PTT houdt voet bij stuk inzake kosten verhuizing Mogelijk stopzetting Europese hulp aan Surinaamse projecten Miljoen inenting varkens krijgt tegen de pest Arrestaties in zaak van autodiefstallen Einde aan conflicten garanties reisgelden \NEEKEND Mitterrand draait op voor de schulden van Napoleon kent verkeersregels slecht BURGEMEESTER GRONINGEN STEUNT LUBBERS m Warhol's Dierenshow Kernafval gaat naar Petten TOESTAND BRABANT EN LIMBURG SLECHT ZATERDAG 9 APRIL 1983 PZC/l"nnen-buitenland UTRECHT (ANP) - Het is droevig gesteld met de kennis van verkeersregels bij fietsers en bromfietsers van tussen de 14 en 20 jaar. Dat is de eerste conclusie uit een enguète van Veilig Verkeer Nederland iVVN) onder ruim tweeduizend scholieren. Volgens VVN is het grote aantal verkeersslachtoffers in die leeftijdsgroep mede te wijten aan het ontbreken van verkeerslessen bij het voortgezet onderwijs. Om die reden vindt VVN het onaanvaardbaar dat de leerlingen van de middelbare scholen verstoken blijven van verkeersonderwijs. De overheid moet zulke lessen op korte termijn invoeren, zo meent VVN. Bovendien vindt veilig verkeer dat de regering ernst moet maken met de invoering van een verplichte opleiding voor bromfietsers. Als eerste aanzet heeft VVN een bromfietscursus ontworpen die bestaat uit verkeerstheorie. rijvaardigheid en bromfietstechniek De bromfietsopleiding moet volgens VVN worden afgelaten met het behalen van een certificaat DEN HAAG Verhuizing van de centrale directie van de PTT naar Groningen zal beslist niet minder dan 1,6 miljard gulden kosten. Mogelijk meer, behalve als het aantal werknemers drastisch wordt verminderd. Dat verklaart de PTT naar aanleiding van de uitspraak van premier Lubbers, donderdag in Utrecht, dat de overplaatsing van de baan is als de uitvoering 1,6 miljard of meer gaat kosten. De schatting van 1,6 miljard is gegrond op 3000 PTT'ers; een getal dat in het begin van de jaren zeventig is vastge steld op basis van het aantal werkne mers dat toen bij de centrale directie werkzaam was. Begin 1970 waren dat er 4034. Op dit moment zijn dat er rond 5500, een getal dat de PTT baseert op het aantal werknemers van begin 1981 (5245) en begin 1982 (5479). i Advertentie tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen f diners - partijen - koffietafels j a la carte vlees- en visspecialiteit By de optelling van 1970 is ervan naar Groningen hoefde te worden over- uitgegaan dat niet iedere PTT'er bij de geplaatst een kwart van het toenmali- centrale directie noodzakelijkerwijs ge aantal werknemers kon m Den Haag blijven. Maar ondanks de gestage groei van het aantal PTT'ers bij de centrale directie is met die uitbreiding geen rekening gehouden in het rapport (deelrapport 24) dat een interdeparte mentale werkgroep in november 1981 heeft uitgebracht over de heroverwe ging van de collectieve uitgaven. Daar in wordt nog steeds uitgegeaan van maximaal 3000 PTT'ers. Werkgroep Rotterdam staat studeren met uitkering toe ROTTERDAM (ANP) Rotterdam mers met een uitkering van de sociale dienst krijgen meer mogelijkheden om met een studie te beginnen zonder dat ze hun uitkering kwijt raken. Dit blijkt uit een beleidsnota van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) in Rotterdam, waaraan het college van burgemeester en wethouders van de Maasstad zijn goedkeuring heeft gege ven. De gemeente Rotterdam zegt met dit nieuwe beleid in te gaan op waar men landelijk al lange tijd over denkt: het loslaten van het 'starre' wettelijke standpunt dat studeren en een uitke ring niet samengaan. De regeling is niet van toepassing op studies bij het hoger beroepsonderwijs of aan de universiteit, maar mogelijk heden in die richting worden nog door de GSD onderzocht. De regeling is vooral aantrekkelijk voor uitkeringstrekkers die een studie naar eigen keuze beginnen, die de kans op werk vergroot. Voor hen ver valt de sollicitatieplicht en in sommige gevallen kan zelfs aangeboden werk worden afgeslagen. ROTTERDAM (ANP) - Binnen de reis wereld is vrijdag een oplossing gevon den voor het conflict over de bijdrage van het publiek van een tientje per boeking aan de nieuwe stichting garantiefonds reisgelden. Het nieuwe fonds vervangt sinds 1 april het oude ANVR-fonds. Het bestuur van het garantiefonds reisgelden heeft vrijdag in overleg met de raad van toezicht van het fonds overeenstemming