Britten optimistisch over stabiel blijven olieprijs Belastingaanslag van 100 miljoen voor voordeeltjes bankpersoneel Kamerlid Terpstra half jaar zonder rijbewijs Vijftien jaar cel voor doden van drie mensen GOEDKOPER WINKELEN MET UITKERING IN DORDRECHT PZC/binnen-buitenland KANSEN VOOR SAMENWERKING MET NEDERLAND Den Haag tegen voorrijkosten brandweer Nederlanders met hulpplan naar Golfstaten Vrijetijdsbesteding Heroverweging bezuinigingen langere termijn Helpen van weglopertjes niet altijd strafbaar NA BOTSING ONDER INVLOED Parlementslid België: wel misbruik hulp door Ethiopië WOENSDAG 13 APRIL 1983 DEN HAAG (ANP) De Britse minister voor energiezaken, Hamish Gray, denkt dat er een goede kans is dat de huidige stabiliteit van de olieprijzen enige tijd zal blijven bestaan. Hij zei dat dinsdag in Den Haag na afloop van een symposium in de Britse ambassade over de moelijkheden die zijn land te bieden heeft in de sector van de buitengaatse industrie (offshore). De organisatie van olieproducerende landen (OPEC) is zich bewust van de noodzaak van stabiliteit en wij zijn daar erg blij om, aldus Gray. Zou er immers een dramatische daling van de olieprijzen komen, dan moet die vol gens hem toch weer op enig moment door een even dramatische stijging worden gevolgd. Het feit dat de markt stabiel is geble ven nadat Groot-Brittannië, geen lid ENSCHEDE (ANP) - Het ministerie van binnenlandse zaken is er fel tegen gekant dat gemeenten voorrijkosten van de brandweer laten betalen in geval van brand. Het innen van dergelijke leges is vol gens een woordvoerder van het minis terie onjuist omdat het bestrijden van brand een gemeenschapszaak is. Het uitoefenen van die functie mag naar de mening van het ministerie niet afhan keiijk worden van individuele bijdra gen. De gemeente Enschede heeft aange kondigd op korte temijn een verorde ning voor voorrijkosten van de brand weer aan het ministerie van binnen landse zaken ter goedkeuring voor te leggen. De leges moeten jaarlijks een bedrag van twee ton opleveren. Nederland teleurgesteld over reactie China DEN HAAG - De Nederlandse regering is zeer teleurgesteld door de 'negatie ve reactie' van de Volksrepubliek Chi na op het totstandkomen van een vliegverbinding tussen Schiphol en Taipeh, de hoofdstand van Taiwan. Dat deelde dinsdagmorgen de woord voerder van het ministerie van buiten landse zaken mee naar aanleiding van de Chinese waarschuwing, afgelopen weekeinde, dat de relaties tussen Chi na en Nederland zullen verslechteren als gevolg van de opening van de luchtlijn. Volgens de regeringsverklaring is spra ke van een particuliere overeenkomst tussen de Taiwanese luchtvaartmaat schappij China Airlines en de Neder landse chartermaatschappij Martin Air. Ook bij de levering van twee onder zeeërs aan Taiwan door Rijn Schelde Verolme huldigde de regering hetzelfde standpunt. ROTTERDAM (ANP) - De groep van Nederlandse bedrijven en rijkswater staat, die de kolossale olievlek in de Perzische Golf wil bestrijden, stuurt een afvaardiging van drie man naar Koeweit. Qatar en Bahrein. De delega tie vertrekt vandag. Het Nederlandse hulpplan was vorige week al via diplomatieke kanalen door gespeeld aan de autoriteiten van de acht Golfstaten, die in Koeweit bijeen waren voor een gezamenlijke aanpak van de olieramp. Het Nederlande con sortium wil echter niet verder afwach ten en gaat nu zelf contacten op gang brengen, aldus J. Vos. secretaris Mid den-Oosten van het Nederlands Cen trum voor Handelsbevordering. De acht Golfstaten zullen vandaag in Koeweit verder confereren. Het overleg zou onder meer tot een wapenstilstand moeten leiden tussen Iran en Irak, opdat specialisten de door oorlogsge weld vernielde Iraanse olieputten in het veld Nowruz op zee kunnen dich ten. Iran heeft inmiddels opnieuw een groot offensief ingezet in de golfoorlog. Vol gens Vos zouden specialisten (de be faamde Amerikaan Red Adair is ge reed om aan het werk te gaan) tenmin ste een maand nodig hebben om de lekke bronnen te dichten. nspersoneel wil niet meer