Belangen natuur botsen met landbouw in plan Oostburg Woningcorporatie Reimerswaal doelwit van kritiek bewoners Gehandicapten Adviesbureau wil samenwerken metZSR WISSEL BEVELANDEl raad van state over bestemmingsplan ten ba te libra-project Interservice Beveland houdt oranjefestival WOENSDAG 13 APRIL 1983 w (Van ome Haagse redacteur) DEN HAAG - „Een zee om uit te drinken". Zo kenmerkte Oostburgs burgemeester mr C. Spijkerboer de stortvloed aan details waarmee de Raad van State dinsdag in Den Haag geconfronteerd werd bij de behandeling van het bestemmingsplan 'buitengebied' van Oostburg. Ondanks die zee van details liep er één duidelijk waarneembare rode draad door de behandeling: de botsing tussen de belangen van de landbouw aan de ene kant en die van de natuur aan de andere, waarbij simpel gezegd de één wat meer wil toestaan en de ander wat meer wil verbieden. Daarnaast speelde de vraag of de bestaande camping de Wielewaal mag uitbreiden en of er een nieuwe camping in de Tienhonderdpolder bij Cadzand gevestigd mag Worden. De bomen maakten dinsdag het zicht cie gaan het ZCO en de consulent beschermers verder wil gaan dan GS op het bos soms wat moeilijk, zeker wanneer bijvoorbeeld de vertegen woordigers van de gewestelijke raad voor het Landbouwschap, of de consu lent natuurbehoud van Staatsbosbe heer. of de mensen van het Zeeuws Coordinatie-orgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescherming per polder, dijk of kreek aangaven welke status zij in de omschrijving van het bestemmingsplan de beste vonden. Hun lezingen, het zal duidelijk zijn. verschilden nogal van elkaar. Aan de ene kant pleitte het Landbouwschap voor zoveel mogelijk vrijheid voor de bestaande boerenbedrijven en een zeer terughoudend gebruik van beperkin gen zoals die door een stelsel van aanlegvergunningen worden opgelegd Het ZCO en de consulent daarentegen wilden in vele gevallen de belangen van natuur en milieu de doorslag laten geven en pleitten voor verdergaande bescherming van delen uit het buiten gebied van de gemeente De provincie had al eerder tussen deze klippen moeten manoevreren en moest dat ook nu volhouden. Het was immers het besluit van de provincie ten aan zien van het bestemmingsplan dat dinsdag ter discussie stond. Verschil lende onderdelen van het door de gemeenteraad vastgestelde bestem mingsplan waren door GS verworpen: tegen een deel van die besluiten kwam ook Oostburg in beroep Vrij algemeen kan. op grond van de woorden van GS-vertegenwoordiger mr Fred Vos worden gesteld dat de provincie méér oog heeft gehad voor de belangen van natuur en milieu dan Oostburg. Burgemeester Spijkerboer gaf dat ook toe en zei dat de provincie de gemeente op een aantal punten duidelijk had verbeterd. Echter, de standpunten van de provin- Literatuur-avond plattelandsvrouwen GOES Op initiatief van de provin ciale culturele commissie Zeeland van de Nederlandse bond van plattelands vrouwen werd dinsdag in de Prins van Oranje in Goes een dag gehouden voor leden met belangstelling voor litera tuur en leeskringen. Twee leden van de culturele commissie uit Holland, de dames Warreman en Schllchting, behandelden de techniek van het bespreken van boeken in lees kringen. Als voorbeelden bespraken zij de boeken Robinson van Doeschka Meysing en Eva van Carry van Brug gen. natuurbehoud niet ver genoeg Daar komt bovenop dat de vaste adviseur van de Raad van State, die een belang rijke rol speelt m deze procedure die tot de definitieve vaststelling van het plan moet leiden, net als de milieu- Haagse gerechtshof spreekt inwoner 's-Gravenpolder vrij DEN HAAG Het Haagse gerechtshof heeft de 35-jarige J. H. B. uit 's- Gravenpolder vrijgesproken van het veroorzaken van dood door schuld. In eerste instantie