o VREDESPLAN OOST-WEST GeWtwteP°nV°° ^tneiw* Pieter Botha speelt poker LINKS OVER GROEN F- Er blijven steeds minder gematigde Palestijnen over PZC/°Pinie en achtergrond Kohl heeft belang bij kalme Reagan vUaminen 'BLANKE' GRONDWET WOENSDAG 13 APRIL 1983 (Door Marien van den Bos) DEN HAAG Het Amerikaanse plan voor vredesonderhandelingen in het Midden-Oosten is onderuit gehaald. Een van de belangrijkste Palestijnse voorvechters van een dialoog met Israël, PLO-diplomaat Issam Sartawi, werd dinsdag onder grote belangstelling in Amman begraven. De gematigde koers die PLO-Ieider Jasser Arafat de laatste tijd was ingeslagen, lijkt op niets uitgelopen: de strijd om het Palestijnse vraagstuk in het Midden-Oosten is weer open. erg klein en konden de besluiten ook den gesteund, met ieder een eigen belang bij vrede, dan wel spanning en oorlog in het Midden-Oosten. Een van de breekpunten m het overleg tussen Arafat en koning Hoessein was daarom ook de eis van Arafat eerst een topcon ferentie van de Arabische Liga te orga niseren. voordat formeel akkoord kon worden gegaan met enige vorm van mandaat voor de Jordaanse koning om namens de Palestijnen op te treden. Hoewel het akkoord is afgesprongen, ziet het er alsnog naar uit dat er een dergelijke topconferentie komt in Ma rokko. Volgens de woordvoerder van het kantoor van de Arabische Liga in Den Haag is alleen het tijdstip nog een probleem. Oorspronkelijk was aan staande zaterdag en zondag gepland, maar dat wordt waarschijnlijk uitge steld. Syrié was ook van plan te komen, maar je weet nooit of ze op het laatste Syrië De Palestijnse Nationale Raad, soort parlement in ballingschap, had in Algiers, in februari, PLO-leider Arafat enige manoeuvreerruimte gegeven om met de Jordaanse koning Hoessein te praten over een gezamenlijk diploma tiek offensief Op een enkele extremist na waren de meeste Palestijnse leiders in ballingschap het erover eens dat de tijd drong; de politiek van de Israëli sche regering Begin is er onomwonden op gericht de westoever van de Jor- daan te veijoodsen, dan wel te annexe ren. Terwijl dit de enige plek is waarop ooit een eventuele Palestijnse staat gevestigd kan worden. Maar de eenheid onder de acht ver schillende organisaties die tezamen de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO vormen (nog afgezien van de verschillende vleugels binnen de grootste groep, Al Fatah) ging in Al giers opnieuw boven alles. Daardoor werd de speelruimte voor Arafat wel nog door elke groep anders geïnterpre teerd worden. Zo kon de zondag vermoorde Sartawi beweren dat met het overnemen in Algiers van de vredesvoorstellen van Brezjnjev van 1982. de staat Israël expliciet door het. Palestijnse parle ment erkend werd. Radicale groeperin gen als het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina van (de christelijk- Arabische arts) George Habasj en het Democratisch Front voor de Bevrij ding van Palestina van Naif Hawatmeh ontkennen dit ten stelligste. De „Zwar te Juni Organisatie" van Aboe Nidal (bijnaam voor Sabri al-Banna). die verantwoordelijk is voor een aantal aanslagen, waaronder die op Sartawi van afgelopen zondag, staat sinds 1976 echter volledig buiten de PLO- organisatie. Daarbij komt dat de verschillende or ganisaties binnen de PLO door vaak verschillende Arabische landen wor- (Door Hannes Koppi Door de kritieke stand van zaken bij de Amerikaans-Russische ontwapeningsonderhandelingen in Genève krijgt de Duitse bonds kanselier Helmut Kohl een bijzondere rol toebedeeld. Nog deze week (vrijdag) zal hij op Amerikaanse uitnodiging met president Reagan een uitvoerig gesprek hebben. Maar ook de Russen willen blijkbaar op korte termijn poolshoogte nemen van het standpunt van de Westduitse regering inzake ontwapening en het NAVO-rakcttenbesluit. Want nog voordat Kohl op 4 mei voor het op 6 maart nieuw gekozen Westduitse parlement zijn regeringsverklaring