De Castello bezorgt Salazar een zwarte dag KRAMP VELT GERARD NIJBOER Vlissingen in greep van degradatieangst Uitslag Geen dopingcontrole bij marathon van Rotterdam MAANDAG 11 APRIL 1983 ROTTERDAM (GPD) Het parcours in het Rotterdamse Kralingse Bos kreeg dan toch niet de kwalificatie waarop de organisatie stilletjes had gehoopt: het Alma Ata van het internationale marathoncircuit. Het ook door de toplopers voor mogelijk gehouden wereldrecord rolde er niet uit. Toch werd er in de Maasstad geschiedenis geschreven, want er was de primeur van de nederlaag van wereldrecordhouder Alberto Salazar. De Amerikaanse killer moest zijn meerdere erkennen in de nummer twee van de wereldranglijst, de Australiër Robert de Castella, die evenals als de Portugees Carlos Lopes onder de 2.09 bleef: respectievelijk 2.08,37 en 2.08,39. Met de 26-jarige Australische inspan ningsfysioloog zegevierde zaterdag dat aspect van de sport dat je als ziel van het presteren zou kunnen aanduiden. Het aspect van de onvoorspelbaarheid, dat zelfs de meest ingewikkelde com puter i gelukkig) niet in zijn macht heeft Volgens die computer zou de in al zijn vier topmarathons superieure Salazar zegevieren in 2.07,34. ruim een halve minuut onder zijn wereldrecord (2.08,13). Door die voorspelde zege zou Salazar tot aan de Olympische Spelen van Los Angeles de officieuze titel van beste marathonloper ter wereld mogen dra gen Zowel Salazar als De Castella hadden die officieuze titel als inzet van hun tweestrijd aangekondigd omdat ze elkaar voor Los Angeles niet meer ontmoeten. Maar ook die onderlinge afspraak stond zaterdagmiddag onmiddellijk na de finish alweer op de tocht. Robert de Castella repte er niet meer over omdat hi.j ondanks zijn indrukwekkende triomf ervaren had dat alle praatjes vooraf zo erg betrekkelijk zijn. Dat bleek duidelijk uit zijn terugblik op die laatste vijf kilometer toen hij demarreerde. Alleen Rodolfo Gomez en Carlos Lopes antwoordde: „Ook al door een busje op het parcours wist ik niet waar de rest, en vooral waar Salazar zat Even later was alleen Lopes nog bij me, en toen begon ik me pas echt zorgen te maken. Ik wist natuurlijk hoe snel hij op de baan is", daarmee doelend op het Europées re cord dat de in februari 36 jaar gewor den Portugees vorig jaar even achter zijn naam had om kort daarna weer onttroond te worden door zijn landge noot Memede. „Met nog 500 meter te gaan heb ik m'n hoofd omlaag gegooid en ben ik gaan sprinten. Even was er een gaatje maar Lopes kwam terug en zelfs bij het passeren van de finish was ik er nog niet zeker van dat Lopes niet naast me zou verschijnen" Lopes De Castella besefte na afloop dat in een volgende race niet hij maar Lopes misschien net dat kleine beetje meer over kan hebben. Vorig jaar kon Lopes in New York Salazar 35 kilometer lang bijbenen om toen in zijn eerste mara thon ver terug te vallen. Nu liep hij eigenlijk tot aan de finish zij aan zij met de nummer twee van de wereld ranglijst en de winnaar van de Geme- nebestspelen. „Normaal moet ik dan ook op die laatste meters sneller kun nen zijn dan Robert, maar ik heb gewoon nog niet dat aantal trainings kilometers in de benen als de concur rentie", aldus de nog tussen de tien kilometer en de marathon aarzelende Portugees die nu dus wel Salazar klopte, zoals zelfs de zilveren Belg van Athene, Armand