AEROBIC DANS eerste trimgolf die van vrouwen uitgaat het drukst bezocht plekje van engeland 7ATERPAG 9 APRIL 1983 Elke zichzelf respecterende dans school loopt zich sinds enige tijd de benen uit het lijf om te kunnen voldoen aan de overstelpende vraag naar lessen in aero bic-danser1 Deze uit de Verenigde Staten overgewaaide mengeling van body-building, joggen, ballet, yoga en gymnastiek, bestaan de uil oefeningen met klinkende namen als Fat Attack taanval op vet), Burning But tocks lbrandende billen) en Killefstretch luiterste spierenstrekkingoverspoelt ook ons land met vaart De muziek uit de populaire en eindeloze televisieserie Fame knalt bonkend hard uit de boxen. Met de warming-up beginnen de circa dertig vrouwen hun uur afbeulende aerobic-dansen met het losmaken en warmen van de spieren. Zo'n minuut of vijf wordt de bloedcirculatie op gang gebracht met strek- en draaioefeningen voor het hoofd, de schouders, de armen, heupen en benen. Het moet vooral voorzichtig worden opgebouwd. Eerst wat springoefeningetjes op de plaats, enkele voet- en beenoefeningen (pliés) uit het klassieke ballet en pas later het echte huppelen, springen, trekken, buigen en krommen. Na een paar minuten hoppen strom- De ingrediënten van aerobic -r- body- pelt een vrouw van een jaar of 35 het veld. „Het was net of er iets scheurde", zegt ze. Het blijkt haar achillespees te zijn. Ze had bij aanmel ding niet gezegd dat ze daar al eerder last van had gehad. Met de zere pees wankelt ze moeizaam het pand uit, naar de dokter. Dansleraar Ton de Haan (37) bena drukt het belang van een voorzichtige opbouw van de oefeningen. Want veel vrouwen om onverklaarbare rede nen gaan betrekkelijk weinig mannen op aerobic hebben door het dragen van naaldhakken een bepaalde en vaak verkeerde manier van lopen. Staan ze ineens op blote voeten gefor ceerd te springen, dan is de kans op blessures groot, vooral wanneer de spieren nog koud en ongetraind zijn. Hij ziet ook liever dat mensen van tevoren zeggen of ze bepaalde klachten hebben. Daar moet niet te gemakkelijk over worden gedacht. De opzwepende muziek en het feit dat je in groepsver band onder toeziend kritisch oog van een leraar of lerares niet snel voor de anderen wilt onderdoen, leidt makke lijk tot het forceren van een lichaams deel Het nummer Billie Jean van Michael Jackson wordt opgezet. De „stretch" begint: het buigen, strekken en span nen van de spieren, waarbij elke spier groep afzonderlijk wordt behandeld. Htt zweet begint rijkelijk te stromen in de hal, waar de verwarming met opzet laag is gehouden en het voor de toe schouwers bepaald onbehaaglijk is. wachtlijst „Niet iedereen wordt natuurlijk een tweede Jane Fonda, die ermee begon nen is. Maar aerobic is wel geschikt voor de meeste mensen, ook als ze voorheen weinig aan beweging de den", zegt Ton de Haan, die af en toe een wakend oog over de vrouwen laat gaan. Zijn vrouw Lyda (34) staat voor de groep te zwoegen en kan dus niet iedereen in de gaten houden. „Als dansleraar zie je het door je vak meteen wanneer iemand niet goed staat. Huisartsen zijn dan ook blij als wij mensen met houdingsproblemen naar ze toesturen. Lyda let erg op houding en beweging". In de drie dansscholen van Lyda en Ton de Haan draaien nu twaalf aero- bicgroepen. Nog steeds loopt het storm; voor sommige groepen is er een wachtlijst van tientallen mensen. Zo ook bij de Utrechtse dansscholen De Rijk en Zegers, welke laatste ook les sen geeft in de regio. De Ballroom, centrum voor dans en vormgeving, geeft binnenkort maar liefst twaaf groepen aerobic. building, gymnastiek, ballet en yoga. conditietraining, joggen en discodans zijn allesbehalve nieuw. Al in 1968 ontwikkelde de Amerikaanse lucht machtarts en piloten- en astronauten- trainer Kenneth Cooper een conditie training die hij aerobic (aero is: lucht» noemde Zijn programma