Recreatieraad: snel aanleg surfcentrum Veerse Meer Geen beslissing over centrum voor plankzeilers Arnemuiden VAKANTIE-IDEETJE KROON ACHTER PLAN HAVEN COLIJNSPLAAT EEN ZWALUW.. PRISMA Moestuin Even een frisse neus halen op Spitsbergen BIJ SCHOTSMAN-RUITERPLAAT COLLEGE TREKT VOORSTEL IN Zaai&Plantgids voor de DINSDAG 12 APRIL 1983 PZC/provinc'e 12 dat deze verwijderd kan worden, in de maanden dat stormschade valt te ver wachten. Visplaats MIDDELBURG - De provinciale raad voor de recreatie vindt dat er zo spoedig mogelijk moet worden begonnen met de stichting van een windsurfcentrum in het Veerse Meer. De raad behandelde maandagmiddag in de Statenzaal in Middelburg een serie van 25 aanvragen om openluchtrecreatieprojecten te financieren met rijkssubsidie. Het windsurfcentrum werd door de leden bovenaan het prioriteitenlijstje gezet. De kosten voor de windsurf-accommodatie worden geraamd op bijna zes ton. Als locatie ls gekozen voor de Schots- man-Rulterplaat. omdat dit gebied bij Kamperland buiten de beroepsscheep vaartroute ligt en het water ter plaatse zich bijzonder goed leent voor de plankzeilsport. De voorzieningen waar aan wordt gedacht zijn een gebouw dichtbij de oever met onder meer open bare douche- en toiletgelegenheden en voorzieningen die op de surfsporters een aantrekkingskracht uitoefenen De mogelijkheid wordt geschapen om de in de buurt opererende surfschool in het gebouw onder te brengen. Verder zal er een kortverblijf-accommodatie voor windsurfers in worden onderge bracht De recreatieraad zal dit adviseren aan gedeputeerde staten, die op hun beurt de subsidie-aanvraag, als ze het er mee eens zijn, 'doorsturen' naar Den Haag. Als tweede op het lijstje van de raad werd met algemene stemmen de aan vraag van de gemeente Westerschou- wen geplaatst, voor de aanleg van een fiets- en voetpad aan de Hoogenboom- laan. De kosten die hiermee zijn ge moeid bedragen ƒ710.000,-. Deze laan is niet alleen een drukke verbindings weg. maar fungeert tevens als ontslui- tingsweg voor bezoekers van het strand bij het Watergat. Al het verkeer maakt gebruik van deze weg, wat dikwijls onaanvaardvare situaties op levert voor fietsers en voetgangers De recreatieraad vindt dat een demon tabele duinovergang aan het einde van de Fort den Haakweg in Vrouwenpol der als derde prioriteit moet worden aangemeld. Geraamde kosten: 16.000.-. Op genoemde plaats was een trap maar die is inmiddels op last van b en w van Veere verwijderd, vanwege steeds verdergaande duinafslag waar door de trap enkele keren ernstig werd beschadigd. Volgens de raad is een demontabele trap wel zo gewenst om- De raad adviseert als vierde een be drag van ƒ79.000,- aan te vragen ter subsidiëring van een visplaats voor gehandicapte sportvisserste situeren aan de uitwateringsgeul De Piet in het Veerse Meergebied. Vijfde en zesde op het lijstje staan respectievelijk de aanleg van douche- en toiletruimte voor gebruikers van de passantenstei ger in Zierikzee en uitbreiding van die steiger. Geraamde kosten: 327.000.en de aanleg van toilet- en doucheruim ten op twee locaties in Westerschou- wen, te weten bij het Watergat (kosten ƒ60.000,-» en bij het strand aan de Luieweg (kosten: 80.000,-). André Hannewijk uit Goes, lid van de KNNV-Vogelwerkgroep Zuid-Beveland, zorgde gisteren voor de eerste waarneming van een Boerenzwaluw. Hij zag deze vlugge vlieger, met z'n roodbruine voorhoofd en keel en zijn diepge- vorkte staart bij het natuurgebied Kwistenburg. ten noorden van Wolphaartsdijk. Ik schreef