Warschau-pact vraagt 'niet-aanvalsverdrag' Europese bedrijventop werkt samen aan herstel Oliereserves nu verdubbeld NU TIJDELIJK HET 2E PAK DIXAN GRATIS. Moorden in Delft Haïti ontvlucht NIEUWE OPROEP TOT DE NA VO Per kano naar het ziekenhuis VERBETERING CONCURRENTIEPOSITIE Vingerafdrukproject tegen ontvoeringen Opnieuw onderzoek vasolastine Nieuwe Dixan met Ultral/n Beter wasmiddel bestaat er niet. VRIJDAG 8 APRIL 198Ó PZC/binnen-buitenland CAPE CANAVERAL (FL0R1DA/UPI) Twee Amerikaanse astronauten hebben donderdag het luik van het ruimteveer Challenger geopend en zijn in hun ruimtepak van 2 miljoen dollar naar buiten gedreven om de eerste Amerikaan se ruimtewandeling in negen jaar te maken. De astronauten dr. Story en Donald Peterson, verbleven In de open laadbak" van de Challenger, die na het lossen" van de communicatiesatelliet TDRS-a leeg is. De TDRS-a is nog niet in zijn juiste baan. De deskundigen van het ruimtevaart centrum hebben een plan gemaakt volgens hetwelk de satelliet binnen een bestek van zes dagen naar haar plaats wordt gedirigeerd door op gezette tijden twee van haar 24 stuwraketjes in werking te stellen. Men begint daar zondag mee Intussen hebben de astronauten van de Challenger zich beziggehouden met diverse experimenten, zoals het fotograferen van bliksems en onweersbuien in onze dampkring. Zij deden ook proeven die verband houden met het onderkennen van ruimteziekte. WENEN Het Warschau Pact heeft de NAVO-landen donderdag opnieuw voorgesteld een niet-aanvalsverdrag te sluiten. De ministers van buitenlandse zaken van het Warschau Pact roepen in een slotcommuniqué, uitgegeven na twee dagen vergaderen in Praag achter gesloten deuren, de NAVO voorts op tot vermindering van het aantal wapens. Na de besprekingen over 'de wapen wedloop in Europa' keerden zij zich tegen het NAVO-besluit dit jaar te beginnen met de installering van nieu we middellange-afstandsraketten wan neer de Geneefse ontwapeningsonder handelingen niets opleveren. De vergadering stond onder leiding (Slot van pagina 1) stig uit Amsterdam. Bij hem is geen huiszoeking verricht. De daadwerkelijke aanhouding is door vier man van de plaatselijke politie verricht. Een grotere politiemacht werd achter de hand gehouden. Twee uur na zijn aanhouding werd hij in een personenauto naar Delft ver voerd. Aldaar bracht men de verdachte via de achterdeur het hoofdbureau van politie binnen, ondanks de afspraak met de pers dat dit via de hoofdingang zou gebeuren. De wijziging vond plaats uit angst dat onder de toeschouwers voor het bureau zich iemand bevond die uit wraak op de verdachte zou gaan schieten. Aanleiding De Delfste politiecommissaris J. W. Bakker meldde gisteravond op de persconferentie dat de ruzie tussen de verdachte en Ton Smits, één van de gedode cafébezoekers, waarschijnlijk handelde over het Nederlanderschap van Yilmaz. Op Tweede Paasdag zou Smits tegen hem hebben gezegd: „Dat maakt je nog geen Hollander". Dinsdag was de eind vorig jaar tot Nederlander genaturaliseerde Turk met een pistool naar het café gekomen. Na even te hebben gekaart, stapte hij op de ook aanwezige Smits af en vuurde midden in zijn gezicht. Daarna schoot hij ook op de andere gasten. De kastelein van 't Koetsiertje, de 39-jarige J. G. de Hoog die de schiet partij overleefde, zal ook door de poli tie worden vervolgd omdat hij illegaal een licht kaliber pistool in zijn bar bewaarde. De Hoog heeft overigens geen gebruik gemaakt van dit wapen. Inmiddels is de advocate mevrouw mr. E. Huineman-Lindt uit Den Haag toe gewezen als verdedigster van verdach te. Yilmaz spreekt redelijk Nederlands, maar er zal toch een tolk bij de verho ren aanwezig zijn, aldus commissaris Bakker. In totaal zijn bij de