VVD: korting uitkeringen nog geen voldongen feit Strengere normen voor nieuw en verbouw van ziekenhuizen pzcfl Arafat wil hervatting overleg met Hoessein Zeebenen voor de ME weer PZC/binnen"buitenland VANDAAG SPOEDDEBAT UITLEG VOORJAARSNOTA Steeds meer problemen door waterpeil Rijn Niet alle werkloze jongeren zonder WWV DONDERDAG 14 APRIL 1983 (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Voor de WD staat niet nu al vast dat de sociale uitkeringen op 1 oktober hoe dan ook naar beneden moeten. Daarmeer doen de liberalen een belangrijke stap terug in het conflict dat is gerezen tussen de regeringsfracties CDA en VVD naar aanleiding van verschillende interpreaties van de Voorjaarsnota. Tot gisteren hield de WD vast aan de eis dat wanneer er op 1 oktober géén akkoord zou komen over de korting van de ambtenarensalarissen, dat dan in elk geval toch twee procent op de sociale uitkeringen gekort zou moeten worden. Oppositieleider Den Uyl heeft van pre mier Lubbers inzicht geeist in de plan nen. die het kabinet heeft met de uitkeringstrekkers OOk wil hij een verklaring van de minister-president over de verschillen in opvatting tussen hem en minister Rietkerk (binnenland se zaken). Op verzoek van de PvdA- leider zal de tweede kamer vanmiddag debatteren over het conflict binnen het kabinet. Aan de vooravond van de interpellatie- Den Uyl over het daaromtrent gerezen meningsverschil, verklaarde VVD- fractievoorzitter Ed Nijpels in een in terview met het Utrechts Nieuwsblad. „Dan ontstaat er een nieuwe situatie ën daarin moet je ook bereid zijn over die korting op de uitkeringen te pra ten". Nijpels noemdé het echter on waarschijnlijk dat er in oktober mes aan de uitkeringen gedaan wordt. Na de verschillende manieren van uit leg die achtereenvolgens CDA (fractie voorzitter De Vries en minister president Lubbers) en WD (minister Rietkerk en Nijpelsi gaven, was de indruk gevestigd dat de korting op de uitkeringen voor de WD onder alle omstandigheden diende door te gaan. Nijpels maakte gisteravond bekend dat die zaak bij een weigering van de ambtenaren om opnieuw in te leveren, bespreekbaar is Ontstemd I Nijpels. die zich vandaag in de Twce- 1 de Kamer niet in het debat zegt te zullen mengen omdat hij er geen be hoefte aan heeft te discussiëren over een akkoord dat al is gesloten, is overigens hevig ontstemd over de ver klaringen die De Vries en Lubbers voor en na het weekeinde hebben afgelegd. Volgens hem heeft Lubbers twee met elkaar in strijd zijnde ver klaringen afgelegd. Minister Ruding (financiën, CDA) houdt zich afzijdig van de interpreta- tiestrijd over de voorgenomen korting van 2 procent op de sociale uitkeringen per 1 oktober Tijdens een spreekbeurt in het Zuidhollandse dorp De Lier, verwees hij voor elke opheldering naar premier Lubbers De minister van financiën toonde zich ingenomen met het overeengekomen pakket van 2 miljard gulden aan bezui nigingen. Verdere ombuigingen zullen in de begroting voor 1984 aan de orde moeten komen, aldus Ruding. Hij DEN HAAG/BONN (RTR/DP'A/ANP) De hoge waterstand van de grote rivieren levert steeds meer problemen op. In de Bondsrepubliek hebben veel steden te kampen met wateroverlast. In Keulen is de Rijn woensdag buiten haar oevers getreden en in Bonn worden de parlementsgebouwen door het water bedreigd. Ook in Frankrijk en Luxemburg duurt de watersnood voort. In Noord-Frankrijk hebben al twaalf mensen het leven verloren. In Nederland stijgt het peil van de Rijn sneller dan aanvankelijk aangenomen werd. Een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat deelde mee dat morgen bij Lobith een waterpeil van 16.10 meter boven NAP wordt verwacht Er is besloten tot een voorlopige bezetting van de bovenstations op de grote rivieren boven Arnhem, vandaag wordt overgegaan tot bezetting van de middenstations Vanuit die stations gaan ambtenaren van rijkswaterstaat de gang