'Dioxine Seveso ligt veilig ergens in Europa opgeslagen' NA VO-hoofdkwartier Brussel ligt in een 'atoomvrije zone pzefi Kirkpatrick rechtvaardigt acties VS tegen Nicaragua Zorgen over mutagene stoffen in Rijnwater Beatrix opent centrum ter nagedachtenis Westerbork ITALIAANSE REGERINGSCOMMISSARIS het weer Russen weg uit VS-ambassade Waarschuwing voor gif in vegetarische pasta WOENSDAG 13 APRIL 1983 PZC/binnen-bultenland se proces tegen de Givaudan-directie over de schuldvraag inzake de ontplof fing van 10 juli 1976, waarmee de hele onverkwikkelijke affaire is begonnen. ROME, PARIJS De dioxine van Seveso ligt in een leemgroeve „ergens in Europa" bedolven onder vijf meter leem, afgedekt met schuimplastic. Dit verzekert de Italiaanse regeringscommis saris voor Seveso, Luigi Noè, naar aanleiding van de ongeruste vragen die in verschillende Europese landen worden gesteld. „Ik weet zelf niet precies waar", verklaarde hij maandag, „maar ik weet wel dat alle noodzakelijke voorzorgen zijn genomen en dat de opslagplaats beantwoordt aan alle hydrogeologische en technische eisen die aan dergelijke operaties worden gesteld". Hit ontleent zijn zekerheid aan een mann-La Roche, heeft tot nu toe 103 overeenkomst tussen de Zwitserse notarisakte, die door de Zwitserse miljard Ure (200 miljoen gulden) uitge- multinational en de regering van het maatschappij Givaudan op 13 decern- geven aan de dioxineontploffing in land dat zich over de smurrie ontferm- ber 1982 bij een ItaUaanse notaris is Seveso. Ook het vervoer van de laatste de. gedeponeerd. „Ik heb het transport tot dioxineresten was onderdeel van de Maandag begint in Monza het Italiaan- over de Franse grens zelf begeleid en operatie „Houdt het Givaudan-blazoen daarmee was onze wettelijke taak rein", en de absolute geheimhouding beëindigd". van de uiteindelijke bestemming Het Euratom-centrum van Ispra in maakt waarschijnlijk deel uit van de Noord-Italië, dat van de Italiaanse autoriteiten de opdracht had gekregen de zaak te controleren, heeft geconsta teerd dat het ging om 300 gram dioxi ne, verdeeld over 2,2 ton aarde in 41 vaten. „Het is hetzelfde soort vaten", zo verklaarde men in Ispra, „als waar wij ons radioactief afval in vervoeren, en ook al zijn ze enkele dagen in (het Franse) Saint Quentin geweest, nie mand heeft daar tijdens het vervoer ook maar het minste gevaar eplrmpn" Matthias II Wat Luigi Noè met kracht ontkende, was bet gerucht van de afgelopen dagen, dat de dioxine zou zijn vernie tigd aan boord van het Duitse schip Matthias II. „Er is een manier om de dioxine definitief te vernietigen, en dat is verhitting tot 1400 graden. Om aan alle ongerustheid een eind te maken, is dat de methode die ik Givaudan zou aanraden". Het Zwitserse chemiebedrijf Givau dan, dochteronderneming van Hoff- Het Franse ministerie voor milieuhy giëne bestudeert inmiddels nog steeds de documenten die haar door het West- duitse ministerie van binnenlandse za ken in verband met de dioxine-affaire zijn toegestuurd. Volgens de Fransen bevindt zich bij de Westduitse docu menten een aantal stukken die ze al kennen, en ze geloven helemaal niet dat aüeen de gearresteerde directeur van de transportfirma Spelidec, mon sieur Bernard Paringaud, in staat zou zijn het antwoord te geven op de vraag naar de verblijfplaats van de vaten. Ook de Zwitserse firma Hoffinan-La Roche moet dat weten, aldus de woord voerder van de pas benoemde Franse minister voor milieuhygiëne, mevrouw Bouchardeau. Een Franse rechter van instructie is bezig het spoor van de verdwenen vaten te achterhalen. De betrokken autoriteiten gaan ervan uit dat de rechter alle medewerking zal krijgen van de Zwitserse firma Hoffman-La Roche: tenslotte zijn er wederzijdse internationale afspraken en