zeeland: Kleine energie-projecten perspectief voor 'Schelde' Arbeidssituatie van veel gehandicapten is nijpend Stork vreest behoud ketelbouw 'Schelde' almanak Ontslagbrief RDM-ers bij de zaterdagpost... Het zat weisnor Ongekende drukte in de tuinbouwkas Gewonde bij steekpartij TEGENSTROOMVAN HET FNV-DISTRICT: Auto tegen lichtmast in Vlissingen MANIFESTA TIE IN HENGELO Drie Goese inbrekers aangehouden UITKOMST STUDIEDAG ZIL VEREN SCHOR: tï JÉ CÖ VLISSINGEN - Het district Zeeland van de FNV ziet voor de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen nieuwe perspectieven als de ketelbouw zou kunnen worden ingezet bij de vervaardiging van kleine ketels voor kleinschalige warmtekracht-installaties. De apparaten bouw zou zich kunnen toeleggen op de produktie van grote windturbines. Zeeland leent zich volgens de FNV, daarbij verwijzend naar de lopende PZEM-projecten. bij uitstek voor de aanleg van windenergieparken. reeds in het Sloegebied aanwezige mo gelijkheid tot invriezen en tot opslag van het eindprodukt. Dat is eveneens het geval bij het inblikken of conserve ren van vis. Hierbij kan gebruik gemaakt worden van de aanwezige eonservenfabrieken. die in de zomer continu draaien ten be- De Schelde' zou zich verder kunnen toeleggen op het ontwikkelen van ver brandingstechnieken met een hoog rendement zoals wervelbedverbran ding Het district komt tot deze conclusies in een onder de noemer 'tegenstroom' sa mengestelde discussienota, waarin ook aantrekkelijke vooruitzichten worden geschetst voor een breed op te zetten commerciële kweek van zeevisDe no ta die is bedoeld om 'van onderop' ac tief in te spelen op de economische ma laise. komt binnenkort op een districts vergadering aan de orde. Volgens de nota zijn er niet alleen aan trekkelijke perspectieven voor de KMS te bedenken, mogelijkheden zijn er eveneens voor een kleinschalige bedrij vigheid die zich toelegt op het toepas sen van zonne-energie in woningen. Daarnaast kunnen isolatie-activiteiten de bouwsector nieuwe impulsen geven. Toepassing van kolen op beperkte schaal kan volgens de nota Zeeland mo gelijkheden bieden voor vergroting van de op- en overslagmogelijkheden van kolen zoals die in een zeehavengebied plaatsvindt. Een grootschalige aanpak van de nu door particulier initiatief op kleine schaal op gang gebrachte viskweek kan. zo meent de FNV een groot uitstra lingseffect hebben op de arbeidsmarkt. VLISSINGEN - Aan de hand van getui genverklaringen hoopt de Vlissingse politie klaarheid te kunnen brengen in de toedracht van een aanrijding tegen een lichtmast, zaterdagavond om streeks kwart over acht op de hoek Mackaystraat en Van Reenenstraat in Vlissingen. De automobilist die daardoor verant woordelijk was reed na de aanrijding door. Voorbijgangers noteerden echter het kenteken. Dat leidde later tot het terugvinden van de auto. Ook de eige naar G. K. uit Vlissingen werd snel op gespoord. De politie trok hem wande lend over de Koudekerkseweg aan. De man ontkende de auto te hebben be stuurd. Op het politiebureau is hem een bloedproef afgenomen. Auto bekrast op veerplein Breskens BRESKENS - De personenauto van H. J. W. uit het Belgische Sint Pieters- Leeuw is zaterdag op het parkeerter rein bij de veerboot te Breskens be schadigd. Onbekenden bekrasten het voertuig. De krassen waren zo diep, dat het plaat staal zichtbaar werd. De vernieling is aangericht tussen halfelf en kwart voor twaalf zaterdagmorgen. Vlissinger ramt geparkeerde auto's SOUBURG - Een weinig bedreven stuurmanskunst - de man was niet in het bezit van een rijbewijs - leidde za terdagmiddag tegen vijf uur in de Vlis- singsestraat in Oost-Souburg tot be schadiging van twee geparkeerd staande auto's. Dat gebeurde toen de bestuurder van een bestelauto. M. S. uit Vlissingen. na een ongelukkige manoeuvre tegen de auto's aanreed. Volgens de bestuurder zou de aanrijding zijn ontstaan doordat de remmen of de stuurinrichting niet in orde waren. De zwaar beschadigde be stelauto moest worden weggesleept. ZEEUWSE De nieuwe produktielijn zou kunnen aansluiten op de reeds bestaande mo gelijkheden binnen de provincie. Als voorbeeld wordt in dit verband ge noemd de verwerking van vis. Men kan deze invriezen in een nieuw te bouwen verwerkings-eenheid. maar