GOLDEN EARRING KRIJGT EEN GOUDEN ONTVANGST yniM ZEEUND POPDAG EN POPFESTIVAL i PZC/ kunst/cultuur Popgroep terug van succesvolle toemee door Amerika Supertramp in Olympisch Stadion Nelleke Burg Münchener Kammerorchester Fons Jansen Theater Concert Films Drie Zusters Zakdoek DONDERDAG 14 APRIL 1983 13 AMSTERDAM Nauwelijks terug in Nederland, krijgt de succesvolle -pop groep Golden Earring van Joost den Draaier de zoveelste gouden plaat. Vlnr: George Kooymans, Joost den Draaier, Barry Hay en Cesar Zuiderwijk. (Door Jaap Vissen T' AEarring-hit „Back Home" zongen enkele honderden trouwe fans hun favoriete popmuzikan ten gistermiddag toe op het moment dat zij de aankomsthal van Schiphol binnenwandelden. Hoewel zij 44 optredens, meer dan honderd interviews en een flink aantal vlieguren in de benen hadden zitten, namen de vermoeid glimlachende George Kooymans, Barry Hay, Rinus Gerritsen en Cesar Zuiderwijk ruim de tijd om alle bijval van de thuisblijvers te ondergaan. De Golden Earring is met beide benen op de grond blijven staan. Het Haagse viertal is in zijn ruim twintigjarig be staan te zeer door de wol geverfd om de realiteit van de muziekbusiness uit het oog te verliezen. Bassist Rinus Gerrit sen merkte tijdens de persconferentie, die onmiddellijk na de aankomst van de groep op Schiphol werd gehouden, dan ook terecht op: ..Onze lange carriè re heeft zich altijd gekenmerkt door ups and downs. Nu maken we een buitengewoon succesvolle periode mee, maar dat is voor ons nog geen aanleiding om in hoger sferen te ra ken". De nieuwe succeslijst: de 44 optredens van de Golden Earring in Amerika trokken zo'n 500.000 bezoekers. De promotiefilmpjes van de singles „Twi light Zone" en „The devil made me do it" werden door naar schatting hon derd miljoen tv-kijkers bezichtigd. Twilight Zone behaalde een topnote- ring in de Amerikaanse Top-100, de opvolger The devil made me do it is met een stipnotering rond de tachtig ste plaats binnengekomen. Het album „Cut" bereikte de goud-status in Cana da en is daar in de Verenigde Staten hard naar op weg. Voor datzelfde al bum kregen de gelouterde muzikanten bij aankomst in eigen land uit handen van hun platenbaas Willem van Koo- ten (Joost den Draayer) eveneens een gouden plaat uitgereikt. Comeback In de VS is de afgelopen maanden alom gesproken van een „fantastische comeback van de Golden Earring". Voor de Amerikanen zijn George Kooymans en de zijnen na negen jaar weer uit de anonimiteit opgedoken. In 1974 maakte de Earring met „Radar Love" een klapper in de States en ook de aan deze hitnotering gekoppelde toernee werd een succes. Twee latere toernees ('76 en '78) liepen uit op een teleurstelling. Rinus Gerritsen wijt dat aan het ontbreken van een single hit op die momenten. Welk effect het scoren van een single hit op het concertbezoèk heeft bemerk te de Earring tijdens de afgelopen toemee. Aan de zijde van de symfoni sche hard-rockformatie Rush werden grote sporthallen tot aan de laatste plaats bezet. Optredens voor een me nigte van meer dan 20.000 enthousiaste toehoorders waren eerder regel dan uitzondering. Als „headliner'- trok het Haagse kwartet na de tour met Rush in zijn eentje uitverkochte concertzalen in het kleinere circuit (2000 tot 4000 bezoekers), Op de Amerikaanse radio- en televisie stations en in de kranten en tijdschrif ten werd van een „comeback van de Golden Earring" gesproken. Het is de bedoeling dat er een vaste lijnverbinding tussen Den Haag en als het even kan Los Angeles wordt ge legd. „Want daar met die zon is het toch het lekkerst werken", beseft Zuiderwijk. In elk geval keert de Earring deze nazomer terug naar de States voor een nieuwe toemee als „headliner". Donderdag 14 april De funkgroep 'Swell treedt op in het Vlissingse etablissement De Schuur. 