ZEELAND" Uiterlijk dinsdag debat kamer over KMS-plan Gezondheidsdienst kost gemeenten niets extra Griffier van staten Wagenvoort overleden SNEL BRIEF MINISTER OVER RSV NODIG Muziekconsulent voor onderwijs in Zeeland PAGINA 9 WOENSDAG 13 APRIL 1983 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Staatssecretaris Ploeg van landbouw en visserij heeft een bestrijdingsplan bacterievuur opge steld dat uitgaat van de vorming van concentratiegebieden waarbinnen de teelt van extra gevoelige boomkweke rijgewassen extra wordt beschermd. Daaraan gekoppeld komt er een ver bod voor particulieren om vatbare soorten aan te planten en te vervoe ren. Dat blijkt uit het bestrijdingsplan dat de staatssecretaris aan de betrok ken organisaties en het Landbouw schap heeft gezonden. Vanaf het najaar van dit jaar komt er voor de concentratiegebieden een alge mene onderhoudsplicht voor wat de meidoom betreft. Natuurgebieden waarbinnen de meidoom een niet weg te denken factor is zullen niet binnen de concentratiegebieden vallen, of via een speciale regeling worden uitgezon derd. Fruitteeltgebieden binnen de concen tratiegebieden krijgen dezelfde be scherming als boomkwekerijen. Fruit teelt in bepaalde gebieden concentre ren is volgens Ploeg echter niet moge lijk; de bestrijding van bacterievuur wordt daar op de oude wijze voortge zet. De kosten van de bestrijding van bac terievuur. waarbij meer gelet gaat wor den op infectiebronnen die met in de buurt van kwekerijen of fruitteeltbe- drijven liggen, zijn voor de helft voor het bedrijfsleven als het tenminste om particuliere tuinen gaat. waar de Plan- tenziektekundige Dienst actiever zal worden. Aan de bijdrage uit het bedrijfsleven is een maximum van 300.000 gulden voor dit jaar gesteld. iVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG -De Tweede Kamer zal wellicht nog deze week, maar uiterlijk volgende week dinsdag debatteren over de plannen die het kabinet met de marinebouwpoot van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen heeft. Dat heeft de vaste kamercommissie van economische zaken dinsdagmiddag afgesproken. Centraal in het Kamerdebat staat de brief van minister Ruding van financien, geschreven namens minister Van Aardenne van economische zaken, waarin hij stelt de marinepoot aan een maximum van één miljoen manuren per jaar te willen binden. De directie van De KMS gaat uit van 1,235 miljoen manuur. Het verschil betekent i'n 200 a 240 extra ontslagen. dat Kamerdebat zal opnieuw de motie van P vdA-woordvoerder Van der Doef op tafel komen, waarin hij pleit voor het honoreren van de uitgangs punten van de KMS zelf; een mini- mumbezetting van 1,235 miljoen ma nuren dus. In het ingelaste debat dat in de week voor Pasen werd gehouden introduceerde Van der Doef zijn motie, nadat bijna alle fracties hadden laten weten onder de indruk te zijn gekomen van de argumentatie van de KMS Die 1,235 miljoen is voor de'Schelde het blote minimum", aldus zowel onder nemingsraad als directie. Het kabinet wacht wat dat betreft een confrontatie met de Kamer, als die fracties tenminste de lijn van hun betogen van twee weken terug weer oppikken. Minister Van Aardenne moet, zo vindt de Kamercommissie, snel met een brief komen over de hele KSV- problematiek. De commissie vreest dat er niets meer terecht komt van het 'totaalplan' van de bewindvoerders Zeeuwse hervormde kerkvergadering neemt afscheid van praeses ds De Boer KAPELLE - De provinciale kerkverga dering van de Nederlands hervormde kerk komt maandag 18 april bijeen in De Vroone in Kapellc. Tijdens de vergadering zal afscheid worden geno men van praeses ds J. de Boer, die na 10 jaar praesidiaat met emeritaat gaat