was verdachte door de rechtbank te Middelburg veroor deeld tot tweeduizend gulden boete, zes maanden intrekking rijbewijs waar van vier voorwaardelijk en vier maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met proeftijd van twee jaar. In hoger beroep vorderde de procureur- generaal bij het hof tweeduizend hul den boete en zes maanden intrekking van het rijbewijs waarvan vier voor waardelijk. Toen verdachte met de door hem bestuurde auto over Rijks weg 58 in de richting Zierikzee reed. ging hij op een gegeven moment een voor hem rijdende auto passeren ter wijl ook een andere autobestuurder daarmee bezig was. Er ontstond een aanrijding waarna verdachte met zijn auto een fietser aanreed die aan zijn verwondingen overleed Het hof achtte de schuld van verdach te aan het gebeurde niet bewezen. Plattelandsvrouwen Goes over edelstenen GOES De afdeling Goes van de Nederlandse bond van plattelands vrouwen gaat zich de komende weken verdiepen in het edelgesteente. Volgende week dinsdag zal A. J. van de Berg. edelsteenkundige en leraar aan de school voor zilversmeden in Schoon hoven. een lezing houden over edelste nen. Dat gebeurt tijdens de afdelings middag om 14.00 uur in de Prins van Oranje. Hij zal het hebben over edelste nen in de natuur, de vervaardiging van synthetische edelstenen en de zetting in sieraden. Ook komen parels aan de orde. Een en ander zal met dia's wor den toegelicht. Op 26 april gaat het voorjaarsreisje van de afdeling naar een diamantslijperij in Antwerpen. Het vertrek is om 12.15 uur vanaf de West- wal In Goes. Moeilijker ligt de zaak van AJ de Putter, die in de Tienhonderdpolder een bescheiden camping wil beginnen De gemeente wilde dat aanvankelijk toestaan, maar heeft zich laten overtui gen door de argumenten tégen van GS en is niet tegen de negatieve beslissing van dit college m beroep gegaan. De Raad van State moet nu in deze gecompliceerde zaak een advies uit brengen. dat uitmondt in een Konink lijk Besluit en de definitieve vaststel ling van het plan 'Buitengebied' Overdragen COLIJNSPLAAT Bejaardentehuis Rustooord. 8.30-10 uur: uitzending No men Nescio. GOES Evenemententerrein. 14-22 uur: Energie Express. HULST St -Liduinaziekenhuis, 20-22 uur: uitzending radio Nightingale. MIDDELBURG Molenwater. 9 30-17 uur. Miniatuur Walcheren. De Verkeer de Wereld. 20 uur: Vlaamse poézie avond VLISSINGEN The Flying Dutch man, 21 uur optreden C-side Ever greens ZIERIKZEE Concertzaal. 20 uur I Colombaioni. Italiaans klownsduo met theaterprogramma 'Scaramacai'. FILMVOORSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM Roxy 1,14 en 20 uur: Tootsie. a l Roxy n. 14 uur- 101 Dalmatièrs. a.l.; 20 uur De grote achtervolging, a.l. Cinem'Actueel I. 14 uur: Aas der azen. al. 20 uur: The Thing. 12 jr Cinem'Actueel II. 14 uur- Als je be- gnjpt wat ik bedoel, a.l.; 20 uur: De vierde man. 12 jr. Cinem'Actueel III. 20 uur: Trail of the pink panther, a.l. GOES Grand. 20 uur: Als je begrijpt wat ik bedoel, a.l HULST De Koning van Engeland, 20 uur: De vierde man. 16 jr 20 uur: Zwarte Ruiter, a.l. MIDDELBURG City. 20 uur: De Vlaschaard, a.l. TERNEUZEN Luxor. 14 en 20 uur: ETa 120 uur: De vierde man. 16 jr. VLISSINGEN Alhambra I. 20 uur: Aas der azen. a 1. Alhambra II. 20 uur De vierde man. 16 TENTOONSTELLINGEN AXEL Galerie Bellemans. 10-13 uur- Lino's van Rodney Bam (tm 30 4e Kindergalerij 10-18 uur Illustraties van The Tjong King; Annemlek Bors- boom, streekmuseum. 13 30-17 uur: "Met palet en tekenstift' (tm 30'4). BERGEN OP ZOOM Markiezenhof. 14-17 uur: werken van George Minne Itm 16-41. BRESKENS vm Wit- Gelekruisgebouw. 