,andbotiw- nderwijs DEBUUT Eerste optreden tijdens de Terneuzense Braderie Films in Zwsch-Vlaanderen JUBILEUMFEEST OP 25 MEI IN SCHOONDIJKE "Ik ben misschien een romantisch type" SYNCHROON DANC E GROUP [DAIHATSU; Laurentine van de Wijnckel-Vandepiite. ..Ik noem mezelf geen dichteres'' Een week van prolongaties en reprises in de Zeeuws- Vlaamse bioscopen. ET. Spielberg's succesvolle science fictionfilm over een buitenaards wezentje, is te zien in 'Luxor' Temeuzen en 'De Koning van Engeland' in Hulst Beide theaters bieden ook 'De Vierde Maneen verfilming van Gerard Reve's gelijknamige boek met Renêe Souten- dijk en Jeroen Krabbé in de hoofdrollen en Zwarte Ruiter', botersmokkel in de jaren '50 en in het grensgebied dus een geheide bestseller. 'De Koning van Engeland' vraagt daarnaast aandacht voor wat inmiddels een klassieker m het genre is: 'Once upon a time in the west'. 'Luxor" volgt de belevenissen van de Pink Ladies en hun T-birds in 'Grease 2' en het Oostburgse Ledeltheater houdt het voor de derde achter eenvolgende week op 'Annie', het verhaal van het weesmeis je en de multi-miljonair ET draait in 'De Koning van Engeland' in Hulst vandaag vrijdag om 19 15 uur. zaterdag 15 00 en IS 45 uur, zondag 13.45. 16.15 en 18.45 uur; maandag 14.30 en 20.00 uur. dinsdag 20 00 uur. 'Luxor' Temeuzen brengt de film vandaag i vrijdagom 14.00.19 30 en 21.45 uurzaterdag 13.45,16.00 en 19.30 uur. zondag 13.45,16.00 en 18.45 uur: maandag en dinsdag 20.00 uur; woensdag 14.00 en 20.00 uur. 'De Vierde Man' draait in Temeuzen vandaag vrijdagi om 21 45 uur. zaterdag 16.00 en 21 45 uurzondag 18.45 en 21.15 uur. maandag en dinsdag 20.00 uur: woensdag 20.00 uur. 'Zwarte Ruiter' in 'De Koning van Engeland' vandaag i vrijdagi om 21.30 uur. zaterdag 2115 uur; zondag 21.15 uur. dinsdag en woensdag 20.00 uur. 'Zwarte Ruiter' in -Luxor'- vandaag (vrijdag21.45 uur; zaterdag 21.45 uur; zondag 21.15 uur. 'Once upon a time in the west', deze week te zien in Hulst vandaag tvrijdagi 19.15 uur. zaterdag 21.00 uur; zondag 14.30 en 21.00 uur; maandag 20 00 uur. 'De Koning van Engeland' draait ook '101 Dalmatiêrs': zaterdag 15.00 en 18 45 uur; zondag 13.45 en 16.15 uur, maandag 14.30 uur. 'Jong. blond en zonder schaamte' vandaag vrijdagr 21.30 uur, zaterdag 18.45 en 23.15 uur: zondag 14.30 en 18.45 uur. maandag 14.30 uur. dinsdag 20 00 uur 'Firefox' vandaag (vrijdagi 19 15 uur; zaterdag 21.15 uur zondag 18 45 en 21 15 uur. maandag 20.00 uur. 'Grease 2'. tc zien in 'Luxor' Temeuzen vandaag vrijdag 14 00 er: 19 30 uur; zaterdag 13.45 en 19 30 uur; zondag 13.45 en 16 00 uur 'Ledeltheater'. Oostburg presenteert 'Annie' zaterdag 19.15 uur. zondag 14 00 en 20.00 uur. Voorts 'Zondige hoogstand jes': zaterdag 2130 uur; zondag 16.30 uur. nAG 8 APRIL 1983 PZC /streek Een eerste eigen publicatie is een hele gebeurtenis. Zeker als je van kinds af aan altijd al schrijver hebt willen worden. Met 'Teder Verlangen' debuteert de in Eede woonachtige Laurentine van de Wijnckei-Vandepitte onder het pseudoniem 'Vanessa Laurens'. Ze schreef het boekje samen met de Belgische Albert Middenkoop, die al meerde re titels op zijn naam heeft staan. In het eerste deel zijn acht gedichtjes en een kort verhaal van Laurentine opgenomen. Met plaatselijk schrijftalent be hoort een.beetje voorzichtig te wor den omgesprongen. Het zou natuur lijk erg goedkoop zijn om met een verwijzing naar nationaal erkende auteurs een oordeel