Zeeuws-Vlaamse ziekenzorg op zelfde peil als elders BIER Zelfbrouwer tapt uit eigen vaatje W Huisartsen nemen stelling tegen kritiek van Wim Blok hoort. zietJ* PZC/ provincie ZIEKENHUISVOORZITTER OVER KRITIEK: 'Veere coördinatiepunt bij opvang piekdrukte I DONDERDAG 14 APRIL 1983 21 TERNEUZEN Deskundigen uit de medische wereld laten weinig heel van de kritiek op de kwaliteit van de Zeeuws-Vlaamse gezondheidszorg, die sociologiestudent Wim Blok heeft vastgelegd in zijn doktoraalscriptie 'Tussen artsenmacht en patiëntenklacht'. Blok komt daarin aan de hand van de medische voorzieningen en specialismen in de streek tot de conclusie dat de Xeeuws-Vlaamse gezondheidszorg een schrikbarende achterstand vertoont ten opzichte van overig Nederland en slecht aansluit bij de behoeften van de bevolking. Blok bracht zijn doktoraalscriptie dinsdag in de openbaarheid. de ziektekosten- „Een schrikbarende achterstand? Die constatering lijkt nergens naar en is vandaag de dag gewoon onjuist". zegt u J. P. Korbee in een voorlopige reac tie. gebaseerd op de kranteartikelen. Korbee is voorzitter van de stichting 'Ziekenzorg Midden-Zeeuwsch- Vlaanderen' die de twee ziekenhuizen in de Kanaalzone beheert, en boven dien vice-voorzitter van de bestuurs raad die de vier Zeeuws-Vlaamse zie kenhuizen overkoepelt. Hij neemt het op voor die categorie in de gezond heidszorg. „De ziekenzorg staat in Zeeuwch- Vlaanderen zeker op hetzelfde peil als elders in Nederland", zegt hij. ..Wel hebben we materiële beperkingen die overal in dunbevolkte gebieden in het land voorkomen. En. net als elders, leunen we dus aan tegen de grotere bevolkingscentra in de buurt. Daar moeten we de hogere specialismen halen. "In de buurt", dat is in ons geval Gent, Brugge, en Antwerpen". Korbee verwijt Wim Blok dan ook kretologie' die memand een dienst bewijst. Het 'plaatje' dat de sociolo giestudent van de voorzieningen in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft gemaakt, is volgens Korbee alweer achterhaald. „Met de aanbevelingen die Blok doet is de bestuursraad van de ziekenhuizen al geruime tijd bezig. Specialisten in röntgenologie en urologie hebben zich al gevestigd, en deze zomer komt er nog orthopedie bij. Daarnaast zijn we de komst van een longarts, een cardio loog en een kaakchirurg aan het voor bereiden". De komst van die specialismen hangt echter af van de toestemming van 'controlerende organen' zoals het mi nisterie van Volksgezondheid, de cen trale organisatie voor de tarieven in de gezondheidszorg verzekeraars. Ook de kritiek op het gebrek aan openheid in de ziekenhuisbesturen veegt Korbee van tafel. „Zeker in de nieuwe structuur slaat dat nergens op. Blok wil gewoon niet aandachtig le zen wat er in de overeenkomst staat. Zijn opmerkingen zijn diep ellendig en helemaal niet waar". Ir Korbee geeft Blok wél gelijk in zijn kritiek op het gebrek aan mogelijkhe den voor patiènten. om zich over de behandeling te beklagen. „Dat vinden wij al jaren. Het is een landelijk pro bleem. dat niet beperkt blijft tot Zeeuws-Vlaanderen". Volgens Korbee wordt er momenteel hard gewerkt om een betere klachtenbehandeling op po ten te zetten. Hij is evenmin onder de indruk van de hoeveelheid klachten die Blok heeft weten te verzamelen (53 stuks). „De specialisten in de kanaalzone hebben jaarlijks ongeveer 100.000 consulten, dus 300.000 in de drie jaar dat het POORTVLIET - Vanuit het gemeente huis van Veere zal het komende zo merseizoen de opvang van de .piek drukte' op Walcheren tijdens de vakantieperiode worden gecoördi neerd. De bedoeling is, dat