Profiel van Java Terneuzen neemt vaste vormen aan Zorgen over gevolgen van recreatie in Grote Kreek ZWEMINSTUIF OOSTBURG MET VEEL DEELNEMERS Politie Terneuzen zoekt auto's gebruikt bij brandkastdiefstal Twee weken Gratis de PZC voor elke nieuwe abonnee. Wissel Zeeaws- Vlaanderen PZC/ streek UNTOREN, RESTAURANT EN WONINGBOUW Oud-inspecteur vervoer ZVIM J.B.F. Pauwels (87) overleden Afvalwijzer van welzijnsraad Sas van Gent Ruim zes miljoen van provincie voor projecten Wordt abonnee van de PZC. En pak meteen dat voordeel mee. 2ATERDAG 9 APRIL 1983 -r 11 TERNEUZEN De invulling van het 'Java', een braakliggend terrein aan de rand van de Terneuzense binnenstad begint vastere vormen aan te nemen. Volgende week donderdag bespreekt de raadscommissie voor openbare werken het ontwerp-bestemmingsplan. Het 'Java' was destijds een typische arbeiderswijk. Aan het eind van de zestiger jaren werden de woningen echter gesloopt; sindsdien ligt het terrein grotendeels braak. Jaren geleden verrees op het 'Java' de bouwen rekening gehouden: het rand- nieuwe bibliotheek en leeszaal. Tussen gebied is gereserveerd voor kantoorge- de bibliotheek en het politiebureau in. bouwen. Aan die rand. aan de Oost- wordt momenteel het nieuwe zieken- kolk, is ook nog plaats voor een horeca- fondsgebouw neergezet. In het ontwer- etablissement. p-bestemmingsplan wordt met die ge- Maar b en w willen op het 'Java' toch vooral woningbouw plegen. In het ont- werp-plan wordt uitgegaan van de bouw van 175 tot 225 woningen. Over het type (premie, koop of woningwet woningen» worden nu nog geen uitspra ken gedaan. Maar duidelijk is wel dat Rabobank steekt 25 miljoen in opleidingsproject automatisering GOES De Rabobank steekt ongeveer 25 miljoen gulden in een opleidings project voor automatisering. Over een periode van vier jaar krijgen 22.000 medewerkers een speciaal door de bank ontwikkelde gebruikerscursus. Dit bedrag komt bovenop de reeds gebruikelijke opleidingskosten van circa 50 miljoen per jaar. Dit deelde drs. R. B. J. van Eldik, lid van de hoofddirectie van Rabobank Neder land. vrijdag mee tijdens de opening van het hoofdkantoor van de Rabo bank in Goes. De heer van Eldik gaf aan dat de ontwikkelingen op het gebied van au tomatisering nieuwe fasen betreden. Binnen enkele jaren zullen alle plaatse lijke Rabobanken voorzien zijn van apparatuur die via een communicatie netwerk onderling met centrale syste men kan communiceren. Nieuwe ont wikkelingen in het betalingsverkeer als een nationaal betalingscircuit, gelduit gifte-automaten of kassaterminals zul len in deze structuur hun plaats kun nen vinden. Van Eldik verwacht dat in de toekomst de administratie van cliënten meer en beter voorzien gaan worden van aan het betalingsverkeer ontleende informatie. Diensten die aan het betalingsverkeer zijn verbonden zullen moeten worden vergoed. Dit zou tot gevolg kunnen hebben dat rente voor lenen of sparen niet de lasten zou dragen van het betalingsverkeer BREUKELENIn zijn woonplaats Brcukelen is woensdag de heer J. B. F. Pauwels op 87-jarige leeftijd overle den. De heer Pauwels is van 1943 tot 1967 inspecteur geweest van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat schappij. In 1922 werd de heer Pauwels stations chef in Hulst bij de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij (ZVTM). Zijn vrouw dreef daarnaast een restaurantje bij het station. In 1943 werd hij benoemd tot inspecteur ver voer en verhuisde naar Axel. Omdat het ambt van inspecteur na zijn pensio nering niet zou worden gehandhaafd tot aan de fusie van de vervoersmaat schappijen tot de ZWN ln 1967. bleef de heer Pauwels op zijn post tot zijn 71ste. Daarna werd hij voor het leven be noemd tot adviseur. De heer Pauwels was ook lange tijd actief in de VW Axel. Hij zette zich na de watersnoodramp in voor de opzet van een openbaar vervoerlijn van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Breda. Pauwels stond