fZeeuwsch-Vlaanderen krijgt na 1988 water uit Biesbosch I Leiding camping De Zandput zegt gasten verbetering toe Groen licht voor nieuwe reparatiewerf Rotterdam Kringloopsteen Onderzoek in Goes naar minderheden PZC/provincie WATERFABRIEK PZEM BIJ HOEK BUITEN BEDRIJF Landbouw krijgt geen water uit Braakman Inwoner Sluiskil klaagt over bouwvereniging Afvalstoffen moeten binnen provincie blijven GEMEENTE STEEKT TIEN MILJOEN IN PROJECT 'CARAVANHOUDERS TE WEINIG INFORMATIE GEGEVEN' Stikker weg bij Heineken - ISffiUPAG 8 APRIL 1983 17 BNEMUIDEN - Deskundigen van de Explosieven Opruimingsdienst EOD) van (Koninklijke Marine te Vlissingen, die zoals bekend dinsdagmiddag zijn be- onnen met een grootscheepse zoekactie naar oorlogstuig rond Arnemuiden, ebben donderdag zeven granaten gevonden aan de Muidenweg. Het ging hierbij n onder meer een hand- en een fosforgranaat. die zich in een weiland achter de Muidenweg bevindt De EOD is bijzonder tevre den over dit resultaat van de zoekactie Woensdag werden al twee granaten gevon den en ook werden toen enkele bomresten aangetroffen. Ook deze projectielen werden onschadelijk gemaakt. Zoals gemeld is het oorlogstuig vermoedelijk afkomstig van een in de Tweede Wereldoorlog in het gebied neergestorte Britse bommenwerper. De zoekactie zal projectielen zijn dezelfde dag nog tot ontploffing gebracht in een oude bunker zo'n vijf weken in beslag nemen. GOES Het ziet ernaar uit dat het drink- en industriewater in Zeeuwsch-Vlaanderen na 1988 "voor het overgrote deel uit de Brabantse Biesbosch afkomstig zal zijn. De NV Watermaatschap pij Zeeland (WMZ) onderzoekt de mogelijkheden om de bestaande Biesboschleiding (vanaf de Biesbosch via Huijbergen, naar het Sloegebied) af te takken naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Daarvoor is dan de aanleg nodig van een nieuwe buisleiding vanaf het WMZ-pompstation Huijbergen, door bestaande zinkers op de bodem van de Westerschelde, naar het WMZ- pompstation in de Braakman. lof het Blesboschplan doorgaat, hangt an belangrijke mate af van de waterbe hoefte die grote industrieën in de ka naalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen (zoals Dow Chemical bij Hoek en de NSM bi) Sluiskil) in de toekomst zullen hebben. Het openbare nutsbedrijf heeft aan de betreffende bedrijven om een prognose gevraagd. Volgens een •woordvoerder van de WMZ ligt dat niet zo eenvoudig, omdat de bedrijven mede als gevolg van de economische malaise geen verplichtingen op lan ge termijn wensen aan te gaan. ductiebronnen (oppervlaktewater uit de spaarbekkens in de Braakman, grond- en inffltratiewater uit Sint- Jansteen en grondwater uit Brabant) zullen dan waarschijnlijk ontoerei kend zijn om in de behoefte te voor zien. Aanvoer vanuit de Biesbosch (waar grote spaarbekkens liggen, met name voor de watervoorziening van Rotterdam) is dan het meest voor de hand liggende alternatief. De WMZ-woordvoerder beklemtoonde Walerfabriek Erial met betrekking tot de openbare watervoorziening na 1988 in elk geval wat moeten gebeuren. Naar verwach ting zal de huidige waterfabriek van de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) bij Hoek (die gedestilleerd water voor de industrie aan WMZ levert) uit bedrijf worden genomen. De dan overblijvende pro- OUD- VOSS F. ME ER - In de maand maart zijn op het eila nd Tholen 66 en op Sint-Philipsland 5 bïsamratten gevan gen. Ambtenaar faunabeheer J. Meyll uit Poortvliet spreekt van een uitste kend resultaat. De meeste ratten wer den in de eerste - droge - helft van de maand gevangen. Tijdens de daarop volgende regenperiode liep de vangst drastisch terug. GOES De NV Watermaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) ziet geen kans de landbouw in Zeeuwsch- Vlaanderen betaalbaar oppervlakte water uit de spaarbekkens in de Braakman te leveren. Er is wel water (dat opgepompt wordt uit de Belgi- sche polders Zwarte Sluis en Isabella) j voorradig, maar het transport naar de "r landbouwpercelen is veel te duur. Het openbare nutsbedrijf gaat nu bekijken of wellicht beperkte levering aan landbouwgronden in de naaste omge- J ving van de Braakmanbekkens op j aanvaardbare