Politici kunnen uitspraken oesters niet hard maken Zevibel redelijk tevreden over resultaten van 1982 Expositie oude culturen in stadhuis Temeuzen IS Vervroegde uittreding 155 werknemers KMS Aandeelhouders willen maand later vergaderen VERVOEXIN MEMORANDUM MINISTER BRAKS SPREEKT OP JAARVERGADERING Bijeenkomsten energiebeleid IATERDAG 9 APRIL 1983 ■IPZC/ provincie ADVERTENTIE van 1 april tot en met 16 april draait in kapelle alles om wol en katoen bas mar de jager tonen wollen en katoenen gordijnen, meubelstoffen en tapijten uit heel europa natuurlijk - dat woord is hier wel op zijn plaats zijn er wollen en katoenen tapijten van besouw. de nederlandse fabriek die alle andere steeds een draadje voorblijft, op vrijdag en zaterdag onthullen tapijtmakers van danskma hun geheim, zij laten zien hoe zij met het pistool de prachtigste wollen karpetten maken die kunt u in ieder formaat n iedere kleur en in ieder ontwerp bestellen, bas+mar de jager leden goed wonen kerkplein 57 kapelle X)i ae pracnu YERSEKE Politici en andere bestuurders doen op grond van eenzijdige argumenten uitspraken over de oestercultuur die ze niet hard kunnen maken. Tot deze conclusie komt de vereniging van oesterkwekers en exporteurs, Vervoex, in Yerseke in een memorandum over de oestercultuur in de afgelopen dertig jaar. Dit memorandum is samengesteld als tegenweer tegen de, zoals Vervoex het noemt, „niet aflatende druk van oud-oesterkwekers en lieden van buitenaf (waarbij de eersten diverse malen hun beurt hebben laten voorbijgaan) via hele en halve waarheden tot op het hoogste niveau pogen om het de bestaande actieve bedrijven moeilijk te maken". De Vervoex-leden geven zichzelf om te beginnen een schouderklopje. Ze wij zen qrop dat de oestercultuur in de periode 1953-1983 een ontwikkeling heeft doorgemaakt die bepaald wordt door zeer uitzonderlijke factoren. „Als men deze op een rijtje zet. namelijk de afsluiting van de Oosterschelde, de teloorgang van een eigen oesterpopula tie. ziekte-infecties, overvloedige mos- taadval op de oesterpercelen, voort durende verzanding van percelen en een bijna door juridische procedures verstikte oesterbroodwinning in de Grevelingen. dan kan met tot geen andere conclusie komen dat allen die er bij betrokken zijn geweest om de 733k draaiende te houden een zekere verdienste niet kan worden ontzegd", aldus de inleiding in het rapport. In het memorandum wordt erop gewe zen dat een aantal oesterkwekers na de rampzalige winter van 1962/63 (toen stierven zowat alle oesters in de Oos terschelde) de Nederlandse oesterhan- 1 in feite hebben voortgezet door jonge oesters in het buitenland te kopen. Verwachtingen i 1976 bleek dat in de afgesloten Grevelingen mosselen en oesters in leven bleven. Volgens Vervoex waren de verwachtingen over de oesters te hoog gespannen. Van een lonende oes tervisserij kon geen sprake zijn. Niet temin gingen de leden van de vereni ging met het Rijksinstituut voor visse- rijonderzoek (Rivo) in zee om door middel van een proef te proberen weer een voorraad oorspronkelijk platte Zeeuwse oesters op te bouwen. Vervoex herinnert eraan dat de paling- Hoger beroep te laat aangetekend: Haags hof wijst verzoek af DEN HAAG Het Haags gerechtshof heeft het hoger beroep van de 34-jarige A. J. V. uit Middelburg niet ontvanke lijk verklaard. Dit omdat de verdach te het beroep niet binnen de wettelijke termijn had aangetekend. Gevolg is dat het vonnis van de politierechter in Middelburg ongewijzigd blijft. De politierechter had V. veroordeeld omdat hij de bloedproef geweigerd had. Dit toen de politie vermoedde dat hij onder invloed achter het stuur van zijn auto zat. De man was al vaker als gevolg van drankproblemen veroor deeld. Het vonnis van de politierechter luidde zes weken gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk en 18 maanden intrekking van het rijbewijs. vissers in de Grevelingen de gelegen heid hebben gekregen om in beschei den mate deel te nemen aan de brood winning, terwijl deze zelfde vissers alle mogelijke rechtsmiddelen hebben aan gegrepen om een stokje te steken voor de activiteiten van de Yersekenaren in het meer. De samenstellers van het memoran dum vinden het opvallend dat bij alle boute uitspraken over de Zeeuwse oes tercultuur nergens worden vastgesteld dat de Vervoex-leden die in 1976 geld hebben gestoken in de Grevelingen- proef. de stoot hebben gegeven tot ontwikkelingen die ertoe hebben ge- DEN HAAG (ANP) Nadat onlangs de georganiseerde Nederlandse sportvis- serij zich uitsprak voor een zout Gre- velingenmeer heeft nu ook het Ko ninklijk Nederlands Watersport Ver bond (KNWV) dat gedaan. Het ver bond meent dat er wel een goede oplossing moet komen voor de toegan kelijkheid van het meer. De capaciteit van de huidige sluis bij Bruinisse, de enige toegang, is volgens het verbond veel te klein. Na de afsluiting van de Grevelingen tussen Goeree-Overflakkee en Schou- wen-Duiveland in het kader van de Deltawet in het begin van de jaren zeventig is het Grevelingenmeer eerst brak geworden en later door het inla ten van zeewater weer zout. Het kabi net moet nog dit jaar een beslissing nemen over de uiteindelijke toekomst van het meer. De Nederlandse Vereni ging van Sportvissersfederaties en de Deltafederatie hebben onlangs aan staatssecretaris Ploeg van landbouw en visserij een rapport aangeboden, waann zjj pleiten voor een zout Greve lingenmeer. Het Watersport-verbond geeft als be langrijkste argument voor een zout meer de betere waterkwaliteit en de beheersbaarheid van het waterpeil. Een zoet meer zal in de zomer tot wateronttrekking door de landbouw leiden, wat weer tot gevolg zal hebben dat veel voorzieningen, zoals bijvoor beeld aanlegsteigers, drijvend moeten worden gemaakt. Dergelijke voorzie ningen zullen aanzienlijk duurder zijn, aldus het KNWV. PERSONEELSPLAN DIRECTIE VLISSINGEN - Het aantal arbeidsplaatsen bij de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen kan met ongeveer 155 worden verminderd door middel van vervroegde uittreding. Dit heeft de directie van de KMS vrijdag meegedeeld aan de vakbonden in een nadere uitwerking van het al eerder ingediende perso- neelsplan. Woensdag ver nemen de vakbonden hoe- Nog geen besluit bedrijfsvereniging over betalingen RDM-werknemers DEN HAAG De bedrijfsvereni ging voor de metaal- en elektro technische industrie in Den Haag heeft nog geen besluit kunnen nemen over het overnemen van een deel van de loonbetalingen voor de nieuwe onderneming die de werkzaamheden van de Rotter damse Droogdok Maatschappij (RDM) zal voortzetten. Dit heeft een woordvoerder van de bedrijfs vereniging vrijdag meegedeeld. De doorbetaling-van het loon van de 250 werknemers die niet bij de nieuwe onderneming terecht kun nen is op losse schroeven komen te staan doordat minister Korthals Altes (justitie) donderdag een nieuw standpunt heeft geventi leerd. In een brief aan de tweede kamer liet de minister weten dat de regel dat een nieuwe werkgever van rechtswege ook alle rechten en verplichtingen overneemt uit de arbeidsovereenkomsten met de werknemers, niet geldt wanneer tijdens een faillissement of uitstel van betaling een (deel van een) onderneming in andere handen overgaat. De regering is van plan artikel 1639 aa uit het burgelijk wetboek dat over deze materie handelt, aan te vullen zodat de bedoeling van de wet duidelijker wordt. ROTTERDAM - De Vereniging van aandeelhouders en houders van certificaten van aandelen RSV heeft de raad van bestuur van RSV verzocht de vergadering van aandeelhouders-certificaathouders op de oorspronkelijk geplande datum