bekend als de man die Zeeuwsch-Vlaanderen mede hielp ont sluiten. Voor zijn verdiensten op het gebied van het Zeeuws-Vlaamse openbaar ver voer kreeg de heer Pauwls de ereme daille ln goud in de orde van Oranje Nassau. J. B. F. Pauwels woonde tot verleden jaar in Axel. Om gezondheids redenen trok hij in bij zijn dochter in Breukelen. SAS VAN GENT De Stichting Wel zijnsraad in Sas van Gent heeft in samenwerking met de gemeente en de woningbouwvereniging Sas van Gent Vooruit een afvalwijzer samengesteld. Die wordt huis-aan-huis verspreid door de kernen van Sas van Gent om dc mensen bewuster om te leren gaan met het afval. ..Afval weggooien betekent grondstof fen en energie verspillen, ruimtebeslag en verontreiniging", zo schrijven de samenstellers van de begeleidende fol der. Zij pleiten dan ook voor herge bruik en voor beperking. 8amen met de verspreiding van de folder en de afvalwijzer organiseert de welzijnsraad een tentoonstelling onder het motto: 'Afval, hoop voor de toe komst'. Die tentoonstelling wordt za terdag 9 april geopend door burge meester drs W. R. V. Dusarduijn van Sas van Gent, samen met de voorzitter van de woningbouwvereniging mr G. Vioen. De tentoonstelling duurt tot en met woensdag 13 april in Concordia in Westdorpe. Van 15 tot en met 20 april is de tentoonstelling te zien in de Rose- laer in Sas van Gent en van 22 tot en met 24 april in de Schotse Hoek in Westdorpe 'Afval, hoop voor de toe komst' komt 26 april één dag naar de Zandstraat in wijkcentrum 'De Strae- MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie heeft vijf projecten uitgekozen, die dit jaar in aanmerking zouden moeten komen voor subsidiëring in het kader van het zo genaamd voorwaardenscheppend beleid. Het gaat om projecten, die bij elkaar bijna vijftig miljoen gulden kosten. De bijdragen belopen in het totaal 6,2 miljoen gulden. Het rijk stelt dat geld beschikbaar. De provincie draagt de projecten voor en treedt op als 'kassier'. De voorgedragen projecten zijn: verlenging van de Zevenaarhaven van het havenschap Terneuzen. Kos ten 14.700.000,- subsidie 2.000.000,-. aanleg kolenhaven voor de om te bouwen PZEM-centrale bij Borssele. Kosten 28.210.000,-; subsidie 2,500.000,-. verplaatsing van Verburg Holland BV ln Kortgene. Kosten 3.200.000,-; subsidie 500.000,-, uitbreiden inrichting Koningin Julianahaven Yerseke. Kosten ƒ2.300.000,-; subsidie ƒ900.000.-. stichten bedrijfsverzamelgebouw Sint Maartensdijk. Kosten 1.300.000.- subsidie 300.000,-. Als reserve-projecten zijn aangedragen de herinrichting van de vissers- landbouwhayen in Bruinisse - kosten 605.000,-; subsidie 200.000.- - - en verplaatsing Vitrite Middelburg kos ten 30.900.000,- en subsidie 1.800.000,-. Uit het ontwerp-voorstel van gedepu teerde staten, dat maandag 18 april in de statencommissie voor economische zaken wordt behandeld, blijkt dat de verlenging van de Zevenaarhaven in mei wordt aanbesteed en dat waar schijnlijk in september van dit jaar met de uitvoering kan worden begonnen. Kolenhaven De aanleg van de koleninsteekhaven bij Borssele is nodig omdat de conven tionele electriciteitscentrale daar wordt omgebouwd tot kolencentrale. De investering van ruim 28 miljoen gulden is voor het havenschap te hoog. Het bestuur van het havenschap pro beert met de provincie, de PZEM en het rijk een oplossing te vinden. Gede puteerde stalen zien, als de haven er komt, kansen voor het bulkgoederen- vervoer en daarom meent men, dat een bijdrage uit het voorwaarden- scheppcned beleid verantwoord is. De totale bijdrage van 5 miljoen gulden wordt gespreid over twee jaar. Het bedrijf Verburg Holland bv is gevestigd op dertien locaties ln Colijns- plaat en omgeving. Het bedrijf verricht in hoofdzaak electrotechnische instal latiewerkzaamheden en het ontwikkelt en produceert machines en apparaten voor de visserijwereld. Het bedrijf ver oorzaakt, vooral wat betreft de polyes terverwerking, hinder in de woonomge ving. De