ZEELAND" Comité Domburg overweegt aanklacht tegen raadslid Berichten rijkspolitie van Reimerswaal in opspraak Raad Ouderen: juridische stappen tegen Reimerswaal Gedeputeerde op de bres voor bedreigde transportbedrijven 'SMAAD EN AANTASTING GOEDE NAAM' Gasduwbak half gezonken na aanvaring PAGINA 1 7 DONDERDAG 14 APRIL 1983 BERGEN OP ZOOM Na wat aan vankelijke problemen verloopt de her nieuwde sluiting van de Markizaats kade voorspoedig. De helft van het 800 meter brede sluitgat is inmiddels op hoogte van NAP plus 1.25 meter gebracht. De andere helft ligt momen teel nog op 35 cm boven het gestan daardiseerde zeeniveau. Het streven is erop gericht dat de gehele sluitkade eind volgende week op 1.25 meter plus zal zijn gekomen. Verwacht wordt dat de kade half mei nog eens met 1.75 meter zal zijn ver hoogd. Daarna zal er een 7 meter hoge dijk achter worden opgespoten. Toen enkele weken geleden een begin werd gemaakt met de sluiting van de kade ontstonden aan de westkant van het sluitgat ontgrondingen die de al eerder in het gat gelegde drempel dreigden aan te tasten. Met extra materieel zijn daarop bestortingen uit gevoerd en zinkstukken op de bodem neergelegd. De sluiting is volgens pro- jectingenieur L. Batterink nu zover gevorderd dat het gevaar van enkele weken geleden bezworen is. „Maar dat wil niet zeggen dat de kade nu niet meer kapot kan", voegt hij eraan toe. „Met een nog niet afgerond werk kan altijd nog iets fout gaan. De kans daarop wordt wel steeds kleiner naar mate we verder in het voorjaar komen, want dan heb je minder vaak storm". DOMBURG - Het bewonerscomité 'Stop de Rondweg' in Domburg overweegt bij de officier van justitie in Middelburg een aanklacht in te dienen wegens smaad en aantasting van zijn goede naam. De klacht is gericht tegen het Domburgse WD-raadslid R. J. Bruns. Dit naar aanleiding van de opmerkingen van het raadslid dinsdagavond tijdens de raadsvergadering, waarin hij het comité beschuldigde van 'misleiding van de bonafide bevolking en het foutief inform eren van de Domburgers over de kosten van de aanleg van de omstreden rondweg'. Volgens de voorzitter van het bewo- komen. Op een vraag van het comité of man (lid van het comité red.) of er geen de heer Bruns dat had nagevraagd bij de directrice van het tehuis, antwoord de Bruns (volgens het comité) ontken nend. In de brief van het comité staat verder: „Op een vraag van de heer J. Kamp- nerscomité, Th. Jacobs, is inmiddels de letterlijke tekst van de uitspraken van Bruns bij de gemeente opgevraagd. „Naar aanleiding daarvan bekijken we een klacht wegens smaad indie nen". aldus Jacobs. Tegelijk mét de aanvraag is een brief gestuurd aan b en w en alle raadsleden (inclusief de heer Bruns) waarin het WD-raadslid wordt beschuldigd van een insinuerend optreden en het in suggestieve zin beschuldigen van het bewonerscomité tijdens de raadsverga dering. Bruns verweet het comité onder meer dat het 'op een onfrisse manier de brave oude lieden van bejaardentehuis Ter Mantelinge' had benaderd om aan bandtekeningen tégen de rondweg te sprake was van standrecht, toen de brief met het verzoek om het raadsbe sluit over de aanleg van de rondweg in heroverweging te nemen door de raad voor kennisgeving werd aangenomen, antwoordde Bruns dinsdagavond: 'Nog Brandweer rukte uit voor rokende vleespan OOSTKAPELLE - De brandweer van Oostkapelle rukte dinsdagavond uit nadat een enorme rookontwikkeling was