Voorlopig in Nederland geen harttransplantaties Haast achter nieuwe ziektekostenverzekering Benzineprijs weer omhoog Leven 0,2 procent duurder Belegger Rienk K. voorlopig vrijgelaten Bouterse bracht Daal en Rambocus om leven Wapens uit VS in Thailand Banen gered door kortere werkweek VERKLARING CHINA SEN EG hijst eigen vlag Wiüebrands weigert boek 'Homo en Pastor' Hervormde kerk wordt kleiner BRIEF STAATSSECRETARIS: Boskalis vraagt ontslag voor 370 werknemers aan DINSDAG 12 APRIL 1983 DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan, de landelijke werkgeversvereniging van de gemeenten, is schoorvoetend akkoord gegaan met het toekennen van drie extra verlofdagen zoals ook het personeel van de rijksoverheid die heeft gekregen als tegmoetkoming voor het inleveren van de prijscompensatie per 1 januari van dit jaar Ket Centraal Orgaan heeft, dat maandag meegedeeld na afloop van het afrondend overleg met de bonden van gemeentepersoneel De gemeentelijke werkgevers zijn het niet met de bonden eens geworden over de vraag of de extra vrije dagen verrekend kunnen worden met al bestaande plaatselijke of regionale extra verlofdagen. De gemeenten moeten dit in het plaatselijk overleg oplossen. De bonden ABVAKABO en CFO hebben maandag het overleg met de werkgeversverenigingen voor bejaardentehuizen over arbeidstijdverkorting afge broken om dat de werkgevers inogi geen drie extra vrije dagen willen toekennen in ruil voor de prijscompensatie van januari (2.06 pet.). Werkgevers en bonden beschuldigen elkaar ervan, dat ze verder overleg over arbeidstijdverkorting blokkeren UTRECHT (ANP) - In Nederland zullen geen harttransplantaties worden uitgevoerd zonder dat daarover eerst overleg is gepleegd met de contactgroep ziektekostenverzekeraars hartchirurgie (fondsen en particulieren verzekeraars) of de Ziekenfondsraad. Alleen bij hoge uitzondering zullen patiënten voor een harttransplantatie naar het buitenland worden verwezen. Dit is afgesproken tussen de begelei dingscommissie hartchirurgie Neder land en de contactgroep, zo heeft de Ziekenfondsraad meegedeeld. Wie de kosten van en transplantatie m het buitenland betaalt staat nog niet vast. De contactgroep heeft zich nog niet bereid verklaard, daar een positief ad vies over uit te brengen De Nederland se hartchirurgen hebben wel veel be langstelling voor het doen van hart transplantaties en ze zijn daartoe ook wel in staat. Maar voorlopig staan ze nog niet te trappelen om ermee te beginnen omdat er dan zoveel beslag wordt gelegd op beschikbare man kracht en middelen dat het aantal 'gewone' hartoperaties in het gedrang zoü komen, Ook beschikt men in Ne derland nog niet (voldoende) over de technische kennis die nodig is om na een transplantatie te kunnen vaststel len of er sprake is van afstotingsver schijnselen. Luchtbruggen Wat de open hartoperaties betreft meent de Ziekenfondsraad, dat de 'hartluchtbruggen' binnen enkele jaren tot het verleden kunnen behoren. Het aantal patiënten dat ervan gebruik maakt daalt namelijk flink 885 in 1980 en 590 in 1982. De begeleidingscommis sie 'hartchirurgie is minder optimis tisch dan de Ziekenfondsraad De ope ratiecapaciteit in Nederland is welis waar sterk toegenomen (van 3.945 in 1979 tot ongeveer 6.600 in 1982). maar dat lukte vooral voor een doelmatiger gebruik van de bestaande mogelijkhe den. Voor een verdere uitbreiding van de operatiecapaciteit zal ook het aan tal beschikbare bedden moeten groeien. Volgens de begeleidingscom- STRAATSBURG (ANP) - Met vijf tig stemmen voor en 19 tegen heeft het Europees parlement maandag in het Franse Straats burg besloten een Europese vlag te gaan voeren. De Griekse communisten vonden dat het parlement belangrijker za ken had om zich mee bezig te houden, terwijl socialisten wel het belang erkenden, maar zich afvroe gen of symbolen serieuze strijd tegen werkloosheid kunnen ver vangen. Toch besloten de Europar lementariërs de vlag die de