Achterstand in medische specialismen weggewerkt ZANDLAGEN Waarschuwing voor averechtse gevolgen van hulpverlening HOORT. ZIET M Boete voor doorrijden na veroorzaken botsing KRUISPUNT BOULEVARDS NOG DEZE MAAND GEREED Unieke afgraving in Kauterberg PZC/ provincie PRO VINCIE LOOPT NU IN DE PAS OOSTERSE TAPIJTEN VAN AALST B.V. HEROPENT! WERKBOEK MAA TSCHAPPELIJKE INSTELLINGEN VRIJDAG 8 APRIL 1983 19 GOES/MIDDELBURG Zeeland heeft de langdurige achterstand op het gebied van medische specialismen weggewerkt. Er is thans sprake van een situatie die op het normale Nederlandse niveau ligt. Te verwachten is ook op basis van de huidige stand van zaken dat er de komende periode vrijwel geen specialismen en specialisten meer bijkomen. Dit stelt algemeen directeur C. F. J. Lampe van de stichting Oosterschelde- aekenhuis in Goes. Zijn zienswijze wordt gedeeld door directeur geneesheer C. Kostense van de stich ting streekziekenhuis Walcheren in Middelburg. Volgens beide medici was er in Zee land. net als in Drenthe en Friesland een hele duidelijke achterstand. Lam pe: ..Die hebben we ingelopen. De voor Zeeland bedoelde specialismen zijn wel ingevuld, zeker ook als de rheumatolo- gje nog wordt uitgebreid, wat er trou wens aan zit te komen". Hij onder streept dat de inhaalmanoeuvres in de provincie net op tijd is ingevoerd. voordat bezuinigingen van kracht wer den. Lampe tekent erbij aan dat zijn opmerkingen in het bijzonder Midden- en Noord-Zeeland gelden: „Ik laat Zeeuwsch-Vlaanderen buiten beschou wing". Daarover merkt Kostense op dat die regio goed uit de voeten kan met voorzieningen in Gent en Brugge, die redelijk snel bereikbaar zijn. Algemeen directeur Lampe wijst erop dat naast de komst van geheel nieuwe specialismen (bijvoorbeeld hartkun- de, longziekten, kaakchirurgie, plas- Energiekaravaan doet Goes aan GOES De gemeente Goes krijgt binnenkort bezoek van een groot opgezette, rondreizende manifes tatie: de Enedrgie Expresse. Deze verplaatsbare tentoonstelling heeft tot doel de bezoeker een totaal beeld te bieden van wat er in Nederland te koop is op bet gebied van energiebesparende ar tikelen. Het is bij de Energie Expresse echter niet allemaal handel wat de klok slaat. Ook voor voorlichting over energie in al zijn vormen met de nadruk op de energiebespa ring kan de consument er te recht. Speciaal hiervoor is plaats ingeruimd voor onder meer de gas unie en enkele overheidsinstallin- gen. Belangstellenden kunnen een kjjkje gaan nemen vanaf woensdag 13 april tot en met zaterdag 23 april. De Energie Expresse is dan te vinden op het evenemententer- Jein by de Ringbaan-West in Goes. De 'Energiekaravaan' bestaat uit twee tenten met daarnaast een reeks aan elkaar geschakelde con tainers. Een reusachtige opblaas-, bare gloeilamp, die plaats kan bie den aan ongeveer 300 mensen, doet dienst als blikvanger. Bezoe kers krijgen de gelegenheid een audi-visuele show te gaan zien die niet alleen voor particulieren maar ook voor ondernemers bedoeld is. De energbie Expresse is een inita- tief van twee ondernemingen die ongeveer 25 Nederlandse bedrijven en instellingen bereid hebben ge vonden om zich op deze manier aan het Nederlands publiek te pre senteren. Regionale bedrijven doen er ook aan mee. Goes is. na Tilburg en Roosendaal, de derde etappeplaats van de ma nifestatie. Het is de bedoeling dat de karavaan in twee jaar tijd door heel het land trekt. De openingstij den zijn: op de openingsdag 13 april van 14.00 uur tot 22.00 uur: op doordeweekse dagen van 9.00 uur tot 22.00 uur en op zaterdag en zondag van 10.00 tot 22.00 uur. DEN HAAG - Het Haags gerechtshof heeft de 27- jarige Terneuzense T. S. veroordeeld tot 200 gul den boete voor het door- ijden na een aanrijding zonder zich bekend te maken. De vrouw werd eerder door de Middel burgse politierechter veroordeeld tot 300 gul den boete en voorwaar delijk drie maanden in trekking van het rijbe