inleveren UTRECHT (ANP) - De achterban van de vervocrsbond FNV bij de Neder landse Spoorwegen is niet van plan verder in te leveren te behoeve van werkgelegenheid. De leden vinden dat er al genoeg is ingeleverd. Bovendien hebben zij er geen enkel vertrouwen in dat loonoffers nog nieuwe banen opleveren bij de Spoorwegen. Dit heeft een zeer krappe meerderheid van de bedrijfsgroep Spoorwegen van de bond dinddag op de driejaarlijkse landelijke vergadering in Utrecht be sloten De bedrijfsgroep Spoorwegen breekt hiermee met het algmene beleid van de vervoersbond en de vakcentrale FNV. dat inleveren in ruil voor herver deling van arbeid inhoudt. Voorliet breken met dit cao-beleid stemden 41 van de OPEC. had aangekondigd zijn olieprijzen te verlagen geeft aan dat dit een juiste beslissing was. De verlaging, met ongeveer 3,5 dollar per vat, was volgens de minister niet meer dan een antwoord op de marktsituatie, zo zei de •minister. Samenwerking Hij benadrukte dat de tijd rijp is voor Britse en Nederlandse bedrijven om in joint-ventures samen te gaan werken. De mogelijkheden liggen dan niet al leen in het continentale plat. Maar ook elders in de wereld, als de Britten hun contacten met landen van het Geme nebest inbrengen en de Nederlanders die met ontwikkelingslanden dan zijn die mogelijkheden volgens Gray enorm. Gray noemde in dit verband de olie- en gasvelden die offshore worden ontwik keld in het Midden-Oosten (Abu Dha bi), in Zuidoost-Azië (de olie- en gasvel den van Maleisië en van Indonesië), in India en in Australië. Ook kan men op langere termijn grote verwachtingen hebben van China, zo zei hij. Minister van Aardenne van economi sche zaken zei bereid te zijn joint- ventures in de offshoresector te stimu leren, al zijn het de bedrijven die het initiatief moeten nemen. Volgens de bewindsman moet er volle aandacht worden besteed aan de manier waarop men vraag en aanbod in de offshore sector op elkaar kan afstemmen. Dat moet echter niet gebeuren door tussen komst van de overheid, maar door een open en eerlijke concurrentie. AMSTERDAM (ANP) Wegens het doden van drie mensen heeft de recht bank in Amsterdam dinsdag de 27- jarige Romeo Glenn B. uit Amsterdam veroordeeld tot 15 jaar gevangenis. De officier van justitie had twintig jaar tegen hem geëist. De rechtbank achtte bewezen, dat B in 1977 in Utrecht een Portugees echtpaar doodde. In 1980 bracht hij volgens de rechtbank de Amsterdammer J. H. G. Tuytschaevers om het leven. Dat hy vorig jaar september de 78-jarige Pie- tertje Rupke dood heeft gestoken acht te de rechtbank niet bewezen. B. heeft de vier doodslagen altijd ontkend. Volgens de rechtbank was voor de eerste drie doodslagen in 1977 en 1980 voldoende bewijs aanwezig om B. te veroordelen tot de maximale straf voor doodslag. Die bewijzen vond de recht bank onder meer in het feit dat B. aan anderen vertelde dat hij de mensen gedood had. Bovendien had hij eigen dommen en geld van de slachtoffers en huissleutels van hun wqningen bij zich. B. hoorde de uitspraak zonder com mentaar aan. Een van de advocaten van B.. mr. L. Velleman. kondigde aan in hoger beroep te zullen gaan tegen de uitspraak van de rechtbank. AMSTERDAM Een staande klak geheel samengesteld uit /ietsonderde len. zoon de eerste prijs in een van de 6 categorieën van de Nationale Wedstrijd Vrijetijdsbesteding. De wedstrijd werd gehouden in het kader van de Huishoudbeurs 1983 die van 15 t m. 24 april in de RAI wordt gehouden. De belangrijkste inzendingen worden op deze beurs tentoonge steld. Van Aardenne zei dat Nederlandse en Britse bedrijven elkaar veel te bieden hebben en hij nodigde de Britten uit met de Nederlandse industrie samen te werken om een sterke positie te verwerven, neit alleen in de Noordzee maar ook op andere markten. In dit verband verwees hij met name naar het Noorse deel van het continentale plat. Dit alles kan slechts gebeuren in een sfeer van vrijwillige samenwer king en op basis van vrije en eerlijke concurrentie, aldus de bewindsman. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de derde heroverwe gingsronde, waarbij ambtenaren mo gelijke bezuinigingen op de begrotin gen onder de loupe nemen, moet de nadruk liggen op ombuigingen voor de langere termijn. Bovendien zullen onderwerpen bekeken worden waar bij verschillende departementen be trokken zijn. Dit schrijft minister Ru- ding (financiën) in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens het kabinet komen voor on derzoek in aanmerking onder meer voorlichting van de departementen, automatisering in relatie met perso neelsomvang. kasbeheer bij de over heid. beroepsprocedures en subsidiere gelingen. Evenals bij de vorige twee heroverwegingsronden staat het kabi net open voor verdere voorstellen van uit de Tweede Kamer. De regering wil dat de rapporten van de ambtenaren voor november van dit jaar klaar zijn. zodat bij de begrotingsvoorbereiding voor 1985 die al m januari 1984 start rekening met de uitkomsten gehou den kan worden DEN HAAG (ANP) Degene die hulp verleent aan weggelopen minderjari gen bij het verschaffen van onderdak zonder de ouders, voogd of verzorgers over de verblijfplaats in te lichten, is onder bepaalde omstandigheden niet strafbaar meer. Dat komt door een wijziging van de strafbepaling met betrekking tot het verbergen van minderjarigen van arti kel 280 van het wetboek van strafrecht. Die wijziging gaat 2 mei in. Het minis terie van justitie deelt dit mee. Onder bepaalde omstandigheden wordt ver staan dat de verblijfplaats van het verborgen kind zo spoedig mogelijk aan de raad voor de kinderbescher ming wordt gemeld, of wanneer er sprake is van handelen in het kader van zorgvuldige hulpverlening De rechter maakt uit wat zorgvuldige hulpverlening is Aan degene die het gezag over de minderjarige heeft, hoort in ieder geval te worden gemeld dat er hulp wordt verleend De burgemeester van Bourg-St.-Pierre, Fernand Dorsaz, met de 'schuldbekentenis' van Napoleon ZURICH (RTR) President Francois Mitterrand van Frankrijk is bereid op 'symbolische wijze' een Napo leontische schuld aan een Zwitsers bergdorp in te lossen. De president zei maandag tegen Zwitserse journalisten in Parijs dat hy had besloten een gebaar te maken in de richting van het dorp Bourg-St -Pierre in het zuidwes ten van Zwitserland wanneer hij deze week zijn bezoek aan Zwitserland brengt. De burgemeester van net dorp schreef vonge week aan de Franse ambassade m Bem hoe Frankrijk zich voorstelde een opgelopen schuld van 45.334 Zwitserse frank te vereffenen die Napoleon gemaakt, had toen hij door de Alpen op veldtocht trok tegen Italië. ..Schulden moeten worden betaald", zei Mitterrand, die eraan toevoegde dat het symbolisch zou gebeuren In wat voor vorm liet hij in het midden. DEN HAAG (ANP) De politierechter in Den Haag. mevrouw mr. P. Ko ningsveld, heeft het VVD-kamerlid Erica Terpstra dinsdag wegens rijden onder invloed veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenis straf, tweeduizend gulden boete en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid, waarvan een halfjaar voorwaar delijk. Als bijzondere voorwaarde geldt dat mevrouw Terpstra het twee de halfjaar van haar straf alleen door de week een auto mag besturen. In het weekeinde blijft een rijverbod van kracht. Mevrouw Terpstra stapte in de vroege ochtend van 26 november van het vorig jaar na afloop van de kamerdebatten onder invloed in haar auto voor een rit naar haar woonplaats Nieuwegein. On geveer een half uur later schampte de Peugeot een stilstaande auto in Berkel BRUSSEL (ANP) De Belgische volksvertegenwoordiger Willy Kuijpers (lid van de Vlaamse Volksunie) is van mening dat de Europese voedselhulp aan Ethio pië wel degelijk misbruikt wordt. Kuijpers die dinsdag in België te rugkeerde van een veertiendaagse bezoek aan het door het Eritrese bevrijdingsfront (EPLF) gecontro leerde gebied in de Hoorn van Afrika, zegt dat de Ethiopische troepen betaald worden met le vensmiddelen die door de Europe se Gemeenschap aan Ethiopië werden geschonken Hij zegt ook dat de door Europa geschonken