vonge week cd dat de komst van deze staalblauwe lente bode niet lang meer op zich kon- laten wachten. Het is geen bijzon der vroege waarneming, maar wat wil je met dit weer? Deze enkeling bewijst dan ook de stelling dat een zivaluw nog geen zomer maakt! Zeker, de hoofmacht van de Boe renzwaluwen is vast en zeker op weg naar onze streken, vanuit de zuidelijk van de Sahara gelegen overwinteringsgebieden. Mis schien is het maar beter dat ze het tempo wat drukken, want het zal een hele toer zijn voor een insecte neter om hier op dit moment de maag te vullen! Het wachten is nu verder op de familieleden: de Huiszwaluw, die meestal een dikke week later is en de Oeverzwaluw die tegen het eind van deze maand is terug te ver wachten. Nog wat later, in de eerste week van mei. zal ook de Gierzwaluw die geen echte zwa luw is. maar tot een andere orde behoort i weer te zien zijn. We hou den de blik deze dagen op de lucht gericht! Marolle Het gemeentebestuur' van Wester- schouwen had zeven locaties naar vo ren gebracht, waarvan er nu twee door de recreatieraad zijn 'gehonoreerd'. Mr C. Spijkerboer, burgemeester van Oostburg, vroeg maandag tijdens de vergadering of het plaatsen van derge lijke voorzieningen niet ten koste moet worden gebracht van het particulier initiatief. De voorzitter van de raad, gedeputeerde J Ventevogel antwoord de dat het particulier initiatief al jaren weet heeft van de behoefte aan deze voorzieningen, maar er nooit op inge sprongen is. „Van de stranden in Westerschouwen wordt dagelijks gebruik gemaakt door ongeveer achtduizend mensen voor wie dergelijke voorzieningen ontbreken. Het is een stuk kwaliteitsverbetering, dat dringend noodzakelijk is". De heer Ventevogel voegde eraan toe dat een aantal van de gewenste voorzieningen ook op het wensenlystje van de ge meente Westerschouwen zelf voor komt. De heer J. Harreveld. lid van de recreatieraad namens het ministerie van WVC. deed de suggestie dat de toilet- en douche-units, wellicht in de toekomst kunnen worden doorbere kend aan de recreanten. „Bijvoorbeeld een gulden per persoon. Want het is natuurlijk bekend dat ook dit ministe rie over steeds minder geld beschikt en de voorzieningen komen tenslotte ge heel ten goede aan deze recreanten". De gedeputeerde deelde tijdens de rondvraag mee. als antwoord op een vraag van de heer L. van der Lugt (FNV) dat er op het ogenblik hard wordt gewerkt aan een studie over recreatiemogelijkheden op het werkei- land neeltje Jans. Ventevogel: „De geluiden die ons bereiken dat er niets aan gedaan zou worden moet ik ont krachten. De studie is in een ver gevor derd stadium. Maar de zaak hangt zeer nauw samen met de voltooiing van de Oosterscheldewerken en wanneer dat zal gebeuren is onbekend geworden" Hij nep de leden van de raad verder op met creatieve suggesties te komen die kunnen worden verwerkt in een defini tief plan voor Neeltje Jans. De eerstvol gende vergadering van de recreatie raad werdt gehouden op maandag 19 september ADVERTENTIE BIJ DE BOEKHANDEL IVAN DE MAAND APRIL JULIA VOSKUIL ARNEMUIDEN - Burgemeester en wethouders van Arnemuiden hebben maandagavond hun voorstel tot het verlenen van medewerking aan het totstandkomen van een tijdelijk plankzeilcentrum aan het Veerse Meer teruggenomen. Tijdens de vergade ring van de gemeenteraad van Arne muiden besloot het college tot deze stap, nadat duidelijk was geworden dat alleen de driekoppige fractie van de Partij van de Arbeid zich in het plan kon vinden. De vier overige raadsfracties wezen het