L Kuipers mooiste winst Ajax toont vormverlies Houtman redt Feyenoord PARIJS-ROUBAIX AZ'67 GEKLOPT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oosterbosch wint eerste wielerronde van Amerika Uitslag Parijs- Roubaix Hinault woedend PZC 1 PAGINA 11 MAANDAG 11 APRIL 1983 WASHINGTON (ANP) Nederlanders waren weer eens pioniers. In 1983 werd Amerika ontdekt als wielcrland. Bert Oosterbosch won de eerste Ronde van Amerika, een driedaagse wedstrijd in de staat Virginia aan de oostkust met de statenloze hoofdstad Washington als eindhalte. Oosterbosch legde de basis voor de eindoverwinning in de derde etappe, een individuele tijdrit in Fort Harrisson over vijftien kilometer. In de stromende regen overtroefde hij op de glooiende wegen van het nationale park bij Richmond de Australiër Anderson en de Noor Pedersen. met respectievelijk 30 en 40 seconden. De gemid delde snelheid van 48.43 km per uur zei alles. Er viel in drie dagen hard fietsen een kleine 300.000 gulden te verdelen De vier Nederlanders haalden tesamen meer dan een kwart uit de prijzenpot. Een slordige 75.000 gulden voor de eindzege voor Oosterbosch, de etapewinst van Leo van Vliet, de gewonnen tijdrit van Oosterbosch en de overwinning in het ploegenklassement. plus nog een handvol ereplaatsen. Leo van Vliet won zaterdag de 120 kilometer lange etappe van Williamsburg naar Richmond in de stromende regen in de eindsprint van Le Bigault (Fra) De uitslag van de door Beri Oosterbosch gewonnen tijdrit over vijftien kilometer is I. Bert Oosterbosch iN'edi 18.35.5; 2 Phil Anderson (Ausi 19.05.8 3 Erik Pedersen iDem 19 51.6: 15. Lubberding 19.53,5: 21. Wijnand 19.59.5: 25. Van Vliet 20.09.0: 29. Pirard 20.24.0. De vierde en laatste etappe, een rit over 132 kilometer van Fredericksburg naar Washington, werd In een massale eindsprint gewonnen door de Amerikaan Ronald Hayman Hel eindklassement, is: 1. Bert Oosterbosch (Ned): 2 Anderson lAus) op 30 sec 3 Pedersen iNooi op 40 sec 4 Grezet (Zwii op 48. 5 Bauer (Can) op 53. 10. Van Vliet op 1.01:17. Lubberding (Ned) op 1.21; 22. Wijnatids (Ned) op 1,27; 27. Pirard (Nedi op 1.42. (Door Peter HeerJcensi) ROUBAIX Omdat het er allemaal niet meer toe deed toen Hennie Kuiper het feest vierde van de overwinning die hij de mooiste noemde uit zijn carrière, bleef een verbijsterende blunder van zijn volgers in de ploegleiderswagen verder onbe sproken. Niemand ook, die het na afloop Fred de Bruyne als ploegleider de eerst verantwoordelijke wilde aandoen om er kritisch op terug te komen, zo bleek zag die en zó overtuigend was zijn greep naar de hartstreek. Maar dat nam allemaal het onthutsende van wat er gebeurd was niet weg. op 6 kilometer van het einde had Hen nie Kuiper de eerste plaats in Parijs- Roubaix kunnen verspelen door een schromelijke vergissing van het per soneel. Bezig aan een indrukwekkende so lo, moest hij toen bij materiaalpech zó lang wachten dat zijn kansen vermoord leken te gaan worden in het lugubere decor van wat ze in de wielersport „De Hel van het Noor den" noemen. Het was gekomen door een toeschouwer die in een poging een foto van hem te maken, zo ver naar voren boog dat Kuiper met zijn fiets een onverwachte ma noeuvre moest maken. Hij bonkte van de kasseien af en reed zijn achterwiel stuk in een van die vele gapingen op dat beestachtige par cours vlakbij Roubaix waar de keien gelegd lijken vanuit een vliegtuig. Veel te lang Over zijn precieze voorsprong op vier achtervolgende concurrenten (Duclos Lassalle, De Meyer. Moser en Madiot) was op dat moment weinig bekend. Alleen dat Hennie Kuiper een duivelse strijd had