ZEELAND Geen experiment tarieven voor energievoorziening Aldipress Vlissingen kan afgeslankt voortbestaan Inspectievlet met kostbare apparatuur ging 'ten onder' Bibliotheken vrezen gevolgen kaderwet specifiek welzijn 5Zuiverende9 Chinese karper MEERDERHEID STATEN TEGEN almanak PvdA-statenlid 'verwonderd' over onwetendheid GS Koperen buis velt fietser BEZINNING OP ORGANISATIEMODEL PZC A Voorlichting Gedeputeerde W. Don stelde vast, dat de PZEM meer ziet in doorgaan met voorlichting over energiebesparing. „Als je uitgaat van een basishoeveel- heid energie moet je allerlei uitzonde ringen inbouwen en dat is vrijwel niet te doen. We voelen er, als raad van bestuur. Zeeland tot proefgebied te maken. We blijven wel de ontwikke lingen volgen". Er werd in de commissie uitvoerig gesproken over het al door de minister goedgekeurde landelijke energieplan 1987-1988 Daarbij bleken van verschil lende kanten reserves over de „te groet" bevonden reserve-capaciteit, die landelijk wordt aangehouden (27 pet), terwijl vrij algemeen de aandrang Vlaamse dichters in café in Middelburg MIDDELBURG - De Belgische dich ters Mark Braet en Marcus Cunberlege treden woensdagavond op tijdens een Vlaamse poézie-avond in cultureel café In de Verkeerde Wereld aan de Vlas- markt in Middelburg. De manifestatie is georganiseerd in samenwerking met het Massereelfonds in Brugge. Het op treden begint om acht uur. ZEEUWSE Taal De taal, het is niet eenvoudig hoor, om daar altijd op deugde lijke unjze mee om te gaan. Zeker niet als je elf jaar bent, zoals Joris uit Middelburg. In het gezin, waarvan hij deel uitmaakt, werd onlangs van gedachten gewisseld over be grafenissen en crematies. Een paar dagen later kwam hij erop terug ..Mam", zei hij,als je gediscrimineerd bent. wordt je soms wel over de zee uitge strooid hè". PAGINA 9 ZATERDAG 9 APRIL 1983 MIDDELBURG - Het PvdA-statenlid B. Groot vindt het „zeer bijzonder", dat het dagelijks bestuur van de pro vincie niet op de hoogte was van suggesties die de directeur van het havenschap Vlissingen-Oost in augus tus aan minister Winsemius heeft ge daan over de lokatie voor opslag van radio-actief afval in het Sloegebied. Het statenlid toonde zich maandag middag „verwonderd" over deze gang van zaken tijdens een vergadering van de statencommissie voor economische aangelegenheden. Daar confronteerde hij gedeputeerde W. Don met de mededeling, die gs een paar maanden geleden hebben gedaan aan de staten: een ..categorische ont kenning", dat er contacten vanuit Zee land met de bewindsman over opslag mogelijkheden in Zeeland zijn geweest. De heer Groot haalde daarbij een publicatie in de PZC aan van zaterdag 2 april, waaruit bleek dat de minister Winsemius in augustus vorig jaar con tacten heeft gehad over een aantal lokaties voor de opslag van radio-actief afval. Bij die gelegenheid - zo bleek uit de brief - zijn van de kant van de directeur van het havenschap Vlissin gen-Oost „interessante suggesties" ge daan over die tijdelijke opslag. De heer Groot toonde zich verwonderd over de ontkenning van gedeputeerde Don een paar maanden geleden in de staten op de vraag of er contact met Zeeland over deze zaak is geweest. De gedeputeerde Don betoogde maan dagmiddag van die gesprekken met de directeur van het havenschap niets af te weten. .Als die er zijn geweest wens ik die ook niet aan te merken als gesprekken met het college van gs, met een bestuurscollege dus," zei hij. „Toen de minister het college over deze zaak polste, hebben wij onverholen duide lijk gemaakt dat wij ons met hand en tand tegen de opslag in Vlissingen- Oost zouden verzetten. Dat hebben we ook de staten meegedeeld. Dat de directeur van het havenschap op mo gelijkheden wijst, is zijn zaak. Toezeg gingen kan hij met doen Dat is een bestuurlijke zaak. Wij hebben die op slag afgewezen en daar had die direc teur - als u mij toestaat - geen donder mee te maken". Dat gs niet op de hoogte waren van de suggesties, die de havenschapsidirecteur aan de minister heeft gedaan noemde de heer Groot „zeer bijzonder". Waarop commissielid J. Dupré (psp-cpm sprak. „Ik