leven we m een geciviliseerde wereld, aldus de woordvoerder van mevrouw Bouchar deau. Overal Al met al is de verblijfplaats van het levensgevaarlijke gif nog niet vastge steld: het kan overal zijn, aldus hoort men van Franse zijde. Er is geen enkele zekerheid over de plaats, noch wat ons betreft, noch wat de anderen aangaat, aldus de woordvoerder van het Franse ministerie Een zekere vrolijkheid maakte zich van de woordvoerder meester toen hij over de grote Nederlandse belangstel ling voor de dioxine-zaak kwam te spreken. Hij bekende ook verantwoor delijk te zijn voor de kwestie van het zout uit de kalimijnen in de Elzas, dat het Rijnwater verziekt. „U weet", sprak hij grappend, „dat er geruchten gaan dat de vaten naar de haven van Rotterdam zouden zijn verscheept". Weersvooruitzichten zondag. Eerst zonnige perioden, een enkele bui en middagtemperatuur rond de 9 graden. In het weekeinde kans op regen en mogelijk iets zachts. Deltagebied De aanvoer van koude lucht houdt nog aan, maar de buiigheid wordt minder. Zelfs zoveel minder dat er vandaag geen buien meer zullen voorkomen. Dat komt omdat het hogedrukgebied. dat gisteren bij Zuid-Ierland lag nu de gelegenheid krijgt ivat dichter bij ons land te komen. Hierdoor neemt de wind ook af. Vanmiddag draait de wind naar het westen. De temperatuur zal mede door de nu al krachtige instraling van de zon kunnen oplopen tot 9 a 10 graden. Vooruitzichten voor donderdag: gelei delijk komt het weer onder invloed van een depressie die in het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen ligt. Iets hogere temperaturen, maar wel veel bewolking en tijdelijk regen. Nautisch bericht Wind: noordwest 4-5, vanmiddag west: acht: goed: temperatuur kustwater: 6 graden; afwijking waterstanden: een geringe verhoging; maximale golf hoogte monding Schelde's: ruim een halve meter. In Bazel hebben vijf activisten een vergaderzaal in het kantoor van Hoffman-La Roche dinsdag enige tijd bezet gehouden. Zij eisten dat het concern informatie verschaft over de vermiste dioxine. Na een uur verwijderde de politie de bezetters. ZON EN MAAN op 06.47 op 07.41 onder 20.34 onder 22.00 KEULEN (ANP) Waterleidingbe drijven, die de Rijn gebruiken voor de bereiding van drinkwater, maken zich zorgen om de belasting van de rivier met mutagene stoffen. Dit zijn stoffen die het erfelijk materiaal van mens en dier beschadigen. Hernieuwde onder zoeken hebben de mutageniteit van het Rijnwater bevestigd. Op een conferentie van de internatio nale Arbeitsgemeinschaft der Wasser- werke im Rheineinzugsgebiet (IAWR) in Keulen werden de resultaten be kendgemaakt van een recent onder zoek met regenboog forellen door het Nederlandse Keuringsinstituut voor Waterleidingartikelen (KIWA) in Nieu- wegein. Proeven met deze vissen in water uit de Rijn hebben aangetoond dat bepaalde stoffen in het rivierwater verantwoordelijk zijn voor duidelijke afwijkingen bij deze dieren. Wat de gevolgen van de mutageniteit van het Rijnwater zijn voor de mensen, die voor hun drinkwatervoorziening op de rivier zijn aangewezen, kan het KIWA niet zeggen. De kwaliteit van het Rijnwater is in het afgelopen jaar in het algemeen met verbeterd ten op zichte van het jaar daarvoor. Op som mige punten gaf de toestand van het Rijnwater een verbetering te zien, an dere verontreinigingen namen echter toe. Dit stelden deskundigen dinsdag vast op de driedaagse IAWR-conferentie. De gehaltes van verscheidene veront reinigende stoffen, die in de Rijn wor den geloosd, overschrijden nog steeds de grenswaarde die de waterleidingbe drijven voor de bereiding van drinkwa ter hebben gesteld. Metingen van waterleidingbedrijven, die voor de drinkwaterverzorging op de Rijn zijn aangewezen, tonen aan dat de zuurstofhuishouding van