproeven. Verlaging van Belgisch disconto BRUSSEL (ANP) De nationale bank van België heeft woensdag besloten met ingang van vandaag, 14 april, de discontovoet terug te brengen van 11 tot 10 procent. De rente op het zogehe ten voorschottentarief wordt van 12 op 11 procent gebracht. De bank deelde woensdag mee dat dit besluit genomen werd om de neer waartse beweging van de in België geldende rentetarieven op korte ter mijn in de hand te werken. De geld markt geeft daar ruimte voor, aldus de Belgische centrale bank. Willy de Clercq, de Belgische minister van financiën, wees er woensdag op dat men in zijn land nu het laagste rente peil sinds ongeveer 3.5 jaar geleden bereikt heeft. De renteverlaging werd in de eerste plaats mogelijk gemaakt door de gunstige reactie van de wissel markten op de nieuwe pariteit van de Belgische frank, na de recente Europe se muntherschikking, aldus de minis ter, De Clercq zei dat die re- en deva luatieoperatie voor de Belgische frank „als een geslaagde operatie mag wor den beschouwd". Reuzenhagelsteen Op de stad Wuxi in het oosten van China is dins dag een hagelsteen gevallen die een doorsnee had van tussen de 50 en 60 cm. Bij het raken van de grond viel de steen uiteen in stukjes van gemiddeld 10 cm doorsnee, aldus het volksdag blad van Peking van woensdag. Volgens de krant zijn hagelstenen van zo'n grootte een zeldzaamheid. Op dit ogenblik worden de Nissan- onderdelen nog vanuit Nissans Saga- mihara Parts Center in Japan naar de GRONINGEN (ANP) „Gemeentelijke politiekorpsen in gemeenten met tussen de 25.000 en 30.000 inwoners hebben recht van bestaan. De meerderheid van de korpsen in deze gemeenten kan het werk aan. De miniumsterkte van dergelijke politiekorpsen zou 48 man moeten bedragen". Dat zijn enkele conclusies van een onderzoek naar de sterkte en het functioneren van politiekorpsen in gemeenten met 25.000 tot 30.000 inwoners.'Het onderzoek werd verricht door de afdeling sociaal-geografisch en bestuurskundig onderzoek van de vereniging van Nederlandse gemeente (VNG). De resultaten van het onderzoek zijn woensdag in Groningen gepresenteerd tijdens een studiedag gewijd aan politiële beleidsplannen. In het onderzoek werden 22 gemeenten betrokken met een inwonertal van tussen de 25.000 en 30.000. Aanleiding tot het onderzoek vormde het in mei 1981 door de regering gepubliceerde wetsontwerp tot vaststelling van een nieuwe politiewet. Een van de onderdelen van dit wetsontwerp vormt de opheffing van de gemeentepolitie korpsen en het rijkspolitiekorps en de instelling van provinciale politiekorpsen en landelijke diensten. De VNG is tegen dit plan en vindt dat de gemeentepolitie moet blijven bestaan. AMSTERDAM - Politieagenten vatten de zaak met een lach op. nadat zij woensdagmorgen op de Ouderzijds Achterburgwal in het centrum van Amsterdam voor het dinsdagavond gesloten illegale gokhuis Club 26' een portie witkalk over hun hoofden hadden gekregen. De politie was aanwezig bij het verwijderen van apparatuur uit de club. waarin 31 personen werden aangehouden. AMSTERDAM (ANP) - Een aantal mannen heeft de politie woens dagmorgen gehinderd bij het leeg halen van het illegale speelhol 'Club 26' aan de Oudezijds Achter burgwal in Amsterdam. Daar werd dinsdagavond bij een poli- tie-inval 80.000 gulden in beslag genomen en werden 31 mensen aangehouden. Dit heeft een woordvoerder van de Amster damse politie woensdagmorgen meegedeeld. Van een politieauto en een by 'Club 26' geparkeerd staande auto werden de banden doorgestoken, een andere auto werd op zijn kant gelegd en van een van de verdie pingen van ee.. „u gelegen pand werd kalk naar bene den gegooid op manschappen van de parate eenheid van de politie, die bij het leeghalen van het speel hol zijn ingezet, Twee mannen zijn in verband met dit verzet tegen de politie aangehouden. Ook in het Brabantse Waalre is een illegaal speelhol opgerold. Bij een inval in een woning trof de politie dinsdagavond een in bedrijf zijnde roulettetafel aan alsmede, vier spelers en bedienend perso neel. Een verdachte, een 41-jarige man uit Valkenswaard, is in verze kerde bewaring gesteld. Dat heeft een woordvoerder van de rijkspoli tie woensdagmorgen meegedeeld. 