Delftse politie ongeveer tweehonderd tips binnenge komen na de verspreiding van het politiebericht. Uit nader onderzoek is verder gebleken dat meer mensen het café na de schietpartij hebben kunnen verlaten. Die mensen hebben de poli tie daar echter pas later over geïnfor meerd. Vandaag, vrijdag, worden drie slachtoffers begraven, de andere drie worden morgen ter aarde besteld. van de Russische minister van buiten landse zaken Gromyko. In het slotcommuniqué wordt met FGH-Iening Ter financiering van de groeiende buitenlandse activiteiten heeft de FGH Hypotheekbank via haar dochter FGH Finance voor 20 min dollar aan Euronotes geplaatst. De lening heeft een variabele rente en een looptijd van 5 jaar. Beursnotering in Luxemburg is aange vraagd. Verdachte Yilmaz geen woord gerept over de Amerikaan-' se voorstellen voor een tussentijdse oplossing over nucleaire ontwapening. In plaats daarvan wijdde de conferen tie haar volle aandacht aan het voor stel tot een niet-aanvalsverdrag tussen NAVO en Warschau Pact. Dat werd in januari dit jaar gedaan tijdens een conferentie van het Warschau Pact. eveneens in Praag. Het Westen ver wierp die voorstellen omdat zij niets nieuws brachten. De ministers van buitenlandse zaken van de Warschau Pact-landen stellen nu dat zij bi] indivi duele gesprekken in Europa redelijke belangstelling voor hun voorstellen hebben gevonden In het communiqué wordt ook ver klaard dat verdere stationering van Amerikaanse middellange afstandsra ketten in Europa kost wat kost verme den moet worden. De regenval in New Orleans, in het zuiden van de Verenigde Staten was gisteren zo hevig dat de stadsriolering niet bij machte bleek de massa water in een voldoende snel tempo te verwerken. Gevolg was onder meer dat dit ziekenhuis onder water kwam te staan en het vervoer van personeel en materiaal per kano diende te geschieden VRI. Een Haitiaanse vluchteling kijkt naar de wal als zijn schip waarop hij en zijn medevluchters een goed heenkomen van het dictatoriaal geregeerde Haiti proberen te zoeken, een station van de Amerikaanse kustwacht in Florida wordt binnengesleept De vluchtelingen vertelden 27 dagen lang met hun scheepje op zee te hebben rondgezwalkt PARIJS (ANP) Zeventien topmensen van zeer grote Europese ondernemingen hebben donderdag in Parijs een 'club' opgericht, waarin zij regelmatig met elkaar kunnen overleggen over een gezamenlijke inspanning om hun steentje bij te dragen aan een heropleving van de Europese industrie en de bestrijding van de werkloosheid. Woensdag en donderdag zijn de zeven tien voor het eerst, bijeen geweest op initiatief van president-directeur Pehr Gyllenhammer van het Zweedse Vol- vo-concem. Een dergelijke werkgever- (Van onze redactie volksgezondheid) DEN HAAG Staatssecretaris Van der Reijden laat de kwestie van het bloedvatverwijdend middel vasolasti ne opnieuw onderzoeken. Dat gebeurt naar aanleiding van een motie, die een meerderheid van de Tweede Kamer in februari aanvaardde. Daarin werd ge steld dat vasolastine voor vergoeding door het ziekenfonds in aanmerking moet komen. De staatssecretaris wil een oplossing bereiken. VVD en CDA hadden deze motie inge diend, omdat er veel klachten zijn over de verkrijgbaarheid van het middel dat niet officieel als „medicijn" is geregi streerd. Gesteld werd In het debat over de begroting van WVC dat er in ons land 50.000 mensen baat vinden bij vasolastine dank zij de in het middel werkzame enzymen. Artsen willen soms vasolastine niet voorschrijven en niet alle ziekenfond sen geven machtiging tot vergoeding. Het middel staat op een van de zoge noemde negatieve medicijnenlijsten van de Ziekenfondsraad en kan dus niet zonder meer worden voorgeschre ven. stop heeft nog nooit