bedoeling is de activiteiten te verplaatsen naar het industrieterrein aan de Molenweg in Colijnsplaat. Gs wijzen op het belang van het behoud van werkgelegenheid voor 55 mensen. Het bedrijf krijgt volgens een ander voorstel nog eens een half miljoen uit het fonds bijzondere voorzieningen. Uit het ontwerp-voorstel wordt duide lijk. dat de Koningin Julianahaven in Yerseke doorlopend een tekort aan ligplaatsen voor vissersschepen heeft. Het dagelijks bestuur van de provincie acht een uitbreiding dringend gewenst. De ontplooiing van de visserij in Yerse ke wordt nu belemmerd. De gemeente Tholen is er eerder in geslaagd geslaagd een bedrijfsverza melgebouw te laten stichten, waarvan de ruimten al goeddeels zijn verhuurd. De verwachting is, dat op het indus trieterrein in Sint Maartensdijk toe komst is voor nog zo'n accomodatie. De gemeente zou de exploitatie zelf ter hand moeten nemen. Met de vijf projecten is de financiële ruimte voor dit jaar benut. Gedepu teerde staten stellen, dat er meer pro jecten zijn, maar daarover kan nog niet worden beslist, omdat er geen geld voor is of omdat, zoals bij de Vitrite, niet duidelijk is op welke termijn ver plaatsing doorgang kan vinden. het gros van de te bouwen woningen ln de sociale sector zal vallen. Bij de bouw van de woningen zal ook rekening worden gehouden met het verzoek van de bewoners van de drie 'Veste'-fiats (voor ouderen) aan het Oostelijk Bolwerk om ln leder geval een goede verbinding tussen de Oats en de bibliotheek tot stand te brengen. De raadscommissie praat donderdag ook over de verkeerssituatie ln de Bellamystraat, de belangrijkste ont- sluitingweg van Temeuzen-Zuld. Des tijds werden ln het wegdek 'ribbels' aangebracht, die de automobilist ln zijn snelheid dienden te bedwingen. Die beperkende maatregel is niet be paald een succes geworden en de kans is groot dat nu besloten zal worden de 'ribbels' weer weg te halen. De commissievergadering begint om half negen en wordt gehouden in het stadhuis. Subsidies De raadscommissie voor jeugdzaken, welzijnszaken, recreatie en milien be spreekt woensdagavond een vooratel van b en w om een 'wegings instrument' op te zetten. Aan de hand van bepaalde criteria wil het college komen tot een betere en vooral ook nauwkeuriger afweging tussen de ver schillende subsidie-aanvragen op het gebied van specifiek welzijn. Het college ziet zich daartoe genood zaakt in verband met de bezuinigin gen, die ook op het gebied van het specifiek welzijn moeten worden door gevoerd. Daarbij is een duidelijke prio riteitstelling een eerste vereiste. En dat kan wanneer wordt gewerkt met een 'wegings-instrument'. De commissie vergadert woensdagavond om half acht in het stadhuis. Donderdagavond komen tenslotte ook de raadscommissie voor financiën en die voor onderwijs en sport bijeen. De commissie financiën behandelt het ver zoek van het Sociaal Werkvoorziening schap Zeeuwsch-Vlaanderen om ge meentelijke garantie te verlenen voor een geldlening van 2,5 miljoen gulden. Dat bedrag is bestemd voor consolida tie van de vlottende schuld. De com missie praat ook over aankoop van een bedrijfspand in de Dijkstraat (plan Pasiersbos). Dat, in het kader van de stadsvernieuwing. Beide commissie vergaderingen beginnen om half acht. OOSTBURG Vo! overgave stortten zich gisteren in Oostburg in het plaatselijk zwembad ruim tweehon derd kinderen tussen één uur 's middags en zeven uur 's avonds in het verwarmde water van zwembad De Veerhoek om mee te doen aan het paasfestijn, dat voor de derde keer door Rick Henry, Emmy Claijs en Pieter de Wilde op touw was gezet. Gedurende een uur konden de jeugdige zwemmertjes zich vermaken. Elk van de drie onderdelen nam twintig minuten ln beslag Het eerste onderdeel betrof het afstandzwemmen. waarbij ledereen zijn uithoudings vermogen kon testen. Het tweede onderdeel was hin- demiszwemmen. Eerst moesten de kinderen onder water zwemmen. Daarna moest er door een