de Walcher- se gemeenten, de W'sde kampeerbe- drijven - ook de minicampings - gege vens over beschikbaarheid van ruimte naar dat coördinatiepunt doorgeven. Als blijkt, dat terreinen beginnen vol te lopen zal via ere de beschikbaarheid van kampeerplaatsen op overloopter reinen en mini-campings worden .ge stuurd'. In die situatie zal voor de mini-campings worden toegestaan, dat inplaats van 10 in totaal 15 tenten of caravens er een plaatsje krijgen. Gedeputeerde E. Maris-Koster van ruimtelijke ordening heeft van die maatregelen voor de piekopvang woensdagavond mededeling gedaan tijdens een spreekbeurt voor de WD- afdeling Tholen in Poortvliet. Zij liet er weten blij te zijn, dat uit het overleg tussen verschillende instanties en or ganisaties in afwachting van het nieu we recreatiebeleidsplan deze richtlij nen opgesteld zijn. Wel onderstreepte zij. dat in het hoofdseizoen op de mini-campings op Walcheren strikt de hand aan dat aantal van 15 eenheden zal worden gehouden. Mevrouw Maris liet weten, dat tijdens bef preking over de te verwachten re creatie-opvang ook de gemeenten op Schouwen-Duiveland en Zeeuwsch- Vlaanderen de bereidheid hebben uit gesproken om rond de tafel te gaan zitten vóór de zomer. Zij vroeg zich af of het nodig zal zijn ook daar meer plaat sen op mini-campings toe te staan, maar stelde vast: „Het gaat er om dat er één lijn wordt gevolgd. Dan kan ook de politie in zaken als opsporing en vervolging uit de voeten". Streekplan In haar betoog onderstreepte zij, dat bij de voorbereidingen om tot één streekplan voor Zeeland te komen het niet de bedoeling is direct Midden- Zeeland weer aan te pakken: „Daar is net een nieuw streekplan. Daar hoeft niet weer onrust te komen", vond zij. Mevrouw Maris stelde dat Tholen en St. Philipsland in hun woningbouwbe leid rekening moeten houden met de opvatting van het rijk. dat de functie van .open ruimte' de toeloop van men sen van elders niet al te groot mag maken. Wat de bestemmingsplannen betreft wees zij erop. dat nu veel gron den blijven liggen door de ingezakte bouwmarkt en gemeenten hoge rente lasten geven. onderzoek van Blok bestrijkt Zeg dat de helft van de klachten slaat op behandelingen in het ziekenhuis. 25 op de 100 000: dat lijkt me te vallen in de rubriek: 'geen mens is onfeilbaar'. De teneur in het verhaal van Blok noemt Korbee dan ook 'kwalijk'. Directeur Wellhuner van het zieken fonds OAZ vindt dat Blok een verte kend beeld geeft van de werkelijkheid door de toegankelijkheid van de Belgi sche ziekenhuizen vrijwel te negeren. „Daar hebben we hem uitvoerig over geïnformeerd In 1982 gingen ongeveer 1200 Zeeuwsvlamingen voor het eerst naar Bèlgische ziekenhuizen. De pa- tienten op herhaling zijn daar niet eens bij inbegrepen. In 1981 lag het aantal iets lager, dus er zit een stijgende lijn in". Wellhuner: „De problemen die Blok signaleert zijn niet duidelijk type rend voor Zeeuwsch-Vlaanderen. maar gelden voor alle dunbevolkte gebieden in Nederland. Er is minder wisselwer king van specialisten, dus ook geen bijstelling van opvattingen Noodverband Wellhuner geeft toe dat de Belgische voorzieningen maar 'een noodverband' zijn omdat ze soms niet optimaal aan sluiten op de Nederlandse. De OAZ- directeur noemt zijn reactie 'erg glo baal' omdat hij het rapport nog niet heeft gezien. De visie van Wim Blok doet ïr Korbee denken aan een kwink slag van Wim Kan. „Blok gooit als sociologiestudent de ramen in van de zaken waar hij later commissaris by hoopt te worden". Thoolse Wandel Unie houdt de 23ste Koninginnetocht THOLEN Zaterdag 30 aprilhoudt