te vellen over een beginnende amateur-dichteres .schrijfster. ..Ach, ik noem mezelf echt geen schrijfster of dichteres. Dat is veel te hoog gegrepen. Ik doe het voor mijn plezier", zegt Lauren tine. Ze is best tevreden over de op •haar eigen kosten verzorgde uitga ve Alleen het wat ongelukkig uitge vallen pseudomem, daar heeft ze toch wel spijt van. In het vervolg zal ze het maar op het Vlaams klinken de Laurentine Vandepitte houden. Laurentine is al enkele jaren werk zaam als correspondente voor Belgi sche bladen als 'Vrij Maldegem' en 'Het Volk' Zij verzorgt het deels Westzeeuwsvlaamse grensnieuws. Op de Aardenburgse raadsvergade ringen is ze een vaste gast Het korte verhaal 'De eerste dag' en de gedichten doen zeer romantisch aan ..Ik ben misschien een roman tisch type Je kunt maar schrijven wat je denkt Maar ik aap in eik geval niemand na. Ik zoek een eigen weg". Bovendien raakt romantiek volgens Laurentine weer 'in'. zodat ze niet alleen staat. En een beetje liefde en romantiek op zyn tijd. wie kan daar wat tegen hebben? De regenboog is in de gedichten van Laurentine een vast terugkerend symbool. „De regenboog is het zin nebeeld van iets goeds, het symbool van een verbond tussen God en de mensen. Achter de regenboog ver wacht je het goede" In het titelgedicht 'Teder Verlan gen' komt deze hoop op het goede terug: ..Trieste reiziger:.bron van eenzaam heid.reik mij je vleugels:,ik wil je zon zijn .Kom.' koester je aan mijn warmte .misschien',kunnen we ooit' .de wereld beter maken .laten wel .dan samen dromen .onder de regen boog" Als het aan Laurentine ligt. dan is deze eerste uitgave nog maar een begin Thuis heeft ze een hele map vol met korte verhalen en gedichten, die misschien nog wel eens het licht zullen zien in een gebonden en ge drukte vorm Laurentine doet dit jaar voor de vierde keer mee aan de jaarlijkse poéziewedstrijd in Blan- kenberge. waar ruim 200 dichters uit Nederland en Belgiè zijn vertegen woordigd. Haar eerste uitgave ligt binnenkort in de Westzeeuwsvlaam se boekwinkels. De bundel is uitge bracht door uitgeverij Ten Berge in Weelde (B). Uitgeverij Tor te Am sterdam draagt zorg voor de ver spreiding m Nederland. Jan van Damme. dat het feit dat Schoondijke zo van het oorlogsgeweld had geleden de beslis sing mede heeft beïnvloed In 1958 werd de school uitgebreid met een nieuwe vleugel ten behoeve van het mechanische onderwijs en een vleugel met een grote zaal en een kamer voor de leraren Uit de mechanische afdeling zou later de praktijkschool ontstaan. De leerlingenbczetting van de RMAS is altijd redelijk constant gebleven. De oorlogsjaren waren moeilijk, even als het eind van de jaren zestig en het begin van de jaren zeventig. De aan was van nieuwe leerlingen bereikte in 1975 een dieptepunt, er startte dat jaar geen eerste klas. Omstreeks die tijd werd de Middelba re Landbouwschool te Hulst opgege ven. Mede daardoor nam het leerlin gental weer toe (de school wordt op het moment bevolkt door ruim vijftig leerlingen). De vooruitzichten voor de toekomst zijn zonder meer gunstig. De opleiding in Schoondijke duurt twee jaar, waarin de leerlingen worden opgeleid tot agrarisch ondernemer. Salomons: „Om dat in twee jaar te bereiken is niet eenvoudig, zo niet onmogelijk. Aan veel zaken kan slechts geroken worden. Ze moeten later, via bijscholingscursussen, uitgediept wor den". De RMAS kent. bij gebrek aan leerlingen, geen driejarige