men zou ook gebruik kunnen maken van de Spiegeltje Hoe kun je je nu in het voor- jaarszonnetje van april al ver- branden, vraagt U zich af Toch is dat gebeurd deze iceek, toen die mevrouw in Souburg enkele r uurtjes in haar tuin van de zon wilde genieten Daar zat ze dan. weliswaar met teveel bloot, want er stond nog een fris briesje Na een kwartier- Ije bekeek ze zich eens in een handspiegel om te zien of haar tere huid niet al te veel te lijden j had gehad van de zonnestraal- tjes. Dat was niet het geval. Achteloos legde ze de spiegel i naast zich neer. strekte zich eens behaaglijk uit en sloot de ogen. Na enige tijd voelde ze plotse- hng een stekende pijn in haar linkerdij. Pijnlijk geschrokken sprong ze op De zon had zich dwars door het linnen van de stoel en haar lange broek in haar bovenbeen gebrand. U begrijpt het al. Nu eens geen spiegeltje aan de wand. maar in I het gras. ROTTERDAM Alle 3.100 werknemers van de vorige week failliet verklaarde Rotterdamse Droogdok Maatschappij (onderdeel van RSV) hebben zaterdagochtend een ontslagbrief in de bus gekregen. Een deel van hen, ongeveer 1.730 man, trof een tweede brief aan, waarin hen wordt aangeboden volgende week in dienst te treden van de nieuw opgerichte defensie B.V. van RDM. De overige 1.365 personeelsleden zijn ontslagen. Zij werkten voornamelijk in de opgeheven offshore-afdeling en in de reparatiesector van de RDM. Volgende week maandag en dins dag worden de ontslagen RDM-ers ontvangen in de kantine op de werf in Heijplaat. Het gewestelijk ar beidsbureau is met 23 man verte genwoordigd om de ontslagen mensen met raad en daad bij te staan. Ook het GAK en de vakor ganisaties zullen op de bijeenkom sten vertegenwoordigd zijn om de ontslagen werknemers van advies te dienen. Voor een deel van de ontslagen personeelsleden bestaat nog een kans, dat zij binnenkort weer aan de slag kunnen in de nieuw op te richten reparatie-B V. Tijdens het weekeinde vinden nog onderhan delingen plaats met het Zweedse bedrijf Scanmarine en de scheefs- werf Boele over hun deelneming in de reparatiewerf. De gemeenteraad van Rotterdam ging afgelopen donderdag in prin cipe akkoord met een steunverle ning van 10 miljoen gulden aan RDM-reparatie, waar voor 480 van de 700 man personeel werk zou zijn. Een van de belangrijkste voorwaarden voor het slagen van dit plan is, dat de bedrijfsvereni gingen voor de metaalindustrie er van afziet de uitkeringen van de ontslagen RDM-ers terug te vorde ren van de nieuwe reparatie-B.V. Hierover wordt op zijn vroegst volgende week donderdag een be slissing genomen. HENGELO - „Wij hebben op alle manieren geprobeerd om samen met de RSV en De Schelde in het kader van het advies van de stichting energie apparatuur Nederland (SEAN), tot een goede oplossing te komen. Het mocht niet baten. Het Schelde „nee" bleef „nee". Deze uitspraak deed drs G. A. Bernelot Moens. directeur van de koninklijke machinefabriek Stork en Stork plastics manchine- ry zaterdag op een manifestatie tot behoud van Stork Ketels in Hengelo. opbrengen voor een politiek compro mis dat alle uitspraken van zelf be noemde deskundigen ter zijde schuift en dat het dreigt duizenden Twentse arbeidsplaatsen weg te gooien om en kele honderden Zeeuwse te behouden. A. T Albers. districtshoofd van de industriebond FNV zei op de manifes tatie dat hoe dan ok voorkomen moet worden dat met de Hengelose ketel bouw hetzelfde gebeurt als indertijd met de fabriek van rollend materieel (R OLM Al in Utrecht. Nu nog steeds heeft men spijt van het feit dat deze fabriek zo'n 13 jaar geleden is gesloten, aldus Albers. Sluiting van Stork Ketels in Hengelo betekend het verlies van zeker 5 000 arbeidsplaatsen in de metaalindustrie. Daarnaast zullen op korte termijn nog eens 2.000 arbeids plaatsen verdwijnen bij kleinere bedrij ven en als gevolg van reorganisatie plannen bij grotere bedrijven. Maandag 10 april gaan zeker 1.000 werknemers van Stork naar Den Haag om vanaf 12.30 uur op het Binnenhol' te demonstreren en een petitie aan te bieden. Het gemeentebestuur van Hengelo biedt dan een motie van de gemeenteraad aan. De SEAN kwam in 1981 tot de conclu sie dat de concentratie van de grote Nederlandse ketelbouw bij Stork in Hengelo economisch verantwoord was