aflegt, reist hij naar Moskou om met de Russische topleiders over deze en andere voor de Westduits- Russische verhouding belangrijke vraagstukken te spreken, Hoewel de bondskanselier een fer vente aanhanger is van de Atlanti sche alliantie, en dit voor niemand onder stoelen of banken steekt, zal de Westduitse regeringsleider in Washington president Reagan be slist niet aanmoedigen tot grotere hardheid door alles wat bewape ning en de houding tegenover de Russen betreft op één kaart te zetten en desnoods een nieuwe koude oorlog met de Russen te riskeren. Wellicht zal Kohl na een gesprek met Reagan waarin hij de Ameri kanen van een buigen-of-barsten- houding weerhoudt, ook in Mos kou wat betere troeven in de hand hebben Misschien zijn ook de Rus sen dan wat de westerse doelstel lingen inzake ontwapening betreft wat toegeeflijker en doen water in de wjjn. Nul-optie Hoewel de regering'in Bonn de nul-optie inzake middenlange- afstandsraketten bepleit,zal zij toch eerder dan de Amerikanen een compromis aanvaarden als de weg daartoe open staat. Het gaat voor de Westduitsers namelijk niet alleen om raketten en Europese veiligheid, het gaat hen er bijvoor beeld ook om. handel met de Sow- jetrUnie en het Oostblok te kun nen drijven. Wel krijgt president Reagan van Kohl dc verzekering dat de Sow- jet-Unie geen technisch verfijnde strategische produkten geleverd zal worden die door de Russen voor militaire doeleinden kunnen worden gebruikt. Kohl zal zeer zeker begrip tonen voor de boyco- tcisen van de Amerikaanse presi dent als het tot het uiterste komt. Maar hij moet ook het standpunt in de zienswijze van het Westduit se bedrijfsleven accepteren, dat de kwestie van strategische goe deren wat genuanceerder dan pre sident Reagan ziet, die in de herfst een nieuwe verkiezingscampagne wacht. Het Westduitse, Kohl steunende bedrijfsleven wil niet in een han- delsoorlog betrokken worden, noch met Rusland, noch met Ame rika, want dat zou de economie en de politiek van ontspanning niet ten goede komen. Tegenover het Duitse volk en de oppositie, die twijfel koestert over de Ameri kaanse politiek van militair over wicht, wil Helmut Kohl zich nu als een staatsman laten zien die men op reis kan sturen en die voor eigen belangen opkomt. Overwicht En wat de militaire sterkte van de Russen betreft, is men er in Bonn Helmuth Kohl niet zo zeker van dat het Oostblok, behalve dan op het gebied van atomaire middenlange- afstandsraketten, werkelijk een zo groot overwicht tegenover de wes terse defensie bezit. In elk geval zijn de Russen niet in staat alleen door militaire dreiging het Westen zijn politieke wil op te leggen of tot politieke capitulatie te dwingen. Tot die slotsom zijn deskundigen van het Westduitse ministerie van defensie in een soort witboek geko men. waarin de stand van militaire bewapening tussen beide blokken eens nauwkeurig vergeleken wordt. Voor deze studie werd nog onder de oude bondskanselier Hel mut Schmidt opdracht gegeven. Misschien zal onder de nieuwe minister van defensie. Woemer, het een of ander kapittel in het witboek nog worden veranderd om er eventueel meer nadruk mee op aanvullende bewapening te leg gen. Kalmte Maar ook volgens de huidige situa tie. zeggen de experts van het Westduitse ministerie van defen sie, is het Warschau-pact niet in staat een oorlog tegen het Westen met succes te beëindigen. En wat de Sowjet-Ume betreft is ook niet alles nieuw waarmee gedreigd wordt, zeggen ze In dc door het w eekblad Der Spie gel gedeeltelijk gepubliceerde maar verder nog geheim gehou den studie wordt echter voor een politiek van confrontatie gewaar schuwd die onvermijdelijk tot een toespitsing van het conflict tussen Oost en West zal leiden. Ook dit zal voor Helmut Kohl reden zijn om president Reagan tot kalmte te animeren. ADVERTENTIE i uoordevol vers ,ol-B°° gezond- lekkeren 6 moment besluiten af te zeggen, zo redeneert men