A-opleiding Daarvoor moet men naar Goes. Het eerste jaar in Schoondijke geldt wel als brugjaar voor de A-opleiding to Goes De RMAS kent niet alleen een dagop leiding. er worden ook verschillende avond-cursussen gegeven, waaronder teelt-technische cursussen. Kampen nogal wat agrarische scholen met huis vestingsproblemen, de RMAS in Schoondijke in elk geval niet. Salomons: „We beschikken over drie leslokalen, een practicumzaal, een gro te werktuighal, een aula en een zeer grote schooltuin. Al met al een outilla ge waar veel scholen jaloers op zullen zijn". De Landbouwpraktijkschool 'Prins Willem' is in 1958 gestart in een lokaal van de Rijks Middelbare Agrarische School, met aan het hoofd ir J. Roest, die op het moment nog steeds direc teur is. In 1970 werd aan de Prinses Beatrix-straat een geheel nieuwe school gebouwd, die inmiddels alweer diverse malen is uitgebreid. De prak tijkschool omvat drie grote prak- tijkloodsen en een logeer-gebouw. Dit laatste gebouw biedt ruimte aan tach tig personen. Naast Schoondijke is er in Nederland nog één landbouwprak tijkschool, en wel in Emmeloord. Op de praktijkschool leren aankomen de agrariérs om te gaan met allerlei landbouwmachines en -werktuigen. ZAAMSLAG Als het aan Simone van Eijk-Meyer uit Zaam- slag ligt, wordt de Synchroon Dance Group meer dan een gewoon 'huis-tuin en keuken' groepje. „Ik wil met deze groep hoog grijpen", zegt Simone, oprichtster van de Synchroon Dance Group. Als alles volgens plan verloopt verzorgt de groep tijdens de Terneuzense braderie haar eerste optreden. Daarbij zal het accent liggen op dansen met een experimenteel karak- OONDIJKE Woensdag 25 mei is het groot feest in Schoondijke. Die dag worden de jubilea jyierd van de Rijks Middelbare Agrarische School en de Landbouwpraktijkschool 'Prins jHem', beide gevestigd in Schoondijke. De Rijks Middelbare Agrarische School bestaat veertig ar, de Landbouwpraktijkschool viert dit jaar haar 'zilveren' jubileum. Beide scholen worden 25 mei betrokken in het jubileumfeest. De jubileumviering begint 's middags om half drie met (feestelijke bijeenkomst in de grote loods van de Landbouwpraktijkschool 'Prins Willem'. belangrijkste gast deze dag wordt etwijfeld de minister van landbouw visserij, ir G. Braks. De landbouw ster is deze middag de eerste spre- Na hem bieden dr C. Boertien, unissaris der koningin in Zeeland jjs J. Schouten, vice-voorzitter van Landbouwschap, in een kort echje hun gelukwensen aan. t officiële gedeelte wordt afgesloten 1 een voordracht in het West- siws-Vlaamse dialect door mevrouw Schippers-la Bleu uit Groede. Hier- wordt de aanwezigen een drankje igeboden en bestaat er gelegenheid twee jubilerende scholen te bezichti- Ook kan er worden deelgenomen iverschillende activiteiten, waaron- een herkenningswedstrijd van idbouwgewassen. zaden en onkrui- n en een dia-quiz over de eigen eek. Beide activiteiten vmden gats op de Rijks Middelbare Agrari- he School Daar wordt ook een show n landbouwhuisdieren gehouden, reorgd door leerlingen en oud erlingen van de RMAS. liverse instanties en organisaties zul- n met een mfo-stand aanwezig zijn, aaronder de landbouwvoorlichtings- ienst, de bedrijfsverzorgingsdienst en Bè.plattelandsvrouwen Oro res uur verzorgt de muziekvereni ging Schoondijke' een show op het terrein van de Landbouwpraktijk school. Het is tevens het begin van het avondprogramma, dat een feestelijk rarakter heeft. Om zeven