Op 17 december 1981 besloot de tweede kamer dat het zwaartepunt van de ketelbouw in Hengelo moest komen. In 1982 gaf minister Terlouw aan dit besluit gestalte door de maatschappij tot exploitatie van Stork Ketelbouw (MESK) op te richten waarin de centra le overheid voor 20 miljoen gulden deelname Bij Stork in Hengelo bestaat sindsdien grote onzekerheid omdat de minister van economische zaken geen uitspraak heeft gedaan over de concentratie van de ketelbouw in Hengelo. Gevreesd wordt dat gekozen zal worden voor De Schelde in Vlissingen. Volgens Bernelot Moens wa de RSV in de destijds gevoerde gesprekken tot niets bereid. Volgens hem zijn er poli tici die vinden dat RSV uit een groot politiek medelijden voor haar tekort komingen beloond moet worden door toch als de ketelbouwer van Neder land te worden aangewezen. Hij zei geen enkel begrip te kunnen hoeve van land- en tuinbouwproduk- ten maar die in de winter stilliggen. De grootschalige viskweek zou bege leid kunnen worden door een laborato rium met daaraan gekoppeld een vis- kweekschool voor de opleiding van werknemers en particuliere viskwe- kers. Een dergelijke grootschalige aanpak van zeeviskweek in Zeeland zou op z'n minst een honderdtal ar beidsplaatsen kunnen opleveren De FNV betreurt in ernstige mate dat het vrijwilligerswerk in de tot nu toe gepresenteerde gemeentelijke werkge- legenheidsnota s te veel de nadruk krijgt. Over (mede» financiering van ar beidsprojecten. vaak m de alternatieve sfeer, wordt, zo meent men. veel te wei nig gelezen Verder wordt het wenselijk geacht om - ter voorkoming van wildgroei- het met behoud van een uitkering uit te voeren vrijwilligerswerk te toetsen. De huidige praktijk toont aan. dat er van gemeente tot gemeente een ander beleid wordt gevoerd. 'De vreemdste projecten wor den onder het mom van Gemeenschaps Taken Plan gelanceerd'. Bij veel van die projecten plaatst de FNV grote vraagtekens. Om de daardoor toene mende willekeur en rechtsongelijkheid tegen te gaan stelt de FNV bovenge- meentelijke toetsingscommissies voor. bij voorkeur aan te haken aan bestaan de adviescommissies van directeuren van de gewestelijke arbeidsbureaus. Voor Zeeland kan gedacht worden aan een provinciale toetsingscommissie. De FNV zou zelf graag actief willen deelnemen aan de toetsing. STENEN DOOR RUITEN SCHOOL OOSTBL'RG - Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag rui ten vernield van de Sint Bavoschool aan de Breydelstraat te Oostburg. De school werd bekogeld met stenen, waardoor twee ruiten sneuvelden. GOES - Met de aanhouding van drie Goesenaren heeft de recherche van de gemeentepolitie in Goes een reeks in braken opgelost. Het gaat om vijftien inbraken in Goes en éen in Den Haag, die sinds eind vorig jaar zijn gepleegd. De totale buit aan geld. girobetaalkaar ten en goederen bedroeg 42.000 gulden. Voor een bedrag van ongeveer 18.000 gulden zijn betaalkaarten en goederen teruggevonden. De verdachten zijn de 19-jarige S. B. de 22-jarige E. W. G en de 25-jarige F. de K. De laatste is in verzekerde bewaring gesteld. Het drietal pleegde de inbraken om aan geld te komen voor heroïne. KRUISPOLDERHAVEN - Dat zat meer dan snor. zondag in Kruispol- derhaven. De leden van de Antwerp se Snorrenclub al dagen middel punt van veel feestgedruis bezoch ten er hun collega's van de Saef- thingse Snorrenclub. De Antwerpe naren, door de wol geverfd, brach ten hun'broeders' in café 'De Burt- man' de laatste ontwikkelingen op het gebied van snorrenvet en kam en schaar bij En bovendien schotel den ze de Zeeuwsvlamingen de on vervalste wereldkampioen 'snor', de Schot John Roys, voor. Roys, 73 inmiddels, beon in 1939 met het kweken. Eerst was er dat beetje dons. maar de haren groeiden zien derogen en nu beschikt de man over een lipbehanng van precies één meter en 74 centimeter 'Long John' werd zondag in Kruispolder haven bijna bedolven onder supporters, die hem vroegen 'hem nog eens een keer uit te trekken'. Maar daar waagde de bejaarde en inmiddels beroemde snorrendrager. zich niet aan .Begin ik daaraan, dan is de kans groot dat-ie afbreekt'maakte hij de omstanders duidelijk ..Op mgn leeftijd is dat heel riskant". John Roys was ontegenzeggelijk het middelpunt van het treffen in café 'De Burtman' van V/alter Fomoville. Walter zelf overhandigde de Schot een 'klompje met snor'. En veder was er een broodmaaltijd, met soep... In de loop van de middag keerde het gezelschap terug naar Antwerpen Daar hadden de snor dragers vrijdag trouwens nog een grote, vier mete hoge pop door de straten geduwd. 