levensmiddelen gebruikt worden als betaling aan de Sovjet-Unie voor de door dat land aan Ethiopië geleverde wapens. Het Europese voedsel wordt in de haven van Massawa rechtstreeks naar de Sovjet-Unie verscheept, aldus Kuijpers dinsdag op een perscon ferentie in Brussel. De Belgische volksvertegenwoordiger bevestigt met zijn mededelingen een bewe ring van het Britse zondagsblad de 'Sunday Times' van enkele weken geleden. Na die publicatie besloot de EG-commissie in Brussel om een onderzoek in te stellen. De resultaten daarvan zouden voor 15 april bekend moeten zijn. en Rodenrijs en kwam daarna tot stilstand tegen een hek. Bij een bloed proef werd een alcoholpromillage van 1.93 geconstateerd. Volgens mevrouw Terpstra had zij de hele dag al met tussenpozen alcohol tot zich genomen. Nadat zij lunch en diner met enige glazen had besprenkeld, blies zij ook na afloop van de vergadering nog even uit met enkele glazen wijn in Nieuws poort. Het kamerlid veklaarde dinsdag zich niets meer te kunnen herinneren van de gebeurtenissen vanaf het mo ment dat zij in de auto is gestapt. Zij schreef haar blackout, behalve aan de wfjn, ook toé aan oververmoeidheid en een vermageringskuur. 'Uitglijden' Mevrouw Koningsveld week in haar vonnis nauwelijks af van de eis die de officier van justitie, mevrouw mr, J. C. M. Couzijn, had gesteld. Mevrouw Couziin vorderde geen on voorwaardelijke gevangenisstraf, om dat het kamerlid nog niet met de strafrechter in aanraking was geko men. ..Ik vind dat iedereen één keer flink mag uitglijden", aldus de officier. De raadsman van mevrouw Terpstra. mr G. Spong, vroeg de politierechter af te zien van een onvoorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid. Zijn cliënte zou als kamerlid haar voertuig niet kunnen missen. Mr. Spong vond dat mevrouw Terpstra al voldoende was gestraft door de publiciteit rond de zaak Het kamerlid werd vrijgesproken van het rammen van een verkeerspaal- tje in Den Haag De Haagse politie had de volgende morgen naast een ver keersbord het kenteken van de Peu geot van de prominente WD-ster aan getroffen. De politierechter vond ech ter in navolging van de officier dat bewijs voor het rammen van het paal tje daarmee met is geleverd. DORDRECHT (ANP) In Dordrecht is een organisatie in het leven geroepen die mogelijk maakt dat uitkeringstrek kers bij aankopen in winkelbedrijven 10 tot 30 procent korting krijgen. Werklozen en andere uitkeruigtrekkers krijgen op vertoon van een bewijs van uitkering en tegen betaling van tien gulden een pasje. Met dit pasje krijgen zij bij tot dusver 40 winkelbedrijven korting Het is een initiatief van voorzitter R. van Baaren van de stichting Vrywiiiigersorganisatie Drechtsteden Er zijn op het ogenblik circa 400 pasjes uitgegeven Van Baaren verwacht dat dat aantal alleen al in Dordrecht groeit naar tweeduizend, maar hij mikt ook op interesse in de omliggende olaatsen Ook het aantal winkeliers dat meedoet, stijgt. Negatieve reacties van middenstands-organisaties heeft hij niet gehoord. De vak centrales FNV en CNV hebben verdeeld gereageerd op het Dordtse initiatief De FNV wijst het idee van de hand omdat daardoor een aparte maatschappylyke categorie zou ont staan Het CNV daarentegen heef' geen enkel bezwaar' tegen het initiatief zolang het zich tot plaatselijke activitei ten beperkt De organisatie van ondernemers in het rnidde- n- en kleinbedrijf KNOV waarschuwt tegen de actie in Dordrecht. De winkeliers hopen hun omzet te zien stijgen, maar het zal hun winst verder afromen, aldus een woord voerder i Van onze redactie economier DEN HAAG - Leuke dingen voor het bankpersoneel worden extra belast. De Rabo, ABN, Amro en NMB hebben van de fiscus voor in totaal ruim 100 miljoen gulden extra belastingaansla gen ontvangen voor aan het personeel gegeven voordelen. Dit betreft lenin gen (al of niet met hypotheek) tegen lage rente. autokostenvergoedingen en kortingen op bij de bank geboekte reizen. Zelfs personeelsreisjes beho ren volgens dc fiscus tot de secundaire arbeidsvoorwaarden