Borsele niet ver van weekenddiensten begrotingstekort OP ONZE ALFA-SHOW Nieuwe woonvorm Goes voor niet-zelfstandigen SÉ* oo 4c fee nn WISSEL BEVELANDEN PZC/ streek HEFFINGEN MOETEN SOELAAS BIEDEN EERSTE APPARTEMENTEN IN MEI GEREED -iS Commissie Borsele: koop huizen op verkopingen SALAMANDER S GEMEENTE SP WESTERSCHOÜWEN OPHEFFINGS UITVERKOOP AUTO v/d VLIET GOES VRIJDAG 8 APRIL 1983 20 HEINKENSZAND - Als het beleid van het Borselse gemeentebe stuur niet verandert, stevent de gemeente recht op een 'gemeen telijk faillissement' af. Zoals de zaken er momenteel voor staan wordt voor het jaar 1984 nog een overschot van 238.180,- ver wacht, voor 1985 is dat overschot al aanzienlijk geslonken tot 35.551,- en in 1986 is het zelfs omgeslagen in een tekort van 352.839,-. Dit beeld wordt nog veel negatiever als de zogenaamde financiële verhoudings wet (de wet die regelt hoeveel geld de gemeenten krijgen van het rijk voor hun gemeentefondsen) niet in 1984 van kracht wordt, maar een jaar later. In dat geval ziet de gemeente Borsele zich meteen al in 1984 geconfronteerd met een tekort van 96.820,- in plaats van met een overschot. Deze cijfers staan in een notitie van het college van burgemeester en wethou ders van Borsele. die als titel heeft mee gekregen: voorjaarsnota 1983. Met deze notitie wil het college de gemeenteraad eén inzicht verschaffen in de ontwikke ling van de financiële positie van de ge meente in de komende jaren. Overigens kan de nota nog niet tot in de details worden ingevuld. Zo gaan er bijvoor beeld van het overschot van 238.180.- nog verschillende posten af. zodat uit eindelijk een veel lager bedrag zal over blijven. Het gaat onder meer om de uit gaven voor het specifiek welzijn. Daat staat weer tegenover dat ook enkele in- komstenposten nog niet nader inge vuld konden worden. De nota moet ge zien worden als een weergave van de stand van zaken Zo staat er niet in op welke posten bezuinigd moet worden en waar eventueel nog geld te halen valt. Die keus wordt nadrukkelijk aan de gemeenteraad voorgehouden Heffingen Wel staat er uitvoerig in beschreven dat er nog een bepaalde manier voor de gemeente is om aan aanzienlijke in komsten te komen. Dat is namelijk mo gelijk door het verhogen van de zoge naamde bestemmingsheffingen. Dit zijn de kosten die de inwoners moeten hetalen voor onder meer rioolafvoer- Huisvrouwen bijeen GOES- De afdeling Goes van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen houdt woensdag 13 april een bijeen komst in de Oosterkerk. Mevrouw C. Dirkse zal op deze bijeenkomst een lezing verzorgen, met dia's over haar reis naar Indonesië. Zij bracht daar onder andere een bezoek aan het SOS- kinderdorp in Lembang, recht, begraafrecht, afvalstoffenhef fing reinigingsrechten, leges en haven en liggelden. Als maximumbedrag dat de gemeente hiervoor van haar inwoners zou kunnen verkregen wordt 571.900 - genoemd. Uit een toelichting van de chef van de Borselse afdeling financiën. A. Leijnse. blijkt dat er bij het berekenen van dit bedrag vanuit is gegaan dat de staats secretaris van binnenlandse zaken deze Baanlozcnkrant op de Bevelanden heet voortaan Van Onderen HEINKENSZAND De baanlozen- krant van het Bevelandse regionale project Mensen zonder Baan heeft een nieuwe naam gekregen. Het redactie team ontdekte namelijk dat de oude naam De Bezemkrant op nogal wat tegenstand bij de bevolking stuit te. Dit omdat er tijdens