Parmentier, ondanks problemen in de voorbereiding dat deed. Als eerste Belg dook hij onder de 2.10: 2.09,57. Voor Salazar een zwarte dag. De te kloppen superatleet die nog nooit bo ven de 2 10 was gefinisht werd nu vijfde, acht seconden boven die voor velen nog droombarrière. Superatleet, zo noemt de Amerikaanse pers hem dagelijks. „Ik begon te geloven wat ze over me schreven Daarbij kwam dat m'n voorbereiding op Rotterdam toch verstoord is geweest door een been blessure al heb ik daarvan tijdens de race geen last gehad. Het belangrijkste was dat ik niet zo „hongerig" aan deze wedstrijd begon als in de voorgaande marathons was de verklaring van Salazar die zich ook wat plooibaarder opstelde tegenover de Amerikaanse atletiekbond Zo liet hij zelfs doorsche meren wel wat voor de WK-marathon van Helsinki te voelen als de bond hem alsnog zou vragen Voor hem is helaas de kans daarop uiterst genng. In Ame rika houdt men vast aan een selectie wedstrijd in Boston waarvoor Salazar mets voelde. Hij wilde op zijn reputatie aangewezen worden en die reputatie kreeg in Rotterdam een flinke knak. Vooral door zijn nederlaag, waarbij het Salazar bespaard bleef dat De Castella een wereldrecord hep „Dat zat er halverwege nadat John Graham zijn werk had gedaan eigenlijk al niet meer in", aldus de Australiër „We kwamen toen in 1 04.28 door terwijl we onder de 1.04 hadden willen blijven Tussen de 30 en 35 kilometer ging het allemaal langzaam. Toen al begon de race een tactisch karakter te krijgen". De Castella's en Lopes' laatste erg snelle zeven kilometer brachten beiden als nog onder de 2.09. De Castella op de eerste plaats van de wereldranglijst van dit jaar, die tot voor Rotterdam door de Japanner Seko (2.08.38) werd aangevoerd en Lopes ineens op de tweede en bovendien op de vijfde plaats aller tijden. In Rotterdam werd de kracht van de Portugese lange afstand-atletiek nog eens onderstreept door Europees kam pioene Rosa Mota die won in een persoonlijk record: 2.32.27. In het ge zelschap van bijna 400 mannen werd ze fraai 34e. ROTTERDAM De tijd van 2 uur 8 minuten en 37 seconden waarmee de Australiër Robert de Castella zaterdag de marathon van Rottrdam op zijn naam bracht, is de beste wereldprestatie van dit seizoen. De Australiër verdrong de Japanner Toshihiko Seko van de leiding. De wereldranglijst marathon van 1983 ziet er als vogt uit: 09-04 2 08.37 Robert de Castella (Aus) Rotterdam 13-02 2.08.38 Toshihiko Seko (Jap) Tokio 09-04 2 08 39 Carlos Lopes (Por) Rotterdam 13-02 2 08.55 Takeshi Soh (Jap) Tokio 13-02 2.09.12 Rodolfo Gomez (Mex) Tokio 09-04 2.09 57 Armand Parmentier (Bel) Rotterdam 09-04 2 10.08 Alberto Salazar (VSt) Rotterdam 13-02 2.10 39 Derèje Nedi (Eth) Tokio 13-02 2.10 54 Juma Ikangaa (Tan) Tokio 13-02 2.11.04 Allan Zachariassen (Den) Barcelona De Nederlanders Cor Lambregts i2.12.40i. Cor Vriend 2.08.13 Alberto Salazar (VSti 1981 2.08.18 Robert de Castella (Aus) 1981 208.34 Derek Clayton (Aus) 1969 2.08.38 Toshihiko Seko (Jap) 1983 2.0839 Carlos Lopes (Por) 1983 2.08.53 Dick Beardsley (VSt) 1983 2.08.55 Takeshi Soh (Jap) 1983 2.09.01 Gerard Nijboer (Ned) 1981 2.09.05 Shigero Soh (Jap) 1978 2.09.12 Ian Thompson (Eng) 1974 209.12 Rodolfo Gomez (Mex) 1983 De Australiër Roberto de Castella ging na 2 uur en 8 minuten en 37 seconden als eerste door de finish, op twee seconden