de Rijn zich de laatste jaren gunstig ontwikkelt. Daarentegen werd de rivier vorig jaar zwaarder belast met organische chloor verbindingen. De lichte daling in 1982 van het gehalte fosfaat en amonium. die zich ook in voorgaande jaren voordeed, is voor de waterleidingbedrijven aanleiding om te spreken van een structurele verbete ring. MOSKOU (RTR, UPI) Zes leden van de Pinkstergemeente in de Sowjet- Unie, die bijna vijf jaar geleden hun toevlucht zochten in de Amerikaanse ambassade in Moskou, zijn dinsdag naar de luchthaven van de Russische hoofdstad vertrokken om vandaar te rug te vliegen naar hun woonplaats in Siberië. Een lid van deze groep ver klaarde dat zij na hun terugkeer een uitreisvisum voor Israël zullen aan vragen. Het zestal vertrok in twee auto's van de Amerikaanse ambassade. Russische bewakers buiten het ambassadege bouw deden niets om het vertrek te verhinderen. De zes leden van twee gezinnen hopen toestemming te krij gen zich bij Lydia Vatsjtsjenko te voegen, die veertien maanden geleden de ambassade verliet, naar huis terug ging en een uitreisvisum kreeg. Lydia Vasjtsjenko is inmiddels in Israël. De zes christenen zijn Lydia's ouders, twee zusters en twee buren. Koningin Beatrix heeft dinsdag de officiële opening verricht van het Herinneringscentrum Kamp Westerbork. Het museum is bedoeld als nagedachtenis van de meer dan honderdduizend joodse Nederlanders, die vanaf deze plek naar de Duitse vernietigingskampen werden weggevoerd. WESTERBORK (ANP) Koningin Beatrix heeft dinsdagmiddag het herinneringscentrum kamp Wester bork officieel geopend door het naambord naast het nieuwe ten toonstellingsgebouw te onthullen. Het officiële gedeelte dat aan deze plechtigheid vooraf ging vond plaats in het provinciehuis in Assen, waar de minister van welzijn, volksge zondheid en cultuur, drs L. C. Brink man. een openingsrede hield. De bewindsman zei dat men aan het tentoongestelde in Westerbork kan zien waartoe rassenwaan kan leiden en waarschuwde voor verborgen sluipende discriminatie op grond van huidskleur, geloof of geslacht Voor het officiële gedeelte in de Asser Statenzaal legde minister Brinkman een krans bij het monu ment op het terrein waar het voor malige kamp Westerbork gedurende de oorlogsjaren fungeerde. Dit mo nument dat op 4 mei 1970 door toenmalige koningin Juliana werd onthuld is een ontwerp van Ralph Prins. Het stelt het stootblok voor waartegen de trein tot stilstand kwam. die tijdens de oorlog weke lijks 106.000 joden vanuit Wester bork naar een van de Duitse vernie tigingskampen vervoerde. Het herinneringscentrum kamp Westerbork ligt niet op het voorma lig terrein van het kamp zelf, dat stiltegebied is geworden door de aanwezigheid van de radiosterren wacht aldaar. Het herinneringscen trum ligt daar ongeveer 4 kilometer vandaan. Het was gisteren precies 38 jaar geleden dat de Canadese bevrijders het voormalig kamp Wes terbork betraden. VN-AMBASSADEUR: GEEN WET GESCHONDEN WASHINGTON (UPI/DPA/AFP/RTR) De Verenigde Staten hebben moreel het recht militaire en financiële hulp te geven aan groepen die proberen de regering van Nicaragua omver te wer pen. Dit heeft de Amerikaanse ambas sadeur bij de Verenigde Naties, Jeane Kirkpatrick, verklaard in een vraag gesprek met het televisienetwerk CBS. Maar, zo zei ze, het Amerikaanse volk UTRECHT (ANP) De hoofdinspec teur voor levensmiddelen en keuring van waren heeft dinsdag bekend ge maakt dat in enkele verpakkingen van de Belgische vegetarische pasta Lima- past het zware gif botulinumtoxine is ontdekt. Het publiek wordt dringend gewaar schuwd deze pasta niet te gebruiken, omdat consumptie binnen enkele uren tot ernstige verlammingsverschijnse len kan leiden. Wanneer deze verschijn selen zich binnen een week