vemil PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Lubbers: geen aparte korting uitkeringen Adviseurs Reagan bepleiten tussenoplossing MX-raket Schip gezonken in sluis ©hago TERUGBRENGEN TEKORT 7 PCT MOEILIJK SLA EN GEHAKT Als't schoon moet beldanhago 045-719466. De schoon makers van Nederland. de PZC vandaag Buien Van net westen uit opklaringen afge wisseld door buien. Middagtempar- tuur ongeveer 8 graden Aan de kust nen dan harde, noordelijke wind. 226e jaargang no. 85 Pinsdag 12 april 1983 VANDAAG IN DEZE KRANT (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL De tijden mogen financieel zwaar zijn. maar sommige mensen zien toch kans op eenvoudige wijze veel geld in handen te krijgen. Neem nou William Vandergucht uit het Belgische Gent. Die stal eind maart een ondertekende maar verder niet ingevulde cheque van een „vriendin", vulde daarop de lieve som in van haast 77 miljoen frank (4,3 miljoen gulden), liet dat bedrag netjes op zijn eigen rekening storten en haalde het er de volgende dag bij een ander bankloket in Gent weer af. De betrokken bank, de Algemene Spaar- en Lijfrentekas, kreeg pas daarna in de gaten dat de cheque niet gedekt was. Drie bankemployés zijn nu geschorst wegens „een fatale beroepsfout". Zij hadden moeten controleren of het geld werkelijk aanwezig was. maar hebben dit nagelaten omdat Vandergucht zo'n vertrouwde klant ivas. Deze is ondertussen verdwenen, naar Spanje waarschijn lijk. En dan te weten dat dezelfde Gentenaar in 1978 al voor vijf jaar de gevangenis in ging wegens overeenkomstige verduistering van een kleine zes miljoen gulden. Van die gevangenisstraf heeft de „meester oplichter" weinig geleerd, de bank, die daarvan op de hoogte moet zijn geweest, trouwens ook niet „Dat geld zijn we waarschijnlijk kwijt", constateerde ASLK-directeur Aerts maandagavond spij tig. De bank, is namelijk niet tegen dit soort stroppen verzekerd (Van onze parlementaire redactie HILVERSUM De voorgenomen korting van de sociale uitkeringen per 1 oktober gaat alleen door als ook ambtenaren een gelijk inkomensoffers brengen voor de verkorting van de arbeidstijd. Dit zei premier Lubbers maandag voor de KRO-televisie. De plannen om de sociale uitkeringen met twee procent te verminderen vormen een onderdeel van de extra bezuinigingen waartoe het kabinet afgelopen vrijdag besloot. De maatregel zou 225 miljoen gulden op moeten leveren. De totale ombuigingen belopen twee miljard gulden. De regeringspartijen reageerden sterk verdeeld op de kabinetsplannen. Het CDA wil dat van een verlaging van de uitkeringen wordt afgezien als met de ambtenarenbonden geen overeenstem ming wordt bereikt over arbeidstijd verkorting. De WD vindt dat de kor ting ongeacht het ambtenarenoverleg moet doorgaan. Premier Lubbers wees maandag de WD-stelling resoluut van de hand. Volgens de minister-president is het „vrijwel zeker" dat er geen sprake kan zijn van een korting op de sociale uitkeringen als ambtenaren en trend volgens niet ook een inkomensoffer brengen. Hy wil niet aan een „pure achteruitzetting" van mensen met een uitkering denken. Volgens premier Lubbers kan niet eindeloos verder wor den gegaan met bezuinigingen. Bij de begroting voor 1984 die dit najaar wordt gepresenteerd wil het kabinet alle maatregelen op tafel leggen waar na tot 1986 geen verdere ombuigingen meer in het verschiet liggen, aldus Lubbers. Tekort De premier zette een vraagteken ach- ADVERTENTIE ter het streven van het kabinet het tekort van de overheid terug te bren gen tot zeven procent in 1986 Dit doel staat wel nadrukkelijk in het regeerak koord dat CDA en WD tijdens de formatie van het kabinet-Lubbers slo ten. Volgens Lubbers zal zeven procent „heel moeilijk te halen zijn", vooral om bezuinigingen alleen niet voldoende is. Alleen bij een aantrekkende economie kan het beleidsdoel van het kabinet gehaald worden Maar ook Lubbers erkende dat op korte termijn dat her stel nog niet te verwachten is. CNV De verbondsraad van het CNV heeft maandagmiddag de voorstellen uit de voorjaarsnota, zoals die vrijdag door premier Lubbers zijn gepresenteerd, afgewezen. CNV-voorzitter H. van der Meulen sprak van een „grabbeltonbe- leid" en benadrukte dat zijn vakorgani satie vasthoudt aan koppeling van het inkomen tussen de actieven en niet- actieven. Hij verwierp de voorgenomen verhoging van de wao-premie. Het CNV heeft uitgerekend dat