PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Uitkeringen gaan 2 procent omlaag Vietnam stuurt nog een divisie op weg Ëa Veel doden bij mijnontploffing nader overleg ambtenaren Vaten Seveso gif zijn zoek OLIEVLEK PER SATELLIET GIFTIG PROTEST GRENSGEBIED MET THAILAND Relletjes bij optreden van Doe Maar vandaag Wisselvallig Toenemende bewolking en hoofdzake lijk in de zuidelijke provincies enige tijd regen. Mlddagtemperatuur onge veer 10 graden. Matige zuidwestelijke wind. 226e jaargang no. 83 Zaterdag 9 april 1983 PZC tamse bv sinds 1881 UW VERWARMINGSINSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740 WELKOM lUPIi Door een ondergrondse ontploffing in de Z-Afrikaanse gedood en 50 gewond Dit heeft een directielid van de maatschappij bekendge- f h; I» It. maakt. Gencordacht aanvankelijk aan een mijngasontploffing op 450 meter umnmmmt)Beuo var, da General M,mng Umon Corporal,on tnj Welkom op mder amleroppervlokte. maar de woordvoerder se, later dal het ondereack 280 kilometer ten zuidoosten van Johannesburg, zijn vrijdag 16 mijnwerkers naar de oorzaak nog gaande was. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet ziet af van een korting per 1 juli van 2 procent op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers, in ruil voor arbeidstijdverkorting. Hierover zal de komende maanden eerst overleg met de bonden gevoerd moeten worden. Wel heeft het kabinet besloten de sociele uitkerinoen per 1 oktober van dit jaar met 2 procent te verlagen. Dit betekent dat de ontkoppeling van sociale uitkeringen en ambtenarensalarissen (en ook alle andere lonen) een feit wordt. Het kabinet werd het vrijdag volledig eens over de Voorjaarsnota, waarin voor f 2 miljard aan bezuinigingen zal worden opgenomen. Ret afzien van de korting op de salarissen van ambtena ren en trendvolgers was tot vrijdag hel grootste struikelblok voor het bereiken van dit akkoord. Minister Rietkerk (binnenlandse za ken), de „baas" van alle ambtenaren. verzette zich gesteund door de frac ties van CDA en WD in de Tweede Kamer tot het laatst tegen het kortingsvoorstel van CDA-minister Ruding (financiën). Rietkerk (WD) heeft, nu in elk geval uitstel bereikt, dat hij moet benutten voor overleg, sbde fractieleiders De Vries (CDA) en Nijpels (WD) toonden zich vrijdag „redelijk tevreden" met het bereikte akkoord. De ambtenarenbonden wa ren daarentegen „hoogst ontevreden". Het kabinet besloot gisteren voorts tot de volgende bezuinigingsmaatregelen: een bezuiniging van f 865 miljoen op de diverse begrotingen, waarvan het f675 miljoen op de volkshuisvesting: verhoging van de wao-premies met gemiddeld 0,75 procent en terugtrek- BONN De president- directeur van het West- duitse Mannesmann- concern heeft de bondsregering alle me dewerking toegezegd bij het zoeken naar 41 vaten met het levensgevaarlij ke Seveso-gif dioxine. De Italiaanse dochter van Mannesmann, die vol gens de Zwitserse che mische firma Hoffmann- Laroche, de producent van dioxine, verant woordelijk is voor het afgraven van de vergif tigde grond in Seveso, zal haar boeken moeten openen. Regeringswoordvoerder Stolze zei vrijdag op een persconferentie in Bonn dat werkelijk alle moeite wordt gedaan om er ach ter te komen waar de verdwenen vaten zijn ge bleven. Stolze noemde de toezegging van Mannes- mann-chef Overbeck „zeer behulpzaam". De tot nu toe afgelegde ver klaringen van Hofimann- Laroche karakteriseerde hij daarentegen als „in elk opzicht buitenge woon onbevredigend". Verder verzekerde Stolze dat er tot op dit moment geen concrete aanwijzin gen of gegronde vermoe dens bestaan dat het Se veso-gif ergens in de Bondsrepubliek zou zijn. De 41 vaten zijn op 20 september 1982 volgens de regels door de douane in St. Quenten ten noor den van Parijs geregi streerd. Een