In Arabische knng. Een ander lid van het zogenaamde Afwij zingsfront (van vredesonderhandelin gen). Libië, wordt niet in Marokko verwacht. Het is op dit moment Syrië, dat een cruciale rol speelt in de fracticstrijd tussen Arabieren in het algemeen en Palestijnen in het bijzonder. De Syri sche leider Assad heeft met grote argusogen de vrijage tussen Hoessein en Arafat gevolgd: zijn Russische bondgenoten de mogelijkheid vaneen succes voor de Amerikaanse diploma tie. Het ziet ernaar uit dat opnieuw de wegen naar een oplossing in het Mid den-Oosten via Damascus lopen. Zelfs Aboe Nidal, de man achter de moord op Sartawi, opereert tegenwoordig uit Syrië, het land waartegen oorspronke lijk zijn Zwarte Juni-organisatie werd opgericht. Evenmin als de PLO, wordt de feitelij ke annexatie door Israël van de op Syrië veroverde Golanhoogte in het vredesplan van Reagan zelfs maar ge noemd. Het Syrische bewind voelde zich steeds meer buitengesloten, voor al toen de Al Fatah-organisatie van plan zei te zijn haar hoofdbureau van Arafat Damascus naar de Jordaanse hoofd stad Amman te willen verplaatsen. Terwijl het Syrische leger bij de Israëli sche invasie van Libanon de zwaarste klappen heeft opgevangen. Volgens westerse diplomatieke bron nen is de kracht van het Syrische leger, dank zij enorme wapenleveranties van de Sowjet-Unie, inmiddels groter dan voor de confrontatie met Israël in Libanon, in de zomer van het afgelopen jaar. En behalve de enorm toegenomen Russische militaire en politieke steun aan het regime-Assad, lijkt Moskou de laatste weken meer kleine diplomatie ke succesjes in het Midden-Oosten te boeken. Contacten Delegaties van landen van het Afwij zingsfront en de PLO hebben de laat ste weken verschillende contacten met Russische autoriteiten achter de rug. En zelfs de meest pro-Westerse landen in de regio, Egypte en Saoedie- Arabiè, hebben in officiële verklarin gen laten weten een verbetering van de betrekkingen met de Sowjet-Unie te overwegen. Dit alles is een teken van de groeiende kritiek en onvrede bij vriend en vijand over het gebrek aan daadkracht van Washington. In plaats van tijdig en onomstotelijk te bewijzen dat het hem ernst was met de „Jordaanse optie" voor een oplossing vdn het Palestijnse vraagstuk, heeft Reagan de onderhandelingen tussen Arafat en Hoessein lijdzaam afge wacht. Pas vlak voor het weekeinde waarin in Amman de beslissing viel, zei de Amerikaanse regering „haar best te zullen doen te bereiken dat Israël haar nederzettingenbeleid op de bezette ge bieden niet uit zal voeren". Hoessein en Arafat hadden meer nodig dan dat om indruk te maken op hun Arabische en Palestijnse achterban. De Amerikaanse opschorting van de levering van F-16 gevechtsvliegtuigen aan Israel, hoewel gepresenteerd als drukmiddel, bleek slechts een juridi sche achtergrond te hebben, terwijl de levering van de Sidewinder-raket ge woon doorgaat. Reagan dacht in een grote hoeveelheid persoonlijke tele foontjes naar Hoessein en andere be vriende Arabische staatshoofden de loop van de geschiedenis te kunnen keren; hij ving bot. Arafat weigerde in de afgelopen be sprekingen met Hoessein dan ook in goed vertrouwen Hoessein op zijn woord te geloven dat het Reagan ernst was met de Palestijnse zaak. In krin gen rond Arafat is vernomen dat zijn weigering in een slotcommuniqué een verwijzing naar het plan-Reagart-Jbp te nemen eveneens van doorslaggevende aard is geweest bij het mislukken van de besprekingen. Bovendien is het nog de vraag of het Arafat zou lukken een groot deel van de Palestijnen van de noodzaak van een kniebuiging voor de Amerikanen te overtuigen. Les geleerd De Egyptische president Moebarak heeft de les van wat er met zijn voor ganger Sadat gebeurde, toen hij zich isoleerde van de Arabische wereld, geleerd. Toen premier Van Agt hem vorig jaar zomer in Cairo ontmoette, waarschuwde hfj al voor een radicalise ring van