plaatsgevonden. Vóór eind juli volgt een tweede bijeen komst. aldus Gyllenhammer na afloop. Onder de zeventien was ook president directeur Wisse Dekker van Philips. Voorts waren er de topmanagers van bijvoorbeeld Renault, Fiat, Bossch, Shell, Unilever, Nestlé en Siemens. Als waarnemers van de Europese com missie waren in de Franse hoofdstad de commissarissen Davignon en Ortoli. Davignon toonde zich na afloop uiterst verheugd over het initiatief van Gyl lenhammer en de bijeenkomst van de zeventien. Hun bedrijven leveren werk aan 2,6 miljoen mensen en zijn goed voor een omzet van 500 miljard per jaar. Een eerste voorwaarde voor het overle ven van de Europese industrie is het komen tot een Europese markt. „Nu is die er met. Er is een aantal Europese markten en dat verzwakt de concur rentiepositie. vooral ten opzichte van de Verenigde Staten en Japan", aldus Gyllenhammer. Er moet nodig iets ROTTERDAM (ANP) In de Rotter damse haven is donderdag de eerste tanker met ruwe olie uit Koeweit aangekomen, bestemd voor de onlangs door de Koeweitse petroleummaal- schappij (KPC) gekochte raffinaderij van Gulf in de Europoort. De 280.000 ton metende 'Kazimah' is eigendom van KPC en is op zijn eerste reis geladen met 267.000 ton ruwe olie. De tanker, die onlangs is opgeleverd, is afgemeerd bij het tank-opslagbedrijf Maasvlakte Oil Terminal (MOT), zo heeft een woordvoerder van de raffina derij donderdagmiddag meegedeeld. Bruna Buhrmann-Tetterode NV en Elsevier-NDU NV hebben overeen stemming bereikt met de familie Bru na over de overneming van haar belang van 52 pet in het aandelenkapitaal van Bruna Holding BV, zo heeft Bruna bekendgemaakt. Buhrmann-Tetterode en Elsevier-NDU bezitten nu elk de helft van het totale aandelenkapitaal van Bruna tegen voorheen elk 24 pet DEN HAAG (ANP) - De aardoliereserves in het Nederlandse deel van de Noordzee zijn sinds vorig jaar meer dan verdub beld. Bedroegen de be kende reserves per 1 ja nuari 19S2 nog 20 miljoen kubieke meter (waarvan 10 miljoen bewezen en 10 miljoen niet-bewezen), op 1 januari 1983 was dit aangegroeid tot 49 mil joen <22 miljoen bewezen en 27 miljoen niet- bewezen), zo heeft minis ter Ruding als minister van economische zaken aan de tweede kamer la ten weten. Het aardolieverbruik in Nederland ligt jaarlijks op ongeveer 26 miljoen kubieke meter (1982) of 22 miljoen ton bij een gemiddelde uitputtings- tijd van een veld van 10 a 15 jaar zullen de nu be kende reserves op het continentale plat vanaf 1985186 een bijdrage van ongeveer 15 procent van de Nederlandse aardolie- verbruik leveren. Wordt de Nederlandse 'land- produktie' daarbij ge- voegd, dan komt het per centage olie 'üit eigen bo dem' op 20 procent vanaf 1985186. In de cijfers zitten ook enkele vondsten die in het najaar van 1982 zijn gedaan in het zogenaam de Breeveértien-bekkpn op het continentale plat. Als gevolg van deze vondsten is voor delen van de blokken P-8 (door Mobil), P-9 en P-10 beide Amocoeen winningsver gunning aangevraagd, die op het ministerie thans in behandeling zijn, aldus de minister Hieronder vallen ook de 'spectaculaire' vondsen waarvan onlangs naar aanleiding van het jaarverslag van Holland Sea Search sprake was. iADVERTENTIE Pandbrieven De Westland- Utrecht Hypotheekbank heeft de afgif- tekoersen voor verschillende pandbrie ven verlaagd, waardoor de effectieve rente op deze stukken omhoog gaat. De koers van afgifte van de 8 pet pandbrieven 1983 per 1987-1990 gaat naar 100 pet (effectief rendement nu 8 pet), van de 7,5 pet-brieven 1983 per 1989-1990 naar 97,5 pet (rendement 7,94 pet) en van de 8 pet-spaarpandbrieven 1983 per 1987 naar 100,50 pet (rende ment 8,03 pet). De ultgiftekoers van de 7 pet pandbrieven 1983 per 1988-1991 