en derhalve zijn functie neerlegt Als meuwe praeses stelt de vergade ring ds L A de Graaf voor. die thans de functie van assessor bekleedt Diens opvolger zou dan moeten worden S. T. Sies, ouderling in 's Gravenpolder. Verder wordt tijdens de bijeenkomst in Kapelle het jaarverslag 1982 van de provinciale kathechese-commissie be sproken. De vergadering begint om 1500. dat er verschillende malen is aange kondigd en voor Pasen had moeten verschijnen. Volgens de commissie moet Van Aardenne op z'n minst laten weten of dat plan er komt of niet. Als er géén totaalplan verschijnt, ver wacht de Kamercommissie een brief waarin de minister zijn oordeel geeft over de gang van zaken binnen het gehele RSV-concern. Dat moet snel lot een Kamerdebat leiden, in ieder geval voor 30 april, aangezien dat definitief de door conomische zaken verleende boedelkredieten zullen zijn uitgeput en er definitiefe oplossingen gekozen zullen moeten zijn. Tot slot wil de Kamercommissie dat Van Aardenne binnen twee tot drie weken een brief over de ketelbouwpro- blematiek presenteert, een brief die duidelijk aangeeft hoe de bewindsman de toekomst voor de KMS enerzijds en de MESK in Hengelo anderzijds ziet. De Kamercommissie wil dan een apart mondeling overleg met Van Aardenne over de ketelbouwproblematiek voe ren 'Zie ook pagina 11 MIDDELBURG De provincie Zeeland kan binnenkort deelne men aan een landelijk experiment rond muziekonderricht via het kleuter-, lager- en buiten- gewoononderwijs. Als de staten van Zeeland op 27 mei een voorstel van gs aannemen, is het mogelijk om voor tien jaar een consulent muzikale vorming aan te trekken, waarvoor het rijk rond de 70.000 gulden per jaar beschikbaar zal stellen De bedoe ling is, dat deze consulent wordt ondergebracht bij het steunpunt Kunstzinnige Vorming, die - zeg gen gs ..grote behoefte heeft aan een of meerdere consulent en muzi kale vorming". De consulent kan worden aange trokken. nadat een landelijke op leiding in augustus van dit jaar is afgesloten. Denkbaar is volgens het college, dat een tweede functionaris kan worden aangesteld. In dat geval wil men de werktijden beperken, zodat deze tweede aanstelling geen extra geld kost. Gs willen aan het experiment deelnemen gezien de dringende behoefte aan een dergelijke func tionaris bij Kunstzinnige Vor ming. De uitkering van het rijk zal naar verwachting voldoende zijn om de kosten op te vangen. ZA TERDA G BEGRAFENIS Leed Het is. goede lezer, de laatste tijd op de burelen van dit blad een stuk saaier geworden. Dat komt zó. Tot enige tijd geleden werd dit hoekje gevuld door onze guitigste verslagge ver. Een man. die vroeger be kend stond om zijn olijke in borst. maar die er met het ver strijken der jaren vermoeid ging uitzien. Hel was duidelijk iedere dag iets geestigs formu leren. dat bewolkt zelfs de zon nigste karakters. Besloten werd een wisselsys- teem op te zetten. Vier mede werkers van deze krant probe ren met Wisselend resultaat bij toerbeurt in dit hoekje voor enig vermaak te zorgen De gevolgen zijn niet uitgeble ven. Geen van die vier vertelt in aanwezigheid van collega's ooit nog een aardige anecdote. Doet hij dat wél, dan is de kans namelijk groot, dat de dienst doende humorist van de week zich er meester van maakt En zelf moet hij dan. voor als hij aan de beurt is, maar iets nieuws zien op te duikelen Er wordt veel in het verborgene geleden. Vooral door grappen makers MIDDELBURG - De griffier van de stalen van Zeeland, de heer J. Wagen- voort. is maandagavond laat in zijn woning te Middelburg overleden. Hij was, sinds enige lijd, met ziekteverlof. De heer Wagenvoort is 60 jaar gewor den. De begrafenis, zaterdag om 12 uur