van zaken op de rivieren nauwkeurig in het oog houden Het gaat hier om achtereenvolgens de eerste en de tweede fase van drie fases, die voorafgaan aan de ■riviercorrespon dentie'. te vergelijken met een uitgebreide dijkbewaking. CDA EN VVD WILLEN WIJZIGING prees de goede samenwerking binnen het kabinet Na de vergadering van de CDA-fractie werd woensdag duidelijk dat de chris tendemocraten vasthouden aan hun standpunt Rente Ondanks de recente rentedaling is vol gens Ruding de werkelijke rente (het verschil tussen te betalen rente en de inflatie) met 5 procent nog „ongelofe lijk hoog" Het beroep van de overheid op de geldmarkt is daarvan in belang rijke mate de oorzaak. Omdat het bedrijfsleven voor investeringen lage rentes nodig heeft, is het van wezenlijk belang dat. de geldbehoefte van de overheid afneemt, aldus Ruding Dat kan alleen door de collectieve uitgaven te beperken Gezien de hoogte van het financie ringstekort acht Ruding versterking van het werkgelegenheidsbeleid niet mogelijk. Nu wil het kabinet daar per jaar 1 miljard gulden aan uitgeven De bewindsman ziet in het algemeen wei nig nut in „zomaar geld voor tijdelijke maatregelen" Meer heil verwacht hij van overheidsin vesteringen zoals dijkverzwaringen. Weersvooruitzichten voor vrijdag t/m maan dag Zonnige perioden en overwegend droog. Middagtcmperatuur vrijdag omstreeks 11, in het weekeinde rond 15 graden. Deltagebied Tussen een lagedrukgebied boven IJsland en een hogedrukgebied ten zuiden van Ierland, staat een westelij ke luchtstroming, die een lucht van oceanische ooraprong naar ons land aanvoerde. Deze lucht is nog steeds te koud. Er komen wolkenvelden in voor die regelmatig het land binnen drijven. Maar mede door de nabijheid van het hogedrukgebied. zal er geen regen van betekenis uit vallen. De temperatuur in de middag wordt ongeveer 10 graden. Vooruitzichten voor de komende da gen; vrijdag eerst zonnig, later op de dag meer bewolking en tegen de avond kans op wat regen. Zaterdag en zon dag hogere temperaturen. DEN HAAG De uitkering op grond van de Wet Werkloosheidsvoorziening (WWV) mag niet voor alle werkloze jongeren komen te vervallen. De rege ringspartijen VVD en CDA willen staatssecretaris van sociale zaken De Graaf op dat punt tot een verandering van zijn plannen dwingen. De PvdA en de andere linkse partijen blijven de voorstellen van de Graaf afwijzen. De fracties van beide partijen dienden daartoe gisteravond in de Tweede Ka mer een amendement (wijzigingsvoor stel) in op het wetsontwerp van De Graaf dat afschaffing beoogde van alle WWV-uitkeringen aan werklozen die jonger zijn dan 23 jaar. Zij zouden na de termijn van een half iaar waarin zij recht hebben op een uitkering ingevol- raakte jongeren die een arbeidsverle den hebben van ten minste tweeenhalf jaar tot op zekere hoogte in bescher ming nemen Zij zouden na de WW- periode, waarin zij 80 procent van hun laatste loon krijgen, nog gedurende één jaar recht moeten hebben op een WWV- uitkering (75 procent van het loon). Een direct terugvallen tot het bij standsniveau werd in een toelichting op het amendement „onredelijk" ge noemd voor diegenen die aan kunnen tonen een betrekkelijk lang arbeidsver leden hebben. In de opzet voor een algehele herzie ning van het soclale-zekerheidstelsel streeft de regering er trouwens ook naar de duur van werkloosheidsuitke ringen afhankelijk te maken van de tijd dat men heeft gewerkt. In de voorstel- ge de Werkloosheidswet (WW), direct len tot afschaffing van.de WWV terugvallen in de bijstand. Het wijzigingsvoorstel wil werkloos ge- beneden 23-jarigen kwam dat principe echter nog niet tot uitdrukking. Nautisch bericht Wind: west 4-5goed zicht; tempera tuur kustwater 7 graden; afwijking waterstanden: geen afwijking van be tekenis: maximum golfhoogte monding Scheldes ruim een halve meter. ZON EN MAAN op 06 45 op 08 02 Blad: miljoenen zwijggeld betaald