plan, om uit eenlopende redenen, van de hand. Donderdag wordt de kwestie opnieuw besproken in de commissievergade ring ruimtelijke ordening. Wellicht moet de gemeenteraad daarna in een extra vergadering bijeenkomen om zich opnieuw over het tijdelijke cen trum uit te laten. De twee hoofdbezwaren van de tegen stemmende fracties hadden betrek king op de plaats waar het centrum zou worden gerealiseerd en op het feit, dat b en w hun voorstel niet eerst in de commissie ruimtelijke ordening had den laten bespreken. Dat laatste was onmogelijk, gezien het spoedeisende karakter van dc zaak. „Als de exploi tant zou moeten wachten tot dit voor stel eerst in de commissie en dan pas in de raadsvergadering van mei zou wor den besproken, dan heeft hij een verlo ren seizoen", maakte wethouder Jac van Belzen de raad duidelijk. Vooral het CDA en de VVD hadden moeite met de plaats waar het centrum komt. Als locatie is het gebied uitgekozen dat in de Amemuidse volksmond de 'Klei ne Piet' wordt genoemd. Dat terrein grenst aan de camping De Witte Raaf aan het Veerse Meer. Het plankzeilcen trum zou door de exploitant van die camping in beheer worden genomen. Deze exploitant speelt met zijn plan in op de wensen van het recreatieschap Het Veerse Meer. Dat heeft drie plaat sen aangewezen waar de plankzeil sport in het Veerse Meer moet worden geconcentreerd. Tot het zover is, wilde de exploitant alvast een tijdelijk cen trum inrichten. Een wijziging van het bestemmingsplan 'Oranjeplaat' was daarvoor vereist. De raad werd ge vraagd die wijziging goed te keuren. Voor de hand Dat gebeurde maandagavond dus niet. Wethouder Van Belzen stelde dat de uitgekozen plaats het meest voor de hand ligt. omdat de plankzëilsport zich juist hier op natuurlijke wijze heeft geconcentreerd en de andere recreatie- vormen naar andere plaatsen aan het meer heeft verdrongen. CDA en WD vonden het onjuist dat de andere re creanten in hun vrijheid zouden wor den beknot, indien dit terrein nu offi cieel uitsluitend aan de plankzeilers zou worden toegewezen. Zij pleitten voor een oostelijker gelegen terrein. De PvdA pleitte echter voor het reguleren van het plankzeilen op de Kleine Piet. waardoor de veiligheid van alle re creanten zou worden vergroot. SGP en RPF waren tegen om pnncipiele rede nen. Het recreatiegebied wordt immers ook op zondag gebruikt. THOLEN Het stadje Tholen zal er „angstaanjagend" uit beginnen te zien na koninginnedag. Vanaf die dag staat namelijk aan de Kaaij een enorm kanon, dat waarschijnlijk afkomstig is van het admiraliteitsschip van de zeeheld Evertsen. De Thoolse oudheid kundige vereniging 'Huis en Heem' heeft het kanon opgeknapt en voor zien van een zogenaamd affuit, een houten constructie die het kanon draagt. Dit geheel staat, net zoals vroeger aan boord van schepen, op wieltjes. Het kanon zelf is een geschenk van een inwoner van Tholen. die het een aantal jaren geleden zelf verwierf. Het stuk is in 1972 door een visser uit Breskens boven water gehaald in de buurt van Duinkerken. Het is gegoten door de Middelburger Joh. Burgerhuis, die ook bekend was als klokkengieter. Op het kanon staat het jaartal 1614. 