parkoers van bandjes worden gezwommen en tenslotte stond er weer een onderwaterproef te wachten. De laatste proef was vrij zwemmen met bandjes, matten en rondom de glijbaan. Na afloop kreeg iedereen een vaantje ter herinnering aan deze zwem-instuif. Activiteiten in Vlaschaard Koewacht KOEWACHT - In het gemeenschaps huis 'De Vlaschaard' in Koewacht wordt vandaag, zaterdag een ontspan ningsavond gehouden. Deze bijeen komst begint om 20.00 uur en de zaal is geopend vanaf 19.30 uur. De volks dansgroep 'De Grutmolen' verleent medewerking. Er is tevens een rad van avontuur. Dc opbrengst hiervan gaat naar de actie Polen die onlangs in Koewacht is gestart. Zondagavond houdt de stichting Jeugd en Ontspanning een filmavond in 'De Vlaschaard'. Er wordt vanaf 19.OU uur een western gedraaid waarin Terence Hill, Jane Fonda en Sergio Leone meespelen. TERNEUZEN - De gemeentepolitie van Terneuzen speurt naar een licht gekleurde grootmodel bestelwagen en een crèmekleurige Peugeot 504. Beide voertuigen zijn gebruikt bij de in braak, op woensdag 30 maart, in de woning van C. van der B. op de hoek Clubkampioenschap tafeltennis in Sint-Jansteen SENT-JANSTEEN - Tafeltennisvereni ging Steen uit Sint-Jansteen hield het jaarlijkse clubkampioenschap. De uitslagen: competitiespelers heren: 1 G. de Schepper, 2 W. d'Hooghe, 3 J. van Dries- sche: competitiespelers dames: 1 E Pollet, 2 D Verstraeten, 3 Y. Vonck; recreanten heren: 1 J. de Potter, 2 M. Wdginger. 3 B. van Goe- them; recreanten dames: l M. Wöginger, 2 T de Potter. 3 A de witte Baljuwlaan-Pierssenspolderstraat in Sluiskil. De inbrekers gingen aan de haal met een goedgevulde brandkast van Van der B. De inbraak vond plaats op klaarlichte dag. De politie is nu op zoek nar mensen, die inlichtingen kunnen geven over beide voertuigen. Die woensdag middag stond de bestelwagen (met een tweewielige aanhangwagen, voorzien van zwarte zijschotten) bij de woning aan de Baljuwlaan. Op de aanhangwa gen stond de brandkast, waarschijnlijk verborgen onder een bruinachtige de ken. Op hetzelfde moment tussen halfdrie en vier stond aan de overzij de van de rijksweg de crèmekleurige Peugeot. In de auto zaten twee man nen. Omstreeks vier uur is de personenwa gen met openstaand kofferdeksel rich ting Zandstraat gereden. In de koffer bak stond een groot vierkant voor werp, ook verborgen onder een bruin achtige deken. De auto helde door de zware vracht sterk over. De Peugeot reed vla de Trapistenstraat. de Capel- lestraat en de Philippineweg naar Phi lippine De politie verzoekt een ieder die de auto's (zowel de bestelwagen als de Peugeot) heeft gezien, contact op te nemen met het politiebureau in Ter neuzen (01150-94151). FNV Axel bijeen in Zuiddorpe ZUIDDORPE - De FNV-afdeling Axel houdt donderdag 14 april de voorjaars vergadering ln gemeenschapscentrum 't Kaaike' ln Zuiddorpe. De leden dis cussiëren er onder meer over een aan tal negatieve reacties op het plaatsen van reclameborden op de voetbalvel den. Ook worden ze geïnformeerd over de stand van zakenin de woonlasten commissie, waarvoor zich inmiddels drieman hebben opgegeven. Voor de bestuursverkiezing stelde de bouw- en houtbond A. C. Mariman kandidaat en de Dienstenbond M. de Keizer. De bijeenkjfnst begint om 20 uur. (ADVERTENTIE) AXEL De vogelwacht Oost- de plannen van de VVV Axel om de Zeeuwsch-Vlaanderen 'De Steltkluut' Grote Kreek een 'moerasgebied van heft een waarschuwende vinger tegen uitzonderlijke schoonheid' volgens een rapportje van staatsbosbeheer uit 1959 uit te bouwen tot een recreatie oord. „Als het zover komt, zullen we zeker bezwaar maken". Aldus Wim Wisse uit Terneuzen, een 26-jarige ornitholoog, die de ontwikke lingen rond de Kreek sinds '75 volgt en er inmiddels zo'n tweehonderd keer is geweest. Hij voorziet een ernstige ver storing van flora en fauna wanneer het gebied wordt opengelegd voor water sporten als windsurfen en kanovaren, zoals de Axelse VW wil. „Meestal