bereikt over een la gere bijdrage die het publiek moet betalen bij de koop van losse vervoers- biljetten bij alle bij het nieuwe fonds aangesloten bedijven. Dat heeft een woordvoerder van het garantiefonds vrijdag meegedeeld. Het conflict had tot gevolg dat bijna tweederde van de reisagenten zich nog niet had aange meld als lid van het nieuwe fonds. Een aantal IATA-agenten en reisbureaus vroegen in een brief aan staatssecreta ris Van Zeil (economische zajeen) in te grijpen. Vrijdag is besloten vanaf dins dag voor losse vervoersbiljetten voor vliegtuig, touringcar en veerdienstver- voer twee gulden per ticket te heffen, waarvan een gulden als bijdrage voor het garantiefonds en een gulden admi nistratie- en financieringskosten. Vor de overige reizen en arrangementen boven de honderd gulden blijft de bijdrage van tien gulden per boeking ongewijzigd behandhaafd. Een alternatief hetfmgsvoorstel van een gulden per ticket was vorige week nog door de raad van toezicht verwor pen, terwijl 77 procent van de leden zich voor een beperktere heffing had uitgesproken. Het besluit tot een heffing van tien gulden per boeking op pakketreizen, luchtvaart- en veerdienstbiljetten wekte toen grote beroering in de reis wereld, met als gevolg dat vele reisbil- jettenverkopers weigerden zich bij het nieuwe fonds aan te sluiten. SCHOONHOVEN lANP) Een coördinatieteam van rijks- en gemeente politie heeft vier mannen aangehouden die van tenminste vier autokra ken worden verdacht, waarbij voor ettelijke miljoenen guldens is buit gemaakt. In de auto van het viertal vond de poli tie bovendien een riod- gun, een geweer dat gela den is met hagëlpatronen gevuld met grote loden ballen. De verdachten schoten bij hun aanhouding met een ander wapen op de politie. Niemand werd geraakt. Een woordvoer der van de politie heeft dit vrijdag meegedeeld. Een deel van de buit is teruggevonden, zo zei hij. De bende had het voor zien op auto's van hande laren en vertegenwoordi gers in sieraden. Die kostbaarheden moeten van de verzekering 's nachts worden bewaard in de auto. die gewoon op straat moet blijven staan. De kunstenaar Andy Warhol exposeert in het New-Yorks natuur historisch museum zijden posters van bedreigde diersoorten. De show. getiteld "Warhol's Dieren' zal in verschillende steden van de Verenigde Staten te zien zijn. De werkgroep, in feite Verkeer en Wa terstaat, kwam tot de slotsom dat overplaatsing van 3000 PTT'ers 1,64 miljard gulden zal kosten, ofwel 550 000 gulden per werknemer. De kosten per werknemer worden een stuk lager in dien minder PTT'ers moeten verhui zen. omdat er bij minder verhuizingen ook minder PTT'ers zijn die dat beslist niet willen. De kosten voor herplaat sing of wachtgeld nemen dan ook af. Bij 2500 verplaatsingen zijn de kosten per arbeidsplaats 530.000 gulden (het totaal wordt dan 1,32 miljard), bij 2000 arbeidsplaatsen een half miljoen gul den (totaal 1.01 miljard), bij 1500 ar beidsplaatsen 460.000 gulden (totaal 640 miljoen) en bij 1000 arbeidsplaat sen 370.000 gulden (totaal 370 miljoen). In het rapport wordt daaraan toege voegd dat indien mmder dan 3000 PTT'ers worden overgeplaatst, het rijk even veel compensatie (in de vorm van andere arbeidsplaatsen) moet vinden om de gedane toezegging aan het noor den te handhaven. Burgemeester H. G. Buiter van Gro ningen steunde vrijdag de kritiek van Lubbers. „Premier Lubbers heeft vol komen gelijk, wanneer hij de verhui zing voor een bedrag van 1,6 miljard gulden te duur vindt. Dat kan inder daad veel goedkoper. Het is zeker dat met de helft van dat bedrag al onze wensen geregeld kunnen worden en de spreiding geheel naar wens kan verlo pen. aldus de burgemeester in een reactie. radio-tv en kunst De radio- en televisieprogram ma's voor dit weekeinde vindt u op pagina 26 en 27. (Van onze parlementaire redactie) DEN' HAAG Op het terrein van de ECN-centrale in Petten (NH) zal een opslag van laag- en middel-radioactiel afval worden gecreéerd. Opslag in Velsen, of dumping in zee, zijn hier mee zo goed als van de baan. Dat heeft minister Winsemius (milieuhygiëne) besloten, nadat het gemeentebestuur van Zijpe, de gemeente waaronder het terrein valt, de laatste belemmeringen daartoe heeft weggenomen. Winsemius schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat het besluit van het gemeentebestuur van Zijpe om voor het ECN-terrein een bestemmingsplan