Reagan tracht vredesplan Midden-Oosten te redden Dagbladuitgevers vinden kranten nog te goedkoop PZCfl Universiteiten wijzen gesprek met Deetman af Sijtje Boes overleden ONONTPLOFTE BOM ZORGT VOOR CHAOS IN LONDEN Bonn verdonkeremaant defensierapport Apel WITTE HUIS ACHT AKKOORD NOG MOGELIJK weer JUUtNOP DDR-dirigent blijft in het westen DINSDAG 12 APRIL 1983 PZC/binnen-buitenland WASHINGTON (ANP) President Ronald Reagan is druk doende te proberen zijn vredesplan voor het Midden-Oosten weer in het rechte spoor te krijgen. Het plan dreigt te mislukken als gevolg van de weigering van koning Hoessein van Jordaniè de Palestijnen bij de vredesonder handelingen inzake het Midden-Oosten te vertegenwoordigen. Reagan voerde persoonlijk telefoonge sprekken met in dit kader erg belang rijke leiders als koning Hoessein, ko ning Fahd van Saoedi-Arabië en ko ning Hassan van Marokko. De woord voerder van het Witte Huis zei dat nog meer prominenten van de Arabische wereld op het telefoonlijstje van de president staan en dat hij „de onderste steen boven zal halen" om de leiders in het Midden-Oosten tot samenwerking te bewegen. De bedoeling van Reagan is, aldus de woordvoerder, is hen ervan te overtuigen dat een akkoord nog steeds mogelijk is. Het Witte Huis benadrukt in dit ver band dat koning Hoessein van Jorda nië en PLO-leider Arafat op het punt stonden tot overeenstemming te ko men toen de fanatieke vleugel van de Palestijnse organisatie onaanvaardba re voorwaarden ging stellen. Betrekkingen Het ziet er intussen naar uit dat Jordanië en de PLO een breuk willen vermijden. In Amman verklaarde de Jordaanse minister van voorlichting, Adnan Abu Odeh, dat Jordanië norma le betrekkingen met de PLO zal blij ven onderhouden en dat de kantoren van deze organisatie in Jordanië nor maal zullen functioneren. Twee hoge PLO-fifnctionarissen zeiden dat de PLO ondanks de meningsver schillen over het plan-Reagan nauw contact met Jordanië wil blijven hou den. Een hoge functionaris van de samen werkingsraad van golfstaten zei in Bahrein dat Saoedi-Arabië en de Golf staten het besluit van koning Hoessein steunen. Van Egyptische zijde is nog niet op de verklaring van koning Hoessein gerea geerd. Voor de Israëliërs kwam het falen van het initiatief van president Reagan niet als een verrassing. Officieel heeft Israël nog niet gereageerd, maar een hoge functionaris in Jeruzalem zei op de dagelijkse bijeenkomst met buiten landse journalisten dat de regering steeds geweten heeft dat het plan DEN HAAG (ANP) - In 1984 en 1985 zullen respectievelijk 90.000 en 85.000 nieuwe woningen in de sociale sector worden gebouwd. Dit jaar worden er nog 105.000 nieuwe gesubsidieerde woningen gebouwd. Een woordvoerder van het ministerie van volkshuisvesting heeft maandag verklaard, dat staatssecretaris Brokx nader uitgewerkte plannen op het terrein van volkshuisvesting en woningbouw volgende week bekend zal maken. Van die plannen maken verder deel uit de beperking van de individuele huursubsidie en een nieuw premiestelsel voor koopwoningen. Zoals bekend, worden voor toekenning van huursubsidie vanaf 1 juli alle inkomens achter een huisdeur opgeteld. gedoemd was te mislukken. Syrië toon de zich tevreden over het feit dat Jordanië en de Palestijnen er niet in zijn geslaagd het over het Amerikaanse plan eens te worden. De Britse minister van buitenlandse zaken. Francis Pym. gaat vandaag naar Jordanië om over de PLO-kwestie te praten. Volgens het Britse ministerie van buitenlandse zaken gaat het ech ter niet om een bemiddelingspoging. Het Sowjetrussische persbureau TASS verklaarde in een commentaar dat de onderhandelingen in Amman laten zien dat het plan-Reagan niets te ma ken heeft met een