voorwaarden mogelijk Op onderzoek naar de levering van zoetwater uit de spaarbekkens voor de landbouw, was aangedrongen door de Zeeuwse standsorganisaties. De direc tie van WMZ stelde er een notitie over samen. Daaruit bleek dat in beginsel tot 1988 levering op beperkte schaal mogelijk zou zijn en na 1988 op ruimere schaal, maar dat de kosten dermate hoog zouden zijn dat de verwezenlij king niet interessant is (vooral dus vanwege de te maken aanvoerleidin- gen). De raad van commissarissen van het nutsbedrijf nam de notitie inmid dels voor kennisgeving aan. Een woordvoerder van WMZ liet weten dat het onderzoek niet openbaar ge maakt wordt. „Het is niet meer dan een velletje papier, waarop rekensom metjes gemaakt zijn", zei hij, Op welke prijs per kubieke meter water het nutsbedrijf precies uitgekomen is, kon de woordvoerder niet zeggen, „maar veel hoger dan de landbouwers in gedachten hebben". Hij veronderstelde dat de prijs voor het Belgische regen water zeker boven één gulden per kubieke meter zou komen te liggen. De vier spaarbekkens in de Braakman '3 grote, l kleine) hebben een totale inhoud van ruim 6,5 miljard m3 water en een totale oppervlakte van 68 hecta re Ze zijn aangelegd op de voormalige schorren van de in 1952 afgesloten Braakman en werden gebouwd in de Jaren zestig, Rond de bekkens liggen dijken tot ruim 12 meter boven zeeni veau. In de winterperiode wordt uit de Belgische polders (afstromingsgebied 10.550 hectare) het overtollige water Ingenomen. Bij de bekkens is een pompstation gebouwd, waarin het water uit de bekkens gezuiverd wordt. In 1982 le verde dit pompstation ruim 3 miljoen m3 water af. 'WATER LOOPT LANGS DE MUREN' SLUISKIL De Sluiskillenaar Henri Verbecke is ten einde raad. Maanden achtereen klaagde hij bij de woningbouwvereniging 'Terneuzen' steen en been over de staat, waarin zijn huurhuis in de Veldstraat in Sluiskil verkeert. „Het water loopt langs de muren", zucht hij nu. „Er is geen behang tegen opgewassen". Inmiddels is er ook twee keer bij hem ingebro ken. „Geen wonder, het hout van de kozijnen is zo rot als kaas. Maar niemand, die naar mij luis tert". Dat deed ook Vara's Om budsman Frits Bom niet. Hij liet Verbecke een Belg van geboorte weten weinig voor hem te kun nen doen. Verbecke leeft de laatste tijd van een uitkering. Maar hij heeft plan nen: „Iets met kippen en scha pen". Z'n eerste zorg is echter z'n woning, Twee jaar geleden betrok hij hem. „Ik geloof dat ze dateren van ver voor de oorlog". Vong jaar al stapte hij bijna wekelijks naar het kantoor van de woningbouw vereniging 'Terneuzen' om er z'n nood te klagen. Het dak lekte en de muren waren vochtig. Ja, soms leek het wel op een waterval in huize Verbecke. Henri Verbecke boos: „m'n doch tertje Natasja van twee jaar is de afgelopen winter minstens vier maal ziek geweest. Dat is toch niet normaal. Over het kind maak ik me nog de meeste zorgen" Vorig jaar dreigde hij: als het .dak niet werd gerepareerd, zou hij ook geen huur meer betalen Drie maanden hield hij de centen in z'n zak. Toen ze het dak hadden opgeknapt, ben ik netjes gaan betalenverzekert hij. Volgens Verbecke klagen ook zijn buren over hun woonsituatie. „Maar de bouwvereniging doet niks", klaagt Verbecke. Belofte Een woordvoerder van de wo ningbouwvereniging ontkent dat. „We hebben wel degelijk gerea geerd op die klachten, en boven dien worden de woningen in de Veldstraat nog dit jaar, vermoede lijk vóór augustus, onder handen genomen. Ze staan in ieder geval op de begroting voor dit jaar. Het rotte hout wordt aangepakt en het buitenwerk wordt geschilderd". Verbecke blijft op zijn hoede. „Ze hebben al meer beloften gedaan Gebeurt er nu weer niets, dan neem ik andere maatregelen. Met die rotte kozijnen wordt het inbre kers wel erg gemakkelijk ge maakt..". De familie sluit tegenwoordig al vorens te gaan slapen alle deuren in de woning af. „Daar heb ik het aan te danken, dat er bij die twee inbraken niets gestolen is". Henri Verbecke: 'het hout is zo rot als kaas dat de gedachtenvorming over de toe komstige opzet nog in een pril stadium verkeert, ook al door het ontbreken van duidelijke gegevens over