werkne mers met een bruto-inkomen van f2.800 hierdoor per 1 juli een reèle inkomensdaling hebben te verwachten van ruim tien gulden. Bij een bruto salaris van f4.000 wordt dit bijna 24 gulden lager. Voorzitter De Jong van de Christelijke Hago Nederland B.V. Vestigingen te Amsterdam - Rotterdam - Groningen Almelo - Lelystad - Apeldoorn Eindhoven - Maastricht - Heerlen, e. Federatie van Overheidspersoneel (CFO) verklaarde wel met minister Rietkerk te willen praten over de twee procentsverlaging van ambtenarensa larissen. maar pas als deze maatregel per 1 januari zou worden doorgevoerd. Krant duurder De Nederlandse dagbladuitge vers ivillen dat de kranten de komende vijf jaar extra duur der worden. Anders komt het voortbestaan van een aantal kranten in gevaar. (PAGINA 3) Tarieven Een meerderheid in de Zeeuwse staten voelt, net als het PZEM- bestuur, niets voor experimen ten met progressieve tarieven voor de energievoorziening (PAGINA 9) Teleurstelling De Nederlandse dameshockey- ploeg heeft op de wereldbeker in Koeala Loempoer tegen Schotland een teleurstellend resultaat behaald: 0-0 De Ne derlandse dames slaagden er niet in hun superioriteit in doel punten uit te drukken. (PAGINA 15) Radio en televisie: 2. Binnen- en buitenland: 3 en Financiën en economie: 6. Varia: 7. Provincie: 9, H, 12 en 13. Sport: 15. Het kabinet wil de korting op 1 oktober laten ingaan Scherpe kritiek uitte ook vooratter Van Commenee van de CNV Hout en Bouwbond. Hy noemde de aangekon digde verlaging van de huursubsidie, en de voorgenomen daling van het woningbouwprogramma ..een volledi ge afbraak van de totale bedrijfstak". Volgens Van Commenee zal het aantal werklozen in de bouw erdoor stijgen van 143.000 naar zeker 160.000. De bondsbestuurder zei mmister Winse- mius in het komende overleg op 28 april te willen overtuigen van de on juistheid van diens plannen. De christelijke werkgeversorganisatie NCW vindt dat de voorgenomen kor ting met twee procent op de uitkerin gen al per 1 juli moet worden doorge voerd. Daarmee kan de verhoging van de wao-premie m gemiddeld 0.75 pro cent worden voorkomen. Het NCW schrijft dat in zijn blad 'De Werkge ver'. Volgens de werkgeversorganisatie be tekent de verhoging van de wao- premie dat die voor de werknemers in feite op 19,3 procent komt. Dit omdat er een premievrije voet in de wao zit van 94 gulden per dag, waarmee de lage inkomens worden ontzien, maar waardoor de totale premie zwaarder drukt op de middeninkomens. En dat, terwijl er een overschot is in het wao-fonds. uit bestuurlijk oogpunt een onverkwikkelijke operatie, Idus het NCW. ZELL (ANP) Door het water van de buiten zijn oevers getreden Moezel waadt een vrouw met haar hond naar een droger oord om het beest daar uit te laten. Zware regenval heeft ook andere rivieren in West-Duitsland buiten de oevers doen treden. ARNHEM Maandagmorgen rond 11 uur is de waterstand van de Rijn bij Lobith boven de 14 meter gekomen. In het Zuidduitse stroomgebied is de waterstand in een etmaal tijd tussen de 1 en 2Vz meter gestegen. Die watervloed komt langzaam richting Neder land, onderweg in vele Westduitse steden en dorpen voor overstro mingen zorgend. Rijkswaterstaat verwacht voor morgen, woensdag, een water stand van 15 meter en enkele deci meters. Een beperkte dijkbewa king is dan noodzakelijk. Of het water op donderdag nog verder zal stijgen en dan de 'magische, grens van 16 meter zal overschrijden, is nog niet bekend. Het water stijgt op dit moment drie centimeter per uur. Rijkswaterstaat verwacht dat die siyging morgen Iets groter zal zijn. Vooral het zuidwesten van de Bondsrepubliek heeft op het ogen blik te kampen met grote wate roverlast als gevolg van het bui ten hun oevers treden van diverse rivieren. Zondag viel het eerste slachtoffer toen in het Saar-gebied een 81- jarige man verdronk door overstro mingen van de rivier de Mandel- bach. Als gevolg van een zware storm in het gebied tussen Zuid-Engeland en de Franse kust en grote over stromingen vooral in Oost- Frankrijk en de streek rondom Parijs zijn zeker twee doden geval len, terwijl drie mensen worden vermist. Volgens de Britse kust wacht werden in 24 uur tijd 53 zeelieden gered. MAASTRICHT (ANP) Het motorschip 'Cantenac' uit Rot terdam is maandagmorgen door nog onbekende oorzaak lekgeslagen en gezonken bij het binnenvaren van de sluis van Borgharen in Maastricht. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Het schip was met een lading ijzererts op weg naar België. Door het snel laten zakken van het water in de sluis, konden het dek en de kajuit van water gevrijwaard blijven. Hoewel een sluis- pand geblokkeerd is. ondervindt de scheepvaart weinig hinder van het gezonken schip. Zij kan het andere sluispand benutten Voorzover bekend is het sluizencomplex zelf niet bescha- Brandweerheden zijn hier bezig met een poging het schip leeg te pompen. ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding, Sla, per krop Gehakt, 500 kilo sw* Q&8 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. WASHINGTON (UPI/DPA) Een door president Ronald Reagan in Januari ingestelde commissie van deskundi gen heeft met klem geadviseerd hon derd nieuwe intercontinentale MX- raketten in bestaande ondergrondse bunkers (silo's) op te stellen terwijl in de komende jaren een nieuwe en klei nere intercontinentale rakel met een kernkop wordt ontwikkeld. De MX is uitgerust met tien kernkoppen. De aanbevelingen, die ongetwyfeld de discussies over de Amerikaanse defen siepolitiek zullen verhevigen, zijn ge daan door de commissie voor de strate gische strijdkrachten, door Reagan ge vraagd zich uit te spreken over de kwestie hoe de nucleaire afschrikkings macht van de Verenigde Staten ver sterkt kan worden. Volgens een maan dag verschenen rapport van de com missie dienen de honderd MX-raketten geplaatst te worden in de bunkers waarin nu de oudere Minuteman III en Titan II raketten staan opgesteld. Op den duur - de commissie denkt aan het begin van de Jaren negentig - dienen kleinere raketten op mobiele lanceerin- stallaties te worden ingevoerd. Ze heb ben maar één kemlading. De kosten daarvan zijn over een periode van vijf jaar gerekend ongeveer drie miljard dollar minder dan van het oorspronke lijk door Reagan voorgestelde MX- programma De MX-raket ls negentig ton zwaar, zijn kleine opvolger weegt ..slechts" vijftien ton, Naar de commissie meent wyst het Sowjetrussische strategische program ma er met op dat dit land een kernoor log wil. maar dienen de Verenigde Staten toch alles te doen om hun nucleaire afschrikking in stand te hou den. Zij beveelt daarom aan de zogehe ten triade van kernwapens op land, op onderzeeers en in bommenwerpers in stand te houden. Men verwacht dat Reagan de voorstel len van de commissie van deskundigen in grote lijnen zal overnemen. Begin volgende week wordt zijn reactie erop verwacht. De vraag is echter hoe het congres erop zal reageren Dat heeft tot dusver alle door Reagan en zijn voor gangers voorgestelde opstellingsva- rianten voor de MX uit strategische en financiële overwegingen geblokkeerd. Copperhead Het Pentagon gaat door met de ont wikkeling van de 'Copperhead', een laser-geleid anti-tankwapen, ondanks een officieel rapport dat op serieuze problemen wijst en ondanks de uit de hand gelopen kosten die momenteel op 1,7 miljard dollar (ongeveer 4,7 miljard gulden) worden geraamd. Het rapport is maandag in Washington openbaar gemaakt. Het ministerie van defensie besloot onlangs hel wapen te schrappen omdat de geraamde kosten meer dan honderd procent bleken tegen te vallen. Maar minister van defensie Caspar Weinber ger draaide afgelopen week dit besluit terug. In een brief waarin het congres moest worden overgehaald de gelden voor de ontwikkeling van het wapen te doteren omschreef Weinberger de Cop perhead als vitaal voor de nationale veiligheid. Terugslag in Midden-Oosten Lvan de Jordaans-Pale- stijnse onderhandelingen be- tekent een ernstige tegenslag - voor het vredesoverleg in het Midden-Oosten. Koning Hoessein van Jordanië is in Amman te licht bevon den om als onderhandelaar namens de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) op te treden. In feite kwam het er in de besprekingen tussen Jorda- niers en Palestijnen op neer. dat de eersten als uitgangspunt voor vredes onderhandelingen met Israel het zoge heten plan-Reagan wilden nemen. Dit plan gaat er van uit. dat de Palestijnen op de door Israél bezette westelijke Jordaanoever en de Gazastrook op termijn zelfbestuur zullen krijgen op voorwaarde dat met Jordanië wordt samengewerkt. Dagenlange besprekin gen tussen koning Hoessein en PLO- leider Jasser Arafat konden geen toe nadering teweeg brengen; de PLO blyft hardnekkig vasthouden aan het Arabi sche vredesplan van Fez, daterend uit 1982. waarin