blijft het daar niet bij. Als de zaak zich verder ontwikkelt komt er ccn camping cn wordt er ook gezeild en gezwommen. Zo blijft er van de natuur wetenschappelijke waaide niets meer over. De Grote Kreek is bovendien een betrekkelijk klein gebied De vogels kunnen niet uitwijken, zoals in De Braakman en de Otheense Kreek". Wisse, die moet lachen bij de suggestie dat hij de afgelopen jaren zo'n beetje is opgetreden als onbezoldigd conserva tor van de ruim zeventien hectare water en de omringende weilanden, al geeft hij direct toe dat dergelijk werk in Zeeuwsch-Vlaanderen vrijwel uitslui tend aónkomt op bezorgde amateurs, zou graag zien dat de Kreek voorzich tig wordt behandeld nu vogel- en plan- tenbestand nog redelijk intact zjjn Hij denkt daarbij aan het verbieden van de jacht op waterwild <„na het jachtsei zoen is er geen wilde eend meer te onidekken"i en het beschermen van de wellanden, waar bepaalde vogelsoor ten fourageren. Om te voorkomen dat mens en dier elkaar hinderen (waarbij de homo sapiens overigens méér over last teweegbrengt, dan zijn gevederde vrienden» zouden er bosjes kunnen worden aangelegd, zoals is gebeurd in het Belgische Canisvliet. Ook moet de waterkwaliteit worden onderzocht Wim Wisse draagt een indrukwekken de hoeveelheid documentatiemate riaal aan om duidelijk te maken dat de Grote Kreek een belangrijke schakel uitmaakt van de biologische keten. Hij signaleerde er tijdens een willekeurig Wim Wisse bij de Grote Kreek in Axel. jaar tachtig vogelsoorten, terwijl de moerasvegetatie die er groeit waar onder de beschermde zwanebloem en een aantal zeggesoorten 170 tot 180 variëteiten omvat. Tellingen Het gebied is in de zeven jaar dat hij er komt vrij aardig intact gebleven. Op 1 november '75 telde hij er tachtig wilde eenden, op 31 oktober 1981 negentig. Enkele andere waarnemingen: op 4 januari '82 1250 wilde eenden en 125 slobeenden. In '81 150 wintertalingen, maximaal 140 kuifeenden (november van dat jaari, 190 tafeleenden (idem» en vijfhonderd smienten in januari '82, een concentratie die zich zelfs niet laat meten op het beschermde Groot Eiland. De Grote Kreek biedt echter meer Zoals grote en middelste zaagbek. non netje. zomertaling en pijlstaart. Op de oevers zag hij in de winterperiode duizend tot vijftienhonderd koolgan zen en in zijn documentatie staan ook meerkoet, steltloper, wulp, kleine en grote karekiet. baardmannetje, water ral (vijf tot zes paren, betrapt bij een nachtelijke excursie met de bandrecor- deri en snor (vier in '75, drie in '81). In het gebied duiken voorts dieren op ais hermelijn en bunzing. Voor Wim Wisse, die werkt aan een rapport over de Grote Kreekm aanlei ding om tijdig aan de bel te trekken. De WV deed dat tenslotte zelf ook. toen voorzitter A. Sikkema enkele weken geleden plannen lanceerde om het wa ter open te leggen voor de recreatie nu het pachtcontract met het waterschap 'De Dne Ambachten' dat de water sport altijd wat heeft afgeremd eind '84 afloopt „De kreek kan een recrea tiegebied in optima forma worden, met name voor windsurfen en kanovaren zei hij bij die gelegenheid 'De Steltkluut' ziet het met angst en beven tegemoet. „En op de overheid hoefje in dat soort gevallen niet te rekenen' weet Wisse „Na dat rapportje van staatsbosbeheer uit '59 is er weinig of niets gebeurd. Je moet hier alles zelf bekijken". Da's toch een aardig aanbod van zo'n lekker leesbaar ochtendblad, nietwaar? Wie het nog niet is, wordt nu abonnee op een dijk van een kranL Twee weken voor niets. Bel of schrijf even, maar de bon invullen kan ook. PZC. Markt 51,4331LK, Middelburg. Telefoon; 01180-27651. Ja, noteer mij als abonnee op de PZC Met de betaling wacht ik tot na de ontvangst van een acceptgirokaarten ik ontvang tv.ee weken graosdePZC. Naam:J Adres: Postcode/Plaats: j Datum. Handtekening: ':"c"PCSTZECËTópst NAIN DE"PRO^ATETËËÜ^"C»ÜWNT ANTWOORDNUMMER jr<pvR MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 31