Raad van Europa, een samenwerkings verband van de 21 democratische Westeuropese landen, sinds 1955 voert, over te nemen. Twaalf gou den sterren op een blauw veld zullen in de toekomst wappen en boven alle officiële gebouwen van de EG. AMSTERDAM (ANP) - De Surinaamse legerleider Desi Bouterse heeft per soonlijk deelgenomen aan de execu ties in Paramaribo in de nacht van 8 op 9 december. Dat heeft de Surinaam se ex-president Chin A Sen maandag verklaard. AMERSFOORT (ANP) - Kardinaal Willebrands heeft geweigerd het boek 'Homo en pastor' in ontvangst te ne men. Hierin wordt verslag gedaan van een onderzoek naar de houding inzake homosexualiteit onder r.k. pastores in het aartsbisdom Utrecht. Dat heeft de Wagenmgse studenten pastor R van Middelaar maandag na mens de Vereniging van Pastoraal Werkenden (VPWi in het aartsbisdom Utrecht meegedeeld tijdens een pers conferentie in Amersfoort het onder zoek is op initiatief van de centrale pastorale werkgroep homofilie uitge voerd door de werkgroep van de VPW. Kardinaal Wilebrands had via zijn se- cretans in een brief laten weten, dat hij net mogelijke belang van het onder zoek niet wilde ontkennen. Het boek in ontvangst nemen zou volgens de kardi naal echter een onverantwoorde vorm van betrokkenheid zijn. Uit het onder zoek blijkt dat de meeste pastores vinden dat de homosexueel zijn leven naar eigen goeddunken vorm moet kunnen geven Zeven procent zou de homosexueel adviseren zijn homose- xuele gevoelens te overwinnen of in sexuele onthouding te leven. De au teurs pleiten onder meer voor een actiever benoemingsbeleid van homo- nele pastores en een homo-pastoraat, als gewoon onderdeel van het pasto raat binnen de gemeente Aftrekbaarheid termijnen lijf rente uitgebreid DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Koning van financiën wil de mogelijk heid uitbreiden om lijfrentetermijnen af te trekken voor de inkomstenbelas ting. Dat blijkt uit een wijziging op het betreffende wetsontwerp, die hij voor advies naar de raad van state heeft gestuurd nadat de ministerraad daar mee had ingestemd. Volgens de wijzi ging wórden bepaalde termijnen van lijfrente die zijn geschonken aan kerke lijke, charitatieve, culturele, weten schappelijke en algemeen nut beogen de instellingen, evenals aan sportver enigingen volledig aftrekbaar voor de inkomstenbelasting, zij het niet als persoonlijke verplichting, maar als gift. Deze termijnen zijn uitsluitend volle dig aftrekbaar als zij berusten bij een bij notariële akte van schenking aange gane verplichting om de termijnen gedurende vijf of meerjaren tenminste jaarlijks uit. te keren Daarnaast voorziet de wijziging in een verschuiving van de ingangsdatum van l januari 1983 naar 1 januari 1984 AMSTERDAM (ANP) Rienk K.. de initiatiefnemer van het Ameri can Land Program (ALP), is maan dagmiddag voorlopig op vrije voeten gesteld. Dit heeft het ge rechtshof in Amsterdam beslist in het hoger beroep dat K. had inge steld tegen het verzoek van het openbaar ministerie zijn voorlo pige hechtenis met dertig dagen te verlengen. Volgens de Amsterdamse fraude officier mr J de Bruin is het hof tot de conclusie gekomen dat de voorlopige hechtenis hangende het onderzoek geschorst kan wor den. K. mag Nederland niet verla ten en moet zich begeven naar zijn woning in Moergestel en daar blij ven, zo heeft het hof bepaald ..Zijn paspoort is in mijn bezit", aldus De Bruin. K werd op 21 februari gear resteerd op verdenking van oplich ting. verduistering en valsheid in geschrifte in verband met beleg gingen in de Verenigde Staten. Op 22 april zal het hof overigens uitspraak doen over de aanvraag van het openbaar ministerie om het ALP failliet te laten verklaren. De rechtbank wees dit verzoek af. omdat K volhield over voldoende middelen te beschikken om alle beleggers schadeloos te stellen. Mr De Bruin ging echter tegen deze beslissing m hoger beroep ..K. beantwoordt geen enkele brief van mensen die