na con sumptie voordoen, wordt aangeraden contact met de huisarts op te nemen, aldus mededeling van de hoofdinspec teur. Zijn mededeling volgt na het bekend worden van twee ziektegevallen door de pasta in België. Afhankelijk van de soort botulinumtoxine kan dit gif uit eindelijk de dood tot gevolg hebben. Limapast wordt voornamelijk in re formhuizen verkocht. De potten pasta met een inhoud van 200 gram zijn voorzien van een crèmekleurig etiket met in rode letters de merknaam Lima- past. Op het etiket staat in het Frans. Duits, Engels en Nederlands de vermel ding ..een pittige vegetarische pasta op basis van klis wortel, zonnebloem en pompoenpitten" De importeurs van Limapast zijn op dit moment bezig de produkten uit de handel te nemen. moet erop vertrouwen dat de Verenig de Staten niet hun eigen wetten schen den in Centraal-Amerika. Kirkpatrick legde een verband met de Sowjet- interventie in Afghanistan. Ze ant woordde op een vraag of de VS groepen die indirect of direct streven naar de omverwerping van de Sandinistische regering financieel of militair zou moe ten steunen: „Ik denk dat we het morele recht hebben. In de situatie waann bijvoorbeeld 120.000 Sowjet- soldaten Afghanistan bezetten". Vol gens haar steunen de Sowjet-Unie en Cuba destabilisatiepogingen tegen bij na alle regeringen in Centraal-Amerika en willen ze er raketten plaatsen die op de VS zouden worden gericht. Mevrouw Kirkpatrick gelooft niet dat Washington de regering van Nicaragua moet beschermen tegen de woede van het eigen volk. De Amerikaanse rege ring verklaarde bij herhaling dat de moeilijkheden in Nicaragua te wijten zijn aan binnelands verzet tegen de linkse regering. De ministers van buitenlandse zaken van de 'Contadora'-groep (Mexico, Ve nezuela, Colombia en Panama) zijn dinsdag uit Panama vertrokken voor bezoeken aan vijf Centraalamerikaan- se landen voor een nieuwe poging om vrede te brengen in het door bittere strijd en diepe ideologische verschil len verscheurde gebied. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft te kennen gegeven met minister Van den Broek van buitenlandse zaken van gedachten te willen wisselen over de situatie in Midden-Amerika. Hoog water Woens. 13 april N.M. 9.58 Vlissingen 2.56 226 uur 15.17 232 Temeuzen 3.21 249 15.41 253 Zienkzee 3.^2 155 16.58 164 Hansweert 4.05 257 16.31 264 Wemeldinge 4.55 185 16.11 198 Kreekrak 4.55 220 17.05 236 Bmlmsse 5.16 190 17.39 201 Don. 14 april uur cm uur cm Vlissingen 3.29 240 15.50 236 Temeuzen 3.55 263 16 16 258 Ziertkzee 4.40 164 17.31 163 Hansweert 446 269 17.07 269 Wemeldinge 5.31 195 17.46 1Ü9 Kreekrak 5.23 232 17.41 238 Bruinlsse 5.55 200 18.12 201 Laag water Woens. 13 april cm uur cm Vlissingen 9.35 238 21.38 216 Temeuzen 10.08 248 22.15 227 Zlerikzee 10.06 187 22.13 162 Hansweert 10.35 266 22.40 247 Wemeldinge 10.29 210 22.40 186 Kreekrak 10.40 243 22.54 213 Brulnisse 10.40 205 22.52 182 Dond. 14 april uur cm uur Vlissingen 10.08 241 22.15 222 Temeuzen 10.41 251 22.52 233 Zierlkzee 10.42 187 22.51 167 Hansweert 11.08 270 23.18 254 Wemeldinge 11.05 209 23.16 218 Kreekrak 11.16 243 23.29 2)8 Brulnisse 11.16 204 23.27 188 i Van onze correspondenti BRUSSEL Het NAVO- hoofdkwartier is sinds kort gevestigd in een atoomvrije zone. Dat is geen daad van NAVO-militairen die hun eigen werkomgeving wat veiliger wil len maken, maar een beslissing van het bestuur van Evère, de Brusselse deelgemeente waarin de NAVO geves tigd is. Voor het NAVO-hoofdkwartïer blijkt het gemeentelijke besluit van Evère een complete verrassing. „We weten werkelijk nergens van. niemand heeft ons geinformeerd. Overigens zijn hier ook helemaal geen atoomwapens", rea geerde een NAVO-woordvoerder dins dag desgevraagd. De afwezigheid van kernwapens en de