wordt uitgegaan van de vestiging van een onafhankelijke Pale stijnse staat op de Westelijke Jordaan oever en in de Gazastrook. De PLO heeft zich nu even onverzoenlijk opge steld als Israél. dat noch van het Fez-plan zo genoemd naar een bij eenkomst in de Marokkaanse stad Fez noch van het plan-Reagan iets wil weten. Opnieuw hebben de bij het Midden-Oosten- conflict betrokken partijen een patstelling bereikt Poli tiek en diplomatiek lijkt de Midden- Oosten-kwesüe verder verwijderd van een oplossing dan ooit. Of daar militai re consequenties aan moeten worden verbonden valt op dit moment niet te overzien, maar het mag geen verbazing wekken als straks weer naar de wape nen wordt gegrepen. Libanon ge deeltelijk bezet door Israél en het de PLO steunende Syrië heeft maar weinig nodig om opmeuw in een slag veld te veranderen. De Amerikanen zullen, zo gauw zij over hun teleurstelling heen zyn. er alles aan willen doen om openingen te vinden, die een direct of indirect overleg tussen Israel en de PLO toch mogelijk maken. De VS zijn overduide lijk de enige partij, die in het Midden- Oosten-conflict de rol van bemiddelaar kunnen spelen. Zij hebben dat vorig jaar bewezen, toen de Amerikaanse onderhandelaar Habib na twee maan den van moeizame besprekingen een akkoord wist te bereiken over de af tocht van duizenden PLO-strijders uit het door oorlogshandelingen zo zwaar getroffen Libanon. Met de aanwezig heid van honderden Amerikaanse mili tairen als onderdeel van de internatio nale vredesmacht onderstrepen de VS hun betrokkenheid bij het wel en wee van deze regio. Sinds Israél vorig jaar Libanon binnenviel om in dit land de strijd met de PLO aan te binden, heeft de Amerikaanse regering een steeds kritischer houding aangenomen ten opzichte van de regering-Begin. Het plan-Reagan dateert dan ook uit de periode onmiddellijk na de evacuatie van de PLO uit Beiroet. Voor Reagan draait alles om de vraag of de legitieme veiligheidsbelangen van Israel kunnen worden verzoend met de legitieme rechten van de Palestijnen. Antwoord op die,vraag kan slechts gevonden worden aan de onderhandelingstafel Hoewel de belangrijkste partijen hun steun aan het plan van de Amerikaan se president onthouden, staat een aan tal gematigde Arabische landen er positief tegenover Dat is dan ook de reden waarom Reagan alsnog een po ging wil doen koning Hoessein van Jordanië aan de onderhandelingstafel te krijgen Het is nauwelijks te ver wachten dat Hoessein zich voor deze Amerikaanse kar zal willen laten span nen. In het geval hij toch ingaat op de uitnodiging van Reagan heeft hij vrij wel alles te verliezen en nauwelijks iets »te winnen. Spreken en onderhandelen over de Palestijnen zonder de instem ming van de PLO en daar zou sprake van zijn is een vorm van politieke zelfmoord, die Hoessein zich niet kan veroorloven. De realiteit in het Midden-Oosten is. dat een sterke staat Israel bestaat, die in geen enkel opzicht concessies zal doen als die ten koste gaan van de eigen veiligheid Het plan-Reagan deugt weliswaar niet in de ogen van Israëlische regering, maar een eensge zinde Arabische wereld, inclusief de PLO. die dit plan wél aanvaardt als uitgangspunt voor een vredesregeling, zou met behulp van de VS zeker con cessies kunnen afdwingen. De Amen- kanen zouden op hun beurt Israel moeten overtuigen van de noodzaak aan de onderhandelingstafel plaats te nemen, omdat dat de enige weg is die naar een duurzame vrede leidt. De Akkoorden van Camp David, waarop de vrede tussen Israél en Egypte is gebaseerd, blijven in de filosofie van Reagan de hoekstenen van de Ameri kaanse politiek in het Midden-Oosten. Deze in maart 1979 gemaakte afspraak houdt tevens de verzekering in, dat de VS de staat Israël nimmer in de steek zullen laten. Het tragische van dc gebeurtenissen van dit weekend is, dat het 'neen' van de PLO in Amman als een ernstige tegenvaller moet worden beschouwd, waardoor Israël plotseling weer alle troeven in handen heeft om de huidige status-quo te handhaven Op korte termijn werkt deze politiek niet ongunstig, maar op langere ter mijn biedt deze starre houding Israel geen werkelijk perspectief. Het kan niet vaak genoeg worden gezegd: echte vrede in het Midden-Oosten wordt pas mogelijk als Israeli's en Palestijnen elkaar aan de onderhandelingstafel willen ontmoeten én verstaan Djm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1