hun geld terug willen" aldus De Brum De Bruin deelde vei der mee dat er al meer dan honderd aangiften binnen zijn gekomen van mensen die zich door de praktijken van K benadeeld voelen Hij wilde niet zeggen om hoeveel geld het gaat Rienk K in het midden met doos verliet maandagmid<iac jes'in de Amsterdamse Bijlmermeer, nadat het Gerechtsho, concludeerde dat de voorlopige hechtenis hangende geschorst kon worden. missie zal een advies over de operatie capaciteit in Nederland, waarmee de gezondheidsraad bezig is. veel hoger uitkomen dan de tot nu toe gehanteer de norm van 6.500 hartoperaties per jaar. Er zou zelfs worden gedacht aan een aantal van 10.000. Volgens de begeleidingscommissie is er ook geen sprake van dat de wacht lijsten van mensen die een open hart operatie moeten ondergaan korter worden. De verwachting is zelfs, dat het aanbod van patiënten zal groeien. Doordat het aantal deelnemers aan de luchtbruggen slinkt, dreigt ook het groepskarakter van die reizen naar een buitenlandse kliniek weg te vallen. Daarom is afgesproken, dat individue le reizen en reizen van heel kleine groepen niet meer worden toegestaan. De minimum groepsgrootte is vastge steld op acht personen Chin A Sen ontleent de'ze informatie aan een 'volkomen betrouwbare bron die over ooggetu-genverkiaringen van de executies beschikt Volgens deze bron heeft Bouterse persoonlijk vak bondsleider Cyrill Daal en ex-luitenant Suendre Rambocus omgebracht. Chin A Sent zegt de identiteit van de bron op dit moment nog niet te kunnen onthullen. De Raad voor de Bevrijding van Suriname, waarvan Chin A Sen voorzitter is. zal binnenkort een bro chure publiceren waarin de gebeurte nissen van 8 december en de periode erna zullen worden gereconstrueerd. Op 8 december werden, zoals bekend, vijftien critici van het bewind Bouterse doodgeschoten. De Socialistische Internationale heeft haar 'ernstige zorg uitgesproken over de ernstige schending van de mensen rechten in Suriname'. De Socialisti sche Internationale 'eist via geweldloze weg terugkeer van de democratie in dat land'. Deze passade vormt een onderdeel van de resolutie over Latijn- s-Amerika en ls unaniem door de So cialistische Internationale aanvaard, Dit heeft drs Joop den Uyl. fractievoor zitter van de PvdA in de tweede kamer, maandagmiddag op Schiphol meege deeld na zijn aankomst uit Albufeira, waar het congres van de Socialistische Internationale afgelopen week werd gehouden. Akkoord China en de Sovjet-Unie over grenshandel PEKING (AFP'RTR) - De Sowjet-Unie en China hebben het afgelopen week einde in de Chinese stad Harbin een overeenkomst ondertekend die de goe derenhandel over de grensrivieren Amoer en Oessoeri moet regelen, zo heeft het persbureau Tass gemeld. Een tweede overeenkomst is gesloten in Hailar Deze overeenkomst betreft de Russisch-Chinese handel over de grenzen in het zuiden van Siberië en in het noorden van Mongolië. De afrondende besprekingen over de overeenkomsten hebben slechts twee weken in beslag genomen. De onder handelingen waren al begonnen voor dat de betrekkingen tussen de twee landen' zich vorig jaar begonnen te verbeteren. Een delegatie van Chinese uitgevers die op bezoek was in de Verenigde Staten heeft zondag besloten haar reis af te breken en terug te keren naar Peking. Dit is volgens het nieuws agentschap Nieuw-China een gevolg van het besluit van de Chinese Volksre publiek om alle lopende culturele en sportieve uitwisselingsprogramma's, met de VS op te schorten. Aanleiding hiertoe was het politieke asiel van een Chinese tennisspeelster in de V S. Vol gens diplomatieke bronnen in Peking lijkt het conflict over de tennisspeel ster zich te verbreden. De Chinezen hebben, aldus deze bronnen, ook het bezoek opgeschort van een Ameri kaanse delegatie die vandaag in China zou praten over een Chinese schuld van 41,3 miljoen dollar DEN HAAG (ANP) - Tussen 1976 en 1980 is het aantal leden van de Neder lands Hervormde