van 24 mei te houden in plaats van op de nu vastgestelde datum van 27 april. Dat geeft volgens de vereniging de raad van bestuur de mogelijkheid om alsnog een schriftelijke uiteenzetting van de gang van zaken aan belanghebbenden toe te sturen in plaats van te volstaan met een mondelinge uiteenzetting zoals nu in de bedoeling ligt. Voorts heeft de vereniging er bij de raad van bestuur op aangedrongen een nieuw punt aan de agenda toe te voegen: het voorstel tot het instellen van een aandeel- en certificaathouders-onderzoekcommissie. Deze commissie zal onder meer taak moeten hebben de «jontacten te leggen en voeling te houden met de parlementaire enquêtecommissie en de Algemene Reken kamer om de belangen van aandeelhouders en certificaathouders bij voortduring onder de aandacht te brengen Bovendien wil de vereniging bevorderen, dat bij een eventuele sterfhuis constructie de winsten van levensvatbare dochters gedeeltelijk gereser veerd worden voor de verstrekkers van risicodragend kapitaal. Zonodig zal de vereniging, als blijkt dat bij de onderzoeken onvoldoende rekening wordt gehouden met de belangen van de verstrekkers van risicodragend kapitaal, een enquete bij de Ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam aanhanging maken. veel personeelsleden direct ontslag moet worden aan gezegd. De vakbonden hebben te horen gekregen dat de directie nog steeds vasthoudt aan een vermin dering van de capaciteit met 520 arbeidsplaatsen. Een deel van die vermindering kan worden bereikt door 40 mensen gebruik te laten maken van de VUT en ruim 115 personen van 60 en 61 jaar ver vroegd te laten uittreden door middel van de SUM-regeling. Dat blijkt uit een nadere uitwerking van het overlevingsplan van de directie, dat vrijdag is gepresen teerd aan de vakbonden, die ook een toelichting hebben gekregen. Overleg heeft volgens districtsbe stuurder W. Waumans van de In dustriebond FNV nog niet plaats gevonden. „Het is ook helemaal nog niet zeker, dat wij woensdag wel gaan overleggen met de direc tie. Dat moeten de leden nog be slissen tijdens de verschillende vergaderingen die dinsdag worden gehouden", vertelt Waumans des gevraagd. De districtsbestuurder noemde de nadere uitwerking nog een 'scha mel' resultaat. „Het is wel het meest minimale. We hadden toch wel een verdere uitwerking ver wacht", liet hij weten. De Industriebond FNV vergadert dinsdagavond in het Scheldekwar- tier te Vlissingen over het 'globale personeelsplan', dat vrijdag is ge presenteerd en over een eventuele voortzetting van het overleg. Het CNV vergadert in de Petruskerk en de Unie BLHP in de kantine van RSVM aan de Prins Hendrikweg te Vlissingen. Bij de vakbonden bestaat volgens Waumans overigens steeds grotere angst, dat de overheid nog meer maatregelen zal opleggen, die zul len leiden tot een verdere vermin dering van de capaciteit. „Wij hebben nog steeds geen dui delijkheid over de machinebouw, ketelbouw en nieuwbouw", aldus Waumans. RSV Z1ERIKZEE - De Vereniging tot bevordering der Zeeuwse Visserijbe- langen (Zevibel) houdt zaterdag 23 april haar jaarvergadering in Zierik- zee. Tijdens deze vergadering zal mi nister ir G. J. M. Braks van landbouw en visserij een van de sprekers zijn. De bijeenkomst wordt gehouden in het 'Huis van Nassau' in Zierikzee en begint om 10.30 uur. In het jaarverslag over 1982 merkt het Zevibel-bestuur op. dat zich in de platvisserij een nog niet eerder voorge komen situatie voordeed. De resulta ten waren iets minder dan de voor gaande jaren en in feite was de visserij met meer rendabel. Uitwijken naar uw.u^»ci gelegen visgronden bracht slechts wisselend succes. Door de dalende olieprijzen en rentepercen tages ziet de Zevibel de toekomst minder somber in en denkt men weer rendabel te kunnen vissen. De garnalenvisserij