van de Rabohypotheekbank is teruggebracht tot 96,5 pet. Het effectieve rendement stijgt daarmee naar 7,72 pet. Nieuwe Dixan: met Uitrol. Ultral zorgt ervoor dat zelfs de gemeenste vlekken er al op 60 graden helemaal uitgaan. Overtuig uzelf. Wij geven u tijdelijk het tweede pak Dixan cadeau. Hoe u uw geld terug krijgt, leest u op de verpakking. WALTHAM (UPI) In Waltham in de Amerikaanse staat Massachusetts is men begonnen met het afnemen van vingerafdrukken van kinderen van zuigeling tot mid delbare scholier om ontvoerders af te schrikken. „Elke stereo-Installatie en elk tele visietoestel in een gezin heeft een serienummer zodat het bij diefstal opgespoord kan worden, maar wat kinderen betreft, ho maar", zegt Wayne Brasco, een vader van vijf kinderen die de stoot tot het vinge rafdrukproject gaf. „Het wordt tijd dat we prioriteiten stellen", meent hij- Brasco en vrouw Mary opperden het plan uit bezorgdheid over un 5-jange dochter Katie. Zij wilden met dat zij zou gaan behoren tot het leger van 150.000 kinderen in de Verenigde Staten die vermist worden „Elk jaar worden 2000 onbekende kinderen die onherkenbaar mis handeld zijn. begraven", aldus Brasco. „De niets wetende ouders blijven in zak en as zitten en de hoop koesteren dat vermiste zoon of dochter ooit weer zal opdagen". Het vingerafdrukproject is vrijwil lig en de afdrukken worden overge dragen aan ouders of opvoeders en met aan politie of justitie. Dit is gedaan om te voorkomen wat in twee steden in Connecti cut, Torringlon en Berlin, is ge daan, waar de 'civil liberties union' het recht van de politie bestrijdt om vingerafdrukken te nemen van kinderen en er ko pieën, met toestemming van de ouders, onder te brengen in haar archief. gedan worden aan de Europese infra structuren. Dat geldt ook voor tech nisch onderwijs. Ook Europees commissaris Davignon meent dat er iets moet worden gedaan, Hij sprak over .een „onvervalste tech nologische revolutie in de laatste de cennia". niet gevolgd door onderwijs en vorming. Eenm tweede probleem is de nïet-uitwisselbaarheid van diplo- ma's tussen de verschillende Europese landen: overal bestaan andere normen. Eens zijn de Europese topmanagers het over de absolute noodzaak om te komen tot een economische groei. De groei binnen Europa blijft aanzienlijk achter bij de Amerikaanse en Japanse. Daarvoor zijn investeringen en sane ringen nodig. Gyllenhammer heeft de indruk dat overheidssubsidies voor industrie in het verleden niet altijd I even goed zijn gebruikt. Rotterdams bedrijf verdacht van illegale lozingen ROTTERDAM (ANP) Het Neder- landse schip 'Salinike', eigendom van het Rotterdamse bedrijf Tanker Transport Services (TTS), heeft de afgelopen jaren regelmatig chemisch afval illegaal op zee geloosd, aldus de milieu-organisatie Greenpeace. De ka pitein van het schip heeft inmiddels j tegenover rijkswaterstaat toegegeven geknoeid te hebben met het logboek om illegale lozingen te verdoezelen. TTS dumpte in opdracht van het Deense bedlrijf Grindstedverket in Aarhus chemisch afval op een toege stane lozingsplaats in de Atlantische Oceaan ter hoogte van de Golf van Biscaje. Het bedrijf had voor het lozen van bepaalde onschadelijke stof- I fen vergunning van de Deense autori- teiten Volgens de milieu-organisatie Green- peace heeft de 'Salinike' regelmatig I grote hoeveelheden gechloreerde kool waterstoffen geloosd. Stoffen, die hele maal niet in zee morgen worden ge dumpt. Bovendien vonden de dumpin gen vaak plaats buiten de toegestande I zone, op de Noordzee en in het Engelse Kanaal. Afgelopen dinsdag zijn bij Grindstedverket kilo's documenten in beslag genomen die betrekking hebben op het milieuschandaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 6