moe ten leveren om het tot 30 seconden te laten komen. En toen dat. Langs de kant in de blubber, schreeuwend om hulp. Later probeerde Fred de Bruyne uit te leggen dat het zijn schuld niet was geweest dat het rond de 25 seconden had geduurd voor Hennie Kuiper weer fietste. Veel te lang. ..Ik wilde er een ander wiel insteken, maar het ging niet Alles zat dubbel geklapt door de kracht waarmee hij in die kuil reed Bij de reconstructie verklaarde me canicien Ronnie de Bisschop echter dat de hoofdoorzaak anders lag: De Bruyne wilde per se zelf dat nieuwe wiel erin stoppen, maar hij was er veel te zenuwachtig voor en daar door mislukte het Jammer dat hy me net voor was. want zou ik het hebben moeten doen dan had dat de helft van de tijd gescheeld. Maar allez... Het is goed afgelopen. Geluk kig. mogen we wel zeggen" De tweede opvallende misgreep: de reservefiets van Kuiper stond zo onhandig op de auto geplaatst dat het langer dan normaal duurde voor die was gepakt. me voor een belangrijk deel gerust". Het was Kuipers tweede tegenslag geweest. De eerste keer had hij een schuiver gemaakt. Heel elegant over de vette leemlaag die de bonkige steenpartijen kleefde. Ook toen was hij met klein te krijgen geweest. De wilskracht had duidelijke sporen op zijn bemodderde gezicht getrokken toen hij een schitterende achtervol ging reed. Dansend op de kasseien en boordevol macht die hij de afgelo pen week opbouwde tijdens een Spartaanse training. Hennie Kuiper: „Ik heb deze week ontzettend afgezien. Toen ik woens dag zes uur op de fiets had gezeten bleek ik vijf kilo afgevallen. Donder dag gooide ik er nog eens zeven uur tegenaan, maar daar kreeg ik vrij dag een enorme terugslag van. Ik dacht dat ik m'n (benen helemaal kapot had gedraaid". Over de kracht van Hennie Kuiper waren zijn verslagen tegenstanders in Rou baix unaniem vol lof. Ze hadden hem moeten laten gaan op de meest eenvoudige manier die dit vak kent: zomaar uit het wiel. In dat werk. hoefde deze keer met afgerekend te worden met de Raleig- h-renners. Voor het eerst in de glo rietijd van deze ploeg. Haalde nie mand de emdstreep in een klassie ker Zelfs Peter Post viel uit: autopech. Kopman Jan Raas hield het na 154 kilometer voor gezien toen hij drie keer had gebraakt. ..Hoe het kwam weet ik niet. Bij de start mankeerde ik mets en in de koers werd ik elke kilometer beroer der. Ik ben naar Post gegaan om hem te vertellen dat hij niet meer op mij hoefde te letten want ik was helemaal op. Slap van het overge ven". De andere troef die uitgespeeld zou worden. Ludo Peelers, redde het ook niet. Die sneuvelde in het bos van Wallers, het meest gevreesde stuk dat na 10 jaar weer was opge nomen in de route. „Ik raakte achterop door een lekke band. Met een zakte al m'n moraal weg". Peter Post maakte zich nauwelijks druk over die tegenslag („ach, de ene keer loopt het mee de andere keer tegen") en deed in Roubaix wat iedereen deed: Hennie Kuiper prij zen voor de manier waarop hij deze klassieker had beheerst en daarmee na de Ronde van Vlaanderen (Raas) en Gent-Wevelgem (Van Vliet) voor de derde Nederlandse zege op rij zorgde. De uitslag van de 81e Parils-Roubaix is 1 Hennie Kuiper iNed) 279 km in 6 uur 47 min 51 sec igemlddelde snelheid 42.311 km per uur), 2 Gilbert Duclos-Lassalle (Frai op 1 15. 3 Franceso Mosër (Itai z.t4 Ronan de Meyer iBeli z.t5 Mare Madiot (Itai 7. t 6 Adrie van der Poel (Ned) op 5 59 7 Benny van Brabant iBeli z.t 8 Frank Hoste iBel» op 7 40. 9 eddy Pianc- kaert (Bel» z t 10 Alain Bondue iFrai op 8.40.11 Daniel Wtllems iBeli z.t.. 12 Roger de Cmjf Belzt 13 Francis de nader (Bel) op 10.52. 