Surinaamse Liga dreigt tegenstanders Bouterse China stopt culturele uitwisseling met VS De Graaf: zelfstandigheid jongeren blijft mogelijk PZCfl 3 bet weer INTERNATIONALE CONGRESSEERT DE FRANSE HAAN Thailand bombardeert Vietnamese tanks iM LIJST LANDGENOTEN IN NEDERLAND ASIEL AAN TENNISSPEELSTER ©IPiïOL vrijdag 8 APRIL 1983 PZC/binnen-buitenland De Hooizolder presenteert vanavond VIOLA WILLS uit de USA Zondagmiddag 24 april SPARGO DEN HAAG (ANP) De Surinaamse Liga van Patriotten, een organisatie van Surinamers in Nederland die het regime Bouterse steunt, zal actie ondernemen tegen tegenstanders van Bouterse, indien het tot een inval met huurlingen komt in Suriname. De Liga heeft een lijst opgesteld met woordt Breeveld bevestigend. „Alle namen van de Surinamers in Neder- mensen die tegen onze strijd zijn, staan land, die aansprakelijk zullen worden 0p (je jijst", aldus Breeveld. Over de aard van de acties tegen tegenstanders wil Breeveld niet veel kwijt. „Wij zijn geen gewelddadige organisatie maar wij zullen niets nalaten, indien het tot huurlingenacties komt in Suriname", zegt hij. „Als de Nederlandse overheid ze niet kan stoppen, zullen we zelf tot actie overgaan gesteld voor eventuele acties van huur lingen. Dat heeft een bestuurslid,van de patriottenliga, W. Breeveld, donder dagavond bevestigd. Breeveld wilde met zeggen hoeveel personen op de lijst staan en wie het betreft. Op de vraag of gezocht moet worden in de richting van leden van de raad voor de bevrijding van Suriname onder leiding van ex-president Chin-a-Sen en het actiecomité Herstel Democratie, ant- Volgens Breeveld heeft de binnen landse veiligheidsdienst (BVD) bij le den van de patriottenliga geïnfor meerd hoe zij over gewelddadige ac ties denken. Breeveld zelf is een aantal weken geleden door tegenstanders mishan deld, nadat hij zich via de radio positief over Bouterse had uitgelaten. Sri Lanka Vooruitlopend op het Internationaal Jaar van de Daklozen in 1987 heeft staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting Sri Lanka een bedrag van 1,8 miljoen gulden geschonken voor verbetering van de krottenwijken op het eiland. De bewindsman keert vandaag op Schiphol terug van zijn bezoek aan het Aziatische land. (ADVERTENTIE) Weersvooruitzichten van het KNMI voor zaterdag fm dinsdag: Zonnige perioden en enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 10 gra- VerscïïélSene lagedrukgebieden bepa len het weer boven ons deel van West- Europa. De belangrijkste hiervan voor de regio is die even ten westen van Schotland. Vooral in de hogere lucht lagen is dit lagedrukgebied gevuld met koude, onstabiele lucht. De scheidings- zfme, die de overgang vormt tussen deze lucht en de relatief warmere bo ven Zuid-Europa, ligt over Noord- Frankrijk. In deze scheidingszóne, in vaktaal frontale zóne genoemd, ont staan storingen met tijdelijk veel be wolking, regen en wind. Verwacht wordt dat deze storingen vandaag en het komend weekeinde ver genoeg ten zuiden van ons land via Noord- Frankrijk richting Duitsland zullen koersen. Het weer in de regio wordt bepaald door het lagedrukgebied bij Schotland, dat langzaam naar Noor wegen trekt. Er moet dan ook op een wisselende bewolking gerekend wor den en naast een enkele bui ook af en toe zon. De middagtemperatuur wordt ongeveer 9 graden, in de nacht daalt deze tot om en nabij de 3 graden. De wind is overwegend matig uit het zuid westen. Vooruitzichten voor het weekeinde: weinig verandering van het weerbeeld. if/IlCttt Idui&y Wltflb It dhtkSU. TKOPo Nautisch bericht Wind: in de ochtend zuid tot zuidwest 3, in de middag zuidwest 4 tot 5, zicht: goed, temperatuur kustwater: 6 gra den, afwijking waterstanden: een ge ringe verhoging van enkele decime ters, maximale golfhoogte monding Scheldes: iets meer dan een halve meter zeegang tijdens hoogwater. LISSABON (KTR DPA) „Nooit tevoren is het overleven van de mensheid zo in het geding ge weest," aldus de Westduitse oud