gevolgd door de Portugees Carlos Lopes Cor Lambrechts tl) was de enige Neder lander die nog enige lijd kon meeko men in de kopgroep, uiteindelijk finish te hij als zevende. V.l.n.r.: Lambrechts. Jose Comez, Carlos Lopez. Armand Parmentier en Alberto Salazar. i2.13.29i en Jacques Valentin 2.13.51zijn respectievelijk 15e. 24e en 26e De wereldranglijst aller tijden luidt: De Portugees Carlos Lopes heeft, in Rotterdam Gerard Nijboer onttroond als officieus Europees recordhouder. Dc uitslag van de Rotterdam marathon 1 Roberto de Castella iAusi 2 uur 8 minuten en 37 seconden. 2 Carlos Lo pes (Pon 2 08.39. 3 Rodolfo Gomez (Mex) 20925 4. Armand Parmentier (Bel) 2 09 57 5 Alberto Salazar (VStl 2 10 08. 6 Jose Gomez (Mex) 2 12.27. 7. Cor Lambregts (Ned - Unitas) 2 12 40. 8 Peter Rusman (Ned - Unitas) 2 16 23, 9 Graham Clews (Aus) 2.17 00; 10 Eben- hard Weyel (WDli 2.17 08:11 Elisio Rios (Por) 2.19.10.12 Gerrit van Essen (Ned- Edam>2 19.26.13. Henk van Hoek iNed- HAC) 2 22.12.14 Piet van Alphen (Ned - AAC) 2.22 14. 15. Mannus de Snayer (Ned - Fortuna VI.) 2.24.39. 16. Gerard Nijboer (Ned - Daventna) 2.25.23; 17. Dick van Santen (Ned - PAC) 2.26.02; 18. Richard Vollenbroek - (Ned - MPM) .2.26 18; 19 Johnny Poppe (Bel) 2 26 22; 20 Vic Zonneveld (Ned - NSL) 2 26.58; 21. Pierrot Heymbroek (Bell 2.27.05 (rol stoeler). 22. Marcel Kievith (Ned - Thor) 2 27 22.23 Bruno Schlack (Ned - Spado) 2 27 46.24. Peter Wurzer iGBr) 2 28 20. 25. Bernhard Hoogeslag (Ned - Daven tna) 2.28.52; 26. Remi van Ophem (Bel) 2.30.12 (rolstoeler); 33. Rosa Mota (Por) 2.32.27, 94. Trijnie Smeenge (Ned - Dy namo) 2 48 12, 127. Annie Rindt (Ned - DSV) 2 53 18. 188 Grietje Hoisma (Ned - Rkdos) 3 05 58 Trijnie Smeenge minuten sneller ROTTERDAM - Met meer dan zes minuten heeft Dynamo-atlete Trij nie Smeenge uit Grijpskerke haar beste persoonlijke tijd op de mara thon teruggebracht. Tot nu toe rea liseerde zij een tijd van 2.54.41, op het snelle parkoers in Rotterdam kwam de Grijpskerkse ondenoijze- res uit op een fraaie 2.48.12. Daar mee iverd zij na de Portugese Rosa Moffa, die als eerste dame door de finish hinh. de beste Nedergandse. Omdat Tnjme Smeenge de iveek er voor wat grieperig en verkouden was geweest was de Zeeuwse atlete van plan tot kilometer 25 en dan kijken of haar tussentijd redelijk was en ze goed mee kon komen. Door zo'n griep ga je jezelf onze ker voelen, maar toen de tussentijd vrij goed was ben ik doorgegaan. Tot 35 kilometer liep ik met enkele herenlopers, daarna alleen tussen de enorme mensenmassa aan de kant, een geweldige ervaring", liet Trijnie weten. Als ze meedoet aan een tweede ma rathon dit seizoen, wordt het in sep tember of oktober „Eerst toil ik pro beren de records op de 20 en 25 kilo meter te verbeteren" Peter Hameeteman (Zld Sport) en Kees van Sluis iMaratoni vielen uit ROTTERDAM Terwijl de ene Nederlander bij zichzelf te rade gaat of hij wel gebruik zal maken van de verdiende ticket die recht geeft op het starten in de WK-marathon van Helsinki, vroeg een tweede KNAU-atleet zich zaterdagavond af of zijn ongelukkig optreden voor de bond geen aanleiding kan zijn om hem thuis te laten. Deze merkwaardige ontwikkeling diende zich zaterdag na de finish van de Rotterdamse marathon in het Nederlandse kamp aan. Breeduit lachend constateerde Limburger Cor Lambregts dat zijn marathondebuut hem