op de algemene begraafplaats te Mid delburg. zal worden voorafgegaan door een dienst in de Nieuwe Kerk, die om half elf begint. De overleden griffier heeft in november vorig jaar de provinciale staten, in een door commissaris der koningin dr. C. Boertien tijdens de begrotingszitting voorgelezen briet. laten weten uat mj ongeneeslijk ziek was. Hij deelde in die brief mee aan het dagelijks bestuur van de provincie ziekteverlof te hebben gevraagd De in 1923 te Middelburg geboren heer Wagenvoort was sinds september 1980 griffier der staten. Daarvoor was hij 17 jaar lang chef van de afdeling financien van de provincie Zeeland. Hij begon zijn loopbaan bij de overheid in 1938. als volontair bij de gemeente Oostka- pelle. Vervolgens was hij. in verschil lende functies, werkzaam bij de ge meenten Middelburg, Groede, Zalt- bommel. Huizen. Leeuwarden en Dor drecht Zijn benoeming bij de provincie Zeeland volgde eind 1963 De heer Wagenvoort bekleedde in de provincie een groot aantal bestuurs functies en maakte als uitvloeisel van zijn provinciale functie deel uit van talrijke instellingen en besturen; ook was hij naméns de provincie gedele geerde in verschillende instellingen voor gezondheidszorg. Tot zijn maatschappelijke functies be hoorden onder meer het thesaurier- schap van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, het voorzitterschap van de Zeeuwse Be- stuursschool. bestuurslid van het Zeeuws Orkest., en van het Zeeuws Museum De overledene was voorts onder meer bestuurslid van het CDA in Middelburg en penningmeester van de Zeeuwse muziekbibliotheek en de technische bibliotheek Zeeland De heer Wagenvoort werd. ter gelegenheid van Koninginnedag 1978. voor zijn maatschappelijke verdiensten be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Wegverbetering Sint Philipsland kost 1,9 miljoen MIDDELBURG - De staten van Zee land krijgen in de rgadering van vrij dag 27 mei een voorstel voorgelegd om de provinciale weg tussen Sint- Philipsland en de verbinding op de Krabbekreek aan te passen. Daarmee is volgens gedeputeerde sta ten een bedrag van 1.9 miljoen ge moeid; daarvan kan 460.000 gulden worden gefinancieerd via het voor waarden scheppend beleid van de pro vincie en 150.00U gulden als rijksbij drage voor de aanleg van fietspaden. Het plan omvat een aanpassing in verband met de aamleg van de weg op de Philipsdam op de nieuwe verkeers stromen en de aansluitingen, die daar bij nodig zijn. Voorts moet er een fietspad komen voor het fietsverkeer tussen Sint-Philipsland en het eiland Tholen via de weg over de Krabbe- kreekdam en moeten de aansluitingen met het industrieterrein van Sint- Philipsland en de weg op de Krabbe kreek verbeterd worden. Bij het voorstel tekenen gs „nadrukke lijk" aan. dat dit weggedeelte ook gereconstrueerd moet worden als de werken voor de Philipsdam vertraagd zouden worden. W i'L Het Krammersluizencomplex. Op de voorgrond de oostelijke voorhaven voor de duwvaartsluizen. Linksboven de bufferbekkens voor het zoet-zout-seheidingssysteem en de hulpbrug naar het werkeüand.(Luchtfoto Lex de Meester). SINT-PHILIPSLAND Onder het motto 'Klaar voor onder water' houdt rijkswaterstaat zaterdag een open dag op het werkeiland voor de Philipsdam. Het is dan de laatste gelegenheid voor belangstellenden om een kijkje te nemen in het inwendige van de Krammersluizen. Dit sluizcncomplex, een onderdeel van de Philipsdam. verdwijnt eind deze maand onder water. Met de inundatie wordt op 28 april een begin gemaakt. Het duurt ongeveer een maand tot de sluizen rondom in het water staan. De Krammersluizen bestaan uit twee zogenaamde duwvaartsluizen voor de beroepsvaart en twee jachtensluizen. Van