paar dagen daarna waren zij echter spoorloos verdwenen. Hoffmann-Laroche wil niet zeggen waar het gif zich bevindt. Het con cern beroept zich daarbij op afspraken met andere bedrijven. Regeringswoordvoerder Stolze zei dat de gifaffai re geen nationaal Duits probleem, maar een Eu ropese aangelegenheid is. Oost-Duitsland heeft ontkend dat het Seveso- gif in een opslagplaats van afval in Schoenberg zou zijn opgeslagen. Dit was beweerd door de di recteur van een Franse firma die zich bezig houdt met het verwijde ren van gevaarlijke af valstoffen. king van rijksbijdragen aan de sociale fondsen. Opbrengst f380 miljoen: verhoging van de accijns op benzine met 10 cent per liter per 1 juli a.s. Opbrengst dit jaar f225 miljoen, vol gend jaar het dubbele. het vakantiegeld voor ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrekkers blijft 7,5 procent en wordt afgetopt. Opbrengst f 300 miljoen. De ministers Rietkerk en De Koning (CDE. sociale zaken) gaan onderhan delen met de organisaties van ambte naren en trendvolgers om nog dit jaar te komen tot arbeidstijdverkorting die gepaard gaat met het inleveren van loon. Premier Lubbers zei vrijdag dat het kabinet het overleg met de bonden niet wil belasten door te zeggen n.dat er per se een bepaald bedrag uit moet ko- (Slot zie pagina 3 kolom 3) Deze satellietfoto laat de enorme olievlek in de Perzische Golf zien zoals hij er uitzag op 19 maart. Links op de foto ligt Saoedi-Arabiërechts Iran en boven in de foto is Irak te zien. Zoals gemeld hebben Nederlandse bedrijven hulp aangeboden om de lekkende olieputten te dichten en de olie op te ruimen. Het overleg tussen de Golfstaten heeft echter tot nu toe niets opgeleverd. De olieputten werden beschadigd door gevechten tussen Iran en Irak. Minister Rietkerk Koninginnedag - Koningin Beatrix en haar kinderen zullen op koninginne dag, zaterdag 30 april, de feestelijkhe den in Lochem en Vaassen bijwonen. Daarbij zullen ook aanwezig zijn prin ses Margriet, mr. Pieter van Vollenho ven en hun kinderen, aldus heeft de rijksvoorlichtingsdienst woensdag meegedeeld. De koninklijke gasten zul len die dag om halftien 's morgens in Lochem aankomen op een heliterrein. Rond de oude kerk en het raadhuis zijn activiteiten te verwachten, zoals volks dansen door groepen uit Lochem, La ren en Barchem en kinderspelen. BANGKOK (AFP/DPA/UPI) - Een Vietnamese infanteriedivisie bestaande uit drie regimenten is vanuit Siem Reap in het noordwesten van Cambodja op weg naar de grens met Thai land. Volgens westerse deskundigen wijst dit op een krachtig offensief tegen het anti-Vietnamese verzet in het grensgebied. Het gaat om de negende divisie die de Hoofdweg Negen langs het meer Tonle Sap gebruikt. Deze divisie telt 6.000 man en is uitgerust met Russische tanks van het type T-54 en T-55, M-113- pantserwagens voor troepentransport van Amerikaanse makelij en artillerie- geschut met een kaliber van 130 milli meter. Het is een van de twaalf divisies die Vietnam in Cambodja heeft gesta tioneerd en die kennelijk is bedoeld als Uit protest tegen de dioxine-affaire hebben gisteren leden van de milieuorganisatie Greenpeace namaak-vaten met Seveso-gif geplaatst voor de ingang van het Parijse hoofdkantoor van het Zwitserse chemische bedrijf Hoffman- Laroche. reservemacht, aldus is uit westerse bronnen vernomen. Vrijdagmorgen heeft zich op Thailands grondgebied bij het dorp Phnom Pra op 40 kilometer ten noorden van Ara- nyaprathet een schermutseling voorge daan tussen Thailandse troepen en een Vietnamese patrouille. Na een vuurge vecht is de patrouille teruggedreven naar Cambodja, zo is in Thailandse militaire kringen vernomen. Bloedspo ren naar de grens wijzen erop dat er Vietnamese soldaten gewond zijn. De Verenigde Staten hebben vrijdag met spoed