vind die opmerking van de heer Groot voor het college behoorlijk lief'. VLISSINGEN - De vestiging van Aldi- press aan de Mercuriusweg in Vlissin- gen zal niet worden gesloten, maar kan in sterk afgeslankte vorm voort bestaan. In november vorig jaar was aangekondigd dat het bedrijf op korte termijn zou sluiten, als gevolg van enkele ingrijpende reorganisatie- maatregelen, die de directie van het concern (een onderdeel van VNU) lan delijk wilde doorvoeren. Bij de CAO- onderhandelingen is echter een ar beidstijdverkorting overeen gekomen, waardoor 22 van de 44 volledige ar beidsplaatsen behouden kunnen blij ven. De vakbonden zijn bij de CAO- onderhandelingen akkoord gegaan met het inleveren van in principe 2,06 procent van het normale loon en 0,5 procent van het vakantiegeld, waar door in totaal 2,56 procent wordt inge leverd. Daarvoor krijgen de werkne mers drie vrije dagen terug. Als gevolg daarvan ontstaan toch weer enkele arbeidsplaatsen, waardoor de Vlis- singse vestigingen open kan blijven, in afgeslankte vorm. Een ander argument daardoor is volgens districtsbestuur der J. van den Brink van de Diensten bond FNV dat de economische voorde len van sluiting nooit zijn aangetoond. De vestiging van Aldipress aan de Mercuriusweg in Vlissingen MIDDELBURG - Een meerderheid in de staten van Zeeland voelt niet voor experimenten met progressieve tarieven voor de energievoorziening in de provincie; voor tarieven dus, die hoger worden naarmate meer gas en elektriciteit wordt verbruikt. Dat bleek maandag in de statencommissie voor economische zaken, waar woordvoerders van het CDA, de VVD, de SGP en de RPF/GPV-combinatie instemden met een - ook door het PZEM-bestuur onderschreven - notitie van het Zeeuwse energiebedrijf, waarin een progressieve tariefsstelling principieel en als „in de praktijk te moeilijk uitvoerbaar" wordt afgewezen. Een minderheid in de statencommissie bepleitte wel een Zeeuws experiment op dit stuk van zaken. De heren B - Groot (pvda) en J. Dupré (psp-cpn) spraken er zich voor uit. Dupré erken de weliswaar, dat het gaat om een complexe zaak. maar meende dat met name in de elektriciteitssector een taneven-opzet volgens progressiviteit mogelijk is in de huishoudelijke sfeer; voor de industrie zag hij dat niet één, twee, drie mogelijk. Van de heer Groot kwam de suggestie om op basis van vrijwilligheid in gelijke woningeenhe den met een proef te beginnen om aldus te kijken of verschillende tarie ven bijdragen tot energiebesparing. Die mening vond echter weinig weerklank bij de andere aanwezige fracties. De heer J. H. Roose (cda) wees erop, dat het moeilijk is om een uit gangspunt vast te stellen: uniform of Individueel benaderen en meende dat zo'n proef ook „niet haalbaar is door alle rompslomp, die eraan vastzit". Ook de heer L. Becu (vvd) zag „veel minnen en weinig plussen" en zijn fractiegenoot G W. Eijssens meende, datiede gezin zelf haar verbruiksbeleid moet kunnen vinden. Ook de heren P. Roose (gpv-rpD en M. Dijke (sgp) spra ken in die geest, waarbij de heer Dijke met name wees op onbillijkheden voor grote gezinnen, gezinnen met studeren de kinderen of bejaarden, „die meer energie nodig hebben". was om in SEP-verband een grotere inzet van aardgas voor de centrales te bepleiten. In relatie tot de kolencentrale onder streepten onder meer de heren J. Roo- denburg (pvdai. C van Waterschoot <ppr). E Nieuwkerk (cda) en J.H. Roose icda) dat hun stem voor de ombouw van de Borsselse conventionele eenhe den tot kolencentrale vooral is ingege ven door het werkgelegenheidsbelang voor de ketelbouw bij. De Schelde' De heer Roose (cda) wees erop. dat in het landelijke plan Borssele zowel voor kolen als kernenergie genoteerd staat. Wat verdere ontwikkelingen rond ko lencentrales betreft zei hij „We zullen dan wel duidelijke taal over het milieu moeten sprekenMet name die op merking ook bracht PZEM-directeur M Dalebout - ..ik ga straks toch met pensioen, ik kan dat nu makkelijk zeggen" - tot de uitspraak ..Ach. over twintig jaar staan ze er allebei nog een kolencentrale én een tweede kerncen trale". TERNEUZEN De dienst