14 Jan Wynants iBeli op 12 17. 15 Paul Sherwen iGBri óp 13 02. 16 Luc Colijn (Beli z t17 Ene Vanderaerden (Bel) op 14 04. 18 Josef Lieckens (Bel) z t 19 Ludwig Wijnants iBeli z t.. 20 Stephen Roche Ier» op 16 25.21 Dominique Garde (Frai op 16.25, 22 Henry MandersiNedi op 18 31, 23 Marc Gomez (Frai op 18 46. 24 Ench Maechler (Zwii zt„ 25 Plerino Ga- vazzi iltai z 1 26 Jan van Houwelingen (Ned) op 23 41. 32 en laatste Martial Gayant (Frai op 40 21 Jan Raas Bij het grote televisiescherm in het stadion van Roubaix sloeg kijker Jan Raas (uitgevallen door ziekte) met de vlakke hand op zijn knieën en nep vol verbazing: „Hoe is dat nou toch mogelijk". Ook dat wist Ronnie de Bisschop precies: „We hadden de fietsen van Van der Poel en Vanderaerden dichter bij de hand dan die van Kuiper omdat die ande re twee de laatste tijd wat beter rijden...". Alsof Hennie Kuiper niet in de meeste van de elf keer dat hij deze zware koninginneklassicker reed steeds sterk voorin had gekoerst. Zelf zei Kuiper dat opwindende incident minder bloedstollend er varen te hebben dan de meesten die met dal spannende moment in de finale werden geconfronteerd. ..Ik kon gelukkig een lang stuk weg afkijken en ik zag niks. Dat stelde ROUBAIX (GPD) Dat wielerve- dette Bernard Hinault de eind streep van de klassieker Parijs- Roubaix niet haalde, was geen ver rassing, maar wél de manier waar op hij uit de wedstrijd verdween. Hij deed dat door zijn fiets woedend naar een toeschouwer te gooien. Het incident vond plaats bij de eerste ravitaillering in Valenciennes waar de toeschouwers zijn beslissing om af te stappen met groot boe geroep begeleidden Hinault rea geerde furieus. Hij tilde zijn fiets op. smeet die voor de voeten van een boeroepende kijker en schreeuwde wild „alsjeblieft. Probeer het nou zelf maar eens Zonder zich verder oij.i uuie rijwiel van ruim 3000 gulden te bekommeren (dat deed een geschrokken uit de ploegleiders wagen springende mecanicien voor hem) stapte Hinault weg Dat zijn opgave niet als een verras sing kwam lag aan het feit dat hij pas acht uur voor het vertrek terug keerde van zijn missie als stait- schotlosser voor de Ronde van Ame rika Hoe kwalijk hij het Felix Levi- tan en jacques Goddet nam dat ze als organisatoren van Parijs- Roubaix gebruik maakten van het recht om hem te verbieden in de Verenigde Staten te koersen, bleek uit zijn reactie in Valenciennes „Vi ve l'Amerique". nep hij demonstra tief toen hij in zijn remmen kneep De verslagen 'groten tn PO'ijs Roitbau: Francesco Moser sleurt aan de kop van het groepje dat uiteindchik Hennie Kuiper geen beslissende weerstand kon bieden achter Moser rijden Gilbert Duclos-Lassalle en Mare Madiot i gedeeltelijk zichtbaar AMSTERDAM (GPD) Hoewel Ajax afgelopen zaterdag tegen AZ'67 opnieuw een zwakke prestatie (trainer Aad de Mos: „Dit was de slechtste wedstrijd van het seizoen") kon camoufleren met een overwinning (32), is duidelijk geworden dat de Amsterdamse formatie het belangrijkste stadium van deze voetbaljaargang zal moeten afwerken in de sfeer van een dreigende vormcrisis. De druk die op de jeugdige ploeg is komen te liggen hu op twee fronten de beslissingen naderen (woensdag de halve bekerfinale tegen PSV en over drie weken het competitletreffen tegen medetitelkandidaat Feyenoord) heeft het sprankelende voetbal, waarmee Ajax zoveel waardering oogstte, nage noeg te met gedaan. De landskampioen maakte tegen het door schorsingen (Amtz en Reminders) en blessures (Tol) ernstig verzwakte AZ dan ook een vermoeide en uitgebluste indruk. .Er zal nog heel wat dienen te gebeuren