wapens naar Thailand ge stuurd om het Thailandse leger te helpen bij het terugslaan van de Viet namese militairen. De premier van de anti- Vietnamcoalitie van Cambodja, Gon San, heeft het Vietnamese leger vrij dag beschuldigd van het vermoorden van honderen vrouwen en kinderen in een vluchtelingenkamp aan de Cam- bodjaans-Thailandse grens. Zuid-Afrika - Frankrijk zal zijn diplo matieke en commerciële banden met Zuid-Afrika handhaven ondanks zijn beroep op Franse sportorganisaties hun banden met dat land te staken. Dit heeft een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken vrijdag verklaard. „Economische sancties zijn geen doelmatig politiek wapen", aldus de woordvoerder. AMSTERDAM (ANP) Bij een optre den van de groep 'Doe Maar' in Paradi- so Amsterdam zijn vrijdagavond rel letjes uitgebroken. Volgens de politie ontstonden er 'beatle-achtige' tafere len, toen ongeveer honderd mensen rond tien uur het toen al bomvolle Paradiso wilden binnengaan, maar niet meer werden toegelaten. Er werd geslagen en geduwd. Ongeveer dertig man politie moest de men senkluwen van tijd tot tijd uiteendrij ven. De Doe Maar-fans bleven echter hardnekkig proberen een plaats te bemachtigen en kwamen steeds terug. Bij de ongeregeldheden is, naar de politie later op de avond meedeelde, een arrestatie verncht wegens openlij ke geweldpleging. Er zijn diverse char ges uitgevoerd, waarbij enkele rake klappen vielen, aldus een politiewoord voerder Rond één uur was de rust weergekeerd. 'ADVERTENTIE i Grote Alfa-show van 3.1-3 t/m 9-4 bij Auto v/d Vliet Uitgewezen De correspondent van de Finan cial Times' in Moskou, Anthony Robinson, heeft een week de tijd gekregen om de Sowjet-Unie te verlaten. Behalve Robinson werd gisteren ook de Britse luchtmacht- majoor David Williams uitgewe- (PAGINA 3) Sowjet-campagne De Sowjet-Unie is begonnen met een veeltalige publiciteitscampag ne tegen de plaatsing van nieuwe kemraketten in Europa. (PAGINA 3) Lonen gieterij Het college van b. en w. van Mid delburg stelt voor de lonen van werknemers van de RSV-gieterij ook te garanderen voor de maand april. (PAGINA 5) Kabelbeleid De Temeuzense kritiek op het be leid van de PZEM ten aanzien van kabeltelevisie is de energiemaat schappij in het verkeerde keelgat geschoten. In een boze reactie zegt de PZEM altijd het voortouw te hebben genomen om de kabel-tv van de grond te helpen. (PAGINA 5) Binnen- en buitenland: 2 en 3 Financiën, economie: 4 Provincie: 5, 7, 9, 11 en 13 Sport: 15 Weekendkrant: 17. 18, 19, 21, 23, 25, 26 en 27 De onbereikbare energiediscussie T"V stuurgroep Brede VD I LJ Maatschappelijke Dis- cussie Energiebeleid (BMD) is met een honds ondankbaar l-l karwei bezig. Ze heeft zich met grote nauwgezetheid en perfectie gezet aan een project dat toch met echt van de grond wil komen. En dat bete kent dus dat er veel energie verloren gaat Nederland praat verschrikkelijk veel over energie, protesteert heftig tegen nevenverschijnselen van energie die als gevaarlijk enof verontrustend worden beschouwd, weet In de achter tuin en voor de beeldbuis precies hoe het allemaal moet worden geregeld. Maar als het erop aankomt, juist over dat toekomstig energiebeleid eens in breed verband en zinnig mee te discus siëren, - dan geeft Nederland niet thuis. In de zalen overal in het land waar de publieke meningsvorming inhoud en betekenis zou moeten krijgen, ver schijnt een handvol mensen. En dat zijn doorgaans de maatschappelijk of politiek bewogenen met de energiepro- blematiek, de hobbyisten, zoals ze door de thuisblijvers worden genoemd Kortom, het brede publieke debat dat aan de ingewikkelde besluitvorming binnen regering en parlement zou moe ten voorafgaan dreigt grondig te mis lukken. In pagina-grote advertenties heeft de BMD-stuurgroep deze