'Huis en Heem' wil het kanon in bruikleen over dragen aan de gemeente Tholen. Dat gebeurt tijdens een feestelijke bijeen komst op koninginnedag. Burgemees ter E Baerends zal daar het kanon feestelijk onthullen. Vooral secretaris P. A. Boot van 'Huis en Heem' heeft heel wat vrije uurtjes gestoken in de afwerking van het ka non en het affuit. Het stuk geschut zelf ligt nog enkele dagen in een toonzaal van bouwmaterialenhandel Louwerse en De Priester in Middelburg, maar zal binnenkort verhuizen. Het onderstel heeft Boot de afgelopen winter opge bouwd. Het is een origineel affuit naar tekeningen die afkomstig zijn van het Nederlands Scheepvaart Museum Boot heeft alle onderdelen uit massief hout vervaardigd en legt momenteel de laatste hand aan het in elkaar zetten van het affuit. Geen licht werkje, want als het geheel gereed is. weegt het affuit zo n 400 tot 500 kilogram. De Plancius. gefotografeerd in de haven van Vlissingen. Natuurlijk is het niets voor ie mand die gewend is geheel verzorgde reizen te boeken naar een van alle gemakken voorziene accommodatie in een toeristisch platgelopen oord als Torremoli- nos of Benidorm in Spanje. Zo'n all-in reis met als onvermijdelijke trekpleister een ezelexcursie naar een weliswaar speciaal voor de toeristenindustrie opgetrokken, maar toch zeer oorspronkelijk landelijk ogende 'haciënda'. Daar kan dan onder het genot van kan nen hoofdpijn verwekkende San gria worden gevolgd hoe een bij eengeraapt groepje buurtbewo ners een wankele poging doet een regionaal folkloristisch dansnum- mer af te werken. Iemand die zich voor een dergelijke vakantiebe steding pleegt te interesseren zal zich waarschijnlijk reddeloos ver loren voelen als deelnemer aan een kampeerreis naar de Spitsber gen-archipel. Die mogelijkheid is er nu, met ingang van deze zomer. Maar dat betreft eerder een stukje vrijtijdsbesteding voor de liefheb bers van het niet voorgeprogram meerde avontuur. Er valt de laatste jaren bij de vakantiereis-promotors een toene mende belangstelling te signaleren voor het inrichten van zo'n anders dan andere vakantie, te beleven in niet ai te zeer door de mens beroer de gebieden, waar je dus ook niet de kans loopt voortdurend te strui kelen over bordjes met opschriften als 'hier spreekt men Nederlands' eri 'de koffie is klaar'. Zo'n kampeerreis zoals de in Am sterdam zetelende stichting 'Plan cius' naar het hoge noorden heeft uitgestippeld, haakt duidelijk in op de behoefte om nu eens niet de richting te kiezen die de massa neemt. Opvallend voor de reis naar het vriesvak van de wereld is het aantal Zeeuwen dat voor de bege leiding is aangetrokken. Er zijn vier Zeeuwse gezichten: allereerst dat van drs. Ko de Korte, afkom stig uit Mariekerke, bij de lezers van deze rubriek vertrouwd van zijn belevenissen tijdens expedi ties door onherbergzame gebie den. Verder is daar Albert J. Veldkamp, oud-zeeloods uit Vlissingen. Hij voert het commando op het motor schip 'Plancius' dat al eerder in de arctische wateren wetenschappe lijke opdrachten uitvoerde. De 'Plancius' is eigenlijk de herdoopte oude loodsboot 'Pollux' die gerui me tijd geleden ook in Vlissingen gestationeerd is geweest. Veld kamp is vanwege zijn walvisvaart en poolverleden (hij voer negen jaar op de 'Willem Barentsz' ter walvisvangst in het zuidpoolge bied) betrokken geraakt bij een interfacultaire werkgroep, het arc tisch centrum in Groningen. Als zodanig maakte hij een Spitsber gen-expeditie mee en daaruit groeide ook de betrokkenheid bij het nieuwe deze zomer te realise ren project. Een derde Zeeuw is Hans Mazee uit Zierikzee, techni cus aan boord van de 'Plancius'. Hij houdt zich ook bezig met het onderhoud van het schip dat om die reden voor hem wat bij de hand wordt gehouden in de vluchthaven van Zijpe. Tenslotte is daar Frans Rijsduk uit Vlissingen, oud bemanningslid van vanuit Vlissin gen uitvarende loodskotters. Rijs- dijk