14-17 uur fossielen, mineralen en curiosa van Jan Goet- hals BRUINISSE Visserij- en oorlogsmu seum geopend van 14-16 uur Ge meentehuis, 9-12 en 14-17 uur werken Addi Kubbinga-Kwakkelstein (schil derijen. aquarellen en tekeningen, t m Mr Vos verwijt de vaste adviseur, net als de natuurbeschermers overigens, dat zij hel onderste uit de kan willen, en ook burgemeester Spijkerboer was die mening toegedaan. Spijkerboer sprak over 'overvragen' en vindt dat de bescherming van natuur en milieu er niet toe mag leiden dat het bestem mingsplan niet meer aansluit op de maatschappelijke realiteit. Vos stelt dat de adviseur en de milieu organisatie te weinig oog hebben voor de belangen van de grondgebruikers, de boeren dus. Daartegenover staat het geringe belang dat het landbouw schap in natuur en milieu stelt, om de tegenstelling duidelijk te maken. De oordelen die de adviseur velt zijn volgens Vos en Spijkerboer vaak arbi trair Daartegenover stelt de woord voerder van de provincie dat GS juist een uitgebreide afweging hebben ge maakt tussen de diverse belangen die in het geding zijn Dat biet volgens hem meer garanties voor een even wichtige benadering dan de handelwij ze van de adviseur die een aantal zaken slechts „op het oog" heeft waargeno men. De milieubeschermers van bijvoor beeld het ZCO laten zich leiden door de grote waarde die West-Zeeuwsch- Vlaanderen in hun ogert heeft Hun algemene uitgangspunt is het feit dat ..de natuur- en landschappelijke waar den van Zeeuwsch-Vlaanderen groten deels samenvallen met de kreken en aangrenzende weilanden", aldus woordvoerder drs J. de Vries. „Dat is. geen toeval, maar hangt samen met de ontstaansgeschiedenis van dit gebied Meer dan waar ook in Zeeland, ik denk zelfs meer dan waar ook ln Nederland, bestaat Zeeuwsch-Vlaanderen uit een aantal oude kerngebieden, eilanden, die in de loop van enkele eeuwen, tot in 1950 toe. aan elkaar zijn gepolderd". Campings Resteert in deze zaak de kwestie van de campings en wat wel en niet is toegestaan. GS bijvoorbeeld willen een stokje steken voor de uitbreiding van de camping de Wielewaal van mevrouw Van Cruijningen-Dekker, die al investeringen heeft verricht nadat de gemeente akkoord gegaan was met haa plannen. Uit de opstel ling van de Raad van State kan wel licht worden afgelezen dat de houding van GS in dit verband als te stringent wordt beschouwd. Zandkreek viswedstrijd WOLPHAARTSDIJK In de Ooster- schelde bij Kats werd de derde compe titiewedstrijd van de HSV de Zand kreek Wolfaartsdijk gehouden Met 51 deelnemers zijn er 12 ondermaatse en 45 bovenmaatse vissen gevangen met een totaal gewicht van 8450 gram De eerste vis werd gevangen door W. v d. Ende. De uitslag le L de Blaeij. 2e J Blom- maert. 3e J Goetheer, 4e H. Bliek. 5e W v d Ende Na 3 wedstrijden om de koningsbeker is de stand' ïe mevrouw Janse 2545. 2e W. v d Ende 1680. 3e L de Blaeij 1620 punten. De volgende wedstrijd is 14 mei om 16 30 uur te Kats Contactmiddag van After Care in Goes. GOES Woensdag 20 april houdt de After Care Goes de maandelijkse con tactmiddag voor vrouwen die een bor- stoperatie hebben ondergaan. Me vrouw H de Boer-Sitters. medewerk ster bij het Integraal Kankercentrum Rotterdam vertelt iets over de beteke nis van het IKR en over de iridiumbe- handeling bij borstkankerpatiênten. Zoals steeds op de contactmiddagen kan men tijdens de pauze of na afloop, de aanwezige verschillende merken protheses bekijken. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van PMD, Zonnebloemstraat 53 in Goes en duurt van 14 00 tot ongeveer 15.30 uur. Geslaagd WEMELDINGE De Zeeuws- Brabantse turnkring hield in Kapelle examens voor assistentleidster I. Ilse van Overbeeke en Janina de Neef. beiden van de gymnastiekvereniging WIK in Wemeldinge, behaalden dit diploma. ANBO-Zeeland gaat actie voeren tegen bezuinigingen GOES - Tijdens de vergadering van het gewestelijk bestuur van de Algemene Bond voor Ouderen (ANBO) in Goes is besloten te onderzoeken op welke wijze actie kan worden ondernomen tegen de bezuinigingen van de regering op de uitkeringen voor ouderen. Getracht zal worden zoveel mogelijk handtekenin gen te verzamelen bij wijze van protest. Als de Woningbouwvereniging Reimerswaal haar zin krijgt, zullen in Rilland veel van deze door de betooners zelf gebouwde serres moeten verdwijnen. TIJDENS BIJEENKOMST IN RILLAND 67» IURGH-HAAMSTEDE 'De Burght 13.30-16 uur: werken van Arie Broers en Herman Gast (t'm 1/6). DOMBURG Biologisch museum, 10- 17 uur: 'De natuur in Zeeland'. GOES Museum. 10-12 en 13.30-17 uur: 'De bijenteelt vroeger en nu' (t'm 1/5); lunchcafé Stadhuis, 9-18 uur: werken van J. C. Weststrate (t/m 30 4>. HEILLE Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: oude landbouwwerktui gen KAPELLE Openbare bibliotheek. 10-12 en 14-17 uur: bronsplastieken van Marijke Schouten (t'm 20/4) MIDDELBURG Galerie 'de Wijn stock'. werken van diverse kunste naars (t'm 26 61; Galerie Montpamasse. 14-18 uur: werken van Saint Genies (tm 23 4». Zeeuws Kunstenaarscen trum. 13.30-17 30 en 19-21 uur: grafiek en etsen van Hans Lücken. Raku kera miek van Aline Kuut (tot 28 4>; Galerie 'Roelant'. 11-17.30 uur grafisch werk van Rob Clous (fm 17/4); Zeeuws Mu seum. 10-17 uur: grafische werken van Hercules Segers (t m 27 4): Ambachten centrum Demerary, 9-17 uur. diverse ambachten en exposities. Burgerzaal, 10-12 en 14-17 uur: '50jaar OCMA' (tm 16/4). TERNEUZEN Galerie 'Arty Party'. 10-18 uur werken van Franklin van den Berg (t/m 23/4); hal stadhuis. 8.30- 12 en 13-16.30 uur. oude culturen itot 30 5) VLISSINGEN Museum. 10-12 30 en 13.30-17 uur: 'Zicht op schrift', de ge schiedenis van het schrift en de boek drukkunst (t m 16 4): zaal "Bellamy 19'. 10-12.30 en 13 30-17 uur plastieken van Louis Damen (t m 22 4»; Gevangento ren. vanaf 17 uurwerken Kees Roo- vers: Galerie Marquis. 13.30-17.30 uur werken van Jeroen Henneman en An- toni Segui (tm 30 4reptielenzoo 'Iguana'. 10-12.30 en 14-17.30 uur. expo sitie levende reptielen, amfibieën en insekten. YERSEKE Atelier Dam Twee. 10-18 uur schaal- en schelpdieren en werken diverse kunstenaars. IJZENDIJKE Museum. 10-12 en 13.30-17 uur: 'Kantklossen' en 'Bode bussen'. HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland Goes, tel 01100-14444 >ook voor milieuklachten Zeeuwsch-Vlaanderen Alarmnummer 01150 12200 (brandweer en ambulance/ Telefonische hulpdienst Zeeland, tel 01180- 15551. dag en nacht bereikbaar Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood. tel 01180-36251. van 10 00-24 00 uur weekends van 20 00-24 00 uur Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel 01184-14645 dag en nacht bereikbaar Nederlandse Hartstichting, tel 070-600555. Te bereiken op kantoordaeen van 12-17 uur GOES Interservice De Bevelanden houdt vrijdag 29 april in de Prins van Oranje in Goes voor de vierde keer haar jaarlijksé oranjefestival. De netto-opbrengst van de avond gaat naar het zogenaamde Libra-project, een Engelse campagne die ongewoon bloedonderzoek ten dienste van de ontwikkelingslanden financiert. De organisatie mikt op een bezoekersaan tal van zeshonderd en een nettoresul taat van tienduizend gulden. Interservice De Bevelanden is een overkoepelend orgaan van verschillen de service-clubs' de Rotaryclub. de Lionsclub, Rotaract, de Juniorkamer, Round Table en de Soroptimisten. Voor de organisatie van het oranjefesti val wordt elk jaar een andere club aangewezen Dit jaar was het de beurt aan de Rotaryclub Goes-Reimerswaal Ook moet elke keer een project uitge zocht worden waar de overblijvende centen naar toe gaan. De Lions Inter national Blood Research vestigde de aandacht op