de Thoolse Wandelunie voor de 23e keer de Koninginnetocht. Er zal gelopen worden over drie afstanden: 5,10 en 15 kilometer. Het startbureau is bij Van Zanten in de Visstraat. eninschrijving is mogelijk vanaf 8 uur 's morgens. De starttijden zyn 's morgens tussen 8.30 en9.30 uur in s middags van 14.00 uur tot 14.30 uur. De medische verzorging is in handen van het Rode Kruis eiland Tholen De organisatie staat onder auspiciën van de Nederlandse Christelijke Wan delsport Bond (NCWB). Ir. J. P. Korbee Gedeputeerde teleurgesteld over bestrijdingsplan bacterievuur POORTVLIET - Gedeputeerde E. Ma ris-Koster (ruimtelijke ordening) is teleurgesteld over het bestrijdings plan voor bacterievuur, dat staatsse cretaris Ploeg heeft opgesteld. Naar baar mening gaat dat plan teveel uit van de positie van boomkwekerijen. Ik vraag me af ot zyn plannen veel soelaas bieden voor bijvoorbeeld de Zeeuwse fruitkwekers." zei zy woens dagavond tydens een spreekbeurt voor de WD-afdeling Tholen. De gedeputeerde noemde de resultaten van alle besprekingen over het bestrij dingsplan „vrij mager". „We zullen daar nog eens stevig over moeten praten," stelde zy en deelde mee. dat volgende week in Zeeuws verband be keken wordt wat er nog kan gebeuren. TERNEUZEN Dertien Zeeuws- Vlaamse huisartsen hebben in een gezamenlijke verklaring stelling ge nomen tegen de kritiek van sociolo giestudent Wim Blok op de kwaliteit van de gezondheidszorg in deze regio. Over het feit dat Blok 56 'echte' klach ten heeft gevonden, zeggen de huisartsen: „Eigenlijk is dit wel het grootste compliment dat de patiënten de huisartsen van Zeeuwsch- Vlaanderen hadden kunnen geven". Daarbij brengen ze het aantal consul ten in die periode (1,2 miljoen, alleen van huisartsen) nog even in herinne ring. Vervolgens gaan zij puntsgewijs in op onderdelen van het rapport waarin Blok kritiek levert op de bestaande situatie. Zo zijn er momenteel 2200 'zielen' per huisarts, en 'dat wordt krap om de medische routine te behouden, bezig te blijven en economisch verant woord te werken", schrijven de artsen. „De spreiding van ruim 100.000 patiën ten over zo'n groot gebied sluit méér apothekersplaatsen vrijwel uit", staat in de brief. „Alleen in Clinge is een geforceerde vestiging van een apothe ker geweest, en dat heeft meteen slech te gevolgen gehad. Daar is zelfs een landeiyke actiegroep ontstaan voor het behoud van de huisartsenapotheek als nuttige voorziening in de samenle ving". De artsen leggen veel nadruk op de positieve aspecten van de Zeeuws- Vlaamse gezondheidszorg. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een van de modernste streeklaboratoria voor mi crobiologie in Sluiskil, de chemische laboratoria van de ziekenhuizen func tioneren volgens de artsen 'optimaal', er zijn 'prikpunten' op plaatsen die verder dan vijf kilometer van de zie kenhuizen liggen, zodat de patiènten niet verder hoeven, er is een streekla- boratonum voor pathologische anato mie gevestigd op een centraal punt. in elk ziekenhuis is intussen een radio- diagnost gevestigd, en als straks het centrumziekenhuis in de kanaalzone wordt gerealiseerd zal Zeeuwsch- Vlaanderen nog vierhonderd bedden hebben, en dat is precies volgens de Nederlandse nor.nen. Benadering 'huisartsengroep Zeeuwsch- Vlaanderen' constateert dat het rap port 'opvalt door een negatieve bena dering', die gezien de bovenstaande positieve aspecten niet terecht is. De aanbevelingen die Blok in zijn werk stuk doet. zijn volgens de artsen 'nu reeds door de tijd achterhaald'. „De aanbevelingen voor allerlei voor zieningen