Kerk in ons land teruggelopen van ruim drie miljoen tot ruim 2,8 miljoen, een daling van 6.75 procent. Het NH-kerkbezoek is daarentegen in die periode ongeveer gelijk gebleven. Dit blijkt uit het rapport 'Vftr jaar statistiek Nederlandse Hervormde Kerk 11976-1980T. samengesteld door het KASKI 'Instituut voor sociaal we tenschappelijk onderzoek studie en ad vies i. Van de ruim 203.000 leden die de Hervormde Kerk in de onderzochte periode verloor hebben ongeveer 193 000 de kerk bewust en vrijwillig verlaten, concludeert het rapport BANGKOK (ANP) - Twee enorme C-5 Galaxy- vliegtuigen met wapens zijn maandag na een vlucht zonder tussenlandingen van de Verenigde Staten naar Thailand in Bangkok geland. Het hypermoderne 15.5 cm geschut is onmiddellijk overgebracht naar het grensgebied met Cambodja waar Vietnamese troepen strijd voeren tegen Cambodjaanse guerrillastrijders. Het was de tweede zending sedert de regenng-Reagan instemde met een verzoek van pre mier Pern Tinsulanonda vonge week voor versnelde wapenleveranties. Vietnam heeft de wapenzendingen inmiddels krachtig veroordeeld. Zij zijn volgens Hanoi slechts bedoeld om de spanningen verder te verhogen. UTRECHT (ANP) Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) heeft de orga nisaties van ziekenfondsen (VNZ) en Va?i der Reijden particuliere ziektekostenverzekeraars (KLOZ) laten weten, dat ze snel met voorstellen over veranderingen in het stelsel van ziektekostenverzekeringen moeten komen als ze willen, dat hun suggesties daarover nog in de discus sies worden meegenomen. Hij raadt VNZ en KLOZ aan, nu al met de studie daarover te beginnen. Van der Reijden doet dit in een brief waarin hij reageert op de mededeling van VNZ en KLOZ, dat ze gaan samen werken. Hij juicht het toe, dat fondsen en verzekeringsmaaatschappijen ook samen gaan werken aan plannen voor een verdergaande kostenbeheersing. Ook wat dit betreft vraagt hij ..op korte termijn" om concrete voornemens. Afgesproken is dat de particuliere ver zekeraars de ziekenfondsen 180 miljoen gulden zullen geven om tegemoet te komen aan de financiële problemen bij de vrijwillige ziekenfondsverzekering. Met het oog op die problemen wilde de staatssecretaris de vrijwillig verzeker den op 1 januari 1984 overhevelen naar de particuliere verzekeraars. VNZ en KLOZ wiiln de vrijwillige ziekenfonds verzekering echter handhaven. De staatssecretaris schrijft nu. dat hij er van uitgaat dat hun oplossing structu reel is, met andere woorden dat hij zelf in afwachting van een fundamentele herziening van het gehele stelsel geen verdere formele of financiële maatrege len ten aanzien van de vrijwillige verze kering meer hoeft te nemen. UTRECHT (ANP) Bij het elektrochemische bedrijf Elektroschmel- zwerk in Delfzijl is met ingang van deze maand in een klap een 36-urige werkweek ingevoerd. Hiermee wordt voorkomen dat 15 van de 150 werknemers van het bedrijf worden ontslagen. Werknemers leveren ruim zes procent loon in. Volgens directeur J. D. Brouwer van het Delfzijlse bedrijf, dat onderdeel is van het Westduitse Hoechstconcern. wordt door het 36-uurakkoord in totaal ongeveer tien procent op de loonsom bezuinigd Dat levert dezelfde besparing op als ontslag voor 15 mensen. ROTTERDAM iANP) Enkele oliemaatschappijen en de Nederlandse Organisatie van Olie- en Kolenhandelaren NOVOK (vrije pompen) hebben maandag een nieuwe verhoging van de prijzen voor bcn/.ine en dieselolie aangekondigd. Met ingang van woensdag 13 april worden super- en normale benzine twee cent per liter duurder. Dieselolie gaat 2,4 per liter meer kosten. Sinds 1 maart zijn de prijzen van benzine met ongeveer 9 cent per liter verhoogd, inclusief een accijnzenstijging van ruim vier cent Verwacht wordt dat ook de overige maat schappijen hun prijzen de komende dagen zullen verhogen. De nieuwe prijsaanpassingen zijn veroorzaakt door stijgen de noteringen op de Rotterdamse produktenmarkt. In oliemarktkringen