de oorlogsjaren een NSB-blad verspreid werd met de naam 'De Bezem' Om elke vergelijking hiermee uit de weg te ruimen heeft het redactieteam onlangs besloten de baanlozenkrant om te dopen tot "Van Onderen'. Het is de bedoeling dat de derde editie van de baanlozenkrant eind mei van de pers rolt. Vrijwilligers zorgen ervoor dat wachtkamers van artsen en tand artsen bevoorraad worden met exem plaren. Ook is 'Van Onderen' verkrijg baar aan de balies van de Bevelandse gemeentehuizen en by het gewestelijk arbeidsbureau. De inhoud van de krant is bedoeld voor mensen zonder werk. maar ook voor diegenen die werk heb ben De vyf-koppige redactie probeert een product te maken dat gevuld is met allerlei nuttige informatie voor werklozen. Zo is er een adressenlijst in opgenomen van alle instanties waar haanlozen terecht kunnen voor bij voorbeeld vrijwilligerswerk met be houd van uitkering of instellingen die hulp kunnen bieden bij eventuele pro blemen die ontstaan bij het werkloos zijn. maximumverhoging toestaat aan ge meenten met een tekort op de begro ting. de zogenaamde artikel 12 gemeen ten. Het provinciaal- en rijksbeleid is er volgens Leijnse op gericht al het moge lijke te doen om te voorkomen dat een gemeente een artikel 12 gemeente wordt Een van de mogelijkheden daar toe is het sterk verhogen van de zoge naamde bestemmingsheffingen Nor maal gesproken mogen die heffingen slechts met enkele procenten verhoogd worden, maar de staatssecretaris heeft ook in het verleden al laten weten daar in uitzonderingsgevallen van af te wil len wijken. Een voorbeeld in Borsele was in het verleden de verhoging van de tarieven van de vuilstortplaats Mid den-Zeeland met twintig procent. Verder staan er in de notities enkele tips over gelden die in de begroting ver borgen zitten en gebruikt kunnen wor den. Zo komt het regelmatig voor, blijkt uit het stuk. dat in een bepaald jaar werken op de begroting staan opge voerd met de bijbehorende uitvoerings kosten. Als die uitvoeringskosten in dat jaar niet helemaal worden opgemaakt of zelfs niet worden aangesproken (bij voorbeeld omdat de plannen nog niet gereed zijn of het werk anderszins ver traging heeft) dan kan het geld wat niet gebruikt wordt, aangewend worden voor andere, nadrukkelijk éénmalige, doeleinden Met het uitbrengen van de voorjaarsno ta geeft het Borselse college van h en w de raadsleden de gelegenheid al op een vroegtijdig moment inzicht te verkrij gen in de begroting voor het komend jaar en zonodig die begroting bij te stu ren. Daarnaast wordt meer dan in het verleden de raad gevraagd keuzes te maken als het gaat om het doen van uitgaven. B en w van Borsele stellen dat daarbij terdege rekening moet worden gehouden met het werkgelegenheidsas pect, dat bij elke bezuinigingsmaatre gel in het geding kan komen. „Het af bouwen of beperken van het gemeente lijk voorzieningenniveau (onderhoud plantsoenen, sportvelden en dergelijke) zal zich bovendien in een reeks stelsel matig kunnen aanbieden. Door meer aan de burgers over te laten zal via het proces van gewenning en overleg (bij voorbeeld in een sportraad) begnp moeten worden opgewekt, hetgeen ge durende een aantal jaren zal moeten plaatsvinden", aldus b en w van Borse le. De nota wordt dinsdag 12 april in een vergadering van het college bespro ken. Een dag later buigt de commissie financiën er zich over. Dat gebeurt in een openbare vergadering die