voor te bereiden, de weg voor dit besluit heeft vrijgemaakt. COVRA BV, het bedrijf dat de opslag verzorgt, heeft inmiddels de aanvrage voor een ver gunning ten behoeve van een opslag in Velsen ingetrokken. Ook zal dit jaar geen dumping van radioactief afval in zee meer worden uitgevoerd. Het Nu clear Energy Agency zal hierover wor den ingelicht. BOSTON De 35-jarige William Anderson wijst met zijn rechtse kunstarm de hand aan. die van zijn rechter arm werd geamputeerd om zijn linkerarm weer volledig te maken. De operatie vond zes weken geleden plaats in het ziekenhuis in Boston in de Amerikaanse staat Massachusetts. Anderson werd in 1977 ernstig gewond bij een ongeluk met een vuurwapen. Hij verloor daarbij zijn linkerhand en zijn rechterarm werd dusdanig beschadigd dat hij een kunstarm nodig had. Met de operatie hoopt Anderson toch in ieder geval één complete arm-hand te kunnen gebruiken. Hongarije devalueert Hongarije heeft zijn munteenheid, de forint, ten opzichte van de westerse valuta's met drie procent gedevalueerd. De centrale bank van het land heeft de volgende nieuwe koersen opgegeven, met tussen haakjes de vorige koersen: honderd mark 1704 (1664 forint». honderd Zwit serse frank 2001 (1943) forint. honderd schilling 243,50 (236,50) forint en hon- j derd dollar 4158,29 (4037,17) forint. Hongaren die naar het buitenland rel- I zen mogen voortaan meer harde valu- j ta's meenemen. Scheepswerf Stapel Scheepswerf Stapel BV. een dochteronderneming van Koninklijke Volker Stevin NV, heeft van Ballast Bagger en Grond BV in Amstelveen opdracht gekregen voor het ontwerp en de bouw van een diesel elektrische snijkopzuiger. Met de op dracht is volgens Volker Stevin een bedrag van ca. f 15 min gemoeid. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Ploeg (landbouw en visserij) heeft vrijdagmiddag besloten dat in een deel van Noord-Brabant noodentingen moeten worden uitgevoerd tegen de varkenspest. Hij heeft hiertoe besloten omdat de varkens- pestsituatie in Noord-Brabant en Limburg zich ongunstig blijft ontwikkelen. Dit heeft het ministerie meegedeeld. In het bewuste gebied zullen vanaf donderdag alle varkens ouder dan twee weken worden ingeënt. Het gaat om ongeveer een miljoen varkens. Deze startenting wordt gevolgd door een na-enting van alle nieuw geboren big- BERN 'RTRAFPi Het bergdorp Bourg si -Pierre in het zuidwesten van Zwitserland zal de Franse president Mitterrand, als die volgende week een bezoek brengt aan Zwitserland, een rekening overhandigen die Napoleon vergeten heeft te betalen. De autoritei ten hebben dit per brief laten weten aan de Franse ambassade in Bern. Napoleon passeerde het dorp in 1800 voordat hij de Sint Bernardpas ivilde nemen op weg naar Italië. Hij onderte kende een verklaring waarin hij zich garant stelde voor de vergoeding van de onkosten die zijn leger bij het passe ren van het dorp zou veroorzaken. Volgens het dorpsbestuur geeft de ver klaring van Napoleon het recht op 45.334 Franse frank, tegen de huidige koers ongeveer zeventienduizend gul den. In rekening gebracht zijn 2037 gekapte bomen van zes frank per stuk. tachtig niet teruggebrachte potten en pannen en 3150 blokken hout voor het trans port van kanonnen. Ook is er een post opgevoerd voor de door het dorp des tijds geleverde arbeidskrachten. Het dorpsbestuur hoeft geen rente te heb ben Een ivoordvoerder van de Franse ambassade verklaarde niet te weten hoe seneus de bnef moet worden geno men. De ambassade is van mening dat de Franse Republiek niets meer schul dig is aan het bergdorp: op het Con gres van Wenen is alles geregeld. De inwoners hadden er beter aan gedaan het probleem van de terugbetaling van de 148.063 Zwitserse frank aan schul den aan te roeren die in 1814-1815 door het Oostenrijkse leger waren achterge laten en die niet gedekt werden door een akkoord dat op 10 augustus 1818 door Zwitserland en Oostenrijk was gesloten. gen boven de leeftijd van vijf weken en eventueel nieuw aangekochte dieren. Tot een nog nader te betalen bedrag komen de kosten van de nodenting voor rekening van het rijk. De staatssecretaris heeft vrijdagmid dag laat zijn handtekening onder de betrokken beschikking gezet, nadat er koortachtig overleg was gevoerd over de situatie. Aan het overleg werd onder meer doorhet landbouwschap deelge nomen. Het al op 28 maart van kracht I geworden vervoersverbod