week een oproep gedaan om deel te nemen aan de discussiebijeenkomsten. Een oproep met teksten als „Wij zijn nü Kop van Jut. Maar wie staat er straks voor Joker?" En de voorzitter van de stuurgroep, jhr. mr. De Brauw, heeft bij die gelegenheid te kennen gegeven dat hij zich ernstig zorgen maakt om het wezenlijkste element van de hele on derneming: de belangstelling. Onverwacht komen ze niet. deze gevoelens van twijfel over het wel slagen van de BMD. Aan de inzet, de gestroomlijnde organisatie en de voor lichting van de stuurgroep ligt het niet, - ook al wordt daarover nogal eens schamper gedaan. Heilig geloof in het eigen inspraak-experiment heeft De Brauw en zijn club er dan ook lang van weerhouden om zich werkelijk zorgen te gaan maken over de weerklank onder de Nederlandse bevolking. Maar toch is de dreiging van een mislukking van een dergelijk discussiecircus van het begin af ingebakken geweest. En dat kwam dan vooral doordat achter eenvolgende kabinetten en het parle ment naar zo'n nog nooit eerder be proefd middel hebben gegrepen als uitwijk voor eigen aarzelingen om een duidelijk beleid uit te zetten met het oog op de toekomstige energiévoorzie- ning in dit land. Er zijn sinds het begin van de jaren '70 verschillende energie nota's gemaakt. Maar werkelijke keu zes werden daarin ontweken. En dus hebben ze geen van alle tot een gerich te politiek geleid. Kwam trouwens bij dat het veelvormig beeld van (wat moest doorgaan voor) een energiebe leid werd beheerst en vertroebeld tege lijk door deze ene vraag: moet Neder land wèl of niet verder gaan met het gebruik van kernenergie? En juist op dat punt lijken voor- en tegenstanders zich met hun stellingname volledig te hebben ingegraven. En waar dat al minder het geval was praatte men elkaar zo'n onwrikbare zwart-wit- tegenstelling aan. Wie de illusie heeft dat het mogelijk is via zoiets als een massale, strak georganiseerde mobili satie van de meningsvorming in een dergelijk gestold geheel beweging te krijgen, die moet toch bedrogen uitko men. Bmd-stuurgroep-voorzitter De Brauw heeft deze week naast de oproep tot grotere deelname aan de discussiebijeenkomsten ook uitge haald naar de politiek. Volgens hem ligt op het hele BMD-experiment een Haagse hypotheek in die zin dat velen ervan uitgaan dat de zaken toch al zijn 'geregeld', ongeacht de uitkomst van het inspraakproject. Nog geen jaar geleden heeft politiek Den Haag de begroting van de BMD stevig gekort. Om tot een goed resultaat te komen meende de stuurgroep een bedrag van 35 miljoen nodig te hebben. De toen malige minister van economische za ken Terlouw wilde niet verder gaan dan 28 miljoen. En nu het in de praktijk allemaal minder gladjes ver loopt dan de organisatoren (misschien wel tegen beter weten in) hadden ver wacht. wordt van een ondersteuning vanuit de politiek beter weer voor de BMD verwacht Het zal allemaal wei nig helpen. De grondfout bij de beslis sing om een Brede Maatschappelijke Discussie over toekomstig energiebe leid te organiseren is geweest dat een brede belangstelling werd veronder steld die er niet was. En - zoals nu blijkt - ook niet zal komen. Misschien dat straks uit de mislukking van de BMD aan de politiek alleen duidelijk wordt dat ze niet opnieuw op de loop kan gaan voor beslissingen over zoiets be langrijks als de energievoorziening van Nederland in de toekomst. Tenzij ook dat een nog te gedurfde veronderstel ling is... vdM Nicaragua: VS- spionageschip MANAGUA (UPI) Nicaraguaanse vliegtuigen hebben een Amerikaans marineschip voor spionagge ontdekt in de territoriale wateren ten westen van Punta Cosiguina in de Stille Oce aan. Dat is vrijdag vernomen uit mili taire bronnen in Managua, de hoofd stad van Nicaragua.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1