echte vredesrege ling. integendeel, zegt Tass, het plan verdeelt de Arabieren en verduur zaamt de Israëlische bezetting van Arabisch gebied. De Nederlandse regering is zeer ge schokt door de moord op dr. Issam Sartawi tijdens het Congres van de Socialistische Internationale in Por tugal, aldus een maandagmorgen uit gegeven verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken. Zijn dood heeft, aldus de verklaring, een zware slag toegebracht aan de ook door de Nederlandse regering voorge stane directe contacten tussen Israëli's en Palestijnen Anouar Abou Echech. de Palestijn die bij de moordaanslag op Issam Sartawi gewond raakte, heeft maandag beves tigd ten minste twee of drie schutters te hebben gezien. ADVERTENTIE Weersvooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Half toi zwaarbewolkt en af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Deltagebied Een periode met bestendig weer breekt nog steeds niet aan, want inderdaad doet april wat hij wil. Kortom: dagen met redelijk goed weer worden opge volgd door perioden met minder fraaie weersomstandigheden. Vandaag is het weer mis. Een depressie die gisteren nog boven Oost-Engeland was, trekt vandaag over het noorden van het land in de richting van Denemarken. Hierdoor komt de baan vrij voor een noordelijke circulatie van tamelijk koude lucht. Het wordt vandaag dan ook niet veel warmer dan 8 graden, en dat is behoorlijk laag voor de tijd van het jaar. Boven de Noordzee zullen zich flinke buien ontwikkelen, die van tijd tot tijd tot diep in de regio doordringen. Tussen de buien door schijnt af en toe de zon, maar door de soms harde noordelijke wind zal het koud aanvoe len. Vooruitzichten voor woensdag: morgen is het weer ons gunstiger ge stemd. Een rug van hoge luchtdruk trekt over de Britse eilanden in onze richting en zal de buiigheid flink doen afnemen. Er komen flinke opklaringen voor en bij een tot meest matige afne mende westenwind stijgt de middag- temperatuur tot rond de 10 graden. Deze verbetering is echter van korte duur, want in de avond zal het opnieuw vanuit het westen betrekken door de opmars van een nieuw regengebied. Nautisch bericht Wind: noordwest tot noord 6-7. in de avond wat afnemendzicht meest goed, maar in een bui kortstondig matig, temperatuur kustwater: bijna 7 gra den; afwijking waterstanden: tijdens het middag hoogwater circa driekwart meier verhoging; maximale golfhoogte monding Scheldes: tijdens hoog water iets meer dan één meter zeegang. ZON EN MAAN 13 april Zon op 06.50 Maan op 07.23 Eff&tSWWtl G£WS0// Olievlek dwingt Saoedi-Arabië tot staken ontzilting MANAMA/LONDEN (AFP/ RTR) - De Saoedische autori teiten hebben de fabriek te Al Khobar waar zout zeewater ontzilt wordt, gesloten nadat ze ter hoogte van deze haven stand aan de oostkust van het land kleine hoeveelheden ruwe olie afkomstig uit de lekkende Iraanse bronnen te Nowruz hadden ontdekt. Het is de eerste concrete maat regel van een van de oeversta- ten aan de Perzische Golf die bedreigd worden door de gigan tische olievlek die al enkele weken in de Golf drijft en on derweg is naar de kusten van Saoedie-Arabië, Koeweit. Qua- tar en het eiland Bahrein. Iran heeft maandag per schip drink water gestuurd naar de oever- staten van de Perzische Golf. Dit heeft Radio-Teheran mee gedeeld. MARKEN De ongekroonde „konin gin van Marken". Sijtje Boes- Vlasbloem is overleden in het ver pleegtehuis Overwhere te Purmerend. Sijtje Boes leefde de laatste zes jaar in het verpleegtehuis en vooral het laat ste jaar was ze ernstig ziek. Sijtje Boes was bekend tot in de verste uithoeken van de wereld. Die ver maardheid kreeg zij door haar activi teiten in de souvenirmdustrie. Ze werk te tot op hoge leeftijd