voor fok- en gebruiksvarkens in Noord-Brabant en Limburg blijft tot 14 april van kracht i Slachtvarkens uit het noodentingsgc- bied mogen pas met ingang van 1 mei I worden geëxporteerd. Haringvliet - Minister Smit Kroes I van verkeer en waterstaat ziet geen kans om in de komende twee jaar bij te dragen in de kosten die gemaakt moe ten worden om afbrokkeling van de oevers van Haringvliet en Hollands Diep tegen te gaan. Ze heeft aan de provinciebesturen van Noord-Braband en Zuid-Holland laten weten hiervoor niet voor 1986 ruimte te kunnen vinden binnen haar begroting. De oevers brok kelen de laatste jaren af als gevolg van de aanleg van de Haringvlietsluizea waardoor de waterbeweging verander- (Van onze correspondent) BRUSSEL Vertegenwoordigers van de Europese en Caribische en Midde- namerikaanse christen-democratische partijen vinden dat Suriname verder onder druk moet worden gezet om de democratische verhoudingen daar weer te herstellen. In een verklaring na een tweedaagse vergadering in Brussel dringen de christen democraten daarom bij de Europese Commissie erop aan om te onderzoe ken welke gevolgen stopzetting van de Europese hulp aan Suriname zou heb ben. Volgens CDA-voorzitter Piet Bukman, die de Nederlandse delegatie voorzat, waren de christen-democraten het er over eens dat de, overigens bescheiden Europese hulpprojecten in Suriname, stopgezet moeten worden in navolging van de Nederlandse hulp. ,,We willen echter vooraf weten, of dat echt effect heeft, anders kun je het beter laten", aldus Bukman De Europese Commissie zelf voelt wei nig voor stopzetting van de hulp. om dat dat dan ook in zoveel andere ontwikkelingslanden zou moeten wor den gedaan waar de mensenrechten geschonden worden. Isoleren Voorzitter van de Sur dingsraad in Nederland, de vroegere Surinaamse premier Chin A Sen, die als waarnemer in Brussel aanwezig was, ondersteunde de stopzetting van de hulp want, zo zei hij, Suriname moet zoveel mogelijk geisoleerd wor den. Desgevraagd reageerde hij op de bedreiging deze week van de Suri naamse Liga in Nederland tegen alle tegenstanders van het Bouterse- regime. Volgens Chin A Sen moet men „niet veel waarde hechten" aan deze bedreiging, omdat het om een kleijie groep gaat die volgens hem door de Surinaamse ambassade overigens ge steund wordt. Bevrij- De christen-democraten in Brussel spraken in hun verklaring vnjdag voorts uit. dat de democraten in Suri name via alle „legitieme middelen" de noodzakelijke steun moeten krijgen om de democratie te herstellen. In het midden werd daarbij gelaten of dit vreedzame middelen moeten zijn of niet. Bukman meende dat gewelddadi ge middelen in ieder geval uitgesloten moeten worden. Ook Chin A Sen sprak zich vrijdag tegen gewelddadige mid delen uit ..Wij zijn grote tegenstanders van huurlingen, de omwenteling moet van binnen uit het Surinaamse volk komen". De vroegere premier, die, omdat hij socialist is, niet mocht spreken op deze christen-democratische bijeenkomst, hoopt voor zijn bevrijdingsraad toch steun te ontvangen uit een nieuw op te richten christen-democratische Euro pese stichting, die de democratische bewegingen in Midden-Amerika mate riele hulp wil bieden. Tot de oprichting van deze stichting werd vrijdag beslo ten. Via de stichting en via een nieuwe contactgroep willen de Europese chris ten-democraten de banden met hun zusterpartijen in Midden-Amerika nau wer aanhalen Tevens willen zij contact opnemen met de socialistische en liberale inter nationale partijorganisalies om tot een bredere ondersteuning van de democratische ontwikkeling in Mid den-Amerika te komen. BRONZEN TOON SITTARD De uit Sittard afkom stige cabarettier Toon Hermans onthult vanmiddag in de hal van het cultureel centrum van Sittard zijn bronzen borstbeeld, dat is ver vaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer Erwin de Vries. Het beeldje is een geschenk van de gemeente en van bedrijven, die aan de inmiddels voltooide) reno vatie van het cultureel centrum hebben meegewerkt. Bij de onthulling van het borst beeld zal aan Toon Hermans ge vraagd worden om zijn geboorte stad videobanden van zijn laatste tv-optreden te schenken. Die uit zending hebben vele Sittardena- ren door storing niet gezien. De videobanden zullen alsnog ver toond worden via het centrale ka belsysteem in de gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2