die laatste wordt voorshands maar één afge bouwd. Het complex ligt op de grens van het - in de toekomst - zoete Volkerak en de zoute Ooster- schelde. Om te voorkomen dat bij het schutten van de schepen zoet water in de Oosterschelde komt en zout water in het Volkerak, zijn de sluizen voorzien van een zoet-zout- scheidingssysteem. Van de grote sluizen loopt een ingewikkeld stel sel van riolen naar twee bekkens, waarmee zout water via de dubbele bodem van de sluis kan worden ingelaten of afgevoerd Tegelijker tijd kan dan via openingen in de sluiswanden zoet water uitstromen of worden binnengelaten. Een en ander berust op het principe dat zout water zwaarder is dan zoet. De Kreekraksluizen van de Schelde- Rijnverbinding zijn eveneens met zo n systeem uitgerust, maar daar is het nog niet in gebruik. Ook bij de jachtensluizen is sprake van een zoet-zout-scheiding. Daar is even wel gekozen voor een eenvoudiger opzet, waarbij het zoete, danwel zoute water door middel van een gemaal wordt weggepompt Op wat afwerkingen na is het beton werk voor het Krammersluizencom plex nu klaar. Er is sinds september 1979, toen een begin werd gemaakt met het storten van de eerste vloer, in totaal 375.000 kubieke meter be ton in verwerkt. Voor de sluizen, de riolen en de daarbij behorende m- en uitlaatwerken zijn 51 bestekste keningen en 3000 werktekeningen vervaardigd, die alles bij elkaar 180 manjaren werk hebben opgeleverd Tijdens de piekdrukte zijn veertig medewerkers van de directie sluizen en stuwen bij het teken- en reken werk betrokken geweest. In de uit voeringsfase zijn met inbegrip van leveranciers ooit 400 man aan de sluizen beziggeweest. Het beton werk heeft in totaal ruim 11000 manjaren opgeleverd. Nu de betonnen bakken klaar lig gen, zou zodra de sluizen onder water staan, een begin kunnen wor den gemaakt met de installatie van de beweegbare delen (deuren, schuiven en dergelijke) en de elek- tro-technische voorzieningen. Het wachten is echter op duidelijkheid over de vraag of de voltooiing van de compartimenteringswerken zal worden uitgesteld en zo ja hoeveel. Tijdens de open dag van 09.00 tot 16 00 uur zal de directiekeet inge richt worden als expositieruimte met een videohoek. diahoek en een expositie over de werken. De tim- merloods zal dienst doen ais film zaal, waar waterbouwkundige films vertoond zullen worden. Eeii wan delroute is uitgezet door en onder de sluizen en via het riolenstelsel. Te vens komt men met de rijroute langs een uitzichtpunt op 18 meter plus NAP In de centrale directie keet en op strategische plaatsen op het werk geven medewerkers van rijkswaterstaat uitleg over de be treffende onderdelen, 's Middags zal de surfVereniging 'de Kreekrakkers' een demonstratie en een wedstrijd in de oostelijke voorhaven verzor gen. Witn Blok overhandigt gedeputeerde W Don van volksgezondheid het rapport 'Tussen artsenmacht en patiéntenklacht', een onderzoek van ruim 2 jaar naar de kwaliteit van de gezondheidszorg in Zeeuwseh-Vlaandercn MINISTERIE BETAAL T IN BEGINPERIODE MIDDELBURG De gemeentebestu ren in Zeeland beslissen deze zomer over een gemeenschappelijke regeling voor een Distrikts Gezondheidsdienst. Ze hoeven niet bang te zijn voor extra- kosten in deze beginperiode, omdat het ministerie van volksgezondheid financiële steun heeft toegezegd. Dat zei gedeputeerde \V. Don van volksge zondheid dinsdagmorgen, nadat hij van de socioloog Wim Blok het eerste exemplaar van het rapport 'Tussen artsenmacht en patiéntenklacht' had gekregen, een onderzoek naar de kwa liteit van de gezondheidszorg in Zeeuwsch-Vlaand eren, ingesteld op verzoek van de Werkgroep Gezond heidszorg. Don wil het stuk voorleggen