OR Schelde: voorstelling van zaken Stork onjuist Nieuw: Ontslagen personeel van RDM korter in de WW 'KETELBOUW OP BEIDE PLAATSEN HANDHA VEN Snelheidscontrole in Colijnsplaat Kroon achter vergunning nieuwe ovens Pechiney Taiwan wil vervroegd betalen voor duikboten TUD WERKTIJDVERKORTING AFGETROKKEN DINSDAG 12 APRIL 1983 PZC/provincie 11 de. „De leiding van MESK, VMF, RSV en KMS zijn mei 1982 overeen gekomen dat de verdere opdrachten voor ketels in Nederland gelijkmatig moeten wor- VLISSINGEN - DEN HAAG - De ondernemingsraad van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen is van mening dat de ketelbouw zowel bij de KMS als bij de MESK (Maatschappij tot Exploitatie van Stork Ketels) in Hengelo moet blijven bestaan, om te voorkomen dat de concurrentie uit het buitenland haar intrede doet. Dat zou volgens de or van de KMS namelijk absoluut leiden tot het verdwijnen van deze industrietak uit Nederland. De or schrijft dit in een brief, die maandag is verstuurd aan de vaste Kamercommissie voor economische zaken. Ongeveer duizend werknemers van Stork in Hengelo hebben maandagmiddag gedemonstreerd op het Binnenhof in Den Haag voor behoud van de ketelbouw voor Hengelo. Een bbeslissing over de ketelbouw wordt echter niet verwacht voor het eind van deze maand. Het concentreren van de ketelbouw in tijdens de manifestatie in Hengelo stel- Hengelo heeft volgens de or van De Schelde als direct gevolg, dat 670 ar beidsplaatsen vervallen bij de KMS- groep, en met slechts enkele honder den, zoals afgelopen zaterdag is be weerd door districtshoofd A. T. Albers van de Industriebond FNV, tijdens een manifestatie tot behoud van Stork Ketels in Hengelo. Hij vergeleek het behoud van enkele honderden arbeids plaatsen in het Zeeuwse met het verlies van duizenden arbeidsplaatsen in Twente, namelijk 5000 bij Stork Ketels en nog eens 2000 indirecte arbeids plaatsen. De ondernemingsraad van De Schelde noemt dat een volkomen verkeerde voorstelling van zaken, om dat bij Stork en De Schelde ongeveer een gelijk aantal werknemers is betrok ken bij de ketelbouw, namelijk respec tievelijk 700 en 635. De or noemt het ook niet juist, dat De Schelde voortdu rend nee zou hebben gezegd tegen een goede oplossing voor de ketelbouw in Nederland, zoals directeur drs G. A. Bemelot Moens van Stork zaterdag PSV den verdeeld over MESK en KMS. Alleen de SEAN (Stichting Energie Apparatuur Nederland) heeft daarmee geen genoegen genomen", zegt voorzit ter D. de Leeuw van de ondernemings raad. RO LMA-effect De problematiek over de verdeling van de ketelbouw is volgens de or mede ontstaan doordat VMF haar zwaar verliesgevende apparatenbouw onderschoof in de Stork-ketelbouw en afsplitste in het nieuwe bedrijf MESK. De capaciteit werd daardoor aanzien- COLJJNSPLAAT - De rijkspolitie hield maandagmiddag een snelheidscontro le in Colijnsplaat, met behulp van een radar In de bebouwde kom van Colijns plaat werden in een half uur tijd dne automobilisten bekeurd voor snel heidsovertredingen. De hoogst geme ten enelheid bedroeg 70 kilometer per uur. Op het kruispunt Hoveijn werd eveneens gecontroleerd. Daar werden 14 automobilisten bekeurd. De maxi mum snelheid op het kruispunt is 70 kilometer per uur De gemeten snelhe den lagen tussen de 80 en 113 kilometer per uur (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De Kroon is zonder opmerkingen akkoord gegaan met de vergunning op grond van de wet op de luchtverontreiniging die GS van Zee land aluminiumgigant Pechiney in het Zeeuwse Sloegebied hebben gegeven. Het gaat om een vergunning aange vraagd om 't gebruik van de derde ovenserie van Pechiney mogelijk te maken. De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland en de Stichting Natuur en Milieu hadden bezwaar gemaakt te gen de verleende vergunning, maar die bezwaren zijn door de Kroon ver worpen. Eén van de voornaamste bezwaren van de milieu-organisaties kwam voor uit de vrees dat de uitbreiding van Pechi ney de komst van een tweede kerncen trale bij Borssele dichterbij zou halen. Immers, Pechiney heeft veel electrici- teit nodig en volgens VMZ en Natuur en Milieu lag het voor de hand te veronderstellen dat die electriciteit met kernenergie zou moeten