in haar winkels aan de haven waar toeristen met alleen Marker produkten konden kopen maar ook een Marker huis van binnen kon den bekijken. In 1923 opende Sijtje Boes haar eerste winkel in de kerkbuurt. Een jaar later ging de tweede winkel aan de haven open. De winkel is er nu nog. Miljoenen toeristen hebben haar winkels op de dijk bezocht. Ze zal in even zovele fotoboeken voorkomen. Prins Claus naar vrienden in West-Duitsland DEN HAAG lANP) - Prins Claus zal de komende tijd doorbrengen bij vrienden in West-Duitsland. Hiertoe is maandag besloten na een gesprek met de prins, die kampt met klachten van depres sieve aard, met zijn behandelende geneesheer prof Nijdam. Dit heeft de rijksvoorlichtingsdienst maan dagmiddag meegedeeld. De prins keerde zaterdagmiddag samen met koningin Beatrix en hun dne kinderen terug in ons land na een vakantie in het Ita liaanse Tavemelle. De prins be treurt dat hij, hoewel zijn gezond heidstoestand duidelijk is verbe terd, niet aan de viering van Ko ninginnedag en aan de plechtighe den van de vierde en vijfde mei zal kunnen deelnemen, aldus de rijks voorlichtingsdienst. (Van onze correspondent Henk Damt LONDEN Het onschadelijk maken van een 50 kilo zware bom uit de Tweede Wereldoorlog, die zondag avond in de Theems door baggeraars werd gevonden, heeft gisterochtend het openbare leven in het centrum van Londen goeddeels lamgelegd. Het kon allemaal niet ongelukkiger: de bom bevond zich op een plaats in de buurt van enkele van de drukste toegangsroutes naar de City. het Londense financiële en zakencentrum, en het ontmantelen van het projectiel begon zo rond de ochtendspits. Een gebied van 1000 meter rond de baggerboot in de Theems waarop het overblijfsel uit de oorlog lag. wordt ontruimd. Dne van de drukste bruggen over de Theems, de Westminster-. Waterloo- en Blackfnars-brug, werden buiten werking gesteld. Pas nadat tegen het middaguur het Duitse projectiel onschadelijk was gemaakt, kon het verkeer weer een beetje op gang komen. Vele mensen kwamen uren te laat op hun werk, en de Londense politie werd over stroomd door telefoontjes van woedende mensen die de voorzorgsmaatregelen buiten proportie vonden. De foto laat een bomexpert bij het onschadelijk maken van de vliegtuigbom zien. EERST TERUG IN GOEDE SPOOR UTRECHT (ANP) De colleges van bestuur van universiteiten en hoge scholen hebben maandag in een verga dering in Utrecht de uitnodiging van minister Deetman van onderwijs en wetenschappen afgewezen om met hem op donderdag te overleggen over concrete taakverdelingsmaatregelen. De colleges hebben gesteld dat de minister het plan van de taakverde lingscommissie (TVC) moet toetsen, maar dat uit zijn eerste reactie op dat plan lijkt dat de bewindsman met een geheel eigen plan werkt. Dit strookt niet met de toezeggingen van de minis ter toen de colleges aan een taakverde lingsplan begonnen, aldus de besturen. De minister heeft bijvoorbeeld te ken nen gegeven dat de TVC in haar plan te weinig vestigingsplaatsen van studie richtingen opheft De colleges wijzen er echter op dat de TVC niet alleen een fors aantal van deze concentraties heeft voorgesteld, maar ook ingrijpen de maatregelen op onderdelen van vakgebieden. Indien de minister nu toch tot meer concentraties wil komen, belemmert hij het verdere besluitvor mingsproces. De colleges van bestuur zijn dan niet meer van plan of bereid het TVC-plan uit te voeren. Besparing De operatie taakverdeling in het we tenschappelijk onderwijs moet in 1987 een besparing, van een kwart miljard gulden opleveren, waardoor enige dui zenden volledige arbeidsplaatsen ver loren gaan. De colleges stelden maandag dat in dit verband de minister zijn rol niet kent. Daardoor is de