lijken ons uitingen van een beperkte maatschappelijke visie op onze gezondheidszorg in Zeeuwsch- Vlaanderen. De tekortkomingen die Blok signaleert zijn - voor zover erkend - in de loop der tijd al ondervangen", constateren de artsen. De 'huisartsengroep Zeeuwsch- Vlaanderen' was woensdag voor na scholing in hotel 'Zuiderduin' in West- kapelle. Toen de artsen de publicaties over het rapport van Blok lazen beslo ten ze spontaan te reageren. „Tenslotte wensen we W im Blok veel succes toe", schrijven zc als afsluiting. „Hij heeft veel aandacht aan ons ge bied geschonken. We hopen dat zijn Zeeuws-Vlaamse echtgenote en zoon elders even gelukkig zullen zijn als ze hier waren. Mocht hij zijn conflictmo del nu verlaten om zijn positieve instelling beter tot z'n recht te laten komen". GOES De genodigden die woens dagmiddag naar Goes waren gekomen om op de openingsdag van de Energie Expresse allerlei vormen van energie besparing te bekijken, hebben hun elfen energie verspild. De bouw van de rondreizende tentoonstelling was nog niet klaar. Managers uit het Zeeuwse bedrijfsle ven. stafleden van nutsbedrijven en leden van het Goese gemeentebestuur stonden op de aanvankelijk aangekon digde openingstijd van 14.00 uur in de half-opgerichte ingang voor niets te wachten. Ze gingen onvemchter zaken tenig. De organisatie van de energieka ravaan had verzuimd een bericht over de vertraging te versturen. Een woord voerder van het gemeentebestuur van Goes noemde het 'een ongelofelijk on- fatsoenlyke zaak'. Volgens een medewerker van de Ener gie Expresse. R. J P. Schul. is de vertraging ontstaan door pech met het vervoer van Roosendaal naar Goes. Hij sprak van kinderziekten die genezen moesten worden. Op de vraag waarom de genodigden geen bericht van vertra ging ontvangen hadden kon hy geen antwoord geven. De ballonhallen. waar de audio-visuele show wordt vertoond, waren woensdagmiddag grotendeels opgericht. De containers met de stands van de deelnemers stonden ook al op hun plaats, maar aan de inrichting werd nog druk gesleuteld. De Energie Expresse is bedoeld om de bezoeker een totaalbeeld te geven van wat er in Nederland te koop is op het gebied van energiebesparende artike len. Ook voor voorlichting over energie en energiebesparing is in de tentoon stelling ruimte gemaakt. In de grote opblaasbare gloeilampvor- mige tent worden films over dat onder werp vertoond. De karavaan bfijft op het evenemententerrein aan de Ring baan-West in Goes tot zondag 24 april. De ballonhallen van de energiekaravaan in Goes waren woensdag wel al grotendeels opgericht. Jan van Schaik Wijnmakers lopen evenveel risico alcoholist te wor den als andere mensen. Als alcoholisten wijnma- Itérs worden zijn de meeste problemen voor hen opgelost", dat schrijft Vlissinger Jan van Schaik in het eerste nummer van het 'Vakblad voor amateur wijnmakers en Bierbrou wers', waarvan hij de stichter en hoofdredacteur is. Jan van Schaik, leraar Engels aan de Mavo, begon in 1970 zelf wijn te maken en in 1976 brouwde hij zijn eerste biertje. Sindsdien vult deze hobby voor een belangrijk deel zijn vrije tijd. Met name de organisatorische en publicitaire aspecten van deze snel aanhangers winnende vrijetijdsbe steding nemen hem in toenemende mate in beslag. Zozeer zelfs dat al gedurende enkele jaren van 'norma le' vakanties geen sprake is. Geluk kig heeft zijn vrouw Irma daar alle begrip voor. Haar gemopper over vakanties die niet doorgaan en Kerstdagen die Jan achter de schrijftafel doorbrengt, klinkt dan ook niet overtuigend. Toen de tuin 'dreigde te verloederen' en