berustte op een belasting van het uithoudingsver mogen ter verbetering van de gezond heid en het prestatievermogen. De zuurstoftoevoer in het hele lichaam zou er beter door worden, evenals de moto riek, lenigheid, kracht en snelheid. De Amerikanse actrice Jane Fonda, die al jaren aan sport deed. mengde enkele gymnastiek- en balletoefenin gen door elkaar, voegde daar wat hart en vaatoefeningen (hardlopen op de plaats, huppelen) aan toe en hèt trim- recept van de jaren '80 was klaar. Een extra aantrekkelijkheid zit 'em voor veel beoefenaren van aerobic ongetwij feld in de swingende muziek. Een complete industrie is nu losgebar sten: er zijn musicassettes, platen, vi deobanden en boeken met aerobicpro- patricia van der zalm gramma's verkrijgbaar. En in de media in ons land komen enigszins bekende beoefenaren van aerobic volop aan bod, een betere promotie is nauwelijks denkbaar. Zelfs Ron Brandsteder, die veel vrouwen schijnt aan te spreken, heeft zijn naam gegeven aan een be paald oefenprogramma. Zijn „oefe ning" op de bijbehorende platenhoes ontlokte een aerobic-lerares: „Lachen, gieren, brullen natuurlijk, maar dit is geen aerobic". massabeweging In de Verenjgde Staten wordt aerobic bedreven door miljoenen vrouwen en een stuk of wat maNncn. De New York Times noemde in een artikel het aero bic-dansen een massabeweging, verge lijkbaar met het joggen. Voor het eerst gaat, aldus die krant, een trimgolf uit van vrouwen; de mannen huppelen aan de rand mee. In Engeland en West-Duitsland is men ook massaal ter been geraakt voor deze fitheidsma nie. Wat Jane Fonda is voor de VS, is de Amerikaanse actrice Sydne Rome voor West-Duitsland. In haar Berlijn- se fitheidscentrum huppelen sinds de opening in september vorig jaar al ruim 2500 mensen op de bloedstollen de discoklanken. Danslerares Lyda de Haan verklaart de rage van aerobic vanuit de hele fit heidsindustrie Bovendien raken vor men als jazzballet er een beetje uit. „De mensen hebben moeite met het ont houden van dansjes. Ze willen graag bewegen en oefeningen doen. maar met te veel moeten onthouden. De media, de televisie met Fame bijvoorbeeld, hebben een extra stimulans gegeven Velen denken dat aerobic alles met de danspassen uit Fame te maken heeft. Maar dat is nauwelijks het geval, ten minste niet met opzet. Fame is een mengeling van allerlei oefeningen, ae robic ook. Het overlapt elkaar hier en daar". Steeds meer vrouwen gaan naast het aerobic over tot body-building en het gegoochel met gewichten voor de bi ceps en de nekspieren Heel fanatieke aerobic-beoefenaarsters veranderen ook hun leef- en eetgewoonten. Alcohol wordt, al of met in navolging van Jane Fonda, vervangen door mineraalwater en een bietensapje. Minder vlees, min der roken, meer groenten en graan, meer frisse lucht en beweging als te genwicht voor het blijkbaar op grote schaal als ongezond ervaren westerse leefpatroon De om zich heen grijpende vrouwensport appelleert ook aan het schoonheidsideaal van de jaren '80: een goedgeproportioneerd lichaam zonder overtollig vet maar mèt enigszins ge spierde armen en benen, buik en billen. Een vrouw uit de donderdagochtendles bij dansschool De Haan deed het als aanvuller op haar tennislessen. Te vaak naar haar zin moest ze een bal laten schieten Een ander deed het voor haar conditie. Maar ook: „Als je wat ouder wordt, merk Je dat je li chaam slapper wordt". Wanneer je de deskundigen kunt gelo ven, is aerobic goed voor werkelijk alles: betere doorbloeding en zuurstof toevoer, de hartslag, het onwillekeurig zenuwstelsel, de longen en zelfs de geestelijke gezondheid. „Want", zegt de Arrterikaanse Mervée Meyer- Andersen in haar Aerobic- Standaardboek, „de intensieve con centratie op het volgen van de bewe gingen en hun uitvoering bevrijdt van storende gedachten. Het uitschakelen van problemen betekent ontspanning. Aansluitend