uur begint er en Breugeliaanse boerenmaaltijd, die ïuzlkaal wordt omlijst door de boeren- apel 'De Lamsoren' uit Lamswaarde. lok is er een optreden gepland van de aidenburgse volksdansgroep 'Avo- o'. Later op de avond kan er een W$Je worden gemaakt. mité et jubileumprogramma is samenge- eld oor een speciaal voor deze gele- üiheid gevormd comité. In dit 'jubi- inm'-comité hebben zowel bestuurs- eden, als leden van de commissie van dvies en de directeuren van beide holen, de heren .1. Roest (Landbouw- ïktijkschool) en J. Salomons (MAS), zitting. et jubileumfeest is zo opgezet dat eide scholen aan hun trekken komen, tadaar ook dat op 25 mei tussen eide scholen een ouderwetse paarden tram zal rijden. J. Salomons, directeur van de Rijks Middelbare Agrarische School: „Daarmee willen we voorko men dat de mensen in de Praktijk school blijven hangen, ook wij vieren tenslotte feest" Er worden op woensdag 25 mei nogal wat mensen verwacht. Binnenkort gaan 1500 uitnodigingen de deur uit. Alle oud-leerlingen van de RMAS bij voorbeeld krijgen een persoonlijke uit nodiging voor het jubileumfeest. J. Salomons: „Mensen die geen uitnodi ging hebben ontvangen, zijn overigens ook welkom". Tact Januari 1943, midden in de oorlog, opende de Rijks Middelbare Land bouwschool haar deuren. Over de plannen tot oprichting van een land- bouwwinterschool in West Zeeuwsch- Vlaanderen (de latere RMAS) is wei nig bekend. RMAS-directeur J. Salo mons: „Wel weten we dat op een ouderavond van de sinds 1924 in Schoondijke gevestigde lagere land bouwschool door één der ouders, de heer A. J, Dees-Dekker, over een land- bouwwinterschool is gesproken". Vast staat dat op 16 december 1938 een gesprek plaatsvond tussen dr ir D. S. Huizinga (toen inspecteur van het landbouwonderwijs) en de heren A. de Milliano, M. Quaak, A. J. Leenhouts en F. A. Rosevelt. Bovengenoemd viertal stelde voor de heer L. van Dijk, toen hoofd der lagere (ADVERTENTIE) OFFICIËLE DEALER verkoper: Bertrand Vael GARAGÏ DU POOT TCRNSUZEN BV Industrieweg 37, Terneuzen 4538 AG, tel. 01150-13451. landbouwschool te Schoondijke. tot directeur der eventueel nieuw te stich ten landbouwwinterschool te benoe men De heer Huizinga zegde toe z'n best te zullen doen voor de totstandko ming van een rijkslandbouwwinter- school. Door de gemeente Schoondijke zijn toen in overleg met de heer Huizinga stappen ondernomen ten aanzien van de financiering. De in 1940 uitgebroken oorlog zorgde voor de nodige vertra ging. Dr ir Huizinga heeft zich tot het uiterste ingespannen om West Zeeuw- sch-Vlaanderen aan een landbouwwin terschool te helpen. Nogmaals de heer Salomons: „Het is vooral aan de tact en de durf van de heer Huizinga te danken dat ondanks de moeilijkheden toch vorderingen gemaakt werden". Als plaats van vestiging is pok aan Oostburg gedacht. Daar was echter geen lokaal beschikbaar Daar kwam bij dat er geen leermiddelen te koop waren, het was tenslotte oorlog. Bij vestiging in Schoondijke zou ge bruik gemaakt kunnen worden van de leermiddelen van de lagere landbouw school. Op 12 januari 1943 startte (je landbouwwinterschool met 33 leerlin gen. Een officiële opening vond niet plaats, zo melden de notulen. De land bouwwinterschool maakte gebruik van een lokaal in het gemeentehuis van Schoondijke en een lokaal der lagere landbouwschool Het laatste lokaal werd gebruikt voor de scheikunde- en natuurkundelessen. Later in de oorlog deed ook nog een