bondskanselier en leider van de SPD, Willy Brandt, als voorzitter van de Socialistische Internatio nale SI, die in het Portugese Albu- feira haar vierdaagse congres be gon. Brandt waarschuwde krach tig voor de gevaren van de bewda- peningswedloop voor de gehele mensheid. Het congres zal onder het motto 'een wereld in crisis - het socialisti sche antwoord' een strategie op stellen voor het aanpakken van de grote economische en politieke problemen in de. maar het wordt overschaduwd door interne moei lijkheden Zo ver/et de Israëlische oppositieleider Shimon Peres zich tegen de aanwezigheid van een vertegenwoordiger van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Isam Sartawi. Deze is voor het eerst op officiële basis uitgeno digd voor een congres van de SI. De Nederlandse Partij van de Ar beid is vertegenwoordigd door fractieleider Joop den Uyl. partij leider Max van den Berg, secretari s-buitenland Maarten van Traa en de kamerleden Relus ter Beek en De Vries. ZON EN MAAN 9 april Zon op 06.59 on Maan op 06 13 on Hoog water Vlisslngen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak uur cm 11.50 149 12.13 172 13.00 126 12.44 189 13.17 147 13.11 177 13.39 152 Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Brulnisse Laag water Als symbool voor hun slechte situatie hadden de Franse boeren een geplukte haan meegenomen tijdens de demonstratie voor de consulaten. ROUEN (ANP) Ongeveer honderd Franse boeren hebben donderdagmorgen gedemonstreerd voor hel Nederlandse consulaat in Rouaan, hoofdzakelijk tegen de compensatoire EG-bedragen. Die zouden Neder landse landbouwprodukten boven de eigen, Franse, bevoordelen. De boeren hebben eveneens gedemon streerd voor het Westduitse consulaat Elders in Frankrijk vinden de laatste weken eveneens demonstraties plaats vqn boeren, niet altijd even ordelijk. Behalve de compensatoire betalingen zijn de Franse boeren bang voor hun boterham omdat de 'groene franc' niet is gedevalueerd en wegens de spoedige komst van Spanje en Portugal in de EG. BANGKOK (AFP/RTR/UPI) Twee toestellen van de Thailandse luchtmacht hebben donderdag met steun van tactische raketwapens 'verscheidene vijande- lijke tanks' op Thailands grondgebied langs de grens met Cambodja gebombar deerd, zo heeft een militaire woordvoerder donderdag bekendgemaakt. De lucht- en grondaanvallen zijn in tegenspraak met de verklaring van de I Thailandse legerbevelhebber, generaal Arthit Kamlang-ek, dat alle Vietnamese I infiltranten terug waren verdreven naar Cambodja. De lijken van tien Vietname se militairen zijn gevonden en er is een grote hoeveelheid wapens in beslag genomen die naar zijn zeggen zouden worden getoond. Het Thailandse bombar dement werd uitgevoerd door toestellen van het type OV-10 en ondersteund vanaf de grond, in een gebied op 230 kilometer ten oosten van de hoofdstad Bangkok, aldus de woordvoerder. Volgens militaire kringen in Bangkok vond de actie plaats op 50 kilometer ten noorden van de grensplaats Aranyaprathet op 1.5 kilometer van de grens met Cambodja. Het was de tweede keer dat de Thailandse luchtmacht op Thailands grondgebied doorgedrongen Viëtnamese troepen bestookte. Een woordvoerder van het actiecomité Herstel Democratie, de enige organisa tie die openlijk heeft aangekondigd Bouterse met geweld te willen verdrij ven, verklaarde desgevraagd niet te zwichten voor bedreigingen. Hij voeg de eraan toe dat zijn organisatie zich met zal laten verleiden tot een strijd in Nederland. „De oorlog moetin Surina me gevoerd worden", aldus de woord voerder. De ambassadeur van Suriname in Ne derland, H. Herrenberg, vertrekt van daag voor overleg naar Paramaribo. Herrenberg noemt zijn reis een „routi nezaak". De ambassadeur verwacht naar Nederland terug te keren na de regeringsverklaring van de nieuwe regering Alibux op 15 april. PEKING (UPI/RTR) De Volksrepubliek China heeft donderdag alle lopende culturele uitwisselingsprogram ma's met de Verenigde