wordt gehouden in hel gemeentehuis te Hein kenszand en om 14.30 uur begint. Het pand Bierkade 1 in Goes. De stichting Maatschappelijke Belangen gaat de gevel in oude staat terugbrengen en in het pand acht wooneenheden bouwen. Die zijn bestemd voor mensen die niet geheel zelfstandig kunnen wonen. GOES - Voor mensen die om uiteenlopende redenen niet zelfstandig kunnen wonen, krijgt Goes binnenkort een nieuwe woonvorm. Het gaat om het zoge naamd begeleid wonen. In mei zullen er vier appartementen in de 's-Heer Hen- drikskinderenstraat voor beschikbaar komen. En in bet voorjaar van 1984 zullen nog eens acht wooneenheden (in het te verbouwen pand Bierkade 1) voor dit doel kunnen worden gebruikt. De opzet hierbij is geen dure nieuwe voorziening in het leven te roepen, maar aan te sluiten bij bestaande instellingen. Plannen De nieuwe woonvorm in Goes is be stemd voor sociaal gehandicapten. Di recteur W. de Ruiter van de stichting sociale voorzieningen voor gehandicap ten in Zeeland gebruikt deze aandui ding echter liever niet. „Het gaat om mensen", legt hij uit, „die te goed zijn voor een gezinsvervangend of een pen siontehuis, maar die niet volkomen zelf standig kunnen wonen. Deze groep valt in Goes momenteel tussen wal en schip. Je ziet ze vaak van kosthuis naar kost huis trekken of ze verwaarlozen zich zelf. Die mensen hebben gewoon een klein beetje zorg en wat begeleiding no dig". Voor het begeleid wonen is een speciale stichting in oprichting. Deze gaat de be nodigde woonruimte huren van de stichting Maatschappelijke Belangen Goes en ze voor dezelfde huurprijs be schikbaar stellen aan daarvoor in aan merking komende bewoners. Die zullen er een zo zelfstandig mogelijke huishou ding op na houden. Voor de warme maaltijden zorgt het nabij gelegen zwakzinnigenintemaat Den Berg. De nodige begeleiding komt van de afde lingen gezinshulo van het Sociaal Cen trum en de PMD. Die begeleiding zal er. in de gevallen waarin dat mogelijk is. op gericht zijn de bewoners voor te berei den op geheel zelfstandig wonen. Door gebruik te maken van bestaande voorzieningen kunnen de kosten voor de bewoners van de twaalf appartemen ten betrekkelijk laag blijven. De Ruiter denkt dat de huurprijs (inclusief de ver zorging) afhankelijk van de grootte van de woning op vijfhonderd a zeshonderd gulden zal uitkomen. „Dat is ook erg aantrekkelijk voor mensen die nu bij voorbeeld in het gezinsvervangend te huis 'De Karnemelkshoeve' of in pen siontehuis 'De Schans' wonen", meent hij ..Zij moeten nu 1350 gulden per maand zelf betalen. We hopen op zo'n manier een doorstroming te krijgen. Dat is een goede zaakWanneer mensen die enigszins zelfstandig kunnen wonen naar de nieuwe appartementen gaan. komen elders plaatsen vrij". Op het gebied van accommodaties voor gehandicapten zijn in Goes trou wens nog meer plannen in voorberei ding. Er is goedkeuring binnen voor de bouw van een gezinsvervangend te huis voor lichamelijk gehandicapten aan de Noordhoeklaan in Goes. Dit huis valt weliswaar onder de bouw-, stop die het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft afge kondigd. maar De Ruiter verwacht de definitieve toestemming in de loop van dit jaar. Ondertussen kunnen de plan nen verder worden uitgewerkt, In voor bereiding is ook de uitbreiding van dag verblijf De Rank voor geestelijk gehan dicapten. Aan die uitbreiding bestaat behoefte door de toename van het aan tal