120 dagen voordat deze onderdelen in Europa aankomen. Na ingebruikne ming van het centrum in Amstrdam zal deze tijd worden teruggebracht tot vijftien dagen. Hierdoor kan ook de gemiddelde voorraad van de impor teurs verlaagd worden van 7,5 maand naar 2,5 maand, aldus Nissan. De Amsterdamse wethouder van eco nomische zaken, drs. E. Heerma, ver klaarde woensdag desgevraagd zeer gelukkig te zijn met de komst van het onderdelencentrum van Nissan naar de hoofdstad. De wethouder noemde de ongeveer 200 arbeidsplaatsen die het onderdelen centrum zal bieden een zeldzaamheid in deze tijd. Heerma wees bovendien op afgeleide werkgelegenheid in de bouw van het centrum en de expeditie in de haven. De wethouder verklaarde dat er een lang traject van voorberei dingen is afgelegd. Er was concurren tie van België en Duitsland en van twee andere plaatsen in Nederland. Nieuwegein en Nieuw-Vennep. Antillen spreken rapport ontduiking belasting VS tegen WILLEMSTAD (ANP) De Antil liaanse minister van financiën, Gil bert de Paula, heeft woensdag ten stelligste ontkend dat de Nederlandse Antillen worden gebruikt voor belas tingontduiking. Volgens de bewindsman is er geen sprake van dat het Antilliaans- Amerikaans belastingverdrag wordt misbruikt en dat de Antillen niet mee werken aan uitwisseling van informa tie met de Amerikaanse belasting dienst. Hiermee reageerde De Paula op de conclusies in een Amerikaans rapport voor de ondercommissie voor handel, consumenten- en monetaire zaken van het Huis van Afgevaardigden. In dat rapport staat onder meer dat de Antil len meer dan welk ander land in het CaribisCh gebied worden gebruikt voor belastingonduiking en dat de Antillen hebben geweigerd inlichtingen te ver schaffen aan de Amerikaanse belas tingdienst over maatschappijen, die zich op de eilanden hebben gevestigd om belastingbetaling in de Verenigde Staten te ontduiken. Volgens het rap port zijn de meeste van de 25.000 off-shore firma's op de Antillen van Amerikanen. Dergelijke bedrijven la ten de in de VS gemaakte winsten en inkomsten via het Nederlandse rijks deel lopen. Vaak hebben deze off-shore bedrijven niet meer dan een postbus op de Antillen, aldus het rapport. De Paula ontkent dit. BUENOS AIRES (RTR) Ex- president Leopoldo Galtieri van Ar gentinië, die maandag tot twee maan den militaire detentie is veroordeeld, moet na het uitzitten van deze straf voor een 'ereraad' verschijnen. Cristino Nicolaides, het hoofd van de Argentijnse strijdkrachten, heeft tot deze disciplinaire maatregelen tegen Galtieri besloten naar aanleiding van diens opmerkingen in vraaggesprek ken met een Argentijnse krant over de oorlog om de Malvmas (Falkland- eilandem die een jaar geleden ont brandde tussen Argentinië en het Ver enigd Koninkrijk. In drie opeenvolgende interviews met het in Buenos Aires verschynende dag blad 'Clarin' oefende Galtien. die als president en chef van de strijdkrachten op 2 april 1982 opdracht gaf tot de Argentijnse invasie van de archipel, scherpe kritiek op de toenmalige Ar gentijnse militaire gouverneur van de eilandengroep, generaal Mario Benja min Menendez. Ook laakte hij het gedrag van drie andere generaals die betrokken waren bij zijn afzetting als staatshoofd enkele dagen nadat Britse militairen op 14 juni de Falkland- eilanden hadden heroverd. Onder luid applaus van zijn aanhang maakte Harold Washington woensdag zijn overwinning bekend. Hij is hierdoor Chicago's eerste zwarte burgemeester geworden. CHICAGO, ILLINOIS (UPI) - Het Amerikaanse democratische con greslid Harold Washington is dinsdag op het nippertje gekozen tot eerste zwarte