wijs. Zij kwam daarvan in hoger beroep. De procureur-generaal bij het Haags gerechtshof had een nieuwe recon structie van de aanrijding geëist omdat bij de eerste reconstructie fouten ge maakt zouden zijn. In dien er geen nieuwe re constructie plaats zou vinden eiste de procuer- generaal vrijspraak om dat vond dat er niet vol doende bewijsmateriaal aanwezig was. De vrouw ontkende iets gemerkt te hebben van de aanrijding die zij veroorzaakte in de Erasmustraat in haar woonplaats. Een buurt bewoonster had echter de klap van een botsing ge hoord en had het kente- kenummer van de auto van S. opgenomen. tisch chirurgie) ook bestaande specia lismen zijn uitgebreid. Hij vindt dat er zonder meer sprake is van een kwali tatieve verbetering (naast de getals matige toename) en veel meer moge lijkheden in de provincie zelf. „Duide lijk is dat Zeeland niet meer het geïsoleerde, achtergebl'even gebied van vroeger is", betoogde Lampe. En directeur-geneesheer Kostense: „Je kunt moeilijk voorzien en voorspellen hoe de ontwikkelingen aandienen, die ook in Zeeland toepasbaar zijn. Maar thans loopt de provincie volledig in de pas met wat landelijk gebruikelijk is. Het is nu zeker geen onderbedeeld gebied wat de tweede lijns- gezondheidszorg betreft Kostense maakt duidelijk dat er altijd specialismen zullen zijn. waarvoor Zee land is aangewezen op samenwerking met andere regio's. Lampe noemt alle voorbeelden: thoraxchirurgie. neuro chirurgie en vaatchirurgie. Dokter Kostense signaleert één pijnlijke te kortkoming: het uitblijven van toe stemming voor een computer- tomograaf (voor pijnloos schedel- en lichaamsonderzoek). „Dat is wel geen meuw specialisme, maar wel een spe cialistische onderzoekmethode die in de provincie noodzakelijk is ten behoe ve van de radiodiagnostiek", aldus de Walcherse directeur-geneesheer Hij herinnert eraan dat een verzoek om installatie van een computer- tomograaf in eerste aanleg is afgewe zen. Daartegen is beroep aangetekend. (ADVERTENTIE) A.s. zaterdag open huis van 11.00 tot 17.00 uur. Vanaf nu groothandelskorting! Molstraat 2/hoek Dam (v/h Houtkaai), Middelburg. Tel. 01180-38345. Rommelmarkt CJV TERNEUZEN Het Christelijk Jonge- renverbond (CJV) in Temeuzen houdt ook dit jaar met koninginnedag - 30 april - een rommelmarkt op het Molen pleintje achter de markt. Er zullen ook oliebollen en wafels worden verkocht. De markt duurt van 8 tot 12 uur. Wie spullen kwijt wil, kan ze nu al afgeven op de adressen Bachlaan 126. Drebbel- straat 13 en Juliana van Stolberglaan 126. C. D. Koster treedt op als contact man voor wie artikelen wil laten opha len. VLISSINGEN - De Vlissingse dienst gemeentewerken is ui termate tevreden over de voortgang van de werkzaamhe den bij de herinrichting van het kruispunt Coosje Busken- straat met de Boulevard De Ruyter en de Boulevard Ban- kert in Vlissingen. Naar verwachting kan tijdens de laatste week van april het asfalt worden aangebracht. Daarna wordt begonnen met het plakken van de tegels op het weg dek van de Boulevard Evertsen, ter hoogte van het Woold- huis. De openstelling van de Vlissingse boulevards tijdens de paasdagen heeft volgens directeur ing W. A. van Bochove van gemeentewerken geen problemen opgeleverd ..De auto mobilisten hebben zich zeer gedisciplineerd gedragen en kalm gereden bij het passeren van dit kruispunt", vertelt hij. Tegenslagen hebben zich volgens hem niet voorgedaan tij dens de werkzaamheden. Wel kwam men nog de oude funde ring tegen van het standbeeld van Frans Naerebout. dat daar vroeger heeft gestaan. Die resten moesten worden verwij derd, omdat het oppervlak van het kruispunt iets is ver laagd. Daardoor heeft zich volgens directeur Van Bochove echter geen noemenswaardige vertraging voorgedaan. MIDDELBURG - Bij de vier organisa ties voor maatschappelijk activerings- werk in de provincie Zeeland 's een werkboek verschenen over het thema 'Systeem contra mens