zal als machinist meevaren met de 'Plancius'. Ko de Korte is een van de reislei ders. Aandacht zal er zijn voor flora en fauna, speciaal voor de zeevogels is er interesse. Daarnaast zullen de deelnemers kennis kunnen maken met allerlei facetten van het vrij wel ongerepte milieu van Spitsber gen met de vele gletsjers smeltwa- ternvieren en fossielen. Twee van de expedities zijn speciaal be stemd voor enthousiaste bergbe klimmers en weer twee andere excursies hebben meer een mari tiem historisch karakter Het motorschip 'Plancius' zal de groepen van maximaal 12 perso nen per expeditieleider van de ene naar de andere locatie brengen en tevens zorg dragen voor het radio contact met de expedities. Omdat we niet allemaal elke dag op Spitsbergen komen even een kleine Teleac-cursus kennis vergaren: Spitsbergen is het grooste eiland van een op 79 graden noorderbreedte en 15 gra den oosterlengte gelegen groep eilanden die Svalbard heet. Sval- bard wordt wel een geologisch platenboek genoemd omdat men er van elke geologische periode overblijfselen aan kan treffen. Vooral temperatuur, ligging en ijs hebben daartoe bijgedragen Diepe fjorden, gletsjers en het ontbreken van bomen geven Sval bard een woest en grillig uiterlijk. Desondanks is Svalbard een ge liefde broedplaats voor vele soor ten vogels, zoals dikbekzeekoelen, drieteenmeeuwen, cidereenden, rotganzen, noordse sternen: totaal een kleine honderd soorten, le vend in een ongerepte natuur. Naast vogels komen er rendieren voor, poolvossen en ijsberen. In de zeeën rondom treft men onder meer zeehonden, baardrobben en walrussen aan. Svalbard is voor Nederlanders het meest bekend van Willem Ba rentsz. die in 1596 zo hebben we allemaal aan de geschiedenisles overgehouden op een van zijn reizen om de 'noordelijke door gang' te vinden. Spitsbergen ont dekte. Later zouden er andere Nederlan ders heen gaan. Ter walvisvaart. Ook vanuit Zeeland is dat ge beurd. Een restant van een wal visskelet. dat is opgehangen aan de muur van de Campveerse Toren in Veere, herinnert aan die tijd. Binnen de Spitsbergse archipel komt zelfs de naam 'Zeeuwse Uyt- kijck' voor, herinnerend aan de periode toen Zeeuwen er hun traankokerijen hadden. Twee van de deze zomer geplande kampeer reizen hebben bezoeken aan res tanten van Hollandse walvisvang st-nederzettingen op het program ma staan. In de reeks reizen begint de eerste op 10 juni. Onder leiding van Ko de Korte en Arend van Dijk. De naam van De Korte staat er borg voor: dat worden dus vogelstudies, tochten naar plaat sen waar kolonies verblijven er zal volop gelegenheid zijn om aan vogelstudie te doen, om te deter mineren en te observeren. Avontuurlijke tochten, kortom, voor vrijetijdsvierders die wel te gen een stootje moeten kunnen. Niet dat er zware beproevingen vallen te doorstaan, maar men zal wel moeten afzien van enig com fort. Ter indekking tegen een on verwachte controntatie met een ijsbeer is de reisleiding uitgerust met een wapen. De zaklantaarn- anders zo'n nuttig gebruiksvoorwerp voor een kam peerder- kan op die reis naar het hoge noorden rustig thuis gelaten worden, want op Spitsbergen is er in de zomer vierentwintig uur per dag zonlicht Maar omdat die ter plekke nogal laag staat, bestaat er geen aanleiding om uitgebreid te zonnebaden De temperaturen schommelen er tussen de 0 en de plus 6 graden. Wetenschappelijk wijzer zal Ko de Korte er niet van worden „Het is voor mij een aardig tussendoor tje". zegt hij. „Een aardige uitda ging ook om de verantwoording