Staten afgebroken als vergelding voor de beslissing van de Verenigde Staten om politiek asiel te verlenen aan de Chinese tennisspeelster Hu Na. Dit heeft het officiële Chinese persagentschap Xinhua bekend gemaakt. Dinsxdag liet China via zijn ambassade in Washington een scherp protest horen tegen het besluit van de Verenigde Staten de tennisspeelster politiek asiel te verlenen. De 19-jarige Hu verdween vorig jaar juli tijdens een toernooi in Californie uit het gezelschap Chinese sportlieden. Later verklaarde zij er de voorkeur aan te geven niet naar China terug te keren en vroeg politiek asiel. Dit- werd haar afgelopen maandag verleend. lit, UMIuc Licuierwiwngexi LUSSen Oilltia en de Verenigde Staten op een nieuw dieptepunt. De verklaring werd door het ministerie van cultuur aan de Amerikaanse zaakgelastigde in Peking overhandigd. Minstens acht officiële culturele uitwisselingen, variërend van kunsttentoonstellingen en filmweken tot een bezoek van een officiële Chinese culturele delegatie aan de Verenig de Staten en technische uitwisselingen tussen de Stem van Amerika en Radio-Peking, worden door de maatregel getroffen. Functionarsisen van het Witte Huis hebben donderdag de hoop uitgesproken dat het geschil met Peking de betrek kingen tussen beide landen niet ernstig zou aantasten. Woordvoerder Larry Speakes weigerde rechtstreeks com mentaar op het verbreken van de culturele uitwisselings programma's. kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184J-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20: franco per post 72,-, per maand 21,-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm: minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 Vb x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg. vrijdag 8 april uur cm Vlissingen 5.43 162 18.13 143 Temeuzen 6.03 172 18.37 154 Zierikzee 6.22 149 19.01 126 Hansweert 6.20 187 18.52 172 Wemeldinge 6.3411630 19.16 142 Kreekrak 6.45 186 19.30 160 Bruinisse 6.36 166 19 27 143 zaterdag 9 april uur cm uur Vlissingen 6.52 176 19.13 156 Temeuzen 7,16 186 19 41 168 Zierikzee 7.33 157 20.01 132 Hansweert 7 36 202 20.00 186 Wemeldinge 7.50 174 20.18 150 Kreekrak 8.00 199 20.32 170 Brulnisse 7.52 175 20.30 150 De voorzitter van de Socialistische Internationale. Willy Brandt zittend in een wat moeilijk verlopend gesprek met de Spaanse socialistische leider Mario Soar es. Dood Zuid-Afrikaan Het VVD- kamerlid Weisglas heeft minister Van den Broek (buitenlandse zaken) ge vraagd protest aan te tekenen tegen de moord op de zwarte Zuidafrikaanse gemeenschapsleider Saul Mkhize in Driefontem. Deze voorman zou zijn vermoord door de Zuidafrikaanse poli tie, aldus het kamerlid in schriftelijke vragen aan de bewindsman. Polak kan A Z-Ajax niet verbieden AMSTERDAM (GPD) Er is voor burgemeester Polak geen mogelijk heid de voetbalwedstrijd AZ'67-Ajax aanstaande zaterdag in het Olympisch Stadion te verbieden. Dit zou moeten gebeuren op grond van artikel 219 van de gemeentewet. Maar toepassing van de vergaande bevoegdheden, die dit artikel geeft, kan alleen in uitzonder lijke omstandigheden, die in dit geval in Amsterdam niet aanwezig zijn. Wedstrijden tussen AZ'67 en Ajax heb ben in Amsterdam (anders dan in Alkmaar) tot nu toe nooit grote proble men in de openbare orde-sfeer opgele verd En op de Amsterdamse schaal zijn gebeurtenissen als deze wedstrijd niet uitzonderlijk. Na het besluit van de burgemeester van Alkmaar de wed strijd daar aanstaande zaterdag te verbieden, heeft burgemeester Polak het bestuur van Ajax verzocht ernstig te willen overwegen de wedstrijd op zondag in Alkmaar te spelen Het bestuur heeft echter gemeend de wed strijd toch op zaterdag te moeten laten doorgaan. Vijf zusjes bij een brand omgekomen LONDEN (UPI) Bij een ontploltmg gevolgd door brand in een huis in Hayes in Middlesex nabij Londen zijn donderdag vijf zusjes, alleen onder de 10 jaar, om het leven gekomen. Vier meisjes werden door het vuur verrast in de badkamer op een boven verdieping en het vijfde in een slaapka mer. De moeder van de kinderen, Jill Olu- mid, was in huis toen een explosie plaatshad en rende naar buiten voor hulp. Een buurman en twee werklieden probeerden in afwachting van de brandweer de gillende zusjes van 2,3.5. 