openbare werken in Temeuzen heeft Chinese karper ingezet als stofzuigervan de vijver in de icuk Oudevaari De dieren eten de begroeiing op, zodat het water helder blijft. Maandagmiddag zette een kweekbednjf uit Nieuwegein 100 kilo van de vis uit Het is voor het eerst dal er op deze natuurlijkemanier aan waterzuivering wordt gedaan in Temeuzen. VAN 44 NAAR 22 ARBEIDSPLAA TSEN Districtsbestuurder R. Vlietman van de CNV-dienstenbond liet vorig jaar al weten ernstige twijfels te hebben over de noodzaak om tot sluiting over te gaan, omdat het Vlissingse bedrijf nog steeds winstgevend zou zijn. J. van den Brink van de FNV noemde het behoud van de Vlissingse vestiging wel leuk. maar sprak toch van een vorm van chantage, omdat is gedreigd het bedrijf te sluiten. Verder was hij zeer te spre ken over de garantie van de directie, dat het bedrijf in ieder geval drie jaar zou kunnen doorgaan met een bezet ting van (omgerekend) 22 volledige arbeidsplaatsen. Er bestaat overigens nog geen enkele duidelijkheid over het aantal personen dat eventueel direct ontslag wordt aangezegd en wanneer dat ingaat. Over de uitvoering moet namelijk nog verder worden overlegd met de onder nemingsraad. Verwacht wordt echter, dat eventuele ontslagen met name zullen vallen bij de part-timers op de inpakafdeling. In de loop van dit jaar zullen de activiteiten 's avonds op de inpakafdeling worden verschoven naar overdag. Bovendien bestaan er volgens de vakbond plannen om het inpakken te centraliseren bij twee vestigingen, elders in het land. Daarvoor is echter nog nader onderzoek nodig. De directie van Aldipress in Vlissingen verwees voor informatie naar het hoofdkantoor in De Meem. Daar was maandag echter niemand bereikbaar om nadere inlich tingen te verstrekken. Aldipress verzorgt de dagelijkse distri butie van tijdschriften stripalbums en boeken vanuit zes distributiecentra naar ongeveer 6500 verkooppunten in het hele land In totaal werken bij Aldipress 833 medewerkers, overeen komend met 585 volledige arbeids plaatsen. Vlissingen zou de enige vesti ging van Aldipress zijn geweest die werd bedreigd met sluiting. Bij andere vestigingen stonden echter ook maat regelen op stapel, die arbeidsplaatsen zouden gaan kosten. Volgens de FNV heeft daar inmiddels ook wel wat leegloop van personeel plaatsgevon den. „Daar moet zeker nog wel iets gebeuren. De totale reorganisatieplan nen zijn echter nog niet rond", aldus districtsbestuurder Van den Brink. aARDENBURG De 14-jarige fietser F. van E. uit Aardenburg is maandag middag omstreeks kwart voor vier gewond geraakt bij een ongeval op de kruising Burchtstraat-Zuidstraat in Aardenburg. Hij werd met een hoofd wond per ambulance overgebracht naar het Sint Antoniusziekenhuis in Oostburg. Het ongeval gebeurde toen Van E rijdend op het trottoir van de Burcht- straat plotseling de weg overstak Uit de Zuidstraat kwam op dat moment een personenauto, bestuurd door R G J uit Aardenburg. De fietser kwam ln aanraking met een koperen buis. die op het dak van de auto lag en kwam ten val. De fiets werd geheel vernield. De deels onder water verdwenen inspectievlet in de vissershaven van Bruinisse. BRUINISSE Het visserij- inspectievaartuig P. C. Hoek is maan dagmorgen vroeg door nog onbekende oorzaak, gezonken op de vaste lig plaats in de vissershaven te Bruinisse. De post Bruinisse van de rijkspolitie te water, groep Willemstad, stelt een onderzoek in. Alle apparatuur aan boord van de vlet. onder meer een radarinstallatie van nog geen jaar oud. echoloding en mari foon. en ook de betimmering van het schip, moeten door de inwerking van het zoute water, geheel als verloren worden beschouwd De schade wordt geschat op tenminste 60.000 gulden. De rijkspolitie te water staat wat de toedracht van het gebeuren betreft, voor een raadsel. De inspectievlet P. C Hoek. 12 meter lang en 3.5 meter breed, is op nog onopgehelderde wijze bij hoog water aan de steiger onder water gedrukt. Overigens heeft de politie gisteren geen aanwijzingen gevonden dat de vlet opzettelijk tot zinken is gebracht. Maar momenteel ontbreekt voor de werkelijke