de afna me van de grote bedrijven. Hij ver wachtte dat het op zijn vroegst 1985 zal worden, alvorens daadwerkelijke stap pen ondernomen worden De positie van de spaarbekkens in de Braakman is overigens niet in het geding Ook als er Biesboschwater komt. zijn de bek kens nodig als buffer en opvang van calamiteiten. De watermaatschappij heeft in het Biesboschproject enkele honderden miljoenen guldens gestopt. Het groot ste deel ervan was voor de aanleg van een buisleiding naar het Sloegebied (die op enkele onderdelen na klaar is). Water uit de Biesbosch is tot op heden nog nooit aangevoerd, ook al omdat de omzet ver beneden de verwachtingen bleef. Wel wordt op Zuid-Beveland een deel van de Biesboschleiding gebruikt voor transport van grondwater (gezui verd) uit Brabant. MIDDELBURG - Afvalstoffen moeten binnen de eigen provincie worden ver werkt en afvoer naar een lokatie bui ten de provincie is daarom niet toege staan. Dat is vastgelegd in de provin ciale afvalstoffenplannen van zowel Zeeland als Zuid-Holland. Het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland antwoordt dat op vragen van het statenlid H. Venekamp (pvda) over het storten van afval in de Dekkerspol der in Zeeuwsch-Vlaanderen door de CVI. Dat afval is afkomstig, zo is geble ken, uit Zuid-Holland. Gedeputeerde staten hebben het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland laten weten onaangenaam getroffen te zijn door de gang van zaken. De aanvoer is overigens niet te verhinderen. Over de zaak zal de Raad van State binnenkort een oordeel geven. Experimentele dienst Hofpleinkerk Middelburg MIDDELBURG - In de Hofpleinkerk te Middelburg wordt zondag 10 april een experimentele dienst gehouden. Voor gangers zijn Co Joosse en Jan Schef- fers. Het thema is 'Bidden met open ogen'. De dienst begint om half vijf. BRUIN1SSE - De Deltadienst van rijkswaterstaat is halverwege de Grevelingendam bezig werk met werk te maken. Stortsteen die in 1965 gebruikt is bij het slui ten van de Grevelingen, wordt opgegraven om te zijner tijd te worden hergebruikt bij de compartimenterings- werken Oosterschelde. De Deltadienst, afdeling waterbouwkundige werken oost, hoopt in totaal 50.000 tot 60.000 ton steen terug te winnen. Wanneer dergelijk steen moet worden aange kocht. komt dat op 40 a 50 gulden per ton. Na aftrek van de kosten van het opgraven en vervoer, levert het herge- bruik-project een besparing op van 100 a 150.000 gulden. De stortsteen wordt niet speciaal uit de Grevelingen dam gehaald, maar komt bloot door werkzaamheden in het kader van de Flakkeese Spuisluis, die tussen Greve lingen en Krammer wordt aangelegd (en vrijwel klaar is). Op de Grevelingendam moeten nieuwe parallel- en aan sluitingswegen nabij de Spuisluis worden gemaakt. Het terrein ter plaatse moet daarvoor worden verlaagd, waarbij gedeeltelijk zand en gedeeltelijk voor de sluiting van de Grevelingen aangebrachte steen vrijkomen. Voor zover die stortsteen makkelijk bereikbaar is. wordt ze in depot gezet bij de werkhaven aan de Grevelingendam. Het ligt in de bedoeling de steen opnieuw te gebruiken voor bekleding van de toeleidïngsgeulen naar de Spui sluis en in de taluds van de afgesloten Krammer ROTTERDAM (ANP) Het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam heeft donderdag van alle partijen in de gemeenteraad toestemming gekregen om door te gaan met de onderhandelingen en steunverlening die moeten leiden tot een nieuwe - uit de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) te vormen - reparatie bv op Heyplaat. De steunverlening bestaat in principe uit een deelname van vijf miljoen gul den (49 procent) in het aandelenkapi taal van de nieuwe werf en uit het verstrekken van een lening van vijf miljoen gulden. De verantwoordelijke wethouder R. den Dunnen (haven en economische zaken) zal als de onderhandelingen zijn afgerond met een precieze kredietrege- ling bij de gemeenteraad terugkomen. Volgens het reddingsplan voor de MIDDELBURG - Het provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland is bereid ondersteuning te geven voor een onderzoek, dal burgemeester en wethouders van Goes willen laten doen