in welzijns- en gezondheidszorg.' Dit werkboek vormt een nadere uitwerking van een thema dag over het onderwerp die vorig jaar november in Goes werd gehouden. Uitgebreid wordt ingegaan op de uit werkingen van de systemen die de mens zelf gemaakt heeft in welzijns- en gezondheidszorg. Deze kunnen zich te gen de mens gaan keren. Bijvoorbeeld wanneer er een overmaat aan hulpver lening ontstaat waardoor de mens on mondig dreigt te worden. De samen stellers van het werkboek wijzen erop dat de door de mens gemaakte syste men ook weer door hemzelf veranderd kunnen worden. Het moet mogelijk zijn om organisaties als ziekenhuizen, in richtingen en maatschappelijk werkor ganisaties aan te passen aan de veran derende inzichten over welzijns- en ge zondheidszorg. Dit zal echter niet zomaar vanzelf gaan omdat de problemen die binnen deze zorgvelden tot uitdrukking komen gro tendeels gevolg zijn van ons maat schappelijk systeem. Veel aandacht wordt in de werkmap besteed aan de principes van het recht op zelfbeschik king en verantwoordelijkheid van pa- tienten en clienten. Er worden verschillende strategieèn uitgewerkt waardoor er mogelijk naar verbeteringen kan worden gestreefd. Daaronder wordt genoemd het op gang brengen van discussies op deskundig niveau binnen de organisaties. Verder het opstellen van regels voor interne en externe democratisering en het aan gaan van dialogen tussen gebruikers en werkers binnen de organisaties. De nadruk ligt op de zelfwerkzaamheid van de groepen binnen de samenleving en binnen de hulporganisaties. Het werkboek is tot stand gekomen door sa menwerking van het Gereformeerd So ciaal Centrum Zeeland (GSC). het ge west Zeeland van Humanitas. het Ka tholiek Maatschappelijk Activerings- werk Zeeland en de Provinciale Diaco nale Commissie van de Nederlands Hervormde Kerk. De gerestaureerde groeve in de Kauterberg in Nieuw-Namen. Ruim een jaar geleden stond beheerder Richard Bleijen- berg van Staatsbosbeheer nog sip te kijken in de unieke afgraving in Nieuw-Namen, waar een tweeënhalf miljoen jaar oude zandafzettïng aan de oppervlakte komt. Uniek in de letterlijke betekenis van het woord, want het is de enige plek in Nederland waar dit fenomeen in het daglicht is te aanschouwen. zeer vast, lekker droog en niet vet tig. Ook het waterschap Hulster Ambacht heeft nog dankbaar ge bruik gemaakt van de groeve ten behoeve van de polderwegen, maar is daarmee opgehouden zo'n vijf jaar geleden omdat men is gaan inzien dat de groeve op de Kauter berg toch wel een uniek natuurmo nument is. De afgraving is inmid dels dan ook tot natuurmonument in wettelijke zin verklaard. Van de zijde van de wetenschap bestaat grote belangstelling voor de afgraving. De Rijks Geologische Dienst sloot in Nieuw-Namen on langs een onderzoek af. Dat heeft geleid tot gewijzigde inzichten. Er is gebleken en nu wordt het even moeilijk dat het door de zee afgezette zand in de gToeve dateert uit de periode Boven Plioceen aan het einde van het geologische tijd vak Tertiair. Tot nu toe werd aange nomen dat de afzettingen stamden uit het Pleistoceen, de oudste perio de in het geologische tijdvak Kwar tair, dat men de tegenwoordige tijd zou kunnen noemen. Geologen kij ken nauwelijks op een miljoen jaar. Concreet betekent het dat de zand lagen in de groeve wat ouder zijn dan tot nu toe werd aangenomen. In de groeve zijn afzettingen (lagen) te zien die bestaan uit okergeel tot bruinrood matig grof zand. Vrijwel steeds is er een duidelijke gelaagd heid. Die lagen worden nog eens geaccentueerd door keiharde (of lie ver- staalharde) banken, die sterk ijzerhoudend zijn. Oorspronkelijk is dat zand groen geweest, als gevolg van de stof glauconiet, een mineraal, dat ontstaan is in de zee en heel veel Daarom deed het Bleljenbergh des te meer zeer dat de groeve volkomen was verwaarloosd, overwoekerd door planten, half ingestort en voor een flink deel zelfs gevuld