te hebben voor een groep mensen en het daar een beetje leuk voor te maken". De Korte was in '66 en in '67 op Spitsbergen. „Ik verheug me er wel op om Spitsbergen weer te zien na zoveel tijd". Wat hem boeit is de wijdsheid van het poollandschap, de ruimte en de smetteloosheid van een gebied dat op vele stukken nog onberoerd is gebleven De grote stimulans voor hem om een keer als reisleider op te treden is de mogelijkheid om op de heenreis op 10 juni, die voert via de Shetlands naar het vogelei land Foula, en naar Far Ör. ook het eiland Jan Mayen aan te kun nen doen. Over dit eiland schreef de inmiddels overleden Vlissingse hbs-leraar Jan Brander ooit een boekje. Het is een ornothologisch belangrijk gebied. „Daar kom je anders nooit", zegt Ko. „Het ligt volledig buiten alle verbindingen. Er zit alleen een Navo-basis van de Noren. Verder gaat er nooit ie mand heen". Voor avontuurlijk aangelegde na turen, die bij het vernemen van berichten over wetenschappelijke expedities wel eens gedacht heb ben 'ik wou dat ik mee kon' ligt hier dus nu een kans. Even een frisse neus halen op Spitsbergen. Waar men overigens wel een boel geld voor moet neertellen. Dat komt omdat de groepen klein moeten blijven. Zodat er veel geld over weinig hoofden moet worden omgeslagen. Dat maakt dat zo'n veertiendaagse reis tussen de f3650 en de f4500 gaat kosten. Per persoon. Maar volgens de stich ting 'Plancius' moeten er voldoen de mensen te vinden zijn die dat er voor over hebben. Jacques Cats Het kanon dat momenteel nog in een toonzaal in Middelburg ligt, maar zal verhuizen naar de Thoolse Kaaij. 'Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG De Kroon is akkoord gegaan met het bestemmingsplan 'Ha ven Colijnsplaal' dat onder meer voor ziet in de inmiddels gerealiseerde for se uitbreiding van de jachthaven. Daar ging het aantal ligplaatsen van 100 naar 600. in samenhang met de dijkversterkingswerken die ook al achter de rug zijn. Het Zeeuws Coordinatie-orgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieube scherming was tegenstander van het bestemmingsplan. Het ZCO vond dat de ontwikkelingen in dit gebied 'opge- zout' zouden moeten worden tot op het moment waarop de pijlerdam in de Ooslerschelde klaar is en er duidelijk is wat er met de zeearm gebeurt. De Kroon vindt dat echter onnodig en heeft de bezwaren van het ZCO verwor pen. Het Coordinatie-orgaan is tegenstan der van uitbreiding van het aantal recreatieve mogelijkheden in het Oos- terscheldegebied Het is voorstander van het handhaven van de status-quo. totdat de al genoemde pijlerdam klaar is en vastgesteld kan worden hoe de Oosterschelde zich ontwikkelt. Er zijn immers grote onzekerheden. Vast staat slechts dat grote gebieden schorren en slikken zullen verdwijnen en dat dat zijn gevolgen zal hebben voor de 'vogel- iuiiLuc van ue zeearm. Vooral om die reden wil het ZCO nieuwe ontwikkelin gen tegenhouden, zeker als het gaat om de nogal aanzienlijke uitbreiding van de jachthaven. De Kroon vindt dal onnodig en wijst daarbij op het feit dat Colijnsplaat in het middengedeelte van de Oosler schelde -hel minst kwetsbare- ligt en dat niet is aangetoond dat er onaari vaardhare schade te verwachten is van de uitvoering van het bestem mingsplan. Bezwaren tegen de aanleg van een parkeerterrein op een inlaag zijn ook door de Kroon verworpen: hel stuk grond, volgens de Kroon onder meer gebruikt als vuilstortplaats, is minder waardevol dan het ZCO stelt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 14