op een training verkeert de geest in een betere positie om problemen op te lossen". Maar dat geldt eigenlijk voor elke intensieve sportbezigheid. hoofdpijn Dansleraar N. Jansen uit Zeist is lid van het hoofdbestuur van de Neder landse Dansleraren Associatie, te ver gelijken met een vakbond. Ruim 125 dansscholen zijn erbij aangesloten. Hij geeft ook les in aerobic en heeft daar „verbluffende" resultaten mee bereikt, zegt hij. „Wij, als dansleraren, trainen ongeveer 90 uur in de week. En dan ben je wel eens moe. he? Sinds ik dit programma regelmatig doe. voel ik me heel erg opgepept. Door het goed in- en uitademen is mijn migraine voor drie kwart verminderd". Een paar mensen van de Associatie zijn zich een tijd geleden in de VS gaan orienteren. ze keken hoe het aerobic daar wordt beoefend en spraken er met artsen en fysiotherapeuten. De bond organiseert ook studiedagen, waarop de leden praten over de nieuwe aan winst en het bijbehorende „pakket" van gezonder eten en minder drinken. „Wil je als dansschool in dit overdonde rende geweld van aerobic overeind blijven, hou het dan klein", aldus Jan sen „Dan heb jein het begin misschien iets minder, maar op den duur hou je het langer uit. Idealisme en commercie liggen helaas ver uit elkaar Er worden te grote groepen samengesteld, het geld stroomt binnen. Maar velen zullen na een tijd toch hun heil zoeken in kleinere groepen. Dat traint fijner en geeft minder ongelukken doordat een leraar kan controleren of mensen niets forceren". lokkertjes Jansen vermoedt dat de golf voort komt uit de economische teruggang. In elke tak van sport probeert men daar om lokkertjes te ontdekken, die het grote publiek aanspreken. Zoals met veel dingen: opeens is het er en doet iedereen het. Zijn organisatie is echter bang voor wildgroei mensen die te snel les gaan geven zonder voldoende ken nis van de technische kanten en de achtergronden. „Wat dat betreft moet iedere dansleraar zijn verantwoorde lijkheid kennen. Met niet-getrainde mensen kun je geen intensief program ma voor gevorderden doen" Gebeurt dat wel, dan bestaat bijvoorbeeld de kans op Inkorting van de spieren en op ongelukken. Zoals de vrouw uit de donderdagochtendles, die riep: „Hu gaat eruit hoor, ik voel het. Als ik stilsta, begint m'n knieschijf te draai en" Hoe oud is iemand, gebruikt hij of zij medicijnen, heeft iemand een hart kwaal, doen ze al iets aan sport? Vragen die iedere leraar volgens Jan sen vooraf zou moeten stellen. Verder is de controle bij aerobic niet strenger dan bij elke andere sport, Hoewel de toeloop overdonderend groot is. denkt Jansen dat de echt grote stroom pas na de zomer komt, wanneer een bezigheid voor de winter wordt gezocht. „Wees gerust, vrouwen worden wel sterker maar ontwikkelen geen grote spierbundels en vermannelijken ook niet. Daarvoor bevat het vrouwelijke organisme niet genoeg testosteron (mannelijke hormoon)", schrijft Mer- vee Meyer-Andersen in haar eerderge noemde boek. Zou het dan toch alleen om het uiterlijk gaan? Bronnen: Mervée Meyr.r-Andersen, Aerobic- Standaardboek. Zwarte Beertjes Informa tief, f8.90 Der Spiegel nr. 2,10 januari 1983. Time «r 33. 30 augustus 1982. Lyde de Haan (vooraan) met een deel van haar groep in IJsselstein Zo ziet Land's End er uit Als er één naam op de Britse eilanden tot de verbeelding moet spreken van de reiziger, dan is het wel Land's End. Het Einde van het Land, dat is een even mooie, romantische als trefzekere benaming. Trefzeker, want dit puntje van Engelands meest zuidweste lijke provincie, Cornwall, is inderdaad een van de uiteinden van Albion. Wie op de kaart kijkt, ziet links van Land's End alleen nog de nietige Scilly-eilanden, dan een hele tijd water, en vervolgens Amerika. Door de naam, en door de' geografi- bouw en de opbrengst van tinmijnen in leven hield, kreeg echter de grote stroom