in Seveso-zaak HAMBURG (DPA) - - In de affaire van de 41 verdwenen vaten met zwaar giftig dioxine-afval uit de Italiaanse plaats Seveso is zwijggeld betaald dat in de miljoenen loopt. Het Westduitse geïllustreerde week blad 'Stem' zegt in zijn jongste num mer dat de Franse makelaar in giftige afvalstoffen Bernard Paringaux. eige naar van de firma 'Spehdec' de enige is die weet waar de vaten gebleven zijn Voor zijn zwijgen daarover heeft hij zich een miljoen dollar laten betalen. Hij zit sinds twee weken in voorarrest en wordt voortdurend over de verblijf plaats van het giftige afval aan de tand gevoeld. Het in Zwitserland gevestigde chemische concern Hoffmann-La Ro che deelde woensdag mee dat die ver blijfplaats haar niet bekend is Een directeur van het concern, Andre Fut- terknecht, verklaarde in de 'Basler Zeitung' dat het fout is geweest de afvoer van het afval uit Seveso op te dragen aan de transportonderneming Mannesmann. Woensdag zijn alle sinds de milieuramp van 10 juli 1976 ont ruimde gebieden in Seveso voor de landbouw vrijgegeven. Slechts een strook van 400 meter rond de fabriek waar het gif destijds vandaan kwam blijft verboden terrein. Model woonruimteverordening Staatssecretaris Brokx van volkshuis vesting en een delegatie van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) hebben woensdag overeenstem ming bereikt over een model voor een woonruimteverordening, het ministe rie heeft dit meegedeeld. Zowel de woordvoerder van het minis terie als die van de VNG weigerden woensdagavond nadere gegevens te verstrekken. Volgende maand zal het model worden gezonden aan een aan tal maatschappelijke instellingen op het terrein van de volkshuisvesting en de tweede kamer en de raad voor de volkshuisvesting ROTTERDAM ANP i Woensdag oefenden de nieuwe manschappen van de Rotterdamse Mobiele Eenheid op de Nieuwe Maas bij de Nieuwe Willemsbrug Zij kregen deze oefeningen om vertrouwd te raken met het werken op een politieboot. om beter met hun uitrusting te kunnen omgaan en om voorbereid te zijn bij eventuele onlusten in de Rotterdamse haven STOCKHOLM (UPI/.RTR'.DPA) Het onderhandelingsproces tussen de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) en Jordanië over het vredesplan van president Reagan wordt voortgezet. Dit heeft de Zweedse premier Olof Palme woensdag gezegd na een onder houd van drie uur dat hij had met PLO-Ieider Jasser Arafat. Deze bevestigde dat hij bereid is de besprekingen te hervatten. Arafat, die op uitnodiging van de sociaal democratische partij in Zweden is. zei na zijn ontmoeting met vier Scandina- Moskou wijst plan VS voorkomen kernoorlog af MOSKOU (ANP) De Sowjet-Unie heeft de voorstellen van de Verenigde Staten om te voorkomen dat per onge luk een atoomoorlog uitbreekt, reso luut van de hand gewezen. Het persbureau Tass meidde woensdag dat de voorstellen dienen als camoufla ge van de weigering van de Amerika nen, echte ontwapeningsmaatregelen te nemen. De Verenigde Staten stelden dinsdag onder meer voor, de telex verbindingen tussen Washington en Moskou uit te breiden en de uitwisse ling van computergegevens te verbete ren. Hoog water Don. 14 april uur Vlissingen 329 240 1550 236 Terneuzen 3.55 263 1616 258 Zierikzee 4.40 164 1731 165 Hansweert 4.46 269 17.07 269 Wemeldlnge 5.31 195 17.46 199 Kreekrak 5.23 232 1741 238 Bruinisse 5.55 200 18.12 201 Vrij. 15 april cm uur cm Vlissingen 4.02 245 1626 237 Terneuzen 4.29 267 1651 257 Zierikzee 5 25 170 18.01 164 Hansweert 5 25 271 17.43 266 Wemeldinge 6.05 198 18.22 196 Kreekrak 5.58 236 18.18 234 Bruinisse 6.32 204 18.47 199 Laag water Dond. 14 april uur cm uur cm Vlissingen 10.08 241 22.15 222 Terneuzen 1041 251 22,52 233 Zierikzee 10.42 187 22.51 167 Hansweert 11.08 270 23.18 254 Wemeldinge 11,05 209 23.16 218 Kreekrak 11.16 243 23.29 218 Bruinisse 11.16 204 23.27 186 Vrij. 15 april uur :m Vlissingen 10 39 236 22.54 224 