aan de provinciale Raad voor de Volksgezond heid Overigens waarschuwde hij dat uit Blok s onderzoek niet de indruk moet ontstaan dat het in Zeeuwse h- Vlaanderen helemaal mis is met de gezondheidszorg", al worden er - zoals overal fouten gemaakt. Geneeskundig inspecteur S. Lelie er kende dat hij Tussen artsenmacht en patiéntenklacht' met bewondering had gelezen. „In het verleden stelde ik me al op het.standpunt dat de Werkgroep Gezondheidszorg en de inspectie de zelfde kar trekken" Dinsdagmiddag bood de Werkgroep het onderzoek aan aan de leden van de vaste Tweede Kamercommissie voor volksgezondheid. In een brief pleiten de aangesloten organisaties voor een versnelde invoering van de Wet Voor zieningen Gezondheidszorg in 'aehtei- gebleven gebieden' In dat kader past ook het van kracht worden van eisen voor de demokratische samenstelling van instellingsbesturen en Provinciale Raden voor de Volksgezondheid. De functiebehéersingsmaatrege! voor me dische specialisten zou in Zeeuwsch- Vlaanderen met in beperkende maar in verruimende zin moeten worden ge hanteerd. zodat er meer specialismen beschikbaar komen. De nevenwerk zaamheden van huisartsen dienen be trokken te worden hu het bestigingsbe- !eid. meent de Werkgroep. De 49 Zeeuws-Vlaamse huisartsen zijn via hun 'bijbanen' goed voor 25 tot 30 volledige arbeidsplaatsen. Coulant Het distrikt Zeeland van de FNV verwijt het provinciaal bestuur een 'erg coulante' houding bij de - moei zaam verlopende - fusie van de vier Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen. „De notities over inspraak en klachtenop vang zijn door ons als volstrekt onvol doende beoordeeld, maar vormen voor de provincie voldoende reden om het integratieproces als bevredigend te betitelen", zei dinsdag districtsbe stuurder Tjeu Strous bij de presenta tie van 'Tussen artsenmacht en pa tiéntenklacht'. Hij hoopt dat de trage gang van zaken in Zeeuwsch- Vlaanderen de 'snoeiende overheid' er niet toe zal brengen om dc bouw van een ziekenhuis in de Kanaalzone 'af te blazen' zie ook pagina 13) Kamervragen over uitstel middensluis in Terneuzen (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Het CDA-Tweede Kamerlid drs Huib Eversdijk vindt het moeilijk voorstelbaar dat de middensluis in Terneu zen pas in 1987. later dan de bedoeling was. in gebruik kan worden genomen aangezien er een bedrag van drie miljoen gulden voor de bedieningsap- paratuur ontbreekt. Die post van drie miljoen is we erg genng in relatie met de 60 miljoen die het totale werk zal vergen, aldus Eversdijk. Hij heeft minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat in vragen op dit merkwaardige feit, zoals hij dat zelf zegt. gewezen. Eversdijk baseert zich op be richtgeving in de PZC waaruit bleek dat de middensluis pas in '87 voor de scheepvaart be schikbaar zal zijn. Het recon- structiewerk begin in 1977; vol gens de oorspronkelijke plan nen had het werk al in '81 gereed moeten zijn. Dat leidt ertoe dat het geïnvesteerde ka pitaal .jarenlang 'renteloos' is geweest", aldus Eversdijk. Het meest verbazingwekkende vindt hij dat er op het moment gewerkt wordt aan een provi- sorsich bedieningssysteem. Dat kost 700 000 gulden. Eversdijk: „Is net verantwoord een bedrag van 700 000 gulden uit te geven voor provisorische maatrege len. indien voor de totale af bouw slechts 3 miljoen nodig is". In zijn vragen aan Smit-Kroes dringt hij er impliciet op aan om deze bezuinigingspolitiek te verlaten, zeker nu de 3 mil joen die ontbreken een relatief gering bedrag vormen, dan niet eens zo veel hoger ligt dan de 7 ton die voor het provisori sche systeem nodig zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9