toeristen pas over zich heen toen in 1859 de spoorlijn van Londen naar Penzance geopend werd. Vanaf dat jaar was het met de rust in dit stukje Cornwall met z'n toen nog zo duidelijk Keltische achtergrond gedaan. De stoomtrein bracht met name 's zomers de ene lading toeris ten na de andere, en bijzonder popu lair werden in die tijd de tochten van John O'Groats naar Land's End Lopend, fietsend, autorijdend of zich op andere wijze voortbewegend leg den de Victoriaanse Britten en hun nazaten de 874 mijl (ruim 1200 kilo meter) tussen de twee landpunten af. Het record (dat in verband met de sinds enkele tientallen jaren gelden de maximumsnelheid op de wegen niet meer kan worden verbeterd) staat op naam van een Ferrari die er nog geen elf uur over deed. sche positie, is Land's End het drukst door toeristen bezochte plek je van Engeland.. Jaarlijks komen er een miljoen mensen, die er zo is wel eens onderzocht gemiddeld een kwartiertje blijven. Vooral 's zomers rijden de bussen met dagjes mensen af en aan. VERMAAK Het is opmerkelijk dat het andere uiteinde van het Verenigd Konink rijk, het in Noordoost-Schotland ge legen John O'Groats (overigens ge noemd naar een legendarische Ne derlandse visserman die Jan de Groot heette) lang niet zoveel bezoe kers trekt. Daaruit blijkt maar wat een goéde naam kan doen. Want voor het vermaak hoeft men niet naar Land's End te gaan. Er is eigenlijk niet veel meer te zien dan dezelfde granietformaties in een groenblauwe zee die men langs de hele kust van Cornwall aantreft, en tot voor kort was er ook weinig vertier. Eigenlijk was het, tot zeer recent, op Land's End maar een armoedig sa menraapsel van verveloze gebouw tjes op een snel eroderend stukje kust. De vorige eigenaars, de uit Schotland afkomstige familie Neave Hill, lieten zich namelijk weinig tot niets aan hun zuidelijke bezittingen gelegen liggen. Er was op Land's End een (gesloten) hotel, een klein souvenirwinkeltje, een cafetaria waar fabrieksijs. smeri ge koffie en kleffe broodjes konden worden aangeschaft, en er liepen hinderlijke fotografen rond die de toerist zo ongeveer te lijf gingen om hem te mogen vereeuwigen. Wie dat alles zonder schade voor de gezondheid had gepasseerd en op de rotsen naar de einder staarde, wachtte nog een laatste plaag: de stormachtige wind, die hier nooit gaat liggen, en die (zoals onlangs is komen vast te staan) zelfs 90 kilo zware verslaggevers aan het wanke len krijgt. romeinen De Romeinen noemden Land's End niet voor niets Belerion, de zetel der stormen. Ze waren overigens geens zins de eersten die deze gure en boomloze plaats bezochten. Vlakbij Land's End zijn vuurstenen werktui gen gevonden die bewijzen dat er al in het Midden-Steentijdperk men sen woonden. Om dit stukje vroege geschiedenis af te maken vanaf 900 voor Christus was Cornwall bewoond door de Kel ten. van wie de magische druiden- stenen in de buurt van Land's End nog steeds te zien zijn. Resten van forten zijn de overgebleven getuigen van de strijd tegen de Vikingen die deze Kelten konstant moesten voe- ren. Als trekpleister voor reizigers begon Land's End vanaf de 17e eeuw in zwang te komen. De bevolking van Cornwall, die zich met visserij, land- henk dam Ook nu nog, vrijwel steeds terwille van een of ander goed doel, zijn er mensen die van John O'Groats naar Penzance trekken, 's Zomers, het seizoen voor dergelijke ondernemin gen, komen gemiddeld drie uitge putte mensen per week op Land's End aan die daarmee, als ze het traject extra snel of met een bijzon dere handicap (op stelten bijvoor beeld) hebben afgelegd, een foto plus bijschrift in de plaatselijke cou rant verdienen. pub Zoals gezegd, tot en met vorig jaar zag het er op Land's End nogal 'shabby' uit. Verstandige reizigers verwijlden maar korte tijd op de landtong, om haastig koers te zet ten naar de vlakbij gelegen oerge