via 2.12.40 de limiet van 2.13 had gebracht. „Toch ga Ik de komende dagen met m'n trainer Jan van Uden alles eens op een rijtje zetten. Ik voel er veel voor om te proberen op de vijf of de tien kilome ter de limiet na te streven en in Helsinki op een van die twee nummers te starten", aldus de Nederlandse smaakmaker in Rotterdam. „Als Cor Lambregts kiest voor de marathon, Cor Vriend straks in Am sterdam onder de 2.13 loopt terwijl daar ook nog Jacques Valentin en Rudie Verriet als kanshebbers gelden is het aan de bond om over mijn reis naar Helsinki te beslissen", aldus de tweede Nederlander, de door kramp geplaagde Europees kampioen Gerard Nijboer die niet verder kwam dan een 16e plaats in 2.25.23. Normaliter een trainingstijd voor Nij boer die nog 13 minuten te gaan had toen op de Coolsingel de 24-jarige Cor Lambregts als nieuwe Nederlandse marathonrevelatie gehuldigd kon wor den. Twee uur. 12 minuten en 40 seconden. De derde plaats op de nationale rang lijst aller tijden en de 15e op de actuele wereldranglijst en dat in zijn eerste marathon. „En het had nog harder gekund als ik de wedstrijd beter had ingedeeld", al dus de Roermondse atleet die zes jaar geleden nog een amateurlicentie van de Wielerume op zak had maar geen nieuwe meer aanvroeg omdat echte resultaten uitbleven. „Ik had me op Nijboer en Parmentier gericht. Nijboer viel al gauw terug en ik had er geen idee van dat die Belg uitgerekend nu zo hard zou gaan. Na dertien kilometer ben ik bewust van de kopgroep met Salazar en De Castel la afgehaakt. Maar goed ook want vooral in die laatste zeven kilometer voor mij een onbekend gebied heb ik het moeilijk gehad". Toch bleef Lambregts die al twee jaar iedereen verbaast met topprestaties op afstanden tot 25 kilometer, zij het met zware benen, in dat onbekende gebied overeind na het grootste deel van die vele kilometers alleen te hebben „ge zwommen". „Ik had gehoopt op een tijd van tussen de 2.10 en 2.12", klonk het waaruit zijn ambities blijken die sommigen als te stoutmoedig bestempelen, anderen als bereikbare idealen. De laatsten blijken gelijk te hebben gezien de prestatie van Lambregts die na Nijboer en Vriend de derde Nederlander in de geschiedenis is die onder de 2.13 dook. Nog zo'n uitspraak waaruit zijn „wie- Ierkarakter" blijkt: „Met 2.12,40 loop ik in Helsinki niet in de medailles, Daar om kan het best eens de tien kilometer worden", aldus de vorig jaar door de KNAU voor Athene te licht bevonden Lambregts. Enthousiasme dat zelfs zo ver ging dat hij, toen hij vroeg om een warmte- pleister door vier hulpverleners op de brandcard werd gelegd voor een mas sage van zo'n twee minuten. „Erj jammer dat het zo liep want ik had het gevoel hier 2.11 of 2.12 te kunnen lopen. Bewust ben ik in het begin niet meegegaan met de kopgroep. Na wat problemen begon ik op 20 kilometer heel goed te draaien totdat de ham string weer begon op te spelen", aldus Gerard Nijboer die nog steeds twijfelt aan de beslissing van de KNAU als zou hij vrijgesteld zijn van de limiet, zoals de Belgen Parmentier en Lismont dat ook zijn vanwege hun prestaties in Athene. Alleen zou van Nijboer vorm behoud tijdens de dertig kilometer interland in juli gevraagd worden waarin de Europees kampioen ook zal starten. „Ik wil het gewoon zwart op wit zien", aldus de nationaal recordhouder die in Rotterdam