naar culturele minderheden in de gemeente. Het bestuur van de stichting bespreekt dat onderwerp in de vergadering, die vrijdag 15 april wordt gehouden Dan komt ook aan de orde een voorstel mee te werken aan een onderzoek onder woningzoekenden, die ingeschreven zijn bij de commissie huisvesting van de gemeente Middelburg. Verder wordt onder meer gesproken over een mogelijk in te stellen onderzoek naar het carrièreverloop van vrouwelijk provinciaal personeel en de steun, die de stichting daaraan kan geven De vergadering begint om twee VROUWENPOLDER - „De informatie die wij aan onze stacaravanhouders hebben verstrekt over veranderingen is inderdaad aan de summiere kant ge weest en wat dat betreft steken we de hand in eigen boezem. In de toekomst zullen we onze klanten tijdig op de hoogte stellen van ontwikkelingen die voor hen belangrijk zijn". Zo reageer de mevrouw C. C. A. Vreeke, directeur van recreatie-oord De Zandput in Vrouwenpoolder, donderdag op uitla tingen van stacaravanhouders. Dezebeschuldigden de leiding van De Zandput van maffiapraktijken, nadat inde paasvakantie bleek dat op het sta caravangedeelte de elektriciteits- en watervoorzieningen afgesloten waren. De leiding van de camping betreurt het dat een deel van de bezoekers daardoor In de problemen is gekomen Ze toonde zich echter wel verbaasd over de felheid van de beschuldigingen van een deel van de stacaravanhouders. Deze waren woensdag geuit door de leden van een commissie die enkele weken geleden door ongeveer 50 stacaravanhouders werd gekozen. Dit nadat bekend was dat het oude stacaravan terrein tot pas santenterrein (toercaravans en tenten) tenten) ingericht zou worden. Verschil lende caravanhouders vreesden daar door van hun oude stekkie afgejaagd te zullen worden. Mevrouw Vreeke en technisch adviseur de heer M van der Slot wezen er don derdag op dat het stacaravanterrein op grond van het huidige bestemmings plan niet als zodanig mag dienen. Wan neer het tot terrein voor dagrecreatie wordt ingericht voldoet de camping wel aan de normen Inmiddels is een flink deel van de oorspronkelijke stacara vans iets meer dan honderd naarnaar elders overgebracht. Voor een belang rijk deel naar een andere stuk van de camping. Andere kampeerdersverko- zen een plaats buiten De Zandput Door verschillende oorzaken is de aan leg van de nieuwe elektriciteitsleidin gen vertraagd, zo meldde de leiding donderdag verder. Er was eerst op gere kend dat deze nog voor 1 april klaar zou kunnen zijn. In een brief aan de stacara vanhouders (er zijn er nog ongeveer 45 op het oorspronkelijke terrein) meldt de directie nu dat de nieuwe elektrici teitsvoorziening nog deze maand in be drijf kan worden gesteld. Inmiddels zijn de meeste mensen door noodoplossin gen toch aan elektra geholpen. De aanleg van een nieuwe watervoor ziening zal echter langer op zich laten wachten. Probleem is volgens de lei ding dat in het verleden, evenals met de elektriciteit, eigenlijk op illegale wijze voorzieningen zijn aangebracht. Van daar dat bijvoorbeeld de WMZ niet eens op de hoogte bleek te zijn van de plaats waar de waterleidingen precies liepen Intussen zijn de meeste stacaravans zo dicht mogelijk bij het nieuwe toiletge bouw gesleept. Daar is stromend warm en koud water aanwezig zodat men niet ver meer behoeft te lopen om aan vocht te komen De directie benadrukt dat dit geheel in overleg met de bewoners is gebeurd. Er zijn volgens dezelfde bron met met minder dan zestig eigenaars 'plezierige gesprekken' gevoerd. Deze leidden in de meeste gevallen tot over plaatsing naar het nieuwe stacaravan terrein of de afspraak over een termijn waarop dit zou gebeuren. Slechts tien caravaneigenaren hebben volgens de directie nog niet gereageerd op het ver zoek om in overleg te treden over de nieuwe situatie. Inmiddels heeft de leiding van de cam ping donderdag ook overleg gepleegd met de gemeente Veere. De nieuwe si tuatie is uiteengezet. Met name de nieu we waterleiding levert problemen op. Aanleg op het oude stacaravanterrem is moeilijk omdat dit gedeelte zich in het waterwingebied bevindt. Dit levert geen moeilijkheden op voor de water- aanvoer maar