toedracht nog elke redelijke verklaring, aldus een woord voerder van de rijkspolitie te water te Willemstad, Gelet op een en ander wordt in het onderzoek sterk rekening gehouden met de mogelijkheid van het blijven steken van de stalen manchet waar mee de vlet aan een paal lag afge- Brandstichting in woning Terneuzen TERNEUZEN Onbekenden hebben zondagnacht brandende kranten door de brievenbus van de familie De G. aan het Wilgenplantsoen in Terneuzen ge gooid. Het deurgordijn vatte vlam en er ontstond brandschade aan de deur. Het vuur ging vanzelf uit. meerd. zodat het vaartuig bij opko mend water kon vollopen en zinken De tot stilstand gekomen klok aan bord heeft het tijdstip van de ondergang van de vlet precies aangegeven twintig minuien over twee in de ochtend Maandagmorgen is de P C Hoek bij laag water leeg gepompt en vervolgens voor nader onderzoek op de helling gezet bij jachtwerf Van Duivendijk MIDDELBURG - In de Zeeuwse biblio theekwereld is beroering ontstaan over de invoering van de kaderwet specifiek welzijn. Deze decentralise rende wet heeft tot gevolg dat de financiën van het rijk niet meer direct naar de instellingen (zoals de biblio theken) vloeien, maar eerst bij de gemeenten terechtkomen. Die zouden met dat geld dan wel eens wat anders kunnen doen dan het subsidiëren van de bibliotheken, waarvoor het geld toch eigenlijk is bestemd. „Dit zal voor de bibliotheken grote organisato rische en financiële gevolgen hebben". De zorgen zijn verpakt in een brief die acht betrokkenen hebben geschreven aan de Provinciale Bibliotheekraad Deze raad buigt zich woensdag 20 april over de bange vermoedens van het achttal. Dat gebeurt tijdens ee n verga dering die s middags om drie uur Ucgllii m UL .au nut nuu.j- complex in Middelburg. De toekomstige invoering van de ka derwet specifiek welzijn is niet het enige waarover de bibliotheekwerkers zich zorgen maken. Evenmin zijn ze tevreden over de andere bezuinigingen waarmee het rijk de bibliotheken wil treffen. Verder zijn ze bevreesd voor de plannen van minister Brinkman van WVC om te onderzoeken in hoeverre de bibliotheken meer met, elkaar zouden kunnen samenwerken De acht briefschrijvers, onder wie de directie van de Zeeuwse Bibliotheek, wijzen op de eventuele gevolgen van de plannen van het rijk. waarvan de finan ciële de belangrijkste zijn Maar ook zullen, zo menen ze. de gemeenten met minder dan 30 000 inwoners worden ontheven van de plicht om een biblio theek te bezitten Het gevolg is verder, aldus de verontruste schrijvers, dat een duidelijke splitsing zal ontstaan tussen de plaatselijke voorzieningen en de zogenoemde 'tweede- lijns voorzieningen' (bovenlokale functies). Op dit moment worden die bovenloka le, overkoepelende zaken voornamelijk uitgevoerd door de Zeeuwse Biblio theek, inclusief de Zeeuwse Centrale Muziekbibliotheek en discotheek, de Provinciale Bibliotheek Centrale (PBC) en de Technische Bibliotheek Zeeland. „Het is bekendzo staat in de brief, „dat dit gebeurt krachtens onder linge afspraken en eenhobfdig directo raat. De organisatiestructuur is daar door informeel van karakter en weinig doorzichtig Daarom pleiten de brief schrijvers voor een uitspraak over de toekomstige organisatiestructuur van het bibliotheekwezen in Zeeland. Daar bij kan een keus worden gemaakt uit drie modellen wordt gehandhaafd maar formeel vast gelegd De huidige organisatievorm moet enigszins worden aangepast De organisatievorm moet geheel worden gewijzigd Belangrijk bij dit alles is de voorwaar de, dat de vertegenwoordigers van de gemeenten in de bibliotheekraad zich uitspreken voor het blijven financieren van het bibliotheekwerk. Gebeurt dat niet. dan zal het bibliotheekwerk in Zeeland geheel moeten worden gereor ganiseerd. In dat geval ontstaat een probleem, dat vergelijkbaar is met de strubbelingen rond de Stichting Cul tuurspreiding Zeeland iUit in Zeeland) Daarby moest, zoals gemeld, ook een totaal andere organisatievorm worden gekozen omdat een deel van de deelne mende gemeenten het financieel liet afweten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11