cafézaal dienst als leslokaal. In 1946 werden de lessen hervat. Dank zij het Schoondijkse gemeentebestuur kon men voor de cursus 1946/, 1947 beschik ken over een Engelse barak met twee lokalen (daarvoor zat men in het ge bouw der openbare lagere school). Me dio 1947 bezocht minister S. Mansholt Zeeuwsch-Vlaanderen en werd de plaats van vestiging en de financiering van een nieuw gebouw besproken Tevoren was in een vergadering van de commissie van toezicht de plaats van vestiging nog eens onder de loupe genomen. Er waren twee stromingen: één voor vestiging in Schoondijke en één voor vestiging in Oostburg. Op 6 juni 1947 besliste 'Den Haag' dat de nieuwe rijks middelbare landbouw school in Schoondijke moest worden gebouwd. RMAS-directeur Salomons vermoedt Dat wordt dan hard werken de dans groep heeft komende maandag pas haar eerste repetitie-avond, in vereni gingsgebouw 'De Rank' te Zaamslag Vandaag (vrijdag) is er in 'De Rank' een introductie-avond. Aan belangstel ling overigens geen gebrek: de afgelo pen weken heeft Simone van Eijk- Meyer maar liefst 85 aanmeldingen uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen gehad. „De telefoon stond dagen achtereen roodgloeiend", laat Simone weten. Het is de Zaamslagse daarbij opgeval len dat nogal wat aanmeldsters lid willen worden van de groep om hun conditie op peil te houden, maar niets voelen voor optredens. Simone heeft daar op zich geen proble men mee. Het is haar bedoeling de groep onder te verdelen in twee kleine re groepen, die apart les krijgen. Voor lopig wil ze starten met een sene van tien (wekelijkse) lessen. Simone: „Kan ik eens kijken hoe het gaat" Daarna wil de Zaamslagse de eigenlij ke dansgroep, ze denkt aan een twin tigtal talentvolle meisjes, samenstellen waarmee wordt opgetreden. „Zo op het eerste gezicht kun je niet zien wie wel en wie niet geschikt is voor zo'n groep. Dat kun je wel na tien lessen. Ik voel er namelijk niets voor om af te gaan. De groep moet. vind ik. een bepaald ni veau hebben". Scheikunde De dansen worden zelf door haar ontworpen. Ook de mnziek zoekt ze zelf uit. Daarbij gaat haar voorkeur uit naar het experimenterele werk. Inspiratie put ze. naar haar zeggen, uit natuurkundige en scheikundige pro cessen. Ook de microtechniek is voor haar een bron van inspiratie. Haar beroep, tandtechniekcr, is daar niet vreemd aan. „Als tandtechnicus heb je veel met scheikunde te maken. Scheikundige processen zijn machtig interessant. Daar zijn prachtige dansen op te ma ken". De door haar uitgezochte muziek is al even futuristisch Er wordt onder ande re gedanst op svnthesizer-muziek van Jean-Michel Jarre. Dat soort muziek past volgens Simone uitstekend bij het experimenteel karakter van de dansen, In de lessen wordt niet alleen aandacht besteed aan de danstechniek, maar ook aan zaken als houding, kleding en make-up. „Als je een bepaald artistiek niveau wil bereiken, horen die dingen er bij, vind ik" Simone van Eijk Meyer, moeder van zes kinderen, kreeg les van de bekende Haagse choreograaf Hans van Manen Verder deed ze verschillende jaren er varing op in de entertainment-wereld Het lesgeven zal. naar ze verwacht, weinig problemen opleveren, hoewel ze er al jaren uit is. De introductie-avond in 'De Rank' begint vanavond om 19.00 uur. De eerste les is gepland op maandag 11 april, eveneens in gemeenschapscen trum 'De Rank'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 37