willen we PSV en Feyenoord behoorlijk tegenstand kunnen bieden", zo merkte Aad de Mos na afloop van het in vele opzichten teleurstellende duel veelbetekenend op. Trainingskamp In dat perspectief zou een afzonde ringsperiode in de trainingskamp voor de bekerconfrontatie tegen PSV in Eindhoven waardevol zijn geweest, maar daar heeft de technische leiding van afgezien. „We gaan alleen in trai ningskamp voor de wedstrijd tegen Feyenoord. Daar hebben we bewust voor gekozen, omdat het behalen van de landstitel bij ons de hoogste priori teit heeft. Zodoende vertrekken we in de loop van woensdag gewoon met de bus naar Eindhoven", aldus de tech nisch leider. Hoewel AZ-voorzitter Arie Ligthart za terdagavond geen namen wenste te noerpen („Het lijkt me duidelijk op welke plaats het elftal versterking no dig heeft"), maakte hij er geen geheim van dat AZ ondanks de forse bezuini- gingspolitiek van het afgelopen jaar toch bereid is geld te steken in nieuwe spelers. Schadepost Naast de contractbesprekingen heeft de clubleiding de aandacht ook gericht op de afwikkeling van de schade die de verplaatsing van de wedstrijd tegen Ajax naar het Olympisch Stadion heeft veroorzaakt. Afgelopen zaterdag waren er slechts 11.000 betalende bezoekers, terwijl AZ 25.000 toeschouwers nodig had om quitte te spelen. „Grof geschat denk ik dat de schade tussen de 50.000 en 75.000 gulden zal bedragen", zo stelde Ligthart later. „De vraag is op welke instantie we een dergelijke scha depost kunnen verhalen. Onze juri disch adviseur Berry Bertels is bezig om te bekijken wat de mogelijkheden zijn. maar ik verwacht er eerlijk gezegd niet veel van" Hoe ver AZ inmiddels is afgegleden werd tegen Ajax nog eens onder streept. Met één spits (Rick Talan). vijf middenvelders en vier verdedigers ga ven de Alkmaareiers zo nadrukkelijk blijk van hun ontzag voor de „thuis ploeg". dat het duel bij voorbaat be slist leek. Hoewel die overdreven er kenning Ajax uitstekend van pas leek te komen bij zijn pogingen om de tegen Roda JC al gesignaleerde terugval een halt toe te roepen, waren de Amster dammers in het vrijwel lege en sfeerlo ze verpauperde stadion niet vooruit te branden. Dat de ploeg desondanks in de eerste helft naar een 20- voorsprong kon uitlopen dankte Ajax enkel en alleen aan het zwakke Alk- maarse verweer en twee sterke momen ten van de verder buiten beeld blijven de Johan Cruijff. die de basis legde voor de treffers van Dick Schoenaker (28e minuut) en Frank Rijkaard (37e minuut). Kennelijk vormde die marge het sein om naar een nóg lagere versnelling terug te schakelen en de concentratie volledig te laten verslappen, waardoor AZ vooral in het tweede bedrijf meer greep op het spel kon krijgen. „Er waren te weinig spelers die echt wilden werken", zo analyseerde Aad de Mos achteraf. „Soms had ik het idee alsof AZ met ons meespeelde". Vooral de Amsterdamse afweer stelde zich met uitzondering van sluitpost Piet Schrijvers zich zó passief en kwetsbaar op. dat een tegenstander met meer kwaliteit dan AZ ongetwij feld méér rendement had gehaald uit die nonchalante opstelling. AZ profi teerde slechts twee maal vlak voor rust via Richard van der Meer en negen minuten voor tijd via Rick Talan maar die goals waren niet voldoende om de score die Dick Schoe naker direct na de pauze naar 1—3 had opgevoerd ongedaan te maken. „We hadden meer lef moeten hebben", stel de trainer Hans Eijkenbroek later. „Dan had er tegen dit Ajax voor ons meer in gezeten". ROTTERDAM (GPD) Het was dat Peter Houtman zijn hoofd er tenminste nog bij hield, anders had Feyenoord het mooi kunnen vergeten. In