dus getuige was van de doorbraak van Cor Lambregts, maar ook van een tweede Limburger, Peter Rusman, de echtgenoot van nationaal crosskampioene Wilma. die naar 2.16,23 doorstootte, terwijl de al 52- jarige veteraan Piet van Alphen in zijn leeftijdsklasse tot de wereldtijd van 2.22,14 kwam. Ondanks een blessure liep Europees kampioen Gerard Nijboer toch de Rot terdamse marathon uit en finishte uit eindelijk als zestiende in 2.25.23. ROTTERDAM (GPD) De kans bestaat dat de internationale atletiekfe- deratie (IAAF) de KNAU zal berispen omdat na de Rotterdamse marathon geen dopingcontrole is uitgevoerd. De Rotterdamse marathon was namelijk de eerste permit meeting in de atletiekgeschiedenis. Een wedstrijd, behorend in een geselecteerde serie van topmarathons en baanwedstrijden (ook de Hengelose FBK-games hebben die status). Daarmee wil de IAAF de vooral op commercie gerichte organisatoren een spaak in het wiel steken en bovendien meer greep krijgen op de betalingen aan de atleten. Na elke permit meeting moet ook op doping gecontroleerd worden al zou dat alleen nog zwart op wit staan voor wat betreft de baanwedstrijden Volgens de reglementen moet het geld, dat toppers als Salazar en De Castella kregen voor hun optreden, overgemaakt worden naar een fonds dat op hun naam staat maar beheerd wordt door de nationale atletiek bond. Vooral vanuit Amerika drong men er de afgelopen dagen bij de KNAU op aan te melden hoeveel Salazar in de Maasstad verdiende. Trouwens ook de KNAU zelf zal gaan werken niet op naam van Nederlandse topatleten staande fondsen. ZEVENBERGEN - Zo langzamerhand dreigt Vlissingen te verstikken in de wurggreep van de degradatieangst. Geteisterd door nervositeit is de ploeg van trainer Bert Pentury geen schim meer van de soepel draaiende forma tie. die enkele weken geleden aartsri vaal Middelburg met 2-0 versloeg. Vrij wel kansloos, maar vooral eerloos - Vlissingen bezondigde zich enkele ma len aan grove overtredingen - gingen de Zeeuwen gistermiddag in Zeven bergen ten onder tegen Virtus: 2-1. Doelman en aanvoerder Hans de Roo- ver verzuchtte na afloop: „We kunnen alleen nog maar angstvoetbal spelen Funest was vanmiddag, dat er in deze jonge ploeg te weinig routine is. Het lijkt wel of de angst om te verliezen de meesten verlamd". Hoewel de toestand voor Vlissingen na deze nederlaag ui terst précair genoemd mag worden, heeft Hans de Roover de hoop nog zeker niet laten varen: „Thuis moeten we nog tegen Madese Boys en zo lang ik bij Vlissingen speel, hebben we daar nog nooit van verloren Komende zondag moeten we tegen Sluiskil, een ploeg waar we eigenlijk weinig van weten' Trainer Pentury: „Die Zeeuws-Vlamin gen zullen ons zeker niets cadeau ge ven". En tenslotte moet Vlissingen dan nog uit tegen Internos- „Een erg harde ploeg", weet De Roover. die echter aan een duik naar de derde klas nog niet wil denken. Woede Vooral na rust haalde Vlissingen zich de woede van de Brabanders op de hals. Virtus-trainer Ton Carton fulmi neerde: „Als ze er zo proberen in te blij ven dan hoeft het voor mij niet. Ik kan er wel tegen als er af en toe eens ie mand bij een shirtje wordt gegrepen. Dat doen wij ook. Maar te veel Vlis- singse overtredingen waren te grof". Carton doelde met name op acties van Barend Vader, die de razendsnel sprin tende Jan Brand meedogenloos onder uit