plaatsen in gezinsvervangende te huizen voor geestelijk gehandicapten In 's-Gravenpolder is onlangs De Beu kelaar geopend en binnenkort komt er aan de Pijntorenstraat in Goes nog een gezinsvervangend tehuis bij. Stap dan een6 bij ons binnen wi| hebben een fraai boek vol wetenswaardigheden van 52 pagina's dik gratis voor u klaar liggen fotostudio hans nijs GEMEENTE SCHOUWEN Goedkeuring bestemmings plan 'De Hcrenkeet' De burgemeester van Middenschouwen maakt bekend, dat gedeputeerde staten van Zeeland bij be sluit van 15 maart 1983. nr. 1414270. afd. 4 bur. rov hebben goedgekeurd het door de raad der gemeente Middenschouwen op 21 juni 1982 vastge stelde bestemmings plan 'De Herenkeet' m.u.v, enkele gedeel ten van de van het plan deeluitmakende voorschriften. Het besluit van gede puteerde staten en het gedeeltelijk goed gekeurde bestem mingsplan liggen van af 11 april 1983 gedu rende een maand voor een ieder ter inzage. Tegen het plan zijn noch bij de gemeente raad. noch bij gedepu teerde staten bezwa ren ingediend. Derhalve zijn alleen zij. die bezwaren heb ben tegen de gedeelte lijke onthouding van goedkeuring, alsmede de gemeenteraad en de inspecteur van de ruimtelijke ordening bevoegd binnen ge noemde termijn van een maand in te stel len bij de kroon De beroepschriften moeten worden ge richt aan H. M. de Koningin en worden ingediend bij de afde ling voor de geschillen van bestuur van de' raad van state. Bin nenhof 1. 2513 AA 's- Gravenhage Scharendijke. 31 maait 1983 De burgemeester ooi noemd W den Boer Alarmnummer: 01100-14444 Artsen Goes: v.a. vr. 19.00-zo. 23.00 uur: S. Buijs, Jac. Valckestraat 3, tel. 15462. Spreekuur voor spoedgevallen: 10.00- 10.30 en 17.00-17.30 uur. Heinkenszand. 's-Heer Arendskerke, Nieuwdorp, Wolphaartsdijk: De prak tijk van J. J. Harten, G. A C Aamoutr seenA-P. v.d. Vlugt wordt waargeno men door D. P. van Driel. Vermetstraat 23. 's-Heer Arendskerke. tel. 01106- 1202. Boodschappen zo mogelijk tus sen 09.00-10 00 uur. Heinkenszand e.o.: v.a. vr. 18.00-ma. 08.30 uur. J. A Fortrie. Clara's Pad 31. Heinkenszand. tel. 01106-3074. Hansweert, Kruiningen, Yerseke: v.a. vr. 19.00-zo. 22.00 uur. A. Plaisier. Krui ningen. tel. 01130-1566. Spreekuur voor spoedgevallen: 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Boodschappen zo mogelijk voor 10.00 uur. Krabbendijke, Waarde, Rilland-Bath: v.a. vr. 19.00-zo. 22.00 uur: J. W. Kuyl, Rilland-Bath, tel. 01135-1343. Spreek uur voor spoedgevallen: 11.00-11.15 en 17.00-17.15 uur. Boodschappen zo mo gelijk voor 10.00 uur. Driewegen, Borssele, Hoedekensker- ke, 's-Gravenpolder, Ovezande, 's- Heerenhoek: De praktijk van E. Th. Klapwijk. J. M. A. Kole, A. korstanje, S. E. J. Wöstmann en H. H. M. Zwartelë wordt waargenomen door J. Geldof, Korteweg 23. Driewegen, tel. 01195-275. Kloetinge, Kapelle, Wemeldinge: v.a. za. 08.00 uur wordt de praktijk van D. Vreeswijk, H. J. Entink en J. K. J. Eckhardt waargenomen door M. B. Riemeijer, kapelle. teL 01102-1264. Spreekuur voor spoedgevallen 11.00- 11.15 uur en 17.00-17.15 uur. Noord-Beveland: De praktijk van J. A van Arkel wordt waargenomen door B. J. H. Hasken, Kamperland, tel. 01107- 1338. Spreekuur voor spoedgevallen: 11.00-11.30 uur. De praktijk van W. J. Klein Wassink wordt waargenomen door J. A. Kersse- boom, Kortgene, tel. 01108-1319. Spreekuur voor spoedgevallen: 11.00- 11.30 uur. Chirurg Dr. J. A. Kopp. tel. 