was in '82 goed. De vangsten waren aanzienlijk groter, vooral in de regio zuid. Dit maakte de iets lagere gemiddelde prijzen ruim schoots goed. De veilingen in Breskens en Colijnsplaat bleven naar landelijke maatstaven gezien met veel minder onverkochte garnalen zitten dan de andere veilingen. Wat de mosselen betreft spreekt het verslag van een jaar zonder moeilijkhe den. Ondanks een ruim aanbod werden ui .rij hoge prijzen betaald en de handel heeft nog nooit zo veel aange kocht als het afgelopen seizoen. De afzet in binnen- en buitenland vertoon de weer een stijgende lijn. De Zevibel is bezorgd over het eventu eel niet tijdig gereed komen van de compartimenteringsdammen met de stormvloedkering in de Oosterschelde. Naast de verzoeting van het Ooster- scheldebekken zal er een stagnatie van de afzet kunnen komen, omdat de verwaterplaatsen door het geringere getijverschil voor de kotters onbereik baar zullen worden. De vooruitzichten voor het seizoen '83-"84 zijn redelijk goed. schrijft het bestuur. De kokkelvisserij heeft een zeer moei lijk jaar achter de rug, onder andere door de spijsolie-afTaire in Spanje, die de afzet bijna geheel tot stilstand bracht. In de laatste helft van het verslagjaar trok de afzet weer Iets aan, wat reden geeft voor iets betere verwachtingen voor '83. Er zijn aan de kottervloot twee nieuwe en vier gebruikte schepen toegevoegd daarmee een totaal van 58 schepeD belopend. De mosselvloot werd verder vernieuwd en gemoderniseerd. Twee nieuwe schepen en een aantal moderni seringen tonen dat aan. Er zijn vier nieuwe kotters in aanbouw. leid dat in het meer nu een royaal moederoesterbestand aanwezig is. On danks deze hoeveelheid originele Zeeuwse oesters bevindt de oestercul tuur zich toch nog in een uiterst zorge lijke situatie, omdat de Grevelinge- noesters momenteel slechts voor 10 a 15 procent in de behoefte kunnen voor zien. Voor de Vervoex-leden is het onbegrij pelijk dat bijvoorbeeld mensen uit de mosselbranche, wier tak van visserij tot de meest welvarende in Europa behoort, schijnbaar moeiteloos, zo schrijven ze. 'de media en politieke krachten voor hun karretje weten te spannen in hun poging de actieve oesterkwekers in een kwaad daglicht te stellen'. Districtswedstrijden modelvliegen in Vlissingen-oost VLISSINGEN - De Zeeuws-Vlaamse modelvliegtuigclub houdt morgen, zondag de Zeeuws-Brabantse dis trictswedstrijden modelvliegen. Deze wedstrijden, die meetellen voor het Nederlandse kampioenschap, du ren van 10.00 tot 17.00 uur. In totaal komen er 20 a 25 vliegers, waarvan er negen lid zijn van Zeeuwse vliegclubs. Modelvliegclub Walcheren. Model vliegclub Delta en Modelbouwclub Zeeuwsch-Vlaanderen. Omdat de Zeeuws-Vlamingen geen ge schikt terrein hebben, zijn ze te gast bij Modelvliegclub Delta in Vlissingen- oost, bij het motorcrossveld. Er wordt gevlogen in de klassen RC1, 2 en 3. Na afloop reikt waarschijnlijk MCW- voorzitter J. Boot de prijzen uit Er zijn dertien juryleden uit het hele land. Vrijspraak in hoger beroep voor stropen mosselen DEN HAAG Het Haags gerechtshof heeft de 36-jarig A.VV. en de evenoude M. van M. uit Stavenisse vrijgespro ken. Beide verdachten werden be schuldigd van stroperij. De politie rechter in Middelburg had hen eerder veroordeeld tot een boete voor ieder van 500 gulden. De mannen waren hiertegen in hoger beroep gegaan. De politie betrapte de mannen toen zij aan het zoeken waren in de mosselvel den in de buurt van Yerseke. terwijl ze hiervoor geen vergunning hadden. De verdachten zeiden dat een kennis hen de tip had gegeven daar te gaan zoe ken. Ze meenden dan ook dat ze niet schuldig waren. De procureur-generaal bij het hof was het daar niet mee eens. Hij vond dat de verdachten er met de boete nog goed vanaf waren gekomen. Hij eiste bevestiging van het