nodig iets aan de auto moest worden gedaan, nam zij die taken over Dat Jan van Schalks meuwste hobby- boek, het 'Groot Zelf Bier Brouw Boek' pas vrijdag aanstaande in de boekhandel ligt en niet enkele maanden eerder zoals aanvankelijk de bedoeling was. ligt dan ook niet aan Irma en Jan van Schaik. maar aan het feit dat de uitgever het ruim honderd bladzijden tellende werk niet tydig klaar kon krijgen. By een paar produkten uit eigen brouwerij, een platinablonde pils, een pittig Altbier en een opvallend droge Oud Bruin, praten we over Jan's hobby die tot het -schrijven van dit boek heeft geleid Is het niet vreemd, vraag ik. dat een amateurwijnmaker een handleiding schnjft over het brouwen van bier. „Nee", zegt Jan, „het is juist dat je echte bierdrinkers en zuivere wijn drinkers hebt, maar het maken van bier en wyn kan heel goed samen gaan. Zelfs in Engeland, waar het zelf maken van wijn en bier al jaren een zeer serieuze hobby is en de juryleden van de wynmakersgilden vaak onmiskenbaar behoren tot de categorie eerbiedwaardige gentle men. bijten bier en wijn elkaar niet". „Hoewel", zegt Jan. „ik stond ty dens een wijnmakerstentoonstel- ling in Engeland eens met een bier tje in de hand aan de bar wat na te praten toen iemand verbaasd zei: „maar John. wat doe je nou?". Myn metgezel had echter snel een gevat antwoord klaar „we're drinking beer. but tfilking wine, we drinken bier. maar praten over wijn", zei hy. En dat werd natuulijk met goed gevoel voor humor geaccepteerd Ik heb toen overigens bij die Engelsen lekker eigengemaakt bier ge proefd". Een toenemend aantal Engelsen brouwt niet zozeer zelf omdat het zo'n fijne hobby is. maar ook omdat het bijzonder lonend is: de bierprijzen zijn als gevolg van een forse accijns zeer hoog in Albion. Een waarschuwing wellicht voor de minister van financiën om het Britse voorbeeld niet te volgen, want een zelfgebrouwd biertje kost een dubbeltje en als je een speciaal bier wilt, ben je toch niet meer dan twintig cent voor een flesje kwijt. Voor Jan van Schaik liggen de voor delen niet op het financiële vlak. in zijn 'Vakblad' waarvan deze maand het vierde nummer verscheen, houdt hij de amateurwynmakers en bierbrouwers de volgende stelregel voor: 'wynmaken en bier brouwen zyn hobbies, verkoop je produkten daarom niet'. Verkopen van zelfgebrouwd bier is trouwens verboden en als je het heel stnkt neemt valt het zelf brouwen al buiten de wet al heeft het ministerie van financiën de opsoringsambte- naren drie jaar geleden in een brief laten weten dat zij de kleine jongens (lees: amateurs) maar liever met rust moeten laten mits zij hun brouwsels niet te koop aanbieden. Een van de taken van Jan van Schaik als secretaris van de Federatie van wynmakers en Bier- brouwersgilden is het streven naar een wettelijke regeling zoals in vele andere landen al geldt, al zyn dat soms heel vreemde regels. „In Ame rika mag je wel zelf brouwen en wyn maken, maar je mag je brouwsels niet vervoeren. Dat maakt proeve- rijen en tentoonstellingen tot een moeilyke zaak". Als georganiseerde liefhebberij bestaat het wijnmaken en bierbrouwen nog niet lang in Nederland. De eerste club dateert uit 1974 en werd door Jan van Schaik en een paar mensen in Mid delburg gesticht. In 1975 werd een echte tentoonstelling gehouden in Amsterdam en werd Jan uitgeno digd om plaats te nemen in de jury, die 150 flessen van inzenders uit het hele land kreeg te beoordelen. Om dat de jury zich nog wat onervaren voelde beperkte zij zich tot het kiezen van een top tien en werd aan Wina Bom als echte deskundige