'Reusduwen' noemt men dat in Antwepen. En die reus wenst slechts snordragers als vazal len. 'Long' John Roys ARNEMUIDEN - De arbeidssi tuatie van gehandicapten is, sinds het internationaal jaar voor de gehandicapten, steeds slechter geworden. Dat geldt niet alleen voor het bedrijfsle ven, maar ook voor de sociale werkplaatsen. Die constate ring, zaterdagmiddag gedaan tijdens een studiedag van een aantal Zeeuwse gehandicap ten-organisaties, zal worden doorgespeeld naar het provin ciaal overleg voor de revalida tie, waar ook andere conclu sies van de discussie-bijeen komst aan de orde komen. Naar aanleiding van discussies in .Het Zilveren Schor' te Arnemuiden werd er voor gepleit dat de organisaties van ge handicapten aandringen op een spoedi ge invoering van de wet arbeid gehandi capte werknemers, waarin is vastge legd dat bedrijven binnen het perso neelsbestand vijf procent gehandicap ten horen op te nemen. Voorts stelde rapporteur H Noordhoek. dat het wen selijk is in sociale werkplaatsen meer deeltijdarbeid in te voeren, de verslech terende situatie in die sector is het ge volg van onder meer een geringer aan bod van orders, wachtlijsten gesteld en geen uitbreiding van het aantal werk nemers. „De sociale werkplaatsen zou den er alles aan moeten doen meer ge schikt werk van het bedrijfsleven los te peuteren, zonder dat dit het werk in de industrie zelf beïnvloedt", werd gezegd. Vuurtje Tot de wensen, die naar voren kwamen i I. i l vlissingen - Grote drukte heerste zaterdag in de kassen van een aantal Walcherse glastuinders en de Middelburgse vei ling. Op de nationale open dag van de Nederlandse glastuin bouw opende de veiling de deuren en zes tuinders de glazen kassen voor belangstellende leken. Die waren er - zei be stuurslid P. Ton van de Zeeuwse Groentetelers Organisatie - 'boven verwachting'. De veiling trok meer dan duizend bezoekers, die er de verkoop van fresia s. kroppen sla en komkom mers i vanonder het glas vanzelf sprekend i niet alleen bij wijze van demonstratie konden volgen maar ook volgens het systeem van de vei- lingklok zelf konden kopen De zes Bezoekers in de kas van de firma Ton in Middelburg. deelnemende glastuiridenjen - ver spreid over Middelburg. Veere en Koudekerke - trokken ook veel be kijks Er waren bedrijven, waar men zeven- tot achthonderd be langstellenden telde zei de heer Ton desgevraagd. ..Het bezoek heeft onze verwachtingen duidelijk overtroflen. Ik denk. dat zo'n open dag stellig voor herhaling vatbaar hoort ook het verlangen naar meer ac tiviteitencentra. waarbij werd aange tekend: „De gehandicapte moet zelf wel het vuurtje blijven opstoken". Be pleit werd een ersterking van de sa menwerking tussen de Zeeuwse orga nisaties. In dit verband werd aangeduid, dat de toegankelijkheid geleidelijk aan ver betert: steeds meer organisaties van gehandicapten dringen op die verbete ring aan. „Samen moeten we de mond opendoen om hindernissen te helpen uitbannen". Daarbij werd gewezen op hpt werk van regionale werkgroepen op Walcheren, de Bevelanden en Schüuwen-Duivcland, die deze zaken onder de aandacht van gemeenten brengen. Verder werd tijdens de studiedag onder meer gepleit voor: regionalisering van het onderwijs aan bijvoorbeeld doven en blinden; meer overleg met dienstverleners; gezinsbegeleidingen hulpverlenings centra, waar men kennis en materiaal kan bundelen Voorzitter F. Mulders van de voorbe reidingscommissie stelde naar aanlei ding van dc conclusies, dat het ook zaak is mensen zonder handicap te be trekken bij het kader van de organisa ties. Hij onderstreepte vvoorts de aan dacht. die nodig is voor de voorlich ting. GOES In dc nacnt van zaterdag op zondag is de Goesenaar S. M. bij een steekpartij in een Goese bar gewond geraakt. De dader, dc eveneens uit Goes afkomstige B.V. is ingesloten in het politiebureau. M. is met niet ern stige steekwonden in zijn zij opgeno men in het ziekenhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5