worden opgewekt. Als er géén kerncentrale zou komen, dan zou er uitbreiding van de conven tionele centrales (op kolen, olie of aardgas) noodzakelijk zijn, is de lezing van de beide organisaties, en dat heeft direct gevolgen voor de luchtverontrei niging in het Sloegebied. Immers, con ventionele centrales lozen zwaveldio- xyde. Het is volgens de Kroori terecht dat rekening wordt gehouden met dc vraag hoe het met de electriciteitsvoorzie- ning zit. Echter, de PZEM kan zelf genoeg leveren, zegt de Kroon, en kan bovendien putten uit het landelijke net. De overcapaciteit van de Neder landse electriciteitscentrales is zo groot dat er voor Pechineu geen aparte centrale hoeft te worden neergezet, is de conclusie. Zwaveldioxyde Dc bezwaren van de VMZ en Natuur en Milieu tegen de cokes die Pechiney gebruikt, cokes die ook zwaveldioxy de in zich hebben, zijn eveneens ver worpen. Weliswaar neemt de totale uitstoot toe, aldus de Kroon, maar daar staat tegenover dat dat nu door de hoge schoorsteen gebeurt en dat de hoeveelheden zwaveldioxyde in het Sloegebied onder de door dc Gezond heidsraad aangegeven grenzen liggen. Hetzelfde lot trof de problemen die de beide milieu-organisaties hebben met de üuorlozingen van Pechiney. De Kroon geeft toe dat de derde overserie voor een grote uitworp zal zorgen, maar stelt tegelijkertijd dat het ge bruik van dakwassers en een nieuwe schoorsteen een „kwalitatief gunstiger beeld" geven. De Kroon acht het onno dig om een maximum te stellen aan die üuoruitstoot. zoals de VMZ en Natuur en Milieu hadden gevraagd. Het ont breekt aan de mogelijkheden om een en ander te controleren, al was het alleen maar vanwege het feit dat ook Hoechst voor enige fluor-uitworp zorgt. TAIPEI (AP) Taiwan is van plan het noodlijdende Nederlandse scheepsbouw bedrijf RSV te helpen door de twee onderzeeboten, die RSV voor Taiwan bouwt, vervroegd te betalen. Een militaire woordvoerder heeft dit maandag in Taipei bekend gemaakt. De duikboten, die in 1985 moeten worden geleverd, gaan ruim 1.3 miljard gulden kosten. Taiwan heeft daarop al een kwart miljard aanbetaald. Voormalig RSV-president Stikker bevindt zich op het ogenblik op Taiwan om over deze optie te praten. Nadere bijzonderheden over dat overleg zijn niet bekendge maakt. lijk vergroot, met onder andere als gevolg de eis van concentratie van de centrale ketelbouw in Hengelo. Dat zal volgens de or echter pas echt leiden tot het ROLMA-effect, genoemd naar de fabriek voor rollend materieel van de NS in Utrecht. Deze is namelijk ook verdwenen, omdat er geen concur rentie was in Nederland, maar het buitenland wel veel goedkoper wilde produceren. Volgens de or van de KMS is er wel degelijk overeenstemming geweest over samenwerking, zoals ook het uit wisselen van werk dat men niet aan kon. Dat zou worden uitbesteed aan het andere bedrijf. Dat is volgens C. Hendriks echter niet gebeurd. „Inte gendeel. Nog zeer onlangs is dat naar andere bedrijven gegaan, zelfs naar Duitsland", aldus Hendriks. De werknemers van Stork boden op het Binnenhof een petitie met 10.000 handtekerüngen aan voorzitter A. van der Hek van de vaste Kamercommissie van economische zaken aan. Ook de burgemeester van Hengelo, mr C. P. M. Bevers deed namens de gemeenteraad een beroep op hem en de andere leden van de Kamercommissie om de ketel bouw te behouden voor Hengelo. Van der Hek kondigde aan dat hij Van Aardenne vandaag (dinsdag) na afloop van het paasreces zal herinneren aan zijn toezegging om voor het reces te komen met nadere mededelingen over de ketelbouw. „Wij zullen aan deze zaak zorgvuldig en spoedig aandacht besteden", aldus Van der Hek. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken bevestigde, dat de minister zijn standpunt over de ketelbouw nog moet geven, maar ont kende dat Van Aardenne voor het paasreces zou komen met mededelin gen. Hij sprak de verwachting uit dat een beslissing zeker niet voor het eind van deze maand zal vallen. De voorzitter van de vaste kamercommissie van economische zaken. Van der Hek maakt een veelzeggend armgebaar naar het spandoek 'Stork Ketels moet blijven'. Van der Hek nam maandag in Den Haag een petitie met ongeveer 10.000 handtekeningen uit Hengelo in ontvangst. ROTTERDAM Het merendeel van de 1.365 ontslagen werknemers van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij zal korter dan de wettelijke termijn van zes maanden een WW-uitkering krijgen. Deze financiële tegenvaller werd maandagochtend bekendge maakt tijdens een vergadering op de werf. waar de ontslagen personeelsle den bijeen waren geroepen. Voor een groot deel van het RDM-personeel werd eind vorig jaar bij de arbeidsin spectie werktijdverkorting aange vraagd. De periode van werktijdver korting wordt bij ontslag afgetrokken van de tijd dat men WW ontvangt. De chrectie van RDM heeft het perso neel indertijd schriftelijk toegezegd, dat de werknemers die zouden worden ontslagen, niet onder de werktijdver korting zouden komen te vallen. Nu de werf failliet is heeft de directie hierover geen zeggenschap meer en wordt die overeenkomst niet nageleefd. Dit bete kent voor een groot deel van de ontsla gen RDM-eré. dat zij - afhankelijk van de periode dat de werktijdverkorting heeft geduurd - drie weken tot ander halve maand korter een WW-uitkering krijgen. De verslagenheid onder de ontslagen werknemers maakte plaats vor grote woede toen dit maandagoch tend in de kantine van de werf bekend werd gemaakt „Jullie hebben de zaak belazerd. We zijn verkeerd voorge licht". De curator van RDM. drs. C. Velle- koop. zei mets anders te kunnen doen dan de wettelijke voorschriften na te leven. De bedrijfsvereniging moet aan RDM nog betalingen verrichten voor de toegestane werktijdverkorting Ge zien de financiële positie van het be drijf is dit geld bij de curator van harte welkom Dc- Industriebond FNV ziet geen enkele juridische mogelijkheid om de curator af te dwingen de over eenkomst na te komen Bestuurder Dick Nas: „De curator wil alleen het geld binnen krijgen en is met van plan rekemng te houden met de belangen van de ontslagen mensen". Bijeenkomsten Op een eerste 'ontslagbijeenkomst', maandagochtend, werden ongeveer tweehonderd RDM-ers toegesproken door de directie en de curator en werden zij voorgelicht over hun posi tie door ambtenaren van het geweste lijk arbeidsbureau en het GAK. In de loop van maandag werden, in meerder bijeenkomsten, de 700 ontslagen werk nemers van de reparatie-afdeling op deze manier ontvangen. Vandaag komt de rest van het ontslagen perso neel (voornamelijk offshore) aan de beurt. Directeur De Jongh wees erop. dat een deel van het ontslagen personeel van de reparatie-afdeling misschien bin nenkort weer in dienst kan treden van een nieuwe RDM reparatie B.V. De Jongh is optimistisch over de onder handelingen die hierover gaande zijn. Wel zal het opnieuw aannemen van personeel sterk afhankelijk zijn van de hoeveelheid werk die de nieuwe B.V. aan kan trekken. Er wordt naar ge streefd 481 van de ongeveer 700 ontsla gen werknemers opnieuw aan te stel- AARDENBURG Ruim acht maanden na de pontificale opening van het imponerende 'kasteel restaurant De Elderschans' in Aar denburg is het doek gevallen. Woensdag (morgen) vraagt direc teur S. C. J. Vonk zijn faillissement aan, dat waarschijnlijk meteen uit gesproken zal worden door de Mid delburgse rechtbank. Het levens werk van Vonk - of was het zijn 'luchtkasteel'? - is met zacht geraas ingestort onder de druk van een schuldenlast, die de twee ton verre overschrijdt. De eigenaar, temidden van zijn ont takelde restaurant, maakt een gede primeerde en uitgeputte indruk. Terwijl werklieden de gedemonteer de bar met vereende krachten in de open laadbak van een vrachtwagen hijsen, zet hij zich neer aan een van de bijeengeschoven tafeltjes en ver telt. „Het was een enorme onderneming, m'n levenswerk, dat mag je wel zeggen. Ik zag het hier helemaal zitten: een prachtige ruimte, een mooi park. ideaal voor feesten en partijen. Ik had gedacht dat het me wel zou lukken. Maar het heeft niet zo mogen zijn. Ik heb er alles inge stoken wat ik had. Nu ben ik bijna 2.5 ton kwijt. Ik heb geen gulden meer over. „Maar", zegt hij verbeten, "ik zal geen spoor van vernielingen achterlaten. De kleme leveranciers mogen niet de dupe worden". Hij noemt een 70-jarige man, die de vloerbedekking en het behang heeft geleverd. „Zo iemand laat je toch niet barsten? Ik zal hem