7 en 9 jaar in veiligheid te brengen, maar zij werden door de vuurzee en hitte tegengehouden. Andere buren moesten de moeder met geweld afhouden van het binnendrin gen in het huis. De brandweer kon het meisje van 2 bevrijden, maar het overleed korte tijd later in een ziekenhuis. De oorzaak van de ontploffing was waarschijnlijk een gaslek NOTA AFSCHAFFING WWV-UITKERING DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) vindt niet dat het afschaffen van wwv- uitkeringen voor jongeren beneden de 23 jaar de keuze van jongeren voor een zelfstandig bestaan in de weg staat. Hij schrijft dat in een nota aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot afschaffing van de wwv voor jonge ren. De jongeren zullen, als zij werklos worden, na een eventuele ww-uitkering (80 procent van het loon gedurende zes maanden) geen aanspraak kunnen ma ken op een wwv-uitkering (75 procent gedurende twee jaar), maar direct zijn aangewezen op de rww, een uitkering op bijstandsniveau. De Graaf wijst er echter op dat voor jongeren van 18,19 en 20 jaar in de rww rekening wordt gehouden met het feit of zij nog bij hun ouders wonen of niet. Jongeren van die leeftijd die nog thuis wonen krijgen netto per week 78,75 gulden (18-Jarigen), 95,20 gulden (19- jarigen) of 116,95 (20-jarigen). Voor zelf standig wonende jongeren liggen de netto wekelijkse uitkeringen tussen 116,95 en 172 gulden. Vanaf 21 jaar wordt er geen verschil meer gemaakt. Dan krijgen alle jongeren 194 gulden, als zij 22 jaar zijn 213.45 en als zij 23 zijn 233,75 gulden netto per week De Graaf zegt niet te verwachten dat de maatregel verstorend zal werken op de maatschappelijke ontwikkeling van de desbetreffende jongeren. Wel zullen ook jongeren meer de tering Gezochte Italiaanse ex-generaal gepakt ROME (DPA/AFP) De sinds novem ber voortvluchtige 61-jarige ex- generaal van de Italiaanse semi- militaire financiële polie Donato lo Prete, is in Castell de Fels bij Barcelo na in Spanje aangehouden. Dit is donderdag van officiële zijde in Rome vernomen. Lo Prete werd gezocht in verband met een omvangrijke zwendelzaak ten na dele van de Italiaanse staatsoliemaat schappij. Talrijke firma's m deze bran che hebben jarenlang, gedekt door ambtenaren van de financiële politie, de oliemaatschappij voor vele miljoe nen opgelicht. Lo Prete was toen com mandant van het korps voor Milaan en omstreken. naar de nering moeten zetten, aldus de staatssecretaris. De Graaf maakt voorts duidelijk dat jongeren die nog geen 23 jaar zijn en die een rww-uitkering hebben, niet auto matisch (weer) recht krijgen op een wwv-uitkering als zij 23 jaar worden. Integendeel, dat zal volgens hem slechts bij uitzondering het geval zijn De gemeenten zullen, zo blijkt uit de nota van de staatssecretaris, 120 mil joen gulden extra uit het gemeente fonds krijgen omdat zij meer uitkerin gen moeten doen en omdat het ge meente-apparaat door de maatregel wat duurder wordt. De gemeenten kun nen namelijk wwv-uitkeringen volledig bij het rijk declareren en rww- uitkeringen maar voor 90 procent. Meer ambtenaren op de gemeentelijke diensten vindt De Graaf niet nodig. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde, Hoofdredactie M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Temeuzen. tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten ADVERTENTIE OP DE MEUBELSHI MEUBELSHOW IN WAALWIJK Meubels kijken en kopen van 10 uur's morgens tot 10 uur's avonds. Mei een leuke kleurwedstrijd voor de kinderen, prachtige prijzen, een orchidee voor u mevrouw en iedere koper een waardevol boek. piel klerkx 04160-36981 04160-38225

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3