gesignaleerd in de woning van de familie A. aan de Halve Maanstraat. Een pan met vlees die te lang op het vuur was blijven staan, bleek de oor zaak te zijn. De zoon des huizes, die alleen thuis was en zich op de bovenverdieping bevond. werd omstreeks kwart over zes gecon fronteerd met een hevige rookontwik keling in de woning. Via een buurman alarmeerde hij de brandweer, die kort daarop met persluchtmaskers naar binnen ging Toen bleek dat slechts de pan met vlees van het vuur diende te worden genomen. Er hoefde niet ge blust te worden. De rookschade bleef beperkt. een zo'n opmerking en je krijgt een klap voor je smoel'. Daarmee liet de heer Bruns zijn masker vallen en kwam zijn aard. sociaal en cultureel bepaald, naar voren". Onrecht Het Bewonerscomité vindt ook dat het WD-raadslid heeft bewezen niet te kunnen accepteren dat er burgers zijn die in het geweer komen tegen onrecht dat hen wordt aangedaan en dat hij 'in zijn onwetendheid en met zijn amateuristische optreden' volko men voorbijgaat aan de bepalingen in de herziene Grondwet. Het comité stelt vast zelf wel gebruik te hebben gemaakt van de in de Grond wet vastgelegde grondrechten „Cor rect en legitiem, gebaseerd op feiten en informatie, verstrekt door de gemeen te. De heer Bruns was in zijn optreden op 12 april 1983 insinuerend. Daarmee heeft hij zijn integriteit overboord ge zet. Zijn opmerking in de raadsverga dering van 8 januari jongstleden dat hij gewend is met open vizier en op niveau te functioneren, is dan ook een lachertje", besluit het comité de brief. Geld Anjerfonds voor culturele activiteiten MIDDELBURG - Het Anjerfonds Zeeland heeft een bedrag van 67.800,- beschikbaar gesteld voor culturele activiteiten in de provincie. Daarvan gaat 40.300,- gaat naar verenigingen voor ama teuristische muziekbeoefening in Breskens, Burgh-Haamstede, Co- lijnsplaat, Groede, Kloetinge, Koewacht, Koudekerke, Krabben- dijke. Middelburg, Nieuw- en Sint Joosland, Oud-Vossemeer, Philip pine, Sint-PhilipslandVlissingen en Wemeldingc. Amateurverenigingen op het ge bied van toneel, cabaret en volks dans in Aardenburg. Goes en Oost- Souburg krijgen 9.000,-. Voor twee tentoonstellingsprojecten in Vlissingen is 10.500,beschikbaar gesteld. Een ziekenomroep in Zie- rikzee ontvangt 4.000,-, het ver enigingsgebouw in Veere ƒ2.000,- en een oudheidkundige publicatie over veldnamen op Walcheren wordt mogelijk gemaakt met een bijdrage van eveneens 2.000,-. 'DISCRIMINEREND TAALGEBRUIK' KRUININGEN De wekelijkse 'persbulletins' van het korps rijkspolitie Reimerswaal zijn in opspraak. De berichten, verschijnend in de gemeentelijke voorlichtingsrubriek in het advertentieblad van Reimerswaal, wekken bij sommige inwoners grote ergernis. De gebezigde taal wordt als belerend en discriminerend ervaren. Regelmatig keren berichten terug, waarin vertegen woordigers van minderheidsgroepen als mogelijke verdachten ten tonele worden gevoerd. Doel van het bulletin is onder meer opsporing van de verdachten. Over het effect van het wekelijkse schrijven, lopen de meningen sterk uiteen. Knelpunten Een eenvoudige burger heefl dat niet steeds zo in de gaten, maar het is niet zo geweldig gesteld met de planning van het welzijn in deze goede provincie. Wij waren daar. laten we wel zijn, zelf ook niet op gekomen We hebben het gelezen in een stuk van de organisatie, die in dit gewest de structuur van de welzijnsplanning in de smiezen houdt. Uit dat stuk