Palestijnen wanneer er in het Westen, de Verenigde Staten voorop, met serieus wordt gewerkt aan een oplossing voor de Palestijnen, en de Israëlische regering wordt gestopt in haar agressieve annexatiepolitiek. Na een reeks slachtoffers onder gema tigde PLO-aanhangers in en buiten Israël, heeft Aboe Nidal opnieuw in Portugal toegeslagen. Gevreesd moet worden dat cr steeds minder „gema tigde" Palestijnen overblijven het zij door teleurstelling, hetzij vanwege deze interne strijd. Door Karl Breyer) In het Zuidafrikaanse blanke parlement (de Volksraad in Kaapstad) is het debat begonnen over de door premier P. W. Botha voorgestelde wijzigingen van de Grondwet. Deze behelzen grotere uitvoerende macht voor de minister-president en het inruimen van parlementaire zetels voor indiërs en kleurlingen met uitsluiting van de zwarten. Botha heeft hierover een referendum onder de blanke kiezers aangekondigd, maar een datum daarvoor is nog niet genoemd. De speciale minister voor grondwetswijzigingen, Chris Heumis, verwacht dat het parlemen taire debat twee maanden in beslag zal nemen, waarbij geen bijzonder heden bekend zullen worden gemaakt. wlmperium Anglo American Company en financieel sponsor van de Progressieve Partij, ge looft dat Botha's plannen „serieus beschouwd moeten worden; ook als men het niet daarmee eens is en denkt dat zij niet ver genoeg gaan". Andere progressieve politici zien zich gesteld voor het dilemma door zich uit te spreken tegen Botha's plannen in dezelfde politieke hoek te worden gedrukt als de conserva tieve 'verkramptes' en de Herstig- te Nasionale Party. Sommige waarnemers menen zelfs dat de progTessieven zo verdeeld zijn. dat het makkelijk tot een splitsing van de partij zou kunnen komen, waar bij dan mevrouw Helen Suzman, Alexander Boraine en vooral de leider Frederik van Zijl Slabbert de linkervleugel zouden vormen, die tegen de plannen van Botha gekant is. Sommige politieke waarnemers zien in de stap van minister president Botha een bijzonder slimme zet. De rechtse Conserva tieve Party onder dr. Andries Treumicht en de Herstigte Nasio nale Party van Jaap Marais, als ook de linkse Progressieve Federa le Partij (van kleurlingen en in diërs i roepen steeds harder om nieuwe verkiezingen. Op die ma nier zou volgens deze partijen kun nen worden vastgesteld wat de blanken werkelijk denken van Bo tha's hervormingsplannen. Op 10 mei worden in de door conservatieven beheerste distric ten in Transvaal tussentijdse ver kiezingen gehouden. Verwacht wordt dat deze zullen uitmonden in verlies voor de Nasionale Party en winst voor Treumichts Conser vatieve Party. Ook in de andere kiesdistricten van Transvaal en Oranjevrijstaat genieten Botha's plannen bepaald geen algemene steun en wordt aangedrongen op verkiezingen in plaats van een referendum om de mening van de blanken te peilen. Verkiezingen In geruchten wordt beweerd dat het kabinet-Botha onderling ver deeld is. Zo zou minister F. W. de Klerk (binnenlandse zaken en lei der van de conservatieven in Transvaal) eigen opvattingen over de hervormingsplannen hebben. In het parlement vroeg maandag de afgevaardigde van de (blanke) Progressieve Partij, Harry Schwarz, om nieuwe verkiezingen. Blijkbaar denkt Botha middels het aangekondigde referendum verkiezingen te kunnen vermij den. Hij weet dat vooral de Pro gressieve Partij verdeeld is in haar opvattingen over zijn her vormingsplannen, hetgeen duide lijk tot uitdrukking komt in ver schillende reacties van bekende persoonlijkheden in deze partij. Zo meent Harry Schwarz, een uit Hitler-Duitsland gevluchte jood, dal Botha de steun zal hebben van de 'gematigde hervormers'. Harry Oppenheimer, de vroegere presi dent-directeur van het mijnbou- Dictatuur Tot deze laatsten behoort ook de politiek zeer invloedrijke professor Nic Olivier, die dezer dagen nog verklaarde dat hij vreest dat de premier-nieuwe-stijl een dictator zou