de slotfase van de zeer armoedige partij tegen Helmond Sport onttrok de nationale topscorer zich als een van de weinige Rotterdamse voetballers aan de golf van paniek die door de Kuip spoelde na de onverwachte gelijkmaker van de zo veel minder geachte tegenstander. De nog altijd geblesseerde spits, op het laatste moment opgeroe pen als stand-in voor de aan zijn enkel geblesseerde Ruud Gullit, behoedde zijn ploeg in elk geval voor een val in de afgrond duor zich zeven minuten voor sluitingstijd op de goede plek te posteren. Met de kopbal .waarmee hij de bevrijdende 21 liet afroepen, onderstreepte hij eens te meer zijn waarde, waaraan in het verleden nogal eens werd getwijfeld in Rotterdam en omstreken. Meevoetballen kan Houtman niet, in de combinatie en op de kleine ruimte is hij erg beperkt, maar hij staat er vaak wel als het er echt op aan komt. Gisteren kwam het er echt op aan. Feyenoord immers kende weer eens één van die dagen waarop het collec tief dat in uitwedstrijden geregeld zo n harmonieus geheel vormt, verbrokkelt tot een verzameling van elf individua listen die alleen bij elkaar lijken te horen omdat ze toevallig dezelfde kle dij dragen. Iedereen speelt dan zijn eigen wedstrijd en er is (bij afwezigheid van de nog altijd geblesseerde Van Hanegem) niemand die in staat is de groep te binden. Kortom. Feyenoord doet op die dagen maar wat. in de hoop dat het goed uitpakt. Dat is meestal het geval ..En dat is dit seizoen kenmerkend voor ons. die maz zel". erkende Peter Houtman. ..Even kenmerkend is dat we af en toe zwaar terugvallen. Kenmerkend en on verklaarbaar. Helmond mag toch ei genlijk geen probleem zijn. maar wij klappen op bepaalde dagen gewoon als een huis in elkaar". Dat hebben 16.000 kijkers dan ge merkt. Zelfs de venijnige samenzang „Slaap kindje slaap" kon de Kuip- ploeg niet wakker schudden. Er heer ste een totaal gebrek aan agressiviteit, wat het beste werd bewezen door Jeliazkov, die doorlopend verstopper tje liep tc spelen, zodat vooral de eerste helft stomvervelend was. Op die ene briljante actie van het duo Vermculcn-Valko na il0. 3Se mi nuut). was er niets te beleven. Via Van de Hooft en I.ubse kreeg Helmond zelfs de beste kansen, voor het overige toonde die ploeg te veel misplaatst ontzag Dat verdween pas na de gelijkmaker van de voor Edelbloedt ingevallen Er- win Cramer, bij de eerste doelgerichte Helmonase poging van de tweede helft. Onder zware druk (Valke: „We wisten dat het voorbij zou zijn als we een punt zouden laten liggen, geen bal kwam meer aan") raakte Feyenoord totaal in paniek. Naast de goed voetballende Valke was er maar één die er het hoofd echt bij hield: Peter Houtman Eigenlijk zou hij helemaal niet spelen, want hoofdcoach Kraay vond het beter dat hij nog een westrijd rust zou nemen met zijn knieblessure. De enkelkwets uur van Gullit dwong hem op het laatste moment echter toch het veld in. Niet de beste voorbereiding. „Maar hft is zo n kouwe kikker, dat je hem in de laatste minuut nog in kan zetten", aidus Fafié. „We mogen hartstikke blij zijn dat we door hem nog op 2—1 kwamen. Ik denk dat dit een heel goede waarschuwing was". Cariannc Berrevoets naar EK in Zweden DEN HAAG (ANP( Het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond (KNGV) heeft voor de Europese kam pioenschappen voor dames, die op 7 en 8 mei in Gothenburg worden gehou den. de turnsters Therese Wilmink (RK Dos Kampeni. Carola Eenkhoom "DOO. Utrecht) en Carianne Berre voets (Delta Sport. Zierikzee) aangewe zen. Er gaat geen reserve mee naar Gothenburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11