'Swell bestaat uit: Peter Westerhuis: toetsen, zang; Peter Jongepier: gitaar; Peter Pruijssers: bas. André Siegers: slagwerk en Taco Westerhuis. drums. Aanvang omstreeks 0.30 uur. Vrijdag 15 april In het Middelburgse jongeren centrum Midgard treden de groe pen Cargo Cultus en Gamma Glo- buline op. Aanvang 21.30 uur. Car go Cultus is een uit Haarlem af komstige groep, waarvan de mu ziek is te omschrijven als electro wave. De groep maakte samen met Nexda een single voor het Studio 12-label. Voorts was Cargo Cultus te horen op de VPRO-radio. Gamma Globuline ontstond tij dens de bezetting van het Goese jongerencentrum 't Beest, enkele maanden her. De experimentele muziek die deze groep voortbrengt is volledig spontaan en ontstaat tijdens het optreden. Geen enkel concert van Gamma Globuline verloopt hetzelfde. In de Vlaanderenhal in Sas van Gent treedt de Nederlandse pop groep Het Goede Doel op. De groep staat thans in de belangstel ling met de single 'Hou van mij'. De groep kwam eerder in opspraak met 'De gijzelaar'. Aanvang 20.00 uur. De groep De Munck verzorgt het voorprogramma. De Middelburgse groep Navarro speelt in het Vlissingse buurthuis De Paraplu. De groep maakt rock. reggae en funk, met duidelijke Molukse invloeden. De bezetting is: Benno Titiheru: sologitaar en zang; William Oilira: bas: Adri de Quillettes: drums: Peter Mainake: percussie; Atus de Fretes solo- en slaggitaar. Gast- speler is Frils Sahertian op gitaar. Het optreden begint om 20.00 uur Zaterdag 16 april •De roemruchte boerenrockgroep Normaal treedt voor het eerst op in Zeeland. Het optreden in de veilmghal in Goes begint om 20.30 uur De groep Rocking Tigers speelt in het Zienkzeese jongerencen trum Broguin Aanvang 21 30 uur Vrijdag 22 april De zanger Tony MacKenzie ts te zien en te horen in El Toro in Goes. Aanvang 22 00 uur. Funk en disco zijn MacKenzie's specialiteiten. Zaterdag 23 april De Vlaamse groep Arbeid Adelt treedt op in 't Beest in Goes. Aanvang omstreeks 21 30 uur De Zeeuws-Vlaamse groep Draf ten Blues speelt in het dorpscen trum te Vogelwaarde. Aanvang 20.00 uur. Het Goede Doel Jongerencentrum Midgard in Mid delburg houdt zaterdag 28 mei weer een Zeeuwse popdag. De popdag is voor Midgard ondertussen een tradi tioneel evenement geworden. De bedoeling is dat een aantal bands zich aan het publiek presenteert en daardoor de mogelijkheid krijgt om podiumervaring op te doen. Alle Zeeuwse bands worden uitgenodigd om een demo op te sturen of op een Zilveren Harp voor Cherry, Het Goede Doel, Toontje Lager De zangeres Cherry en de groepen 'Het Goede Doel' en 'Toontje La ger' krijgen dit jaar de Zilveren Harp. Deze onderscheiding wordt sinds 1969 door de stichting Conamus uitgeloofd als aanmoediging voor jonge kunste naars op het gebied van de Nederland se lichte muziek. De uitreiking vindt plaats op 21 april in Hilversum. ancie: l. manier iets van zich te laten horen Er wordt naar gestreefd om een zo breed mogelijk scala van muziekstro mingen op het podium te brengen zodat een representatief programma geboden wordt, aangevuld met enkele al bekende Zeeuwse bands. Rhythm Booze De Stichting Rhythm Boozc houdt donderdag 28 juli alweer het vierde (jaarlijkse terugkerende) gratis open lucht popfestival. Ook dit jaar zal het festival gehouden worden op het grasveld voor het par keerterrein in het Nollebos in Vlissin- gen. De bedoeling is evenals in voorgaande jaren dat een aantal Zeeuwse bands zich kan presenteren aan een breed publiek, met als omlijsting enkele ge vierde groepen. Eén en ander vindt plaats van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds. De organisatie hoopt, het bezoekers aantal van vorig jaar (5000) minstens te evenaren of te overtreffen. Zeeuwse bands die belangstelling heb ben om in aanmerking te komen om op te treden, kunnen tot 1 mei een casset tebandje en een bio opsturen /n het kader van een Europese tour nee verzorgt de superformatie Su- pertramp op S juni een concërt in het Olympisch Stadion in Amsterdam. Voor toetsenman en zanger Roger Hodgson, die voor een grout deel ver antwoordelijk was voor de vele succes volle songs van de groep, is het de laatste keer dat hij met Supertramp op de internationale podia staat Hg be gint later dit jaar een solocarrière De kaartverkoop voor het concert, waarvoor twee support-acts worden aangetrokken, is reeds begonnen. Na het vertrek van zangeres Chaka Klian was hel even stil rond de groep Rufus. De Amerikanen namen geruime tijd rust om vervolgens hun muzikale ei in de elpee Seal in Red kwijt te raken; een keurig afgewerkte plaat, geproduceerd door Goerge Duks. Hoewel er muzikaal heel wat kunde tentoon wordt gespreid, blijft Seal in Red éen eindeloze dreun Geschikt dus voor menig discotheek Maar voor het beluisteren op zich. kent de langspeler te weinig uitschieters. De klanken zijn samengesmeed tot een mal geheel, dat af en toe slechts boeit. No regrets vormt een positieve uitzondering hier op. al kan de spijt hard nodig zijn voor de overige negen nummers Van de Ramones is weieens gezegd dat ze even voorzichtig een num- Tsjechoslowakije binnenrolden. Die vlieger gaat nog steeds op. Het viertal houdt gestadig vast aan minimale muziek, zoals dat heet. Eenvoudig, recht toe. recht aan. De New-Yorkers hebben ook aan snelheid nog niets ingeboet. Op de onlangs verschenen elpee Subterranean jungle leven de dertigers zich met een onge kend enthousiasme uit op hun instru menten. De melodieuze nummers lig gen goed Sn het gehoor maar zijn weinig origineel De Ramones bordu ren zonder weerga voort op hun beken de gehaaste wijze. En hoewel het gezel schap aanschopt tegen alles wat be houdend is. blijken ze zelf toch ook niet hieraan te kunnen ontsnappen R. G. Rulus Seal m Red iWarner Bros 92 3753-1 Ramones Subterranean Jungle' iWEA Sire 92-3800- U De Vlaamse folkgroep Zakdoek treedt zaterdagavond op in soos Razzmatazz in Oost-Souburg. (21.00 uur) De uit Vilvoorde afkomstige groep begon vijf jaar geleden met het maken van skiffle-achtige muziek. Gaandeweg werd een eigen folkgeluid opgebouwd, waarin ernst en humor een plaats kregen. Nog steeds verandert het geluid van Zakdoek, maar de muziek blijft vlot en voor iedereen vatbaar. Het repertoire bestaat uit instrumentale nummers, dansen en liede ren. De vier groepsleden, Tom Serkeyn (viool, thin whistles, blokfluit, gitaar en zang), Dirk Declercq (accordeon, mandoline, blokfluit, gitaar en zang), Ro bert Thijs (contrabas, zang) en Erwin Vandervelde (gitaar, charleston, zang) leggen zich ook steeds meer toe op eigen composities. Zaterdagavond geeft Nelleke Burg in het Vlissingse Vestzaktheater een voorstelling van haar nieuwe theaterprogramma, een onc-womanshow die in sep tember in première gaat. (20.30 uur) Onder regie van Jack Gadelias brengt Nelleke Burg. gesteund door pianist Pieter de Bruin vol vaart een theatershow met imitaties, satire, liedjes en conferen ces, waarin met veel maatschappelijke problemen korte metten wordt gemaakt Teksten van schrijvers als Hans Dorrestijn. Flip Broek man. Hessel van der Wal en ook van Nelleke Burg zeil spreken voor zich. De liedjes staan op muziek van Cees Bijlstra (Rients Gratema), Hans Visser (Flairck) en Frans Ehlhart (Adèle Bloemendaal) Het Münchener Kammerorchester onder leiding van Hans Stadlmair geeft dinsdagavond een concert in de Concertzaal van Middelburg met medewerking van de pianist Frédéric Meinders. (20.00 uur) Het ensemble, opgericht in 1950, bestaat uit vijftien strijkers en een clavecinist. Onder leiding van Stadl mair verwierf het orkest zich een grote internationale reputatie door de vele concerten in binnen- en buiten land met medewerking van beroemde solisten als Ingrid