wordt een serie nieuwe prijsverhogingen de komende weken niet uitgesloten geacht, gezien de ontwikkelingen op die markt en de blijvend sterke positie van de dollar. Het aantrekken van de prijzen heeft, zo wordt in kringen van de Rotterdamse vrije markt gezegd, vooral te maken met het sterk teruglopen van de voorraden, zoals dat de afgelopen maanden is gebeurd- De handel ls nu bezig om die voorraden, met de zomer in het vooruitzicht, aan te vullen. Ook de vraag naar benzine uit Amerika heeft prijsstijgingen op de vrije markt veroorzaakt DEN HAAG (ANP) De kosten van levensonderhoud zijn van midden februari tot midden maart met 0,2 procent gestegen. Vooral de prijzen van niet seizoengebonden kleding en dameszomerkleding gingen omhoog. Verder werd vers fruit naar verhouding duurder. Goedkoper werd vooral benzine, terwijl ook de prijs van varkensvlees daalde, aldus het ministerie van economische zaken. De dalende tendens van het tempo van de prijsstijgingen houdt aan. zo blijkt uit een vergelijking van gemiddelden van recente periodes van twaalf maanden. In de periode april 1982 - maart 1983 bedroeg de stijging 5.0 procent. bussen maai i ia82 en februari 1983 5,4 procent, van februari 1982-januari 1983 5.7 procent en van januari 1982-december 1982 5.9 procent. Ten opzichte van december 1982 is het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie met 0.3 procent gestegen. Sinds eind vorig jaar was er een daling in de prijzen van voedingsmid delen. dranken en tabak, kleding en schoeisel en verkeer en vervoer. Geen prljsverandering vond plaats bij meubelen, huishoudelijke apparaten en gereedschappen en dagelijks onderhoud De groepen huur en bijkomende kosten, ver warming. verlichting, ontwikkeling en ontspanning en overige goederen en diensten stegen meer dan gemiddeld Nieuwe voorzitter van akkerbouw- produktschappen DEN HAAG (ANP) Dr. ir. M. P. M. Vos is per 1 mei benoemd tot voorzit ter van het hoofdproduktschap voor akkerbouwprodukten en de daaron der ressorterende produktschappen voor aardappelen, granen, zaden en peulvruchten, landbouwzaaizaden en veevoeder. Tevens wordt hij voorzit ter van de Stichting Herstructurering Broodbakkerij. Vos (49). die de onlangs met pensioen gegane dr. C. H. J van Beukering opvolgt, voltooide in '63 zijn studie aan de landbouwhogeschool in Wsgenin- gen, waaraan hij zes jaar als weten schappelijk medewerker was verbon den. Daarna werkte hij bij het instituut voor veeteeltkundig onderzoek 'Schoonoord'. Sinds 1973 werkt hij bij het ministerie van landbouw en visse rij. waar hij thans directeur algemene zaken van het directoraat-generaal voor landbouw en voedselvoorziening Doodseskaders Op beschuldiging van medeplichtigheid aan 57 moorden zijn in de Braziliaanse stad Rio de Janeiro negen pohue-agenten gearres teerd. Zij zouden behoren tot een zoge noemd Doodseskader dal de moorden het afgelopen half jaar pleegde in Bai- xada Fluminense. een van de armste delen van de staat Rio de Janeiro. SLIEDRECHT (ANP) - Boskalis heeft bij het arbeidsbureau collectief ont slag aangevraagd voor 370 medewer kers. Dit ontslag maakt onderdeel uit van een in november vorig jaar aange kondigd reorganisatieplan, dat een verlies van 400 arbeidsplaatsen met zich brengt. Hiermee wil het bouw- en baggerconcern de kosten verlagen. Bij de aankondiging van de reorganisa tie werd echter tevens gemeld, dat er naar zou worden gestreefd om via een stringent intern overplaatsingsbeleid het aantal ontslagen tot het absoluut noodzakelijke te beperken. Het zijn er echter 370 geworden, zo zei desge vraagd de secretaris van de raad van bestuur, de heer W.B. Westermann. De reorganisatie houdt verband met een toenemende concurrentie en grote re politieke en monetaire risico's Bos kalis houdt daarom rekening met een verkleining van de orderportefeuille. De ontslagen zijn verdeeld over alle bedrijfsonderdelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7