kunnen worden. Het grootste gevaar ziet hij echter in liet feit dat de zwarte bevolking dus de meerderheid van de bevolking geen deel uitmaakt van de hervor mingsplannen. Hfj meent dan ook dat dit tot nieuwe conflicten en uiteindelijk tot een ramp zal lei den. De Progressieve Partij de enige echte blanke oppositie in Zuid- Afrika staat dus voor moeilijke problemen. Zij heeft nu al het imago overal tegen te zijn en kan zich dus nauwelijks permitteren niet aan het refereundum deel te nemen. Het is zelfs aan te nemen dat ten minste 40 procent van de partijleden voor Botha's hervor mingen zal stemmen. Verwacht wordt dat verder 75 percent van de Nasionale Partij en zelfs meer dan 90 procent van de Nieuwe Republikeinse Partij Botha zullen steunen. Kansen Toch menen goed geïnformeerde politieke waarnemers dat premier Botha een pokerspel is begonnen dat wel eens het einde van zijn loopbaan zou kunnen betekenen, namelijk als de voorgestelde ver anderingen geen oplossing voor de problemen van Zuid-Afrika bren gen. Ook bij een gewijzigde grond wet staan de zwarten immers bui tenspel. Het is ook nog geenszins zeker of de kleurlingen en indiërs wel willen meedoen. Slechts een tweede referendum zou daarin klaarheid kunnen brengen Botha zal na een voor hem succes volle volksraadpleging verdere concessies moeten doen. Dat bete kent dat de invloed van de rechtse partijen nog verder zal toenemen en dat de rots die de Nasionale Partij eens was, nog verder zal afbrokkelen. Een vicieuze cirkel waaruit ook premier Botha moei lijk zal kunnen ontsnappen. Onze linkse landbouwministers ontbreekt het noch aan intel- Tett noch aan idealisme, maar wel aan praktische kennis en inzicht van de harde praktijk van het boerenleven", aldus een functionaris van het Franse ministerie van landbouw vorig jaar op de Parijse landbouwtentoonstel ling in een vertrouwelijk gesprek met ondergetekende. Aan die woorden moest ik denken toen ik de beschou wingen van Den Uyl c.s. las, geuit op het landbouwcongres dat de PvdA onlangs in Wageningen hield. De PvdA houdt zich in het algemeen niet al te veel met landbouwzaken bezig, reden te meer om verheugd te zijn met het huidige congres over de landbouw. Wat mij betreft duurde die vreugde echter kort. De mensen in de landbouw moeten korter gaan werken, zei Den Uyl. want dan komen er wellicht twin tig vijfentwintig duizend banen vrij voor de huidige werkelozen. Hoe moet dat geregeld worden? Door samenwer king in de landbouw. Grootschaliger gaan werken door de structuur van het gezinsbedrijf te doorbreken. In plaats hiervan nieuwe samenwerkingsverban den. coöperaties (ander woord voor kolchose?) en dergelijke. Desnoods moeten de overheidsubsidies en -maat regelen erop geënt zijn dit soort samen werkingsverbanden min of meer dwin gend te bevorderen aldus Den UyL De sector landbouw dus als expansie- vat. dat leegloopt als er gebrek is aan arbeid in de andere sectoren en dat de werkelozen op moet vangen in slechte tijden. In feite is zo'n opvatting de pure ontkenning van het economisch be lang van de sector landbouw. Je hebt alleen een afgeleide waarde namelijk die van opvangcentrum, expansievat eu'of spons. De laatste wordt leegge- knepen of mag vollopen al naar gelang de omstandigheden. Landbouw wordt opgehangen aan de werkgelegenheid. Mi. is deze opvatting dodelijk. De echte situatie is juist omgekeerd. Landbouw is als één van de zeer weini ge sectoren geheel overeind gebleven in de economische winter van de begin jaren tachtig. Wat meer is, landbouw draagt veertien miljard netto bij per jaar aan de betalingsbalans. Land bouw is de grootste leverancier van exportgoederen etc. etc. Werkgelegen heid in dit land en elders wordt niet bevorderd door baantjes te (heriverde- len en andere plannen. Nee, ten princi pale kan de werkgelegenheid alleen maar aantrekken bij een gezonde eco nomie bij sectoren in industrie, dien