met huis vuil. Enthousiaste vrijwilligers van onder meer de oudheidkundige kring De Vier Ambachten en de Oostzeeuws-Vlaamse vogelwacht De Steltkluut zijn zo'n dikke drie maanden bezig geweest om de groe ve, die eigendom is van staatsbosbe heer, weer in de oude staat terug te brengen. De wetenschap likt z'n vingers af bij deze afgraving, waar de verschillende zandlagen, met daar tussen oerijzerbanken, heel nauw keurig te onderscheiden zjjn. Voer voor geologen. Was de groeve, in de volksmond 'Het Zandgelaag', vorig jaar nog maar drie meter diep, nu is die uitgegra ven tot zo'n vijf meter. Langs één zijde voorkomt een wand van rond hout het instorten van de groeve. De trapjes zijn vernieuwd en het stuk bos, waarin de afgraving ligt, is voorzien van een deugdelijke afras tering en een beter ogende toegang, dan het roestige hek, dat tot nu toe dienst heeft gedaan. Bovenaan de groeve tegenover de gelaagde wand zijn bankjes neergezet. Op de bodem van de afgraving ligt een flinke plas water: Die ligt daar niet omdat het toevallig de laatste tijd zo hard heeft geregend, maar geeft het grondwa terpeil aan. Bleijenberg, De Steltkluut en de Vier Ambachten meenden dat een dergelijk uniek stukje natuur niet ten onder mocht gaan aan overwoekering en instor ting. Daarom vatten zij het plan op om de groeve op te knappen. Toen zij aanklopten bij Staatsbosbeheer met de plannen, bleek deze instel ling, die feitelijk geen belang heeft bij een dergelijke groeve, niet te beroerd om de helpende hand toe te steken Dat gebeurde in de vorm van het beschikbaar stellen van een grondmachine voor het grove werk en het leveren van het materiaal, als het hout voor de wand en trapjes. Ook het hek kwam voor rekening van Staatsbosbeheer. Het Zandgelaag is ontstaan door dat op die plek eeuwenlang zand is gewonnen voor de wegen bouw. Het zand deed dienst als hindering en bleek uitermate ge schikt, want het was wat men in kennerskringen noemt 'mals', ijzer bevat Doordat het zand op de Kauterberg aan de lucht werd bloot gesteld, is het gaan roesten, waar aan het zand zijn huidige brume kleur heeft te danken. In de afzettin gen komen veel schelpen en fossie len voor. Het bijzondere is dat op afstand van enkele kilometers van elkaar zowel de allerjongste zeeaf zettingen als de alleroudste bestu deerd kunnen worden. Het Verdron ken Land van Saeftinghe staat bij Belgische wetenschappers, maar ook bij amateurgeologen bekend als de plek, waar men het mooist kan zien hoe een landschap uit de zee ontstaat, terwijl de Kauterberg de alleroudste zandlagen blootlegt Een verschil van een paar miljoen jaar, maar in afstand dicht bij el kaar. Zaterdag 16 april is het feest in de groeve. Dan wordt met enig feeste lijk vertoon de gerestaureerde afgra ving 'geopend'. Daarvoor zijn uitge nodigd vele oudheidkundige krin gen in België en Nederland, de Belgi sche Geologische Dienst en ver scheidene Nederlandse universitei ten en de Rijks Geologische Dienst De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Nu de groeve weer de moeite waard is om te bekijken ligt het in de bedoeling deze open te stellen voor publiek. Onder leiding van Richard Bleijenberg kan dan een bezoek worden gebracht aan de afgraving. Dat geldt niet alleen voor academici en andere weten schappers, maar ook voor bijvoor beeld scholieren en andere belang stellenden. Het streekmuseum De Vier Ambachten in Hulst is van plan ruimer aandacht te besteden aan de groeve, door middel van het tentoonstellen van vele soorten schelpen, die uit de lagen afkomstig zijn. Staatsbosbeheer zal een folder over de afgraving uitbrengen, die via de oudheidkundige kring, de vogelwacht, de gemeente en de VW verspreid zal worden. Hans Vonk V J De groeve voor de aanvang van de restauratie met Richard Bleijenberg uit Nieuw-Namen de man die de aanzet tot de restauratie heeft gegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 29