01100-14396. Tandarts S. M. Tamminga. Grote kade 28. Goes, tel 01100-16727. Spreekuren: za. en zo. 10.00-11.00 uur. Apotheek De Zeeuwsche Apotheek, Gr Markt 10. Goes, tel. 01100-15255 Geopend voor spoedgevallen: za. 08.30-17.30 uur, zo. 10.00-11.30 en 16.00-18.00 uur Ziekenauto's Centrale Post Ambulance Vervoer, tel. 01100-14444. Dierenartsen Goes, Ovezande, Kruiningen: J L. J. Gaakeer, Ovezande. tel. 01195-283 Vi sites zo mogelijk aanvragen voor 09.00 uur. Goes, Heinkenszand, Noord-Beveland: De praktijk van dr. M. P. C Karelse wordt waargenomen door H. van Dijk, Simonswei 2. Heinkenszand, tel. 01106- 1290. b.g.g. 01100-20656. Visites zo mo gelijk aanvragen voor 09.00 uur. Yerseke e.o.: Kleine huisdieren: geen dienst. Walcheren: Dierenartsenpraktijk Oostkapelle, tel. 01188-1443. Spreek uur: 13.00 en 19.00 uur. Oude Domburg- seweg 33A. Consult na telefonische afspraak. Visites aanvragen 08.00-09.00 uur. Wijkverpleging Goes, Wilhelminadorp, Kloetinge, Kattendijke: Zr. H. Coppoolse, tel. 01100-13908. Borssele, Nieuwdorp, Lewedorp, 's- Heerenhock, Heinkenszand, Nisse, El- lewoutsdijk. Driewegen, Baarland, Oudelande, Kwadendamme, Hoede- kenskerke, Ovezande, 's-Heer Arends kerke, 's-Heer Hendrikskinderen, 's- Gravenpolder, 's-Heer Abtskerke: Zr. M. Boudens, Kwadendamme. tel. 01196-426 Zuid-Beveland-Oost: Zr. T. Bredijk, Voorburcht 31, Kapelle. tel. 01102-3360. Noord-Beveland en Wolphaartsdijk: Br. J. van Melis, Veersemeerstraat 11. Kortgene. tel. 01108-1995. HEINKENSZAND - De commissie voor economische zaken van de ge meente Borsele is het er mee eens dat het college van burgemeester en wethouders in voorkomende gevallen huizen koopt op openba re verkopingen. Uiteindelijk ging de commissie er ook mee akkoord dat eerst geprobeerd zal worden de huizen meteen door te verko pen, mits met die doorverkoop al Ie lasten en kosten voor de gemeente betaald zijn. Mocht dat niet meteen lukken, dan gaat de voorkeur van de gemeente uit naar verkoop van het pand aan de woningstichting Borsele. die het zal verhuren. En mocht dat niet lukken dan zal het huis op de vrije markt worden gebracht Vermode- lijk zal een dergelijk geval zich drie tot vier maal per jaar voordoen, zo werd donderdagmiddag duidelijk tijdens een vergadering van de commissie in het Heinkenszandse gemeentehuis. Het college wil tot het aankopen van huizen overgaan omdat de ge meente er nogal eens geld bij in schiet als huizen met gemeente garantie op openbare verkopingen voor een erg lage prijs van eigenaar verwisselen. Om daar wat aan te doen zal de gemeente proberen de prijs op te dry ven, of eventueel zelf de woning te kopen. De leden van de commissie hadden daar niet al te veel moeite mee. al pleitte het WD-raadslid H. F. Tij dens er wel voor de huizen zo snel mogelijk op de vrije markt te bren gen of op een andere manier te ver kopen De commissie besloot ech ter tot eerder genoemde behande ling van de aangekochte huizen. De CDA-er G de Lange vroeg zich af of het een goede zaak zou zyn dat de gemeente zich in de huizenhandel gaat begeven Burgemeester drs G. C. G. van den Heuvel antwoordde hem echter dat dc gemeente niet gaat hande len, maar alleen huizen koopt en verkoopt om uit de gemaakte kos ten te komen. De huizen zullen worden aangekocht op basis van de getaxeerde waarde. VRI Commissie vergadert HEINKENSZAND - De commissie fi nanciën van de gemeente Borsele ver gadert woensdag 13 april over