sten, en land- en tuinbouw die floreren en dus investeren, uitbreiden en inno veren. Landbouw is. mede vanwege zijn kleinschalige structuur van gezins bedrijven, flexibel genoeg om enerzijds in slechte tijden de broekriem aan te halen en anderzijds tegelijkertijd over eind te blijven en verder te investeren en te vernieuwen. Dankzij het overeind blyven van de landbouw, is de hele scala van industrieën en bedrijven die men met agri-business aanduidt, in redelijk tot goede welstand gebleven. De intrinsieke waarde van de land bouw die juist in deze jaren door toonaangevende economen in de hele westerse wereld weer ontdekt en naar voren gebracht wordt en zelfs als lichtend voorbeeld aan andere secto ren wordt voorgehouden, ontkent Den Uyl dus de PvdA met dit soort uitspraken. Ten behoeve van de werk gelegenheid zou de landbouw een an dere structuur moeten kiezen. Trou wens, grootschaligheid en grote sa menwerkingsverbanden zijn een heel oud socialistisch idee. Zie de boeken van Marx en Lenin. Zie naar analogie daarvan de opzet van de landbouw in de USSR cn Oost-Europa. En hoe voortreffelijk werkt die landbouw daar in het Oosten! Voedseltekorten zijn daar chronisch geworden. Den Uyl heeft groot gelijk als hij wijst op de absurd lange werktijden in de land- en tuinbouw. Dat is niet alleen hem een doom In het oog. Al die tientallen duizenden boeren, boerin nen en hun organisaties breken zich daar het hoofd over en ervaren dat als een tegenstrijdigheid. „Zoveel mensen, geen werk en zoveel boeren en boerin nen met teveel werk", schreef een geérgerde echtgenote van een veehou der mij laatst. Maar dat teveel aan werk op de bedrijven verander je niet door de structuur van het gezinsbedrijf te doorbreken, zoals Den Uyl zegt. De grote oorzaak van de lange werktijden op de boerderij is de lage beloning. Als de prijzen van de produkten maar hoger zouden zijn, was de boer, de ondernemer, in staat arbeidskrachten van buiten aan te trekken. Dat kan nu simpel niet omdat alleen bij extreme lange werktijd van de boer, de boerin en soms de gezinsleden, een inkomen behaald wordt dat een beetje modaal is. Nog even een citaat uit de al eerder vermelde brief: „als veehouder werk Je van vroeg tot laat, niets bijzonders. Maar nu komt het: je zou ook wel eens iets meer tijd vrij willen hebben voor.kerk en politiek, vooral als je daar belangstelling voor hebt. Maar zoals de kaarten nu liggen, is het niet uitvoer baar een hulp aan te trekken, kost gewoon teveel". :ten de PvdA-politici en -econo men die dingen niet? Willen ze ie gegevens niet gebruiken omdat ze die gei politiek voor hun andere kiezers niet te verkopen zijn? Of staat Den Uyl zo veraf van de landbouw dat hij zich verliest in verouderde socialistische theorieën die al lang achterhaald zijn? Want met enige kennis van en ervaring in andere landbouwsystemen (die uit gaan van collectiviteit, gerichte pro- duktiebeheersing en planmatig produ ceren) weet toch iedere politicus/eco noom dat de opzet van het Nederland se (en West-Europese en Amerikaanse) landbouwsysteem verreweg het meest doeltreffend en efficiënt is. Natuurlijk, ook aan onze wijze van produktie kleven bezwaren (overschotten bij voorbeeld), daar moet je de ogen niet voor sluiten, integendeel, je npoet op middelen zinnen om die negatieve ef fecten te verminderen of weg te werken. Maar de oplossingen waar Den Uyl c.s. nu mee komt, zijn niet eens schljn-oplossingen. Het lijken mij niets anders dan snel doodlopende wegea Plannen die lijken uitgedokterd door buitenstaanders die op grond van oude socialistische theorieën (die bijvoor beeld Mansholt al lang verlaten heeft) een blauwdruk op papier hebben gezet die ver afstaat van de praktijk van het huidige landbouwleven. In bekende agrarische termen valt dan al snel de vergelijking van de tang en het varken mr Gerard W. Smalleganot-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4