blijkt, dat het een voudiger moet. En om dat te bereiken is een werkgroep inge steld. Die. jawel, een discussie nota het licht heeft doen zien. Daarover nu hebben mensen, die het kunnen weten, eens heen en weer gepraat. Ze von den het een mooie nota. maar ze dachten toch dat'ie nog wat zou kunnen worden aangepast en aangevuld. Wij citeren: .Aanleiding tot het zoeken van een vereenvoudig de structuur is geweest het feit, dat de bestaande structuur een aantal knelpunten heeft ver toond. Het ligt dan ook voor de hand dat een overzicht van de belangrijkste knelpunten in de nota wordt opgenomen, zodat tevens kan worden nagegaan, of de voorgestelde nieuwe maatregelen een oplossing voor die knelpunten kunneiï bieden". Dat komt dus best in orde. goede lezer Enkele voorbeelden uit het bulletin: "Afgelopen dinsdag werden in Yer- seke drie vrouwen en één man gezien, donkerkleurig van uiterlijk, die zich daar enigszins verdacht ophielden. Wie kan er iets meedelen over hun vervoer middel. kenteken etc". Een ander stukje maakt melding van een aanrijding, waarbij een be stuurster van een fiets verwondingen opliep en de automobiliste doorreed! „De bestuurster van de betrokken per sonenauto droeg een hoofddoek en gelet op het uiterlijk en de rest van de kleding wordt gedacht aan iemand van de Turkse nationaliteit", luidt één van de zinnen in het bericht, "Een mevrouw uit Yerseke kreeg bezoek van een onbekende vrouw, die uiterlijk nogal donker van kleur was en vermoedelijk deel uitmaakt van een bepaalde minderheidsgroepering in ons land Deze vrouw had een heel ontroerend verhaal, dat achteraf sterk in twijfel moet worden getrokken. Met behulp van twee mannen wist deze vrouw een centrifuge afhandig te ma ken". Geen kwaad Groepscommandant J. H. Verhoef ziet evenwel geen kwaad schuilen in het bulletin. Het gaat er om mensen te waarschuwen, maakt hij duidelijk. Bovendien meent Verhoef dat de prak tijk de berichten vaak bevestigt. Zo vindt hij berichten over vermoedelij ke diefstallen door zigeuners op zijn plaats. „Het is bekend dat het een diefachtig volk is", aldus de groeps commandant. „We kunnen niet ieder een tevreden stellen". Het hoofd van de politie in Reimers waal, burgemeester H. Boer - overigens tevens voorzitter van de commissie culturele minderheden in de gemeente - acht het bulletin nuttig. „De intentie is de bewoners zo goed mogelijk van voorlichting te voorzien", De burge meester betoogt, dat het hetzelfde zou zijn, wanneer het ging om bijvoorbeeld ménsen met donker haar en een bril. Overste J. J. Veenstra. districtscom mandant van de rijkspolitie Zeeland, kan zich voorstellen dat het bulletin bepaalde reacties oproept „De goeden moeten niet met de kwaden over één kam worden geschoren", zegt hij. Veen stra stelt met klem dat de politie zich niet discriminerend mag uitlaten en in volstrekte objectiviteit haar werk dient te verrichten. Opsporingsambtenaren, zoals politiemensen, moeten zich daar voortdurend van bewust zijn. aldus de overste Bovendien - stelt hij - dient de politie er juist op toe te zien dat er m de samenleving niét wordt gediscrimi neerd, Volgens het tweede kamerlid David van Ooyen (PvdA), die zich bezighoudt met etnische minderheden, zijn de berichten 'weinig fraaien net op het randje'. Hij stelt dat er wel meer discriminerend wordt opgetreden, ter wijl er wettelijk weinig aan te doen is. Raadsfracties De vier raadsfracties in Reimerswaal denken zeer