onder meer een zogenaamde voorjaarsnota. In die nota staat opgesomd hoe de fi nanciële stand van zaken van Borsele op dit moment en voor de naaste toe komst is. Verder komt aan de orde een krediet dat de gemeenteraad beschikbaar moet stellen voor de bouw van een nieuw gymnastieklokaal in Borssele. Ook moet er nog geld komen voor de uitbreiding van de parkeergelegenheid nabij het sportveld in Borssele. De ver gadering wordt gehouden in het ge meentehuis en begint om 14.30 uur. Bejaardenschieting 's-HEERENHOEK In 'De Koren- beurs' werd een schieting op de liggen de wip gehouden voor bejaarden en gepensioneerden. Er waren 34 schut ters. De uitslag eerste hoofdvogel G Voet, Sore- nus. Heinkenszand; tweede hoofdvogel P Rijk. VIOS, 's-Heerenhoek. eerste zij vogel L Vermuë. Spes Nostra. Ovezande. tweede zij vogel: A. v. d Bulck, Eensgezindheid. 's-Heerenhoek, derde zijvogel P Maat, Zorj vliet. EUewoutsdyk. vierde zijvogel P Daa. man. ADLM, Kwadendamme, eerste kal l Rentmeester, Willem Teil. Ovezande. tweed» kal: P Pantus, Zeelandia, Ovezande; derd» kal J Rijk. Vrye Schutters. 's-Heerenhoek, vierde kal B. de Jonge. Concordia, V Heerenhoek. ■■■Kerkplein 10 fjVjM yerseke vrijdagavond koopavond ^EjTel. 01131-1565 TIJDELIJKE AFSLUITING VAN WEGEN De directeur gemeentewerken van Westerschou- wen maakt bekend, dat in verband met de uitvoering van herbestratingswerken van de Dorpsring. Oude Stoofweg en Zuidwelleweg te Noordwelle, deze wegen, of gedeelten hiervan, gedurende de periode 19 april tot 1 juli 1983 voor alle rijverkeer zullen zijn afgesloten of zoveel langer als noodzakelijk of zoveel korter als mogelijk zal blijken. Omleidingsroutes zullen door middel van borden worden aangegeven. GEMEENTE WESTERSCHOÜWEN De burgemeester van Westerschouwen brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 11 april 1983 gedurende een maand ter gemeentesecreta rie te Haamstede voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp van de structuurschets Wester schouwen. Gedurende de genoemde termijn kan een ieder schriftelijke bezwaren, suggesties, voorstellen e.d. terzake van dit ontwerp ter kennis van de gemeenteraad brengen. Burgh-Haamstede, 8 april 1983. De burgemeester voornoemd' J. L. NiemantsverdrietrLeenheer de weg naar het rijbewijs voor alle rijopleidingen TEL 01)03-1804 01106-2896 Opleiding voor: MOTOR. Op eigen motor of onze lesmotor. TEL. 01103-1804. 01106-2896. Alleen Lange Vorststraat 70 V Mei toestemming van dc k.v.l DUIZENDEN KWALITEITSARTI KELEN ÏJötisemc „ïtcCittujc" 4-gangen menu incl. een aperitief. 2 glazen wijn en een kopje koffie voor 2 personen 97,50 Beestenmarkt Goes tel.: 01100- 20818 Geopend di. t/m vr. v.a. 12.00 u. Za. en zo. v.a. 16.00 u. Maandag gesloten. 1o Romoo hoon onlangs onn scnitlorondo sow 160 on 180 Wn/h (Hdwoomemmg volgons int». Romeo iub»eum|0oi 05 loot m NWortandi) kunt u oroörecofds gobrokwi Met dorollöo wogons. nalonole F.IA regicmonl) Eon grandioos suk- door meloen van prolltoron Wonjwj hobtx 1 van deze feeststemming: -Jubileum-aanbod. zon wie Alia Romeo PjOf kan rekenen op °2M^0w!kS! nwordsTo wmnlomn""10" 0 van een Altasud, oentor hel stuur von iav olgon Alfa en gemnjdeioe snemeid lussen een auto ®e Wereldrecordshow van 31 maart t/m 9 april a.s. bij: Verrijn Stuartweg 10 (ind.terrein De Poel, naast de tennishall Goes-Zuid, telefoon 01100-28751

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 32