het definitieve oordeel over de dne bes te wijnen overgelaten. Kampioen werd de Middelburger Jan Bogaard. Jan is toen serieus gaan studeren en experimenteren. Het resultaat was een reeks prijzen in binnen- en bui tenland en een steeds grotere be kendheid, die weer tot gevolg had dat hy werd gevraagd in jury's en voor het geven van lezingen. De bekende uitgeverij, van onder meer kookboeken, Luitingh in Utrecht, vroeg hem boekjes over het maken van wyn uit het Duits en Engels te vertalen, een activiteit die hem ook nu nog op vnje dagen aan de schrijf machine gekluisterd houdt. Jan „Ik denk dat er in totaal zo'n 100 000 exemplaren van door mij vertaalde boeken zijn verkocht en in de afgelo pen Kerstvakantie heb ik een Duits boekje over likeur maken onder handen genomen" Nadat Jan in 1981 zyn ervaringen, opgedaan in eigen keuken en schuur, waar de flessen appel- en vherwyn stilletjes staan gisten, had samengevat in het 'Groot Zelf Wijn Maak Boek vroeg uitgever Lui tingh hem het befaamde boekje van amateurbierbrouwer Berry te verta len. Daarna volgde nog een verta ling voor Spectrum Zoals er naast de vele vertaalde werkjes over het maken van wijn behoefte was aan een origi neel Nederlands boek over dit on derwerp, zo is er ook een markt voor een 'Groot Zelf Bier Brouw Boek'. Er zijn momenteel zo'n tw in tig amateurclubs in ons land met in totaal ruim negenhonderd leden. Het aantal amateur-wijnmakers en bierbrouwers dat geen lid van een vereniging is wordt op een veel voud van dat aantal geschat. Het Zeeuwse Wynmakers en Bier brouwers Gilde telt nu zo'n hon derdveertig leden en groeit nog steeds. Kort geleden is de onder afdeling Zierikzee opgericht en aan een afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gewerkt. De belangstelling voor lezingen door Jan van Schaik is groot, met name by verenigingen van huis- en plattelandsvrouwen. „Ik probeer de mensen alles zoveel mogelyk te laten zien en daarvoor stel ik dan een hele batterij appara tuur op", vertelt Jan. „Aan het begin van zo'n praatje maal ik de mout en maak ik beslag, in de pauze wordt de wort gekookt en aan het slot van de lezing is alles klaar voor de vergisting. Dat vergisten duurt een week. dus daarom moeten ze het eindprodukt uit een flesje proe ven". Op 28 mei geeft Jan zo'n demonstra tie tijdens het schaapsscheerders- feest dat Trienke Warns van thee tuin De Bokkenborgh aan de Boom- dyk in Nieuw- en St Joosland orga niseert. Intussen heeft hy het druk met het Vakblad, waaraan zijn oud-leerling Peter van Rooy, die ook de illustra ties voor het brouwboek maakte, als tekenaar meewerkt. „Die uitgave was een beetje een risico", zegt hy. „het is een zuiver particulier initia tief en ik moest het eerste nummer in duizend exemplaren verspreiden zonder dat ik wist wat de respons zou zyn. Gelukkig komen steeds meer verzoeken om een abonne ment binnen en Hemeken heeft er zelfs drie genomen. De brouweryen erkennen duidelyk dat er een trend bestaat die zich uit in een grotere waardering van smaken in bier". Zyn stelling aan het begin van dit verhaaltje komt ter sprake: ge looft hy werkelyk dat zelf wynma ken een oplossing voor alcoholisme is? „Zeker weten doe ik het niet, maar ik zie het zo: wijn maken en bier brouwen is een natuurlyk pro ces dat een zekere tyd vergt. Je bent gedwongen op het eindresultaat te wachten en dat vergt een zekere discipline. Een alcoholist die deze discipline kan opbrengen heeft, denk ik. zyn probleem voor een belangrijk deel opgelost". Rien van Reems v_ J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 27