betalen tot de laatste cent". Het verhaal verhoudt zich slecht met het beeld van onbekommerde luxe, dat 'De Elderschans' uitstraal de sinds de opening. Veelkleurige folders moesten het publiek lokken, een overdadige inrichting liet weten dat er niet op een dubbeltje was gekeken. Maar de oase voor de 'beau monde' bleef goeddeels leeg. „We konden de mensen hier niet over de drempel krijgen", zegt Vonk nu, in een poging de kale werkelijkheid onder woorden te brengen. „Ik heb alles geprobeerd, maar het is me niet gelukt. Dagen, weken aan een stuk zaten we zonder klanten. Kunt u zich dat voorstellen? Niemand kwam. Als je' hier elke dag had rondgelopen, zou je tegen de muren opgeklommen zfjn. Om gek van te worden" „Alleen bij levende muziek, als er een diner-dansant was of zo. kwa men er gasten. Maar als de musici waren betaald, was er nog niets over. De mensen durfden hier met binnen te komen, omdat ze dachten dat we duur waren. Het zag er eigenlijk te mooi uit". Uitgebrand Problemen met een huurcontract voor 'De Korenbeurs' in Sluis, waar Vonk vóór 'De Elderschans' vijf jaar lang de scepter zwaaide, heb ben hem. zo zegt hij, 'een geweldige klap gegeven'. Het pand was al verkocht, Vonk stond op het punt zich terug te trekken, toen de zaak finaal uitbrandde. „De verzekerin gen waren toen al grotendeels opge zegd", stelt hij vast. Andere problemen die hem het laat ste duwtje hebben gegeven, hingen samen met de verbouwingskosten van het oude kasteeltje in Aarden burg. "Verborgen gebreken' waren er volgens hem de oorzaak van dat die kosten véél hoger uitvielen dan was geraamd. Daar kwamen de devalua ties van de Belgische frank nog eens bij. ..Die hebben me de nek gebro ken". De trotse, hagelwitte Rolls Royce, eens privé-eigendom van Vonk en bestemd voor bruiloften en partijen, is al enige tijd geleden verkocht Ook zijn bungalow is van de hand gedaan. Al het geld is in 'De Elder schans' gebleven. De NMB in Oostburg heeft met een hypotheek van 4,5 ton in het gebouw het eerste recht van verkoop. De belasting liet enige tijd geleden al beslag leggen op een deel van de inventaris. Vonk schat zijn belas tingschuld op 70, 80.000 gulden. Maar zijn grootste zorg gaat uit naar de kleme leveranciers. Die moeten kost wat kost worden betaald zegt hij met een soort van beroepseer.Jk gooi het bijltje er niet bij neer Ik ben restaurateur, en dat blijf ik. Des noods begin ik weer helemaal in het klein met een minimumloon". Hij staat op en begint een gesprekje met een werkman die de spullen in de wagen hijst. Hij staat er wat verloren bij. „Ik zal hier maar niet te lang blijven rondhangen", zegt hij dan. „Daar ga ik geestelijk aan kapot". Vonk bij zijn Rolls Royce voor 'De Elderschans' in betere tijden. (ADVERTENTIE) len. Dit zal echter stapsgewijs gebeu ren. "Directeur De Jongh zei te hopen, dat dit nog kan gebeuren binnen de wettelijke opzegtermijn Een geëmotioneerde RDM-directeur Woerlee vroeg de ontslagen werkne mers hun woede te beheersen. „Gevoe lens van verbijstering, teleurstelling en woede overheersen ook bij mij, maar dat helpt niets meer. Wij hebben tever geefs geprobeerd het tij te keren. De zaak is nu verloren. Ik hoop dat u door deze moeilijke tijd heen komt". Deelname Boele De scheepswerf Boele in Bolnes is bereid deel te nemen in de nieuw op te richten reparatiewerf RDM B.V., waarin de huidige reparatie activiteiten van de failliete RDM voor een deel zullen kunnen worden voort gezet. De directie van Boele heeft dat maandag meegedeeld in een gesprek met de gemeente Rotterdam, de RDM en de andere deelnemer in de nieuwe reparatie-B.V., het Zweedse bedrijf Scanmarine, zo heeft de gemeente Rotterdam maandag bekendgemaakt. Verdere bijzonderheden uit het overleg zijn niet meegedeeld. Zo is niet bekend welk aandeel Boele in de nieuwe werf wil nemen en of daardoor mogelijk een groter aantal arbeidsplaatsen kan wor den behouden. Bij RDM-reparatie werkten 700 mensen, het nieuwe bedrijf zal aan bijna 500 mensen werk kunnen bieden. De gemeentelijke steun van in totaal 10 miljoen gulden aan de nieuwe reparatiewerf blijft overeind, aldus een woordvoerster van de gemeente. Winner menthol.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13