het Libra-project. Deze orgamsatie is bezig geld in te zamelen ten behoeve van de Kme's College Hospital Medical School in Londen, die in totaal vierhonderdduizend Engelse ponden nodig heeft om haar werk - onderzoek naar bloedziekten in de der de wereld - naar behoren te kunnen doen. Het onderzoek richt zich op drie veel voorkomende bloedaandoemn- gen: leukemie (te veel en vervormde witte bloedlichaampjes in het plasma), hemofilie (geen stollmgsvermogen van het bloed) en de Sickle Cell ziekte, een erfelijke aandoening waarbij de bloed cellen vervormd worden en die alleen voorkomt bij zwarthuidige mensen van Afrikaanse origine. Aan deze kwaal lijden naar schatting meer dan hon derd miljoen mensen Het oranjefestival begint met een op treden van de Zeeuwse Koorschool, daarna kan er gedanst worden op de tonen van enkele dansorkesten. Tus sen het feestgedruis door is er een lotenj met als hoofdprijs een kleurente levisie. Bezoekers die trek krijgen m iets hartigs kunnen terecht bij de kraampjes in de verschillende zalen, waar kaas, wijn en bitterballen ver kocht worden. De deuren gaan open om 20 00 uur RILLAND Het beleid van de wo ningbouwvereniging Reimerswaal is dinsdagavond op zéér kritische wijze onder de loep genomen tijdens een bijeenkomst van zo'n tachtig bewo ners uit zeven straten in Rilland, een bewonerscommissie (destijds door de woningbouwvereniging zelf in het le ven geroepen) en twee medewerkers van het Buro Rechtshulp Zeeland uit Middelburg. De zaal 'De Ark' in Ril land zat stampvol mensen met klach ten over de woningbouwvereniging. De problemen vloeien voort uit nieu we richtlijnen van de vereniging, die per 1 januari 1983 van kracht zijn geworden. De verontwaardigde en verbitterde bewoners menen dat bij sommige plannen en maatregelen alle redelijkheid van de kant van de wo ningbouwvereniging ontbreekt. Duidelijk bleek dinsdagavond dat de Rillanders in ieder geval niet van plan zijn bij de pakken neer te gaan zitten.' „Zolang wij niets doen en zeggen, kunnen die mannen hun gang gaan", aldus Jan Budde van de bewonerscom missie. De krachten bundelen en pro testeren. was de algemene mening van de aanwezigen. Twee problemen voeren de boventoon bij de ontevreden Rillanders. Aller eerst de nieuwe regeling, dat bij verhui zing de woning in de oude staat moet worden teruggebracht. Iets. wat tien jaar lang geen probleem heeft ge vormd. Het geval wil da( veel bewoners van de bewuste straten de afgelopen jaren verschillende zaken aan hun wo ningen hebben opgeknapt. Wanden zijn bekleed; douches en toiletten bete geld. Dit omdat de woningbouwvereni ging - zo werd dinsdag herhaaldelijk gesteld - zeer traag op klachten en aanvragen reageerde. Klachten waren er over waterdoorlatende muren, lek kende daken, verstopte riolen en weg rottende achterdeuren. Een en ander zette de bewoners aan om zelf hun huis aan te pakken. „Sommige mensen heb ben voor duizenden guldens gespij kerd", vertelde Budde. „Nu moeten we de spullen in de oude staat terug brengen". Leny van Sloun van het Bureau Rechtshulp wees erop dat er voor de bewoners wel degelijk mogelijkheden zijn om tegen de woningbouwvereni ging in te gaan. via protesteren en procederen. De kantonrechter kan mo gelijk een aantal mensen in het gelijk stellen. Ook ten aanzien van ge vel ver nieuwingen, die de woningbouwver eniging van plan is uit te voeren. De vereniging heeft inmiddels teogezegd 100 gulden te betalen per woning voor eventueel aan te richten schade hier door. Het advies van Chris IJkens van het Buro Rechtshulp luidde: „Het geld niet te accepteren en de woningbouw vereniging per aangetekende brief al van tevoren aansprakelijk te stellen voor de schade, die ontstaat. Een ander punt. waar men zich nogal druk