haalde, en van Hans de Roover. die op zeker 25 meter afstand van zijn doel de doorgebroken Rini van Tetering met een sprong torpedeerde. Carton: „Dan is er maar één oplossing: wegwe zen". Scheidsrechter Jan Kardol uit Uden volstond in beide gevallen met een boe king Vader kreeg als aantekening ach ter zijn boeking „het op ruwe wijze on deruit halen van een tegenstander" en voor De Roover werd genoteerd „het onbesuisd ingaan od een aanvaller" Arbiter Kardol Beide ploegen hadden schuld Ze accepteerden totaal niets van elkaar. Het regende van geniepige overtredingen aan beide kanten. Te vaak ging de botte bijl er in". Hans de Roover was overigens al enigszins ge prikkeld omdat hij bij een opstootje voor zijn doel een harde vuistslag kreeg van middenvelder Peter Vrins. Arbiter Kardol: „Ja. dat zag ik, maar er werd van beide kanten geslagen". Hij vol stond er dan ook mee om deze gevechts handelingen met gebaren en woorden te smoren. Virtus-trainer Carton „Dat moet ik toegeven, die vuistslag van Pe ter Vnns deugde ook niet" Tussen de bedrijven door werd Vlissinger Aar- noutse ook nog genoteerd ..wegens het vasthouden van een tegenstander". Piet Koster, voorzitter van Vlissingen: „We staan juist bekend als een sportie ve ploeg. In de hele competitie hebben we vier boekingen gekregen en nu in eens drie in één wedstrijd". Turbulent In de eerste 35 minuten wees niets er op, dat deze wedstrijd na rust zulke turbu lente momenten zou beleven. Beide ploegen speelden zo behoudend, dat er met één werkelijke scoringskans te zien was. In die fase wekte zowel Vlissingen als Virtus de indruk tevreden te zijn met een gelijkspel Virtus-trainer Car ton complimenteerde Vlissingen na af loop voor de spelopvatting in dat eerste half uur: „Met uitstekend breedtespel hadden ze de wedstnjd wel onder con trole". Dat kon overigens van Virtus ook gezegd worden al gebeurde dat dan niet met breedtespel. maar met veel mankracht in de verdediging en passes naar de spitsen Henk van Boxtel en Jan Brand. Maar in de 37e minuut verdween plot seling de patstelling uit de wedstrijd. Op rechts nam Virtus-verdediger Kees Broeders pijlsnel een vrije trap en om dat er in de Zeeuwse verdediging vele dekkingsfouten konden worden gesig naleerd, kon Peter Vrins raak koppen: 1-0. Het kwetsbare Vlissingen leek in elkaar te klappen en de Zeeuwen mochten blij zijn voor rust de schade tot die 1-0-achterstand beperkt te hou den, want Brand knalde hard in dt Imek (redding door De Roover), Vrins schoot na een corner rakelings naast en Ron van Dam tikte de bal ternau wernood voor de doorgebroken Brand weg. Illustratief voor de rommelige wed strijd was, dat Vlissingen vijf minuten na rust eveneens uit een „stilstaande" situatie de gelijkmaker produceerde Op rechts joeg Huib Meerman de bal naar Rob de Nooijer, die ineens doortik te naar Livramento. Van diens schoen sprong de bal in het doel: 1-1. Dat Vlis singen veel beter kon, bleek vervolgens tien minuten lang. Virtus kwam onder druk te staan. Maar na een kwartier sloeg het noodlot voor de Zeeuwen toet toe. Van Boxtel zette de bal uit een cor ner voor doel en in een volkomen on overzichtelijke situatie werkte midden velder Viktor Clarijs de bal tenslotte in het doel. 2-1. Daama werd de wedstrijd steeds grimmiger en chaotischer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 18