Haebler, Stefan Askenase, Paul Badura-Skoaa en anderen. In het programma van het kamerorkest zijn werken van alle tijden opgenomen en vele heden daagse componisten hebben werk aan het orkest opgedragen. Het accent van het repertoire ligt voorna melijk op barok, klassiek en romantiek. Op het programma vpor dinsdagavond staan de volgen de werken: W A. Mozart: Divertimento in F. gr. t.; H. Genzmer: Introduktion und Adagio; J. S. Bach: Concert voor piano en orkest in f kl. tR. Fuchs: Serenade nr 1 in D gr. t. op. 9.; F. Liszt: Malediction fur Klavier solo und Streichinstrumente. Dinsdagavond is Fons Jansen in de Prins van Oranje te Goes te zien en te horen met zijn one-manshow 'Zullen we handhaven?' (20.00 uur) Voor diegenen die vorig jaar de show van Fons Jansen niet konden zien omdat de voorstellingen reeds ver van tevoren waren uitverkocht, komt hij met zijn succesvol le show op herhaling naar Goes. De show is een bonte mengeling van conférences, woordspelingen, rare ty petjes, liecijes en ernstige zaken verpakt in nonsens. De vraag hoe het zit met de veranderbaarheid van de samenleving, van jezelf, het huwelijk, de overheid, de verhouding oost-west, de defensie en talrijke andere zaken komt uitgebreid aan de orde. Immers: als alles uit zichzelf verandert, wat zitten we dan toch te handhaven? Zoals het wapen van Nederland zo treffend zegt: 'Je Maintiendrai' (Ik zal handhaven). Fons Jansen wordt op de vleugel en op elektronische instrumenten begeleid door Frans Oudhoff of Wiebe Cnossen. Bassie en Adriaan treden zaterdagmiddag in Den Dullaert Hulst met hun nieuwe theatershow op. (13.30 uur) Zaterdagmiddag komt het kindertheater Tingeling naar de Vismijn te Vlissingen met een improvisatiepro gramma. (14.30 uur Muziektheater Teleact treedt zaterdagavond samen met het Vlissings Rocktheater op in zaal Concordia te Westdorpe. 20.30 uur) De Dixie Daddis geven zaterdagavond in hotel Picard te Vlissingen een concert van oude-slijl jazzmu ziek. (21.00 uur) Als afsluiting van het filmseizoen vertoont het Film huis Temeuzen vanavond, donderdag in het Zuidland- theater te Temeuzen de film 'Possession' van Andrej Zulawsky. (20.00 uur) De film 'Les Indiens sont encore loins' van Patricia Moraz draait woensdagavond in het Citytheater te Middelburg. (20.00 uur) Zuidelijk Toneel Globe geeft maandagavond in de Schouwburg te Middelburg een voorstelling van 'Drie Zusters', een drama van Anton Tsjechov. (20.00 uur) 'Drie Zusters' is verder deze maand nog te zien op vrijdag 22 april in de Prins van Oranje te Goes en zaterdag 23 april in het Zuidlandtheater te Temeuzen. In dit klassieke drama van Tsjechov zien we het leven van drie zusters en hun broer De drie provinciale dames. Masja, Irina en Olga vervelen zich in hun bestaan en denken dat verhuizen naar Moskou de oplossing voor hun problemen biedt. Toch gaan ze uiteindelijk niet weg. Zijn ze al te zeer gebonden aan de militairen van het garnizoen van hun provinciestadje, met wie ze min of meer serieuze relaties onderhouden? Of zijn ze gewoon onmachtig en klagen ze alleen maar? De kunstzinnige broer Andrej wil tot ontsteltenis van zijn zusters niet gaan studeren in Moskou, maar trouwen met de vulgaire Natasja. Het verhaal van de zusters is een verhaal over veelbellovende levens die via middelmatigheid afglijden naar een stilstand waarin uiteindelijk alle illusies vervlogen zijn- Het stuk werd vertaald door Aleida Schot. Regisseur is Gerarcijan Rijnders, spelers zijn Elisabeth Andersen, Nettie Blanken, Liesbeth Coops, Kees Hulst, Gijs de Lange. Adriaan Olree, Joost Prinsen, Michel van Rooij, Huib Rooijmans, Allard van der Scheer, Laus Steenbee- ke en Guusje van Tilborgh. Een scène uit 'Dne Zusters' met iv.l.n.r.) Ditha van der Linden, Joost Prinsen en Gijs de Lange.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13