om maakte, was het feit dat de woningbouwvereniging van een aantal bewoners eist. dat serres afgebroken, gedeeltelijk vervangen of opgeknapt worden. In veel gevallen zijn de serres gebouwd omdat de keukens - naar mening van de bewoners - te klein waren of de kozijnen zeer slecht. Tien jaar lang is door de woningbouwvereni ging geen actie ondernomen. De bewo nerscommissie stelt voorts dat er bij het onderzoek naar de toestand van de serres sprake is geweest van grote willekeur. „Een ongelijke behandeling by gelijke gevallen", werd gezegd. Bo vendien achtten de comissieleden het opvallend, dat zij zelf zwaar getroffen worden door de maatregelen. „Ieder een. die zijn mond roert, krijgt een veeg uit de pan", luidde het oordeel. „We beschouwen dit als een strafmaatre gel Als dat democratie is, dan hoeft het van mij niet". Overigens is er een protestbrief opge steld met negentig handtekeningen waarin bezwaar wordt gemaakt tegen huisvredebreuk en willekeur tijdens de keuringen van de serres en tegen het ontbreken van argumenten, waarom ze moeten worden afgebroken. Ondanks dat dit schrijven al een maand geleden aan het adres van de vereniging is gezonden, ontvingen de bewoners tot dusver geen antwoord. Chris IJdens noemde sommige zaken in strijd met de redelijkheid. De dinsdag naar voren gebrachte klachten worden geïnventa riseerd Vervolgens zullen - in samen werking met het Buro Rechtshulp - stappen worden ondernomen. VERSPLINTERING VAN KRACHTEN VOORKOMEN TERNEUZEN Het Gehandicapten Adviesbureau Zeeland (GAZ) wil dit jaar met behoud van de eigen zelfstan digheid nauw gaan samenwerken met de Zeeuwse Stichting voor Revalida tie (ZSR). Daarin zijn al zeventien gehandicaptenorganisaties vertegen woordigd. Samenwerking voorkomt volgens het GAZ-bestuur versplinte ring van krachten en overlappingen in de verscheidene vormen van hulpver lening. Eerste contacten over een sa menwerkingsverband zijn inmiddels al gelegd. ..Een optimale samenwerking' aldus het bestuur van het Gehandicapten Adviesbureau in het jaarverslag over 1982. „kan leiden tot een optimaal positief resultaat voor de beide organi- cariK in de Zppuwse reelo Be,ri« stellingen zijn zowel van provinciaal als van regionaal belang en hebben een breder bereik dan de afzonderlijke or ganisaties en de programma's voor de eigen leden". Overigens is het altijd al de bedoeling van het GAZ - Instelling voor kosteloze hulpverlening en begeleiding voor alle gehandicapten in de provincie, waarbij uitsluitend wordt gewerkt met vrijwil ligers - te gaan samenwerken met andere gehandicaptenorganisaties in Zeeland Het bestuur vindt nu dé tijd daarvoor aangebroken omdat het GAZ zijn bestaansrecht heeft bewezen en financieel gezond te noemen is In 1982 behandelde het GAZ ongeveer 270 aanvragen om hulpverlening. Die hadden vooral betrekking op huisves ting. woningaanpassing en financiële aangelegen;.^..... De meeste aanvra gen kwamen binnen in de regio's Wal cheren en Bevelanden. Het adviesbureau knjgt subsidies van de provincie en het grootste deel van de Zeeuwse gemeenten. Zeven gemeen ten iMariekerkè. Valkenisse. Sas van Gent. Temeuzen. Axel. Sluis en Hulst) subsidiëren niet Die houding be vreemdt het GAZ-bestuur zeer. zo blijkt uit het jaarverslag „Het is ons niet duidelijk waarom deze gemeenten zich niet conformeerden aan het aan bod van de provincie de decentralisatie geleidelijk en financieel zo voordelig mogelijk te doen verlopen. Maar we verwachten dat die gemeenten alsnog gebruik zullen maken van de voordeli ge overgangsregeling". Marklber. centr. tuinb.veil Zeeland te Goes. 12-4-83: radijs bos kl 1 0.60. Winston kl 1 80 90 0 48-0.54. 7585 0 50-0 85. 75'80 0.65. 70'80 0.58-0.82, 70 75 0 58-0.74. 