verschillend over het we kelijkse schrijven van het korps. De SGPer W. Koster en L. C. van Weele van de WD vinden het bulletin niet verontrustend. Het algemeen gevoe len binnen de PvdA- fractie ligt an ders. „We zijn tegen het opnemen van het bulletin in het blad", stelt T. I. J. Moerland van deze partij. „De berich ten zijn eenzijdig en op een te belerend toontje. Af en toe wordt er racistische taal gebezigd. Dat is verschrikkelijk". Naar mening van Moerland moet de politie zich meer opstellen als een hulpverlenende instelling. Ook het CDA-raadslid P. de Jong meent dat de politie met discriminerende teksten op de verkeerde weg zit. „Ze moeten dat zorgvuldig doen", vertelt hij. „Iedereen is tenslotte eerlijk tot het tegendeel wordt bewezen. Gelijke monniken, ge lijke kappen P de Peuter, hoofd van de christelijke lagere school in Rilland, geeft al jaren onderwijs aan buitenlandse kinderen. Hij kan zich de strekking van de berichten anno 1983 moeilijk voorstel len. „De politie is tenslotte ook een opvoeder", vindt De Peuter „Het gaat om een acceptatie van elkaar. Met de kinderen proberen wjj juist discrimine rende opmerkingen te voorkomen Wij hebben taal- en geschiedenisboeken uitgekozen, lettend op het woordge bruik". VROUWENPOLDER - De Vlissingse duik- en demon- teerploeg van de Koninklij ke Marine heeft woensdag avond omstreeks zes uur een zogenaamde aircraft- rocket onschadelijk ge maakt op het strand van Breezand bij Vrouwenpol der. Deze raketachtige vliegtuigbom van 30 kilo met een lengte van 55 centi meter en een diameter van 15 centimeter, was eerder die dag gevonden in de Westerschelde bij Hans- weert. Omstreeks 16.00 uur kreeg de dui- k- en demonteerploeg een melding dat het baggerschip 'De Havik' bij baggerwerkzaamheden nabij Hansweert een bom naar boven had gehaald- De Vlissingse ploeg heeft het projectiel vervolgens overgebracht naar het strand bij Vrouwenpolder waar het werd ver nietigd. De duik- en demonteerploeg uit Den Helder, die bezig is met een zoek-actie naar explosieven bij Ar- nemuiden, vond dinsdag een aan zienlijke hoeveelheid oorlogmate- naal Bij de Sloedam vond de ploeg tWee mortiergranaten, eén 88 milimeter Brisandgranaat en drie granaatkoppen. Deze explo sieven worden vandaag, donder dag, door de Vlissingse duik- en demonteerploeg onschadelijk ge maakt op het strand bij Vrouwen polder SLUISKIL Woensdagavond tegen zes uur is op het kanaal Gent- Terneuzen de (gas)duwbak 'Delta 4' half gezonken. Dat gebeurde na een aanvaring tussen de duw-eenheid, ge laden met iets meer dan 2200 ton gasolie en het zandschip 'Rio Grande'. De 'Delta 4' liep ter hoogte van het kanaaleiland bij Sluiskil uit het roer en ramde het zandschip midscheeps. Een bolder op het achterschip van de 'Rio Grande' reet de duwbak open. waarna de bak snel water maakte. De tanks vol gasolie werden daarbij niet of nauwelijks beschadigd: de lading bleef onaangeroerd. De duweenheid. bestaande uit de duw boot 'Delta 2' en duwbak 'Delta 4'. was met schipper A. Wingelaar uit Rotter dam aan boord op weg van Gent naar Karlsruhe. De 'Rio Grande' koerste richting Gent met 1613 ton zand aan boord. Direct na de aanvaring snelden de sleepboot Martine Letzer van de Unie van Reddings- en Sleepdienst en twee tankschepen, die bij scheepswerf De Schroef op het kanaaleiland lagen, toe Direct werd begonnen met het overpompen van een deel van de la ding, terwijl met behulp van pompen ook het water