Terneuzen 11 12 245 23.29 234 Zierikzee 11.15 180 23.29 171 Hansweert 11.42 266 2357 256 Wemeldinge 11.41 204 23.54 195 Kreekrak 11.53 237 00.07 224 Bruinisse 11.52 199 00 05 189 DEN HAAG Op het Haagse Binnenhof, pal naast de Ridderzaal zijn woensdagmiddag vier jongeren in hongerstaking gegaan. Deze werkloze jonge ren zijn tegen de afschaffing van WWV-uitkering voor werkloze jongeren onder de 23 jaar i Van onze correspondent WARSCHAU De leider van de verboden Poolse vakbeweging So lidariteit. Lech Walesa, is woens dag door de politie in Gdansk vijf uur lang verhoord. Hij werd 's avonds weer vrijgelaten. In een communiqué voor de Poolse tele visie werd woensdagavond be kend gemaakt dat Walesa gehoord was over zijn ontmoeting met ondergrondse leiders van Solida riteit. Volgens het Pooise persagent schap PAP zou Walesa tijdens het vernooi ucuucu uuuseim uai hij m het geheim overleg heeft gehad met Solidanteit-leiders. Hij is na zijn vrijlating teruggekeerd naar zijn woning in de voorstad Zaspa van Gdansk. Een Amerikaans journalist, die in de womng was. zei later dat Walesa onder protest was meegegaan, om dat de drie politiemannen dreig den geweld te zullen gebruiken. Walesa kondigde aan dat hij vol gende week een gesprek met jour nalisten wil organiseren waarin hij meer details wil geven over zijn geheime besprekingen vische sociaal-democratische leiders te wachten op een boodschap van de Jordaanse koning Hoessein. Hij zei verder dat de buitengewone Arabische topconferentie, die dit weekeinde in Marokko zou plaatsvinden, is uitge steld "tot wij een duidelijke overeen stemming hebben bereikt met Jorda nië". „Het is mijn duidelijke indruk dat de PLO de onderhandelingen in Am man niet als beëindigd ziet", aldus Palme na zijn gesprek met Arafat De Zweedse eerste- minister zei verder dat Arafat met het aanvaarden van het vredesplan van de Arabische Liga (pla n-fes) Israël indirect erkent. „Een abso lute voorwaarde voor een erkenning is dat Israël de PLO accepteert als een gesprekspartner", zo zei Palme „Arafat is zo dicht bij de erkenning van Israël als mogelijk is, in aanmerking Rechter: uitstel volkstelling in Bondsrepubliek BONN De voor 27 april geplande volkstelling in de Bondsrepubliek Duitsland gaal op grond van een rech terlijk besluit voorlopig niet door. De hoogste rechters van het land, het Constitutionele Hof in Karlsruhe, ga ven woensdagochtend na lang beraad en een nachtzitting met vijf tegen drie stemmen gevolg aan een reeks bezwa ren van grondwettelijke aard. De kernvraag of de volkstelling op zich wel of niet in strijd is met de grondwet, werd door de mannen in de rode toga's nog niet beantwoord. De beslissing van het Hof stelt de telling „op dit tijdstip en in deze vorm" alleen maar uit. Tevens legt het regering en parlement de plicht op om met, een verbeterde wet en meer waarborgen voor de immuni teit van de individuele burger te ko men. De dne advocaten die in een kort geding bij het Hof beroep hadden aangetekend tegen de telling, wezen weliswaar niet de noodzaak van de volkstelling van de hand. maar zien in de huidige vorm een aantasting van de persoonlijke vrijheid en vrije menings uiting. De regering had in een campag ne vóór de telling toegezegd dat van de gegevens geen misbruik zou worden gemaakt Ze was ervan overtuigd de goedkeuring van het Hof te knjgen, zodat de voorbereidmgskosten van rond honderd miljoen mark geen weg gegooid geld zouden blijken. nemend dat hij zich in een onderhande lingssituatie bevindt", aldus de Deense sociaal-de mocratische leider Anker Jorgensen. In Amman meldde het onafhankelijke dagblad 'Al Rai' dat nauwe banden onderhoud met de regering, dat koning Hoessein president Reagan een brief heeft gestuurd waarin hij zegt dat de onmacht van de Amerikanen om er voor te zorgen dat de Israëlische troe pen zich uit Libanon terugtrekken en de weigering van de VS de PLO te erkennen, factoren waren waarom de onderhandelingen met de PLO misluk ten. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Shultz suggereerde op een persconferentie in Washington dat de Arabische Liga moet overwegen de PLO haar bemiddelaars-rol namens alle Palestijnen te ontnemen als de organisatie haar radicalen niet onder controle kan houden. LEEUWARDEN (ANP) Binnen twin tig jaar na het in gebruik nemen van een ziekenhuis, zwakzinnigeninrich ting of psychiatrisch ziekenhuis mag geen ingrijpende renovatie worden uitgevoerd en binnen tien jaar geen ingrijpende verbouwing. Vervangende nieuwbouw of algehele renovatie van ziekenhuizen die nog geen vijftig jaar oud zijn zal evenmin worden toegestaan. Dit zijn twee van de belangrijkste criteria die staatsse cretaris Van der Reijden (welzijn, volksgezondheid en cultuur) wil gaan hanteren bij het (opnieuw) beoordelen van bouwplannen in de'gezondheids zorg Hij maakte dit woensdag in Leeuwar den bekend bij de viering van het 100-jarig bestaan van het Bonifatius Hospitaal. De staatssecretaris heeft een maand geleden een bouwstop tot 1 oktober afgekondigd omdat hij nog niet in aanbouw genomen projecten opnieuw wil beoordelen. Woensdag heeft hij het college voor ziekenhuis voorzieningen en de provinciale bestu ren een brief gestuurd met een groot aantal criteria waaraan hij de bouw plannen wil toetsen. Zij krijgen een maand de tijd om er op te reageren. In Leeuwarden zei Van der Reijden. dat beslissingen over vernieuwbouw een belangrijk effect hebben op de exploitatie van de inrichtingen en dus op de kosten van de gezondheidszorg. Globaal gaat het om een jaarlijkse stijging van de exploitatiekosten met 250 miljoen gulden. Aangezien de kos ten van de gezondheidszorg vanaf 1986 niet meer mogen stijgen, zou een onge wijzigd bouwbeleid tot gevolg hebben, dat elders in de gezondheidszorg 250 miljoen moet worden bezuinigd, bij voorbeeld door het ontslaan van perso neel. Over de nieuwe normen zei de staats secretaris, dat bij uitbreiding van het functiepakket (het aantal specialis men) in algemene ziekenhuizen even tuele bouwkundige voorzieningen binnen de bestaande ruimten moeten worden verwezenlijkt. Aanbouw Bij fusie van ziekenhuizen zal allereerst moeten worden gezocht naar de moge lijkheid tot aanbouw bij een van de betrokken ziekenhuizen. Fusie zal in het algemeen ook geen aanleiding meer mogen zijn tot uitbreiding van het functiepakket. De aanvragen voor nieuwbouw van psychiatrische ziekenhuizen en zwak zinnigeninrichtingen zullen worden ge toetst in het kader van de algehele herstructurering naar meer ambulante en meer kleinschalige woonvoorzienin gen, Van der Reijden wil voortaan het bouwplafond. het bedrag dat maxi maal mag worden geïnvesteerd in bouwprojecten in de gezondheidszorg, voor drie jaar vaststellen. Er zal dan niet meer aan 'gemorreld' worden. De invulling ervan zal ook voor drie jaar vaststaan. „Ik wil af van de jaarlijks terugkomende tombola zo rond de jaarwisseling", aldus Van der Reijden. Hij is op het ogenblik met de minister van financiën in gesprek over deze nieuwe aanpak en over de hoogte van het bouwplafond. Voor 1983 heeft hij het plafond on langs vastgesteld op 580 miljoen gul den. In 1982 was het nog 650 miljoen. De staatssecretaris noemde het ten slotte onontkoombaar dat alle zweem van luxe uit de bouwerij in de gezond heidszorg verdwijnt, waarbij wordt gedacht aan een vermindering van de bouwkosten met toen tot twintig pro cent. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. tel. (01150)94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t'm vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. OveHijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22,00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand f 21.-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 Vit x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3