operatie taakverdeling in het wetenschappelijk onderwijs op een verkeerd spoor gekomen. De minis ter doorkruist de afgesproken procedu res. wat ongedaan moet worden ge maakt. De colleges willen daar met de bewindsman overleggen, waarna con crete maatregelen aan de orde kunnen komen. De colleges gaan de minister een brief schrijven waarin ze onder meer zullen ingaan op de rol die hij behoort te spelen. Ze hopen dat zo de operatie weer op het goede spoor kan worden gebracht. BONN (AP) Het Westduitse ministe rie van defensie heeft de publikatie tegengehouden van een rapport dat kritisch staat tegenover Amerikaanse beweringen dat het Warschau-pact militair superieur is aan de NAVO. Dit is maandag gemeld door het weekblad Der Spiegel. Minister van defensie Manfred Wömer vreest dat het rapport de betrekkingen met de V.S. zal schaden en heeft een herziene versie gelast, aldus het blad. De kritische versie van het rapport. Hoog water Dins. 12 april uur cm uur cm Vlissingen 2.23 206 14.44 220 Terneuzen 2 49 230 15.09 242 Zierikzee 3.06 145 16.22 161 Hansweert 2.32 238 15.57 255 Wemeldinge 421 172 16.37 192 Kreekrak 4 10 206 16.30 230 Bruinisse 4.41 174 17.05 196 Woens. 13 april N.M. 9.58 uur cm uur cm Vlissingen 2.56 226 15.17 232 Temeuzen 3.21 249 15.41 253 Zierikzee 3.42 155 10.58 164 Hansweert 4.05 257 16.31 264 Wemeldinge 4.55 185 16.11 198 Kreekrak 4.55 220 17.05 236 Bruinisse 5.16 190 17.39 201 1 Laag water Dins. 12 april uur cm uur cm Vlissingen 857 227 21.04 206 Temeuzen 9 32 237 21.40 217 Zierikzee 9.33 183 21.41 157 Hansweert 9.57 255 22.04 237 Wemeldinge 0.58 206 22.09 180 Kreekrak 10.08 239 22 23 206 Bruinisse 10.07 201 2221 176 Woens. 13 april uur cm uur cm Vlissingen 9.35 238 2138 216 Temeuzen 10.08 248 22.15 227 Zierikzee 10.06 187 22.13 162 Hansweert 10.35 266 22.40 247 Wemeldinge 10.29 210 22.40 186 Kreekrak 1040 243 22.54 213 Bruinisse 1040 205 22.52 182 AMSTERDAM Volgens de dagbla duitgevers worden de kranten in Ne derland nog steeds te goedkoop ver kocht. De krant moet de komende vijf jaar extra in prijs worden verhoogd. Dat is nodig om het rendement van de uitgeverijen op een redelijk peil te brengen en daardoor het voortbestaan van de dagbladen te verzekeren. In het jaarverslag over 1982 van de vereniging de Nederlandse Dagblad pers. de NDP waarbij alle uitgevers van dagbladen zijn aangesloten, wordt van de regering een.veel soepeler prijsbe leid gevraagd. Men verwacht hiervoor bij de minister van WVC. Eelco Brink man, gehoor te vinden. Maatregelen van de overheid die tot een herstel van de rendementen kunnen leiden mogen niet meer worden uitgesteld nu bij een enquête onder 37 dagbladen is geble ken dat tien verlies hebben geleden en nog eens tien een marginaal resultaat hebben behaald. De uitgevers willen meer geld ondanks het feit dat het vorige jaar opnieuw minder mensen bereid waren voor hun krant te betalen. De totale betaalde oplage van alle dagbladen liep met ruim 27.000 terug tot 4.562.000. Sedert 1980 worden in ons land per dag ruim 50.000 kranten minder gedrukt dan daarvoor. Samen Dat betekent echter niet dat de krant door minder mensen wordt gelezen. Integendeel, een onderzoek heeft uit gewezen dat steeds meer mensen sa men een krant kopen. Achter elke drie geregistreerde abonnee's van de Pro vinciale Zeeuwse Courant staat eén Zeeuwse lezer, die voor niets mee leest. Tien jaar geleden werden door elke honderd huishoudingen nog 107 kranten gekocht. Het vorige jaar werd per honderd gezinnen nog voor 89 dagbladen betaald. De advertenties liepen in 1982 opnieuw verder terug. Er werd het vorig jaar 9.5 procent minder advertentieruimte ver kocht dan het jaar daarvoor. In de afgelopen driejaar is de advertentiebe zetting van de dagbladen met ruim 25 procent gedaald. Bij de personeelsad vertenties was de terugloop het grootst. 