zellige pub die nog zo'n prachtige naam 'First and Last Inn' heet. Dat is nu anders De familie Neave Hill heeft vorig jaar Land's End op de markt gebracht, en uiteindelijk voor een bedrag van 2.25 miljoen pond (9 miljoen gulden) overgedaan aan David Goldstone (54). een dyna mische en steenrijke projectontwik kelaar uit Wales Goldstone ls direct voortvarend te werk gegaan. Hij heeft de afgelopen maanden 750 000 pond (3 miljoen gulden) in zijn jongste project ge stopt, en heeft zich bovendien ver plicht het volgend jaar 1,25 miljoen pond (5 miljoen gulden) te besteden aan het tegengaan van de door miljoenen toeristenvoeten snel ver lopende erosie. Dat betekent dus dat hij volgend jaar 17 miljoen gulden aan Land's End zal hebben uitgegeven, en of schoon hij door Britse kranten goed voor 60 miljoen gulden wordt ge schat, en dus best wel een grijpstui- ver kan missen, vraagt men zich af of Goldstone wellicht zakelijke bedoe lingen met Land's End heeft. Die heeft hij. Op 28 maart jongstle den werd het nieuwe Land's End officieel voor het publiek geopend, en een van de in het oog springende verschillen met de oude toeristische trekpleister is het toegangshek, waar men slechts door mag na 1,50 pond (6 gulden) te hebben betaald. Dat is wel wat anders dan vroeger, toen Land's End gratis toegankelijk was. Toegegeven moet worden, dat op de landtong nu wat meer te doen ls. Er zijn bijvoorbeeld twee perma nente tentoonstellingen (gewijd aan het werk van de in Cornwall zeer actieve reddingmaatschappijen en aan de wetenschappelijke betekenis en achtergrond van dit stukje Enge land). Goldstone heeft bovendien een werkplaats voor handwerkslieden uit Cornwall die streekeigen produk- ten maken, laten neerzetten, het cafetaria uitgebreid en gemoderni seerd (er kunnen nu ook hamburgers gekocht worden), en de souvenirwin kel (waar men onder meer bekers kan kopen waarop staat: „Beker uit Land's End") vernieuwd. Bovendien heeft hij de rommel la ten opruimen, de loodsen, de tele foon- en electriciteitspalen, en de autowrakken die er vorig jaar nog te vinden waren. Het ziet er nu weer heel wat ooglijker uit, en Cornwall is er de kleine man uit Wales (die door z'n aankoop de titel „Master of Land's End" mag voeren) dankbaar voor. angstig Maar het toegangsgeld, dat ls in de regio minder goed gevallen. Een gemiddeld gezin (vader, moeder, twee kindereni ls 20 gulden kwijt om binnen te komen, en dat is in het niet erg rijke Engeland een flink bedrag. De toeristenindustrie in Cornwall vraagt zich angstig af. of de gasten idie altijd ook buiten Land's End nog wel het een en ander verteerden) wel zullen blijven toe stromen. Ted Bailey, woordvoerder van de English Tourist Board: „Ik denk dat de mensen zullen blijven komen, misschien in wat minder grote stro men dan voorheen, maar ze zullen blijven komen. Goldstone heeft Land's End een grote opknapbeurt gegeven, en wij vinden het redelijk dat daarvoor dan ook betaald wordt" „Sterker, we vinden het erg dapper van Goldstone, om aan een dergelijk project te beginnen in een tijd van recessie Misschien dat zijn voor beeld anderen In deze nogal arme streek kan inspireren", aldus Bailey die desgevraagd het aantal bezoe kers van Land's End voor dit jaar op 400.000 schat Goldstone zelf is heel wat optimisti scher. „Er zijn hier de afgelopen jaren gemiddeld steeds een miljoen mensen gekomen. Ik denk dat we dat aantal blijven behouden. Ik weet dat velen hier sceptisch zijn over de levensvatbaarheid van zeg maar het Land's End-bedrijf, maar dat komt omdat ledereen nog denkt aan het oude Land's End." „Het is nu erg verbeterd. We bieden de mensen kwaliteit, en ik deuk dat ze voor die kwaliteit ook willen betalen", zo zegt Goldstoue met een zelfvertrouwen dat bestand lijkt tegen zelfs de stormen van Bele rion...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25