65'75 0.65-0.70: 65'70 0.47-0.65; 60/65 0.42-0.49, kl 2 85 95 0.43: 80'90 0 40. 75/85 0.67.70-80 0 38-0 48:65/75 0.51-0 52, 65 70 0.59-0.80; 60 70 0 26, 60 65 0.33-0.41; 55-60 0 26, golden del kl 1 91 0 50-0 58, 80/90 0.62-0 70. 70'80 0.64-0 74: 65 70 0.56-0.59 60'65 0 44; ld 2 91 0.38-0.60. 80 90 0 38-0 65: 75'85 0.38; 70/80 0.38-0.67, 65/70 0.29-0.58, 60/70 0 29-0.52; 60/65 0 41. goudrein kl 2 96 0.38- 0 55: 91 0 38; 85/95 0.38-0.88. 75/85 0 76-1 07, 70 80 0 38; 70/75 0.66-0.73, 65-75 0.64. 65 70 0.40-0.55: rode boskoop kl 2 96 0.38-0.55. 95 0.38; 81 0.38: 85-95 0.38 0.86, 75/85 0.83-0.97, 70'75 0.38-0.73, 65/70 0.53; lombartscalville kl 1 70-80 0.88-0.90; jonagold kl 1 91 1.76-1.80: 80/90 2.69-2.73. 70 80 2 78; kl 2 91 1.42, 80/90 2 69. 70/80 2.00-2.85; 65/70 1 55; appelen ind. 25 30; conference kl 1 65/75 1 76-1.8155 65 1 70; kl 2 65/75 1.67; 55 65 1 41-1.58: 45'55 0.93; voorverk kl 1 65/75 1.71: 55/65 1 67-1.73; kl 2 0,94-1 13; ld 2 b 50/60 0.98; 60'70 1 18; tot. aant. colli 21.453. Fruitveiling Barendrecht. 12 april 1983 Fabrieksfruit 25.60 per 100 kilo Appelen Cox's Orange pippin vanaf 80 op 2.02-2.59. 2.55-2.79. 2.42-2,71, 1.58-1.79, 97-1,37. 55/.60 51-53. aanvoer 10 ton. Golden Delicious vanaf 80 op 40-91 45-1,01. 39-90. 65-.70 30-64. aanvoer 50 ton. Goudreinetten vanaf 90 op 51-78. 57-89, 63-88, 60 70 32-68, aanvoer 17 ton Rode Goudreinetten 100 en op 56-66, 90 en op 65-90. 80 .90 79-1.12. 70/,80 77-93. 60 70 61-66. aanvoer 32 ton Jonagold vanaf 90 en op 1 56-2.00. 2.18-3.02, 70.80 1.81-3.21. aan voer 11 ton. Laxton Superbe vanaf 80 .90 43-1.04, 54-89. 60.70 38-50. aanvoer 6 ton. Lombards Caville vanaf 80 .90 69-82. 69-84. 60',70 46-55, aanvoer 9 ton. Winston vanaf 80 op 44-63, 48-73. 49-87, 43-68. 60 .65 27-44, aanvoer 35 ton Peren Conference 65/,75 1,34-1.79.55.65 1.20-1,70.45.55 65-88, aanvoer 45 ton. Saint Remy 80 .90 34-76, 70 80 40-79. 60,70 43-81aanvoer 8 ton Totaal aanvoer appelen 175 ton. totaal aanvoer peren 55 ton. Aardappeltermijnmarkt Rotterdam. 12 april 1983. Bintje 50 mm opw Laten april 14,70, novem ber 24.50 mei 14,30, bieden april 14,50. november 24.20. mei 14.20. slot april 14.60. november 24.40. mei 14 20. Stemming april Dauw. mei flauw Openstaande posities april -103 wordt 90. november 251. mei -96 wordt 2222 Omzet april hoogste prijs 15.00, laagste prijs 14,50. laatste zaken 25x14.60. mei hoog ste prijs 15.10. laagste pnjs 14.20, laatste zdsaken 10x14 20. nov 1x24.40 Dag april 115, november 1. mei 462 Ouderenraad voelt zich gediscrimineerd door Reimerswaal MIDDELBURG - De Zeeuwse raad voor ouderen vindt dat ouderen gedis crimineerd worden door een besluit van de gemeenteraad van Reimers waal om geen personen van ouder dan 65 jaar toe te laten in besturen van bejaardentehuizen. Tijdens een verga dering van de raad vandaag, woens dag, in Middelburg zal worden over wogen welke stappen er kunnen w or den genomen om deze zaak recht te zetten. Voorts komt in de vergadering een inventarisatie van het gecoördineerd bejaardenwerk aan de orde en het jaarverslag 1982 Een ander agendapunt is een onder zoek naar de knelpunten 'beendiging directe financiering bijstandswet' Ge bleken is dat in Zeeland niet veel ouderen op korte termijn te kampen krijgen met problemen hiermee Voor degenen die wel in financiële moeilijk heden kunnen komen is. volgens de raad. gemakkelijk een oplossin te vin den. De vergadering wordt gehouden om 14 15 aan de Dam 31 in Middelburg. AARDAPPELTERMIJNMARKT AMSTERDAM - voor bintje aumm werden 115 contracten opgemaakt voor levering april byeen prijs van f 15.00 tot f 14.60 per 100 kg. 462 contracten voor levering mei tegen f 15.10 tot f 14.20 en 1 contract voor levering november tegen f 24,40. De stemming was Dauw tot kalm Aardappeltermijnmarkt