geringe kans dat die ooit te midden van de NAVO-burelen geplaatst zou den worden, heeft de actievoerders in Evère niet ontmoedigd. Zij wilden met hun beslissing protesteren tegen de nucleaire NAVO-strategie en de mee gaande houding van de nationale Bel gische regering daarin. Het middel daartoe, de stichting van kernwapenvnje gemeenten, blijkt ook aan te slaan in de andere Westeuropese landen die aangewezen zijn voor de plaatsing van de nieuwe NAVO- atoomraketten. Dat is althans de in druk op de internationale conferentie van burgemeesters van kernwapen- vrije steden en gemeenten, die deze week in Brussel werd gehouden op initiatief van de Vlaamse en Waalse anti-kernwapenbeweging. Volgens de conferentie is men in Groot-Brittannié, waar dit actiemodel werd uitgevonden, het verst. Daar zijn zo'n 140 gemeente lijke gebieden, waaronder hele grote zoals Londen en Manchester, atoom- vrij verklaard. Ook in Nederland, met zo'n honderd gemeenten. Italië met naar schatting 2000 gemeenten (op de 8000) en Belgie met een kleine 250 gemeenten is deze actie flink in opmars. Overigens valt in België daar met de Waalse gemeente Florennes onder, waar de nieuwe atoomraketten waarschijnlijk ge plaatst zullen worden. Het gemeente bestuur van Florennes is niet tegen die raketten, maar daar hoopt de geza menlijke anti-kernwapenbeweging in een grote demonstratie op 23 april in het Waalse dorp wat aan te doen. Het enige land waar men weinig suc ces heeft met de atoomvrije gemeen ten. is West-Duitsland. Tot nu toe hebben daar slechts 15 tot 20 gemeen ten de anti-kernwapenverklaring aan vaard. Vraag De conferentie in Brussel, met twee vertegenwoordigers uit elk van de vjjf Westeuropese landen, werd gehouden om de internationale samenwerking te verstevigen nu de datum van plaatsing van de nieuwe atoomraketten, in de cember dit jaar. naderbij komt. De vraag of gemeentebesturen zich wel over zo'n zaak van nationaal belang mogen uitspreken, kwam daarbij ook aan de orde. De burgemeester van Zaanstad, drs. A. J. Lems, had een duidelijk antwoord op die vraag: „Ik ben niet alleen met mijn opleiding en diploma's als burgemees ter ingehuurd, maar ook met mijn overtuiging en mijn idealen, en ik vind het mijn verantwoordelijkheid de men sen op deze manier op de gevaren van atoomwapens te wijzen". Zaanstad was dan ook de eerste Nederlandse gemeente waar officieel het bordje ..kemwapenvrije gemeente" aan de toegangswegen tot de stad geplaatst werd. De conferentie deed dinsdag een op roep aan alle collega-burgemeesters en gemeentebesturen „in Europa, West en Oost. en in de hele wereld", om de actie te volgen. Gromyko De Belgische minister van buitenland se zaken Leo Tindemans heeft dinsdag een werkbezoek van 36 uur aan Mos kou besloten en Is naar huls terugge vlogen met het verzoek van zijn Sowje- trussische collega Gromyko een bezon ken beslissing te nemen ln de zaak van de nieuwe Amerikaanse raketten voor de middellange afstand België wacht tot het einde van het jaar met een definitief besluit over de plaatsing van 48 raketten op het ver loop van de Amerikaans-Russische ouderhandelingen in Genève. Naar het persbureau Tass berichtte zijn de be sprekingen van Tindemans in het Kremlin 'zakelijk en openhartig' ge weest, wat betekent dat er verschil van mening heeft geheerst Directie: K, Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel, (01150)94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post f 72,-; per maand f 21,-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentieta rieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 Vi x tarief. Voor brieven bureau van dit blad f 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 33 00. Uitgeveri| Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3