uit de bak werd wegge pompt. Direct daarna werd de duwbak naar De Schroef gesleept voor inspec tie. De 'Rio Grande' van schipper J. van der Waal uit Sliedrecht liep flinke schade op, maar kon de reis voortzet ten. Informatie en inspraak nota bewoningspatroon MIDDELBURG Op vijf plaatsen in de provincie zullen informatie-/,in spraakbijeenkomsten worden georga niseerd over de Nota bewoningspa troon 1983. De nota gaat in op de groei en de spreiding van de Zeeuwse bevol king. De bijeenkomsten worden ge houden: Noordwelle. woensdag 20 april dorpshuis Smidsweg 9a. Middelburg, donderdag 21 april, provinciehuis, ingang Abdijplein; Hulst, maandag 25 april. Den Dul- laert, Sportlaan 14; IJzendijke. woensdag 27 april. Hof van Koophandel, Markt 23. Heinkenszand, donderdag 28 april. De Stenge, Stengeplein- Alle bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur en zijn voor een ieder toegankelijk. Van de nota is een samenvatting ge maakt onder de titel 'Wonen in Zee land'. WEGENS WEREN 65-PIUSSERS IN BESTUREN MIDDELBURG - De Zeeuwse Raad voor Ouderen gaat langs juridische weg proberen een 'discriminerend' be sluit van de gemeenteraad van Rei merswaal ongedaan te maken. De ou- derenraad wil op deze wijze blijven vechten tegen de beslissing in die gemeente om mensen die ouder zijn dan 65 jaar niet toe te laten in bestu ren van bejaardenoorden. De Zeeuwse Raad voor Ouderen be sloot woensdag in Middelburg una niem om 'door te vechten'. Op voorstel van het bestuur van de raad werd ook ingestemd met een onderzoek naar meerdere gevallen van discriminatie van 65-plussers in besturen. Volgens voorzitter F. Huber staat de kwestie Reimerswaal niet op zichzelf Hij was van mening dat ook andere gemeenten zich schuldig maakten aan het weren van mensen die ouder zijn dan vijfen zestig jaar Dit zou bijna niet voorko men bij particuliere instellingen. Ten aanzien van Reimerswaal zal ge probeerd worden de zaak ongedaan te maken op grond van de antidisenrru- natiebepalmgen in de Grondwet waar mee de raadsbeslissing wellicht in strijd zou zijn. De raad voor ouderen besloot verder tot het plegen van een onderzoek naar de stijgende woonlasten voor bejaar den. Dit zal door het secretariaat wor den uitgevoerd. Het besluit werd geno men bij de bespreking van een notitie over serviceflats. Met name kwam daarin aan de orde dat ouderen niet meer vanuit de bijstandswet geld kun nen ontvangen om het wonen in een serviceflat te betalen. Gebleken is dat het in Zeeland slechts om enkele tien tallen mensen gaat die dat treft. De meesten zijn inmiddels geholpen via een nieuwe tijdelijke bijdragenrege- ling. Op voorstel van de vergadering zal nu bekeken worden hoe ouderen erop achteruitgaat wanneer alle regerings- voomemens op het terrein van huisves ting doorgevoerd zouden worden. In de eerste plaats komt dan de huursubsi dieregeling aan de orde. De bezuinigin gen die daarin getroffen worden zijn i 1 'c"e kunI u r"tner wejgavxnm. Vennocdetfr «gT t Info gevraagd. Afgelopen l febt Mri Inwonen, I«l onbekendenvxtx J «eiden in Ymcke 3 vrouwen en 1 mar. iceaciu m uw womng. f Jaar enigsiiiw verdacht ophielden. Wie kan VA, Hei «u een incidenteel 55-- meedelen over hun vervoermiddel, betr-VW kenteken e1 VdubiKomime Hei wm hoofdiie* en an de kleding ia.:,,Je mkMTOaüebcticfl.'iet rwero cc™. hree*vtP kleur - ICESfS »m\ehe ^hte»»' V"J mannen wis k -Vi »u,. i(j «eIt k in „pderioek- W" I;' a« v»»" fcttoOrHcb»"»- u,aof. k