Rotterdam,1 12 april 1983. Bintje 35-50 mm opw laten april 14.00. bieden 11,50, slot 12.50. Openstaande posi ties april 8 Centr. tuinb.veil. Zeeland te Krabbendijke, 12-4-83: golden del I 80/90 64-74; 175/80 78.170/75 77,1 70/80 63-79, I 65/70 55-63. I 60'65 37-43. II 90 51. II 80 59-66; II 70 55-57; II 65 43-58; II 60 30-37 105 ton. Winston I 85/95 43-45; I 80/90 44-49,175 85 58-68.1 75/85 58-68; 170/75 55-73; 1 70/80 51-81.165/70 45-62; I 60/6538-45 57 ton; Jonagold I 80/90 274-281; I 70/80 286-292; goudrein 195 60.185 103.175 115-117; 170 84; 11 95 56; II85 74. II 75 94 25 ton. conference 1 65 167-173; 1 55 160-166. II 65 150-162. H 55 134-156: II 45 97 69 ton. md appels 25.30- 25.50. tot. aanvoer 21.648 colli. BARNEVELD Aaanvoer 2 937 600 stuks, stemming vlot. Prijzen (in gulden per 100 stuks) eieren van 51-52 gram 10.55. 55-56 gram 11.85. 60-61 gram 12.85-13.20 en 65-66 gram 12.60-14,20 Beursbericht markl Goes 12 april 1983. Granen, zaden en peulvruch ten Alle prijzen boerenschoon en franko leveringsplaats Tarwe, basis 16'». uit opslag handel en coöperatie 53,50 - 54.00 per 100 kg; tarwe, basis 16%. uit eigen opslag 54.00 - 55,50 per 100 kg: zomergerst (brouwgersti, basis 16'» ƒ57.50 - ƒ58.50 per 100 kg; voer- gersi. basis 16'-» ƒ49.75 per 100 kg. haver ƒ46.50 per 100 kg. erwten, kleine groene ƒ77.50 - 83.50 per 100 kg. capucUners 69,50 - 77,50 per 100 Jcg. schokkers 77,00 - ƒ87.50 per 100 kg; bruine bonen, vrij van grond en halve bonen, 18% vocht ƒ125.00 - ƒ132.50 per 100 kg. karwij, prima doorsnee kwaliteit 226.00 ƒ240.00 per 100 kg. blauw- maanzaad. geschoond en droog ƒ295.00 - 370.00 per 100 kg; exclusief BTW Aardappelen bintje, veldsgewas. directe le vering. op auto geleverd 11.50 - 12.25 per 100 kg, bintje 0 mm opwaarts, binnenlandse kwaliteitseisen 12,00 - 12.75 per 100 kg: voederaardappelen 9,00 - 10.00 per 100 kg. exclusief BTW Notering Rotterdamse beurs d.d 11 april 1983 bintje. 35 - 50 mm 14.00 - 14.50 per 100 kg: bintje. 50 mm opwaarts 17.50 - 18.50" per 100 kg; exclusief BTW Uien zaaiulen. fijne partijen ƒ5.00 - 15.00 per 100 kg. zaaiuien. grove partijen 15.00 - 20.00 per 100 kg. exclusief BTW. op auto geleverd. Hooi en stro weidehooi f 300.00 - 350.00 per 1000 kg dykhooi 225,00 - 300.00 per 1000 kg. tarwestro 140,00 - ƒ185.00 per 1000 kg; eerstestro 160.00 - 175.00 per 1000 kg. ha verstro ƒ110.00 - ƒ120.00 per 1000 kg: roodzwenk 190.00 - 210.00 per 1000 kg; netzwenk 190.00 - 210X10 per 1000 kg: veldbeemd ƒ220.00 - ƒ250.00 per 1000 kg. raatgrassen 220.00 - 235.00 per 1000 kg. op auto geleverd en exclusief BTW Groenteveiling Barendrecht. 12 april 1983 Aai dappelen bintje 11 -25. eigenheimer 35-48. rrene 29-43. asperges 9.10-11.00. bloemkool vanaf 8 stuks per bak 3.60.2.40-3.20.1.50-2.40, 1.20-1.80. winterbloemkool vanaf 6 stuks per bak 2.20-2.90. 1 80-2.60. 1.50-2.20. 60-1.50. 40- 80. bospeen 2.50-3.00. kervel per bos 42-51, Chinese kool 2.01-2.89. knolselderij 10 stuks 1.18-1.30.1581-1.14.20 30-12. koolrapen 26-33. groene kool 21-1.12. witte kool 37-64. kroten 13-24, boskroten 76-1.65. paksooi 1.70-1.90. peterselie 22-66. postelein 2.50-3.80. prei 58- 1,35. raapstelen 52-57. rabarber 1,00-2,77. selderij 7-43, snijbonen 9,70-12,20. spinazie 2 26-3.60. spitskool 98-1.45. vleestomaten BB 22.60-23.30. B 19.30-20.20. tuinkers 51-59 per doosje uien bonken 45-60. grof 12-45. grof rood 76. middel 5-27. middel rood 79. drieling 5-8. bosuien 9-19. winterpeen grof 10-36. middel 8 34. fijn 5-24. witlof m kleinverpak- ktng 3.70-3.90. middenprijs klelnverpakklng A 3.82. B 3.80. kort 12,60-3.60, lang 13.10-3.70, kort II 1,90-3,50, lang n 1,70-2.90. klasse lil 1,20-3.00. aardbeien per doosje 1 30-1 40

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 27