burgemeester van Chicago. Hij won van de joodse republikein Bernard Epton, wiens kansen zo groot waren dat het ér naar begon uit te zien dat de miljoenenstad na een halve eeuw haar eerste repu blikeinse burgemeester zou krij gen. Washington heeft het gehaald dankzij de overweldigende steun van de zwarte kiezers en veel steun van de kant van de Spaansspre kende burgers en blanken. Hij kreeg hierdoor een voorsprong op Epton. die het po pulairste was in 'blankenwijken'. waar men van zijn democratische gezindheid was afgeweken om re publikeins te stemmen. De over winning van Washington 'zet de kroon' op een verkiezingsstrijd van zeven weken die de smerigste sinds lange tijd is genoemd en waarbij het zwaartepunt heeft ge legen op problemen van ras en persoonlijke moeilijkheden. De landelijke leiding van de democra tische partij heeft de zege de start genoemd van de campagne om het Witte Huis te heroveren op de republikeinen. DEN HAAG (ANP) De consumptieve bestedingen zijn vorig jaar 1.5 procent gedaald ten opzichte van 1981. In 1981 werd er 2.5 procent minder besteed dan in 1980. Het ministerie van econo mische zaken heeft dat woensdag mee gedeeld. De daling van de bestedingen nam in de tweede helft van vorig jaar echter af ten opzichte van de tweede helft van 1981. Het ministerie schrijft de wat minder sterke daling van de bestedingen voor al toe aan het feit dat er vorig jaar weer wat meer auto's werden gekocht en wat meer aankopen werden gedaan die samenhingen met de aantrekkende woningmarkt, zoals meubelen en wo ningtextiel. Per hoofd van de bevolking namen de consumptieve bestedingen met twee procent af, waarmee de consumptie per hoofd van de bevolking vorig jaar onder het niveau van 1977 is terecht gekomen. Het afnemen van de consumptie wordt vooral veroorzaakt doordat er vorig jaar met uitzondering van auto's vijf procent minder duurzame goederen (bij voorbeeld koelkasten, caravans) werden gekocht. Deze afnemende Inte resse in dit soort goederen betekent dat de consumptie van duurzame goe deren per hoofd onder het niveau van 1973 is komen te liggen. Aan voedings- en genotmiddelen werd vorig jaar 2,5 procent minder uitgege ven, waarmee het gebruik per hoofd onder het niveau van 1976 is gekomen. Wat de voedings- en genotmiddelen betreft werd vorig jaar minder dan in 1981 geld uitgegeven aan banket, dran ken. vlees en vleeswaren en kruide nierswaren. Er werd meer dan in 1981 geld besteed aan de aankoop van aard appelen, groenten en fruit. Onder de wat duurzamere aankopen werd vooral minder uitgegeven aan kleding, brillen en verrekijkers, fietsen, bromfietsen, sportartikelen, speelgoed, muziekin strumenten, caravans en boten. Voor het overige werd minder geld uitgetrokken voor gas en huisbrando lie, boeken, dag- en weekbladen, kap pers en wasserijen. Meer uitgegeven werd er aan huren, water, cosmetische artikelen, horeca, zwembaden en PTT- diensten. GEEN PRODUKTIE EN/OF STA TIONERING DEN HAAG Chemische wapens moeten nooit meer in Nederland (en liefst ook niet elders) worden geprodu ceerd en-of gestationeerd. Dat is de opvatting van de regering en daarom dient een voorbehoud dat in 1930 is gemaakt bij dc ondertekening van het Geneefse Protocol tegen de zgn. bio chemische wapens ongedaan worden gemaakt. Dat voorbehoud hield in dat Nederland de mogelijkheid van ge bruik van deze wapens wilde open houden, wanneer andere landen het verbod van het Protocol zouden schen den. In de nota over chemische wapens, die de ministers van defensie en buiten landse zaken gisteren hebben gepubli ceerd (en waarover volgende week woensdag met de Tweede- Kamercommissie van buitenlandse za ken zal worden gesproken), wordt ge steld dat het effect van intrekking van dit voorbehoud het grootst is, wanneer ook andere NAVO-landen die stap doen. Nederland consulteert daarover de bondgenoten en de uitkomst daar van zal bepalend zijn voor een