71 procent in driejaar. Volgens het jaarverslag van de NDP lijkt die daling door het dieptepunt heen te zijn. Voor dit jaar wordt een vermindering van 6 procent verwacht. Ondanks minder advertentiepagina's hebben de meeste kranten in 1982 toch iets meer redactionele pagina's ge maakt. De uitgevers willen niet dat de krant in deze economisch moeilijke periode verder zou verschralen, Mediabeleid De NDP verwacht van de regering dat er nu een duidelijk en samenhangend mediabeleid tot ontwikkeling komt. De regering moet een keuze maken ten gunste van het bestaande, waardevolle informatiepakket van de dagbladen. Het moet uit zijn met het politieke zigzagbeleid van de laatste twee kabi netten. Opnieuw verzetten de uitge vers zich tegen uitbreiding van de STER-reclame op radio- en televisie. Daardoor raken de advertentie inkomsten nog meer in de knel. Ook regionale en lokale etherreclame wordt verworpen. Als de mensen meer om- roepprogramnia'fe willen, dan moeten die betaald worden uit een verhoging van de luister- en kijkgelden. De dagbladuitgevers hebben er weinig begrip voor dat in deze omstandighe den de vakbond van de journalisten, de NVJ, niet heeft willen ingaan op voorstellen tot verlaging van de VUT- gerechtigde leeftijd en tot aanwen ding van de prijscompensatie voor werkgelegenheid. Het bestuur van de journalistenbond was daar wel voor te vinden, maar kon zijn leden niet mee krijgen. De NDP vindt deze hou ding van de NVJ maatschappelijk on verantwoord. getiteld 'Witboek 1983'. werd nog ge schreven tijdens de regering van de voormalige SPD-bondskanselier Hel mut Schmidt. Het rapport van defen sieminister Apel werd echter niet gepu bliceerd doordat de links-liberale coali tie vorige herfst ten val kwam. Nadat de christendemocraat Helmut Kohl Schmidt opvolgde is het rapport in een lade op het ministerie van defensie verdwenen. Het ministerie ontkende de berichten van Der Spiegel. Een woordvoerder moest toegeven dat het rapport wordt herschreven, maar hij zei dat dit alleen maar gebeurt om „de meest recente ontwikkelingen" in het rapport op te nemen. In het oorspronkelijke rapport werd de nadruk gelegd op het belang van Euro pa bij een ontspanningspolitiek. terwijl in de herschreven versie het zwaarte punt ligt bij de Amerikaans- Westduitse samenwerking op defensie gebied. aldus Der Spiegel. Hoewel de V.S. minder lanceerplaat- sen hebben, hebben de Amerikanen 9.000 kernkoppen tot hun beschikking tegen de Sowjet-Unie 8.000. De Sowjet- Unie heeft een voorsprong bij raketten voor de middellange afstand, maar de V.S. zijn het Rode Leger ver vooruit in het aantal nucleaire 'slagveldwapens' voor de ultra-korte afstand, zoals atoommijnen en atoomgranaten die door kanonnen kunnen worden afge schoten, aldus citeert Der Spiegel het oorspronkelijke rapport. BONN (RTRi - Een prominente diri gent bij de staatsopera van de DDR keert niet naar zijn vaderland terug als hij klaar is met een tournee door West-Europa. Dit meldt de Westduitse krant 'Bild' in haar dinsdageditie. Volgens het blad heeft Thomas San- derling om professionele redenen be sloten in West-Duitsland te blijven. „Ik wil vrij zijn in mijn artistieke beslissin gen De autoriteiten van de DDR heb ben me soms gehinderd in het maken van tournees door westerse landen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t'm vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tol 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533 Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 17,55; ingezonden mededelingen 2 'Ax tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3