rouwtnveren Een overzichtsfoto van de berichten van de rijkspolitie Reimerswaal. die wekelijks in het advertentieblad van Reimerswaal staan MIDDELBURG De heer J. D. de Voogd, lid van het dagelijks be stuur van de provincie, zal op korte termijn een gesprek arrangeren met staatssecretaris Scherpenhuizen van verkeer en waterstaat om na te gaan wat gedaan kan worden om een aantal Zeeuwse transportbe- drijven in stand te houden. In Zee land zijn, zo berichtten de samen werkende Kamers van Koophandel en Fabrieken in Zeeland onlangs, dertig van zulke ondernemingen in gevaar. Zij voldoen niet aan de criteria die de commissie vervoers- vergunningen moet hanteren op grond van de wet Autovervoer Goe deren. Die criteria houden ln. dat vervoers bedrijven een bepaalde wmst moe ten maken om voor een vergunning op grond van de wét Autovervoer in aanmerking te komen. Gedeputeer de De Voogd bracht woensdag sa men met de secretarissen van de Zeeuwse Kamers van Koophandel een orlenterend bezoek aan de secre taris en enkele leden van de commis sie vervoersvergunningen. Daar werd gesproken over het feit, dat ondernemingen, die weliswaar niet in de rode cijfers verkeren, als gevolg van het hanteren van de richtlijnen toch in gevaar komen. Waarschijnlijk dit najaar zal de tweede kamer spreken over een nota van wijzigingen, waardoor de wet autogoederenvervoer soepeler kan worden uitgevoerd. De heer De Voogd zal bij staatsecretaris Scher penhuizen aandringen op een zoda nige versoepeling, dat transporton dernemingen minder snel in de pro blemen raken als het om het verkrij gen van vergunningen gaat. Ook zal hij spreken over het feit, dat voor deze sector in het bedrijfsleven geen saneringsregeling bestaat. onder alle leeftijdsgroepen van de be volking voelbaar Dubbel Voor verschillende ouderen dreigt het gevaar, zo bleek woensdag, dat zij dubbel slachtoffer worden. De huur subsidie is namelijk bestemd voor bijdragen in de kale huurprijsIn veel gevallen blijkt voor ouderen ook sub sidie verstrekt te worden voor bijko mende zaken in de huurprijs, zoals bijvoorbeeld de aanwezigheid van een recreatiezaal en een tuinvoorziening. Het ministerie van volkshuisvesting is druk doende een eind te maken aan deze oneigenlijke aanwendingen van huursubsidie. Verschillende ouderen die zoals iedereen al minder subsidie krijgen worden zodoende nog eens ex tra in hun inkomen achteruitgezet, zo werd gesteld Uit opmerkingen tijdens de vergade ring bleek tenslotte dat er nog meer zaken zijn die de minimuminkomens voor veel bejaarden aantasten. Volgens mevrouw M Le Duc-Simpelaar geldt dit In het bijzonder de mensen die een klein pensioen genieten. Dezen moeten daarover eerst extra belasting betalen. Vervolgens vallen ze in een hogere tariefgroep voor het ziekenfonds zodat ze per saldo minder overhouden dan iemand die alleen een AOW-uitkering geniet VOLKSLOOP IN MIDDELBURG MIDDELBURG In het kader van het vijftigjarig bestaan van de OCMA in Middelburg wordt zaterdag een zoge naamde 'Volksloop' over tien kilome ter gehouden. Deze loop, waarvan start en finish in de buurt van de OCMA-kazerne zijn gelegen, staat open voor iedereen. Tussen tien en elf uur 's morgens kunnen belangstellenden zich in het sportbureau van de OCMA aanmelden. De start is om elf uur. Na afloop kunnen de deelnemers in de kantine van de OCMA-kazerne een snertmaal- tijd gebruiken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17