besluit tot intrekking. Maar, aldus de nota, de bondgenoten zullen om zo'n beslissing tegen te hou den met heel zwaarwegende argumen ten moeten komen. Landen die des tijds net als Nederland het zgn. voorbe houd van wederkerig naleving maak ten zijn Amerika, België, Frankrijk, ONTSLAG VOOR 37 WERKNEMERS EINDHOVEN (ANP) - Het Eindho vens Nieuwsblad, de krant die vanaf 21 maart dagelijks gratis huis aan huis werd verspreid in Eindhoven en omgeving, stopt er mee. Woensdag is het laatste num mer verschenen. Dat heeft direc teur H. Schalkwijk woensdag meegedeeld. Hij wil vanaf volgen de week donderdag op de markt komen met een weekblad onder dezelfde naam, Eindhovens Nieuwsblad. Volgens directeur Schalkwijk wordt voor 37 van de 44 werkne mers ontslag aangevraagd. Het merendel van hen zit. nog in de proeftijd, aldus Schalkwijk. Ont slagen zullen vallen onder de jour nalistieke medewerkers, het secre tariaat en de verkoopafdeling. Het Eindhovens Nieuwsblad verkeert volgens Schalkwijk niet in finan ciële moeilijkheden. Er zijn vol doende middelen om alle lopende verplichtingen na te komen. „Een voortzetting van de exploitatie op de huidige basis is echter onver antwoord". aldus Schalkwijk. Hoe veel verlies het Eindhovens Nieuwsblad tot nu toe heeft gele den wil hij in dit stadium niet zeggen. „Dat is ook niet te overzien maar het is in ieder geval een bedrag van zeven cijfers". Het de bacle is naar de mening van Schalkwijk veroorzaakt door de golf van negatieve publiciteit. „Er zijn tal van artikelen verschenen over de grote verhezen die we de eerste weken zouden hebben gele den. De adverteerders werden er argwanend door en namen een afwachtende houding aan. Daar kwam bij dat de bezorging te wen sen over liet. Engeland, Portugal, Canada en Span je. Van de huidige Warschau- paktstaten waren dat de Sowjet-Unie, Bulgarije, Roemenië en Tsjecho- Slowakije. In de nota wordt overigens erkend dat intrekking van het voorbehoud slechts een symbolische stap is. De Nederland se strijdkrachten beschikken niet over chemische wapens en de produktie ervan is hier niet aan de orde. De Nederlandse opstelling houdt ook in dat een besluit tot produktie van nieuwe chemiiche wapens „niet zon der meer zal worden gesteund en eventuele opslag daarvan op Neder lands grondgebied en bij de Neder landse strijdkrachten zal worden afge wezen". Een directe verwijzing naar de opstel ling van de Verenigde Staten, want de Reagan-administratie wil als antwoord op de veronderstelde Russische voor sprong in chemische wapens een mo dernisering van het eigen arsenaal doorvoeren. Amerika beschikt volgens de nota over 42.000 ton chemische wapens. Een ge deelte daarvan („voldoende voor twee weken chemische oorlogsvoering") is opgeslagen in West-Duitsland. Een chemischet wapensverdrag, dat een verbod tot ontwikkeling, produktie en opslag regelt en waarover al sinds 1968 in de Geneefse Ontwapenings commissie wordt onderhandeld, kan volgens de regering snel tot stand komen. Knelpunten zijn nog de verifi catie en de vernietiging van bestaande voorraden en produktie-installaties. Het is daarom noodzakelijk, aldus de nota, dat de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten nader tot elkaar komen, hetzij in de Ontwapeningscommissie hetzij in rechtstreekse onderhandelin gen. Tegelijkertijd zal Nederland binnen de NAVO maar ook in de eigen defensie de capaciteit van tegen chemische wa pens gerichte middelen moeten verbe teren. Daarbij gaat het om alarmering, detectie, bescherming, ontsmetting en medische zorg. ADVERTENTIE 28 Ha. volop voorjaar. Bovendien van 15 t/m 24 april ruim 100 variëteiten narcissen als boeiende binnententoonstelling in het Paviljoen. Dagelijks van 08.00 tot 19.30 uur. WOENSDAG-GEZINSDAG: Kinderen t/m |rrBE5S3SS5J| 12 jaar, in gezinsverband, gratis. 1 Keukenhof - in Lisse - is meer dan u denkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5