vonnis van de politierechter, omdat door het stropen veel schade in de mosselvelden wordt veroorzaakt. Het hof meende echter dat de mannen onschuldig wa ren. VLISSINGEN- De Stuurgroep Maat schappelijke Discussie Energiebeleid houdt maandag 11 en dinsdag 12 april informatiebijeenkomsten in Vlissin gen, reskens en Brouwershaven. The ma's van deze bijeenkomsten zijn energie en energiebeleid. Er wordt nadere toelichting gegeven op het Tussenrapport, dat door de Stuurgroep is gepubliceerd. De deelne mers kunnen hierover met elkaar van gedachten wisselen. De bijeenkomsten zijn op 11 april in wijkcentrum 'Open Hof te Vlissingen, op 12 april in hotel 'Het Wapen van Breskens' te Breskens en eveneens op 12 april in zaal 't Tonnenmagazijn' in Brouwershaven. De aanvang is steeds 20.00 uur. Op 26. 21 en 18 april volgen respectie velijk in Vlissingen. Breskens en Brou wershaven de zogenaamde discussie bijeenkomsten. Hier kan worden gedis cussieerd over het energiebeleid. Hydria. Geen topstuk, uit de laatste periode van het Attisch of misschien al vroeg Zuiditalisch Lucaansi werkstuk. Circa 425-400 voor Christus. TERNEUZEN - In de hal van het Terneuzense stadhuis is tot 30 mei de tentoonstelling 'Oudheid op reis' te zien, een reizende expositie over de culturen aan de Middellandse Zee, samengesteld uit de collectie van het Rijksmuseum voor Oudhe den in.Leiden. De ruim 80 kunst- en gebruiksvoorwerpen van aarde werk, zilver, brons, marmer en ivoor roepen een geschakeerd beeld op van het leven in Griekenland, Etrurië'en Rome tijdens antieke of klassieke oudheid. De oudste onderdelen van deze col lectie kalkstenen kopjes van Cy prus dateren uit de 6e eeuw voor Christus. De ontwikkeling van de Griekse kunst kan worden gevolgd vanaf de vroeg-archaische tijd tot aan het laatste Hellenisme, waarbij speelsere uitingen van de Griekse geest bijvoorbeeld in in de vaas schilderkunst niet zijn vergeten. Naast kostbaar vaatwerk, bestemd voor huwelijksplechtigheden of do dencultus is er keramiek voor dage lijks gebruik. 'Oudheid op reis' biedt voorts een aantal voorbeelden van Griekse beeldhouwkunst: een serie grafreliëfs en een groep sierlijke ter racotta figuurtjes. De Griekse kunst beïnvloedde die van de Etrusken, een mysterieus volk, waarvan de herkomst nog steeds omstreden is. Over hun gods dienst worden we uitsluitend geïn formeerd door de grafkunst, in Ter- neuzen. vertegenwoordid door met reliëfs versierde askisten. Daarnaast zijn er levendige bronzen beeldjes van bijvoorbeeld een discuswerper en goden- en dierenfiguren. Het le ven van alledag is present in de vorm van onder andere een bronzen toortshouder en zwartglanzend buc- cahro-aardewerk. De cultuur van de Etrusken zou worden overvleugeld door die van Rome. Alleen al de herkomst van sommige voorwerpejj in deze collec tie (Zuid-Rusland, Smyrna, Tunis en Gallië) geeft aan hoe ver de invloed sfeer van het Romeinse Rijk strekte op het hoogtepunt van zijn expan sie. Rome ontfermde zich ook over de Griekse erfenis, maar schiep daarnaast een aantal karakteristie- Zwevende eros. Oostgrieks. 2e helft tweede eeuw voor Christus, oranjerode klei. ke eigen takken van kunst, zoals uit de vooroudercultur ontwikkelde poprtretten. 'Oudheid op reis' laat een keus zien uit deze expressieve koppen. Er is er één aanwezig van Julius Caesar. Aan de andere facet ten vande Romeinse cultuur herin neren een bronzen lamp uit Pompei, een grafsteen van een gladiator en een fragment van een mozaikvloer. Via architectuurfragmenten, foto's en maquettes wordt er aandacht besteed aan de klassieke architec tuur. achtergrond van de getoonde voorwerpen. 'Oudheid op reis' een vervolg op de tentoonstelling 'Egyp te, dodenkunst als levenskunst' - is te zien van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7