die bij het loon- inkomen moeten worden opgeteld. De fiscus is tijdens een inspectie by diverse banken op het spoor gekomen van al deze secundaire arbeidsvoor waarden en heeft daarvoor de werkge ver een aanslag gestuurd over een periode van de afgelopen vijf jaar De bankdirecties hebben besloten deze aanslagen te zullen betalen pn niet op de werknemers te verhalen, maar tege lijkertijd de voordelen voor het perso neel terug te draaien Zo is er al een aantal banken dat het verschil lussen de goedkope aan het personeel berekende hypotheekrente en de marktrente op het loonstrookie bij het inkomen tellen zodat er loonbe lasting over het rentevoordeel wordt mgehouden Volgens Nico van der Stel van de Dienstenbond CNV worden de belas tinginspecties steeds moeilijker bij met in de cao geregelde bijkomende ar beidsvoorwaarden. Tijdens de laatste cao- onderhandelingen hebben de bankdi recties het probleem waarmee ze door de fiscus werden geconfronteerd met de bonden aangesneden De bonden wilden in de cao regelen dal de onder nemingsraad medezeggenschap zou krijgen over het al of met invoeren of laten vervallen van de extra perso- neelsvoordelen Daar wilden de bank directies echter mets van weten De banken willen geen commentaar geven Wel werd gezegd, dat in hel overleg met de fiscus in deze kwestie de belastinginspecteurs een andere visie hebben ontwikkeld op het begrip loon Daarbij wordt er vanuit gegaan dat personeelsfaciliteiten die door een be drijf worden geboden als inkomen, moet worden aangemerkt. Daarover moet dus loonbelasting worden be taald. Het ministerie van financien zegt niet te weten van een scherpe controle op de bedrijven door de inspecties Kleding Toch hebben zich de afgelopen maan den een aantal gevallen voorgedaan waarbij na controle van de boeken de werkgever een extra belastingaanslag werd opgelegd. Zo kreeg het gemeente bestuur van Rotterdam een aanslag voor het verstrekken van geldbedragen aan personeel van enkele gemeentelij ke diensten waarvoor men dan be drijfskleding zou kunnen kopen. Een werkgever in Amsterdam werd extra aangeslagen omdat hij het personeel nogal wat cadeau had gedaan. Een belastinginspecteur zei van me ning te zijn dat er op deze manier voor de fiscus nogal wat te halen valt, zowel bij het bedrijfsleven als bij de overheid. Als voorbeelden noemde hij het verstrekken van goedkojie of kosteloze maaltijden in bedrijfskanti nes en restaurants van ministeries, het op kosten van de overheid laten studeren van ambtenaren. De kosten daarvan moeten dan wel blijken tij dens een fiscale controle van een bedrijf of overheidsinstelling. Geen bewijs voor deelname Bouterse aan executies DEN HAAG (ANP GPD) Het minis terie van buitenlandse zaken beschikt niet over harde bewijzen dat de Suri naamse legerleider Bouterse persoon lijk betrokken was bij de executie van 15 Surinamers op 8 december vorig jaar. Dat verklaarde de woordvoerder van het ministerie vanmorgen De Suri naamse oud-premier Chin A Sen ver klaarde maandag over een „zeer be trouwbare bron" te beschikken die had gezien dat Bouterse persoonlijk vak bondsleider Cyriel Daal en ex- luitenant Surindré Rambocus had doodgeschoten. .Er zijn veel geruchten, maar wij kun nen niet bewijzen dat Bouterse recht streeks by de executies was betrokken. Wy stellen Bouterse wel medeverant woordelijk voor de gebeurtenissen op die dag", aldus de woordvoerder. De nieuwe Surinaamse regering van premier Alibux zal op 1 mei de rege ringsverklaring afleggen. Dat is dins dag vernomen van het Surinaamse persbureau SNA. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de regerings verklaring aanstaande vrijdag, zou worden uitgesproken SNA gaf geen reden voor het uitstel Huurverhoging Ook de eerste kamer is dinsdag akkoord gegaan met het voorstel van staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) om de jaar lijkse huurverhoging te bepalen op 5 procent. De verhoging gaat in op 1 juli. Er waren in de senaat geen tegenstem- mers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5