wel voor de afvoer. De aanleg van riolering kan hierbij de op lossing bieden scheepsreparatieafdeling. dat oor spronkelijk afkomstig is van de onder nemingsraad en de directie van RDM, zou de werkgelegenheid van vijfhon derd van de zevenhonderd werknemers van de inmiddels failliete reparatiewerf van RDM behouden blijven. Doorgang van het plan is behalve van de steun van de gemeente Rotterdam RDM-marine nu zelfstandig ROTTERDAM (ANP) De onlangs opgerichte nieuwe vennootschap RSM bv heeft donderdag formeel de activa en activiteiten overgenomen van de afdelingen marinebouw, marinerepa ratie, algemene werktuigbouw, zware apparatenbouw en de groep stoomtur bines van het in faillissement verke rende RDM'Heyplaat. Daartoe is een overeenkomst gesloten tussen de curatoren in het faillisse ment van RDMHeyplaat. het bestuur en de bewindvoerders van RSV en de directie van de nieuwe RDM. zo heeft RSV meegedeeld De overeenkomst heefl tot gevolg dat RDM bv is losgemaakt van het RSV- concem. volledig zelfstandig is en niet meer in surséance en/of faillissement verkeert. De 3100 werknemers van de gehele RDM/Heyplaat krijgen zaterdag een bnef waarin hen wordt meegedeeld of zij zullen worden ontslagen of in de nieuwe RDM bv werk zullen krijgen. Van hen zullen 1730 mensen bij de nieuwe nv kunnen werken en 1365 werknemers zullen ontslagen worden. Gereedschap ter waarde van tien mille gestolen SINT-MAARTENSDIJK - In de perio de tussen 2 en 6 april is er uit de schuur van de heer C. M. J. aan de Hogeweg in Sint-Maartensdijk electrisch handge reedschap ter waarde van zo'n tiendui zend gulden ontvreemd. De heer J. is met vakantie en de diefstal werd bemerkt door een kennis, die de huisdieren tijdens de vakantie ver zorgt. ook nog een aantal andere voorwaar den afhankelijk. De nationale investe ringsbank zou voor twee procent deel nemer moeten worden. Het resterende 49-procentsbelang moet voor rekening komen van het Zweedse reparatiebe drijf Scanmarme. dat in deelname in de nieuwe werf wel brood ziet. Een andere belangrijke voorwaarde is dat de bedrijfsvereniging metaalin dustrie afziet van een claim bij de nieuwe reparatie bv van circa vijf miljoen gulden. Dat is voor betaalde uitkeringen en afvloeiingsregelingen voor het personeel van de inmiddels failliete RDM-reparatietak, dat in de nieuwe organisatie emplooi zal vin den. RSV Enquêtecommissie vraagt informatie via advertentie in dagbladen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De parlementaire en quête-commissie die een onderzoek instelt naar de gang van zaken binnen het RSV-concern heeft vandaag via een advertentie in een groot aantal dagbladen een oproep gedaan aan mensen die menen inlichtingen over RSV te kunnen verstrekken. In de advertentie staan adressen en telefoonnummers waarop de commis sie „voor een ieder die zich met haar In verbinding wil stellen, bereikbaar is" Het betreft hier zowel het adres als het telefoonnummer van het gebouw van de Tweede Kamer, als de privé- telefoonnummers van de voorzitter van de commissie, het CDA-kamerlid drs C. van Dijk en de griffier van de commissie B. Nieuwenhuizen. Achter de namen van de vice-voorzitters drs M, van Dam (PvdA) en Th. Joekes (WD) is slechts het telefoonnummer van de Tweede Kamer vermeld. De commissie kan nog niet zeggen wat zal gebeuren met de informatie die haar bereikt. De advertentie wordt beschouwd als een „visitekaartje" van de commissie, die op 24 maart met haar werkzaam heden is begonnen. ROTTERDAM (ANP) Per 6 april is ir. A. Stikker op eigen verzoek afgetre den als lid van de raad van commissa rissen van de Amrobank. De heer Stikker heeft hiertoe besloten in verband met zijn aftreden per 1 april als voorzitter van de raad van bestuur van Rijn-Schelde-Verolme. zo heeft de Amrobank bekendgemaakt. Stikker zal tevens zijn commissariaat bij Heineken opgeven. In onderling overleg met de overige leden van het bestuur van Heineken zal de heer Stikker volgens rooster in de jaarver gadering van 26 april aftreden en niet voor herbenoeming beschikbaar zijn. aldus desgevraagd een woordvoerder van Heineken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17